Akcie biopotravin získávají na oblibě. Ještě před několika lety byly biopotraviny spíše ekologickou alternativou pro úzký okruh spotřebitelů. V posledních letech však dobývají tyto produkty stále více regálů supermarketů a bio je doslova všude kolem nás. Lidé chtějí jíst zdravěji. K větší informovanosti o výživě přispěly také četné skandály v potravinářském průmyslu a zemědělství (zejména co se týče chovu zvířat).

Následující článek vám pomůže více se zorientovat v biopotravinovém průmyslu. Vysvětlíme si, co je bio a jak se sektoru biopotravin daří. Seznámíme vás s nejlepšími společnostmi v tomto oboru. Nakonec si 3 vybrané akcie biopotravin rozebereme detailněji. Poznejte nejlepší biopotravinové akcie v roce 2022.

Co jsou biopotraviny?

Biopotraviny pocházejí z ekologického zemědělství. Jejich ložky jsou vyrobeny převážně ekologicky. Konečné produkty mohou také obsahovat méně přídatných látek než konvenční produkty a musí obsahovat více než 95 % ekologicky vyrobených složek.

V ekologickém zemědělství se například zcela upouští od přípravků na ochranu rostlin (pesticidy, herbicidy a fungicidy) a od umělých hnojiv. Nejde jen o zbytky, které znečišťují konečný produkt, ale také o zamezení znečištění životního prostředí a dalších negativních vlivů na přírodu. I genetické inženýrství a ozařování jsou pro ekologické produkty tabu. Kromě toho hraje v ekologickém zemědělství důležitou roli střídání plodin. Ty by se měly na poli střídat tak, aby se zabránilo vyplavování půdy.

Při produkci ekologického masa a dalších ekologicky produkovaných živočišných produktů je nejdůležitější vhodný chov zvířat v souladu se specifickými požadavky jednotlivých druhů. Patří sem například venkovní výběh, pastva a zákaz roštových podlah a klecí. Do krmiva by se také neměly přidávat růstové hormony a antibiotika.

Výroba certifikovaných biopotravin však obvykle vyžaduje více know-how, práce a dokumentace. Kromě toho je produktivita obvykle výrazně nižší než v konvenčním zemědělství. Ekologické produkty jsou proto obvykle výrazně dražší než “normální” potraviny.

Akcie biopotravin: Normy v EU a USA pro ekologickou produkci

Pojmy “ekologický” a “organický” jsou v EU právně definovány a chráněny. Nařízení ES o ekologickém zemědělství definuje minimální normy pro ekologickou produkci a používání pojmu “ekologický”. Producenti, kteří splňují stanovené normy a požadavky, mohou inzerovat své provozovny jako certifikované ekologické farmy s oficiální zelenou pečetí EU. Kromě toho ve většině evropských zemí existují soukromé svazy ekologického zemědělství s vlastními značkami.

Mimo EU má každý stát své vlastní předpisy o ekologickém zemědělství. Například v USA se pro potraviny nejčastěji používají termíny “natural” a “organic”. Mezi těmito dvěma pojmy je však velký rozdíl. Zatímco termín “natural” používají výrobci podle vlastního uvážení a neexistují pro něj žádné předpisy, na používání termínu “organic” jsou kladeny podobně vysoké požadavky jako na termín „ekologický“ v EU. Ministerstvo zemědělství Spojených států amerických (USDA) reguluje a kontroluje používání tohoto termínu a zajišťuje tak, aby spotřebitelé nebyli klamáni podvodným označováním.

Trh s biopotravinami roste. Příležitost pro akcie biopotravin?

V celé Evropě přesahuje prodej biopotravin 50 miliard EUR. V mnoha evropských zemích (např. Francie, Dánsko, Švédsko a Švýcarsko) již přesahuje podíl biopotravin více než 10 % z celkového počtu prodaných potravin. Z celosvětového pohledu však v prodeji biopotravin dominují USA.

Podle odborníků by se poptávka po biopotravinách měla v nadcházejících letech nadále zvyšovat. Trend zdravé výživy je zřejmě nezlomný. Vedle biopotravin výrazně roste také prodej bezmasých potravin vyráběných například ze sójových produktů a dalších náhražek, protože počet vegetariánů a veganů stále stoupá. Obchod s bioprodukty v poslední době zatěžuje pouze vysoká míra inflace. Vzhledem k výraznému nárůstu cen potravin věnovali spotřebitelé v poslední době větší pozornost cenám než původu.

Poznejte další nejlepší akcie:Nejlepší akcie biopotravin v roce 2022

Níže najdete seznam deseti společností, které se zaměřují na biopotraviny a zdravou výživu. Tři z těchto akcií rozebereme podrobněji níže. Mějte prosím na paměti, že tento seznam slouží spíše jako inspirace a náhled do biopotravinového sektoru. Jedná se o cenné papíry společností, které mají potenciál z rostoucího trendu biopotravin profitovat. Nejedná se ale o investiční doporučení. Každý obchodník a trader by se měl k nákupu bio akcií rozhodnout na základě své vlastní investiční strategie a správně nastaveného money managementu.

Loading ...
Název společnosti Symbol Měna Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Půl roku 1 rok
The Simply Good Foods SMPL USD 36,96 -0,60 % -2,00 % -5,16 % 1,30 %
Lifeway Foods LWAY USD 15,25 -0,39 % -0,72 % 8,04 % 149,02 %
Natural Grocers by Vitamin Cottage NGVC USD 20,99 -0,19 % -0,52 % 33,52 % 81,39 %
SunOpta STKL USD 5,48 1,67 % 3,21 % 10,51 % -22,63 %
Hain Celestial Group HAIN USD 7,05 -2,27 % -5,87 % -34,82 % -46,71 %
Sprouts Farmers Market SFM USD 79,16 0,29 % 0,00 % 83,77 % 120,28 %
Medifast MED USD 24,80 1,37 % 2,49 % -62,13 % -69,38 %
United Natural Foods UNFI USD 11,79 -2,21 % -5,95 % -20,76 % -58,21 %

3 tipy na akcie biopotravin pro vaše portfolio v roce 2022

Seznamte se podrobně se 3 biopotravinovými akciemi, které na trhu zaujímají silnou pozici. Poznejte cenné papíry společností, které by mohly být zajímavou příležitostí.

Akcie Sprouts Farmers Market (SFM): Rostoucí řetězec ekologických supermarketů

Sprouts Farmers Market je americký řetězec supermarketů se sídlem ve Phoenixu v Arizoně, který se specializuje na zdravé a přírodní potraviny, bioprodukty a veganskou stravu. I přes vysokou kvalitu nabízených potravin se dbá na to, aby byly výrobky cenově dostupné pro každého a nejednalo se o luxusní produkty pro vyšší třídu. Sortiment tohoto řetězce supermarketů zahrnuje například rostlinné, veganské a bezlepkové potraviny. Najdeme zde také produkty keto diety a maso a mléko od krav krmených výhradně trávou a senem. Kromě toho sortiment zahrnuje řadu dalších výrobků pro zdravý a uvědomělý životní styl. Jde například o přírodní kosmetiku a wellness produkty. Sprouts Farmers Market v poslední době profituje ze skutečnosti, že mnoho Američanů se rozhodlo pro uvědomělejší stravování – zejména v době pandemie COVID-19.

Akcie biopotravin: Týdenní cenový graf akcie SFM
Týdenní graf akcie SFM od srpna 2016 do června 2022. Zdroj: Trader Workstation (22. 6. 2022)

Sprouts Farmers Market bojuje proti plýtvání potravinami

Společnost se angažuje v sociální oblasti a podporuje místní zdravotnické projekty a neziskové organizace. Kromě toho Sprouts Farmers Market rozdává neprodejné, ale poživatelné potraviny potřebným. Tímto způsobem společnost rozdala již více než 23 milionů porcí jídel. Potraviny, které již nejsou vhodné pro lidskou spotřebu, se používají jako krmivo pro zvířata nebo se dávají k dispozici pro zemědělství. Slouží pak pro kompost, který je bohatý na živiny.

Sprouts Farmers Market je ve 23 státech a plánuje každý rok otevřít nové prodejny

V současné době je společnost zastoupena ve 23 státech USA s 379 supermarkety a přibližně 35 000 zaměstnanci. V roce 2022 Sprouts Farmers Market očekává otevření celkem 15 až 20 nových prodejen. Do budoucna společnost plánuje každý rok otevřít nejméně 10 % nových prodejen.

