Technologie se vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí.  Tématem poslední doby je zejména 5G síť. Podle některých významných IT vývojářů by se 5G mohla stát čtvrtou průmyslovou revolucí.

Nová síť přináší řadu výhod, zejména zvýšení rychlosti. Přenos dat v rámci 5G sítě bude dokonce rychlejší než přenos dat v rámci wifi.

V některých regionech již lze využívat 5G síť na smartphonech. Díky tomuto trendu jsou pro investory akcie 5G společností stále více zajímavé.

Jistě proto nebude na škodu podívat se na perspektivní 5G akcie, které by v roce 2021 mohly zazářit

Co je 5G?

5G je oficiálně internet 5. generace. Telekomunikační společnosti a vlády tvrdě pracují na zavedení sítě 5G, která nahradí stávající 4G síť. Podle odhadů by síť 5G měla být minimálně 10x rychlejší než síť 4G.

Síť 5G bude také charakteristická větší propustností dat a menší latencí. Doba komunikace mezi zařízeními bude značně snížena. U 5G sítě jsou data posílána za 1 milisekundu, zatímco u 4G sítě to trvalo 50 milisekund.

Jak funguje 5G?

Síť 5G vyžaduje fotoniku pro zpracování velkého množství bezdrátových dat. Fotonika je technologie pro přenos informací světelnými částicemi. Čím vyšší je frekvence, tím rychlejší je připojení.  Tato rychlost však bude zajištěna na úkor dosahu antény. Těch se bude muset instalovat mnohem více.

V souvislosti se sítí 5G se často hovoří o možném dopadu na zdraví lidí a zvířat. Doposud však neexistují věrohodné studie, které by škodlivost této sítě potvrzovaly. Dalším diskutovaným tématem je otázka bezpečnosti a soukromí při používání této nové sítě.

Čtěte také: Technologické akcie: 5 nejlepších akcií roku 2021, které musíte znát!

Meteorologové také upozorňují, že 5G síť by mohla ovlivňovat faktory, které používají při předpovídání silných bouří.

Přesné dopady 5G sítě nebyly ještě dostatečně zmapovány. Můžeme očekávat, že začnou vznikat podrobné vědecké studie, které se tomuto tématu budou podrobně věnovat.

Co je Internet of Things (IoT)?

Vzhledem k rychlosti a nižší latenci je síť 5G významná pro tzv. internet věcí. Jedná se o síť elektronických zařízení (domácí spotřebiče, elektronika, zabezpečovací systémy atd.), které ke svému fungování využívají sdílení a výměnu dat.

Na základě získaných dat, se pak zařízení mohou individuálně rozhodovat. Příkladem takového spotřebiče může být inteligentní lednice či termostat.

Čtěte také: 21 nejlepších světových akcií pro rok 2021!

Síť 5G může znamenat revoluci také pro autonomní automobily. Tyto vozy potřebují vyhodnocovat velké množství informací, tudíž rychlá síť je nutností. S nástupem 5G sítí může dojít k pokroku ve vývoji bezpečných autonomních vozidel.

Nejlepší 5G akcie roku 2021

5G akcie mohou být fenoménem budoucnosti. My vám již teď ale přinášíme tipy na zajímavé společnosti z tohoto odvětví.

Níže Vám nabízíme podrobnější seznámení s vybranými firmami a jak si v současné situaci vedou. U každé 5G akcie uvádíme také aktuální cenový graf.

Akcie Skyworks Solutions (SWKS)

Skyworks Solutions je americká společnost zabývající se vývojem, designem a výrobou polovodičů pro mobilní komunikaci a vysokofrekvenční systémy.

Firma působí ve vysoce konkurenčním sektoru, ale určitě patří mezi špičku tohoto segmentu. Skyworks Solutions se zaměřuje hlavně na špičkové 4G smartphony a budoucí 5G smartphony.

Ve své poslední čtvrtletní zprávě společnost Skyworks Solutions uvádí, že jsou v perfektní pozici, aby využili obrovských příležitostí, které 5G nabízí. Společnost předpovídá, že smartphony využívající 5G síť budou vyžadovat více čipů a polovodičů.

Budování 5G sítě a vývoj samořiditelných vozidel navíc povede k nárůstu poptávky po vysokofrekvenčních systémech. To vše by mělo vést ke zvýšení tržeb.

Čtěte také: Zajímavé akcie 2021: Přinášíme 19 skvělých tipů pro vaše portfolio!

Společnost má úzké pracovní vztahy se společností Apple, což je ale také největším rizikovým faktorem pro akcionáře Skyworks Solutions. Přibližně 50 % příjmů pochází z dodávek čipů pro Apple. Pokud by náhodou došlo ke ztrátě tohoto obchodního partnera, společnosti by drasticky klesly tržby. To by se negativně odrazilo na ceně akcií.

5 největších akcionářů Skywork Solutions

Investor Počet akcií Procento z celkového počtu
Vanguard Group 18,24 milionu 11,06 %
BlackRock 15,29 milionu 9,27 %
State Street Global Advisors 7,82 milionu 4,74 %
Vulcan Value Partners 6,08 milionu 3,68 %
T. Rowe Price Associates 4,50 milionu 3,73 %

 

Skyworks Solutions nedávno ukončila partnerství s čínským Huawei v důsledku ekonomického napětí mezi Čínou a USA. Momentálně do Číny nelze exportovat americké čipy. To se však může velmi rychle změnit.

Aktuální ocenění akcií Skyworks Solutions vypadá atraktivně. Poměr P/E je v současné době přibližně 27,18. Kolem 78,7 % společnosti je v majetku institucionálních investorů.

5g akcie, SWKS

Týdenní graf  SWKS od června 2015 až do března 2021. Zdroj: LYNX Trading.com.

Při pohledu na cenový graf vidíme, že cena akcie se nachází v býčím trendu, který započal v lednu roku 2019. I přes krátkodobé propady tento rostoucí trend nadále vytváří vyšší dna.

Pokud by cena významně klesla pod hodnotu $ 160, je třeba zpozornět, protože by se mohlo jednat o ukončení růstu ceny této 5G akcie.

Akcie Teradyne (TER)

Společnost Teradyne vyvíjí a prodává řadu testovacích produktů pro polovodičový průmysl. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 pocházelo 69 % celkových tržeb z prodeje testovacích systémů používaných v polovodičovém sektoru. Zbývající výnosy pocházely z prodeje automatizačních systémů a testovacích systémů pro bezdrátové sítě.

V roce 2019 přišla americká společnost s produktem UltraWaveMX44. Jedná se o testovací řešení pro 5G síť. Vzhledem k tomu, že při nastavování nové 5G sítě je třeba provést mnoho testů, společnost z tohoto produktu silně profituje.

To je patrné i ve výroční zprávě za rok 2020. Teradyne se v porovnání s loňským rokem podařilo zvýšit tržby o 37 %. Zisk na akcii se také zvýšil o 67 % ve srovnání s rokem 2019. V roce 2021 se očekává pokračování tohoto růstu. Ve svém výhledu do roku 2021 společnost uvádí, že očekávají další nárůst poptávky po testovacích systémech v sektoru polovodičů.

5 největších akcionářů Teradyne

Investor Počet akcií Procento z celkového počtu
Vanguard Group 19,04 milionu 11,47 %
BlackRock 14,04 milionu 8,45 %
Baillie Gifford & Co 8,07 milionu 4,86 %
Columbia Treadneedle Inv. 7,57 milionu 4,56 %
State Street Global Advisers 6,88 milionu 4,14 %

 

Aktuální dividendový výnos Teradyne je 0,35 %. Cena této 5G akcie v posledních měsících prudce vzrostla. Aktuální poměr P/E je 26,46.

5G akcie, TERTýdenní graf  TER od června 2015 až do března 2021. Zdroj: LYNX Trading.com.
Akcie Teradyne zažívá růst od roku 2016. Zejména v posledních týdnech ale dochází k divokým cenovým pohybům této akcie.

Bude zajímavé sledovat, zda se kurz akcie udrží nad hodnotou $ 110. Doposud ale cena akcie poslední dobou vytvářela vyšší dna, tak uvidíme, zda se růstový trend nadále udrží.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Akcie Apple (AAPL)

Americká společnost Apple, kterou v roce 1977 založili Steve Jobs a Steve Wozniak, je jednou z největších a nejznámějších společností na světě. V jejím produktovém portfoliu najdeme například iPhone, iPad, iPod, Apple Watch a iMac.

V říjnu 2020 Apple uvedl na trh svůj nový iPhone, který již může využívat 5G sítě. Jakmile bude v USA a Evropě zavedena 5G síť, analytici očekávají velký nárůst poptávky po nejnovějším iPhonu. To by mohlo mít zásadní dopad na cenu akcií společnosti Apple, protože 50 % jejich příjmů pochází právě z prodeje iPhone.

5G akcie, AAPLTýdenní graf  AAPL od června 2015 až do března 2021. Zdroj: LYNX Trading.com.
V minulém čtvrtletí si Apple vedl velmi dobře. Tržby vzrostly o více než 10 %. Poptávka po produktech Apple nyní raketově roste v Číně, kde vzrostly tržby o 57 %. Růst v Číně byl tažen silnější poptávkou po nejnovějším iPhonu.

Společnost vyplácí roční dividendu ve výši $ 0,82, což akcionářům poskytuje dividendový výnos 0,68 %. Poměr P/E je momentálně 32,73.

5 největších akcionářů Apple

Investor Počet akcií Procento z celkového počtu
Vanguard Group 1,28 miliardy 7,63 %
BlackRock 1,06 miliardy 6,29 %
Berkshire Hathaway 944 milionů 5,62 %
State Street Global Advisers 672 milionů 4,01 %
FMR LLC 329 milionů 1,96 %

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart