Investování, které jde proti proudu. Investování, které se vymyká smýšlení davu. Pokud jste tak chytří, že si můžete dovolit ignorovat masy a lišit se od ostatních, pak by z vás měl David Dreman radost. Přesně takový byl totiž i on.

Kariéra Davida Dremana – od nuly k miliardě a zase zpět

Dreman šel po ukončení studií na University od Manitoba pracovat jako analytik k obchodníkovi s cennými papíry. Po 19 letech se rozhodl dát šéfovi sbohem a založit si vlastní investiční podnik Dreman Value Management. Rozhodnutí, které se jemu i jeho zákazníkům rozhodně vyplatilo. Po mnoho let se Dremanovi dařilo, index S&P prakticky každoročně porážel až přišla tvrdá rána. Úvěrová krize v roce 2008 jeho portfolio zasáhla a v té době Dreman přišel o 45 % svého fondu a byl propuštěn.

Manažer fondu, Deutche Bank, byl podle Dremana příliš krátkozraký a bral špatné pětileté výsledky moc vážně. “Jsme tímto kontrariánským stylem známí a taky jsme známí tím, že se vždy vrátíme zpět“, prohlásil Dreman. O rok později, v roce 2009, dostal za pravdu. Jeho fond se tehdy postavil zpět na nohy s výkonem přesahujícím 33 % ročně. Bohužel Deutche viditelně neměl dostatek trpělivosti ani pochopení pro Dremanův investiční styl.

dreman citát

Z jeho příběhu vyplývá jedno důležité ponaučení. Buďte trpěliví, věřte vlastním analýzám a miřte na dlouhodobý horizont. Na druhou stranu ale slepě nelpěte na titulech, které jsou evidentně ztrátové. Dremana sesadilo z trůnu jeho tvrdohlavé přesvědčení, že akcie bankovních domů budou růst. A jak víme, bankovní sektor v letech 2008 a 2009 rozhodně nebyl bezpečným přístavem, kam parkovat velké peníze.

David Dreman hledá vždy něco extra

Podobně jako Neff i Dreman vidí příležitost v akciích nebo celých průmyslových sektorech, které jsou neoblíbené a mimo zájem většiny investorů. Tvrdí, že populární akcie jsou nadhodnocené a jejich cena nemůže už příliš růst. Naopak je zde výrazně vyšší riziko pádu v případě nepříznivých zpráv, dat, nebo fundamentů. Přesný opak platí pro akcie, které jsou nepopulární. Jsou levné, všechny negativní zprávy jsou již obsaženy v ceně, takže je mnohem méně pravděpodobné, že přiletí černá labuť a spustí prudkou výprodej. Naopak v případě, že přijdou zprávy pozitivní, může takovýto titul přinést velmi dobré zhodnocení.book-contrarian-investment-strategies-david-dreman

Stejně jako u Neffa ale výběru akcie předchází určitý výzkum. Dreman k tomu používá především nízký poměr kurz/zisk, nízký poměr kurz/penežní tok, kurz/dividenda a kurz/účetní hodnota. Jde o výzkumnou metodu, která je plně vysvětlena v jeho knize “Contrarian Investment Strategies” (“Protiproudové investiční strategie”). V knize se také dívá na finanční situaci podniku, rentabilitu vlastního kapitálu, ziskové marže, poměr dluh/vlastní kapitál a další ukazatele. Blíže o Dremanových výběrových kritériích si povíme v našem dalším článku.

Investoři vždy přehání

Dreman se intenzivně zajímal o psychologii trhu a došel k závěru, že existují osvědčené a jednoduché strategie, které přináší ziskovost, ale psychologie je často pokazí. Většině investorů jejich psychika zabrání, aby se drželi svého pánu. To je evergreen téměř všech burzovních obchodníků, investorů i spekulantů. Lidé mají tendence reagovat přehnaně na negativní zprávy. Proto je pád ceny vždy rychlejší než její růst. Byl to právě Dreman, který jako první řekl, že “psychologie je ten nejdůležitější faktor při obchodování na burze, zároveň ale ten nejméně pochopený”.

Kromě toho je třeba dodat, že davové chování je do jisté míry předvídatelné a opakovatelné. Existuje například tendence přeceňovat populární akcie a nedoceňovat ty nepopulární. To je mimochodem základním stavebním kamenem Dremanova investičního přístupu. Je-li si člověk vědom těchto věcí, může (a měl by) z toho těžit.

Podle Dremena ale investování není pro každého. Je potřeba být sebejistý, odhodlaný a někdy i trochu tvrdohlavý. Nebát se převzít zodpovědnost a vyrazit do neznámých končin jsou další důležité aspekty pro úspěšné investice. I když Dreman narazil, dokázal se vrátit zpět.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart