Jeho způsob kvantitativního výzkumu v investování určitě nezůstane bez povšimnutí, protože se jednalo o vůbec první investiční strategii, která byla patentována (patent 5978778, „Automated strategies for Investment Management“ z listopadu 1999).
- Cornerstone Growth
- Cornerstone Value
- United Cornerstone
James O´Shaughnessy a jeho vývoj
Zájem o investování a aplikaci kvantitativního výzkumu byl v Jamesovi probuzen už během jeho studií. Nejprve studoval mezinárodní ekonomii a obchodní diplomacii na Georgetown university, poté nastoupil na další studium ekonomie na University of Minnesota.
Po studiích šel O ´Shaughenessy pracovat pro investiční společnost, kde byl jeho analytický talent rychle rozpoznán. Kolega mu poradil, aby odstartoval vlastní poradenskou firmu pro velké penzijní fondy. Netrvalo dlouho a společnost O ´Shaughenessy Capital Management byla na světě. V roce 1999 O ´Shaughenessy Capital Management založila vlastní investiční fond a brzy na to, v červnu roku 2000 prodal tyto prostředky Hennessy Advisors.
Výkonnost Hennessy fondů podle kritérií, které stanovil James O´Shaughnessy
Je působivé zmínit, jakou výkonnost mají portfolia, která jsou postavena plně v souladu se zásadami Jamese O´Shaughnessyho.
- Hennessy Cornerstone Growth Fund dosáhl v posledních pěti letech na průměrný roční výnos 14,60 %. Ve srovnání s 11,73% ziskem příslušného indexu Russell 2000 to rozhodně není špatné. Největší výkon jsme zaznamenali v roce 2012, kde porazil Russell 2000 o téměř 14 %!
- Hennessy Cornerstoner Value Fund je na tom za stejné časové období o něco hůře. Průměrný roční výnos za posledních 5 let činí 9,20 %, zatímco benchmark index S&P připsal ve stejném období 13,34 %.
Jak O´Shaughnessy vnímá akciový trh?
Stejně jako ostatní guru si O´Shaughnessy z trhů hlavu příliš nedělá. Trh vnímá jako soubor nesrovnalostí a není třeba se jím příliš nervovat. Co je důležité, je konzistentní a disciplinovaná exekuce investiční strategie. Pocity je třeba vyřadit, a to kompletně.
Důležitým ukazatelem pro O´Shaughnessyho je indikátor RSI (relative strenght index = index relativní síly). Jedná se o momentum indikátor, který ukazuje rychlost a velikost pohybů cen. Na rozdíl od ostatních investorů ale vysokou hodnotu RSI vnímá jako příznivý ukazatel, nikoliv jako znamenaní přehřátí. Samozřejmě že RSI nepoužívá samostatně, ale v kombinaci s dalšími ukazateli.
O´Shaughnessy mluví ze zkušenosti a tvrdí, že vítězové většinou nepřestávají skórovat a poražení naopak i nadále ztrácí. Rovněž vyvrací mýtické tvrzení, že výnos se zákonitě vždy rovná riziku. Prostřednictvím svého výzkumu jednoduše dochází k závěru, že dobře skórující a výkonné strategie jsou méně rizikové než ty, kterým se daří špatně. Zní to logicky, že? Aby ne. Menší riziko je dlouhodobě vždy snesitelnější a slibuje světlou budoucnost.
Toliko zatím k úvodu o Jamesi O´Shaughnessym. V příštím článku se podíváme na konkrétní postup jakým O´Shaughnessy své tituly vybíral. Hlavní principy svého přístupu shrnul ve své knize „What Works on Wall Street“ („Co funguje na Wall Street“) z roku 1996.
Metoda popsaná v této knize shrnuje závěry testování některých strategických portfolií a přibližuje jeho kvantitativní přístup. Můžete rovněž využít naši guru knihy, kterou nabízíme ke stažení zdarma po vložení emailu. V ní se dočtete nejen o Jamesi O´Shaughnessym, ale i o dalších 10 guruech.
--- ---
--- (---%)Displaying the --- graf
Displaying today's chart