James O´Shaughnessy, analytik, který používal při tvorbě svého portfolia mechanizovaný kvantitativní přístup. Jako první využil počítačovou databázi Compustat O’Shaughnessy a v krátkém čase vytvořil různé investiční strategie na základě dat z více než 40. leté historie.

 

Jeho způsob kvantitativního výzkumu v investování určitě nezůstane bez povšimnutí, protože se jednalo o vůbec první investiční strategii, která byla patentována (patent 5978778, „Automated strategies for Investment Management“ z listopadu 1999).

 

Po rozsáhlém backtestingu vybral nejlépe skórující strategie, které další roky testoval. Nakonec z nich vznikly následující tři:

 

  • Cornerstone Growth
  • Cornerstone Value
  • United Cornerstone

James O´Shaughnessy a jeho vývoj

Zájem o investování a aplikaci kvantitativního výzkumu byl v Jamesovi probuzen už během jeho studií. Nejprve studoval mezinárodní ekonomii a obchodní diplomacii na Georgetown university, poté nastoupil na další studium ekonomie na University of Minnesota.

james-oshaughnessy

Po studiích šel O ´Shaughenessy pracovat pro investiční společnost, kde byl jeho analytický talent rychle rozpoznán. Kolega mu poradil, aby odstartoval vlastní poradenskou firmu pro velké penzijní fondy. Netrvalo dlouho a společnost O ´Shaughenessy Capital Management byla na světě. V roce 1999 O ´Shaughenessy Capital Management založila vlastní investiční fond a brzy na to, v červnu roku 2000 prodal tyto prostředky Hennessy Advisors.

Výkonnost Hennessy fondů podle kritérií, které stanovil James O´Shaughnessy

Je působivé zmínit, jakou výkonnost mají portfolia, která jsou postavena plně v souladu se zásadami Jamese O´Shaughnessyho.

  • Hennessy Cornerstone Growth Fund dosáhl v posledních pěti letech na průměrný roční výnos 14,60 %. Ve srovnání s 11,73% ziskem příslušného indexu Russell 2000 to rozhodně není špatné. Největší výkon jsme zaznamenali v roce 2012, kde porazil Russell 2000 o téměř 14 %!

graf1

  • Hennessy Cornerstoner Value Fund je na tom za stejné časové období o něco hůře. Průměrný roční výnos za posledních 5 let činí 9,20 %, zatímco benchmark index S&P připsal ve stejném období 13,34 %.

graf2

Jak O´Shaughnessy vnímá akciový trh?

Stejně jako ostatní guru si O´Shaughnessy z trhů hlavu příliš nedělá. Trh vnímá jako soubor nesrovnalostí a není třeba se jím příliš nervovat. Co je důležité, je konzistentní a disciplinovaná exekuce investiční strategie. Pocity je třeba vyřadit, a to kompletně.

Důležitým ukazatelem pro O´Shaughnessyho je indikátor RSI (relative strenght index = index relativní síly). Jedná se o momentum indikátor, který ukazuje rychlost a velikost pohybů cen. Na rozdíl od ostatních investorů ale vysokou hodnotu RSI vnímá jako příznivý ukazatel, nikoliv jako znamenaní přehřátí. Samozřejmě že RSI nepoužívá samostatně, ale v kombinaci s dalšími ukazateli.

O´Shaughnessy mluví ze zkušenosti a tvrdí, že vítězové většinou nepřestávají skórovat a poražení naopak i nadále ztrácí. Rovněž vyvrací mýtické tvrzení, že výnos se zákonitě vždy rovná riziku. Prostřednictvím svého výzkumu jednoduše dochází k závěru, že dobře skórující a výkonné strategie jsou méně rizikové než ty, kterým se daří špatně. Zní to logicky, že? Aby ne. Menší riziko je dlouhodobě vždy snesitelnější a slibuje světlou budoucnost.

Toliko zatím k úvodu o Jamesi O´Shaughnessym. V příštím článku se podíváme na konkrétní postup jakým O´Shaughnessy své tituly vybíral. Hlavní principy svého přístupu shrnul ve své knize „What Works on Wall Street“ („Co funguje na Wall Street“) z roku 1996.

Metoda popsaná v této knize shrnuje závěry testování některých strategických portfolií a přibližuje jeho kvantitativní přístup. Můžete rovněž využít naši guru knihy, kterou nabízíme ke stažení zdarma po vložení emailu. V ní se dočtete nejen o Jamesi O´Shaughnessym, ale i o dalších 10 guruech.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 26 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart