V předchozím článku jsme představili Jamese O´Shaughnessyho jako člověka, který s klinickou důslednou trpělivě testoval velké množství historických dat, aby našel nejlepší investiční strategie. V tomto článku se podíváme blíže na ona kritéria výběru akcií, které O´Shaughnessy objevil a které i vy můžete využít pro stavbu svého portfolia. Většina investorů se zaměřuje na vytvoření pouze jediného portfolia, které pak bedlivě sledují, analyzují a aktualizují. Investiční filosofie Jamese O´Shaughnessyho je jiná. On rozdělí celé portfolio na dvě oddělené části, které si žijí vlastním životem. Jedná se o :

 • Růstové portfolio (Cornerstone Growth)
 • Hodnotové portfolio (Cornerstione Value)

Vzhledem k tomu, že tyto dvě části jsou a málo korelující, jejich kombinace vytváří úžasné výsledky.

James O´Shaughnessy a jeho tipy pro správné akcie

Společným rysem obou portfolií je to, že jsou určeny pro dlouhodobé držení. O´Shaughnessy je typickým stoupencem rčení: “Čím více kupujete a prodáváte, tím horší budou vaše výsledky.” Narozdíl od Buffeta se ale s akciemi nežení a nedrží je věčně. Obměňuje je zhruba jedenkrát do roka. Pojďme se nyní krátce podívat na obě dvě (části) portfolia a jejich charakteristiky.

Charakteristiky pro akciové portfolio růstového charakteru (Cornerstone Growth)

To je podle Jamese O´Shaughnessyho složeno především z menších společností, ač určitě existuje i spousta větších společností, které taky parametrům vyhovují. Srovnávacím měřítkem jsou kontinuální růst EPS (Earnings Per Share) a RSI (Relative Strenght Index). Je zde použito i kritérium hodnoty, tedy poměr kurz/třžby. To je mimochodem podle O´Shaugnessyho nejlepší kritérium pro stanovení současné a budoucí hodnoty akcie. Platí to zejména pokud provedeme kombinaci vysoké hodnoty RSI a nízkého poměru kurz/tržby.

 • Tržní kapitalizace nejméně $150 milionů
 • Zisk na akcii musí v posledních pěti letech každoročně narůstat
 • Poměr kurz/tržby by měl být nižší než 1,5
 • Vybere se 50 akcií, které splňují výše popsaná kritéria mají nejvyšší RSI (Relative Strength Index)

Charakteristiky pro akciové portfolio hodnotového charakteru

Hodnotové portfolio se skládá z na trhu vedoucích akcií a obecně skóruje výrazně lépe, než průměr trhu. Kurzy těchto akcií jsou mnohem méně volatilní a “předvídatelné”. Důležitá kritéria výběru jsou penežní tok, obrat, dividendový výnos a celkový počet akcií v oběhu.

 • Tržní kapitalizace je nejméně $1 miliarda
 • Peněžní tok na akcii musí být vyšší než je průměr trhu
 • Počet akcií v oběhu musí být vyšší než je průměr trhu
 • Obrat za posledních 12 měsíců musí být nejméně 1,5 násobek tržního průměru
 • Akcie, které splňují výše uvedená kritéria seřadíme podle výnosu dividendy a následně vybereme 50 těch, které mají nejvyšší RSI.

Podívejme se nyní na pár konkrétních akcií, které každá splňují výše uvedená kritéria. Jedná se o akcie společnosti Thor Industries – ta vyhovuje kritériím pro růstové portfolio (a která byla podle příslušných kritériií oblíbenou volbou i jiných guruů). Druhým titulem je akcie společnosti Kroger – ta splnila kritéria pro hodnotové portfolio.

Thor Industries

Thor Industries je společnost založená v roce 1980, která vyrábí luxusní obytné vozy a karavany. V roce 2006 a 2007 akcie předvedly první solidní růst. Tento nárůst bohužel netrval příliš dlouho a byl vytsřídám poměrně rychlým poklesem ceny. V letech 2009 až 2013 se akcie nicméně ukázaly opět při chuti a vystoupaly až k cenám kolem $65 za kus.

grafiek-tho

Dle kritérií O´Shaughnessyho je tato akci velmi dobrým tipem. Další pohyb vzhůru se v uvedený čas zdál být za dveřmi a mimo to, společnost vyplácela čtvrtletní dividendu ve výši $0,30. Roční dividenda $1,20 na akcii je rozhodně něco, co by neměl člověk jen tak ignorovat.

Kritérium Minimální požadavek Thor Industries
Tržní kapitalizace $150 milionů $2,9 miliard
Zisk na akcii Uplynulých pět let roční růst $ 1,66   $2,06   $2,86   $3,29   $3,79
Cena/Kurz <1,5 0,7
RSI V horní části trhu 62

 

První tři kritéria jsou splněna, pouze RSI bylo vzhledem k poslední stagnaci ceny trošku nižší. Přesto však je tento titul dobrým kandidátem pro zařazení do portfolia a dobrou ukázkou toho, jakým jednoduchým způsobem k výběru přistupoval James O´Shaughnessy.

Kroger

Jak bylo zmíněno výše, Kroger v souladu s kritérii Jamese O´Shaughnessyho patří do hodnotového portfolia. Podíváme-li se na níže uvedený graf, který srovnává výkon akcií Kroger  s benchmark indexem S&P 500, vidíme, že akcie Kroger předčily index S&P 500 až o 30 %. Vynikající výsledek!

kroger-groei-2015

Největší řetězec supermarketů ve Spojených státech existující od roku 1883 si tedy vůbec nevedl špatně. I dividendové výnosy byly poměrně slušné a po dobu pěti let stabilně stoupaly.  Podívejme se na kritéria O´Shaughnessyho pro akcie společnosti Kroger, které shrnuje následující tabulka:

Kritérium Minimální požadavek Kroger
Tržní kapitalizace $1 miliarda $39, 6 miliard
Cash-flow na akcii Vyšší než tržní průměr ($1,75) $4,16
Počet akcií Vyšší než tržní průměr ($638 milionů) $979 milionů
Tržby v posledních měsících Vyšší než tržní průměr ($21 miliard) $109 miliard
Dividendový výnos V horní části trhu 1,03%

 

Akcie Kroger tedy splňují nebo překračují všechna zmíněná kritéria. Samozřejmě že výsledek v z minulosti není zárukou úspěchu v budoucnosti, nicméně už tento hrubý filtr vám může dobrou odpověď na to, které akcie stojí za bližší prozkoumání a které nikoliv.

James O´Shaughnessy zmíněná kritéria kombinoval především se svým oblíbeným indikátorem RSI (a aplikoval samozřejmě i další průzkumy a analýzy). Vše je zachyceno v jeho slavné knize “What works on Wall Street” (“Co funguje na Wall Street“), kterou vám doporučuji k přečtení. Rovněž doporučuji vyžádat si naši guru knihu, ve které je přístup, který James O´Shaughnessy zastával, rozebrán společně s přístupy dalších top 10 investičních guru.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart