Makroekonomika
V této sekci naleznete pravidelné burzovní zpravodajství. Přístup k pravidelným komentářům na aktuální dění a to na trzích s akciemi, měnových trzích a také komoditních trzích. Týdenní přehledy nabízí kalendář s blížícími se makrodaty, seznam akcií reportujících earnings a také seznam blížících se dividend. Během pár minut zjistíte, čemu byste měli během následujícího týdne věnovat pozornost.Nastávající americký prezident Joe Biden oznámil návrh nového balíku opatření ve výši téměř dvou bilionu dolarů na podporu největší ekonomiky na světě. Balík by měl zahrnovat přímou platbu 1 400 dolarů drtivé většině Američanů a dodatečný příspěvek nezaměstnaným by měl stoupnout na 400 dolarů týdně.
Oba demokratičtí kandidáti vyhráli volby v Georgii a tedy Demokratická strana získala většinu v Senátů. Demokraté tak budou kontrolovat nejen Senát, ale i Sněmovnu reprezentantů. Očekává se, že Demokratická strana prosadí vyšší stimuly, ale také zvýší daně bohatým Američanům či korporacím.
Vývoj makroekonomiky poslední týden tohoto roku přináší spoustu pozitivních překvapení, a to jak v USA, tak i v EU. Společně se začátkem očkování proti covidu-19, které se spustilo po celém světě, má za následek euforii na trzích, které se zaměřují na post-covidovou éru a očekávaný ekonomický boom. Co se událo?
Americká centrální banka oznámila na svém posledním zasedání v tomto roce, že i nadále hodlá pokračovat s nákupy aktiv (prozatím) ve stejném objemu.
Ministerstvo financí i Česká národní banka se opět shodly na tom, že zatím pro Českou republiku není vhodné přijímat euro.
Britská vláda oznámila, že jako první na světě chválila používání vakcíny proti covidu od farmaceutických společností Pfizer a BioNTech. S očkováním by se mohlo začít již příští týden.
Nastávající americký prezident Joe Biden oznámil první členy své vlády. Ministryní financí se má stát Janet Yellenová, která v minulosti vykonávala funkci guvernérky Fedu. Jednalo by se tak o první ženu, která by zastávala tuto funkci.
Z pátečních dat britského statistického úřadu vyplynulo, že si britská vláda v říjnu půjčila 22,3 miliard liber, což představuje rekord za jakýkoliv dosavadní říjen. Jedná se o 94 % vyšší částku v porovnání s loňským říjnem. Od začátku roku si tak britská vláda již vypůjčila 214,9 miliard liber.
Donald Trump opět o něco více vyhrotil obchodní vztahy s Čínou, když představil opatření zakazující americkým investičním společnostem investovat do čínských podniků, které vlastní či kontroluje armáda.
Ve Spojených státech bylo v listopadu vytvořeno mimo zemědělství 638 tisíc nových pracovních míst, což bylo o něco více než predikce analytiků, kteří očekávaly nárůst pouze o 600 tisíc pracovních míst.
Ekonomika ve Spojených státech zaznamenala ve třetím čtvrtletí podle předběžného odhadu rekordní vzestup. HDP se tedy v mezikvartálně zvýšil o 33,1 % z poklesu 31,4 % v předchozího čtvrtletí, což představuje nejrychlejší růst od roku 1947, kdy se začal tento údaj měřit.
Ruský prezident Vladimír Putin ve středu ujistil podnikatele, že ruská vláda nepřistoupí kvůli koronaviru k tvrdým omezujícím opatřením. Dále vyzval podnikatele, aby se zapojili do výzkumu a výroby vakcíny, kterou označil za dobrý byznys.
Evropská unie ve čtvrtek odhalila seznam osob, na které uvalila sankce kvůli otrávení ruského opozičního předáka Alexe Navalného. Jedná se o osoby, které jsou blízké ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi. Sankce byly také uvaleny na ruský státní chemický výzkumný ústav.
V pondělí zveřejnil Institut nákupních manažerů data ohledně aktivity v americkém sektoru služeb za září. Tento fundament vyšel velmi pozitivně a aktivita v americkém sektoru služeb se dostala již na úroveň před pandemií.
Britská ekonomika se po jedenácti letech dostala do recese, jelikož i ve druhém čtvrtletí pokleslo HDP šesté největší ekonomiky mezikvartálně o 19,8 %. Meziročně pak hospodářství Británie kleslo o 21,5 %.
Tento týden byly oznámeny prodeje nových domů v USA za srpen. Ty poprvé od roku 2006 stouply nad 1 milion. To vše po výborných červencových číslech. Očekávání bylo 895 000, přiližně stejně jako v červenci. Žádosti o podporu v USA naopak mírně vzrostly, a to na 0,87 mil. Pokračující žádosti však stále klesají, tentokrát na 12,628 mil.
Americká centrální banka se rozhodla na svém dvoudenním zasedání ponechat úrokovou sazbu v rozpětí 0 - 0,25 %. Fed se také zavázal, že bude pokračovat v nákupu cenných papírů přinejmenším dosavadním tempem.
Guvernérka ECB: Evropská ekonomika zažívá silnou obnovu. HDP eurozóny propadlo v Q2 „pouze“ o 17,7 %
Podle finálních údajů Eurostatu se hospodářství Evropské unie ve druhém čtvrtletí propadlo oproti prvním třem měsícům o 11,4 %. V meziročním srovnání ekonomika poklesla dokonce o 17,7 %. V obou případech je to však menší pokles, než predikovali analytici.
Australský hrubý domácí produkt zaznamenal ve druhém čtvrtletí rekordní pokles o 6,3 % a tamní ekonomika se tak dostala poprvé od roku 1991 do recese.
Americká ekonomika se propadla ve druhém kvartále o rekordních 31,7 %. Jedná se o nejhorší propad v historii USA.
Zveřejnění očekávaného zápisu z posledního jednání americké centrální banky ukázalo, že Fed ponechává sazby opět již od března nezměněné v pásmu 0,00 – 0,25 %. Členové komise potvrdili, že postoj centrální banky zůstane akomodativní i v následujícím období. Vývoj měnové politiky bude záviset na vývoji pandemie, který může představovat hrozbu pro stabilitu finančního systému.
Produktivita v USA nad očekávání. V druhém kvartálu produktivita práce v USA rostla nad očekávání, a to 7,3 % v ročním vyjádření. Trh očekával pouze 1,5 %. Jedná se o nejsilnější růst produktivity za posledních 11 let.
Vztahy mezi Spojeními státy a Čínou se opět zhoršují, když americký prezident Donald Trump oznámil, že hodlá zakázat na území USA aplikaci na sdílení krátkých videí TikTok, pokud se společnosti ByteDance (vlastník aplikace) nepodaří do 15. září prodat aktivity TikToku ve Spojených státech.
Tento týden byla zveřejněná data za Q2 2020. Americká ekonomika meziročně poklesla o 32,9 %, soukromá spotřeba o 34,6 %. Jedná se o nejhlubší propad v zaznamenané historii (od roku 1947).
Evropští lídři se po pěti dnech tvrdých vyjednáváních dohodli na fondu obnovy ekonomik a sedmiletém rozpočtu. Objem prostředků ve fondu bude činit 750 mld. EUR.
HDP Číny v Q2 letošního roku vrostlo meziročně o 3.2 %. Trhy očekával pouze 0,8 %. Po propadu 6,8 % v Q1 se tak ekonomika navrátila k růstu.
Průmyslové objednávky v květny rostly pouze o 7,8 %, trh očekával zlepšení o 10 %. Německá vláda očekává letos pokles ekonomiky o 6,3 %, což by představovalo nejhorší výsledek od 2. světové války.
Podle čtvrtečních dat zveřejněných Eurostatem míra nezaměstnanosti v eurozóně se v květnu zvýšila z dubnových 7,3 % na 7,4 %, když se očekávalo zvýšení nezaměstnanosti na 7,7 %. Tedy v eurozóně je momentálně nezaměstnaných okolo 12 milionů obyvatel.
Pokles HDP americké ekonomiky v Q1 potvrzen, a to mezičtvrtletně o 5 %. Jedná se nejvýznamnější pokles od Q4 roku 2008, tehdy došlo k poklesu o 8,4 %. V Q2 se očekává výraznější pokles, a to až na neuvěřitelných 20 %.
Dle úterních dat zveřejněných americkým ministerstvem obchodu stouply maloobchodní tržby ve Spojených státech meziměsíčně o 17,7 %, což byl dosavadní rekord.
Analytici z OECD nově očekávají letošní pokles globální ekonomiky o 6 až 7,6 % Jednalo by se mimo války o nejhorší pokles za posledních 100 let.
Dle statistik US ekonomika v květnu vytvořila 2,5 mil. nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti se tak dostala na 13,3 %. Trh očekával ztrátu až 8,3 mil. pracovních míst a míru nezaměstnanosti 19,5 %. Růst zaměstnanosti v květnu byl nejvyšší v US historii od roku 1939.
Spolkový statistický úřad v pondělí zveřejnil, že se německá ekonomika v prvním čtvrtletí propadla v porovnání s předchozím měsícem o 2,2 %, což byl největší pokles od finanční krize v roce 2009. V předchozím čtvrtletí klesla ekonomika Německa o 0,1 % a nyní se tedy nachází v recesi.
Šéf Fedu Jerome Powell ujistil trhy, že americká centrální banka má stále dostatek nástrojů k boji proti možné recesi. Existuje stále dostatek možností, jak můžeme pomoci ekonomice a jsme ochotni dělat vše, co bude potřeba tak dlouho, jak to bude potřeba, dodal guvernér.
Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub uvedl, že ČNB se nebrání dalšímu monetárnímu uvolnění a že do hry se mohou dostat záporné sazby, kvantitativní uvolnění nebo devizové intervence.
✅ Co je inflace a jaké má důsledky? Jaká je míra inflace v ČR v %%currentyear%%? ✅ Objevte vliv Inflace na výnos investic a jak zajistit investicí proti inflaci.
V USA se nálada nelepší. Finální hodnoty PMI za duben poklesly na 27 z 40,9 bodů v březnu (kompozitní ukazatel). Nálada ve službách je horší než v průmyslu z důvodů jejich povahy a zavedených karanténních opatřeních.
Americká ekonomika se dle amerického ministerstva obchodu v prvním čtvrtletí propadla o 4,8 %., pokles HDP v eurozóně dosáhl 3,8 %. MMF očekává další pokles ekonomiky eurozóny o 7,5 %.
V pondělí po výrazném snížení poptávky po ropě z důvodů pandemických opatření, se květnový kontrakt na ropu WTI dostal do záporných čísel (přibližně až - 35 USD za barel).
Saudskoarabský ministr energetiky princ Abdalazíz bin Salmán v pondělí uvedl, že celosvětové dodávky ropy se po dohodě skupiny OPEC+ sníží o přibližně 19,5 milionů barelů denně.
Mezinárodní měnový fond v pondělí informoval, že eviduje povzbudivé signály oživení v Číně, avšak varoval, že nelze vyloučit obnovení pandemie v této zemi i jinde na světě.
Americká pobočka Fedu v St. Louis v pondělí zveřejnila odhad, že šíření koronaviru by mohl vézt ve Spojených státech k zániku 47 milionů pracovních míst a míra nezaměstnanosti by se tak mohla dostat k 32 %.
Americká centrální banka oznámila v pondělí neomezené kvantitativní uvolňování. Tedy Fed bude nakupovat neomezené množství státních dluhopisů a cenných papírů zajištěných hypotékami.
Americká centrální banka na svém mimořádném zasedání, které se konalo v neděli, snížila hlavní úrokovou sazbu o jeden procentní bod do pásma 0 - 0,25 %.
Ceny ropy zažily v pondělí 9.3 ráno historický pokles, a to až o 34 %, ve čtvrtek 12.3 zakončil S&P 500 a Dow Jones den s celkovým poklesem o 8 %.
Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda v pondělí uvedl, že jeho instituce je připravena plně využít všech dostupných nástrojů k podpoře ekonomiky podpořila.
Italské úřady v neděli kvůli šíření koronaviru nařídily uzavřít na týden školy a zrušit sportovní utkání včetně fotbalových zápasů v Serii A. V Benátkách byl dokonce zrušen i tradiční karneval.
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v pondělí uvedla, že nový koronavirus bude mít za následek pokles novozélandské ekonomiky v první polovině letošního roku, avšak ve druhé polovině roku očekává premiérka opětovné oživení.
V pondělí zveřejnila společnost Sentix důvěru investorů v ekonomiku eurozóny, která se v únoru poprvé za čtyři měsíce snížila. Investoři se především obávají šíření nového koronaviru. Index důvěry investorů tedy klesl z lednových 7,6 bodu na 5,2 bodu.
Po pátečním/sobotním Brexitovém dni Spojené království od pondělí začalo první pracovní týden „bez evropské unie“ a předseda vlády Boris Johnson začal svůj cyklus vyjednávání obchodních podmínek mezi UK, EU a USA.
Ratingová agentura Fitch v pondělí potvrdila rating České republiky na stupni AA- a ponechala výhled ratingu na stabilní úrovni. Agentura očekává, že česká vláda bude pokračovat v relativně zdravé rozpočtové politice.
Francouzský prezident Manuel Macron se dohodl se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem na příměří ohledně daní, které by mělo trvat do konce roku. Macron novinářům sdělil, že obě země budou pokračovat v intenzivních rozhovorech.
Člen bankovní rady BoE Gertjan Vlieghe v pondělí prozradil, že je připraven snížit sazby, pokud se data nezlepší.
Australský premiér Scott John Morrison se v pondělí zavázal, že uvolní 2 miliardy USD k obnovení škod, které napáchaly požáry.
PBoC snížila RRR (povinná míra rezerv bank) o 50 bazických bodů, čímž chce vytvořit úvěrový impuls pro ekonomiku, a tím nakopnout hospodářský růst. Podle čínského vládního listu Global Times má Čínská lidová banka dostatek prostoru pro další snižování RRR.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil vládě, aby vypracovala odvetná opatření za americké sankce proti plynovodu Nord Stream 2. Dále Medveděv označil americké sankce za krok, který nedopovídá zásadám mezinárodního práva a obchodu.
Guvernér Švýcarské národní banky (SNB) v pondělí oznámil, že zatím není zapotřebí více snižovat sazby do záporu, ale pokud si to fundamenty vyžádají, tak SNB bude připravena více uvolni svoji monetární politiku.
Dominantní událostí tohoto týdne bylo IPO Saudi Aramco, UK volby, zasedání FOMC a evergreen poslední pětiletky – Donald a jeho cla.
Guvernér čínské centrální banky PBOC Yi Gang v pondělí uvedl, že ekonomický pokles v Číně bude trvat dlouhou dobu.
Philip Lane z ECB v pondělí uvedl, že v případě potřeby mohou být upraveny všechny monetární nástroje banky. Podle bankéře bude ECB na dluhopisovém trhu aktivní po dlouhou dobu.
Bundesbanka v pondělí informovala, že zpomalení německé ekonomiky bude trvat i ve 4Q. Podle německé centrální banky však není důvod se domnívat, že ekonomika upadne do recese.
Novozélandská vláda v pondělí informovala, že souhlasí s aktualizací obchodní dohody s Čínou, prostřednictvím které by měl být vývoz novozélandských výrobků do Číny levnější a snadnější.
Novozélandská vláda v pondělí informovala, že souhlasí s aktualizací obchodní dohody s Čínou, prostřednictvím které by měl být vývoz novozélandských výrobků do Číny levnější a snadnější.
Čínská média v pondělí informovala, že podle zdrojů obeznámeních se situací, Čína požaduje další rozhovory, než dojde k uzavření první fáze dohody.
Pozměňovací návrh bývalého premiéra konzervativců Letwina byl v pondělí schválen většinou, tedy 322 ku 306 hlasů a Boris Johnson byl tak donucen poslat žádost o odložení Brexitu. Premiér Johnson doposud říkal, že odklad vyjednávat nebude. Nicméně po tomto hlasování mu nic jiného nezbývá.
Čínská média v pondělí informovala, že podle zdrojů obeznámeních se situací, Čína požaduje další rozhovory, než dojde k uzavření první fáze dohody.
Americký prezident Donald Trump v pondělí pohrozil Turecku zničením tamní ekonomiky, pokud Ankara podnikne v Sýrii něco, co bude pokládat za nepřípustné. Americká armáda začala v pondělí s odsunem svých pozic v severní Sýrii kvůli plánované turecké ofenzívě.
V pondělí byla zveřejněná výroční zpráva RBNZ, ve které bylo uvedeno, že novozélandská ekonomika se prokázala odolnost vůči oslabování světové ekonomiky a zvýšené globální nejistotě.
Saudská Arábie v pondělí oznámila, že produkce ropy po útoku rebelů na ropná zařízení bude plně obnovená na konci měsíce.
O víkendu došlo k útoku húsíjských rebelů na dvě ropná zařízení na východě Saúdské Arábie. Cena lehké americké ropy WTI v pondělí posílila o více než 14 %. Spojené státy oznámily, že pokud by na trhu bylo nedostatek ropy po uspokojení poptávky, jsou připravené uvolnit svoje strategické rezervy.
V pondělí v Británii vstoupil v platnost nový zákon, který stanovuje vládě, aby dohodu ohledně brexitu prosadila v parlamentu do 19. října, anebo aby získala od zákonodárců svolení pro „no-deal“. Pokud se kabinetu nepodaří splnit ani jednu z těchto podmínek, tak musí požádat o odklad brexitu do 31. ledna 2020.
Podle údajů zveřejněných v pondělí tureckým statistickým úřadem, tamní ekonomika zaznamenala ve druhém čtvrtletí meziroční pokles 1,5 %, což bylo méně než analytici očekávali. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se hrubý domácí produkt už podruhé za sebou dokonce zvýšil.
Japonská vláda v pondělí informovala, že je blízko podepsání obchodní dohody s USA. Dohoda by neměla zahrnovat nová cla na japonské automobily.
V pondělí německý ministr financí Olaf Scholze oznámil, že v případě potřeby je odhodlaný vynaložit stimulační balíček o velikosti 50 miliard EUR.
Indexy Dow Jones a S&P 500 zaznamenaly velmi mírné ztráty, přičemž nefinanční index Nasdaq 100 k začátku obchodovacího týdne lehce posílil.
Nový jmenovaný japonský ministr financí Yoshiki Takeuchi v pondělí konstatoval bude pozorně sledovat budoucí pohyby na jenu.
Britský premiér Boris Johnson při pondělní návštěvě Skotska prohlásil, že bude usilovat o novou dohodu s Evropskou unií s tím, že dohodu, kterou vyjednala Theresa Mayová je „mrtvá“. Johnson se také setkal s se skotskou první ministryní Nicolou Sturgeonovou a šéfkou skotských konzervativců Ruth Davidsonovou a obě političky důrazně naznačili novému premiérovi, že jsou proti no-deal.
Bývalý londýnský starosta Boris Johnson dle očekávání porazil ve stranickém hlasování Jeremyho Hunta a stal se tedy novým šéfem Konzervativní strany. Johnson se zároveň stal novým britským premiérem, který chce odchod Británie do konce října, i kdyby to znamenalo „no-deal“.
Americký dolarový index odepsal ve čtvrteční seanci 0,44 %. V Austrálii byl zveřejněný zápis z posledního zasedání RBA, ve kterém banka uvedla, že v případě potřeby je připravena upravit svoji monetární politiku
BoC ponechala úrokové sazby na úrovni 1,75%. Očekávalo se, že úrokové sazby zůstanou beze změny.
V úterý podle očekávání snížila RBA úrokové sazby v Austrálii z 1,25 % na 1,00 %.
Ve středu rozhodla ZBNZ, že pondechá úrokové sazby na stejné výši 1,5 %. HDP v USA a Velké Británii roste.
Mario Draghi v úterý konstatoval, že pokud se výhled ekonomiky eurozóny nezlepší, tak budou zapotřebí další stimuly.
SNB ve svém prohlášení poznamenala, že CHF je stále vysoce nadhodnocený a v případě potřeby nebude váhat intervenovat. Podle SNB je situace na devizovém trhu i nadále křehká.
Největší makroekonomickou událostí bylo zasedání ECB, na kterém banka ponechala dle očekávání sazby beze změny.
BoC ponechala úrokové sazby beze změny na výši 1,75 %. Hrubý domácí produkt USA za 1. kvartál vzrostl podle předpokladu o 3,1 %, v Kanadě jen o 0,4%.
FOMC bude i nadále opatrná ohledně změny měnové politiky, rizika zpomalení ekonomiky podle ní i nadále přetrvávají. I přes oslabení ekonomiky eurozóny jsou podle ECB fundamenty i nadále v souladu se základním scénářem.
Americký prezident Donald Trump zřejmě odloží rozhodnutí o zavedení cel na evropské automobily o šest měsíců. Odklad rozhodnutí by měl Trump oznámit v nejbližších dnech.
V úterý ponechala RBA úrokové sazby v Austrálii beze změny na 1,5% hladině. Stejně tak RBNZ je v e zvyšování úrokových sazeb zdrženlivá a drží je na 1,5%.
ČNB dle očekávání jednomyslně zvýšila repo sazbu o 25 bazických bodů na 2 %. Jiří Rusnok uvedl, ze následující rok by se sazby nadále zvyšovat neměly.
Ve středu zasedala bankovní rada BoC, která dle očekávání ponechala úrokové sazby v Kanadě beze změny.
Trump oznámil, že zatím odloží nové cla vůči Číně a že je připraven na další jednání, které by se mělo konat někdy kolem konce března.
ČNB ponechala na svém zasedání dle očekávání sazby beze změny kvůli ekonomickému vývoji v zahraničí. Stejně tak dopadlo zasedání RBA, na kterém banka ponechala úrokové míry stejné.