Finanční krize v roce 2020? 16 znaků blížícího se krachu burz

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

Dow Jones
ISIN: US2605661048
|
Symbol: INDU --- %

---
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
More about the Index
Přehřívání trhu a slábnoucí výsledky z minulého roku jsou pro řadu analytiků předzvěstí blížící se finanční krize, či dokonce potenciálního pádu burzy.

Samozřejmě, nikdo nemůže s jistotou prohlásit, kdy ekonomická krize skutečně přijde, jak bude hluboká a jak dlouho bude trvat. Nynější pandemie koronaviru, následné vládní opatření a jejich vliv na akciové trhy ovšem globální recesi reálně odstartovala. Světové centrální banky i vlády se zuby nehty snaží krizi odvrátit, či alespoň zmírnit. Jaký můžeme čekat další vývoj a lze se poučit z historie?

V následujícím článku si probereme, které signály mohou naznačovat blížící se finanční krizi a také, jak se v nejkritičtějším případě při pádu burzy zachovat.

Co je finanční krize?

V případě finanční krize neboli krachu na burze dojde k náhlému a velmi prudkému poklesu hodnoty aktiv. Následně mezi investory zpravidla zavládne panika a začnou jednat iracionálně, což daný pokles ještě umocní. Mimochodem ke krachu na burze může dojít i na býčím trhu jako například v roce 1987. Dopad krachu na burze je ve skutečnosti poněkud odlišný od medvědího trhu, který dlouhodobě stabilně klesá. Zpravidla se dá hovořit o medvědím trhu poté, co ztratil více než 20 % hodnoty ze svého maxima.

Skutečné krachy na burze jsou obvykle krátkodobým fenoménem v horizontu dnů maximálně týdnů, během kterých zažívají ceny prudký a nekontrolovatelný pokles. Tato definice je však pouze orientační a subjektivní. Investoři zpravidla také hovoří o krachu na burze a to tehdy, kdy trhy klesnou o 40-50 % jako jsme mohli vidět v roce 2000 a 2008. Tyto poklesy trvaly v horizontu měsíců a let. Pokud trh takto klesá stabilně bez jakýchkoliv korekcí a šoků, můžeme hovořit o ekonomické krizi.

Neoficiálně je měsíc říjen symbolem krize, jelikož právě během tohoto měsíce došlo ke dvěma nejznámějším krachům burzy cenných papírů v letech 1929 a 1987.

S jistotou můžeme o mluvit o tzv.recesi, když se ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích projeví útlum ekonomiky nebo ekonomika ve srovnání s předchozími obdobími stagnuje.

Typické znaky recese

1. Pokles poptávky
2. Klesající ceny na akciovém trhu
3. Pesimistické prognózy pro ekonomiku
4. Klesající nebo stagnující mzdy
5. Pokles ochoty investovat
6. Rostoucí počet bankrotů
7. Pokud pokles recese pokračuje nebo pokud stagnace pokračuje, následuje fáze deprese.

Finanční krize v historii

Krachy na burze nikdy nelze předvídat s jistotou. Neexistuje žádný vzorec, který by bylo možné aplikovat z minulosti na budoucnost. Přesto se o to můžeme pokusit. Podíváme-li se do minulosti, zjistíme, že zpětně lze najít poměrně přesné příčiny, které k dané ekonomické krizi vedly. V historii došlo již k celé řadě větších či menších finančních krizí. V tomto článku se podrobněji podíváme na 4 nejznámější.

Krach na burze v roce 1929

Krach na burze v New Yorku ze dne 24. 10. 1929, také známý jako Černý čtvrtek, odstartoval první finanční krizi s celosvětovými dopady. Ceny akcií na NYSE začaly znenadání prudce klesat, investoři propadli panice a začali hromadně prodávat své akcie pod cenou, což způsobilo domino efekt. Dow Jones tak během jediného dne ztratil 15 % své hodnoty a za následující měsíc a půl klesl téměř o 50 %.

Tento pád burzy odstartoval největší ekonomickou krizi a recesi ve 30. letech minulého století. Ke krachu na burze se navíc přidala bankovní krize a mezinárodní dluhová krize, jejíž přímé důsledky ovlivňovaly celý svět celé následující desetiletí. Teprve v roce 1932 dorazil Dow Jones na své dno, od kterého se odrazil, přičemž ztratil bezmála 89 % své hodnoty.

Čtěte také: Dow Jones index – 8 zajímavostí k nejznámějšímu indexu světa

Tato finanční krize byla přímým důsledkem první světové války. Amerika po roce 1918 průběžně zásobovala Evropu obrovským množstvím importovaných surovin (zejména jídla), potřebných k rekonstrukci válkou zdevastované Evropy. Zhruba po 10 letech však evropské státy už dokázali zásobovat svoji poptávku po jídle samy. Než na to stihli američtí zemědělci zareagovat, zůstali s obrovskými přebytky, které vedly k poklesu cen. To nevyhnutelně vedlo k obrovským dluhům a následné insolvenci celé řady velkých zemědělských firem.

USA byly nuceny v důsledku interní krize během krátké doby úplně přerušit jakoukoliv materiální podporu Evropy, což řadu evropských států (zejména Německo) přivedlo do obrovské recese. Nezaměstnanost se zvýšila a naopak investice a výdaje se snížily. Obrovská inflace vedla k drastickému oslabení ekonomiky evropských států. Tento fakt vedl k radikalizaci politiky v Evropě a částečně právě díky tomuto nepříznivému vývoji se Adolf Hitler dostal v roce 1933 k moci, což Evropu pomalu nasměrovalo k dalšímu válečnému konfliktu.

 

Světově proslulá fotka na Wall Street během pádu burzy v roce 1929 (Wall Street Journal, 11. října 2008).

Krach na burze v roce 1987

Další známá finanční krize, též přezdívaná “černé pondělí”, odstartovala 19. 10. 1987. Během tohoto dne poklesl Dow Jones o 9 %. Investoři opět zpanikařili a začali se plošně zbavovat svých akcií. Následující den hodnota klesla o dalších 25 %. Tento den je stále držitelem rekordu, co by historicky největšího intradenního poklesu indexu Dow Jones. Tento pád burzy byl zapříčiněn prudkým zvýšením úrokových sazeb na kapitálovém trhu.

Řada analytiků se také domnívá, že jedním ze spouštěčů této ekonomické krize byl počátek automatického obchodování, na které tehdejší trh ještě nebyl uzpůsobený. Drastický pokles vyvolal domino efekt, ve kterém se aktivovaly investorům nové a nové stop-lossy. FED byl tak během velmi krátké doby nucen rychle snížit úrokové sazby na úroveň, na které byly před vypuknutím finanční krize. Panika mezi investory se brzy uklidnila a hodnota indexů se pomalu vydala směrem nahoru.

Krach na burze v roce 2000

V roce 2000 svět zasáhla ekonomická krize také známá jako „Dot-com bublina“. V důsledku rychlého rozvoje internetu v letech 1997-2000 vznikalo velké množství nových online firem a hodnota akcií celé řady z nich velmi prudce a neudržitelně stoupala. V kombinaci se stále rostoucím množstvím drobných spekulantů a snadno dostupným investičním kapitálem vedla tato situace k euforické náladě mezi investory, která pohlcovala stále více lidí.

Výsledkem bylo, že internetové společnosti, které často ani nevykazovaly žádný zisk, byly na burze oceněny zcela nepřiměřenými částkami. Samozřejmě, že tyto společnosti nebyly schopny naplnit očekávání investorů a bublina tudíž v roce 2000 praskla. Během pouhých 2 let ztratil index NASDAQ 83 % své hodnoty a index S&P 500 ztratil téměř 50 % své hodnoty. Tento krach na burze způsobil mírnou recesi na celém světě.

Krach na burze v roce 2008

Nejnovější ekonomická krize z roku 2008 se také nazývá úvěrová krize. Byla do značné míry způsobena dlouhodobě stagnujícím trhem s nemovitostmi v USA. Vzhledem k tomu, že banky několik let předtím nabízely svým klientům velmi specifické nestandardní hypotéky, které měly formu dluhopisů, začala hodnota těchto aktiv velmi rychle klesat.

Film Sázka na nejistotu (The Big Short) velmi zajímavě poukazuje na to, co se dělo před krizí, co k ní vedlo. Více o filmu si můžete přečíst v článku Nejlepší filmy, seriálů a dokumentů s investiční tématikou.

V důsledku toho se celá řada bank dostala do finančních problémů a byla nuceny odepsat stovky miliard dolarů z nakoupených dluhopisů. Podstatné bylo, že nebylo na první pohled zřejmé, které banky skutečně zažívají finanční krizi. To vedlo ke skepsi mezi spotřebiteli i mezi bankami samotnými. Akciové indexy po celém světě následně spadly přibližně o 50 %.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Blíží se ekonomická recese? Musíte hledat jinde, než ze zpráv od politiků a centrálních bank

Je přirozené, že politici, centrální banky a obvykle i většina velkých finančních hráčů až do posledního momentu proklamují, že ekonomická recese je velmi nepravděpodobná. Koneckonců, právě tento okruh hráčů je obvykle viněn z kolapsu ekonomiky. A dokonce i tam jsou odpovědní lidé, kteří mají stejně jako mnozí z nás nutkání nepřipouštět si nepříjemnou pravdu. Každý, kdo se vyhýbá nepříjemným reformám, které jsou naléhavě nutné k udržení růstu, zpravidla silně přispívá k příchodu recese na trh.

Mnozí z vás si budou pamatovat roky 2007/2008: téměř jsme byli ohromeni prohlášeními, že malý problém na americkém trhu s bydlením by neměl mít vliv na americkou ekonomiku jako celek. A na globální ekonomiku by tato krize neměla mít dopad už vůbec. Nikdo samozřejmě recesi a následný pokles na akciových trzích nechce. Fakt, že se však investoři oddávají zbožnému přání tím, že přebírají zbožná přání centrálních bank a politiků, však recesi nijak neoddaluje. Před deseti lety tomu nebylo jinak.

Údajně nízké riziko recese se proměnilo v ekonomickou krizi, která dokonce převyšovala krachy ze začátku 90. let a mohla být zastavena pouze extrémními opatřeními centrálních bank. Pokud by některý z velkých hráčů včas rozpoznal znamení signalizující blížící se krizi a měl odvahu jednat včasným a odhodlaným způsobem, dopady krize mohly být mnohem menší. Konání velkých hráčů však bylo úplně opačné. Banky půjčovaly klientům závratné sumy peněz a politici si netroufli zasahovat do silného finančního průmyslu.

Recese – různé příčiny, stejné varovné signály

I dnes největší riziko představuje finanční průmysl. Ale především, tentokrát jsou to nízké úrokové sazby, které jsou lákavé. Zejména v eurozóně, kde se problémy napojí na brexit a nepředvídatelnou politiku USA, která těžce ovlivňuje globální ekonomiku, což je třeba považovat za nejdůležitější rizikové faktory. Můžeme tedy varovné signály porovnat s těmi z let 2007/2008?

Signály, které naznačují větší a déle přetrvávající slabost v ekonomice, jsou vždy stejné. Faktory, které způsobují slabost, mohou být úplně jiné, důsledky jsou stále podobné. Investor by měl očekávat medvědí trend na světových trzích, zajistit odpovídajícím způsobem své portfolio, a pokud je aktivní obchodník, spekulovat na pokles místo růstu. Pro vás, jako investora je klíčové rozpoznat správné znaky signalizující blížící se recesi.

Přichází finanční krize? 16 indikátorů nastávající recese

Jak jsme již nastínili, ekonomické krize obvykle přicházejí plíživě a svojí plnou silou udeří nečekaně a intenzivně. U každého pádu burzy se zpravidla dají zpětně dohledat důvody a příčiny, které k dané ekonomické krizi vedly. Vždy jsou to problémy někde v pozadí, o kterých se všeobecně ví, ale drtivá většina investorů jejich náznaky zaslepeně ignoruje a spekulují na rostoucí ceny, dokud pohár nepřeteče.

Velké burzovní krachy obvykle předchází černá labuť. Tento pojem v ekonomice je symbolem pro nečekanou událost, kterou (téměř) nikdo nedokázal včas předpovědět. Tyto události zpravidla mají celosvětový dopad. Zpětně se vždy dá vše poměrně přesně vysvětlit a spoustu investorů nechápe, jak to jeho předchůdci nedokázali rozpoznat.

Jistým typem černé labutě je i koronavirus, zde ovšem neplatí předešlá věta o předvídání, nikdo totiž nemohl tušit, že se z něj stane pandemie.

Obrovské zadlužení

Ve Spojených státech vzrostl poměr zadlužení amerických společností ku hrubému domácímu produktu na více než 48 %. Tento poměr nebyl nikdy v historii takhle vysoký. Dluh je ještě mnohem větší, než byl v případě finančních krizí z roku 2000 a 2008.

Zvyšování úrokových sazeb v USA

FED v reakci na silnou hospodářskou konjunkturu v uplynulých letech reagoval postupným zvyšováním úrokových sazeb. Navíc FED avizoval, že letos zvýší svoji krátkodobou úrokovou sazbu na více než dvojnásobně. Po zvýšení krátkodobých úrokových sazeb zpravidla přichází i navýšení těch dlouhodobých.

Zvyšování úrokových sazeb ovlivňuje americkou ekonomiku hned v několika směrech. Za prvé vyšší úrokové sazby vedou k vyšším nákladům pro společnosti, které mají velké úvěry a mohou se tak snadno během krátké doby dostat do finančních problémů.

Zadruhé po zvýšení úrokových sazeb se dluhopisy zpravidla stávají atraktivnějším aktivem pro investory a stále více lákavější alternativou k akciím. A konečně, v důsledku vyšších úrokových sazeb, se zdraží půjčování peněz, což logicky omezí poptávku po úvěrech a hypotékách a zbrzdí se tak hospodářský růst.

V posledních měsících můžeme ovšem pozorovat naopak snižování úrokových sazeb, jako reakci na krizi vyvolanou dopady koronaviru.

Historický-graf-Federal-Funds-Rate-úrokové-sazby-Fedu-pro-mezibankovní-trh_3

Historický graf Federal Funds Rate – úrokové sazby Fedu pro mezibankovní trh. Šedý sloupec značí recesi. Zdroj: Macrotrends.net

Inverzní výnosová křivka

Ruku v ruce se zvyšováním úrokových sazeb jde také vyšší tlak na krátkodobé vládní dluhopisy. Obvyklá situace spočívá v tom, že úvěry s kratší splatností mají nižší výnos než ty se splatností delší. V poslední době poklesl zájem o desetileté dluhopisy USA, což způsobilo značné snížení výnosové křivky, což je graf znázorňující vztah mezi úrokovým výnosem a měnící se dobou splatnosti. Zájem o americký dvouletý úvěr již překročil zájem o ten pětiletý.

Taková oslabující nebo dokonce inverzní výnosová křivka, kde je krátkodobá úroková sazba vyšší než dlouhodobá úroková míra, naznačuje, že trh bere v úvahu potenciální ochlazení ekonomiky. Nejvýznamnější výnosová křivka je rozdíl mezi 2letou a 10letou, přičemž v minulosti po takové situaci na trhu následovala vždy recese. V případě inverzní výnosové křivky probíhá na trhu zpomalení růstu. V případě nižšího hospodářského růstu je mimo jiné nízká inflace, protože inflace je stanovena na základě dlouhodobějších úvěrů.

Inverzní výnosová křivka

Obrázek: Výnosová křivka (10letých dluhopisů mínus výnosy 3letých dluhopisů) byla inverzní pouze několik dnů v srpnu 2019. Nyní již inverzní není. Šedivé sekce značí ekonomické recese. Zdroj: Firsttuesday.

Inverzní výnosová křivka byla sice před každou recesí v inverzi, ale neznamená to, že vždy, když nastane inverze, nastane i krize. Úroková křivka naruby tedy neznamená automaticky recesi.

Obchodní válka

Světová ekonomika stále více pociťovala dopady již více než dva roky trvající obchodní války mezi USA a Čínou. Mezinárodní měnový fond (IMF) dokonce snížil očekávání růstu světové ekonomiky a poukázal na vlivy chaosu vyplývajícího z této obchodní války. V Číně došlo k poklesu akciových trhů o více než 25 % z jejich vrcholů v roce 2018. V Evropě, mimo jiné, trpí automobilový průmysl v důsledku zavedení celé řady nových tarifů.

Velcí hráči v automobilovém průmyslu představovali údaje za loňský rok, přičemž společnostem jako je Volvo, Ford, či Daimler prudce klesly zisky. Za hlavní příčinu jsou považovány právě vyšší dovozní tarify vycházející z obchodní války mezi USA a Čínou. Jak výrazně se obchodní válka týká evropských států je jasně viditelné na německém indexu DAX, který za rok 2018 klesl o 18 %.

Zmírnění obchodní války mezi USA a Čínou přineslo na konci roku 2019 oživení, jak v čínském průmyslu, tak v exportně orientovaných sektorech.

Nárůst volatility na trzích

Pokles hodnoty cenných papírů jde ruku v ruce s vyšší volatilitou. Index VIX je měřítkem očekávané volatility na indexu S&P 500. Během posledních několika let index VIX průběžně klesal. V minulosti se zpravidla před finanční krizí index VIX rapidně zvýšil.

V níže uvedeném grafu je vidět, že v posledních týdnech index VIX nezadržitelně stoupal a mohl být na cestě k neudržitelně rekordní úrovni. Podobný pohyb jsme mohli vidět též před ekonomickou krizí v roce 2008. Nyní se již stabilizoval a pohybuje se na úrovních okolo 39 bodů, což jsou hodnoty, které jsme zažívali začátkem března 2020, před příchodem koronavirové krize.

V každém případě v příštím roce můžeme očekávat volatilnější trhy než v posledních několika letech.

VIX aktuální

Dot.com bublina 2.0

Na trhu je opět podobná situace jako v roce 2000. Najdeme zde celou řadu přeceněných společností, které však reálně nevykazují jakýkoliv zisk. Akcie FAANG (FacebookAmazonAppleNetflix a Google) v uplynulých letech silně posilovaly akciové trhy a toto ocenění se zdá být dále neudržitelné.

V uplynulém roce jsme také mohli vidět celou řadu faktorů indikující oslabení obchodovaných společností. Netflix, Amazon a Tesla mají obrovské poměry ceny akcií ku výnosům. V případě podobných společností jako je Tesla navíc negenerují žádný zisk a mají obrovské dluhy. I u gigantů jako je Apple to vypadá, že je už za svým vrcholem, jelikož trpí velkým poklesem poptávky v Asii v důsledku výše zmíněné obchodní války.

„Smart money“ investoři se zbavují svých akcií

Podle „Smart money flow index“ společnosti Bloomberg, mnoho předních světových investorů v poslední době systematicky opouští akciový trh. Index dokonce klesl pod úroveň z roku 2000 a 2008. Pro většinu lidí je těžké určit, jak tento index přesně interpretovat, ale je to něco, co je potřeba vzít v úvahu.

 

Nepředvídatelný Trump

Svérázné a nepředvídatelné chování prezidenta Spojených států amerických se také může přičinit na případné finanční krizi. Eskalující emoce mezi USA a Severní Koreou, obchodní válka s Čínou, nebo zablokování přísunu peněz vládě USA, která stále neodhlasovala postavení Trumpovy vysněné zdi na hranici Mexika a USA, je pouze začátek výčtu diplomatického tlaku iniciovaným Donaldem Trumpem.

Pokud toto ochromení americké vlády potrvá dlouho, bude mít fatální důsledky pro americkou ekonomiku. O tom, co dalšího Trump chystá v posledním roce jeho mandátu, můžeme jen spekulovat.

Oslabení technické analýzy

Pokud se podíváme na dlouhodobý graf S&P 500, zjistíme, že vzestupný trend posledních 10 let skončil. Samozřejmě, že trendová linie je poněkud subjektivní, ale určitě se něco děje. Za prvé se index zvýšil nad vrchol února loňského léta a pak rychle spadl zpět.

V posledních měsících došlo k obrovskému zvýšení volatility. Poslední zhoršení nastalo poté, kdy se dostal index S&P 500 na úroveň 2600 bodů směrem dolů. Tato hranice se v průběhu roku stala důležitým supportem na trhu. Proražení takto silného supportu zpravidla indikuje další pokles cen.

Koronavirová hysterie na trzích způsobila 12. března 2020 situaci, kdy po více než 11 letech spadl index S&P 500 do medvědího trendu, který je dán 20% propadem z maxima. Nejrychleji v historii.

Oslabení technické analýzy - S&P 500

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Dlouhodobě negativní HDP

O recesi podle definice můžeme mluvit, pokud je hrubý domácí produkt (HDP) ekonomiky po dobu dvou po sobě jdoucích čtvrtletí negativní. Tato definice je však velmi zavádějící, protože podle ní bychom mohli o recesi mluvit například v případě, kdy se HDP během roku pohybovalo o -1,0 %, +0,1 %, -0,8 % a opět +0,1 % procenta. Nicméně tento výpočet již nebere v potaz způsob, jakým HDP klesalo.

Navíc tato data jsou pro vás jako investory zveřejněna příliš pozdě. HDP za čtvrté čtvrtletí chodí zpravidla až v únoru následujícího roku, což je zpoždění až 2 měsíce. Kromě toho výše uvedená definice recese je čistě teoretická.

Recese v roce 2019

Graf: Pokud se podíváme na výše uvedený graf, vidíme v letech 2000/2001 a 2008 několik prudkých propadů z high ceny. To je dostatečně velký nátlak, aby negativně ovlivnil zisky společností a ceny akcií. Ten, kdo s prodejem čekal na 2 po sobě jdoucí ztrátové čtvrtletí, prodal své akcie za prakticky nejnižší možnou cenu.

Míra nezaměstnanosti také není adekvátním indikátorem, jelikož se jedná o retrospektivní ukazatel. Logicky, pokud plošně klesne poptávka na trhu, společnosti nepropustí své zaměstnance bezprostředně. Propouštění a opětovné zaměstnání zaměstnanců je zpravidla proces, který trvá měsíce. A vždy riskujete, že nebudete moci znovu obsadit volná místa, pokud jste byli s propouštěním příliš unáhleni.

Kromě toho existují právní problémy: Než budete moci propustit bez větších problémů zaměstnance ve větším měřítku, situace na trhu musí být opravdu kritická. Údaje o trhu práce proto vždy zaostávají za skutečnou situací na trhu o tři až šest měsíců.

Proto nelze použít míru nezaměstnanosti jako relevantní indikátor recese. Naopak obraz, který míra nezaměstnanosti o situaci na trhu poskytuje je velmi zkreslený, protože v počátečních fázích recese poskytuje představu, že situace na trhu je lepší než ve skutečnosti.

Retrospektivní data tedy mohou být značně zavádějící. Které ukazatele jsou směrodatné?

Nejčastěji využívanými jsou následující 4 indikátory:

 • Index nákupních manažerů
 • ZEW a IFO
 • Chování spotřebitelů

Klesající index nákupních manažerů

Index nákupních manažerů je velmi důležitým počátečním ukazatelem blížící se recese. Právě manažeři nákupu společností jsou první, kdo rozpozná, jak se situace ve společnosti reálně vyvíjí v důsledku nárůstu nebo snížení množství objednávek. Když dojde k větším změnám v těchto indexech, je potřeba zbystřit.

Propady indexů nákupních manažerů

Graf: Medvědím signálem je prolomení hranice 50 bodů u indexu nákupních manažerů, protože to znamená, že více nákupních manažerů očekává v následujících měsících pokles než růst. Nicméně na akciových trzích je situace pod 50 již velmi negativní, takže je potřeba se na tržní podmínky adaptovat dříve.

Údaje o nových zakázkách v daném odvětví jsou také zajímavé ukazatele, ale vždy jsou zveřejňovány se zpožděním až dvou měsíců, zatímco indexy nákupních manažerů obsahují prohlášení z posledních dvou nebo tří týdnů, a jsou proto mnohem aktuálnější. A během recese je zpravidla potřeba reagovat bezprostředně. Potřebujete tedy ukazatele, které co nejvěrněji popisují aktuální situaci na trhu, což indexy nákupních manažerů jsou.

ZEW a IFO index

V Evropě jsou Index ekonomických očekávání (ZEW) a Index podnikatelského klimatu (IFO) velmi aktuální a smysluplné ukazatele zároveň.

Index ekonomických očekávání (ZEW) a Index podnikatelského klimatu (IFO)

Index ZEW odráží ekonomická očekávání mnoha odborníků z finančního sektoru, které měsíčně provádí ZEW Institute. Úrovně pod nulou znamenají, že většina investorů očekává pokles ekonomiky. To nemusí nutně vést k recesi, ale je to nápadný varovný signál. Již silné výpady směrem dolů jsou dobrým důvodem k opatrnosti.

index podnikatelského klimatu ifo, je založen na průzkumu zhruba 7000 německých společností

Graf: IFO

Index podnikatelského klimatu IFO, je založen na průzkumu zhruba 7000 německých společností a jejich posouzení současné situace a také predikce vývoje v nadcházejících měsících. Průměr obou průzkumů je měsíčně publikovaný pod názvem Ifo Business Climate Index.

Ifo Business Climate Index

Graf: Nálada ve vedení německých firem je se zhoršuje už pátý měsíc v řadě a nyní je nejhorší od listopadu 2012. Index podnikatelského klimatu v srpnu 2019 klesl z 95,8 na 94,3 bodu.

Zde platí pravidlo, že tři měsíce postupně klesající hodnoty již znamenají znatelné zhoršení situace v podnicích. Ale i zde byste měli věnovat pozornost podezřelým vrcholovým formacím, které se rozpadají směrem dolů.

Tyto 2 indexy jsou důležité ze dvou důvodů: Zaprvé znáte názor lidí, kteří jsou blízko podstatným informacím. Zadruhé průzkumy jsou prováděny se zpožděním pouze několika týdnů, takže informace z nich vyplívající jsou velmi aktuální. V zásadě odrážejí mnohem pravdivější obraz o aktuální situaci na trhu než ekonomické údaje o průmyslové produkci, trhu práce nebo HDP.

Chování spotřebitelů

Chování a nálada spotřebitelů také poskytují zajímavou indikaci. Často můžou být silným varovným signálem, zatímco v médiích je jakékoliv nebezpečí okamžitě smeteno ze stolu.

Spotřebitelská důvěra v USA vs Dow Jones

Graf: Spotřebitelská důvěra (modře) v USA vs index Dow Jones (zeleně)

Například z dlouhodobého hlediska je důvěra spotřebitelů v USA velmi blízká americkému akciovému trhu. Pokud se nálada amerických spotřebitelů v průběhu několika měsíců zhorší, doporučuje se opatrnost, což je také pochopitelné. Koneckonců, spotřeba je páteří ekonomiky. Pokles spotřeby tedy poměrně rychle stlačí zisky společností.

Ale i na tzv. „míru úspor“ se vždy vyplatí podívat. Když spotřebitelé začínají šetřit stále více peněz, je to známka nedůvěry k perspektivám růstu nebo strachu ze ztráty zaměstnání. Investoři často nemají přímý pohled na to, jak spotřebitelé vidí celkovou situaci na trhu. Přitom právě tento faktor je určující, zda se růst ekonomiky udrží, či zastaví. Míra úspor vždy poskytne zajímavý přehled.

Výnosy dluhopisů

Další oblastí, která může sloužit jako klíčová předběžná indikace recese, jsou výnosy státních dluhopisů. Klesající výnosy znamenají rostoucí ceny dluhopisů. Pokud cena vzroste, výnos (efektivní návratnost vypočítaná na základě ceny dluhopis) klesne. Tento fakt ukazuje na rostoucí poptávku, což znamená, že na dluhopisový trh proudí více peněz než dříve.

Je tomu tak proto, že investoři již očekávají pokles podnikových zisků, a proto přesouvají své peníze z akciového trhu na trh dluhopisový. Také pokles úrokových sazeb snižuje úroveň výnosu. A pokud centrální banky snižují úrokové sazby, je to jen proto, že musí stimulovat ekonomiku, jelikož hrozí zpomalení růstu. Tuto praktiku centrální banky využívají právě i k předcházení recesi.

graf výnosů německých státních dluhopisů

Pokud výnosy německých (graf výše) nebo amerických (graf níže) státních dluhopisů dokončí vrcholovou formaci, může se také jednat o silný varovný signál.

graf výnosů amerických státních dluhopisů

Koronavirus

Ještě před několika dny to vypadalo, že epidemie koronaviru nemá potenciál ochromit evropskou potažmo světovou ekonomiku tak, že by svět stáhla do recese, ale rozsah epidemie se stal větším a přerostl do pandemických rozměrů. V tomto případě tu existuje možnost světové recese kvůli koronaviru. V tuto chvíli nelze říct, jaký bude další vývoj, ale nákaza se nyní šíří světem nebezpečně exponencionálně.

Čtěte také: Akcie, které profitují z koronaviru

FED uvedl: “Koronavirus negativně ovlivnil cestování a turistiku v USA“.  3. března 2020 FED překvapivě snížíl svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 1,00 až 1,25 % z důvodu minimalizace možných dopadů koronaviru na ekonomiku.

Podle Bloomberg by světovou ekonomiku mohly stát výdaje spojené s koronavirem až kolem 2,7 bilionu dolarů, to se rovná ročnímu HDP Velké Británie. Analytici z Bloomberg ve svém pesimistickém scénáři dokonce počítají s recesí v USA, eurozóně, Japonsku a s rekordně nízkým růstem v Číně.

Americké akcie zaznamenaly 10.3.2020 nejhlubší denní propad od finanční krize v roce 2008. Tomuto dni se taky začíná říkat “Černé pondělí“. Prudký pokles cen ropy a šíření virového onemocnění způsobeného novým koronavirem vyvolaly mezi investory obavy z globální recese a paniku na burze. Po zahájení obchodování burza NYSE kvůli propadu indexu S&P 500 dokonce krátce přerušila obchodování.

Následně ve čtvrtek 12.3.2020 akciové indexy kvůli obavám ze světové pandemie způsobeném koronavirem propadly dokonce nejvíce od roku 1987. Nové restrikce cestování, které mají za cíl zastavit šíření koronaviru, vystrašilo investory a znervóznilo světové akciové trhy. Nepomohla ani další silná intervence Fedu

Pro indexy S&P 500 i Nasdaq 100 se čtvrtek 12. března 2020 stal dnem, kdy po více než 11 letech spadly do medvědího trendu (20% propad z maxima) a to nejrychleji v historii. Index VIX vyrostl o dalších 40,02 % na astronomických 75,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 0,80 %.

Evropské indexy zaznamenaly dokonce nejhorší den ve své historii.

Banka JP Morgan následně 13.3.2020 změnila výhled na rok 2020. Podle ní DOJDE V ROCE 2020 (1.pololetí) KE GLOBÁLNÍ RECESI. Důvodem jsou uzávěry velkých oblastí a celých států kvůli koronaviru, což se děje u USA, Itálie ale i v ČR a dalších zemích. U dvaceti největších ekonomik navíc klesá HDP.

Goldman Sachs ve svém konferenčním hovoru z 15.3.2020 s klienty uvedla, že se koronavirem v USA může nakazit až 150 milionů lidí. V Německu by se mohlo nakazit asi 58 milionů lidí. Karanténa podle banky bude málo účinná a způsobí ekonomické problémy, nicméně pomůže zdravotnickému systému. Měnový výbor centrální banky USA 15.3.2020 opět snížil základní úrokovou sazbu, tentokrát o celý jeden procentní bod do pásma 0-0,25 %.

16.3.2020 propadly trhy opět nejhůře od roku 1987, ještě více než ve čtvrtek 12.3.2020. Index S&P 500 klesl o 11,98 % na hodnotu 2386,13 bodu. Americký prezident Donald Trump podle agentury AP poprvé připustil, že koronavirus by mohl v USA vyvolat recesi.

Bývalá ekonomka Fedu Claudia Sahmová prohlásila, že pokud americká ekonomika kvůli koronaviru spadne do recese, což se zdá více než pravděpodobné, mohla by tato následná krize být dvakrát tak hluboká jako krize z roku 2008.

23.3.2020 Fed oznámil, že přijde s novými programy zaměřenými na efektivnější fungování trhů v době koronavirové krize. Mimo jiné bude nakupovat neomezené množství státních dluhopisů a cenných papírů zajištěných hypotékami.

25.3.2020 Generální ředitel Světové obchodní organizace (WTO) Roberto Azevedo prohlásil: “Aktuální prognózy ukazují, že hospodářský pokles a úbytek pracovních míst budou horší než za finanční krize přes dvanácti lety,”. Dále dodal, že konkrétní výhledy nejsou ještě k dispozici, ale ekonomové organizace WTO očekávají “velmi prudký pokles obchodu“.

Dne 26.3.2020 Česká národní banka razantně snížila dvoutýdenní repo sazbu, dále lombardní a diskontní sazby. Rovněž se rada usnesla, že v ČR očekává kvůli dopadům šíření koronaviru silnou hospodářskou recesi, která českou ekonomiku sevře po zbytek roku 2020.

Vývoj tak podle bankovní rady ČNB povede k potřebě dalšího významného snížení úrokových sazeb v letošním roce s cílem podpořit zotavování ekonomiky.

graf indexu S&P 500 

Graf indexu S&P 500. Zdroj: LYNX Trading.

Následující dny americké akcie výrazně posílily, za tři dny počínaje 26.3.2020 Dow Jones zpevnil nejvíce od roku 1931, důvodem bylo zřejmě to, že investoři věří ve funkčnost opatření na záchranu ekonomiky z dílny americké administrativy.

Index S&P 500 za celé první čtvrtletí roku 2020 klesl o 20 %, a zažil tak nejhorší kvartál od roku 2008, evropské akcie zaznamenaly dokonce nejhroší kvartál od roku 2002.

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes ve své analýze předpovídá oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem až v roce 2021. Pandemie vedle kolapsu zdravotnictví dále podle pojišťovny výrazně ovlivní vývoj v obchodě, ve financích i ve spotřebě.

Cena ropy 30.3.2020 klesla na nejnižší hodnotu od roku 2002, protože Saúdská Arábie a Rusko nebyli nadále ochotny se domluvit na ukončení cenové války.

Podle CNBC si kybernetická měna bitcoin v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow a S&P 500. Stále však ovšem neprokázal, že by mohl být bezpečným útočištěm pro investory v době výrazných výkyvů na trhu.

Globální ekonomika by podle OSN mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř 1 %. Před pandemií čekala OSN naopak růst o 2,5 %. V době globální finanční krize v roce 2009 světová ekonomika klesla o 1,7 %.

Začátkem dubna 2020 klesl index strachu VIX až na hodnoty kolem 42 bodů, kde se pohyboval začátkem března 2020, před vypuknutím koronavirové hysterie. Americké akciové indexy počátkem dubna značně posílily, trh tak cítil, že je vrchol pandemie velmi blízko.

Ekonomové oslovení agenturou Reuters se shodli na tom, že eurozóna je v nejhlubší recesi za dobu své existence.

Analytická společnost Economist Intelligence Unit předpovídá, že přestože globální ekonomika čelí recesi, která bude podle Mezinárodního měnového fondu zřejmě nejhlubší od velké hospodářské krize v 30. letech minulého století, mohla by později přijít další, ještě hlubší recese.

Celkový obraz je rozhodující

Jak vidíte, existuje několik předběžných ukazatelů blížící se recese. Vše co potřebujete, je vědět, kde hledat. Žádný z těchto ukazatelů neposkytuje absolutní jistotu, že se ekonomika skutečně dostane do recese. Pokud však všechny indikátory generují varovné signály, měli byste být alespoň velmi opatrní, protože pravděpodobnost, že v nadcházejících měsících budou lukrativnější krátké pozice, je obrovská.

Jak investovat během finanční krize?

Akciové trhy se v přirozených podmínkách z dlouhodobého hlediska vždy zvyšují. Z minulosti zjistíme, že každá finanční krize je paradoxně skvělou příležitost ke koupi akcií. Je proto důležité mít stranou dostatečně velký kapitál, abyste mohli po skončení ekonomické krize profitovat. Existuje pár rad, kterých se držet, pokud cítíte, že se blíží ekonomická krize.

3 rady pro pasivní investory:

 1. Šetřete peníze na to, abyste mohli nakoupit akcie na dně.
 2. Pokud dlouhodobě investujete, můžete se rozhodnout sedět tiše na dobře diverzifikovaném akciovém portfoliu a vybírat dividendu. Akcie v dlouhodobém horizontu půjdou vždy směrem nahoru.
 3. Přidejte zlato a stříbro do svého portfolia, abyste využili jakékoliv zvýšení cen drahých kovů během krachu na akciovém trhu. V minulosti byly drahé kovy často považovány za bezpečné útočiště v době finanční krize

4 rady pro aktivní investory

 1. Obchodujte na short: Věděli jste, že můžete vydělat peníze z klesajících cen akcií? Principiálně prodáváte akcie, které v tuto chvíli nevlastníte, abyste je nakoupili později za nižší cenu a profitovali na rozdílu. Tímto způsobem můžete vydělat peníze z klesajících cen.
 2. Obchodovat s opčními deriváty, kde se dá lépe řídit riziko.
 3. Přidejte zlato a stříbro do svého portfolia, abyste mohli profitovat na jakémkoliv zvýšení cen drahých kovů. Spekulativní investoři mohou také zvážit nakoupení akcií těžařských firem.
 4. Používejte technickou analýzu, jejímž prostřednictvím můžete z grafu vyčíst například kdy se otočil klesající trend, nebo na jaké úrovni se vytvořili cenové supporty.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX