Ropa je pravděpodobně stále nejdůležitější komoditou současnosti a i blízké budoucnosti. Ropa se ovšem dělí na několik kategorií zejména podle místa původu.

 

Ropa Brent je jeden z typů, které se na burze obchodují. Jedná se o nezbytnou surovinu v řadě oborů.

V tomto článku zjistíte, proč je ropa Brent tak vyhledávaným a oblíbeným aktivem pro mnoho investorů.

VIDEO: Vše co potřebujete vědět o ropě Brent

 

Co je ropa Brent?

Ropa je převážně složena z uhlovodíkových ložisek. Momentálně je nepostradatelnou surovinou pro lidstvo, protože se využívá na výrobu řady každodenních výrobků, jako je benzín, nafta a množství petrochemických produktů.

Brent je hlavní obchodní klasifikací sladké lehké ropy (tzv. light sweet), která slouží jako srovnávací cena ropy na celém světě. Občas se brentu říká lehká a sladká ropa vzhledem k jeho relativně nízké hustotě a nízkému obsahu síry.

Hrubý brent se získává ze Severního moře a zahrnuje Brent Blend, Forties Blend, Oseberg a Ekofisk (také známý jako BFOE Quotation).

Brent je předním světovým měřítkem ceny ropy z Atlantského oceánu.

Vedle ropy Brent rozlišujeme dalších 5 typů ropy:

  1. West Texas Intermediate (WTI) je lehká sladká surová ropa. Má nízký obsah síry. Obchoduje se na Chicagské komoditní burze.
  2. Dubai Crude také známý jako Fateh je hustší, těžší a má vyšší obsah síry než WTI a Brent. Používá se jako měřítko ceny ropy na Blízkém východě.
  3. OPEC Reference Basket je mix hrubé ropy pocházející z OPEC regionu.
  4. Bonny Light je sladká ropa z Nigérie. Jedná se o měřítko pro africkou ropu. Charakteristicky je podobná jako Brent a WTI.
  5. Ural je, jak název napovídá, ropa z Ruska. Tato ropa má vysoký obsah síry a je velmi těžká.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Proč je ropa tak cenná?

Největší hodnota ropy však vychází z  toho, že se jedná o neobnovitelný zdroj a její celkové množství na světě je omezené.

Před průmyslovou revolucí vládly na komoditním trhu zemědělské produkty jako kukuřice a pšenice. Dnes jsou však ropa a její deriváty nejaktivněji obchodovanými komoditami na světě.

Ropa má své hlavní využití bezesporu jako pohonná hmota pro motorová vozidla, vlaky, letadla a lodě. To je ve skutečnosti však pouze malý výčet využití ropy. Ve skutečnosti je na výrobu paliv využito méně než polovina vyprodukované ropy. Zbytek se používá na výrobu spotřebního zboží.

Ropa má své využití například při výrobě syntetických textilií, hnojiv, elektroniky, kosmetiky a oceli. Odhaduje se, že průměrný Američan ve svých produktech denně spotřebuje 3 galony ropy.

Co ovlivňuje cenu ropy?

Z finančního hlediska je ropa „zaměnitelnou“ komoditou, což znamená, že specifické druhy ropy jsou pro účely obchodování s ropou stejné bez ohledu na to, kde byly vyrobeny. Například smlouva na 1 000 barelů surové ropy Brent bude přesně stejným produktem bez ohledu na to, zda byla ropa extrahována v Severní Evropě či USA.

Stejně jako u všech komodit hraje významnou roli při tvorbě cen ropy nabídka a poptávka.

PořadíStátProdukce barelů za den
1.Rusko10 500 000
2.Saudská Arábie10 460 000
3.USA8 875 000
4.Irák4 450 000
5.Írán3 990 000
6.Čína3 980 000
7.Kanada3 660 000
8.UAE3 100 000
9.Kuwait2 900 000
10.Brazílie2 500 000
Největší producenti ropy
V nedávné době se objevily nové druhy – Canadian oil sands and U.S. shale oil, které přispívají k celosvětové nabídce a vyvíjejí tlak na snižování ceny ropy v době vysoké poptávky. Náklady na těžbu těchto zdrojů však znamenají, že ropa z těchto lokalit  je konkurenceschopné pouze v nižší nabídce, a tudíž v prostředí s vyššími cenami.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) předpovídá, že celosvětová poptávka vzrůstá v důsledku rostoucí světové populace, zvýšené spotřeby energie v rozvojových zemích a růstu v silniční dopravě, petrochemickém a leteckém průmyslu. Přestože země OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) snižují spotřebu ropy v silniční dopravě u jednotlivých vozidel, rostoucí počet automobilů a s nimi spojené emise v rozvojových zemích daleko převyšuje tato opatření.

Důvodem dramatického poklesu cen ropy v posledních týdnech není nic jiného než globální pandemie COVID-19 a zmíněný znatelný převis nabídky nad poptávkou.

V následujících týdnech ropa velice pravděpodobně zůstane pod silným tlakem, neboť ekonomikám po celém světě bude trvat zřejmě pořád dlouho, než se vrátí do alespoň rámcově srovnatelného stavu s tím, jak na tom byly na začátku roku 2020.

Většina světových producentů ropy proto bude pravděpodobně nadále silně trpět, neboť aktuální ceny ropy se nacházejí výrazně pod produkčními náklady.

LYNX TIP: Pro více informací o dalších komoditách přejděte do sekce komodity

Aktuální cena ropy Brent

Ropa brent

Aktuální cena ropy Brent na burze vyjádřená pomocí futures kontraktu (BZ). Cena: 21.13 USD za barel, ke dni 24.4.2020. Zdroj: LYNX Trading. Tento futures lze nalézt v obchodní platformě LYNX TWS pod názvem Brent Crude Oil (ticker: BZ).

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart