3 nejlepší akcie big data a umělé inteligence v roce 2020

Autor: Jonáš Mlýnek

V tomto článku:

Alteryx
ISIN: US02156B1035
|
Symbol: AYX --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Alteryx Akcie
Objem dat, které lidstvo generuje a zpracovává roste raketovým tempem. Globální objem dat se za pouhé 2 roky více než zdvojnásobil.

Nové technologie v oblasti získávání, zpracování a vyhodnocování dat pomáhají společnostem ve všech průmyslových odvětvích získat větší ekonomické výhody z této obrovské záplavy informací.

V následujícím článku se podíváme na nejlepší big data akcie, které profitují ze stále se zvyšujícího objemu dat. Nedávná korekce na globálních akciových trzích navíc může poskytnout řadu lukrativních investičních příležitostí.

 

Digitální revoluce: analýza dat umožňuje rozvoj automatizace a umělé inteligence

V éře digitální revoluce je mnoho investorů již dlouho obeznámeno s megatrendy, jakými jsou například umělá inteligence (Artificial Intelligence = AI), internet věcí (Internet of Things = IoT), nebo průmysl 4.0 (digitalizace a automatizace ekonomiky).

Počítače se stávají stále inteligentnějšími a mohou často přesněji a efektivněji plnit více úkolů než lidé. Základním předpokladem je co nejúplnější možná analýza obrovského množství nestrukturovaných dat (big data), která jsou shromažďována v obrovských serverových centrech.

Pouze shromažďováním, propojováním a analýzou obrovského množství dat mohou počítače tato data porovnávat, učit se z nich a přijímat optimální rozhodnutí. Trh s řešením pro big data se proto raketově vyvíjí a stává se z něho miliardový byznys.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Téměř neomezené možnosti aplikace: analýza dat, ať jste kdekoli

Neustálý pokrok technologií již umožňuje zaznamenávání a hodnocení obrovského množství strukturovaných a nestrukturovaných dat. Oblasti aplikace se také jeví téměř neomezené. Mohou to být například data ze síťových protokolů, výrobních procesů nebo obchodních transakcí. Zahrnuty jsou však i lékařské obrázky, informace ze sociálních médií, aplikací, webových statistik, chování návštěvníků v internetových obchodech nebo technické aplikace podporované senzorem. Tato data se zaznamenávají v reálném čase, filtrují se a zkoumají se vzorky nebo odchylky. Počítač může poté provádět analýzy založené na všech předchozích datech a v případě potřeby provádět optimalizace. Podle průzkumové firmy Gartner se očekává, že globální trh softwaru pro analýzu dat letos poroste nejméně o 23 miliard USD.

Čtěte také >> Nejlepší bitcoinové a blockchainové akcie roku 2023

Datové chobotnice a datové olihně

Kromě optimalizace výrobních procesů jsou big datza obzvláště zajímavá v oblasti průzkumu trhu a zákazníků. Mnoho webových stránek nyní analyzuje přesně, jak dlouho se potenciální zákazník dívá na určité produkty.  Na základě shromážděných údajů je provedeno srovnání se všemi předchozími transakčními daty. Potenciálnímu klientovi tak může webová stránka v reálném čase předložit další vhodné návrhy produktů a optimalizovat tak individuální nabídku pro každého klienta na míru. Společnosti Google, Facebook, Amazon, Apple a Microsoft jsou lídry v procesu shromažďování dat a občas se jim přezdívá Data Octopus (datové chobotnice).

Ale samozřejmě existují i ​​menší datové olihně, které těží z rozvoje big dat. V USA již například existují služby rozvozu pizzy, které rozesílají vozidla s pizzami na základě údajů z minulých objednávek, a předpokládají v určitých oblastech v určité denní době poptávku po určitém produktu na základě modelové situace. V době, kdy klient vytvoří objednávku, čerstvě upečená pizza je již na cestě k němu a může být doručena během několika minut. Podobné zkoušky probíhají ve velkém měřítku v Amazonu s jinými produkty, ale cíl je stejný: vědět, co si zákazníci objednají a odeslat produkt dříve, než kupující učiní objednávku.

Čtěte také >> Nejlepší akcie herních vývojářů roku 2020

Soukromí je iluze

Podle Larryho Ellisona, zakladatele softwarového gigantu Oracle, je dnes soukromí v mnoha oblastech iluzí. Díky big datům se zákazník stále více stává průhledným zdrojem dat, jehož konzumní chování je zpracováváno a využíváno až do posledního detailu. Jakkoliv nepříjemné se toto tvrzení může zdát, již dlouho je v mnoha oblastech realitou. Mnoho dat je uživateli sdíleno “vědomě” souhlasem s obchodními podmínkami určité společnosti. Použití vyhledávače, sociální sítě, aplikace nebo hlasem ovládaného asistenta je obvykle doprovázeno souhlasem se sdílením údajů. Směrnice k ochraně osobních údajů jsou tedy v těchto situacích do značné míry zbytečné.

Z pohledu spotřebitele lze však tento trend vnímat i pozitivně – například sportovci bude pravděpodobněji nabízen sortiment fitness doplňků než hudebních nástrojů. Konečné rozhodnutí o nákupu však spotřebitel vždy vědomě dělá sám. Nebezpečí big dat leží však v jiných oblastech – například v politice.

Big data jako dvojsečná zbraň

Skutečnost, že tajné služby – například CIA, sleduje občany ve velkém měřítku a shromažďuje a analyzuje mnoho soukromých dat, byla v médiích velkým skandálem díky Edwardu Snowdenovi. Je nepravděpodobné, že by se v důsledku toho něco změnilo, ale alespoň se o tomto tématu zvýšilo povědomí veřejnosti.

V roce 2019 bylo známo, že společnost pro analýzu dat Cambridge Analytica ve velkém měřítku shromažďovala údaje o potenciálních voličích a jejich zájmech na platformách sociálních médií, jako jsou Facebook nebo Twitter. Cílem bylo ovlivnit hlasovací chování milionů občanů prostřednictvím individuálně přizpůsobených zpráv a příspěvků (microtargeting). Společnost byla například pověřena podporovat hnutí brexit ve Velké Británii, nebo zvolení Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Skutečnost, že Cambridge Analytica při svých manipulativních praktikách prokazatelně porušila předpisy o ochraně osobních údajů, vedla ke skandálu, který nakonec vedl k odvolání kontroverzní společnosti ze všech zakázek. Na druhé straně sběr a ukládání dat nemá své využití jen v obchodě a politice, ale může například pomoci zachraňovat lidské životy ve zdravotnictví. Big data jsou tedy očividně dvousečnou zbraní.

Čtěte také >> 9 nejlepších akcií umělé inteligence (AI) roku 2020

Průkopnické pokroky v medicíně

Big data jsou obzvláště vzrušující v oblasti lékařské techniky. Je to proto, že počítače pomáhají zlepšovat lékařské diagnózy, např. porovnáním obrázků, dat a nálezů v reálném čase s desítkami tisíc dalších pacientů v databázi. Počítač rozpoznává podrobnosti a změny, kterých si lékař nemusí (včas) všimnout. To znamená, že například rakovina nebo Parkinsonova choroba mohou být spolehlivěji rozpoznány a diagnostikovány mnohem dříve. I extrémně vzácné nemoci a jejich příznaky lze stále častěji identifikovat pomocí elektronického porovnávání dat. Nákladná a nervy ničící odysea opakovaných návštěv pacienta u doktora již potom není nutná. Big data tak zlepšují možnosti diagnostiky a terapie a také šanci na zotavení pacientů.

Masivní úspory nákladů v systémech veřejné dopravy

Big data se již úspěšně používají v dopravě – zejména u  vlakových a podzemních sítích. Například v čínských sítích metra je prostřednictvím senzorů v reálném čase digitálně zaznamenáno a vyhodnoceno obrovské množství informací na železnici. Jedná se například o vzdálenost mězi vlaky, dobu brzdění, nehody, změny jízdního řádu, lidské chyby, využití kapacity vagonu, atd. Inteligentní a vysoce flexibilní ovládání umožňuje adaptovat se na konkrétní situaci. Pokud je například přepravní kapacita příliš nízká, na dotyčnou trasu jsou okamžitě odeslány další vlaky, aniž by byly nutné lidské rozhodovací procesy. Dlouhodobější analýzy dat umožňují optimalizaci cestování a jízdního řádu tak, aby nedocházelo k nevyužité nebo nedostatečné kapacitě dopravních prostředků.

Nižší spotřeba paliva snižuje znečištění životního prostředí

Celkově se zvyšuje bezpečnost a efektivita dopravy, zatímco se snižuje spotřeba paliva a míra znečištění životního prostředí. Z tohoto důvodu se podobné systémy již úspěšně používají ve vlakové a letecké dopravě v USA. Inteligentní síťové systémy semaforů v silniční dopravě mohou díky big datům snížit prostoje a tím také pozitivně ovlivnit spotřebu paliva a dopad na životní prostředí.

Big data jako předpoklad pro bezpečné autonomní řízení

Vytváření a zpracování obrovského množství údajů je rovněž nezbytné pro autonomní řízení vozidel na silnici. Pouze pokud jsou veškeré myslitelné scénáře správně zaznamenány a vyhodnoceny, mohou se autonomně řízená vozidla správně rozhodovat a vyhnout se nehodám. Čím více dat mohou senzory generovat, ukládat a porovnávat v reálném čase, tím je menší prostor pro vznik krizových situací. Vzhledem k tomu, že vývoj probíhá rychle, je již předvídatelné, že autonomní řízení bude za několik let bezpečnější než manuální řízení – právě díky možnosti zpracovat obrovské množství dat.

Další oblasti využití big dat

Big data mají své využití také v alokaci nerostných surovin – například hodnocením geologických obrazů a dat. Podobně jako u lékařských obrázků používá počítač porovnání dat k identifikaci, kde provést zkušební vrty. V oblastech, jako je finanční poradenství a služby zákazníkům, se také používá stále více inteligentních softwarových programů, které mohou na základě dosud získaných údajů poradit zákazníkům v mnoha otázkách lépe než speciálně vyškolení zaměstnanci. Počítačem řízené burzovní obchodování by také nebylo možné bez big dat a algoritmů z nich odvozených. Například mnichovská společnost Clueda vyvinula analytický systém, který každý den filtruje stovky tisíc zpráv a tweetů a na jejich základě provádí analýzu nálady mezi investory. Tyto údaje jsou poté prodávány investičním společnostem, které je využívají pro své aktivity. Big data mohou také odhalit případy podvodu. Ať už se jedná o banky, pojišťovy nebo daňové úniky – díky inteligentnímu softwaru a pokročilým algoritmům lze podezřelé transakce odfiltrovat z milionů datových záznamů.

Nejlepší big data akcie v roce 2020

V dobách digitalizace a umělé inteligence jsou data pravděpodobně nejcennější aktivum. Velká část trhu je pokryta velkými společnostmi jako IBM, SAP, Microsoft nebo Google. Existují však i drobní a středně velcí perspektivní odborníci na big data. Většina big data akcií je proto velmi ambiciózně oceněna. Pro dlouhodobě orientované investory nabízejí špičkové akcie v oboru dostatečný cenový potenciál, a to zejména díky propadu cen v důsledku pandemie koronaviru.

V následující tabulce najdete seznam 10 nejzajímavějších big data akcií. Poté představíme tři z těchto akcií, které jsou podle nás nejlukrativnější pro rok 2020.

JménoISINSymbolMěna
AlteryxUS02156B1035AYXUSD
ClouderaUS18914U1007CLDRUSD
DomoUS2575541055DOMOUSD
ElasticNL0013056914ESTCUSD
MongoDBUS60937P1066MDBUSD
New RelicUS64829B1008NEWRUSD
OracleUS68389X1054ORCLUSD
Progress SoftwareUS7433121008PRGSUSD
SplunkUS8486371045SPLKUSD
TalendUS8742242071TLNDUSD
  1. Akcie Splunk

Softwarové produkty americké společnosti Splunk (ISIN: US8486371045 – symbol: SPLK – měna: USD) pomáhají zákazníkům sledovat, analyzovat a zpracovávat nestrukturovaná množství dat. Název „Splunk“ je odvozen od termínu „spelunking“ (jeskyně) a týká se analýzy dříve neznámých zdrojů dat. Splunk nabízí nástroje pro protokolování, monitorování a reportování dat, díky čemuž jsou získaná data přístupná, použitelná, a hodnotná pro všechny uživatele. Společnost se sídlem v San Francisku již získala více než 19 000 zákazníků ve více než 110 zemích, včetně známých jmen jako Adobe, Bosch, Coca-Cola a Deutsche Bahn.

Společnost například analyzuje chování online klientů, údaje o transakcích, síťové aktivity a záznamy hovorů (např. z call center). Za tímto účelem jsou prohledávány a indexovány data protokolů, připojení a měření, jakož i další data z aplikací, serverů a síťových zařízení. Díky hodnocení v reálném čase a tvorbě grafiky, zpráv a varovných upozornění, mohou společnosti bezprostředně identifikovat potenciální problémy či příležitosti a včas na ně reagovat. Své produkty společnost nabízí na bázi cloudového předplatného, což je velmi lukrativní a škálovatelný obchodní model s vysokou klientskou loajalitou.

Za finanční rok 2019/20 vykázala společnost Splunk nárůst tržeb o 40 %. Zisk na akcii 1,88 USD silně překonal očekávání analytiků ve výši 1,17 USD. Za poslední tři roky dosáhla společnost průměrného růstu tržeb o 37 %. Ve stejném období zisky rostly nepřiměřeně o 92 % ročně. Pro aktuální fiskální rok 2020/21 však analytici očekávají dočasný pokles zisku na 0,13 USD na akcii. V příštím fiskálním roce 2021/22 se očekává opět zisk 1,43 USD na akcii. Akcie Splunk jsou od začátku roku 2016 v dlouhodobém vzestupném trendu.

Hodnota akcie od své počáteční úrovně 30 USD již vzrostla téměř šestinásobně. Momentální hodnota je těsně pod 130 USD, což je přibližně o 27 % pod historickým maximem 176 USD z letošního února. Z technického hlediska by bylo možné tuto úroveň ve střednědobém horizontu dosáhnout a znovu otestovat. Z dlouhodobějšího hlediska, tj. v průběhu 18 až 24 měsíců věříme, že akcie dosáhne nového historického maxima přibližně 200 nebo více USD.

Momentální tržní hodnota společnosti je 21 miliard USD. Digitalizace a efektivní analýza dat umožňují společnostem lépe využívat jejich potenciál v mnoha oblastech a proto je po těchto službách obrovská poptávka. Datový specialista Splunk bude proto v nadcházejících letech i nadále silně růst, takže je také velmi pravděpodobný pozitivní vývoj ceny akcií.

  1. Akcie Alteryx

Alteryx (ISIN: US02156B1035 – Symbol: AYX – Měna: USD) je poskytovatelem softwaru a služeb pro analýzu dat, které společnosti používají ke zlepšení produktivity a obchodních procesů. Software Alteryx dokáže analyzovat data z různých zdrojů. Alteryx nabízí softwarovou platformu, kterou mohou společnosti použít k přípravě, analýze a vizualizaci všech druhů dat.  Na konci roku 2019 měla Alteryx kolem 6 100 zákazníků ve více než 90 zemích. Pouze v loňském roce přibylo více než 1 400 klientů. Mezi klienty Alteryx patří například společnosti Chevron, Nasdaq, Netflix, Salesforce.com, Twitter a Uber.

Společnost nedávno zveřejnila hospodářské výsledky za poslední kvartál loňského roku, které značně překonaly veškerá očekávání. Tržby vzrostly o 75 % na 156,5 milionů USD namísto očekávaných 130 milionů USD. Zisk na akcii 0,64 USD doslova rozprášil očekávání analytiků ve výši 0,29 USD. Tržby za celý rok 2019 vzrostly o 65 % na 418 milionů USD a zisk na akcii za celý rok se zvýšil o 57 %. Zatímco analytici očekávají, že tržby v roce 2020 vzrostou o 30 % z 418 milionů USD na 544 milionů USD, očekává se, že zisk na akcii naopak klesne z 0,94 USD na 0,73 USD. V nadcházejícím roce 2021 by se však měl zisk na akcii opět zvýšit na 1,21 USD.

Alteryx je rychle rostoucí specialista na nesmírně slibném trhu analýzy a zpracování dat. Efektivní analýza dat a digitalizace umožňují společnostem lépe využívat jejich potenciál v mnoha oblastech. Existují také oblasti aplikace související se strojovým učením a umělou inteligencí. Alteryx bude proto v následujících letech i nadále růst, což by se mělo odrazit i na hodnotě akcií společnosti. Akcie vykazovaly sílu i po krizi v důsledku pandemie koronaviru, takže i za cenu 110 USD se jedná o zajímavou dlouhodobou investici.

  1. Akcie New Relic

New Relic (ISIN: US64829B1008 – Symbol: NEWR – Měna: USD) je také jednou z big data společností. Softwarová řešení společnosti New Relic umožňují společnostem shromažďovat, ukládat a analyzovat data v reálném čase. Společnost, která, stejně jako Splunk, sídlí v San Franciscu, má v současné době tržní kapitalizaci přibližně 3 miliardy USD, což z ní činí nejmenší a nejspekulativnější ze všech tří prezentovaných společností.

Na celém světě se již více než 17 000 zákazníků spoléhá na digitální zpravodajskou platformu společnosti New Relic. Patří mezi ně dobře známá jména jako AirBnB, Ryanair nebo Migros. S nástroji – “Insights”, “APM” a “Infrastructure” je možné organizovat a monitorovat výkon internetových a mobilních aplikací pomocí cloudového softwaru. Infrastrukturu IT a aplikace do prohlížečů a mobilních aplikací lze relativně snadno a jednoduše ovládat a optimalizovat. Důraz je kladen na strukturování, vizualizaci a vyhodnocení dat, která souvisejí s výkonem softwaru, internetových aplikací a mobilních aplikací.

Růst tržeb společnosti se za poslední tři roky zvyšoval v průměru o 34 %. Pro následující rok analytici očekávají průměrný nárůst tržeb o 24 % na 593 milionů USD a zisk na akcii 0,55 USD, což odpovídá poklesu o 17 %. V roce 2021 se očekává nárůst tržeb o 14 % na 677 milionů USD, ale další pokles zisku na akcii na 0,46 USD. Poté by se situace měla zlepšit.

New Relic zahájila v roce 2016 velkolepý pohyb vzhůru z ceny přibližně 20 USD na 115 USD. Akcie se korigují od poloviny roku 2018 a od té doby se snížily na polovinu, hlavně proto, že analytici byli zklamáni nejnovějšími prognózami prodeje a zisků společnosti. Dříve příliš ambiciózní ocenění bylo také důvodem prudkého poklesu cen. Vyhlídky by se ovšem brzy mohly znovu rozjasnit, protože produkty společnosti New Relic jsou i nadále velmi dobře přijímány. Pro dlouhodobé investory by se spekulativní vstup v okolí aktuální ceny 50 USD mohl vyplatit, protože podle našeho názoru je nyní cena akcií hodnocena. Stejně jako Splunk a Alteryx je i New Relic rychle rostoucím předním poskytovatelem v oblasti sběru a analýzy dat s perspektivní budoucností.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také: