O akcie společností, které se angažují ve vodním sektoru, je mezi investory stále větší zájem. Populační růst v kombinaci se změnou klimatu a dalšími faktory způsobují, že pitná voda začíná být z dlouhodobého hlediska nedostatkovým zbožím.

 

Zásoby pitné vody na Zemi se tenčí a poptávka po ní naopak roste. To vše zvyšuje tlak na nové technologické postupy a úsporná opatření ve spojitosti s vodou. Je tedy možné profitovat z investice do vody? A jaké jsou možnosti?

V článku si vysvětlíme, jak je na tom v současnosti vodohospodářský průmysl a jak fungují společnosti zaměřující se na vodní segment. Nakonec vás blíže seznámíme se 3 společnostmi, jejichž akcie mohou představovat aktuální zajímavou investiční příležitost

Investice do vody – zásoby vody se tenčí a poptávka vzrůstá

Investice do vody zřejmě není první věcí, která vás napadne při sestavování investičního portfolia. Přesto je ale stále více investorů, kteří se zajímají o tzv. vodní akcie. Někteří investoři je dokonce nazývají modrým zlatem. Přestože 70 % povrchu Země je pokryto vodou, čistá pitná voda je k dispozici pouze v omezené míře. A na rozdíl od ropy stále neexistuje nic, co by mohlo vodu nahradit.

Pro rostoucí světovou populaci se  jedná o nejdůležitější “surovinu” a se změnami klimatu se stále častěji objevují problémy se zásobami pitné vody. Během horkých období se více a více míst na světě potýká s nedostatkem vody. V USA a Austrálii pořád častěji dochází v důsledku sucha k rozsáhlým lesním požárům.

Čtěte také >>Dokáže vaše ETF portfolio odolat krizi? 6 užitečných tipů, jak se ochránit

Ačkoli je nedostatek vody v chudých afrických zemích považován za realitu všedního dne, i vyspělé státy stále více čelí rostoucímu nedostatku vody. Zajistit obyvatelům planety přístup ke zdrojům pitné vody je možná jedním z hlavních úkolů 21. století.

Není proto divu, že vodohospodářství se stává zajímavou investiční příležitostí. Investice do pitné vody a vodárenských společností získává na akciovém trhu stále větší pozornost a vodní akcie již léta vykazují skvělé výsledky. Je pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat a nedostatek vody zajistí, že vodní akcie budou i v příštích letech vzbuzovat zájem mnoha investorů.

Až 2,2 miliardy lidí bez přístupu k pitné vodě

Spotřeba vody na obyvatele v průmyslových zemích stále roste. Dohromady se zvyšujícím se počtem obyvatel a klimatickými změnami to znamená, že poptávka po vodě vzrůstá. Podle UNICEF nemá přibližně 2,2 miliardy lidí na světě přístup k pitné vodě, přičemž toto číslo představuje přibližně 30 % z celkové světové populace.

Dle nejnovějších předpovědí by se toto číslo mohlo do roku 2050 až zdvojnásobit. Přes 800 milionů lidí nemá už dnes přístup k žádnému zdroji vody. Nejvíce se to týká tzv. zemí třetího světa a venkovských oblastí v rozvojových zemích.

Podle OSN by do roku 2030 bylo třeba do vodní infrastruktury investovat zhruba $ 114 miliard ročně, aby se tento znepokojivý trend změnil (nebo alespoň zpomalil). Tato snaha však naráží na nedostatek finančních prostředků u rozvojových zemí a často na nedostatek politické vůle v průmyslových a vyspělých zemích.

Pro distribuci vody bude nutné začít pracovat s novými a úspornými technologiemi, aby se podařilo pokles zásoby vody alespoň zpomalit. Nedostatek vody je úzce spjat s nevyhovujícími hygienickými podmínkami, které jsou ideálním místem pro šíření nebezpečných nemocí, což je hrozbou i pro zbytek populace.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Privatizované vodohospodářství a jeho investiční potenciál

Vodohospodářská politika se v jednotlivých státech velmi liší. V minulosti vodní zdroje vždy vlastnil stát, ale dnes je situace jiná. Některé státy zprivatizovaly celý vodohospodářský průmysl nebo jeho značnou část.

Například ve Francii, Německu a Španělsku se o vodu starají úřady. Ostatní země, jako jsou USA nebo Anglie, vodohospodářský průmysl kompletně zprivatizovaly. Hlavním důvodem jsou náklady. Vývoj nových technologií a inovace jsou drahé. V USA soukromé společnosti zásobují čistou pitnou vodou více než 73 milionů obyvatel.

Soukromé vodárenské společnosti každý rok investují miliardy dolarů do zdokonalování svých vodních systémů a výzkumu a vývoje nových technologií. Vodohospodářský průmysl v soukromých rukou může přinášet efektivnější a levnější řešení či technologie.

Privatizace vodního hospodářství na světě vedla ke vzniku mnoha lukrativních společností, větším investicím do vody a rychlejšímu rozvoji vodních technologií. Vodní segment je však samozřejmě pečlivě regulován příslušnými orgány. Vlády jednotlivých států často stanovují vysoké standardy kvality a maximální ceny, které společnosti za své služby a prodej vody mohou požadovat.

Voda je důležitou komoditou jak pro země třetího světa, tak pro průmyslově rozvinuté země. Technologie distribuce vody se neustále zdokonalují a vodní infrastruktura pro produkci, úpravu a distribuci pitné vody musí být neustále modernizována, aby vyhovovala potřebám dnešní doby.

V mnoha západních zemích je však vodní infrastruktura stále zastaralá a neúsporná. Například mnoho starých vodovodních potrubí je stále vyrobeno z olova, které se do určité míry rozpouští ve vodě a je zdraví škodlivé. Modernizace a renovace v zemích, jako jsou USA, Nizozemsko nebo Německo, budou v příštích letech vyžadovat obrovské investice.

Pro soukromé investory tak existuje spousta příležitostí investovat do inovativních a udržitelných vodních technologií. Existují jak společnosti, které se starají o čištění a dodávku pitné vody, tak společnosti, které dodávají potřebné technologie, vybavení a servis. Vodohospodářský průmysl tak bude v nadcházejících letech čelit velké výzvě, což ale přináší také řadu investičních možností.

Příklad ETF se zaměřením na vodní sektor

Existuje několik ETF, které vám poskytnou širokou diverzifikaci společností spojených s vodou. Evropské předpisy ale investorům v Evropě zatím neumožňují americké ETF obchodovat. Samozřejmě existují i alternativy, které jsou kótovány v Evropě a obchodovány v EUR.

Lyxor World Water ETF UCITS ETF (LYM8) sleduje 30 největších vodohospodářských infrastruktur, čistíren a společností dodávajících vodu na světě. Aby mohla být společnost zařazena do fondu, musí být alespoň 40 % jejího obratu generováno z činností souvisejícími s vodou.

Celková návratnost ETF činila od začátku roku 2015 do konce roku 2019 přibližně + 72 %. Fond má ve správě více než 723 milionů EUR a poměr celkových nákladů je 0,60 %. Dividendy jsou vypláceny.

Další potenciálně zajímavé ETF z tohoto sektoru jsou:
1) RobecoSAM Sustainable Water Fund (OZWA)
2) Pictet-Water (PBF7)

10 nejzajímavějších vodárenských společností 

Investice do vody by měla být dlouhodobého charakteru, protože v oblasti vodohospodářství se řeší řada problémů, jejichž vyřešení je ve většině regionů finančně i časově velmi nákladné.

Ačkoli vodní akcie nejsou srovnatelné s rychle rostoucími technologickými společnostmi, jsou obvykle ze své podstaty jen mírně cyklické. Poptávka po vodě bude pořád, bez ohledu na aktuální ekonomickou situaci. Příjmy mnoha vodárenských společností jsou proto vysoce předvídatelné, a navíc často vyplácejí vysoké dividendy.

AkcieOborISINSymbolMěna
American Water WorksVodní zásobováníUS0304201033AWKUSD
Badger MeterVodní technologieUS0565251081BMIUSD
Evoqua WaterVodní technologieUS30057T1051
AQUAUSD
KSBVodní čerpadlaDE0006292006KSBEUR
LindsayVodní systémyUS5355551061LNNUSD
PentairVodní technologieIE00BLS09M33PNRUSD
Pure CycleVodní technologieUS7462283034PCYOEUR
Suez EnvironmentVodní technologieFR0010613471SZ1EUR
Veolia EnvironmentVodní technologieFR0000124141VVDEUR
XylemVodní technologieUS98419M100XYLUSD

Investice do vody: 3 zajímavé akcie do vašeho portfolia

Z výše uvedeného seznamu se podíváme detailněji na 3 aktuálně nejzajímavější společnosti. Představíme si hlavní náplň jejich činnosti a finanční výsledky. Také se podíváme na současný vývoj ceny akcií z pohledu technické analýzy.

1. Akcie American Water Works Company (AWK)

Pravděpodobně nejznámější vodní akcie v tuto chvíli je společnost American Water Works, která je aktivní primárně v USA a Kanadě. Společnost byla založena v roce 1886 pod názvem American Water Works & Guarantee Company.

Současný název společnost nese od roku 1947. V letech 2001 až 2008 byla tato firma dceřinou společností německé společnosti RWE. Po IPO na NYSE v roce 2008 se však opět stala samostatně fungující společností, která momentálně zaměstnává více než 7100 zaměstnanců a zásobuje vodou více než 14 milionů lidí ve 46 amerických státech.

Většinu svých služeb zprostředkovává prostřednictvím dceřiných společností, které jsou individuálně regulovány státem, ve kterém působí. Společnost primárně spravuje systémy pitné a komunální vody, ale také poskytuje soukromým podnikům vodohospodářské a další související služby. American Water Works také úzce spolupracuje s americkou armádou a zásobuje vodou řadu velkých vojenských objektů po celé zemi.

Finanční výsledky (AWK)

American Water Works má tržní kapitalizaci ve výši $ 28,5 miliard. Tržby společnosti vzrostly v roce 2018 o 2,5 % a v roce 2019 téměř o 5 %. Zisky rostou mnohem rychleji díky zlepšeným ziskovým maržím. Zatímco v roce 2017 byl zaznamenán zisk $ 426 milionů, v roce 2019 se zvýšil na $ 621 milionů. Cena akcií však v posledních letech také prudce vzrostla. S P / E poměrem ve výši 41 jsou tedy velmi drahé.

Dividenda se od IPO každoročně zvyšuje. Díky nárůstu ceny nabízí současná dividenda $ 2,10 výnos pouhých 1,40 %. Můžeme však očekávat další průběžné zvyšování dividendy. Za posledních 7 let se zvyšovala v průměru o $ 0,05 za rok.

Technická analýza (AWK)

Cena akcií se dlouhodobě pohybuje v býčím trendu. Vývoj v posledních týdnech ale ukazuje pokles ceny. Pokud na hodnotě $ 150 zafunguje support, můžeme očekávat, že býčí trend bude pokračovat. Pokud ale bude tento support významně prolomen a cena bude nadále prudce klesat, může to značit krátkodobé zpomalení růstu ceny, případně konec býčího trendu. Je tedy nutné vývoj nadále bedlivě sledovat.

Týdenní graf akcie American Water Works Company (AWK). Zdroj: LYNX Trading

2. Akcie Xylem (XYL)

Xylem je americká společnost, která se označuje za světového lídra v oblasti efektivní a udržitelné vodní technologie. Společnost, která má pobočky také v Belgii a Nizozemsku, dodává mimo jiné čerpadla a systémy kompozitních čerpadel. Xylem působí ve více než 150 zemích a dodává důležité technologie vody pro obytné, komerční, zemědělské a průmyslové klienty.

Hodnota společnosti je více než $ 17 miliard a vznikla v roce 2011 odštěpením vodní divize od průmyslové společnosti ITT. Xylem se specializuje na inovativní řešení všeho, co souvisí s vodním cyklem „Smart Water“.

Tento cyklus zahrnuje transport vody, řešení odpadních vod, čištění vody, analýzu kvality vody, optimalizaci procesů a analýzu stavu potrubí. Dále společnost vyrábí výměníky tepla a filtrační systémy pro čištění vody a inovativní čerpadla, která umožňují bezpečnou a spolehlivou přepravu vody. Xylem nově instaluje senzorem řízené softwarové technologie ke snížení ztrát vody a také technologie pro efektivnější čištění odpadních vod. Aktivity společnosti jsou tedy široce diverzifikované.

Čtěte také >> Investice do solární energie – slibný zdroj alternativní energie budoucnosti

Mimo jiné Xylem buduje systémy pro řešení povodní a dalších přírodních katastrof spojených s vodou. Během velkého nedostatku vody v Kalifornii, doprovázeného těžkými lesními požáry, byla technologie společnosti použita k odvádění a čištění vody z řeky Colorado. Společnost se mimo jiné podílí na řadě humanitárních projektů v Africe a Asii a klade velký důraz na udržitelnost svých projektů.

Společnost dokonce navázala spolupráci s fotbalovým klubem Manchester City F.C. a pod kampaní s názvem „Let’s Solve Water“ se snaží zvýšit povědomí o problémech s klesajícími zásobami vody na Zemi. Poukazuje na nedostatek vody v mnoha zemích a hledá širokou podporu veřejnosti pro své humanitární projekty.

Finanční výsledky (XYL)

Xylem zaznamenává stabilní růst tržeb a zisků. Tržby společnosti za poslední tři roky rostly průměrným tempem 11 % ročně, zatímco ve stejném období se zisky zvyšovaly o 16 % ročně. Pro aktuální fiskální rok 2020 však analytici očekávají pozastavení a následný pokles tržeb a zisků (zejména v důsledku pandemie COVID-19).

Konkrétně se očekává, že tržby dosáhnou výše $ 4,79 miliardy, zatímco v roce 2019 tržby činily $ 5,25 miliardy. V nadcházejícím roce 2021 se očekává opětovný růst tržeb na $ 5,1 miliardy.

Vzhledem k tomu, že zisky klesají, zatímco cena akcií roste, poměr P / E se v posledních měsících značně zvýšil ze 30 (před pandemií COVID-19) na současných 77. Pokud se však zisk v příštím roce opět zvýší, můžeme očekávat i snížení tohoto poměru.

Technická analýza (XYL)

Přes určité poklesy se cena pohybuje v dlouhodobém býčím trendu. Po proražení důležité rezistence kolem $ 85 cena dosáhla historického maxima a v současné chvíli se blíží k pomyslné hranici $ 100 za akcii. Hranici $85 můžeme teď považovat za support.

Týdenní graf akcie Xylem (XYL). Zdroj: LYNX Trading

3. Akcie Evoqua Water (AQUA)

Evoqua je také zajímavým hráčem ve vodním průmyslu. Tato americká společnost vyvíjí inovativní systémy a technologie pro úpravu a dezinfekci vody pro města a průmyslové podniky. Společnost realizuje řadu ambiciózních projektů po celém světě.

Své pobočky má Evoqua Water v Kanadě, Anglii, Indii, Austrálii, Jižní Koreji, Singapuru a Nizozemsku. Původně byla společnost bývalou divizí německé společnosti Siemens. Z tohoto důvodu také disponuje obrovským výrobním závodem v německém Günzburgu. Se současnou tržní kapitalizací $ 2,9 miliardy je však společnost ve srovnání se Xylem na globálních trzích stále malým hráčem.

Evoqua Water je jedním z největších poskytovatelů systémů úpravy vody na severoamerickém trhu s více než 200 000 instalacemi. Přibližně 30 % všech nainstalovaných procesorových systémů v USA pochází od Evoqua Water. Společnost také vyrábí mobilní a nouzové napájecí systémy, které pomáhají v případě možného nedostatku vody nebo v krizových situacích rychle zajistit lidem pitnou vodu a naopak odstranit odpadovou vodu.

Produktová řada zahrnuje měřicí a regulační techniku pro úpravu vody, UV systémy a čerpadla. Stejně tak poskytuje speciální filtrační systémy pro úpravu vody používané v laboratořích.

Finanční výsledky (AQUA)

Obrat se v posledních letech zvyšoval o 8 % ročně. Společnost nebyla ani příliš silně zasažena koronavirovou krizí. V roce 2020 byly tržby ve výši $ 1,43 miliardy. Což je zhruba o 1 %  méně, než v předchozím roce. Počet nových zakázek také roste a ziskovost se výrazně zlepšila. Čistý zisk letos činil $ 114,4 milionů, zatímco v loňském roce společnost zaznamenala ztrátu ve výši $ 8,5 milionů. Jedná se tedy o poměrně volatilní akcii, která není vhodná pro konzervativní investory.

Technická analýza (AQUA)

Nedávno byla na hodnotě $ 25 proražena silná rezistence směrem vzhůru, ale cena po určité době pod tuto hranici opět klesla. Pokud se cena vyšplhá nad tuto hranici a dojde k odrazu směrem vzhůru, bude to znamenat, že hodnota $ 25 zafungovala jako support a býčí trend by mohl pokračovat. Pokud ale cena bude nadále klesat a uzavře pod trendovou čárou, je třeba se mít na pozoru, protože se může jednat o počátek obratu a konec býčího trendu.

Týdenní graf Akcie Evoqua Water (AQUA). Zdroj: LYNX Trading

Jak bylo řečeno, poptávka po vodě vzrůstá a zásoby vody se tenčí. Investice do vody je tedy určitě zajímavou příležitostí, jak rozšířit své portfolio. Mějte však na paměti, že jde spíše o dlouhodobou investici. Význam vodárenských společností bude v budoucnu jistě vzrůstat, proto se vyplatí akcie těchto firem sledovat a být o krok napřed.

Obchodování akcií vodárenských společností prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart