Makroekonomika

V této sekci naleznete pravidelné burzovní zpravodajství. Přístup k pravidelným komentářům na aktuální dění a to na trzích s akciemi, měnových trzích a také komoditních trzích. Týdenní přehledy nabízí kalendář s blížícími se makrodaty, seznam akcií reportujících earnings a také seznam blížících se dividend. Během pár minut zjistíte, čemu byste měli během následujícího týdne věnovat pozornost.

Čínská ekonomika začíná překvapivě zpomalovat. Inflace v EU je nejvyšší za posledních 10 let

Z Číny jsme se tento týden dočkali dalších negativních fundamentů, když maloobchodní tržby zaznamenaly v srpnu meziroční růst jen o 2,5 %. Přitom se očekávalo, že tržby vzrostou o 7 %.

Číst dále

Inflace v ČR dosáhla hodnot 4,1 %. Ekonomika v EU se po recesi vrátila k růstu o 2,1 % v Q2

Podle konečných údajů Eurostatu ekonomika v Evropské unii ve druhém kvartálu zaznamenala mezičtvrtletní růst o 2,1 %.

Číst dále

Inflace v Polsku je poprvé po 20 letech nad 5 %. ČR má nezaměstnanost 2,8 %, nejnižší v EU

Míra nezaměstnanosti v červenci v Evropské unii klesla z červnových 7,1 % na 6,9 % a jednalo se o snížení nezaměstnanosti už třetí měsíc za sebou. Nejnižší nezaměstnanost stále setrvává v České republice (2,8 %), Nizozemsku (3,1 %) a Německu (3,6 %).

Číst dále

Fed chce snížit nákup aktiv co nejdříve. Ceny přepravy kontejnerů z Číny vzrostly o 220 %, spotřebitelé se bojí inflace

Na velmi sledovaném sympoziu v Jackson Hole se členové FEDu Bullard a Kaplan shodli, že k oznámení o snížení stimulů (nakupování aktiv) ze strany americké centrální banky by mělo dojít v nejbližší době.

Číst dále

Fed naznačuje snižování nákupů aktiv již tento rok. Čína reguluje své technologické giganty, jejich akcie padají

Z posledního zápisu Fedu vyplynulo, že většina představitelů měnového výboru americké centrální banky se domnívá, že by bylo vhodné začít již letos se snižováním objemu nákupů aktiv.

Číst dále

Ceny nejen ojetin v USA zpomalují. Žádosti o podporu opětovně klesají k významné hranici

Index spotřebitelských cen CPI v USA vykázal meziroční růst o 5,4 %. V meziměsíčním srovnání rostl v souladu s odhady o 0,5 % oproti červnovému skoku o 0,9 %. Důležitou položkou jsou ceny ojetin, které rostly pouze o 0,2 % oproti skoku 10 % v červnu.

Číst dále

ČNB zvýšila sazbu na 0,75 %, tento rok očekává inflaci 3 %. Nezaměstnanost v USA klesla na 5,4 %

Česká národní banka se opět rozhodla zvýšit základní úrokovou sazbu o čtvrtprocentního bodu na 0,75 %. K zvýšení sazby banka přikročila v tomto roce již podruhé především kvůli rostoucí inflaci, která souvisí s oživením ekonomiky.

Číst dále

ČNB bude i nadále pokračovat ve zvyšování sazeb. Čína zavádí regulace i na vzdělávání

Nové čínské regulace vzdělávacích firem znejistily investory. Index CSI 300 zaznamenal pokles. Dle ČNB je inflace riziko a růst sazeb bude pokračovat.

Číst dále

Německo očekává návrat ekonomiky na úroveň před krizí již v Q3. Rusko zvedlo sazbu o rekordních 6,3 %, bojí se inflace

Podle Deutsche Bundesbank se největší evropská ekonomika brzy vrátí na úroveň před koronakrizí. Německá centrální banka tedy očekává, že se tak stane nejspíše ve třetím čtvrtletí letošního roku, avšak jedním dechem dodává, že nesmí dojít k žádným významným komplikacím ve zpracovatelském průmyslu.

Číst dále

Inflace nezadržitelně roste. Nejedná o přechodný jev, tvrdí Rusnok

Guvernér ČNB Jiří Rusnok se obává, že u současných globálních inflačních tlaků se nemusí jednat o přechodný jev, jelikož mohou mít hlubší kořeny a mohou trvat mnohem déle, než se většina světových centrálních bankéřů domnívá.

Číst dále

ECB oznámila 2% inflační cíl. Pracovní trh v USA začíná ztrácet na síle

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA v minulém týdnu vzrostly na 373 000 oproti 371 000 z předminulého týdne. Trh počítal s poklesem k 350 000. Před vypuknutím pandemie se počty žádosti pohybovaly pod hranicí 200 000.

Číst dále

Česko má nejnižší nezaměstnanost v eurozóně. ECB plánuje utáhnout uvolněnou monetární ekonomiku

Míra nezaměstnanosti v eurozóně se v květnu snížila z 8,1 % na 7,9 %. V Evropské unii pak došlo k poklesu nezaměstnanosti o jednu desetinu procentního bodu na 7,3 %. Nejnižší zaměstnanost z celé EU stále přetrvává v České republice (3,3 %). Nizozemsko se však také může pochlubit stejnou úrovní nezaměstnaností.

Číst dále

USA hlásí očekávaný růst HDP o 6,4 %. Americké banky prošly stress testy, mohou navýšit dividendy i odkup akcií

Podle konečného údaje amerického ministerstva obchodu tamní ekonomika v prvním kvartále letošního roku meziročně vzrostla o 6,4 %, což bylo v souladu s předchozím odhadem ministerstva.

Číst dále

Vyšší inflace je pouze přechodný jev, tvrdí Powell. Světová banka zamítla bitcoin jako měnu Salvadoru

Měnový výbor Fedu na červnovém zasedání dle očekávání neupravil nastavení měnové politiky. Tedy klíčová sazba zůstala nezměněná a program nákupu aktiv byl rovněž ponechán na úrovni 120 mld. USD měsíčně.

Číst dále

Země G7 se dohodly na 15% dani pro mezinárodní firmy. ECB očekává, že HDP stoupne o 4,6 %

Na summitu G7 se členové skupiny dohodli na zavedení minimální globální korporátní daně ve výši 15 %. Tato dohoda by se měla stát základem pro mezinárodní úmluvu, která by mohla být dojednána příští měsíc při setkání skupiny G20.

Číst dále

EU hlásí 15 mil. nezaměstnaných lidí. Průměrná mzda v České republice vzrostla o 3,2 %

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v dubnu zaznamenala pokles o deset bazických bodů na 8 %. V celé unii pak nezaměstnanost zůstala nezměněna na úrovní 7,3 %, což představuje okolo 15 milionu lidí.

Číst dále

Yellenová se obáva vysoké inflace v USA. Republikáni navrhli snížení infrastrukturního plánu na 928 mld. USD

Republikáni tento týden navrhli, aby nový infrastrukturní plán byl ve výši 928 mld. USD, což je výrazně nižší částka, než kterou navrhoval Biden, který původní částku ve výši 2,3 bil. USD snížil v minulém týdnu na 1,7 bil. USD.

Číst dále

Fed začíná zvažovat redukci nákupu aktiv. Maďarská CB chce přistoupit k přísnější měnové politice již v červnu

Fed zveřejnil záznam z měnověpolického jednání z konce dubna. Největší pozornost vzbudila pasáž, dle níž několik členů výboru FOMC navrhlo, že pokud ekonomika i nadále bude pokračovat v rychlém posunu k naplnění cílů Fedu,mohla by na některém z následujících jednání začít diskuze o plánu na úpravu tempa nákupu aktiv.

Číst dále

Inflace v USA vzrostla o rekordních 4,2 %. Růst cen zažívá také Česko, dle ČNB však pouze dočasný

Index spotřebitelských cen (CPI) v USA v dubnu zaznamenal meziroční nárůst o 4,2 %. Naposledy bylo takto vysoké číslo reportováno v září 2008.

Číst dále

Dolar v reakci na pracovní místa prudce poklesl. Rusnok očekává zvýšení sazeb již tento rok

Ze Spojených státu byly také zveřejněny data ohledně počtu vytvořených nových pracovních míst mimo zemědělství (NFP) za duben, ve kterém se podařilo vytvořit pouze 266 tis. nových pracovních míst, což bylo hluboko pod odhady trhu, který očekával nárůst nových pracovních míst o jeden milion.

Číst dále

Růst ekonomiky USA o 6,4 % překonává očekávání. Nezaměstnanost v Česku je jedna z nejnižších v EU

Ve Spojených státech ekonomika zaznamenala v prvním čtvrtletí meziroční růst o 6,4 %, což představuje druhý nerychlejší růst od třetího kvartálu v roce 2003.

Číst dále

Biden hrozí prudkým zvýšením daní z kapitálových zisků. Rusko zvyšuje úrokové sazby kvůli vysoké inflaci

Podle nejmenovaných zdrojů z Bílého domu hodlá americký prezident Joe Biden zvýšit daň z kapitálových zisků pro bohaté Američany ze současných 20 % na přibližně 40 %, což způsobilo výprodeje na akciových trzích.

Číst dále

Čínská ekonomika roste rekordním růstem o 18,3 %. Inflace v USA i EU začíná růst nad stanovené cíle

Čínská ekonomika v první čtvrtletí dosáhla rekordního meziročního růstu na úrovni 18,3 %. Ekonomové však varují, že jsou čísla zkreslená, jelikož se porovnávají s obdobím, kdy tamní ekonomika zaznamenala obrovský propad.

Číst dále

MMF zlepšil odhad růstu globální ekonomiky na 6 %. Itálie připravuje podporu pro firmy ve výši 30 mld. eur

Italská vláda oznámila, že připravuje stimulační balíček ve výši 30 miliard eur. Tímto balíčkem chce vláda pomoci tamní ekonomice, která se potýká s dopady pandemie.

Číst dále

Biden schválil podporu infrastruktury v hodnotě 2,25 bil. USD. Zablokovanou loď v Suezském průplavu se podařilo uvolnit

K pondělnímu odpoledni se dle správce Suezského kanálu podařilo již zcela uvolnit přepravní loď Ever Given. Ta po nehodě blokovala celý průplav, kterým prochází přes 10 procent světového obchodu.

Číst dále

Turecká lira se po vyhazovu guvernéra CB silně propadla. Rusko oznámilo, že s EU už nemá žádné vztahy

Turecký prezident Erdogan po osmi měsících (opět) propustil guvernéra tamní centrální banky Naciho Agbala, což způsobilo depreciaci turecké liry, která se vůči dolaru v jednu chvíli dostala na hladinu 8,2.

Číst dále

Výrazné oživení ekonomiky USA překvapuje Fed. Zotavování té britské je dle BoE velmi dobré

Guvernér Fedu Powell na tiskové konferenci konstatovat, že centrální banka svojí uvolněnou politikou pomohla zabránit výrazným škodám v tamní ekonomice.

Číst dále

Podpora ve výši 1,9 bil. dolarů pro USA schválena. Přehřátí ekonomiky ani inflace se Joe Biden nebojí

Bidenův stimulační balík ve výši 1,9 bilionu dolarů prošel ve středu Kongresem a nový prezident ho následně ve čtvrtek podepsal.

Číst dále

Prudký pokles tržeb v eurozóně o 6,4 %. Růst HDP a spotřebitelské důvěry v USA překonává očekávání

Z USA jsme se také dočkali zveřejnění HDP ve čtvrtém čtvrtletí, které meziročně vzrostlo o 4,1 %. Ekonomové predikují, že by americká ekonomika mohla v první čtvrtletí díky vládním stimulům, očkování, nízkých úrokových sazeb posílit o 9 %, což by představovalo nerychlejší růst od roku 1984.

Číst dále

Fed se nechystá zvýšit sazby, zaměřit se místo inflace chce na nezaměstnanost. Ekonomika USA v Q4 rostla o 4,1 %

Guvernér Fedu Jerome Powell před výborem pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů informoval, že americká centrální banka očekává, že dosažení inflačního cíle může trvat i tři roky.

Číst dále

Stimulační politika ze strany ECB a FEDu pokračuje. Rusko očekává návrat ekonomiky na předkrizovou úroveň koncem 2021

Ze zápisu z posledního zasedání ECB vyplynulo, že centrální bankéři se shodli na nutnosti pokračovat v stimulační politice. Pokud by se situace v eurozóně zhoršovala, tak jsou i nadále odhodláni použít všechny dostupné nástroje, včetně depozitní sazby.

Číst dále

Evropský parlament schválil protikrizový balíček. Němečtí podnikatelé nelibě nesou prodloužení lockdownu.

Evropský parlament schválil protikrizový balíček v hodnotě 672,5 miliard eur. Komise bude prostředky přerozdělovat na základě národních plánů jednotlivých zemí. Nejvíce by mělo obdržet Španělsko a Itálie, Česká republika by mohla získat až 182 miliard korun.

Číst dále

Prognóza ČNB: Rychlejší růst ekonomiky v 2021 a trojí zvýšení sazeb. Vše však závisí na rychlosti rozvolňování

Česká národní banka na svém prvním zasedání v letošním roce dle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. V nově zveřejněné prognóze však banka počítá s rychlejším růstem ekonomiky v letošním roce a tedy by mohlo dojít i k trojímu zvýšení sazeb

Číst dále

Fed ponechal úrokové sazby beze změny. Rusnok naopak vidí dvojí zvýšení již tento rok

Měnový výbor americké centrální banky na svém středečním dle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %.

Číst dále

Joe Biden je prezidentem. Jaké změny čekájí USA? Rusnok: Česku hrozí recese s dvojím dnem

Tento týden 20.1. proběhla inaugurace nyní již prezidenta USA Joea Bidena. Samotný akt byl ryze symbolický, pro trhy, ekonomiku i zahraniční politiku však tento den představoval významné předání moci v Bílém domě. To se projevilo i na silném posílení US trhů. Administrativa Bidena počítá s expanzívní fiskální politikou, která s sebou nese riziko vyšší inflace.

Číst dále

Lagardová: Pokud „lockdowny“ neskočí do konce Q1, nastanou problémy. Biden oznámil podporu v hodnotě 1,9 bil. USD

Nastávající americký prezident Joe Biden oznámil návrh nového balíku opatření ve výši téměř dvou bilionu dolarů na podporu největší ekonomiky na světě. Balík by měl zahrnovat přímou platbu 1 400 dolarů drtivé většině Američanů a dodatečný příspěvek nezaměstnaným by měl stoupnout na 400 dolarů týdně.

Číst dále

Demokráté ovládli Bílý dům, Senát i Kongres. ČNB zvažuje zvýšení sazeb již tento rok

Oba demokratičtí kandidáti vyhráli volby v Georgii a tedy Demokratická strana získala většinu v Senátů. Demokraté tak budou kontrolovat nejen Senát, ale i Sněmovnu reprezentantů. Očekává se, že Demokratická strana prosadí vyšší stimuly, ale také zvýší daně bohatým Američanům či korporacím.

Číst dále

Překvapivý konec roku 2020: Akciové trhy i bitcoin na maximech. Tvrdý brexit je ze hry

Vývoj makroekonomiky poslední týden tohoto roku přináší spoustu pozitivních překvapení, a to jak v USA, tak i v EU. Společně se začátkem očkování proti covidu-19, které se spustilo po celém světě, má za následek euforii na trzích, které se zaměřují na post-covidovou éru a očekávaný ekonomický boom. Co se událo?

Číst dále

Fed zvýšil očekávaný růst ekonomiky na 2021. Rusnok varuje před stále velkými riziky

Americká centrální banka oznámila na svém posledním zasedání v tomto roce, že i nadále hodlá pokračovat s nákupy aktiv (prozatím) ve stejném objemu.

Číst dále

Ministerstvo financí i ČNB euro odmítají. ECB navýšila nákup aktiv o 500 mld. eur do března 2022

Ministerstvo financí i Česká národní banka se opět shodly na tom, že zatím pro Českou republiku není vhodné přijímat euro.

Číst dále

Britové začínají jako první očkovat proti koronaviru. Vývoj ekonomiky USA je dobrý, říká Powell

Britská vláda oznámila, že jako první na světě chválila používání vakcíny proti covidu od farmaceutických společností Pfizer a BioNTech. S očkováním by se mohlo začít již příští týden.

Číst dále

Ekonomika USA zaznamenala v Q3 rekordní růst o 33,1 %. Trump se smiřuje s prezidentskou porážkou

Nastávající americký prezident Joe Biden oznámil první členy své vlády. Ministryní financí se má stát Janet Yellenová, která v minulosti vykonávala funkci guvernérky Fedu. Jednalo by se tak o první ženu, která by zastávala tuto funkci.

Číst dále

Japonská ekonomika stoupla rekordně o 21,4 %. Joe Biden plánuje vládní pomoc USA

Z pátečních dat britského statistického úřadu vyplynulo, že si britská vláda v říjnu půjčila 22,3 miliard liber, což představuje rekord za jakýkoliv dosavadní říjen. Jedná se o 94 % vyšší částku v porovnání s loňským říjnem. Od začátku roku si tak britská vláda již vypůjčila 214,9 miliard liber.

Číst dále

Trump hrozí Číně a zavádí nové restrikce. Rekordní růst HDP Velké Británie o 15,5 %

Donald Trump opět o něco více vyhrotil obchodní vztahy s Čínou, když představil opatření zakazující americkým investičním společnostem investovat do čínských podniků, které vlastní či kontroluje armáda.

Číst dále

Nezaměstnanost v USA nečekaně klesla na 6,9 %. Fed ponechal úrokové sazby i program nákupu dluhopisů beze změn

Ve Spojených státech bylo v listopadu vytvořeno mimo zemědělství 638 tisíc nových pracovních míst, což bylo o něco více než predikce analytiků, kteří očekávaly nárůst pouze o 600 tisíc pracovních míst.

Číst dále

Nejrychlejší růst HDP od roku 1947. USA zaznamenalo za třetí kvartál skok o 33,1 %

Ekonomika ve Spojených státech zaznamenala ve třetím čtvrtletí podle předběžného odhadu rekordní vzestup. HDP se tedy v mezikvartálně zvýšil o 33,1 % z poklesu 31,4 % v předchozího čtvrtletí, což představuje nejrychlejší růst od roku 1947, kdy se začal tento údaj měřit.

Číst dále

HDP Číny vzrostlo o 4,9 % za Q3. Rusko odmítá zavést tvrdá koronavirová opatření

Ruský prezident Vladimír Putin ve středu ujistil podnikatele, že ruská vláda nepřistoupí kvůli koronaviru k tvrdým omezujícím opatřením. Dále vyzval podnikatele, aby se zapojili do výzkumu a výroby vakcíny, kterou označil za dobrý byznys.

Číst dále

Dohoda o Brexitu v nedohlednu. Rusko hrozí EU odvetou za uvalené sankce

Evropská unie ve čtvrtek odhalila seznam osob, na které uvalila sankce kvůli otrávení ruského opozičního předáka Alexe Navalného. Jedná se o osoby, které jsou blízké ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi. Sankce byly také uvaleny na ruský státní chemický výzkumný ústav.

Číst dále

Sektor služeb v USA se dostal na úrovně před pandemií. Británie chce být Saudskou Arábií větrné energetiky

V pondělí zveřejnil Institut nákupních manažerů data ohledně aktivity v americkém sektoru služeb za září. Tento fundament vyšel velmi pozitivně a aktivita v americkém sektoru služeb se dostala již na úroveň před pandemií.

Číst dále

Propad HDP o 19,8 %, Británie je v recesi. Nezaměstnanost v EU vzrostla na 7,4 %

Britská ekonomika se po jedenácti letech dostala do recese, jelikož i ve druhém čtvrtletí pokleslo HDP šesté největší ekonomiky mezikvartálně o 19,8 %. Meziročně pak hospodářství Británie kleslo o 21,5 %.

Číst dále

Prodeje nových domů v US rekordně rostou. Goldman Sachs snižuje odhad růstu HDP o polovinu

Tento týden byly oznámeny prodeje nových domů v USA za srpen. Ty poprvé od roku 2006 stouply nad 1 milion. To vše po výborných červencových číslech. Očekávání bylo 895 000, přiližně stejně jako v červenci. Žádosti o podporu v USA naopak mírně vzrostly, a to na 0,87 mil. Pokračující žádosti však stále klesají, tentokrát na 12,628 mil.

Číst dále

FED plánuje nákup cenných papírů. Očekává rychlejší oživení US ekonomiky i snížení nezaměstnanosti

Americká centrální banka se rozhodla na svém dvoudenním zasedání ponechat úrokovou sazbu v rozpětí 0 - 0,25 %. Fed se také zavázal, že bude pokračovat v nákupu cenných papírů přinejmenším dosavadním tempem.

Číst dále

Guvernérka ECB: Evropská ekonomika zažívá silnou obnovu. HDP eurozóny propadlo v Q2 „pouze“ o 17,7 %

Podle finálních údajů Eurostatu se hospodářství Evropské unie ve druhém čtvrtletí propadlo oproti prvním třem měsícům o 11,4 %. V meziročním srovnání ekonomika poklesla dokonce o 17,7 %. V obou případech je to však menší pokles, než predikovali analytici.

Číst dále

Austrálie poprvé od r. 1991 v recesi. Nezaměstnanost v USA prudce klesla na 8,4 %

Australský hrubý domácí produkt zaznamenal ve druhém čtvrtletí rekordní pokles o 6,3 % a tamní ekonomika se tak dostala poprvé od roku 1991 do recese.

Číst dále

Rekordní propad americké ekonomiky o 31,7 %. Fed oznamuje agresivní inflační strategii

Americká ekonomika se propadla ve druhém kvartále o rekordních 31,7 %. Jedná se o nejhorší propad v historii USA.

Číst dále

Koronavirus je hrozbou pro stabilitu finančního systému, tvrdí Powell

Zveřejnění očekávaného zápisu z posledního jednání americké centrální banky ukázalo, že Fed ponechává sazby opět již od března nezměněné v pásmu 0,00 – 0,25 %. Členové komise potvrdili, že postoj centrální banky zůstane akomodativní i v následujícím období. Vývoj měnové politiky bude záviset na vývoji pandemie, který může představovat hrozbu pro stabilitu finančního systému.

Číst dále

Dobré zprávy z USA: produktivita roste, nezaměstnanost skokově klesá

Produktivita v USA nad očekávání. V druhém kvartálu produktivita práce v USA rostla nad očekávání, a to 7,3 % v ročním vyjádření. Trh očekával pouze 1,5 %. Jedná se o nejsilnější růst produktivity za posledních 11 let.

Číst dále

Trump chce zakázat čínský TikTok. ČNB vidí zotavení ekonomiky až v 2022

Vztahy mezi Spojeními státy a Čínou se opět zhoršují, když americký prezident Donald Trump oznámil, že hodlá zakázat na území USA aplikaci na sdílení krátkých videí TikTok, pokud se společnosti ByteDance (vlastník aplikace) nepodaří do 15. září prodat aktivity TikToku ve Spojených státech.

Číst dále

Volby US prezidenta v 2021? Největší propady HDP zemí v historii

Tento týden byla zveřejněná data za Q2 2020. Americká ekonomika meziročně poklesla o 32,9 %, soukromá spotřeba o 34,6 %. Jedná se o nejhlubší propad v zaznamenané historii (od roku 1947).

Číst dále

Úroveň inflace ČNB neznepokojuje. Evropa dostane 750 mld. EUR na obnovu ekonomik

Evropští lídři se po pěti dnech tvrdých vyjednáváních dohodli na fondu obnovy ekonomik a sedmiletém rozpočtu. Objem prostředků ve fondu bude činit 750 mld. EUR.

Číst dále

Čínská ekonomika roste nad očekávání. V USA se zhoršuje nálada

HDP Číny v Q2 letošního roku vrostlo meziročně o 3.2 %. Trhy očekával pouze 0,8 %. Po propadu 6,8 % v Q1 se tak ekonomika navrátila k růstu.

Číst dále

Německo očekává nejhorší výsledky od 2. světové války. Dopady pocítíme i u nás

Průmyslové objednávky v květny rostly pouze o 7,8 %, trh očekával zlepšení o 10 %. Německá vláda očekává letos pokles ekonomiky o 6,3 %, což by představovalo nejhorší výsledek od 2. světové války.

Číst dále

Nezaměstnanost v eurozóně stále roste. Přes 12 mil. lidí nemá práci

Podle čtvrtečních dat zveřejněných Eurostatem míra nezaměstnanosti v eurozóně se v květnu zvýšila z dubnových 7,3 % na 7,4 %, když se očekávalo zvýšení nezaměstnanosti na 7,7 %. Tedy v eurozóně je momentálně nezaměstnaných okolo 12 milionů obyvatel.

Číst dále

USA míří do recese. Dopady koronaviru jsou tvrdší než se očekávalo

Pokles HDP americké ekonomiky v Q1 potvrzen, a to mezičtvrtletně o 5 %. Jedná se nejvýznamnější pokles od Q4 roku 2008, tehdy došlo k poklesu o 8,4 %. V Q2 se očekává výraznější pokles, a to až na neuvěřitelných 20 %.

Číst dále

Tržby firem v USA rekordně rostou. Podnikatelé hlásí zlepšení aktivit

Dle úterních dat zveřejněných americkým ministerstvem obchodu stouply maloobchodní tržby ve Spojených státech meziměsíčně o 17,7 %, což byl dosavadní rekord.

Číst dále

Nejhorší pokles globální ekonomiky za 100 let. Sazby na nule do 2022

Analytici z OECD nově očekávají letošní pokles globální ekonomiky o 6 až 7,6 % Jednalo by se mimo války o nejhorší pokles za posledních 100 let.

Číst dále

Nečekaný růst zaměstnanosti. USA vytvořilo 2,5 mil. pracovních míst

Dle statistik US ekonomika v květnu vytvořila 2,5 mil. nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti se tak dostala na 13,3 %. Trh očekával ztrátu až 8,3 mil. pracovních míst a míru nezaměstnanosti 19,5 %. Růst zaměstnanosti v květnu byl nejvyšší v US historii od roku 1939.

Číst dále

Německo je v recesi. Ekonomická aktivita v USA zaznamenala prudký pokles

Spolkový statistický úřad v pondělí zveřejnil, že se německá ekonomika v prvním čtvrtletí propadla v porovnání s předchozím měsícem o 2,2 %, což byl největší pokles od finanční krize v roce 2009. V předchozím čtvrtletí klesla ekonomika Německa o 0,1 % a nyní se tedy nachází v recesi.

Číst dále

Fed nezná hranice. Pro záchranu ekonomiky uděláme cokoliv, říká Powell

Šéf Fedu Jerome Powell ujistil trhy, že americká centrální banka má stále dostatek nástrojů k boji proti možné recesi. Existuje stále dostatek možností, jak můžeme pomoci ekonomice a jsme ochotni dělat vše, co bude potřeba tak dlouho, jak to bude potřeba, dodal guvernér.

Číst dále

ČNB je otevřena záporným úrokovým sazbám. Trump hrozí Číně za koronavirus

Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub uvedl, že ČNB se nebrání dalšímu monetárnímu uvolnění a že do hry se mohou dostat záporné sazby, kvantitativní uvolnění nebo devizové intervence.

Číst dále

Inflace a její vliv na investice – co je potřeba sledovat?

✅ Co je inflace a jaké má důsledky? Jaká je míra inflace v ČR v %%currentyear%%? ✅ Objevte vliv Inflace na výnos investic a jak zajistit investicí proti inflaci.

Číst dále

Nejhorší recese v historii EU přichází. Ztráta 20 mil. pracovních míst v USA

V USA se nálada nelepší. Finální hodnoty PMI za duben poklesly na 27 z 40,9 bodů v březnu (kompozitní ukazatel). Nálada ve službách je horší než v průmyslu z důvodů jejich povahy a zavedených karanténních opatřeních.

Číst dále

Nejhlubší propad HDP od finanční krize. Nezaměstnanost opět trhá rekordy

Americká ekonomika se dle amerického ministerstva obchodu v prvním čtvrtletí propadla o 4,8 %., pokles HDP v eurozóně dosáhl 3,8 %. MMF očekává další pokles ekonomiky eurozóny o 7,5 %.

Číst dále

Ropa zadarmo. Více než 26 milionů Američanů je bez práce

V pondělí po výrazném snížení poptávky po ropě z důvodů pandemických opatření, se květnový kontrakt na ropu WTI dostal do záporných čísel (přibližně až - 35 USD za barel).

Číst dále

MMF očekává nejhorší recesi od krize v 30. letech. Trump chce znovuotevřít ekonomiku

Saudskoarabský ministr energetiky princ Abdalazíz bin Salmán v pondělí uvedl, že celosvětové dodávky ropy se po dohodě skupiny OPEC+ sníží o přibližně 19,5 milionů barelů denně.

Číst dále

16 milionů Američanů žádá o podporu. Powell očekává velmi vysokou nezaměstnanost

Mezinárodní měnový fond v pondělí informoval, že eviduje povzbudivé signály oživení v Číně, avšak varoval, že nelze vyloučit obnovení pandemie v této zemi i jinde na světě.

Číst dále

Rekordní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA pokračuje. ČNB zmírnila limity u hypoték

Americká pobočka Fedu v St. Louis v pondělí zveřejnila odhad, že šíření koronaviru by mohl vézt ve Spojených státech k zániku 47 milionů pracovních míst a míra nezaměstnanosti by se tak mohla dostat k 32 %.

Číst dále

Rekordní nezaměstnanost v USA. Centrální banky i nadále snižují sazby a rozšiřují QE

Americká centrální banka oznámila v pondělí neomezené kvantitativní uvolňování. Tedy Fed bude nakupovat neomezené množství státních dluhopisů a cenných papírů zajištěných hypotékami.

Číst dále

Boj proti koronaviru. Centrální banky se odhodlaly ke koordinovanému uvolnění monetární politiky

Americká centrální banka na svém mimořádném zasedání, které se konalo v neděli, snížila hlavní úrokovou sazbu o jeden procentní bod do pásma 0 - 0,25 %.

Číst dále

Největší pokles ceny ropy od roku 1991. Akciové trhy pokračují v pádu

Ceny ropy zažily v pondělí 9.3 ráno historický pokles, a to až o 34 %, ve čtvrtek 12.3 zakončil S&P 500 a Dow Jones den s celkovým poklesem o 8 %.

Číst dále

Světová banka a MMF pomáhají v boji proti koronaviru. Fed snížil úrokovou sazbu o 50 bps

Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda v pondělí uvedl, že jeho instituce je připravena plně využít všech dostupných nástrojů k podpoře ekonomiky podpořila.

Číst dále

Akciové trhy zažívají nejhorší období od krize. Strach z koronaviru zavírá školy

Italské úřady v neděli kvůli šíření koronaviru nařídily uzavřít na týden školy a zrušit sportovní utkání včetně fotbalových zápasů v Serii A. V Benátkách byl dokonce zrušen i tradiční karneval.

Číst dále

Koronavirus se šíří, světové ekonomiky hlásí pokles. Inflace v eurozóně zrychluje

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v pondělí uvedla, že nový koronavirus bude mít za následek pokles novozélandské ekonomiky v první polovině letošního roku, avšak ve druhé polovině roku očekává premiérka opětovné oživení.

Číst dále

Expanze USA bude pokračovat, tvrdí Powell. Odvětví zasažené koronavirem získají finanční podporu

V pondělí zveřejnila společnost Sentix důvěru investorů v ekonomiku eurozóny, která se v únoru poprvé za čtyři měsíce snížila. Investoři se především obávají šíření nového koronaviru. Index důvěry investorů tedy klesl z lednových 7,6 bodu na 5,2 bodu.

Číst dále

Koronavirus ochromí světovou ekonomiku. Británii se po brexitu nedaří vyjednat dohodu

Po pátečním/sobotním Brexitovém dni Spojené království od pondělí začalo první pracovní týden „bez evropské unie“ a předseda vlády Boris Johnson začal svůj cyklus vyjednávání obchodních podmínek mezi UK, EU a USA.

Číst dále

Koronavirus se šíří, WHO vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Británie opouští EU

Ratingová agentura Fitch v pondělí potvrdila rating České republiky na stupni AA- a ponechala výhled ratingu na stabilní úrovni. Agentura očekává, že česká vláda bude pokračovat v relativně zdravé rozpočtové politice.

Číst dále

Koronavirus ohrožuje Čínu, akcie a ropa padají. ECB zahájila revizi své strategie

Francouzský prezident Manuel Macron se dohodl se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem na příměří ohledně daní, které by mělo trvat do konce roku. Macron novinářům sdělil, že obě země budou pokračovat v intenzivních rozhovorech.

Číst dále

První fáze obchodní dohody je podepsána. Německo vykázalo nejvyšší přebytek od roku 1990

Člen bankovní rady BoE Gertjan Vlieghe v pondělí prozradil, že je připraven snížit sazby, pokud se data nezlepší.

Číst dále

Americko-íránský vojenský konflikt eskaluje. BoE se přiklání k omezenému snížení sazeb

Australský premiér Scott John Morrison se v pondělí zavázal, že uvolní 2 miliardy USD k obnovení škod, které napáchaly požáry.

Číst dále

Ropa zdražuje po útocích v Bagdádu. První fáze obchodní dohody s Čínou bude uzavřena 15. ledna

PBoC snížila RRR (povinná míra rezerv bank) o 50 bazických bodů, čímž chce vytvořit úvěrový impuls pro ekonomiku, a tím nakopnout hospodářský růst. Podle čínského vládního listu Global Times má Čínská lidová banka dostatek prostoru pro další snižování RRR.

Číst dále

Čínská vláda sníží dovozní cla na stovky produktů. OPEC+ by v březnu mohl navýšit svoji produkci

Ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil vládě, aby vypracovala odvetná opatření za americké sankce proti plynovodu Nord Stream 2. Dále Medveděv označil americké sankce za krok, který nedopovídá zásadám mezinárodního práva a obchodu.

Číst dále

Ekonomika v USA na konci roku pokračuje v solidním růstu. Rusko ztratilo zájem o G7

Guvernér Švýcarské národní banky (SNB) v pondělí oznámil, že zatím není zapotřebí více snižovat sazby do záporu, ale pokud si to fundamenty vyžádají, tak SNB bude připravena více uvolni svoji monetární politiku.

Číst dále

KOMENTÁŘ LYNX: Petrobehemot Aramco na burze. Volby v Británii a sazby FEDu na 2020

Dominantní událostí tohoto týdne bylo IPO Saudi Aramco, UK volby, zasedání FOMC a evergreen poslední pětiletky – Donald a jeho cla.

Číst dále

Zasedání RBA a BoC bez překvapení. Obchodní dohoda mezi USA a Čínou možná až po prezidentských volbách

Guvernér čínské centrální banky PBOC Yi Gang v pondělí uvedl, že ekonomický pokles v Číně bude trvat dlouhou dobu.

Číst dále

Podle guvernéra Lowa je velmi malá pravděpodobnost, že RBA zavede kvantitativní uvolňování. Nezaměstnanost v eurozóně se nachází nejníže od poloviny 2018

Philip Lane z ECB v pondělí uvedl, že v případě potřeby mohou být upraveny všechny monetární nástroje banky. Podle bankéře bude ECB na dluhopisovém trhu aktivní po dlouhou dobu.

Číst dále

Fed pravděpodobně do konce roku ponechá úrokovou sazbu beze změny. U RBA analytici očekávají cut v únoru příštího roku

Bundesbanka v pondělí informovala, že zpomalení německé ekonomiky bude trvat i ve 4Q. Podle německé centrální banky však není důvod se domnívat, že ekonomika upadne do recese.

Číst dále

RBNZ ponechala sazby beze změny, což nakoplo novozélandský dolar. Dva členové ČNB byli pro zvýšení sazeb

Novozélandská vláda v pondělí informovala, že souhlasí s aktualizací obchodní dohody s Čínou, prostřednictvím které by měl být vývoz novozélandských výrobků do Číny levnější a snadnější.

Číst dále

ČNB, BoE a RBA nepřekvapily trhy a ponechaly sazby beze změny. Michael Bloomberg nejspíše bude kandidovat na prezidenta

Novozélandská vláda v pondělí informovala, že souhlasí s aktualizací obchodní dohody s Čínou, prostřednictvím které by měl být vývoz novozélandských výrobků do Číny levnější a snadnější.

Číst dále

Fed snížil úrokovou sazbu, ale do konce roku by k další změně dojít nemělo. Británie se dočká dalších předčasných voleb

Čínská média v pondělí informovala, že podle zdrojů obeznámeních se situací, Čína požaduje další rozhovory, než dojde k uzavření první fáze dohody.

Číst dále

Společnosti překonávají očekávání Wall Street. Odklad brexitu je téměř nevyhnutelný

Pozměňovací návrh bývalého premiéra konzervativců Letwina byl v pondělí schválen většinou, tedy 322 ku 306 hlasů a Boris Johnson byl tak donucen poslat žádost o odložení Brexitu. Premiér Johnson doposud říkal, že odklad vyjednávat nebude. Nicméně po tomto hlasování mu nic jiného nezbývá.

Číst dále

Hlasy odpůrců monetární politky ECB sílí. Brexit na dosah ruky, dohodu musí schválit britský parlament

Čínská média v pondělí informovala, že podle zdrojů obeznámeních se situací, Čína požaduje další rozhovory, než dojde k uzavření první fáze dohody.

Číst dále

Naděje na hladký brexit a uzavření obchodní dohody mezi US a Čínou vedly k „risk on“ sentimentu

Americký prezident Donald Trump v pondělí pohrozil Turecku zničením tamní ekonomiky, pokud Ankara podnikne v Sýrii něco, co bude pokládat za nepřípustné. Americká armáda začala v pondělí s odsunem svých pozic v severní Sýrii kvůli plánované turecké ofenzívě.

Číst dále

USA nejspíše zavedou cla na evropská letadla, průmyslové a zemědělské zboží. RBA snížila úrokovou sazbu na historické minimum

V pondělí byla zveřejněná výroční zpráva RBNZ, ve které bylo uvedeno, že novozélandská ekonomika se prokázala odolnost vůči oslabování světové ekonomiky a zvýšené globální nejistotě.

Číst dále

Na Příkopě 28 ponechali 2T repo sazbu na 2 %. Obchodní dohoda Japonska s USA nebude obsahovat dodatečná cla na dovoz automobilů

Saudská Arábie v pondělí oznámila, že produkce ropy po útoku rebelů na ropná zařízení bude plně obnovená na konci měsíce.

Číst dále

Týden ve znamení centrálních bank. Cena ropy po útoku na ropná zařízení v Saudské Arábii posílila

O víkendu došlo k útoku húsíjských rebelů na dvě ropná zařízení na východě Saúdské Arábie. Cena lehké americké ropy WTI v pondělí posílila o více než 14 %. Spojené státy oznámily, že pokud by na trhu bylo nedostatek ropy po uspokojení poptávky, jsou připravené uvolnit svoje strategické rezervy.

Číst dále

ECB snížila depositní sazbu o 10 bps. Také znovu zavedla QE v objemu 20 mld. měsíčně

V pondělí v Británii vstoupil v platnost nový zákon, který stanovuje vládě, aby dohodu ohledně brexitu prosadila v parlamentu do 19. října, anebo aby získala od zákonodárců svolení pro „no-deal“. Pokud se kabinetu nepodaří splnit ani jednu z těchto podmínek, tak musí požádat o odklad brexitu do 31. ledna 2020.

Číst dále

RBA i BoC ponechaly základní sazbu beze změny. Boris Johnson utrpěl v parlamentu porážku

Podle údajů zveřejněných v pondělí tureckým statistickým úřadem, tamní ekonomika zaznamenala ve druhém čtvrtletí meziroční pokles 1,5 %, což bylo méně než analytici očekávali. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se hrubý domácí produkt už podruhé za sebou dokonce zvýšil.

Číst dále

USA a Francie se dohodli na kompromisu ohledně digitální daně. Trump vítá ochotu Číny řešit obchodní konflikt v poklidu

Japonská vláda v pondělí informovala, že je blízko podepsání obchodní dohody s USA. Dohoda by neměla zahrnovat nová cla na japonské automobily.

Číst dále

Členové FOMC jsou nejednotní ohledně dalšího směřování úrokových sazeb. Brexit bez dohody je čím dal více pravděpodobnější

V pondělí německý ministr financí Olaf Scholze oznámil, že v případě potřeby je odhodlaný vynaložit stimulační balíček o velikosti 50 miliard EUR.

Číst dále

Akciový výprodej pokračuje. Na trhu s dluhopisy bijí zvony na poplach

Indexy Dow Jones a S&P 500 zaznamenaly velmi mírné ztráty, přičemž nefinanční index Nasdaq 100 k začátku obchodovacího týdne lehce posílil.

Číst dále

Čínský jüan na nejnižší úrovních do finanční krize. RBNZ snížila úrokovou sazbu o 50 bp

Nový jmenovaný japonský ministr financí Yoshiki Takeuchi v pondělí konstatoval bude pozorně sledovat budoucí pohyby na jenu.

Číst dále

FED poprvé od roku 2008 snížil základní úrokovou sazbu. Trump zavádí nová cla vůči Číně

Britský premiér Boris Johnson při pondělní návštěvě Skotska prohlásil, že bude usilovat o novou dohodu s Evropskou unií s tím, že dohodu, kterou vyjednala Theresa Mayová je „mrtvá“. Johnson se také setkal s se skotskou první ministryní Nicolou Sturgeonovou a šéfkou skotských konzervativců Ruth Davidsonovou a obě političky důrazně naznačili novému premiérovi, že jsou proti no-deal.

Číst dále

Johnson přebírá žezlo po Mayové. ECB frustrovaná z dlouhodobě přetrvávající nízké inflace

Bývalý londýnský starosta Boris Johnson dle očekávání porazil ve stranickém hlasování Jeremyho Hunta a stal se tedy novým šéfem Konzervativní strany. Johnson se zároveň stal novým britským premiérem, který chce odchod Británie do konce října, i kdyby to znamenalo „no-deal“.

Číst dále

Holubičí komentáře Powella a Williamse poslaly USD dolů. V případě potřeby je RBA připravena zasáhnout.

Americký dolarový index odepsal ve čtvrteční seanci 0,44 %. V Austrálii byl zveřejněný zápis z posledního zasedání RBA, ve kterém banka uvedla, že v případě potřeby je připravena upravit svoji monetární politiku

Číst dále

Americké indexy překonaly historická maxima; BoC ponechala úrokové sazby beze změny

BoC ponechala úrokové sazby na úrovni 1,75%. Očekávalo se, že úrokové sazby zůstanou beze změny.

Číst dále

RBA snížila úrokové sazby. Index nákupních manažerů v Číně klesá

V úterý podle očekávání snížila RBA úrokové sazby v Austrálii z 1,25 % na 1,00 %.

Číst dále

RBNZ ponechala úrokové sazby beze změny. HDP v USA a Velké Británii roste.

Ve středu rozhodla ZBNZ, že pondechá úrokové sazby na stejné výši 1,5 %. HDP v USA a Velké Británii roste.

Číst dále

Měnové války díky FOMC a Draghimu i nadále na pořadu dne. Zlato se dostalo nad psychologickou hranici 1400 USD.

Mario Draghi v úterý konstatoval, že pokud se výhled ekonomiky eurozóny nezlepší, tak budou zapotřebí další stimuly.

Číst dále

Ropa zažila volatilní týden. SNB ponechala sazby beze změny a v případě potřeb je připravena intervenovat

SNB ve svém prohlášení poznamenala, že CHF je stále vysoce nadhodnocený a v případě potřeby nebude váhat intervenovat. Podle SNB je situace na devizovém trhu i nadále křehká.

Číst dále

ECB posunula případné zvýšení úrokových sazeb do první poloviny příštího roku

Největší makroekonomickou událostí bylo zasedání ECB, na kterém banka ponechala dle očekávání sazby beze změny.

Číst dále
Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×