Převzetí řetězce ze strany velkých hráčů je rovněž reálné. Před několika lety Amazon převzal konkurenční společnost Whole Foods za 14 miliard USD. Větší maloobchodní řetězce (např. Kroger, Costco nebo WalMart) by se tak mohly v budoucnu ucházet o akvizici Sprout Farmers Market.

Akcie Sprouts Farmers Market: Analytici očekávají v roce 2022 nárůst příjmů o 4 %

V roce 2021 klesly příjmy z 6,5 miliardy USD na 6,1 miliardy USD. Šlo o důsledky dopadů pandemie COVID-19. Zisk na akcii rovněž poklesl z 2,49 USD na 2,10 USD. Pro finanční rok 2022 analytici očekávají mírný nárůst příjmů o 4 % na 6,3 miliardy USD a mírně vyšší zisk na akcii ve výši 2,14 USD. Pro rok 2022 pak odborníci při tržbách 6,7 miliardy USD očekávají zisk na akcii ve výši 2,26 USD (+6 %).

I když se růst v roce 2021 poněkud zpomalil, úspěšný příběh společnosti by měl pokračovat i v následujících letech. Sprouts Farmers Market pravidelně odkupuje své vlastní akcie, čímž podporuje vývoj jejich ceny. Až se v roce 2022 růst opět zrychlí, měli by z toho profitovat i investoři. Dříve či později by se akcie tohoto řetězce ekologických supermarketů měly vymanit z mnohaletého bočního pohybu směrem nahoru. Pro investory, ktěří se zajímají o akcie biopotravin a chtějí dlouhodobě vsadit na ekologický trend v USA, by akcie SFM mohla být zajímavou příležitostí.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Akcie Hain Celestial (HAIN): Seznamte se s šampionem v udržitelnosti

Hain Celestial Group je americká společnost se sídlem v New Yorku, která se zaměřuje na výrobu a celosvětovou distribuci zdravých potravin a výrobků. Společnost byla založena v roce 1993 a svou současnou podobu získala v květnu 2000, kdy se Hain Food Group spojila se společností Celestial.

Akcie biopotravin: Cenový graf akcie HAIN
Týdenní graf akcie HAIN od srpna 2016 do června 2022. Zdroj: Trader Workstation (22. 6. 2022)

Akcie Hain Celestial: Rozsáhlé produktové portfolio v 80 zemích světa

Portfolio výrobků je široké. Jde například o bylinné čaje nabízené pod značkou Celestial Seasonings. Dále o občerstvení pod značkou Terra. Hain Celestial pod značkami Jason, Alba, Live Clean a Avalon Organic nabízí také mýdla, pleťové vody, výrobky pro péči o vlasy a mytí těla. V nabídce nechybí ani kojenecká výživa.

V roce 2015 Hain Celestial Group převzala rakouskou společnost Mona Naturprodukte, která pod značkou Joya nabízí rostlinné alternativy mléka a mnoho dalších rostlinných výrobků. Společnost distribuuje své výrobky do velkoobchodů, obchodů s biopotravinami a přírodními potravinami, supermarketů, internetových obchodů, klubů a drogerií. Funguje přibližně v 80 zemích světa. Díky svému silnému zaměření na udržitelnost získala Hain Celestial nedávno ocenění “Šampion udržitelnosti”.

Biopotravinová akcie Hain Celestial: Tržby v roce 2022/2023 by měly vzrůst o 6 %

V roce 2020/21 vzrostly tržby společnosti o 4 % na 1,97 miliardy USD. Zisk na akcii se přitom zvýšil o 73 %. Konkrétně z 0,84 USD na 1,45 USD. Pro finanční rok 2021/22 analytici očekávají mírný pokles příjmů o 3 % na 1,91 miliardy USD. Zisk na akcii by se měl snížit o 12 % na 1,28 USD. Analytici nedávno snížili své odhady, což mělo odpovídající dopad i na cenu akcií. V roce 2022/23 odborníci očekávají nárůst tržeb o 6 % na 2,03 miliardy USD a zisk na akcii ve výši 1,55 USD (+21 %). Společnost Hain Celestial důsledně odkupuje vlastní akcie. Například ve finančním roce 2020/21 odkoupila zpět přibližně 3,1 milionu akcií, tedy asi 3 % akcií v oběhu.

Akcie společnosti Hain Celestial se od začátku roku 2019 nacházejí v novém rostoucím trendu. Předtím se během 4 let cena propadla z nejvyšších hodnot 70 USD v roce 2015 na zhruba 14 USD. Na konci roku 2021 bylo dosaženo ceny necelých 49 USD. Dlouhodobí investoři a zájemci o biopotravinové akcie by mohli využít současného poklesu k správnému načasování k nákupu akcií.

Akcie United Natural Foods (UNFI): Největší severoamerický velkoobchodní řetězec s biopotravinami

United Natural Foods je společnost se sídlem v Providence na Rhode Islandu a specializuje na výrobu a velkoobchodní distribuci přírodních biopotravin v USA a Kanadě. Společnost vznikla v roce 1996 spojením dvou regionálních distributorů – Mountain People’s Warehouse a Cornucopia Natural Foods. Vytvořila tak největší severoamerický velkoobchodní řetězec s biopotravinami a přírodními potravinami.

Akcie biopotravin: Cenový graf akcie UNFI
Týdenní graf akcie UNFI od srpna 2016 do června 2022. Zdroj: Trader Workstation (22. 6. 2022)

United Natural Foods nabízí až 275 000 produktů

Společnost má v sortimentu více než 275 000 výrobků, které zahrnují nejen ekologické zboží, ale i konvenční výrobky a nepotravinářské zboží. United Natural Foods má řadu vlastních značek, které spolu s ostatními výrobky distribuuje více než 30 000 zákazníkům. Zásobuje supermarkety, obchody se zdravou výživou a biopotravinami, internetové obchody, potravinářské společnosti a zásilkové služby. Za tímto účelem společnost provozuje přibližně 55 logistických center. Pro doručení čerstvého zboží přímo k zákazníkům slouží chladící ekologická nákladní vozidla. Zdaleka nejdůležitějším zákazníkem je dceřiná společnost Amazonu Whole Foods.

Biopotravinová akcie United Natural Foods: Očekává se nárůst tržeb o 3 %

V roce 2020/21 se příjmy zvýšily o 1,5 % na 27 miliard USD. Zisk na akcii se zvýšil o 43 % z 2,72 USD na 3,88 USD. Pro finanční rok 2021/22 analytici očekávají nárůst příjmů o 6 % na 28,7 miliardy USD a nárůst zisku na akcii o 7 % na 4,16 USD. V roce 2022/23 odborníci očekávají nárůst tržeb o 3 % na 29,5 miliardy USD a zisk na akcii ve výši 4,41 USD (+6 %).

Cena akcií United Natural Foods se od minima 5 USD na začátku roku 2020 desetkrát zvýšila a stále má vzestupný trend. Navzdory působivému vývoji je historické maximum z roku 2015 ve výši 83,91 USD stále daleko. Zda se akcie ve střednědobém až dlouhodobém horizontu vrátí zpět na tuto úroveň, závisí především na vývoji marží. Pokud se společnosti podaří je byť jen mírně zvýšit, projeví se to odpovídajícím pákovým efektem na výši zisků. U této biopotravinové akcie lze očekávat silné volatilní pohyby.

Omezené příležitosti pro investice do akcií biopotravin?

Investoři, kteří chtějí investovat do odvětví biopotravin, často naráží na malý výběr společností kótovaných na burze. Společnosti zabývající se ekologií, udržitelným rozvojem a biopotravinami mají zřejmě ke kapitálovému trhu nedůvěru. Čím více se však bude ekologický trend prosazovat, tím více se bude tento názor měnit.

Lze očekávat, že v nadcházejících letech bude stále více podniků z odvětví biopotravin uznávat výhody kapitálového trhu. Zejména pokud jde o otevírání nových trhů a kapitálovou expanzi. Tři představené akcie biopotravin jsou v tomto ohledu průkopníky a umožňují vám jako investorovi profitovat z globálního vzestupu ekologického sektoru.

Obchodujte akcie biopotravin prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

PROBST, W. Die besten Bio Lebensmittel Aktien 2022. LYNX [online]. Vydáno 8. 6. 2022 [cit. 22. 6. 2022]. Článek naleznete zde.

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart