Akcie herních vývojářů se během koronavirové krize v roce 2020 dostaly do popředí zájmu investorů. Mnoho lidí trávilo v době lockdownu spoustu času u počítače. To podpořilo prodeje herních společností. Firmy v předchozích letech využily nový potenciál k digitalizaci a technologickým inovacím. Na začátku roku 2021 však “koronavirový boom” opět skončil. Od té doby se akcie herních vývojářů nacházejí spíše v útlumu. To by se však mohlo brzy změnit.

Akcie herních vývojářů těžily z koronavirové pandemie

Akcie herních vývojářů se z počátečních poklesů cen během pandemie v únoru a březnu 2020 poměrně rychle zotavily. Investorům bylo poměrně rychle jasné, že díky lockdownům budou lidé trávit více času doma. A že pro krácení volného času zřejmě budou hrát hry a trávit čas na sociálních sítích. Ať už na chytrém telefonu, počítači nebo herní konzoli. A tento předpoklad se ukázal jako pravdivý. Podle studií se během “tvrdého” lockdownu hrálo až o 75 % více videoher. To znamenalo výrazný nárůst tržeb pro herní společnosti a vedlo k růstu cen akcií herních vývojářů. Po skončení lockdownů však euforie vychladla.

Digitalizace podporuje rozmach online her

Online hry a videohry jsou dnes jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit. A to nejen mezi mladými lidmi, ale i v jiných věkových skupinách. Hráči, kteří se chtějí ponořit do stále realističtějších virtuálních světů, ať už jako jednotlivci, nebo jako tým, si stále častěji předplácejí měsíční nebo roční předplatné.

Lukrativní a skvěle škálovatelný obchodní model poskytovatelů her je založen na softwaru, který je nabízen ke stažení na internetu. A to prostřednictvím streamingu nebo cloudu. Hry se nyní hrají na všech zařízeních s připojením k internetu (počítače, herní konzole, notebooky, tablety a chytré telefony). Svou oblibu získávají také například Oculus Rift. Jde o brýle pro virtuální realitu, se kterými si můžete hrát v trojrozměrném prostoru. Postavy lze ovládat intuitivně pomocí gest. Všechny velké herní společnosti v současnosti vyvíjejí vlastní náhlavní soupravy VR.

Online hra se může stát stejně populární jako například hollywoodský film. Finanční úspěch pokračování, za nimiž stojí početná fanouškovská základna, je obvykle zaručen. Mezi takové kultovní hry patří například World of Warcraft (Activision Blizzard), League of Legends (Riot Games) nebo FIFA (Electronic Arts).

Až 90 % prodejů her se uskutečňuje digitálně

Hlavním distribučním kanálem herního průmyslu byl dlouhou dobu prodej datových nosičů (DVD, CD-ROM) prostřednictvím maloobchodních prodejců nebo internetových obchodů. Ti byli díky digitalizaci odsunuti na vedlejší kolej a nyní hrají jen okrajovou roli. Vývoj je srovnatelný s videopůjčovnami. I ty se staly skutečnou vzácností na úkor poskytovatelů online videí, jako je Netflix.

Poskytovatelé her obcházením maloobchodních prodejců zvyšují své zisky. Díky modelům předplatného navíc generují opakované příjmy. Společnost Newzoo, která se zabývá průzkumem trhu a specializuje se na online hry a elektronické sporty, předpokládá, že více než 90 % všech prodejů her se nyní uskutečňuje digitálně.

Nákupy za herní vylepšení a bonusy: Mikrotransakce generují vysoké dodatečné příjmy

To však není vše. Hráči moderních videoher si mohou v rámci hry přikupovat různá vylepšení a bonusy. Většinou jde o speciální schopnosti a výbavu pro herní postavu. Hráči tak u hry, která stojí 50 až 100 EUR, mohou nakonec utratit i mnohonásobně více za dodatečné funkce a vylepšení. Tyto mikrotransakce a nákupy se tak staly důležitým zdrojem příjmů herního průmyslu.

Co je pegi?
Pan European Game Information (PEGI)
PEGI je ratingový systém počítačových her, který zavedla EU. Jde o reakci na návykovost videoher. Systém PEGI poskytuje informace pro rodiče a pedagogy o možných nevhodných prvcích v dané počítačové hře pomocí ikon na obálce. Speciální ikona také upozorňuje na možnost dodatečných nákupů ve hře samotné.

Vzhledem k tomu, že se každý hráč sám rozhoduje, kolik času a peněz do herního světa investuje, je tento obchodní model ve většině případů herní komunitou akceptován. V mnoha případech jsou základní verze her dokonce nabízeny ke stažení zdarma, takže potenciál příjmů pochází výhradně z nákupů ve hře.

Celosvětové tržby herního průmyslu v roce 2022: Více než 200 miliard USD

Podle společnosti Newzoo hraje v současné době videohry alespoň občas téměř 2,9 miliardy lidí na celém světě. Očekává se, že již v letošním roce bude překročena hranice 3 miliard. Pro rok 2022 analytici předpovídají celosvětové tržby v oblasti her ve výši přibližně 203 miliard USD, což je přibližně +5 % oproti předchozímu roku.

Největším herní trh se nachází v USA. A to s objemem přibližně 51 miliard USD. Následuje Čína s 50 miliardami USD. Čína má zdaleka nejvíce aktivních hráčů (více než 660 milionů). Celkově se očekává, že tržby na globálním herním trhu (včetně hardwaru) se do roku 2024 vyšplhají na neuvěřitelných 223 miliard USD.

Tržby za hry pro mobilní telefony dosáhnou $103,5 mld. Popularita elektronických sportů roste

Největší podíl na prodeji podle segmentů mají hry pro chytré telefony a tablety. V současnosti tvoří téměř polovinu celkového objemu a silně rostou zejména v Asii. V lidnatých zemích, jako je Čína, Indie nebo Indonésie, zatím nejsou počítače a konzole příliš rozšířené. Hry se hrají hlavně na hojně používaných chytrých telefonech. Odhaduje se, že růst mobilních her je dvakrát vyšší než růst tradičních her pro PC a konzole. Společnost Newzoo předpovídá, že tržby v tomto sektoru dosáhnou 103,5 miliardy USD.

Růstu celého odvětví se v nadcházejících letech odhaduje na přibližně 10 % ročně. Stále více přispívají i specializovaná odvětví, jako je virtuální realita, rozšířená realita a elektronické sporty (organizované soutěže mezi jednotlivými hráči nebo týmy). Podle společnosti Newzoo se očekává, že v roce 2022 dosáhne celosvětový objem prodeje elektronických sportů 1,4 miliardy USD. Do roku 2025 se očekává roční míra růstu přibližně +25 %.

Obzvláště rychle se rozvíjejícím trendem jsou hry pro vzdělávací a výukové účely. Ty získaly na významu zejména během pandemie koronaviru. Vzdělávací program je často doplněn o herní prvky. Uživatel například za dosaženou úroveň získává digitální odměnu nebo musí virtuálně soutěžit s ostatními hráči.

Herní enginy umožňují vytvářet online hry

Takzvané herní enginy jsou stále populárnější. Jedná se o platformy pro vývoj počítačových her, které řídí průběh hry a jsou zodpovědné za vizuální 2D nebo 3D zobrazení hry. Profesionální vývojáři her je mohou používat k vytváření a prodeji vlastních her. Mezi nejoblíbenější 3D enginy patří CryEngine, Frostbite, Unity Engine a Unreal Engine. Platformy, jako je Roblox, navíc nabízejí uživatelům možnost vytvářet vlastní počítačové hry pomocí enginu Roblox Studio a nabízet je ostatním uživatelům zdarma nebo za poplatek. Hry vytvořené pomocí enginů představují pro velké vydavatele her stále větší konkurenci. Jde například o společnosti Unity Software nebo Roblox.

Cloudové hry mají budoucnost – hráči nepotřebují drahé vybavení

V současné době je nemyslitelný život bez služeb, jakými jsou například Spotify a Netflix. Rychlý internet umožnil raketový rozvoj podobných produktů. Díky těmto streamovacím službám již zařízení nemusí mít potřebný hardware, aby fungovaly ryhle. Pro ukládání dat se používá tzv. „cloud“.

To by také mohla být budoucnost pro hraní her. Hráč tak nutně nepotřebuje výkonný herní počítač, jako tomu bylo v minulosti. Existují služby, které hráčům umožňují připojit se k internetu a hrát své oblíbené hry. Herní relace jsou uloženy v cloudu, což hráčům umožňuje pokračovat ve hře kdykoliv a kdekoliv.

V tomto konceptu uživatel zpravidla zaplatí měsíční poplatek, aby mohl hrát všechny druhy videoher prostřednictvím tabletu, mobilního telefonu nebo jiného zařízení. Velkou výhodou je, že uživatel nemusí hru fyzicky instalovat do svého zařízení. Cloud má však i řadu komplikací. Jedním z největších požadavků na plynulý chod her je trvalý přístup k internetu. Rozšíření 5G by však mohlo tento problém vyřešit.

GameStop akcie a short squeeze v roce 2021

Na začátku roku 2021 vyvolaly akcie maloobchodního řetězce s videohrami GameStop rozruch na burze i v médiích. Společnost prodává počítačové hry a příslušenství ve zhruba 5 000 obchodech po celém světě. Již několik let se firma potýkala s poklesem tržeb. Velké hedgeové fondy proto vsadily na pokles ceny akcií GameStop prostřednictvím tzv. krátkých prodejů.

Na sociálních sítích vznikl nápad vyhnat cenu akcií prudce nahoru společnými nákupy mnoha uživatelů, čímž se hedgeové fondy dostaly do úzkých. Takovému scénáři se také říká short squeeze. Cenné papíry společnosti, které se ještě na začátku roku 2021 obchodovaly pod 20 USD, se během krátké doby vyšplhaly na 483 USD. Není divu, že GameStop byl po několik týdnů tématem číslo jedna mezi investory i v médiích. V této souvislosti se hovořilo o “vzpouře drobných investorů”.  Některé z hedgeových fondů dokonce utrpěly miliardové ztráty.

Mějte prosím však na paměti, že akcie GME mohou být velmi volatilní a jejich obchodování je vysoce rizikové. Vždy tedy dodržujte svůj obchodní plán a zásady money managementu.

Herní ETF a ETF elektronických sportů

Investoři, kteří chtějí profitovat z boomu online her, nemusí přímo investovat do jednotlivých akcií herních vývojářů. K dispozici jsou ETF na hry a elektronické sporty. Jde například o fond VanEck Vectors Video Gaming and eSports UCITS ETF (ESP0). Kromě ETF existuje samozřejmě řada akcií z oblasti eSportu a her.

Akcie herních vývojářů: Aktuální vývoj ceny

V následující tabulce najdete seznam deseti akcií herních společností pro rok 2022. Níže si pak detailněji rozebereme 3 vybrané akcie.

Loading ...
Název společnosti Symbol Měna Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Půl roku 1 rok
Unity Software Inc U USD 8,83 22,89 0,92 % -5,44 % -14,98 % -19,37 %
Sony Group Corp ADR SONY USD 102,54 81,56 0,31 % -0,60 % -1,66 % -11,12 %
Corsair Gaming Inc CRSR USD 1,11 10,95 0,46 % -1,70 % -15,25 % -37,54 %
Roblox Corporation RBLX USD 20,66 34,96 3,83 % -0,98 % 14,33 % -10,81 %
Netease NTES USD 60,31 94,88 -1,90 % 0,99 % -7,49 % 3,19 %
Take-Two Interactive Software Inc. TTWO USD 23,98 139,96 1,26 % -2,46 % 0,81 % 13,39 %
Electronic Arts Inc. EA USD 34,03 127,12 0,04 % 0,09 % -0,21 % -1,50 %
Nintendo Co. Ltd. 7974 EUR 58,77 45,80 -0,98 % -1,97 % 18,94 % 20,68 %

Akcie Take-Two Interactive (TTWO): Společnost stojící za Grand Theft Auto

Take-Two Interactive (TTWO) je newyorská společnost známá především díky hře Grand Theft Auto (GTA). Poslední verze GTA V se prodalo více než 165 milionů kopií. Celkem se již prodalo více než 300 milionů kopií této herní série. Na začátku roku bylo zveřejněno, že Take Two již pracuje na další verzi této hry (GTA VI).

Tato inovativní herní společnost, která vyvíjí hry pro konzole, počítače, tablety a chytré telefony, má další želízko v ohni. Na konci roku 2019 přišel na trh další bestseller. Jedná se o hru z prostředí Divokého západu Red Dead Redemption 2. Té se prodalo více než 44 milionů kopií. Aktuálně se pracuje na dalším pokračování. Nejstahovanější hrou pro PlayStation se stala NBA 2K22, která byla uvedena v září 2021. Produkty společnosti Take-Two jsou k dispozici v maloobchodních prodejnách, v digitální podobě, na online platformách a v cloudových streamovacích službách.

Akvizice společnosti Zynga za 12,7 miliardy USD

Počátkem roku vzbudila rozruch akvizice poskytovatele mobilních her Zynga společností Take-Two Interactive v hodnotě 12,7 miliardy USD. Společnost Zynga vyvinula mimo jiné populární hru pro chytré telefony Farmville a přibližně 50 dalších her pro mobilní telefony a tablety. Dosud nejdražší převzetí v herním průmyslu bylo dokončeno v květnu 2022. Společnost Microsoft však pracuje na ještě mnohem větší transakci. Softwarový gigant chce za zhruba 69 miliard USD převzít vývojáře hry Call of Duty, společnost Activision Blizzard.

Akcie herních vývojářů: Cenový graf akcie TTWO
Týdenní graf akcie TTWO od leden 2018 do prosinec 2022. Zdroj: Trader Workstation (14. 12. 2022)

Analytici očekávají nárůst tržeb o 81 %

Společnost Take-Two Interactive spolehlivě překonává své vlastní prognózy i odhady analytiků. Tak tomu bylo i v uplynulém finančním roce 2021/22. V polovině května 2021 společnost vykázala čísla, která výrazně překonala očekávání analytiků. Tržby se zvýšily o +4 % z 3,4 miliardy USD v předchozím roce na 3,5 miliardy USD. Společnost je silná zejména díky nákupům v hrách a modelům předplatného. Více než 60 % celkových příjmů již tvoří opakované příjmy a další příjmy z již prodaných her. Společnost vykázala za rok 2021/22 zisk ve výši 5,06 USD na akcii (v předchozím roce 6,58 USD na akcii). Analytici přitom očekávali 4,81 USD na akcii. Hlavními tahouny příjmů byly hry Grand Theft Auto Online, Grand Theft Auto 5, Red Dead Redemption 2, Borderlands 3, Red Dead Online a také NBA 2K21 a NBA 2K22.

Pro aktuální finanční rok 2022/23 analytici předpovídají v souvislosti s akvizicí nárůst tržeb o 81 % na 6,2 miliardy USD. Očekává se, že zisk na akcii bude o 12 % vyšší než v předchozím roce a dosáhne 5,68 USD. Tržní konsensus pro nadcházející finanční rok 2023/24 předpokládá tržby ve výši 8,2 miliardy USD (+32 %) a zisk 8,48 USD na akcii.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Akcie Roblox (RBLX): Online herní platforma pro mladou generaci

Společnost Roblox (RBLX) provozuje stejnojmennou platformu pro online videohry od roku 2006. Název Roblox je odvozen od slov “robot” a “blocks”. Jedná se o snadno použitelnou online herní platformu, kde mohou uživatelé nebo vývojáři vytvářet vlastní počítačové hry pomocí digitální stavebnice. Ty pak můžete hrát na počítači, chytrém telefonu nebo konzoli Xbox i s dalšími uživateli. Platforma, jejíž obchodní model je podobný modelu YouTube, se během krátké doby stala nejoblíbenější herní platformou pro děti a mládež na internetu.

Roblox umožňuje lidem vytvářet hry a vydělávat tím peníze

Na Robloxu může každý vytvářet vlastní hry a online světy a sdílet je s ostatními. Děti a mladí lidé se zároveň učí programovat. Platforma Roblox má vlastní ekonomický systém. Ti, kteří svou hru zpřístupní ostatním uživatelům, za ni mohou požadovat platbu ve formě digitální měny “Robux” a vydělat tak i skutečné peníze. Tři teenageři, kteří vytvořili populární hru Jailbreak, se podle Business Insideru stali milionáři. V současné době je na této platformě, která je velmi oblíbená mezi mladými lidmi, aktivních přibližně 54 milionů uživatelů.

Roblox zůstává nadále ztrátový zejména kvůli rozsáhlým investicím

Společnost Roblox dokázala v posledních třech letech zvýšit svůj obrat v průměru o 85 %. V poslední době se však růst značně zpomalil. Pro rok 2022 analytici očekávají nárůst obratu o +4 % na 2,84 miliardy USD. V nadcházejícím roce 2023 se očekává nárůst obratu o necelých 16 % na 3,3 miliardy USD.

Akcie herních vývojářů: Cenový graf akcie RBLX
Týdenní graf akcie RBLX od dubna 2021 do prosince 2022. Zdroj: Trader Workstation (14. 12. 2022)

Roblox funguje ve virtuálním světě metaverse. Jde o virtuální realitu, ve které se uživatel pohybuje a může v něm využívat nejrůznější nabídky, aniž by musel navštěvovat různé webové stránky. Společnost vytvořila díky své inovativní herní platformě vlastní trh, který dříve neexistoval, a konkuruje tak velkým vydavatelům her. Roblox je však kvůli vysokým investicím do platformy a marketingu stále ztrátový a jeho návratnost je zatím v nedohlednu.

Akcie Electronic Arts (EA): Návrat k růstu s novými hrami?

Společnost Electronic Arts (EA) patří mezi celosvětově největší hráče v odvětví videoher. Na americkém trhu zaujímá druhou pozici z hlediska obratu. EA vyvíjí a prodává hry pro herní konzole, osobní počítače, mobilní telefony a tablety s přístupem na internet. Značka EA je známá především díky svým sportovním simulacím (FIFA, Madden NFL, Need for Speed). V těch je nespornou jedničkou na trhu. Mezi další známé hry patří například The Sims, Battlefield, Dragon Age a Plants vs. Zombies.

Více než 300 milionů registrovaných hráčů po celém světě

Firma prodává své výrobky licencovaným maloobchodníkům, specializovaným prodejcům i přímo koncovým zákazníkům prostřednictvím stahování z vlastních webových stránek. Electronic Arts má již více než 300 milionů registrovaných hráčů po celém světě.

Růst tržeb byl v posledních třech letech poměrně mírný, v průměru +10 %. Do portfolia výrobků nebyly zařazeny žádné nové významné bestsellery. Zisk na akcii se v průměru za tři roky zvýšil o 11 % ročně. Ve finančním roce 2021/22 se tržby zvýšily o +24 % z 5,7 miliardy USD na 7 miliard USD, zatímco zisk na akcii vzrostl o +22 % z 5,75 USD na 7,02 USD na akcii. V běžném roce 2022/23 se očekává zisk 7,20 USD na akcii (+2,5 %) při příjmech 8 miliard USD. Pro následující rok 2023/24 se očekávají tržby ve výši 8,6 miliardy USD (+7 %) a zisk 8,15 USD na akcii (+13 %).

Akcie herních vývojářů: Cenový graf akcie EA
Týdenní graf akcie EA od ledna 2018 do prosince 2022. Zdroj: Trader Workstation (14. 12. 2022)

Akvizice Codemasters je pro Electronic Arts největší transakcí v historii společnosti

Společnost Electronic Arts se na konci roku 2020 dohodla na akvizici britského poskytovatele závodních her Codemasters. O tuto společnost však o několik týdnů dříve projevila zájem také konkurenční společnost Take-Two Interactive. Firma Electronic Arts ale nabídla podstatně vyšší částku (1,2 miliardy USD). Do portfolia produktů společnosti Codemasters patří hry Formula One a Dirt Series. Pro Electronic Arts je převzetí největší transakcí v historii společnosti.

Generální ředitel Electronic Arts Andrew Willson v posledních měsících prý také aktivně pracuje na fúzi nebo prodeji společnosti. Konkrétní jednání již údajně proběhla se společnostmi Apple, Amazon, Disney a Comcast. Rozhovory však zatím nevedly k nabídce na převzetí.

Obchodujte akcie herních vývojářů prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

PROBST, W. Die besten Gaming Aktien und E-Sport-Aktien 2022. LYNX [online]. Vydáno 28. 6. 2022 [cit. 8. 9. 2022]. Článek naleznete zde.

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart