Nejlepší akcie na indickém trhu
Indie, země s více než 1,4 miliardy obyvatel a jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě, je pro mezinárodní investory stále atraktivnější. Ať už se jedná o inovativní technologický sektor nebo rychle rostoucí spotřebitelský trh, Indie nabízí řadu příležitostí pro ty, kteří chtějí diverzifikovat svá portfolia.
 
Tento článek nabízí komplexní pohled na výhody, nevýhody, příležitosti a rizika investování v Indii. Uvádíme také 5 zajímavých indických akcií. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Indické akcie: Rizika a příležitosti v Indii

Indie je zemí, o kterou mají mezinárodní investoři stále větší zájem. Indie s více než 1,4 miliardy obyvatel (což představuje 17 % světové populace), rostoucí střední třídou a rychlým technologickým rozvojem nabízí řadu investičních příležitostí.

Na obrovském indickém trhu existuje mnoho různých mezer. Na Bombajské burze cenných papírů a Národní burze cenných papírů je kótováno celkem více než 7 000 společností.

Investování v Indii tedy nabízí širokou škálu příležitostí, ale s tím jsou spojeny i výzvy a rizika. Pro úspěšné investování v Indii je nezbytný důkladný průzkum a posouzení rizik.

Výhody investování v Indii

Hospodářský růst: Indie je považována za jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) se očekává, že indická ekonomika v příštích letech výrazně poroste, mimo jiné díky vládním iniciativám, jako je například “Make in India”. Jedná se o iniciativu indické vlády, jejímž cílem je zakládat a podporovat společnosti, které vyvíjejí, vyrábějí a montují výrobky vyrobené v Indii, a podporovat konkrétní investice do výroby.

MMF očekává, že indická ekonomika poroste v roce 2023 o 6,1 % a v roce 2024 o dalších 6,3 %. Indie se tak stane nejrychleji rostoucí “velkou ekonomikou” na světě, které letos předsedá skupina G20.

Demografické výhody: Průměrný věk obyvatel Indie je pod 30 let a Indie je jednou z nejmladších zemí na světě. Tato mladá a stále vzdělanější pracovní síla nabízí řadu příležitostí pro hospodářský růst a spotřebu.

Technologické inovace: Města jako Bangalore a Hajdarábád jsou epicentrem technologických inovací v Indii. Díky rostoucí kultuře začínajících podniků a rostoucím investicím v odvětvích, jako jsou IT, biotechnologie a zelená energie, je Indie považována za horkou půdu pro inovace.

Liberalizace hospodářství: V posledních desetiletích Indie podnikla kroky k liberalizaci svého hospodářství. Díky tomu se země stala přístupnější pro zahraniční investory, mimo jiné díky uvolnění licenčních a daňových otázek.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Příležitosti v Indii

Růst sektoru služeb: Sektor služeb v Indii, zejména IT a software, je hlavním zdrojem příjmů a exponenciálně roste. Společnosti jako Infosys a Tata Consultancy Services dosáhly mezinárodního úspěchu a nadále rostou.

Elektronický obchod a digitalizace: Růst využívání internetu vytváří obrovské příležitosti pro společnosti v oblasti elektronického obchodu a fintech. Velcí hráči jako Flipkart a Paytm zaznamenali exponenciální růst.

Rozvoj infrastruktury: Indická vláda investuje velké prostředky do infrastruktury, včetně silnic, přístavů a letišť. To nabízí mnoho obchodních příležitostí.

Nevýhody investování v Indii

Politická nejistota: Přestože je Indie stabilní demokracií, občas se v ní objevují okamžiky politické nejistoty. Může se jednat o změny v daňovém systému až po náhlé změny právních předpisů, které mohou mít dopad na zahraniční investory.

Byrokracie a korupce: Indie je známá svými rozsáhlými byrokratickými postupy, které mohou být překážkou rychlého a efektivního podnikání. V některých odvětvích může být problémem také korupce.

Geografické a kulturní rozdíly: Indie je velká a rozmanitá země s různými jazyky, náboženstvími a kulturami. To může ztěžovat provádění jednotné strategie v celé zemi.

Čtěte také >> Nejlepší čínské akcie

Rizika

Kurzové riziko: Kolísání směnného kurzu může ovlivnit výnosy v eurech. Vzhledem k tomu, že investice jsou často v místních měnách, může pokles rupie vůči euru nebo dolaru negativně ovlivnit výnosy.

Geopolitické napětí: Napětí se sousedními zeměmi, jako je Čína a Pákistán, může způsobit neklid mezi společnostmi a investory.

Investování do Indie pomocí ETF

Pokud chcete investovat do Indie diverzifikovaně, jsou indické ETF vhodným způsobem. Náklady jsou relativně nízké a nabízejí velmi silnou diverzifikaci. Mnoho ETF se zaměřuje na sledování konkrétních akciových indexů, aby investorům poskytly expozici vůči výkonnosti daného trhu.

V Indii je největším indexem S&P BSE SENSEX (Bombajská burza cenných papírů), ale existuje také index Nifty 50 na NSE (Národní burza cenných papírů). Ani jeden z těchto indexů však poskytovatelé ETF nesledují v poměru 1:1. Ve skutečnosti většina indických ETF sleduje svůj vlastní index nebo indexy jiných mezinárodních hráčů.

Investování do indických akcií

Indie, stejně jako Čína, zavedla pro zahraniční investory omezení pro přímé obchodování na indickém akciovém trhu. Jedním ze způsobů, jak mohou zahraniční investoři investovat do indických akcií, je však účast v programu zahraničních portfoliových investic (FPI). Tento program umožňuje zahraničním investorům investovat do indických akcií, ale existují zde omezení a požadavky, jako je registrace u indického regulátora trhu Securities and Exchange Board of India (SEBI). Pro soukromé investory je tedy téměř nemožné nakupovat akcie v Indii.

Mnoho zahraničních investorů se však rozhodlo investovat do indických akcií prostřednictvím amerických depozitních certifikátů (ADR). ADR představují způsob, jakým zahraniční společnosti zpřístupňují své akcie americkým a evropským investorům na amerických burzách. Níže uvádíme některé známé indické akcie s jejich tickery obchodovanými prostřednictvím ADR:

  • Infosys Limited (INFY): Infosys je jedním z největších poskytovatelů IT služeb v Indii, který nabízí vývoj softwaru, poradenství a další technologické služby po celém světě.
  • Tata Motors Limited (TTM): Tata Motors je jedním z největších výrobců automobilů v Indii a vyrábí osobní a užitková vozidla, včetně značek Jaguar a Land Rover.
  • Wipro Limited (WIT): Wipro je společnost poskytující IT služby v oblasti vývoje softwaru, poradenství a obchodních procesů.
  • HDFC Bank Limited (HDB): HDFC Bank je jednou z největších soukromých bank v Indii a nabízí širokou škálu finančních služeb.
  • ICICI Bank Limited (IBN): ICICI Bank je další významnou soukromou bankou v Indii s celosvětovou působností.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

LYNX: Beleggen in India: voordelen, nadelen, kansen en risico’s (8. 9. 2023); lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beste-aandelen/beleggen-in-india-etfs-aandelen/

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart