FinTech akcie 2021: 6 tipů na zajímavé společnosti pro vaše investiční portfolio

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

Apple
ISIN: US0378331005
|
Symbol: AAPL --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Apple Akcie
Fintech akcie získávají oblibu u mnoha investorů. Jedná se o akcie společností, které se zaměřují na využívání technologií ve finančním a bankovním sektoru. Tato oblast zažívá poslední roky nebývalý rozkvět.

Vzniká mnoho nových zajímavých společností a projektů. Do roku 2021 analytici očekávají, že investice do tohoto sektoru přesáhnou až 30 miliard dolarů.

V článku si vysvětlíme, co je Fintech a jaký je jeho význam. Představíme si zajímavé FinTech společnosti a jejich činnost v tomto odvětví.

Ke každé akcii vám nabídneme i aktuální cenový graf. Pojďte se tedy ponořit do světa FinTech akcií a zjistit, které společnosti by v roce 2021 mohly slavit úspěch.

Co je to FinTech a jeho význam

Termín finanční technologie (zkráceně FinTech) zahrnuje všechny inovace v různých oblastech finančního průmyslu využívající nové technologie.

Nejde však jen o bezhotovostní platební způsoby, což je patrně první věc, která většině lidí ve spojení s FinTech přijde na mysl. FinTech mají své využití také v oblasti investic, poradenství, úvěrů nebo v oblasti správy, ukládání a přenosu dat.

FinTech sektor je právem považován za inovativní, protože zde vznikají nové technologie, které stále rychleji vytlačují klasické bankovní podnikání. Tyto moderní trendy tak tlačí na banky a pojišťovny, aby se na nové možnosti a podmínky adaptovaly.

Čtete  také >> 21 nejlepších světových akcií pro rok 2021!

Klasickým příkladem takové situace je rozšíření bankomatů v 80. letech. Lidé díky nim získali snadný přístup k hotovosti a k informacím o svém účtu. Nebyli již závislí na bankovních pobočkách a jejich otevíracích dobách.

Online bankovnictví na začátku nového tisíciletí znamenalo podobnou revoluci. Platby a převody peněz se přenesly do online prostředí a lidé tak mohli činit z pohodlí domova, aniž by museli do banky.

To samozřejmě mělo své důsledky. Banky a pojišťovny se novým trendům musely přizpůsobit. Došlo k uzavírání mnoha klasických poboček a omezování počtu zaměstnanců. Pro stále více úkonů se začaly využívat počítače a technologie.

Čtete  také >> Technologické akcie: 5 nejlepších akcií roku 2021, které musíte znát!

Mezi FinTech trendy poslední doby můžeme zmínit elektronické obchodování, které umožňuje přístup na burzu lidem téměř po celém světě.

Za zmínku také stojí zautomatizované elektronické poradenství v oblasti pojišťovnictví. Doslova fenoménem posledních let jsou pak kryptoměny, jejich využití a obchodování.

Nové technologie tak mají jednoznačný dopad na finanční a bankovní svět. FinTech společnosti tak nepřímo nutí tyto instituce, aby se novým a efektivnějším metodám přizpůsobovaly a přijaly je.

FinTech akcie – rizika a příležitosti

Fintech akcie jsou bezesporu zajímavou investiční příležitostí. Když se podíváme na investice v tomto sektoru, vidíme, že exponenciálně rostou. Do roku 2021 analytici očekávají, že investice přesáhnou až 30 miliard dolarů.

Najdeme zde mnoho známých společností, které si již vybudovaly svou pozici na trhu. Vedle nich se také objevují nové zajímavé startupy, které mají obrovský potenciál.

Investice do takových firem ale samozřejmě přináší i zvýšené riziko. Obezřetný přístup při investování do FinTech akcií je na místě. Jedná se o velmi dynamický sektor.

Internetová dot-com bublina z počátku tisíciletí nám ukázala, že i u slibně se rozvíjejících technologických společností nemusí být naplněna očekávání a může přijít rychlý pád.

Každé nové odvětví představuje konkrétní rizika, která bychom určitě měli vzít v úvahu. Pro spotřebitele, kteří využívají služby v oboru FinTech, existuje riziko narušení jejich soukromí.

Čtete  také >> Zajímavé akcie 2021: Přinášíme 19 skvělých tipů pro vaše portfolio!

V rámci FinTech je mnoho osobních dat sdíleno mezi různými společnostmi a institucemi. Čím více dat je sdíleno, tím vyšší je pravděpodobnost, že se najde cesta, jak tato data zneužít.

Legislativní normy, které by měly uživatele a jeho osobní data a informace chránit, často nestačí rychle reagovat na tak rychlý vývoj. V případě zneužití dat je pak často těžké hledat konkrétního viníka.

Nicméně dle průzkumů ještě asi 1,5 miliardy lidí na světě nemá bankovní účet. Zde se nabízí obrovský potenciál do budoucna právě pro FinTech společnosti. Prostor pro rozvoj zde určitě je.

Pokud jde o investice do nových, rychle rostoucích odvětví, jako vždy byste měli pečlivě zvážit, do jakých akcií investovat. Je vždy lepší své portfolio diverzifikovat a aplikovat zásady správného money managementu.

 

6 nejlepších FinTech akcií pro rok 2021

Níže vám přinášíme naše tipy na zajímavé FinTech akcie, které by v roce 2021 mohly být zajímavou inspirací pro vaše investiční portfolio.

Z těchto vybraných společností jistě mnoho z nich již znáte, ale není na škodu zmínit jejich přínos v oblasti FinTech, stejně jako se podívat na aktuální cenový graf.

Loading ...
Název společnosti Symbol Měna Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok
Hypoport HYQ EUR 2,21 321,40 6,85 % 11,13 % 15,16 % 91,84 % 100,94 %
Square SQ USD 37,90 68,00 0,15 % -0,93 % 8,15 % 2,11 % -10,54 %
Fidelity National Information Services FIS USD 41,86 76,04 -1,04 % -1,53 % -0,93 % 21,70 % 22,24 %
PayPal PYPL USD 62,06 60,00 -1,12 % -1,56 % -2,11 % -6,92 % -18,71 %
Visa V USD 417,89 269,15 -1,37 % -0,11 % -3,55 % -2,12 % 10,96 %
Apple AAPL USD 3.439,59 224,18 0,06 % -2,70 % 8,11 % 15,69 % 16,86 %

Akcie PayPal (PYPL)

Pokud můžete hovořit o veteránovi v tomto celkem mladém odvětví, byl by to americký poskytovatel platebních služeb PayPal. Společnost byla založena v roce 1998 a její zisky několik let stabilně rostou. Do roku 2025 PayPal očekává výnosy až $ 50 miliard.

Tato FinTech akcie zažila v roce 2020 růst až o 123 %. Online nákupy se během koronavirové krize staly velmi populární. PayPal se navíc zapojil do bezkontaktních plateb v tradičním maloobchodě.

Společnost také oznámila, že v roce 2021 zavede novou službu, která umožní uživatelům platit v kryptoměnách. PayPal má přes 346 milionů aktivních účtů a dané platby umožňuje až 26 milionů obchodů. Počet aktivních účtů hodlá do roku 2025 zvýšit až na 750 milionů.

FinTech akcie - PaypalTýdenní graf PYPL od prosince 2016 až do února 2021. Zdroj: LYNX Trading. 

Akcie Hypoport (HYQ)

Hypoport Group je německého původu a je sítí technologických společností poskytujících finanční služby v úvěrovém, realitním a pojišťovacím sektoru. Stejně jako u PayPal se jedná o silně rostoucí společnost. Tržby a zisky se v průběhu let velmi rychle zvyšovaly.

Cenový graf HYQ nám ukazuje, že i tato společnost zaznamenala počátkem roku 2020 krátký propad. Poté ale nastal růst o více než 55 % a bylo dosaženo nového historického maxima.

Fintech akcie - graf HypoportTýdenní graf HYQ od prosince 2016 až do února 2021. Zdroj: LYNX Trading. 

Akcie Fidelity National Information Services (FIS)

Fidelity National Information Services je americká společnost s velmi perspektivními vyhlídkami. Společnost poskytuje inovativní technologická řešení a podporu pro bankovní a pojišťovací průmysl.

Přes rostoucí tržby se ale zisky v posledních dvou letech dostaly pod tlak. Cena akcie dosáhla nových rekordů v době před koronavirovou krizí. Pak ale nastal rychlý a prudký pád.

Firma se z toho vzpamatovala, ale technická analýza nám ukazuje, že se poslední měsíce cena pohybuje v cenovém kanálu. Zdá se, že tato akcie našla svůj support na úrovni kolem $ 120. Pokud bude proražena rezistence na hodnotě $ 150, tato FinTech akcie by mohla dosáhnout historicky nejvyšší hodnoty.

Fintech akcie - FISTýdenní graf FIS od prosince 2016 až do února 2021. Zdroj: LYNX Trading. 

Akcie Visa (V)

Společnost Visa zaujímá dominantní postavení na poli digitálních plateb. Po celém světě má americká společnost v oběhu více než 3,3 miliardy kreditních karet. Visa se snaží držet krok s technologickými trendy a vývojem.

Umožňuje například bezkontaktní platby prostřednictvím telefonu a soustředí se také na nezbytná zabezpečení a ochranu osobních dat. Tato FinTech akcie má aktuální poměr P / E na úrovni 47.

Graf vývoje ceny nám ukazuje, že společnost zažívá dlouhodobý růst. Poslední rok byl poznamenán několika většími propady, ale rostoucí trend nebyl narušen.

Akcie Visa týdenní grafTýdenní graf V od prosince 2016 až do února 2021. Zdroj: LYNX Trading. 

Akcie Apple (AAPL)

Společnost Apple není třeba představovat, protože je bezpochyby jednou z nejznámějších společností na světě. Apple se prosazuje zejména prostřednictvím platebního systému Apple Pay a právem tak náleží mezi naše FinTech akcie. V roce 2019 byla ve spolupráci s Goldman Sachs představena platební karta Apple Card.

Při pohledu na cenový graf společnosti Apple je jasné, že to byl fantastický rok. Firma se vzpamatovala z krátkodobého cenového propadu z počátku roku 2020 a poté nastal famózní býčí trend. Bylo dosaženo nového historického maxima kolem $ 145 za akcii. Aktuální poměr P / E je na úrovni 36.

Fintech Akcie - AAPL

Týdenní graf AAPL od prosince 2016 až do února 2021. Zdroj: LYNX Trading. 

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Akcie Square (SQ)

Společnost Square je ve světe FinTech známá zejména díky zpracovávání plateb přes mobilní zařízení. Za zmínku stojí také Square Capital, což je platforma, která poskytuje půjčky zejména pro malé a střední podniky.

Mezi nejpopulárnější aplikaci patří ale Cash App. Jedná se o platební službu, která umožňuje jednoduchý převod peněz mezi jednotlivými zařízeními. O popularitě této aplikace svědčí i fakt, že aktivní uživatelská základna pořád silně narůstá.

Další významnou složkou podnikání této firmy je Square Online. V podstatě se jedná o platformu, která uživatelům umožňuje nabízet a prodávat jejich zboží. Společnost Square je tedy velmi aktivní a právem náleží mezi ostatní zmiňované FinTech akcie.

Graf vývoje ceny akcie SQ nám ukazuje, že ani této firmě se nevyhnul prudký pád na začátku roku 2020. V březnu 2020 však opět nastal růst a cena se vyšplhala na své historické maximum.

FinTech akcie - SQTýdenní graf SQ od prosince 2016 až do února 2021. Zdroj: LYNX Trading. 

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX