3 nejlepší farmaceutické akcie pro rok 2024

Autor: Jonáš Mlýnek

V tomto článku:

AbbVie
ISIN: US00287Y1091
|
Symbol: ABBV --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na AbbVie Akcie

Globální trendy jsou hnacím motorem růstu ve farmaceutickém průmyslu. Farmaceutický průmysl za posledních deset let zaznamenal příkladný triumf. Jedním z důvodů je úspěch biotechnologie. Aplikace výsledků výzkumu genomu, jakož i zvyšující se znalosti o fungování mnoha patogenů vedly k obrovskému posílení inovací pro vývojáře léčiv.

Onemocnění jako je například AIDS, hepatitida C a některé druhy rakoviny bude již pravděpodobně možné efektivně léčit během několika let. Koronavirus nevyjímaje.

Trh zdravotnictví je také tlačen obrovskými globálními trendy. Patří sem například demografické trendy, rostoucí globální střední třída, rostoucí znečištění životního prostředí a stále více nezdravá strava.

Nejlepší farmaceutické akcie

Loading ...
Název společnosti ISIN Symbol Měna Tržní kapitalizace (v mld. USD) YTD Den Týd. Měs. 3M Půl roku 1 rok
AbbVie US00287Y1091 ABBV USD 300,66 9,87 % 0,21 % 1,80 % 2,22 % 4,92 % 4,84 % 27,45 %
Bristol-Myers Squibb US1101221083 BMY USD 81,98 -21,18 % -0,76 % 1,97 % -2,51 % -16,24 % -19,62 % -35,07 %

1. Akcie AbbVie (ABBV)

ISIN: US00287Y1091 |
Symbol: ABBV | Burza:
Aktualizováno:31.08.30 19:03 hodin
170.26

USD

0.35 USD
0.21
Timeframe:
Loading ...
Loading ...

Graf a vývoj ceny akcie ABBV za poslední rok.

Biotechnologická a farmaceutická společnost AbbVie (ISIN: US00287Y1091 – ABBV – měna: USD) byla založena v roce 2013 jako nástupce společnosti Abbott Laboratories. AbbVie se specializuje na výzkum a vývoj inovativních léčiv pro některá z nejsložitějších a nejzávažnějších nemocí na světě.

Společnost AbbVie má zejména odborné znalosti v oblasti léčby hepatitidy C (HCV), poruch centrálního nervového systému (včetně Alzheimerovy, Parkinsonovy a roztroušené sklerózy) a imunitního systému (včetně revmatoidní artritidy), rakoviny (např. Rakoviny prsu) a chronického onemocnění ledvin a gynekologie (mj. endometrióza).

Nejprodávanějším produktem společnosti AbbVie je lék Adalimumab, který se prodává pod názvem Humira, který je nejprodávanějším lékem na světě s obratem kolem 20 miliard USD. Od ledna 2015 společnost spustila do prodeje léky Viekirax a Exviera pro léčbu chronické hepatitidy C, který má více ne 97% úspěšnost u svých pacientů.

AbbVie Marinol, medikament založený na konopí, byl úspěšně uveden na trh. US Food and Drug Administration schválila lék, který se používá například ke zmírnění nevolnosti nebo zvracení u pacientů s chemoterapií. U pacientů s AIDS nebo rakovinou pomáhá Marinol stimulovat chuť k jídlu.

Nejlepší farmaceutické akcie
Týdenní graf akcie ABBV od března 2017 do října 2022. Zdroj: Trader Workstation (16. 10. 2022)

Lék je však minoritním produktem a dosahuje pouze malého podílu na prodeji společnosti. Je však pravděpodobné, že se společnost AbbVie stane předním dodavatelem léků obsahujících konopí. Investoři, kteří chtějí mimo jiné profitovat z marihuanového rally na akciovém trhu, mohou ve společnosti AbbVie najít vhodného zástupce do svého akciového portfolia.

Společnost má momentálně více než 20 léků ve vývojových fázích II a III. Mnoho z nich mohou být trháky na trhu. Společnost již v loňském roce mohla získat registraci léčiva Mavyret na hepatitidu C. Kromě toho se podařilo FDA (Food and Drug Administration) schválit lék na endometriózu – Elagolix.

A pokud budou výsledky studií v pozdním stádiu pozitivní, výrobce léčiv by mohl brzy také představit nový lék Rova-T pro léčbu rakoviny plic.

LYNX TIP: O tom, jak fungují akcie blíž, se můžete dočíst v našem akciovém průvodci.

2. Akcie Novo Nordisk (NOVC)

ISIN: DK0060534915 |
Symbol: NOVC | Burza:
Aktualizováno: hodin

EUR

EUR
Timeframe:
Loading ...
Loading ...

Graf a vývoj ceny akcie NOVC za poslední rok.

Dánská společnost Novo Nordisk (ISIN: DK0060534915 – symbol: NOVC – měna: EUR) vyrábí a prodává farmaceutické výrobky a služby. Společnost, založená v roce 1923, se v posledních několika desetiletích stala jasným lídrem na globálním trhu v léčbě cukrovky. Vyhledávanými produkty jsou také léky na srážení krve, terapii růstovým hormonem a hormonální substituční léčby.

Nové studie ohledně slibného léku Semaglutid jsou pro společnost optimistické. Semaglutid patří mezi tzv. agonisty GLP-1, kterým se také obecně říká inkretiny. Aplikuje se podkožní injekcí jednou týdně. Aktuálně publikovaná studie SUSTAIN-7 ukázala, že významně zlepšuje kompenzaci diabetu a výrazně snižuje hmotnost u diabetiků 2. typu.

Pokud produkt na trhu uspěje, bude se jednat o byznys v řádech miliard USD. Lék by se pravděpodobně stal vlajkovou lodí dánské společnosti. Nicméně společnost není na novém léku silně závislá, neboť portfolio Novo Nordisk je obrovské.

Nejlepší farmaceutické akcie
Týdenní graf akcie NOVC od března 2017 do října 2022. Zdroj: Trader Workstation (16. 10. 2022)

3. Akcie Bristol-Myers Squibb (BMY)

ISIN: US1101221083 |
Symbol: BMY | Burza:
Aktualizováno:31.08.30 18:46 hodin
40.44

USD

-0.31 USD
-0.76
Timeframe:
Loading ...
Loading ...

Graf a vývoj ceny akcie BMY za poslední rok.

Bristol-Myers Squibb (ISIN: US1101221083 – symbol: BMY – měna: USD) je americká farmaceutická společnost založená v roce 1989 sloučením společností Bristol-Myers Company a Squibb Corporation. Společnost kótovaná na NYSE se svými léky zaměřuje především na oblasti imunologie, kardiovaskulárních onemocnění, onkologie, HIV a hepatitidy B.

Bristol-Myers Squibb se nedávno musela vypořádat s patentovými expiracemi několika léků. Naštěstí jsou ztráty důstojně vyrovnány obrovským úspěchem dvou nedávným zahájením prodeje nových trháku na trhu.

První lék je ředidlo krve zvané Eliquis. Eliquis, společně se značkou Pfizer, je předním antikoagulačním činidlem nové generace. Eliquis postupně vytlačuje všechny konkurenční produkty, jako je například Xarelto, z trhu.

Nejlepší farmaceutické akcie
Týdenní graf akcie BMY od března 2017 do října 2022. Zdroj: Trader Workstation (16. 10. 2022)

Další “zázračný lék” od Bristol-Myers Squibb je Opdivo. Lék je již schválený pro léčbu 11 různých druhů rakoviny. Největší využití nachází Opdivo při léčbě rakoviny plic, ledvin, žaludku a jater.

Zatímco Eliquis a Opdivo jsou jasnými vlajkovými loďmi v sortimentu společnosti, Bristol-Myers Squibb má řadu dalších úspěšných produktů s dvojciferným procentuálním tempem růstu prodeje. Patří mezi ně Orencia pro revmatoidní artritidu, protirakovinné léky Sprycel, Yervoy a Empliciti.

Obchodování farmaceutických akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

PROBST, W. Die besten Pharma Aktien 2022 LYNX [online]. Vydáno 27.5.2022 [cit. 5.12.2022]. Dostupné zde.

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker