Dnešní trhy nabízí mnoho zajímavých burzovně obchodovaných instrumentů, pomocí kterých lze zajistit akcie při korekci trhu.

Nejčastěji využívané instrumenty pro zajištění akcií jsou inverzní ETF, put opce, index volatility VIX, zlato či dluhopisy.

V tomto článku objevíte, jakými burzovními instrumenty lze zajistit akcie při korekcích na trzích.

Inverzní ETF

Obchodování ETF je mezi investory stále populárnější a jejich nabídka stále roste. Jedná se o burzovně obchodované fondy, které jsou standardizované a obchodované na hlavních světových burzách. Těžce bychom dnes hledali investiční myšlenku, která se pomocí ETF nedá zobchodovat.

Lze využívat inverzních produktů, které vydělávají, když cena podkladového aktiva klesá, nebo pákových produktů, které dvojnásobují či ztrojnásobují pohyb podkladu.

Jejich využití pro zajištění akcií při korekci trhu je vysoké, jelikož jako podklad neslouží jen akciové indexy, ale také komodity, dluhopisy nebo také třeba index strachu VIX.

ETF jsou výborným nástrojem pro zajištění akcií při krátkodobé i dlouhodobé korekci trhu.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Put opce

Put opcí si můžete zajistit právo prodat vaše akcie při stanovené ceně. Cenou je prémium. Standardizovaně obsahuje jedna opce 100 akcií. Pokud by akcie v portfoliu klesly pod stanovenou realizační cenu, za kterou máte právo je prodat, pak opci uplatníte a prodáte akcie při dané realizační ceně.

Ziskem bude rozdíl mezi realizační cenou a skutečnou cenou na trhu.

Index VIX

Index volatility neboli mediálně známý index strachu VIX je vyjádřením volatility opcí na index S&P 500. V zásadě platí, že když se na trhy dostaví korekce, index strachu roste a při návratu, jako je tomu dnes, klesá. Investoři tento index obchodují pro zajištění stále více a to zejména prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů ETF.

VIX aktuální

Aktuální graf indexu VIX. Zdroj: TradingView.com.

Index VIX lze použít zejména jako krátkodobé zajištění při korekci, proto je tato metoda využívána především zkušenými investory a tradery.

Zlato

Mnoho investorů v sobě má zakořeněnou poučku, že když akcie klesají, mělo by se nakupovat zlato. V tomto případě je však korelace nižší. Je nutné však mít na paměti, že zlato je především vhodnou investicí do obchodů staflace neboli období vysoké míry inflace a míry nezaměstnanosti.

Cena zlata

Cena zlata na londýnské komoditní burze.

V současnosti se rozhodně nedá hovořit to stagflaci, proto by zajištění zlatem mělo být vnímáno pouze jako krátkodobé. Zlato jako zajištění proti korekci není nejvhodnější při krátkodobých korekcích, ale zejména při dlouhodobějších změnách makroekonomických fundamentů.

Dluhopisy

Další možností pro zajištění jsou dluhopisy, jejichž výnosy rostou, když se investoři odklání od akcií a do konzervativnějších instrumentů. Je nutné odlišit korekci při výprodeji překoupeného trhu, kdy investoři pouze  vybírají zisky a vstupují zpět do trhu za atraktivnější cenu.

Čtěte také: 5 nejlepších dluhopisových fondů roku 2020

Krátkodobě sice ceny dluhopisů vzrostou jako tomu bylo minulý týden, dlouhodobý vliv to však nemá, jelikož investoři nepřemísťují svůj kapitál z akcií do dluhopisů ve velké míře. V dalších článcích si probereme konkrétní instrumenty a jejich využití pro zajištění portfolia.

Graf futures na americký dluhopis US Treasury Note (ZN)

Graf futures na americký dluhopis US Treasury Note (ZN). Zdroj: LYNX Trading. 

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart