Nejlepší konopné akcie
Investice do konopí může být s pokračující legalizací léčebného a rekreačního konopí zajímavou investiční příležitostí. Přesto se tyto společnosti zabývající se konopím potýkají s problémy a jen zřídka jsou zatím ziskové.

V tomto článku se blíže podíváme na vývoj v konopném průmyslu a představíme si 3 akcie konopí. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.  

Investice do akcií konopí: Legalizace se dále rozšiřuje

Legalizace konopí pro léčebné použití začala na počátku roku 2000 v zemích jako Kanada a Nizozemsko. Od té doby se rozšířila do několika států USA a dalších zemí po celém světě. Legalizace marihuany k rekreačnímu užívání se stala také tématem, přičemž k tomuto kroku přistoupily země jako Kanada, Uruguay a několik států USA.

V USA znovu probíhá debata o škodlivosti marihuany

Koncem minulého měsíce se objevily zprávy, že ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb doporučilo vládě USA, aby znovu zavedla marihuanu jako relativně bezpečnou látku. Po 11 měsících vyšetřování dospělo ministerstvo k závěru, že marihuana nepatří do stejné klasifikace jako heroin a jiné škodlivé drogy. Navrhovaná změna by překlasifikovala marihuanu z látky ze seznamu 1 na látku ze seznamu 3, která má podle Drug Enforcement Administration (DEA) „střední až nízký potenciál pro fyzickou a psychickou závislost.“

Zda DEA změnu skutečně provede zatím není jasné, ale samotné doporučení stačilo k nedávnému zvýšenému zájmu o akcie konopí.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Kolik lidí užívá konopí?

Podle odhadů Organizace spojených národů užívá konopí na celém světě přibližně 219 milionů lidí. Odhaduje se však, že používání za posledních 10 let skutečně pokleslo. S pokračující legalizací se očekává, že toto číslo v příštích letech opět poroste, protože stále více lidí získá přístup k legálním produktům z konopí.

Investice do konopí: Rostoucí trh rozhodně má potenciál

Potenciál trhu s konopím je mimořádný. Podle zprávy společnosti Grand View Research se očekává, že globální legální konopný průmysl dosáhne do roku 2028 hodnoty více než 73 miliard dolarů. To je způsobeno více faktory. Jde například o rozšiřující se legalizaci, rostoucí akceptaci léčebného konopí a vznik inovativních produktů.

Technologie hraje v konopném průmyslu klíčovou roli. To zahrnuje pokročilé metody pěstování, výrobní procesy a vývoj nových produktů z konopí. Kromě toho existují inovace v metodách extrakce a zpracování, které vedou k širšímu sortimentu produktů, jako jsou oleje a krémy.

Investice do konopí a její rizika

Kromě slibných vyhlídek mají akcie konopí ale i svá rizika. To zahrnuje pokračující nejistotou ohledně předpisů, volatilitu trhu a konkurenci ze strany stávajících i nových společností na trhu s konopím.

Investice do konopí jsou stále rizikové. Všechny prognózy vývoje trhu s konopím v následujících letech jsou stále obklopeny velkou nejistotou. Vývoj nabídky ani skutečnou spotřebitelskou poptávku nelze spolehlivě odhadnout. Vysoká očekávání odvětví se však zatím nenaplnila. 

Investice do konopí: Prognóza vývoje trhu

Globální trh s konopím byl v roce 2022 oceněn na 43,72 miliardy USD a očekává se, že vzroste z 57,18 miliardy USD v roce 2023 na více než 100 miliard USD do roku 2030. Trhy v USA a Kanadě zůstávají předními regiony na světě, pokud jde o prodej konopí, ale očekává se, že mezinárodní trhy (včetně Německa, Izraele a Austrálie) se budou v příštích pěti letech silně rozvíjet.

Konopné akcie: Firmy hledají cesty, jak snížit náklady

 Akvizice a fúze mohou vytvářet úspory a mohou vést k efektivnějším procesům a nižším nákladům. Rok 2021 byl ve znamení fúzí a akvizic. Například společnost GW Pharmaceuticals byla odkoupena za 7,2 miliardy dolarů firmu Jazz Pharmaceuticals. Společnosti Aphria a Tilray se spojily. A například firma Trulieve získala Harvest Health & Recreation za 2,2 miliardy dolarů.

Kanada a Nizozemsko mohou v blízké době navíc najít silnou konkurenci v zemích s příhodnějším podnebím pro pěstování konopí. Regiony s teplejším klimatem, levnější půdou a pracovní silou (např. Latinská Amerika, Středomoří a Afrika) vidí konopí jako zajímavý exportní produkt.

Jak probíhá legalizace v USA?

V roce 1996 se Kalifornie stala první jurisdikcí ve Spojených státech, která legalizovala konopí pro léčebné použití. V posledních letech bylo lékařské použití konopí legalizováno ve více a více státech USA. Nyní je legální používat konopí pro léčebné účely ve 37 z 50 států. K jejímu užívání je potřeba lékařské potvrzení, ale americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nikdy oficiálně neschválil marihuanu jako lék.

Pro investice do konopí je příhodné, aby bylo konopí legalizováno i pro rekreační využití. Ukazuje se, že to není snadné. Američtí politici byli většinou silně proti. Za užívání konopí byly odsouzeny desítky tisíc lidí. Různé státy jdou v současnosti svou vlastní cestou, což znamená, že rozdíly jsou dnes značné. V některých státech je užívání konopí zcela zakázáno. Ve většině států jej můžete získat na lékařský předpis a v několika státech je nyní konopí zcela legální.

Konopí je v USA na federální úrovni nelegální

Konopí je však na federální úrovni stále americkými úřady považováno za zcela nelegální drogu. To by se ale za Bidenovy vlády mohlo rychle změnit. Viceprezidentka Kamala Harrisová již oznámila (proti svému vlastnímu přesvědčení), že chce dekriminalizovat užívání marihuany na federální úrovni. 

Mapa zachycující aktuální vývoj legalizace konopí
Legalizace konopí v jednotlivých státech. Zdroj: DISA (26. 9. 2023)

Sněmovna reprezentantů USA pro to již hlasovala na konci roku 2020. Drogové trestné činy podléhají státnímu právu, takže se mohou odchýlit od federálního zákona. Výsledkem je mozaika různých předpisů. Na obrázku níže můžete vidět, že některé státy plně legalizovaly používání a držení, zatímco jiné umožňují pouze lékařské použití. Ve čtyřech státech je držení a používání stále zcela nezákonné a za porušení hrozí vysoké tresty. 

Příklad Kalifornie: Konopný průmysl generuje příjmy a vytváří pracovní místa

Trh s konopím v Kalifornii pomáhá přispívat do státního rozpočtu ve formě daní a vytváří také pracovní místa. Jen v Kalifornii bylo vytvořeno 80 000 pracovních míst, která podle studie ICF International generují celkový příjem 3,5 miliardy dolarů. Stát Colorado použil své příjmy z daní ve výši 400 milionů dolarů na zlepšení systému veřejného školství a Oregon a Kalifornie také vložily část peněz do vzdělávání a sociálních programů.

Potenciál konopí pro léčebné účely je obrovský

Odhadem se až 71 % legálního konopí používá pro léčebné účely. Konopí je stále více přijímáno jako farmaceutický produkt. Odhaduje se, že 1,2 miliardy lidí na celém světě trpí zdravotními problémy, u kterých byla prokázána léčebná hodnota konopí. Konopí se stále více používá k léčbě závažných zdravotních problémů a nemocí (např. rakovina, artritida, Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba a další).

Akcie konopí: Aktuální vývoj ceny

Na trhu s konopím působí různé typy společností. Některé konopí pěstují a prodávají. Existuje ale také řada výrobců léků a biotechnologických společností, které se více zaměřují na farmaceutickou stránku. Existují i ​​firmy, které dodávají potřebné vybavení výše uvedeným firmám.

Akcie konopí tedy nepředstavují jen společnosti, které se zabývají jen pěstováním. Z legalizace marihuany budou zřejmě dlouhodobě těžit zejména společnosti, které již mají několik let zkušeností a již se dokázaly prosadit a uplatnit na trhu.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) YTD Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Innovative Industrial Properties IIPR 3,02 5,14 % -0,01 % -4,50 % 7,39 % 29,81 % 57,13 % 29,74 %
Canopy Growth CGC 0,71 65,75 % -0,13 % -9,99 % 1,80 % 51,25 % -3,45 % -98,01 %
Cronos Group CRON 0,97 22,60 % -4,85 % -8,60 % 0,00 % 26,24 % 44,07 % -83,27 %
Tilray TLRY 1,39 -21,74 % -1,10 % -3,23 % 1,69 % -0,55 % -3,23 % -95,59 %

Investice do konopí: Akcie Cronos Group (CRON)

Cronos Group je kanadská společnost působící v oblasti výroby a distribuce produktů souvisejících s konopím. Cronos se prosadil i na mezinárodních trzích. Společnost působí v mnoha oblastech konopného trhu. Věnuje se pěstování, produkci, marketingu i distribuci.

Společnost vyrábí produkty například pod značkou Peace Naturals. Kromě toho má ve svém portfoliu také značky Cove a Spinach. V Německu Cronos spolupracuje s distributorem Pohl-Boskamp, ​​který vlastní přibližně 10 550 německých lékáren. Tabáková společnost Altria (výrobce cigaret Marlboro), získala ve společnosti 45% podíl. Za ten Altria zaplatila na konci roku 2018 zhruba 1,8 miliardy dolarů.

Graf akcie CRON

 • Den
 • Týden
 • Měs.
 • 6 M
 • YTD
 • 1 rok
 • 5 let
 • Max
Loading ...
Loading ...

Na konci roku 2019 společnost Cronos Group oznámila akvizici společnosti Redwood Holding (ta vyrábí produkty CBD pod značkou Lord Jones) za 300 milionů dolarů. Cronos loni otevřel Cronos Device Labs. Jedná se o výzkumné a vývojové centrum v Izraeli zaměřené na vaporizéry.

V roce 2021 převzal Cronos 10,5% podíl v americké konopné společnosti PharmaCann. Daná společnost provozuje šest výrobních závodů ve Spojených státech. Investice do PharmaCann má urychlit plány společnosti na expanzi v USA.

V roce 2019 Cronos vykázal solidní zisk 1,65 miliardy dolarů, ale v posledních letech vykázal značné ztráty.  Zejména investice jsou vysoké a způsobují ztráty. Do roku 2025 by mělo být dosaženo tržeb ve výši 157 milionů dolarů, ale stále to pravděpodobně nepovede k ziskům.

Pozitivní je, že Cronos má v důsledku podílu společnosti Altria obrovskou hotovost ve výši téměř 1,1 miliardy dolarů. To znamená, že tato společnost má dostatečný prostor pro další expanzi. Akcie Cronos je kotována na burze v Kanadě i ve Spojených státech.

Investice do konopí: Akcie Curaleaf Holdings (CURA)

Curaleaf Holdings je konopná společnost zaměřená na výrobu, zpracování a distribuci léčivých a rekreačních konopných produktů. Curaleaf sídlí ve Spojených státech a má vedoucí postavení v americkém konopném průmyslu. Společnost působí v několika státech, kde bylo konopí legalizováno. Curaleaf má integrovaný obchodní model, který zahrnuje celý hodnotový řetězec konopí, včetně pěstování, produkce a distribuce.

Akcie Curaleaf Holdings (CURA): Týdenní cenový graf
Týdenní graf akcie CURA od roku 2018 do září 2023. Zdroj: LYNX+ (26. 9. 2023)

Kromě sušených rostlin konopí Curaleaf investoval do vývoje široké škály konopných produktů, včetně potravin, olejů, koncentrátů a topických přípravků. To umožňuje společnosti uspokojit různorodé potřeby spotřebitelů. 

Očekává se, že společnost v roce 2023 dosáhne tržeb ve výši 1,36 miliardy dolarů a vykáže čistou ztrátu přibližně 137 milionů dolarů. Do roku 2024 by měly tržby dosáhnout 1,44 miliardy dolarů a do roku 2025 dokonce 1,74 miliardy dolarů. Analytici očekávají ztrátu 80 milionů dolarů v roce 2024 a zisk 92 milionů dolarů v roce 2025.

Investice do konopí: Akcie Aurora Cannabis (ACB)

Společnost sídlí v Kanadě. Ačkoliv firma existuje již několik let, licenci na produkci lékařské marihuany získala až v roce 2016. Společnost Aurora Cannabis se zaměřuje především na severoamerický trh, ale dodává i do dalších zemí.

Graf akcie ACB

 • Den
 • Týden
 • Měs.
 • 6 M
 • YTD
 • 1 rok
 • 5 let
 • Max
Loading ...
Loading ...

Akcie společnosti Aurora se od konce roku 2018 nacházejí v klesajícím trendu a od té doby ztratily více než 99 % své hodnoty. Příčina problémů spočívá zřejmě především ve dvou předražených miliardových akvizicích, kterými Aurora zjevně pochybila.

Investice do konopí: Slovo závěrem

Po obrovské vlně zájmu přišlo období vystřízlivění, kdy se ukáže, které konopné akcie se v daném odvětví opravdu uchytí. Mnoho společností se nachází ve fázi restrukturalizace charakterizované akvizicemi a fúzemi. 

Peněžní rezervy, které jsou u některých společností alespoň částečně stále na bankovních účtech, by se mohly z dlouhodobého hlediska ukázat jako rozhodující konkurenční výhoda. I když se ceny akcií konopí propadly a jsou na nízkých úrovních, lze očekávat zvýšenou volatilitu v tomto sektoru. Je to dáno především poměrně vysokou nejistotou a tím, že společnosti nejsou ziskové. Pokud se rozhodnete pro konopné akcie, je dobré se ujistit, že společnost má dostatečný finanční polštář pro období, než začne být zisková. 

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

CNBC: U.S. health officials want to loosen marijuana restrictions. Here’s what it means (26. 9. 2023); www.cnbc.com/2023/08/31/hhs-wants-to-reclassify-marijuana-what-it-means.html

DISA: MARIJUANA LEGALITY BY STATE – Updated Sept 1, 2023 (26. 9. 2023); disa.com/marijuana-legality-by-state

LYNX: Beleggen in wiet met de beste cannabis aandelen (26. 9. 2023); www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beste-aandelen/beleggen-in-wiet-cannabis-aandelen-etf/

LYNX: Die besten Cannabis Aktien 2023 (26. 9. 2023); www.lynxbroker.de/boerse/boerse-kurse/aktien/die-besten-aktien/die-besten-cannabis-aktien/

PR Newswire: Curaleaf Reports Second Quarter 2023 Results (26. 9. 2023); www.prnewswire.com/news-releases/curaleaf-reports-second-quarter-2023-results-301897263.html

REUTERS: Jazz Pharma to buy GW Pharma for $7.2 billion, adding cannabis-based drug to portfolio (26. 9. 2023); www.reuters.com/article/us-gw-pharma-m-a-jazz-pharms-idUSKBN2A31RM

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart