Globální trendy jsou hnacím motorem růstu ve farmaceutickém průmyslu. Farmaceutický průmysl za posledních deset let zaznamenal příkladný triumf. Jedním z důvodů je úspěch biotechnologie. Aplikace výsledků výzkumu genomu, jakož i zvyšující se znalosti o fungování mnoha patogenů vedly k obrovskému posílení inovací pro vývojáře léčiv.

 

Onemocnění jako je například AIDS, hepatitida C a některé druhy rakoviny bude již pravděpodobně možné efektivně léčit během několika let. Koronavirus nevyjímaje.

Trh zdravotnictví je také tlačen obrovskými globálními trendy. Patří sem například demografické trendy, rostoucí globální střední třída, rostoucí znečištění životního prostředí a stále více nezdravá strava.

Současná koronavirová pandemie taktéž nahrává farmaceutickému průmyslu a činí z něj atraktivní segment pro investici.

Z těchto důvodů se v příštích letech bude poptávka po farmaceutických výrobcích neustále zvyšovat. Pro farmaceutické společnosti, a tedy cenu jejich akcií nastávají pravděpodobně zlaté časy.

Politický odpor v roce 2015 zpomalil farmaceutické zásoby

Od roku 2009 do roku 2015 byly akcie farmaceutického sektoru mezi investory absolutními favority. Index MSCI WORLD PHARMA & BIOTECH v tomto období více než ztrojnásobil svoji hodnotu ze 66 bodů na 200 bodů.

V té době byl dosažen prozatímní strop a ceny farmaceutických a biotechnologických akcií následně prudce klesly.

Hlavním důvodem bylo, že na americkém trhu se vytvořil politický odpor proti oportunistickým cenovým praktikám farmaceutických společností.

Mnoho výrobců léků zvýšilo ceny velmi prudce, což vyvolalo silnou vlnu nevole mezi spotřebiteli.

Nově zvolený prezident Donald Trump následně loboval a posadil se za snížení cen léků. Farmaceutické a biotechnologické akcie pak upadly do silné korekce. Ceny začaly na podzim roku 2016 klesat v průměru o více než 20 %.

Kromě toho farmaceutické odvětví v nedávné minulosti trpělo vypršením patentů na několik významných léků.

Vstupní příležitost pro investory po korekci

Po zotavení farmaceutických akcií na začátku roku 2018 dorazil farcameutický index zpět na hodnotu 200 bodů. Při prvním pokusu se však resistenci z roku 2015 nepodařilo překonat. Následovalo několik drobnějších odražení a nyní je farmaceutický index počtvrté za sebou během relativně krátké doby před hranicí 200 bodů.

Otázkou tedy je, kdy se býkům povede prorazit silnou bariéru, což by otevřelo prostor pro ohromný potenciální nárůst.

Nyní, když více než 2 roky byla většina farmaceutických akcií spíše holubičí na akciovém trhu, může být pro dlouhodobé investory zajímavá příležitost k nákupu. Obzvláště v ekonomicky slabších dobách jsou konzervativnější farmaceutické akcie stabilizujícím faktorem vašeho portfolia.

Kromě toho jsou vyhlídky na růst opět slibné, i z důvodu aktuální koronavirové krize.

Naději do průmyslu přináší především výzkum a vývoj nových produktů. Schválení nových léků by mělo v roce 2019 dát tomuto odvětví nový impuls. V pořadí čeká mnoho slibných léků na jejich regulační schválení.

I při dalším pokusu mohou být léčiva schopna překonat korekční fázi a starou rezistenci. V následujících odstavcích naleznete nejslibnější farmaceutické akcie pro rok 2020.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Nejlepší farmaceutické akcie 2020

3. Akcie AbbVie (ABBV)

Biotechnologická a farmaceutická společnost AbbVie (ISIN: US00287Y1091ABBV – měna: USD) byla založena v roce 2013 jako nástupce společnosti Abbott Laboratories. AbbVie se specializuje na výzkum a vývoj inovativních léčiv pro některá z nejsložitějších a nejzávažnějších nemocí na světě. S tržní kapitalizací 120 miliard USD je společnost již jedním z velkých hráčů tohoto odvětví.

Společnost AbbVie má zejména odborné znalosti v oblasti léčby hepatitidy C (HCV), poruch centrálního nervového systému (včetně Alzheimerovy, Parkinsonovy a roztroušené sklerózy) a imunitního systému (včetně revmatoidní artritidy), rakoviny (např. Rakoviny prsu) a chronického onemocnění ledvin a gynekologie (mj. endometrióza).

Nejprodávanějším produktem společnosti AbbVie je lék Adalimumab, který se prodává pod názvem Humira, který je nejprodávanějším lékem na světě s obratem kolem 20 miliard USD. Od ledna 2015 společnost spustila do prodeje léky Viekirax a Exviera pro léčbu chronické hepatitidy C, který má více ne 97% úspěšnost u svých pacientů.

Graf akcie AbbVie

Graf akcie AbbVie. Zdroj: LYNX Trading. Zobrazit více o akcii.

AbbVie Marinol, medikament založený na konopí, byl úspěšně uveden na trh. US Food and Drug Administration schválila lék, který se používá například ke zmírnění nevolnosti nebo zvracení u pacientů s chemoterapií. U pacientů s AIDS nebo rakovinou pomáhá Marinol stimulovat chuť k jídlu.

Lék je však minoritním produktem a dosahuje pouze malého podílu na prodeji společnosti. Je však pravděpodobné, že se společnost AbbVie stane předním dodavatelem léků obsahujících konopí. Investoři, kteří chtějí mimo jiné profitovat z marihuanového rally na akciovém trhu, mohou ve společnosti AbbVie najít vhodného zástupce do svého akciového portfolia.

Společnost má momentálně více než 20 léků ve vývojových fázích II a III. Mnoho z nich mohou být trháky na trhu. Společnost již v loňském roce mohla získat registraci léčiva Mavyret na hepatitidu C. Kromě toho se podařilo FDA (Food and Drug Administration) schválit lék na endometriózu – Elagolix.

A pokud budou výsledky studií v pozdním stádiu pozitivní, výrobce léčiv by mohl brzy také představit nový lék Rova-T pro léčbu rakoviny plic.

LYNX TIP: O tom, jak fungují akcie blíž, se můžete dočíst v našem akciovém průvodci.
Za poslední tři roky dosáhla společnost průměrného růstu tržeb 12 % a nepřiměřeného růstu zisků 22 %. Růst obou ukazatelů se navíc výrazně zrychlil. Koronavirová krize způsobila prozatimní propad akcie cca o 30 % a akcie se tak dostala na svá minima ze září 2019, v momentální korekci tedy představuje mimořádnou vstupní příležitost.

Společnost má navíc připraveno mnoho nových produktů, které vstoupí na trh v příštích několika letech. Očekává se, že AbbVie bude lídrem na trhu ve farmaceutickém průmyslu. V neposlední řadě je společnost působivá díky svému téměř 5% dividendovému výnosu.

2. Akcie Novo Nordisk (NOVC)

Dánská společnost Novo Nordisk (ISIN: DK0060534915 – symbol: NOVC – měna: EUR) vyrábí a prodává farmaceutické výrobky a služby. Společnost, založená v roce 1923, se v posledních několika desetiletích stala jasným lídrem na globálním trhu v léčbě cukrovky.

Vyhledávanými produkty společnost s tržní hodnotou 107 miliard EUR jsou také léky na srážení krve, terapii růstovým hormonem a hormonální substituční léčby.

Nové studie ohledně slibného léku Semaglutid jsou pro společnost optimistické. Semaglutid patří mezi tzv. agonisty GLP-1, kterým se také obecně říká inkretiny.

Aplikuje se podkožní injekcí jednou týdně. Aktuálně publikovaná studie SUSTAIN-7 ukázala, že významně zlepšuje kompenzaci diabetu a výrazně snižuje hmotnost u diabetiků 2. typu.

Pokud produkt na trhu uspěje, bude se jednat o byznys v řádech miliard USD. Lék by se pravděpodobně stal vlajkovou lodí dánské společnosti. Nicméně společnost není na novém léku silně závislá, neboť portfolio Novo Nordisk je obrovské.

Graf akcie Novo Nordisk

Graf akcie Novo Nordisk. Zdroj: LYNX Trading. Zobrazit více o akcii.

Růst výnosů společnosti Novo Nordisk dosáhl v posledních třech letech v průměru 3 %. Zisk ve stejném období také vzrostl v průměru jen o 9 %.  Díky naději na novou registraci semaglutidu v roce 2020 se očekává stimulace výše růstu minimálně na 14 %.

Pokud může Novo Nordisk uvést ústní variantu Semaglutidu na trh podle očekávání, bude pravděpodobně zajištěn dlouhodobý růst společnosti. I přes legitimní optimismus by si však investoři měli uvědomit, že pokud by na rozdíl od očekávání v konečné fázi schvalování byly zveřejněny negativní výsledky klinických testů, mělo by to také odpovídající dopad na cenu akcií.

V současné době však téměř vše naznačuje, že fáze III bude ukončena úspěšně.

Koronavirová krize způsobila prozatimní propad akcie cca o 20 % a akcie se tak dostala na svá minima z října 2019, v momentální korekci tedy představuje mimořádnou vstupní příležitost. Mezitím se akcie dostala zpět na svá čísla z před koronavirové krize.

Akcie největšího výrobce inzulínu na světě se v současné době obchoduje kolem 54 EUR. Tato cena nabízí dlouhodobě orientovaným investorům stále zajímavou vstupní příležitost, protože růstový potenciál Novo Nordisk je stále obrovský.

1. Akcie Bristol-Myers Squibb (BMY)

Bristol-Myers Squibb (ISIN: US1101221083 – symbol: BMY – měna: USD) je americká farmaceutická společnost založená v roce 1989 sloučením společností Bristol-Myers Company a Squibb Corporation. Společnost kótovaná na NYSE se svými léky zaměřuje především na oblasti imunologie, kardiovaskulárních onemocnění, onkologie, HIV a hepatitidy B. Bristol-Myers Squibb má v současné době tržní hodnotu přibližně 83 miliard USD.

Momentálně se akcie obchodují za cenu cca 60 USD. Bristol-Myers Squibb se nedávno musela vypořádat s patentovými expiracemi několika léků. Naštěstí jsou ztráty důstojně vyrovnány obrovským úspěchem dvou nedávným zahájením prodeje nových trháku na trhu.

První lék je ředidlo krve zvané Eliquis. Eliquis, společně se značkou Pfizer, je předním antikoagulačním činidlem nové generace. Eliquis postupně vytlačuje všechny konkurenční produkty, jako je například Xarelto, z trhu.

Celkové tržby za lék Eliquis v roce 2018 vzrostly o 32 % z 5 miliard USD na 6,4 miliardy USD.

Graf akcie Bristol-Myers Squib

Graf akcie Bristol-Myers Squib. Zdroj: LYNX Trading. Zobrazit více o akcii.

Další “zázračný lék” od Bristol-Myers Squibb je Opdivo. Lék je již schválený pro léčbu 11 různých druhů rakoviny. Tržby za Opdivo v roce 2018 také vzrosly téměř o 36 % z 5 miliard USD na 6,7 miliard USD. Největší využití nachází Opdivo při léčbě rakoviny plic, ledvin, žaludku a jater.

Zatímco Eliquis a Opdivo jsou jasnými vlajkovými loďmi v sortimentu společnosti, Bristol-Myers Squibb má řadu dalších úspěšných produktů s dvojciferným procentuálním tempem růstu prodeje. Patří mezi ně Orencia pro revmatoidní artritidu (přibližně 2,7 miliardy USDročního prodeje), protirakovinné léky Sprycel (přibližně 2,0 miliardy USD ročního prodeje), Yervoy (přibližně 1,3 miliardy USD ročního prodeje) a Empliciti (přibližně 0,2 miliardy USDročního obratu).

Dohromady tyto léky přispívají dalšími 6 miliardami USD do hotovosti společnosti. A tržby navíc neustále rostou.

Za poslední tři roky se tržby společnosti Bristol-Myers Squibb zvýšily v průměru o 11 %, zatímco zisky se zvýšily o 23 %. Tento trend by měl pokračovat i v následujících letech. V roce 2018 se tržby zvýšily o 32 % na 8,1 miliard USD, zatímco zisk na akcii vzrostl o 29 % z 3,01 na 3,87 USD.

S více než 23 miliardami USD v onkologických produktech se BMS snaží stát druhým největším dodavatelem na tomto trhu za švýcarským lídrem na trhu Roche. Produkty ohledně léčby rakoviny by pak představoval 2/3 celkových tržeb společnosti.

Podle našeho názoru jsou akcie BMS základní investicí do farmaceutického sektoru. Společnost je široce diverzifikovaná a má obrovské produktové portfolio. Čtvrtletní dividenda 0,41 USD generuje také solidní dividendový výnos 3,2 %. Akcie jsou vhodné i pro dlouhodobé konzervativní investory, kteří chtějí těžit z demografických a zdravotních trendů.

Koronavirová krize způsobila prozatimní propad akcie cca o 25 % a akcie se tak dostala na svá minima z října 2019, v momentální korekci tedy představuje mimořádnou vstupní příležitost.

Obchodování farmaceutických akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart