Ropa je pravděpodobně stále nejdůležitější komoditou současnosti, a i blízké budoucnosti. Dělí se na několik kategorií zejména podle místa původu. Ropa Brent je jeden z typů, které se na burze obchodují. Jedná se o nezbytnou surovinu v řadě oborů.

V tomto článku zjistíte, proč je ropa Brent tak vyhledávaným a oblíbeným aktivem pro mnoho investorů. Pokud hledáte brokera pro obchodování futures, klikněte zde.

Co je ropa Brent?

Ropa je převážně složena z uhlovodíkových ložisek. Momentálně je nepostradatelnou surovinou pro lidstvo, protože se využívá na výrobu řady každodenních výrobků, jako je benzín, nafta a množství petrochemických produktů.

Brent je hlavní obchodní klasifikací sladké lehké ropy (tzv. light sweet), která slouží jako srovnávací cena ropy na celém světě. Občas se brentu říká lehká a sladká ropa vzhledem k jeho relativně nízké hustotě a nízkému obsahu síry.

Hrubý brent se získává ze Severního moře a zahrnuje Brent Blend, Forties Blend, Oseberg a Ekofisk (také známý jako BFOE Quotation).

Brent je předním světovým měřítkem ceny ropy z Atlantského oceánu.

Vedle ropy Brent rozlišujeme dalších 5 typů ropy:

  • West Texas Intermediate (WTI) je lehká sladká surová ropa. Má nízký obsah síry. Obchoduje se na Chicagské komoditní burze.
  • Dubai Crude také známý jako Fateh je hustší, těžší a má vyšší obsah síry než WTI a Brent. Používá se jako měřítko ceny ropy na Blízkém východě.
  • OPEC Reference Basket je mix hrubé ropy pocházející z OPEC regionu.
  • Bonny Light je sladká ropa z Nigérie. Jedná se o měřítko pro africkou ropu. Charakteristicky je podobná jako Brent a WTI.
  • Ural je, jak název napovídá, ropa z Ruska. Tato ropa má vysoký obsah síry a je velmi těžká.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Proč je ropa tak cenná?

Největší hodnota ropy však vychází z toho, že se jedná o neobnovitelný zdroj a její celkové množství na světě je omezené.

Před průmyslovou revolucí vládly na komoditním trhu zemědělské produkty jako kukuřice a pšenice. Dnes jsou však ropa a její deriváty nejaktivněji obchodovanými komoditami na světě.

Ropa má své hlavní využití bezesporu jako pohonná hmota pro motorová vozidla, vlaky, letadla a lodě. To je ve skutečnosti však pouze malý výčet využití ropy. Ve skutečnosti je na výrobu paliv využito méně než polovina vyprodukované ropy. Zbytek se používá na výrobu spotřebního zboží.

Ropa má své využití například při výrobě syntetických textilií, hnojiv, elektroniky, kosmetiky a oceli. Odhaduje se, že průměrný Američan ve svých produktech denně spotřebuje 3 galony ropy.

Čtěte také: Investice do ropy – 4 nejlepší ropné akcie současnosti

Co ovlivňuje cenu ropy?

Z finančního hlediska je ropa „zaměnitelnou“ komoditou, což znamená, že specifické druhy ropy jsou pro účely obchodování s ropou stejné bez ohledu na to, kde byly vyrobeny. Například smlouva na 1 000 barelů surové ropy Brent bude přesně stejným produktem bez ohledu na to, zda byla ropa extrahována v Severní Evropě či USA.

Stejně jako u všech komodit hraje významnou roli při tvorbě cen ropy nabídka a poptávka.

V nedávné době se objevily nové druhy – Canadian oil sands and U.S. shale oil, které přispívají k celosvětové nabídce a vyvíjejí tlak na snižování ceny ropy v době vysoké poptávky. Náklady na těžbu těchto zdrojů však znamenají, že ropa z těchto lokalit je konkurenceschopné pouze v nižší nabídce, a tudíž v prostředí s vyššími cenami.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) předpovídá, že celosvětová poptávka vzrůstá v důsledku rostoucí světové populace, zvýšené spotřeby energie v rozvojových zemích a růstu v silniční dopravě, petrochemickém a leteckém průmyslu. Přestože země OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) snižují spotřebu ropy v silniční dopravě u jednotlivých vozidel, rostoucí počet automobilů a s nimi spojené emise v rozvojových zemích daleko převyšuje tato opatření.

LYNX TIP: Pro více informací o dalších komoditách přejděte do sekce komodity

Přečtěte si také:

Produktové informace:

Key Information Document (KID): Futures CME Group na Energetické Produkty s Peněžním Vypořádáním (12. 5. 2023); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/cz-key-information-document-energy-futures-cash-settled.pdf

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart