Joel Greenblat a jeho magická formule
Snad ani neexistuje jednodušší způsob investování, než který používal Joel Greenblatt, zakladatel slavného hedge fondu Gotham. Jeho metoda je popsána v knize s názvem „Malá kniha, která poráží trh“ (The Little Book That Beats The Market).

Kniha, která se stala bestsellerem, je psána snadným a čtivým jazykem, což není nijak překvapující vzhledem k faktu, že ji Greenblatt napsal pro svých pět dětí. Greenblatt v knize garantuje investiční úspěch za předpokladu, že jeho magická formule bude správně aplikována. Ale co to přesně je ona „magická formule“?

Joel Greenblatt a “magická formule”

joel-greenblatt-little-bookGreenblatt se při investování do akcií soustředí na dvě věci:

  • Rentabilitu kapitálu
  • Rentabilitu zisku

Má-li společnost vysokou rentabilitu kapitálu, znamená to, že má jasnou výhodu oproti konkurenci např. díky příhodné lokalitě, silnému jménu nebo možnosti nové a levné produkce. Díky tomu může společnost rychleji růst a dosahovat vyšších zisků s nižšími náklady.

 

Anekdota se žvýkačkou

Pro vysvětlení vysokého výnosu Greenblatt používá následující anekdotu. Na základní škole, do které chodí jeho syn, prodává chlapec jménem Jason žvýkačky. Za balení 5 žvýkaček v obchodě zaplatí 25 centů, ve škole pak prodá za 25 centů jeden kus. Na jednom balíčku tedy vydělá $1. Za předpokladu, že Jason za den prodá 4 balíčky a prodává je každý týden (36 školních týdnů), za rok vyinkasuje $720.

Během šesti let (do nástupu na střední) by tak Jason vydělal více než $4000! Poté se zeptal svého syna.: „Synu, kdybys mohl u Jasona investovat $100 s 50% návratností, udělal bys to?“

Samozřejmě že ano! Nemusíte být vysokoškolským profesorem ekonomie, abyste pochopili, že tu jde o výraznou slevu, a tedy příležitost. A to je přesně to, co Greenblatt vyhledává na akciových trzích. Vybere 3 500 největších amerických společností a dívá se, jaká je návratnost jejich kapitálu a návratnost zisků. Nakonec z nich vybere 30 takových, které v součtu obou parametrů skórují nejvýše.

Výhodné koupě se pak objeví zcela přirozeně, když tyto společnosti uspořádá podle poměru P/E.

Příliš snadné, říkáte si. Jestliže to funguje, proč to tak nedělá každý? Greenblatt by Vám mohl odpovědět. Trh je z krátkodobého hlediska příliš vrtkavý a ceny akcií mohou najednou prudce zakolísat. Opravdové výsledky jsou tedy viditelné až v průběhu delšího časového období, protože dlouhodobě se trh vrací do svého rovnovážného stavu, který reflektuje skutečnou cenu akcií.

A na to má málokdo trpělivost. Portoflio manažeři tak často přehlíží Greenblattovu magickou strategii, protože ta je šitá pro delší časový horizont. Kvůli tlaku ze strany svých klientů tak správci fondů cílí na rychlé zhodnocení. Pro Greenblatta je toto jedině dobře, protože tím je zaručena neustálá funkčnost jeho kouzelné formule.

Trpělivost je cnost, na což poukazuje nejen Joel Greenblatt ale i Benjamin Graham a Warren Buffett. Díky jejich zaměření se na dlouhodobý horizont dokázali porazit trh.

Magická formule a její výsledky

Pokud stále nejste přesvědčeni, podívejte se na výsledky známého hedge fondu Gotham, který v letech 1985 až 2005 dosáhl průměrného zhodnocení kapitálu ve výši 40 % ročně. Mezi lety 2006 až 2011 Gotham svůj fond pro nové investory uzavřel a kapitál zhodnocoval pouze velkým investorům, kteří směli zůstat.

Od roku 2011 pak Gotham opět otevřel dveře veřejnosti a v letech 2011 a 2012 jeho výkony korespondovaly se zisky, které připsal index S&P 500. Rok na to Gotham S&P předčil o téměř 9 %. Poslední dva roky jsou výsledky maličko pozadu. Žádné velké ztráty zaznamenány ale nebyly, na velké výnosy se zatím čeká.

Magická formule a její výsledky

Zajímá vás, jak shromáždit data 3 500 amerických společností a vybrat ty nejlepší? Mělo by! V dalším článku si představíme Joela Greenblatta ještě jednou a ukážeme si, jakým způsobem vybrat tituly podle jeho kritérií. Zároveň Vám představíme, jaké nové akcie má nyní v portfoliu Gotham. Můžete tak směle kráčet bok po boku.

Do té doby si pořiďte jeho „Malou knihu, která poráží trh“. Už během jejího čtení si budete moci sami začít budovat své vlastní portfolio postavené na principech Greenblattovy magické formule.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart