5 nejlepších akcií Internet of Things (IoT) roku 2020

Autor: Jonáš Mlýnek

V tomto článku:

Splunk
ISIN: US8486371045
|
Symbol: SPLK --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Splunk Akcie
Pojem Internet of Things (IoT) není pro mnoho investorů vůbec znám. Nicméně se jedná o megatrend, který v nadcházejících letech pravděpodobně nabude působivých rozměrů.

V následujícím článku objevíte 5 nejlepších akcií, které můžeme zařadit do megatrendu Internet of Things (česky také jako internetu věcí), a které mohou v nejbližší době patřit na burze mezi jasné vítěze.

Co je to „Internet of Things“ – internet věcí?

Internet věcí označuje inteligentní integraci předmětů do sítě založené na internetu, což předmětům umožňuje přímo komunikovat mezi sebou, aby byl lépe naplněn jejich potenciál.

Definovat pojem Internet věcí je komplikovanější, než se na první pohled může zdát. Nestačí jednoduše prohlásit, že se jedná o systém předmětů, ve kterém mezi sebou navzájem kooperují. Internet věcí zároveň znamená, že věci související se sítí spolupracují, aniž by lidé byli nuceni aktivně vyžadovat funkci daných předmětů. Nejlépe to můžeme ilustrovat na následujících příkladech.

Jak může internet věcí změnit naše životy?

Tiskárna, která neustále kontroluje, zda jsou tonery dostatečně naplněné a případně upozorní uživatele a požádá ho o výměnu docházejícího toneru. Toto je prostý příklad spolupráce mezi člověkem a věcí. Díky napojení na rozsáhlý internet věcí však bude tiskárna schopna celý problém vyřešit bez zásahu člověka tím, že automaticky objedná nové tonery. A způsoby, jakými může internet věcí lidem usnadnit život, je mnoho.

Senzory v oděvech, které měří, kde a jak často se pohybujete, jak se mění vaše tělesná teplota, krevní tlak a srdeční frekvence atd. Tato data následně senzor přeposílá do vašeho smartphonu, kde má uživatel možnost tyto změřené informace vyhodnotit. I toto už je forma internetu věcí.

Dalšími kroky by byly například senzory, které navrhnou uživateli pohodlnější cestu na běhání, nebo senzory, které mění povrch bundy v závislosti na počasí a povětrnostních podmínkách. Jakkoliv utopisticky toto může znít, jedná se skutečně o blízkou budoucnost.

Možnosti a cíle internetu věcí nejsou omezeny pouze na pohodlí uživatelů. Senzory kolébky měří tělesné funkce dítěte a varují rodiče, když se vyskytnou nesrovnalosti. Senzory na kobercích mohou v případě pádu generovat nouzový signál, který ve spojení s mobilním telefonem okamžitě informuje záchrannou službu- což může zachránit životy starších lidí.

Internet věcí – fascinující perspektivy, fascinující akcie

Když internet začal dobývat svět, vyvolalo to na akciových trzích obrovský rozruch. Přestože internetová bublina nakonec splaskla, megatrend internetu byl nezastavitelný. A akcie jako Alphabet nebo Amazon jasně ukazují, že trend pokračuje i dnes. Následoval megatrend mobilních telefonů a dnešních smartphonů. Jen překvapivě málo investorů dokázalo rozpoznat vznik nového megatrendu od samého začátku.

Když internet učinil své první kroky do soukromých domácností, mnoho investorů bylo skeptických vůči novému fenoménu a drželi se dále od akcií společnost napojených na internet. A když Apple před deseti lety spustil svůj první smartphone, mnozí investoři pouze nevěřícně zavrtěli hlavami, že nikdo nic takového nepotřebuje.

5 nejlepších akcií Internet of Things v roce 2020

Jak tedy můžeme těžit z nástupu nového megatrendu? Dobrým způsobem, jak toho dosáhnout, je sestavit malé portfolio z akcií společností, které se na tomto trendu různými způsoby podílejí. To nám poskytne kvalitní diverzifikaci potenciálních rizik a smysluplné pokrytí široké škály aktivit, které tvoří internet věcí.

I velké technologické společnosti samozřejmě chtějí naskočit na rozjíždějící se vlak. Velké společnosti jako IBM, Alphabet nebo Siemens jsou v tomto megatrendu velmi aktivní. Ale v případě těchto gigantů je pochopitelné, že internet věcí představuje pouze zlomek jejich aktivity.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Pokud chcete investovat konkrétně do internetu věcí, vhodnější investicí jsou pro vás menší společnosti, které se zaměřují výhradně na tento fenomén. Například u čínské IoT společnosti SenseTime mnoho investorů netrpělivě čeká na IPO. Nicméně již celá řada IoT společností je veřejně obchodovatelných a nabízí nám tak kvalitní investiční příležitosti.

V následujících odstavcích vám představíme 5 akcií trendu Internet of Things (IoT), které se nám jeví nejlukrativnější pro rok 2020.

1. Akcie Skyworks Solutions

Společnost Skyworks Solutions (ISIN: US83088M1027 – symbol: SWKS – měna: USD) se sídlem v Massachusetts, je specialistou na „speciální požadavky“ v polovodičovém průmyslu. Skyworks Solutions pravidelně zavádí nová řešení, která jsou specificky zaměřena na internet věcí. Zaměřuje se na prvky, které optimalizují interakci mezi bezdrátovými připojeními a sítěmi.

Společnosti, které se zaměřují na internet věcí, pravděpodobně přijdou se Skyworks Solutions pravidelně do styku, jelikož jednou z hlavních aktivit společnosti je optimalizace rozsahu signálu jednotlivých senzorů a zároveň minimalizace spotřeby energie, což je důležitý parametr pro zefektivnění internetu věcí.

Akcie Skyworks SolutionsGraf akcie Skyworks Solutions. Zdroj: LYNX Trading

Stejně jako všechny akcie společností zabývajících se budoucími technologiemi je Skyworks Solutions na burze NASDAQ také poměrně volatilní. Při nákupu podobných akcií je tedy potřeba postupovat velmi opatrně. Výrobci čipů, ať už se zaměřují výlučně na odvětví internetu věcí, či nikoli, jsou velmi závislí na hospodářském cyklu, a tudíž jsou jejich akcie značně volatilní.

2. Akcie Software AG

Software AG (ISIN: DE000A2GS401 – Symbol: SOW – měna: EUR) je jedním z hlavních evropských softwarových domů. Po akvizici Cumulocity v roce 2017 si společnost otevřela dveře ke koncovým uživatelům produktů napojených na internet věcí. Se službou Cumulocity IoT nabízí Software AG cloudovou platformu, se kterou lze zařízení jednoduše propojit.

Akcie Software AGGraf akcie Software AG. Zdroj: LYNX Trading

Software AG je všestranný, pokud jde o obchodní platformy, pokrývající mnoho oblastí aplikace. Tímto krokem do „internetu věcí“ si společnost vytvořila další, nesmírně slibnou oblast podnikání. Současná komplexní korekce ceny akcií může být zajímavým vstupním bodem pro investory. I zde by se však mělo počítat s vysokou volatilitou těchto akcií, a proto doporučujeme počkat na jasné nákupní signály.

3. Akcie PTC

Americká společnost PTC (ISIN: US69370C1009 – symbol: PTC – měna: USD) je softwarová společnost, která se soustavně zaměřuje na oblast internetu věcí. IT specialista Gartner ocenil PTC spolu s výše zmíněnou společností Software AG za přední vizionáře v oblasti internetu věcí. Platforma PTC ThingWorx je zaměřena na průmyslový sektor.

 

Akcie PTCGraf akcie PTC. Zdroj: LYNX Trading

Na konci července představila PTC dobrou čtvrtletní rozvahu, která překonala očekávání analytiků, pokud jde o tržby a zisky. Akcie se následně dostaly pod určitý tlak. Tento pokles může být zajímavou vstupní příležitostí, nebo může i nadále pokračovat. Opět se tedy doporučuje počkat na jasný nákupní signál.

4. Akcie Splunk

Kalifornská společnost Splunk (ISIN: US8486371045 – Symbol: SPLK – měna: USD) provozuje nástroj pro shromažďování a strukturování široké škály technických dat. Díky tomu jsou přístupné a hodnotitelné pro širokou škálu uživatelů. Původně byla hlavní oblastí činnosti společnosti aplikace řešení problémů a analýza IT.

Akcie SplunkGraf akcie Splunk. Zdroj: LYNX Trading

Možnosti nástroje Splunk jsou však ideální pro vývoj struktur internetu věcí, protože data, získaná z nástrojů Splunk, lze také zaznamenat a vhodně implementovat mimo IT oblast. Data lze například aplikovat také na zkoumání interakce různých systémů lidí a strojů.

Tržby společnosti od IPO v roce 2012 neustále rostou. Nicméně Splunk nedokázala dosáhnout bodu zlomu až do konce ledna 2019. Akcie Splunk jsou poměrně drahé, nicméně investoři spoléhají na obrovský potenciál společnosti v blízké budoucnosti právě ve vztahu k internetu věcí. Jedná o velmi spekulativní, ale zajímavou akcii.

5. Akcie Symantec Corporation (nově: NortonLifeLock)

Kalifornská společnost Symantec (nově: NortonLifeLock) (ISIN: US871503AH15 – symbol: NLOK – měna: USD), známá svým bezpečnostním softwarem Norton Security, tvrdí, že již dnes chrání více než miliardu zařízení v rámci internetu věcí. Symantec je jednou ze zavedených společností v oblasti IT bezpečnosti, u nichž lze očekávat růst ve vztahu k nárůstu objemu a komplexnosti internetu věcí. Nicméně ani tyto akcie, uvedené v americkém indexu Nasdaq 100, nejsou méně volatilní než většina ostatních tomto sektoru.

Akcie NortonLifeLockGraf akcie NortonLifeLock. Zdroj: LYNX Trading

S vývojem internetu věcí přichází potřeba zajistit všechna data, která tito malí pomocníci shromažďují a vyměňují mezi sebou. Čím více údajů se shromažďuje o osobě, čím přímo nebo nepřímo dalekosáhlejší akce věci konají (např. nezávislé příkazy nebo převody peněz), tím se zvětšují rizika, že mohou být tato data převzata a zneužita neautorizovanými osobami. Zabezpečení internetu věcí je tedy oblastí, která roste se samotným internetem věcí – a je tedy pro investory velmi zajímavá.

Obchodování IoT akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.