Nikdo jiný než Napoleon Bonaparte jednou řekl:

 

“Pokud to netrvá, jakoby to nebylo”

Jinými slovy, můžete dosáhnout úspěchu krátkodobě, ale pokud se úspěch neopakuje, význam toho krátkodobého se ztrácí. Tato věta pronásleduje každého dlouhodobého investora a jen pár z nich dosahuje nevídaných výsledků dlouhodobě. Jestliže ale existuje investor, který by svými výsledky dokázal tento výrok skvěle pokořit, pak je to „otec hodnotového investování“, Benjamin Graham.

Podívejte se na tabulku níže, kde jsou výnosy jeho investic a výnosy dalších známých investorů, kteří následují jeho filozofii.

  Časové období Prům. výnos ročně Prům. S&P 500 ročně
Graham’s Graham – Newman Corporation 21 let 20,0 % 12,2%
Walter J. Schloss, WSJ Partnership 28 let 21,3% 8,4%
Tom Knapp & Ed Anderson 16 let 20,0% 7,0%
Waren Buffet (pre Bershire Hathaway) 13 let 29,5% 7,4%
Bill Ruane, Sequoia Fund 14 let 17,2% 10,0%
Charles Munger’s, Overall Partnership 14 let 19,8% 5,0%
Rick Guerin, Pacific Partners Overall Partnership 19 let 32,9% 7,8%

 

Jestliže vám jméno Benjamin Graham nic neříká, určitě to neplatí o jménu Warren Buffett, na které jste narazili v tabulce. Pokud by se dnes dal někdo označit za nejzdárnějšího nástupce Grahamova učení, pak by jím byl bezpochyb Warren Buffett. Veleúspěšný Veštec z Omahy, jak se Buffettovi přezdívá, byl jedním z Grahamových studentů.

Jeho obdiv ke Grahamovi byl tak hluboký, že svému druhému synovi dal jméno Graham (Graham Howard Buffett).

Kdo to ale byl Benjamin Graham? Co činí jeho styl investování tak úspěšným? A co je možná nejdůležitější, jak můžete být i vy stejně úspěšný jako Graham?

Kdo byl Benjamin Graham?

Graham (1894-1976) pocházel z původně poměrně bohaté rodiny, když sám jeho otec byl velmi úspěšným investorem. Ten ale zemřel, když bylo Grahamovi pouhých devět let. Matka bohužel neměla stejný nos na podnikání jako její manžel a zanedlouho se rodina ocitla v dlouhodobých finančních problémech.

Tato zkušenost formovala základní myšlenku Grahamovi investiční strategie, jelikož od počátku považoval zachování kapitálu za nejdůležitější investiční kritérium. Toho se snažil dosáhnout tím, že vždy měl část portfolia alokovanou v dluhopisech.

Akcie vždy tvořily alespoň 25 % portfolia nezávisle na aktuální tržní situaci. Věřil, že kdyby investoval jenom do dluhopisů, jejich výnos by nepokryl inflaci a jeho portfolio by tak ztrácelo na hodnotě.

original-quote1.gif20151216-8163-11kv0fd

graham_mini

Při budování portfolia hrají roli také další důležité aspekty, které charakterizují Grahamovu filozofii. Jestli bychom chtěli interpretovat jeho výrok uvedený výše, mohli bychom říci, že nemusíte mít mozek vědce, abyste se stali úspěšnými investory, jelikož na dosažení nadprůměrných výsledků je zapotřebí mnohem více úsilí než se zdá.

Základem je dopracovat se k reálné hodnotě firmy. Akcie totiž není jenom číslo, u kterého doufáte, že vzroste, když ho nakoupíte. Akcie reprezentuje budovy, zisky, dluhy, budoucí výnosy, zaměstnance a další složky, které tvoří nezbytný mix pro chod společnosti, ze kterého vychází samotná hodnota akcií.

 

Inteligentní investor

Ve své knize „Inteligentní investor“ uvádí Graham jako příklad nárůst leteckého odvětví začátkem 20. století. Na první pohled bylo letadlo skvělý vynález, který měl obrovský přínos pro rostoucí globalizaci.

Popularita tohoto odvětví mezi investory vysoce vzrostla. Ani Grahamovi neušel rychlý nárůst popularity leteckého průmyslu a podíval se na něj hlouběji. Výroba letadla byla velice kapitálově náročná a výrobci si museli brát obrovské úvěry.

Veřejně se obchodoval jenom malý počet společností spadajících z odvětví. Výsledkem nebylo nic jiného než známá bublina leteckého průmyslu, při které byl Graham jeden z mála, kteří se nepopálili po jejím prasknutí.

Když bychom ale chtěli najít aktuálnější příklad, ihned se nabízí dot-com bublina z počátku tohoto století. Koncem devadesátých let bylo téměř jedno jaké technologické akcie jste koupili, zisku jste dosáhli vždy. „Technologické odvětví skrývalo tolik potenciálu, že téměř nešlo prodělat“, říkali optimističtí investoři, který později změnili názor.

Jasným příkladem byly akcie výrobce počítačových čip Intel, který začátkem roku 2000 oznámil 5% růst zisků pro dané čtvrtletí. Na první pohled to bylo velice dobré číslo, vždyť většina firem může o takovém nárůstu za jedno čtvrtletí jenom snít. I tak ale akcie ten den spadly o 22 % a snížily hodnotu firmy na $91 miliard. A proč? Analytici totiž očekávali nárůst v daném čtvrtletí o 10 %.

original-chart-pg.png20151204-23024-1o8e5xa

Graham doporučuje vyhnout se růstovým společnostem jak jen to je možné. Když už se o ně však zajímáte, měli byste si velmi pečlivě prověřit společnost a být pevně přesvědčeni o jejím pokračujícím růstovém potenciálu.

Také se doporučuje sledovat akcie společností jako Coca Cola, Procter & Gamble (na grafu výše) a General Motors, které už několikrát prokázali svoji stabilitu a relativně vysoké dividendové výnosy. Právě ty Graham zvykl reinvestovat znovu a znovu a investoval pouze ,když byl přesvědčen, že společnost má vyšší hodnotu než jak ji oceňuje trh.original-quote2.gif20151216-8163-1qpci51

graham_mini

Avšak ani u stabilních společností s vysokým dividendovým výnosem není zaručeno, že by bylo třeba koupit jejich akcie za každou cenu. Akcie mohou být totiž dočasně oceněné investory příliš vysoko kvůli neustálému kupnímu tlaku investorů doufajících v nekonečný růst.

Je třeba mít na paměti, že i na ceny takových akcií můžou působit negativní vlivy  tako třeba zhoršené tržní podmínky, které oslabí cenu akcie, i když samotná společnost vykazuje stabilní výsledky.

Právě období klesajících cen je podle Grahama tím pravým časem na nákup. Příliš nízko oceněné akcie časem najdou svou skutečnou hodnotu nezávisle na tržní situaci v danou chvíli. Zda skutečnou hodnotu akcie odhadnete dobře, závisí jak dobře zanalyzujete společnost a kolik odvahy budete mít, jestli půjde cena dočasně proti vám.

Níže najdete stručný přehled pravidel filozofie Benjamina Grahama, kterými se můžete inspirovat.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Kritéria pro úspěšného hodnotového investora

 Charakteristické rysy inteligentního investora

 • Důvěra ke vlastním rozhodnutím
 • Disciplína
 • Přípraven do hloubky analyzovat společnosti
 • Nebojí se krátkodobých strát

Znaky společnosti

 • Stabilita
 • Vysoká dividenda
 • Vyhýbaní se růstovým společnostem jak jen to je možné

Portfolio

 • Ochrana investovaného kapitálu
 • Dlouhodobé
 • Nikdy nedržet méně než 25 % v akciích a cenných papírech s fixním výnosem
 • Kupovat když skutečná hodnota společnosti je vyšší než tržní hodnota
 • Diverzifikace napříč různými odvětvími

Právě jste se stručně seznámili s guru akciového investování Benjaminem Grahamem. Jestli chcete být dlouhodobě tak úspěšný jako byl Graham, můžete si za pár týdnů přečíst druhý článek věnovaný tomuto investorovi. Tenhle článek vám ukáže, na jaké indikátory byste se měli dívat, abyste vybudovali portfolio ve stylu Grahama.

Abychom vám to usnadnili, dáme vám několik příkladů na akcie, které aktuálně splňují Grahamovi požadavky. Nebo jestli chcete začít už teď, tak si můžete pročíst aktualizovanou verzi jeho knihy „Inteligentní investor“.

V této knize spojují Jason Zweig a Warren Buffett Grahamovu filozofii se současnou situací na trhu  a hodnotovým investováním.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart