Americká burza CBOE spustila dne 10.12.2017 obchodování s termínovaným futures na krytpoměnu Bitcoin. Od 18.12. se futures Bitcoin obchoduje i na největší derivátové burze v USA, na CME.

Vytvoření regulovaného futures trhu bylo vcelku logickým vyústěním zájmu investorské veřejnosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o úplně nový produkt, podíváme se podrobněji na jeho specifika.

Specifika bitcoin futures

CBOE začalo obchodovat se třemi futures expiracemi. K dispozici je lednová, únorová a březnová. Kontrakty expirují vždy dva dny před třetím pátkem v měsíci. Multiplikátor kontraktu je nastaven na 1, takže jeden futures kontrakt odpovídá 1 bitcoinu.

Minimální pohyb ceny o jeden tick představuje změnu ceny o $10.  Kontrakty jsou vypořádávány v hotovosti, doručení bitcoinů tedy není možné. Hlavní obchodní hodiny jsou každý všední den od 15:30 do 22:15 středoevropského času. Celkové obchodní hodiny jsou od půlnoci do 22:15.

Futures na bitcoin u CME bude nastaven trochu jinak. Jeden kontrakt má obsahovat 5 bitcoinů a nejmenší cenový pohyb o jeden tick bude představovat změnu ceny o $25. Kontrakty budou stejně jako na CBOE měsíční a obchodní hodiny budou rovněž stejné.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Od čeho je odvozena cena futures na bitcoin?

Bitcoin se nyní obchoduje na mnoha burzách a jeho ceny se tedy více či méně liší. CBOE přebírá cenu z burzy Gemini Trust, která funguje od roku 2014.

Ohledně “správné” ceny bitcoinu se vede řada diskusí. CME Group, která plánuje spustit obchodování s futures na Bitcoin 18.12. si vytvořila vlastní referenční kurz získaný ze 4 různých zdrojů, tzv. Bitcoin Reference Rate Index.

Jaká je marže na bitcoin futures

Maržové nároky stanovila burza CBOE na minimálně 44 % hodnoty podkladu. Interactive Brokers ale marži navýšil na minimum 50 %. Aktuálně je pro otevření jednoho kontraktu u LYNX blokována marže ve výši $9 500.

CME Group se vyjádřila, že bude požadovat marži nižší – v minimální hodnotě 35 % z podkladové ceny.

Limitní pohyby na bitcoin futures

Vzhledem k tomu, že Bitcoin je extrémně volatilní aktivum, jsou stanovena pravidla pro obchodování s jeho futures tak, aby investoři byli maximálně ochráněni. Jednou z hlavních forem ochrany je nastavení speciálních limitů pro kolísavost ceny. Tyto tzv. limitní pohyby, jsou nastaveny burzou u všech futures trhů na CBOE a CME. Bitcoin futures nebude výjimkou, jen limitní pohyby jsou díky vysoké volatilitě mírně navýšeny.

Limity jsou nastaveny na 10 % a 20 %. Pakliže se cena v obchodních hodinách bitcoin futures změní o 10 %, obchodování se na 2 minuty zastaví. Při změně ceny o 20 % se zastaví obchodování na 5 minut. Volitila bitcoinu tyto limity aktivovala první den hned několikrát.

Jak obchodovat bitcoin futures u LYNX

V platformě LYNX najdete bitcoin futures od CBOE pod tickerem GXBT. Následně vyberete futures s požadovanou expirací. Bitcoin futures na CME se bude obchodovat pod tickerem BTC.

Pro obchodování je nicméně nutné nejprve povolit obchodování ve správě účtu, protože se jedná o úplně novou kategorii produktů.

Ve správě účtu v v sekci Manage Account > Trade configuration > Permition zvolte United States (Crypto) [pin i=”19994″ t=”1″] a klikněte na Continue.

[raow-annotate id=”19994″ site_id=”4″]

Jaká data pro bitcoin futures?

Data pro bitcoin futures, který se obchoduje na CBOE je možné si předplatit data v rámci balíčku CFE Enhanced, na výběr jsou data level 1 [pin i=”19995″ t=”1″] a level 2 [pin i=”19995″ t=”3″]. Pro futures bitcoinu, který se bude obchodovat na CME zvolte datový balíček CME, opět je k dispozici level 1 [pin i=”19995″ t=”2″] a level 2 včetně hloubky trhu [pin i=”19995″ t=”4″].

[raow-annotate id=”19995″ site_id=”4″]

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart