Správný výběr akcií není nic jednoduchého a to ani na velmi stabilním trhu. Na aktuálním trhu, kde od loňského května jdou akcie všemi směry, to je doslova nadlidský úkol. Jaká bude úroková sazba? Jsou nejistoty spojené s Řeckem konečně pryč? Vytvořila se na akciových trzích opět bublina? V posledních pěti letech šlo skoro vše nahoru, ale nyní to vypadá, že od srpna by se trh měl obrátit. Možná není vhodná doba na vstup do trhu. Zato je nyní čas na přečtení si o investičních guru a nalezení tak nového způsobu, jak být na trzích profitabilní.

Chcete-li nalézt ziskovou investiční strategii, mohlo by vás zajímat využití poměru cena/tržby. Tento poměr již úspěšně využívá ve svém obchodování jeden
z investičních guru Kenneth L. Fisher. Jak jste si mohli přečíst v minulém článku, Fisher dává přednost tomuto poměru před poměrem cena/zisk. Tento ukazatel podle Fishera podléhá mnoha náhodám. Jsou to velké investice, změna účetní metody nebo velké výdaje na výzkum a vývoj. Při výběru správných akcií sleduje Fisher tato kritéria:

  • Poměr cena/tržby u necyklických a technologických akcií:

Jako super akcii můžeme nazývat tu, která má poměr cena/tržby nižší než 0,75. Pokud je vaše stávající pozice mezi 0,75 a 1,5, můžete si ji ponechat. Pokud je poměr zisk/tržby vyšší jak 3, prodávejte.

  • Poměr cen/tržby u cyklických akcií:

U těchto akcií je nejlepší poměr s hodnotou nižší než 0,4. Hodnota mezi 0,4 až 0,8 se považuje za dostatečnou. Akcie s poměrem nad 0,8 by měli být prodávány.

  • Poměr dluh/vlastní kapitál:

Dluh nesmí překročit 40% vlastního kapitálu.

  • Poměr cena/výzkum a vývoj:

Toto kritérium je použitelné pouze u lékařských a technologických akcií. Pokud vypočítáme vzorec tržní hodnota/výdaje na výzkum a vývoj dostaneme určitou hodnotu. Výhodné jsou akcie s hodnotou v rozmezí mezi 5 až 10. Akcie s hodnotou 10 až 15 se také mohou nakoupit.

 
  • Růst EPS (zisk na akcii) upravený o inflaci přesahuje 15%.
  • Volný cash flow na akcii musí být pozitivní.
  • Průměrná tříletá čistá zisková marže musí být vetší než 5%

V souladu s Fisherovou vášní pro lesnictví jsem při mém hledání narazil na akcie společnosti Universal Forest Product (UFPI). Svou činnost  UFPI zahájila v roce 1995. Od svého založení je zaměřena na prodej dřeva a dřevařských výrobků. Kromě dodávání dřeva do velkoobchodů  vyrábí také zábradlí, schodiště, nábytek aj. Pro nás je obzvláště zajímavé to, že UFPI ve většině případů splňuje Fisherova kritéria.

Poměr cena/tržby: 0,46 spadá mezi 0,4 až 0,8. To je u cyklických akcií dostačující.

Poměr dluh/vlastní kapitál: míra dluhu ve výši pouze 20,18% je více než uspokojivá. Dluh by neměl překročit 40% vlastního kapitálu.

Růst EPS: V tomto případě je EPS 58,22%. To je mnohem více než požadovaných 15%.

Volný cash flow na akcii: 0,79 splňuje naše kritérium.

Průměrná tříletá čistá zisková marže: Toto je jediné kritérium, které není splněno. U UFPI je hodnota tohoto ukazatele 1,69%.

Pro načasování trhu můžeme také využít ukazatel RSI. RSI je indikátor, který ukazuje kdy je cena akcií příliš vysoká nebo příliš nízká. Řečeno velice jednoduše, když je RSI pod úrovní 40, cena akcií je příliš nízká. Pokud se akcie nachází nad úrovní 60, akcie jsou relativně drahé. Minulý měsíc zaznamenala UFPI obrovský nárůst a tím se hodnota RSI dostala na 85. Momentálně došlo ke stabilizaci kurzu a RSI indikátor klesl na úroveň 20.. Tato situace nám může značit, že se brzy dočkáme lepších cen. Fisherova kritéria a ukazatel RSI nám ukázal, že akcie UFPI mají velký potenciál.

guru fisher4

Disclaimer: Článek je pouze informačního charakteru a neměl by být vnímán jako investiční poradenství k nákupu nebo prodeji akcií či jiných instrumentů. Čtenář souhlasí s tím, že nákup nebo prodej akcií i dalších instrumentů založený na obsahu tohoto článku je na jeho vlastní riziko a zodpovědnost.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart