Zavřený obchod s profitem. To znamená radost, vzrušení, dobrou náladu. Avšak výzkumy prokázaly, že tyto pocity na burze zažívá jen menší část obchodníků.

 

Co dělá rozdíl mezi obchodníky, kteří zvládají obchodování na burze, a těmi, kteří již tak úspěšní nejsou?

V tomto článku Vám představíme 5 zlatých pravidel profesionálních traderů, při jejichž dodržování se navyšují Vaše šance být úspěšný.

 

Trading jako profese, kde se dodržují pravidla

Jak je možné, že někteří obchodníci dosahují lepších výsledků než jiní?

Lidé nejsou stroje. Velkou roli hrají emoce. Někdo emoce ovládá lépe, někdo hůře. Pro obchodování na burze se ale jedná o klíčovou záležitost.

Máte vytvořenou a ověřenou strategii? Vše naznačuje tomu, že na trhu budete vydělávat. Pak tomu tak ale není…Proč?

Největším nepřítelem tradera je totiž on sám.

Smutek, strach, nenasytnost. Právě to jsou největší nepřátele, na které obchodník denně naráží. Co je nutné se naučit je obchodovat racionálně, vynechávat emoce, pracovat se svou vlastní hlavou. Až poté budete schopni vytvářet pravidelný příjem z obchodování na burze.

K tomu, abychom Vám pomohli uvědomit si, která pravidla je dobré dodržovat, jsme vytvořili seznam s 5 body. Při jejich dodržování zvyšujete pravděpodobnost toho, že právě Vy budete patřit mezi procento úspěšných traderů.

Jak obchodovat na burze? 5 zlatých pravidel úspěšných investorů

Pravidlo č. 1: Neobchodujte proti trendu

Mnoho obchodníků se snaží vydělat na každém, byť sebemenším, pohybu trhu. Z dlouhodobého hlediska je pro začínající obchodníky tato strategie spíše ztrátová. Příčinou neúspěchu je špatné načasování vstupu do obchodu či vysoké transakční náklady.

Krátkodobé obchodování je mnohokrát méně jistou variantou výdělku, oproti možnosti profitu z větších pohybů trhu, kdy se trader sveze na aktuálním trendu.

Pouze limitovaná skupina je schopna vytěžit z rychlého a častého vstupování do pozic. Pokud se například podíváme na graf cen akcií Peugeotu, můžeme konstatovat, že šance na pozitivní výsledek je daleko vyšší, pokud obchodník následuje aktuální trend.

Navíc jsme pro vás sepsali 15 nejznámějších investičních pravidel, které musí znát každý investor. Věnujte jim pozornost.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Pravidlo č. 2: Méně někdy znamená více

 

Každý profesionální trader ví, že není potřeba být za každou cenu aktivní a zobchodovat všechny příležitosti. Řiďte se pravidlem, že méně někdy znamená více. Každý investor zná ten pocit, kdy touží otevřít další obchod, vydělat na trhu a přitom přehlíží, že vstup do obchodu neodpovídá jeho strategii. Pokud se naučíme tuto emoci ovládat, omezíme riziko, že vstoupíme do obchodu a trh půjde proti nám.

Začínající obchodník by měl umět vyčkávat a vyhýbat se pozicím, jež vznikají na základě předem známých událostí. Takovým příkladem může být rozhodování centrální banky o navýšení úrokových sazeb či zveřejnění výsledků změn zásob ropy a zemního plynu za poslední týden. V takto hektických situacích mohou nezkušení obchodníci reagovat neracionálně.

Často je mnohem lepší počkat do té doby, než jsou hodnoty známé a až poté začít na burze obchodovat.

Pravidlo č. 3: Vytvořte si plán money managementu

Hlavním cílem obchodování na burze je vydělat finanční prostředky. Když nad tím ale popřemýšlíme, je paradoxní, že většina obchodníků nemá vytvořený plán money managementu.

Stanovení monetárních cílů a pravidel vstupu a výstupu z obchodů je klíčovou záležitostí. Tato problematika a to, jak správně vytvořit svůj vlastní plán jsme rozebírali v článku Money Management: Staňte se mistrem disciplíny.

Nezapomínejte tedy i na tuto část a dejte si práci s vytvořením celého plánu. Nakonec zjistíte, že se jedná o dobrou investici, která Vás na burze ochrání před množstvím stresových situací.

A také nezapomeňte na obchodní deník a jeho pravidelné analyzovaní.

Pravidlo č. 4: Nedomnívejte se, nemějte názor

Dalším užitečným doporučením pro obchodování na burze je nepředvídat.  Možná Vám to na první pohled může znít zvláštně, jelikož každý obchodník musí rozhodovat o tom, zda otevře dlouhou či krátkou pozici. Za tímto tvrzením ale stojí jednoduché vysvětlení. Jednat je potřeba na základě toho, co se stalo, nikoli na základě toho, co by se mohlo stát.

Často se stává, že akciové trhy reagují rozdílně, než se očekává. A je nutno s tím počítat.

Na to také upozorňuje známý citát: „Nakupujte klepy, prodávejte fakta.“

Ten naráží právě na fakt, že obchodníci často nakupují na základě očekávání, která se nemusí vždy vyplnit. Pokud se například předpokládá, že se zlepší výsledky společnosti po fúzi, investoři budou akcie nakupovat a jejich cena se zvyšovat. Když se ale ukáže, že výsledky společnosti jsou spíše negativní, akcie budou prodávány ve velkém množství a jejich cena klesat.

Výborným příkladem za posledních pár let byly americké volby. Téměř každý analysta předpovídal propad na akciových trzích v případě výhry D. Trumpa. Ukázalo se, že tomu tak není a jeho zvolení odstartovalo býčí trend. A právě tento neočekáváný pohyb by pro dobrého obchodníka neměl být problém. Vstup do obchodu učiní až na základě trendu a nebude se řídit pouze zprávami.

Zajímá vás obchodování akcií? Více se dočtete v článku Jak obchodovat s akciemi.

Pravidlo č. 5: Ponechejte pravidla jednoduchá

Poslední rada v rámci úspěšného obchodování na burze spočívá ve vytváření pravidel. Pravidla by měla být jednoduchá, konkrétní a měla by vyhovovat samotnému obchodníkovi. Proto není dobrou volbou pouze přebírat pravidla jiných traderů. Z jednoduchého důvodu, bude pro Vás o to těžší je dodržovat.

A právě disciplína Vám bude nápomocnou berličkou v časech, kdy se Vám na burze nebude dařit. Dodržování dobře stanovených pravidel je známka toho, že jste si je dobře vytvořili. Pokud byste si například napsali 1000 pravidel, bylo by pro Vás obtížné se v nich vyznat, natož je následovat.

Co nyní tedy udělejte, pokud máte vytvořený seznam pravidel, projděte ho znovu. Zvažte, zda se jedná o nezbytná a potřebná pravidla, která jsou pro vás přínosem. Nebojte se vyškrtávat. Tím, že si je projdete, tak si je také zapamatujete. A pokud bude konečný seznam obsahovat pouze 5 bodů, není to málo.

Každý trader je také obeznámen s tím, že ne každý obchod bude vždy ziskový. Nezapomeňte s tímto faktem ve svém seznamu počítat. Pokud se Vám podaří uzavírat Vaše obchody profitabilní z 55 a více %, pak je Vaše strategie úspěšná, pravidla dobře nastavena a vy se můžete považovat za disciplinovaného tradera.

Budu dodržovat pravidla a co dále?

Jak bylo zmíněno, obchodování na burze je řemeslo jako každé jiné a také se v něm musí dodržovat pravidla. Pokusili jsme se vám přiblížit ta základní, ale existuje řada dalších dílčích pravidel.

Pokud se budete držet výše popsaných pravidel, vaše obchodování by se zákonitě mělo zlepšit, ale je jasné, že na výsledky obchodování bude mít vliv řada ostatních faktorů. Doporučujeme sledovat LYNX Webináře, kde se o své zkušenosti s obchodováním dělí významné osobnosti českého tradingu.

 

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart