Obchodování pšenice na burze a její sezónní cyklus

Autor: Ondřej Likeš

V tomto článku:

Pšenice hrála zásadní roli při vývoji lidstva. Jako první plodina byla pěstována na velkých rozlohách a mohla být dlouhou dobu skladována. I proto se stale velmi zajímavou pro obchodníky, kteří jsou aktivní na komoditních burzách. Její význam pro lidstvo byl, je a i přes současnou módu bezlepkových diet bude vždy obrovský.

Je pšenice zajímavou komoditou k obchodování? Jak a kde obchodovat pšenici? Podle čeho se mám řídit? 

V tomto článku vám představíme, jakými způsoby lze na trzích obchodovat pšenici, co ovlivňuje její cenu, jak fungují sezónní cykly či podle jakých reportů můžeme vycházet při analýze pro vstup do obchodu.

Pokud chcete být o krok blíže k obchodování pšenice na burze, měli byste číst rozhodně dále.

Historie obchodování pšenice

Vznik komoditních burz v USA přinesl nutnost zjednodušit a zefektivnit do té doby náročnou logistiku, která byla řešena přes mnoho mezičlánků. To vyústilo v otevření Chicagské burzy (CBOT) a následně spatřil světlo první futures kontrakt – 13. března 1851 byla uzavřena smlouva, že 3.000 bušlů pšenice bude doručeno do Chicaga v červnu za cenu, jež byla o jeden cent nižší, než tržní cena 13. března.

Od té doby jsme ušli dlouhou cestu a nyní je možné se po pár kliknutích myší stát majitelem několika tisíců barelů ropy, bušlů pšenice nebo si koupit tisíce liber vepřového.

Obchodování pšenice v současnosti

Pšenice se dělí buď podle období sázení (na jarní a zimní) a nebo podle tříd. Z tohoto hlediska je nejoblíbenější odrůda Hard red winter, která se primárně používá na výrobu chleba a tvoří zhruba polovinu US produkce. Tyto třídy jsou obchodovány na různých burzách, například futures kontrakty na Hard red winter wheat (KE) nalezneme na Kansas City Board of Trade (KCBT).

ZW – Nejobchodovanější futures na pšenici

Nejlikvidnější kontrakt je ovšem futures s tickerem ZW, který je primárně tvořen dodávkou Soft red winter pšenice.

Wheat futures (ZW) grafNa CME se denní objemy pohybují mezi 200.000 a 300.000 kontraktů, kdy jeden kontrakt představuje 5.000 bušlů pšenice – asi 136 tun. Změna v ceně o jeden bod při jednom kontraktu představuje $50.

Futures kontrakt specifika
Kontrakt Wheat futures
Symbol ZW
Burza ECBOT
Měna USD
Expirační měsíc Březen, květen, červenec, září, prosinec
Obchodní hodiny (CET) 02:00 – 14:45, 15:30 – 20:20, 5 dní týdně
Velikost ticku ¼ bodu
Hodnota ticku $ 12,5
Počáteční marže $ 1562,50
Udržovací marže $ 1250,00
Více informací o tomto futures kontraktu
Klikněte ZDE
Chcete více informací o obchodování futures u LYNX?
Klikněte ZDE
Fyzická dodávka Nepovoleno u LYNX

Sezónnost při obchodování pšenice

Jak funguje cenový cyklus, kterým každý rok pšenice prochází? Spotové ceny jsou obvykle nejníže v červenci nebo srpnu, což je období mezi sklizněmi jarní a zimní pšenice – v tomto období je zpravidla převis nabídky nad poptávkou. Poté ovšem začínají výrobci s exportem, kdy poptávka žene ceny pšenice nahoru.

Vrchol obvykle nastává v prosinci poté, co pro zimní pšenici nastává období vegetačního klidu a před tím, než dorazí úroda z jižní polokoule. Navíc v Novém roce mnoho producentů prodává – kvůli novému daňovému období, logistickým problémům, vzrůstajícímu tlaku importu z jižní polokoule a především – blížící se další sklizni.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Co hýbe s cenou pšenice?

Kromě nabídky, poptávky a nevyzpytatelného počasí je to především cyklus sklizně, na který sázejí mnozí obchodníci komoditních spreadů. Ještě předtím si ale pojďme rozebrat tzv. contango, což je stav na trhu, kdy je každý následující futures měsíc zpravidla dražší, než měsíc aktuální. Proč tomu tak je?

Je to jednoduché – tento stav je běžný právě na komoditních trzích, protože uskladnění pšenice, její pojištění a další náklady (carrying charges) se musejí promítnout do její ceny. Tyto rozdíly v ceně  jednotlivých kontraktních měsíců se začínají zvětšovat se zahájením sklizně, protože tím roste i poptávka po skladovacích silech – a to žene cenu nahoru.

Samozřejmě, že vlivem nabídky a poptávky, počasí a nebo faktoru nové/staré sklizně se může celý trh dostat do anomálie – a předpokládaný návrat k normálu může být signálem ke vstupu pro obchodníky komoditních spreadů.

Obchodování pšenice pomocí komoditních spreadů

Jednou z možností, jak pšenici obchodovat, jsou komoditní spready. Kromě menších nároků na marži je jejich výhoda v tom, že jejich obchodování je zpravidla klidnější, než obchodování jen jednoho futures kontraktu. Detailní znalost cyklu pšenice nám může pomoci s výběrem obchodu.

Samozřejmě, že je možné obchodovat spready jen se znalostí statistiky s využitím specializovaných softwarů apod., ale znalost „životního cyklu“ dané komodity může znatelně zvýšit Vaši úspěšnost při obchodování.

Čtěte také >> Komoditní spready: Praktický průvodce pro obchodování

První část sezonního cyklu pšenice

Nabídka je v USA největší v době sklizně jarní pšenice – což je počátkem září. Poté přichází období, kdy se zvyšuje poptávka po pšenici (export), což vede i k růstu cen. V tu samou dobu se sází zimní pšenice a trhy tak mohou začít odhadovat, jaká bude úroda příští rok. V tomto časovém úseku zpravidla dochází k tomu, že úroda ze staré sklizně (prosincový kontrakt) je ceněna více, než sklizeň nová (červencový kontrakt).

Níže je vidět backtest v platformě Season Algo na zmiňované expirace a zmiňované období. Jedná se ziskovost obchodů otevřených každý rok, počátkem září a ukončovaných buď až na konci listopadu, nebo zhruba po týdnu. Win 100% znamená, že pokud byste vstoupili v uplynulých 10ti letech vždy v tomto datu, tak byste vždy uzavírali obchod v zisku.

Obchodování kukuřice - 1.část sezonního cyklu

Druhá část sezonního cyklu pšenice

Po příchodu zimy hraje nejdůležitější úlohu počasí.  Sníh musí přikrýt naklíčené pšeničné zrno ochrannou dekou, jinak hrozí pšenici zmrznutí a tím pádem úhyn. V dřívějších letech bylo běžné, že v tomto období takzvané „únorové pauzy“ získávala na ceně nová úroda (červencový kontrakt), protože ta stará (březnový kontrakt) se potýkala s logistickými problémy a rostoucí konkurencí z jižní polokoule.

Navíc počátek nového roku znamená pro US zemědělce i počátek nového zdaňovacího období. Bylo tedy běžné, že se snažili dostat kontrakty na dodání staré úrody na trh za jakoukoliv cenu. Jak je vidět z tabulky níže, i tak spolehlivé cykly mohou jednou skončit. V ten okamžik je důležité vyhodnotit tuto fundamentální změnu a buď hledat obchody jinde, nebo se přizpůsobit  trhu a profitovat na novém vývoji.

Obchodování kukuřice - 2.část sezonního cyklu

Mezi další faktory, které jsou pro komoditní obchodníky důležité, patří samozřejmě počasí, kvalita a množství produkce ostatních zemí.  Mezi největší producenty pšenice patří Čína, India, Rusko, USA. a Austrálie.

WASDE report, COT report a další fundamenty

Co se týče fundamentálních reportů pro obchodování pšenice, z těch nejdůležitějších můžeme jmenovat WASDE – což vydává US ministerstvo zemědělství. Jedná se o zemědělské statistiky, kde jsou uváděny odhady produkce, zásob, osetých ploch a mnoho dalších údajů potřebných pro předpověď dalšího vývoje ceny na světových trzích.

Dalším je například Weekly export sales – přehled o týdenních exportech a COT – přehled o držených pozicích, který rámcově zobrazuje aktuální aktivity velkých fondů, komerčních subjektů a malých spekulantů.

Kde obchodovat pšenici?

Co dodat závěrem? Určitě je třeba připomenout, že stejně jako u jiných komodit, i u pšenice je její obchodování komplexní záležitostí. Její cena zohledňuje cyklus sklizně, globální ekonomickou situaci, změny v počasí, ale i ceny ropy, očekávanou inflaci a další faktory.

Najdeme tradery, kteří k analýze trhu přistupují výhradně technicky, ale i analytiky fundamentálních informací, kteří se orientují pouze podle nich. Oběma skupinám nabízí LYNX kvalitní zázemí v podobě profesionální platformy plně v češtině, s nízkými poplatky a kvalitním klientským servisem.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX