Zavřený obchod s profitem. To znamená radost, vzrušení, dobrou náladu. Avšak výzkumy prokázaly, že tyto pocity na burze zažívá jen menší část obchodníků. Co dělá rozdíl mezi obchodníky, kteří zvládají obchodování na burze, a těmi, kteří již tak úspěšní nejsou?

V tomto článku vám představíme 5 zlatých pravidel profesionálních traderů, při jejichž dodržování se navyšují vaše šance být úspěšný.

Trading jako profese, kde se dodržují pravidla

Jak je možné, že někteří obchodníci dosahují lepších výsledků než jiní? Lidé nejsou stroje. Velkou roli hrají emoce. Někdo emoce ovládá lépe, někdo hůře. Pro obchodování na burze se ale jedná o klíčovou záležitost. Máte vytvořenou a ověřenou strategii? Vše naznačuje tomu, že na trhu budete vydělávat. Pak tomu tak ale není… Proč? Největším nepřítelem tradera je totiž on sám.

Smutek, strach, nenasytnost. Právě to jsou největší nepřátele, na které obchodník denně naráží. Co je nutné se naučit je obchodovat racionálně, vynechávat emoce, pracovat se svou vlastní hlavou. Až poté budete schopni vytvářet pravidelný příjem z obchodování na burze.

Jak obchodovat na burze? 5 zlatých pravidel úspěšných investorů

K tomu, abychom vám pomohli uvědomit si, která pravidla je dobré dodržovat, jsme vytvořili seznam s 5 body. Při jejich dodržování zvyšujete pravděpodobnost toho, že právě Vy budete patřit mezi procento úspěšných traderů.

Obchodování na burze: Neobchodujte proti trendu

Mnoho obchodníků se snaží vydělat na každém, byť sebemenším, pohybu trhu. Z dlouhodobého hlediska je pro začínající tradery tato strategie spíše ztrátová. Příčinou neúspěchu je špatné načasování vstupu do obchodu či vysoké transakční náklady. Krátkodobé obchodování je mnohokrát méně jistou variantou výdělku, oproti možnosti profitu z větších pohybů trhu, kdy se trader sveze na aktuálním trendu. Pouze malá skupina obchodníků je schopna vytěžit z rychlého a častého vstupování do pozic.

Čtěte také: 15 nejznámějších investičních pravidel, které musí znát každý investor

Obchodování na burze: Méně někdy znamená více

Každý profesionální trader ví, že není potřeba být za každou cenu aktivní a zobchodovat všechny příležitosti. Řiďte se pravidlem, že méně někdy znamená více. Každý investor zná ten pocit, kdy touží otevřít další obchod, vydělat na trhu a přitom přehlíží, že vstup do obchodu neodpovídá jeho strategii. Pokud se naučíme tuto emoci ovládat, omezíme riziko, že vstoupíme do obchodu a trh půjde proti nám.

Začínající obchodník by se měl vyhýbat situacím, kdy na trhu hrozí zvýšená volatilita a nepředvídatelné pohyby. To se například často stává v důsledku oznámení centrální banky o navýšení úrokových sazeb či zveřejnění výsledků změn zásob ropy a zemního plynu za poslední týden.

Často je mnohem lepší počkat do té doby, než jsou hodnoty známé a až poté začít na burze obchodovat.

Obchodování na burze: Vytvořte si plán money managementu

Hlavním cílem obchodování na burze je vydělat finanční prostředky. Když nad tím ale popřemýšlíme, je paradoxní, že většina obchodníků nemá vytvořený plán money managementu.

Stanovení monetárních cílů a pravidel vstupu a výstupu z obchodů je klíčovou záležitostí. Tato problematika a to, jak správně vytvořit svůj vlastní plán jsme rozebírali v článku Money Management: Staňte se mistrem disciplíny.

Nezapomínejte tedy i na tuto část a dejte si práci s vytvořením celého plánu. Ten vás na burze ochrání před množstvím stresových situací. A také nezapomeňte na obchodní deník a jeho pravidelné analyzovaní.

Obchodování na burze: Smiřte se s tím, že vývoj na trzích nelze přesně předpovídat

Dalším užitečným doporučením pro obchodování na burze je nesnažit se mít za každou cenu pravdu a počítat s tím, že trhy mohou reagovat nečekaně.  Možná vám to na první pohled může znít zvláštně, jelikož každý obchodník musí rozhodovat o tom, zda otevře dlouhou či krátkou pozici. Za tímto tvrzením ale stojí jednoduché vysvětlení. Jednat je potřeba na základě toho, co se děje, nikoli na základě toho, co by se dle vás mělo dít.

Výborným příkladem za posledních pár let byly americké volby. Téměř každý analytik předpovídal propad na akciových trzích v případě výhry D. Trumpa. Ukázalo se, že tomu tak není a jeho zvolení odstartovalo býčí trend.

Zajímá vás obchodování akcií? Více se dočtete v článku Jak obchodovat s akciemi.

Obchodování na burze: Ponechejte pravidla jednoduchá

Poslední rada v rámci úspěšného obchodování na burze spočívá ve vytváření pravidel. Pravidla by měla být jednoduchá, konkrétní a měla by vyhovovat samotnému obchodníkovi. Proto není dobrou volbou pouze přebírat pravidla jiných traderů. Z jednoduchého důvodu, bude pro vás o to těžší je dodržovat.

A právě disciplína vám bude nápomocnou berličkou v časech, kdy se vám na burze nebude dařit. Dodržování dobře stanovených pravidel je známka toho, že jste si je dobře vytvořili.

Co nyní tedy udělejte, pokud máte vytvořený seznam pravidel, projděte ho znovu. Zvažte, zda se jedná o nezbytná a potřebná pravidla, která jsou pro vás přínosem. Každý trader je také obeznámen s tím, že ne každý obchod bude vždy ziskový. Nezapomeňte s tímto faktem ve svém seznamu počítat.

Budu dodržovat pravidla a co dále?

Jak bylo zmíněno, obchodování na burze je řemeslo jako každé jiné a také se v něm musí dodržovat pravidla. Pokusili jsme se vám přiblížit ta základní, ale existuje řada dalších dílčích pravidel.

Pokud se budete držet výše popsaných pravidel, vaše obchody na burze by se zákonitě měly zlepšit, ale je jasné, že na výsledky obchodování bude mít vliv řada ostatních faktorů. Doporučujeme sledovat LYNX Webináře, kde se o své zkušenosti s obchodováním dělí významné osobnosti českého tradingu.

LYNX Webinář: Jak nastavit hlavu pro trading?

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Wie handelt man Aktien? LYNX [online]. Vydáno 6.12.2019. Dostupné zde.

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2024? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart