V pondělí po výrazném snížení poptávky po ropě z důvodů pandemických opatření, se květnový kontrakt na ropu WTI dostal do záporných čísel (přibližně až -35 USD za barel). Hlavním důvodem bylo uvědomění si spekulantů, že na rozdíl od ropy Brent je nutné barely ropy WTI fyzicky převzít. Panické prodeje proto započaly. Také cena ropy Brent poklesla, a to až na 16 dolarů za barel, což je nejnižší cena za posledních 20 let.

Spotřebitelský důvěra v eurozóně tento týden výrazně poklesla. Dubnový ukazatel dosáhl -22,7 bodů, o 11,1 bodů níže než březnový. Trhy snížení indikátoru předpokládaly, výsledek však překonal jejich očekávání, které bylo -19,6 bodů. Jedná se o nejhorší výsledek od března roku 2009.

V ročním vyjádření prodeje starších domů v USA v březnu poklesly o 8,5 % na 5,27 mil. jednotek. Meziročně však stouply o 0,8 %. Podle odhadů by prodeje v následujících měsících mohly propadnout až o 30 – 40 %.

Záblesk naděje přinesl tento týden německý ZEW index očekávání. Po březnovém propadu (-49,5 bodů) na osmileté minimum vystřelil až na úrověň 28,2 bodů. Trh očekával jen mírnou korekci (-42,3). Podnikatelský sentiment se tak vrátil na předvirové hodnoty.

V USA je hlavním tématem opět růst nezaměstnanosti. Tento týden přišlo o práci 4,4 milionů Američanů. Součet za posledních 5 týdnů dělá 26 milionů – to je přibližně 16 % tamní pracovní síly. Během jediného měsíce se tak podařilo smazat všechny pracovní pozice, které americká ekonomika vytvořila za posledních 10 let.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Webináře LYNX

Chtěli byste se více dozvědět, jak o trzích přemýšlí naši investiční specialisté? Poznat jejich obchodní přístupy a strategie? Zúčastněte se našich webinářů, kde získáte znalosti nejen o technické a fundamentální analýze. Posuňte své investování pod vedením našich investičních specialistů. Zjistěte více o webinářích LYNX.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart