Věděli jste, že je možné půjčovat cenné papíry z vašeho investičního portfolia a zajistit si tak extra výnos?

V tomto článku vám představíme Stock Yield Enhancement Program a jeho výhody i rizika. Zjistěte vše o tom, jak za úrok půjčovat cenné papíry. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

SYEP: Jak vydělávat na půjčování akcií?

Stock Yield Enhancement Program (SYEP) nabízí investorům příležitost generovat dodatečný příjem ze svého portfolia. Investoři poskytují své cenné papíry, které si mohou jiní obchodníci vypůjčit a použít pro obchodování na krátko. Na oplátku za to dostávají úrok, který je připisován denně a odvíjí se od aktuální úrokové sazby.

Jak funguje SYEP
Jak funguje SYEP. Zdroj: LYNX (27. 3. 2024)

Výše úroku závisí na nabídce a poptávce a může se pohybovat od 0,20 % do několika desítek procent ročně. Z tohoto úroku má investor nárok na 50 %. Online broker LYNX v rámci SYEP programu zajišťuje, že na účtu investora bude vždy hotovostní kolaterál v hodnotě minimálně 102 % z celkové hodnoty zapůjčených cenných papírů. Jde o formu krytí a zajištění.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Stock Yield Enhancement Program a jeho výhody

Největší výhodou účasti v programu SYEP je možnost získat dodatečný výnos z cenných papírů ve vašem portfoliu, aniž byste je museli prodávat. Přispíváte tím také k vyšší likviditě na trhu. Nad propůjčenými akciemi máte navíc stále plnou kontrolu a dané pozice můžete kdykoliv uzavřít. U online brokera LYNX je registrace do programu SYEP snadná a po aktivaci se nemusíte již o nic starat, protože půjčování probíhá automaticky.

SYEP: Co byste měli vědět

Je třeba si uvědomit, že vaše cenné papíry (např. akcie) si jiný investor chce půjčit za tím účelem, aby mohl obchodovat na krátko. A pokud si od vás někdo půjčí akcie na shortování, v tu chvíli spekuluje na pokles ceny. Půjčujete tak cenné papíry někomu, kdo spekuluje na vývoj ceny proti vaší pozici, což může ovlivnit hodnotu daných akcií.

Pamatujte také na to, že v době, kdy jsou cenné papíry půjčené, ztrácíte hlasovací práva k nim. SYEP program navíc není u každého brokera stejný (někteří ho ani nenabízí) a nabídka produktů k půjčování se tak může lišit.

Při účasti v programech, jako je Stock Yield Enhancement Program (SYEP), je nezbytné zvážit rizika protistrany. Například to, že protistrana nebude schopna dostát svým závazkům. Z tohoto důvodu je klíčové zvolit si seriózního brokera, který vám za půjčené cenné papíry poskytne hotovostní kolaterál. Prostřednictvím LYNX jsou zapůjčené cenné papíry zajištěny v rozmezí 102 % až 105 % zavírací ceny předchozího obchodního dne. Pokud se zajímáte o to, jak vybrat kvalitního brokera, doporučujeme náš článek Jak vybrat brokera? 10 tipů pro začínající investory a tradery.

Stock Yield Enhancement Program a jeho aktivace vám také automaticky nezaručí, že všechny cenné papíry z vašeho portfolia budou půjčeny. Výběr i doba závisí na aktuální poptávce.

Stock Yield Enhancement Program: Názorný příklad

Pro ilustraci mechanismu půjčování cenných papírů a výpočtu úrokové sazby předpokládejme, že se investor účastní programu půjčování cenných papírů (SYEP) a z jeho portfolia je půjčeno 1 000 akcií v hodnotě 10 USD za akcii. To představuje celkovou hodnotu 10 000 USD. 

Při 10% roční úrokové sazbě by denní zisk představoval přibližně 2,77 USD (výpočet je založen na 360 dnech). Tato částka je poté rozdělena rovným dílem mezi investora a brokera. Za půjčení zmíněných akcií tedy investor získá přibližně 1,39 USD denně, což znamená roční výnos více než 500 USD (v případě, že akcie budou po celou dobu půjčené). Stock Yield Enhancement Program tak investorům nabízí možnost extra výnosu z jejich portfolia.

Vydělávejte na půjčování cenných papírů prostřednictvím LYNX

Prostřednictvím online brokera LYNX se mohou programu SYEP účastnit ti klienti, kteří mají maržový nebo hotovostní účet. U hotovostního účtu je ale nutné, aby v době registrace do programu byla čistá hodnota aktiv vyšší než 50.000 USD (nebo ekvivalentní částka v jiné měně). Registrace do programu půjčování akcií je poměrně rychlá a snadná. SYEP lze aktivovat přímo v investiční platformě LYNX+. Prostřednictvím LYNX tak můžete půjčovat akcie a ETF, které jsou kótované v USA, Evropě, Hongkongu a Kanadě. SYEP se také vztahuje na americké OTC akcie a korporátní dluhopisy. Program se naopak nevztahuje na americké komunální dluhopisy a evropské korporátní dluhopisy.

Pokud vás SYEP zaujal a chcete se dozvědět více, doporučujeme navštívit naši stránku: Získejte extra příjem půjčováním akcií.

Z programu půjčování akcií se lze také kdykoliv odhlásit v sekci nastavení vašeho účtu. A nezáleží na tom, zda jsou vaše akcie aktuálně zapůjčeny nebo ne. Žádost o zrušení je snadná, ukončení programu pak trvá několik pracovních dní. Po odhlášení z programu ale musíte počkat 90 dní, než se budete moci znovu zúčastnit.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

LYNX: Maximaliseer uw portefeuille: gids voor het uitlenen van effecten (13.03.2024); www.lynx.be/beurs/trading/leren-beleggen-traden/stock-yield-enhancement-program/

LYNX: Zvyšte výnosy ze svého portfolia (13.03.2024); www.lynxbroker.cz/info/stock-yield-enhancement-program/

InteractiveBrokers: Browse Our FAQs (13.03.2024); www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=46352&article=31754201

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart