Jaké akcie koupit v roce 2022? Každý rok investoři hledají ty nejlepší akcie pro své portfolio. Přesto je někdy dost těžké najít lukrativní akcie s perspektivními vyhlídkami. Zejména po obrovském nárůstu cen v letech 2020 a 2021 se obchodníci ptají, do kterých akcií se nyní vyplatí investovat.

Jaké koupit akcie v následujícím roce se vám pokusí poradit investiční specialista LYNX Justin Blekemolen. Justin se dlouhodobě věnuje rozboru akciového trhu a píše pravidelné články pro nizozemskou pobočku LYNX. V minulosti také pracoval jako technický analytik pro IEX a Tostrams Group.

Následující článek tedy berte jako inspiraci a Justinův osobní tip na cenné papíry, které by v roce 2022 mohly patřit mezi nejvýnosnější akcie.

Nejlepší akcie v roce 2022

V tomto článku rozebíráme akcie solidních společností, které z určitých důvodů klasifikujeme jako nejlepší akcie pro rok 2022. Seznam zahrnuje společnosti, které mohou dlouhodobě poskytovat zajímavé výnosy.

Jedná se o kombinaci hodnotových a růstových akcií, která ale sama o sobě nepředstavuje ideální vzorové portfolio. Vždy byste měli sami posoudit, zda je daná akcie vhodná pro váš investiční záměr a zda odpovídá vaší chuti riskovat. Tento seznam navíc nepředstavuje individuální investiční poradenství, ale slouží čistě pro inspiraci a vzdělávání.

Diverzifikace ve vašem investičním portfoliu je velmi důležitá. Jejím prostřednictvím snížíte riziko a obecně zajistíte stabilnější vývoj hodnoty vašeho portfolia. Své investice můžete rozdělit například podle sektorů.

LYNX
WEbinář


Jak investovat v dobách vysoké inflace a rostoucích sazeb

Staňte se lepším investorem a získejte schopnost pochopit a správně vyhodnotit makroekonomické souvislosti a jejich dopady na akciové trhy a ziskovost vašeho portfolia. S Petrem Tmejem dne 12.10. od 19h.

Ekonomický výhled pro rok 2022

Než přejdeme k jednotlivým akciím, podívejme se na aktuální ekonomický výhled. Mezinárodní měnový fond (MMF) ve zprávě zveřejněné v říjnu loňského roku predikoval růst světové ekonomiky v roce 2022 o 4,9 %. To je o 1 % méně než v roce 2021. V roce 2023 se pak očekává růst ekonomiky o dalších 3,7 %. To staví očekávání pro příštích několik let nad „ideální“ tempo růstu v rozmezí 2-3 %.

Konferenční rada se sídlem v New Yorku je pro druhou polovinu tohoto desetiletí o něco pesimističtější. Organizace předpovídá vyšší než normální růst do roku 2026 a následný pokles na tradiční růstovou úroveň mezi 2 % a 3% v letech 2027-2031.

MMF očekává růst americké ekonomiky 3,5 % v roce 2022 a 2,9 % v roce 2023. Pro eurozónu se očekává růst 4,3 % v roce 2022 a 2,5 % v roce 2023. Základními východisky pro optimistické predikce jsou zlepšující se trh práce, příznivé podmínky financování (nízké úrokové sazby) a plné nasazení Nástroje pro oživení a odolnost (RRF).

Měnový výhled v roce 2022

S takto pozitivním výhledem se téměř může zdát, že další podpora ze strany centrálních bank není potřeba. Nebo naopak, že za takto pozitivní výhled vděčíme právě peněžní podpoře? Je obecně známo, že se téměř všem třídám aktiv v posledních letech dařilo díky nízkým úrokovým sazbám.

Úroková sazba stanovená Evropskou centrální bankou (ECB) se od roku 2016 také nepohnula z nulové hranice. Tyto historicky nízké úrokové sazby způsobily, že investoři museli hledat jiné způsoby, jak dosáhnout výnosů. Vedle akcií se začalo hojně investovat i do dluhopisů, nemovitostí, kryptoměn a umění.

K tomu se v roce 2020 přidaly masivní podpůrné programy, které měly podat pomocnou ruku ekonomikám zasaženým pandemií COVID-19. Fed i ECB se rozhodly nakupovat dluhopisy za desítky miliard dolarů měsíčně. Někteří analytici si myslí, že centrální banky vytvořily obrovskou investiční bublinu. Nyní panuje obava, že uvolnění těchto programů by mohlo způsobit prudký pokles akciových trhů.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Očekávané úrokové sazby v roce 2022

Christine Lagarde z Evropské centrální banky již naznačila, že v roce 2022 neočekává zvýšení úrokových sazeb. Poukázala na nový vzestup koronaviru a označila vysokou inflaci za dočasnou. Obává se, že zvýšení úrokových sazeb by mohlo oslabit růst, a označila za velmi nepravděpodobné, že budou v příštím roce splněny podmínky pro zvýšení úrokových sazeb.

Fed však uvažuje úplně jinak. S inflací na úrovni 6,8 % chce již v polovině března zcela ukončit program nákupu dluhopisů. Zároveň je naznačeno zvýšení úrokových sazeb, které má udržet vysokou inflaci pod kontrolou. Trh očekává alespoň jedno zvýšení úrokových sazeb do května 2022. Analytici se domnívají, že Fed zvýší úrokové sazby celkem třikrát do konce roku 2022. To by mohlo posunout americkou základní sazbu k 1 %.

Toto zvýšení sazeb bude mít negativní dopad na cenu dluhopisů a možná i na cenu akcií. Trpět budou zejména růstové akcie. Růst úrokových sazeb snižuje hodnotu budoucích zisků společností a právě u růstových akcií jsou budoucí zisky zpravidla nejdůležitější. Tyto společnosti mají často také velké dluhy, které se tím pádem prodražují. To samozřejmě neznamená, že by akciový trh jako celek nemohl s mírně vyššími úrokovými sazbami fungovat dobře. Je však důležité vsadit na správné společnosti na základě důkladného průzkumu.

5 nejlepších akcií pro rok 2022

Níže vám přinášíme 5 tipů na to, jaké akcie koupit v následujícím roce. Mějte však prosím na paměti, že se nejedná o investiční doporučení. Každý trader a obchodník by si měl tvořit své portfolio na základně vlastní investiční strategie a money managementu.

Obchodování na akciových trzích je rizikové a vždy je nutné vycházet z vašich osobních možností a investičních zkušeností. Předchozí výsledky také nejsou zárukou budoucího vývoje. Mezi nejlepší akcie roku 2022 by se dle investičního specialisty LYNX mohly řadit cenné papíry těchto společností:

• Polo Ralph Lauren (RL)
• Alphabet (GOOGL)
• Alibaba (BABA)
• ASR Nederland (ASRNL)
• CM.com (CMCOM)

Akcie Polo Ralph Lauren (RL)

Přestože se maloobchodní společnosti léta potýkají s problémy, zdá se, že silné značky si vedou dobře. Stačí se podívat na výkon LVMH nebo Kering. Tyto společnosti mají ve svých portfoliích několik oblíbených luxusních oděvních značek a jejich akcie prudce posilovaly. Luxusní značky jsou odolné proti inflaci, protože mohou poměrně snadno zvyšovat ceny svých produktů, aniž by klesala poptávka. Polo Ralph Lauren Corporation je americká společnost s více než 400 vlastními obchody po celém světě.

Ralph Lauren používá přerušený fiskální rok, který začíná 1. května. Během fiskálního roku 2021 (od 1. května 2020 do 30. dubna 2021) se tržby snížily o 28,5 % na 4,4 mld. USD. Pro Ralph Lauren to byl samozřejmě katastrofální rok kvůli koronavirové krizi. V aktuálním fiskálním roce však společnost vykazuje velkou odolnost. Během svých posledních čtvrtletních výsledků z 2. listopadu Ralph Lauren oznámil 26% nárůst tržeb na 1,5 mld. USD. V tomto procesu se společnosti také podařilo zlepšit provozní marže na 16,7 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2013.

Společnost loni vykázala silný růst a podařilo se ji rozšířit svůj podíl na trhu. Investovala také více do růstu, aby využila pozitivní dynamiku. Aktivně to bylo vidět například na velkých sportovních akcích, jako je US Open Tennis Championship. V uplynulém čtvrtletí společnost utratila za marketing o ohromných 83 % více než v loňském roce. Ralp Lauren se také plně věnuje online prodeji, přičemž globální výnosy z tohoto segmentu ve druhém čtvrtletí vzrostly zhruba o 45 %. A to navzdory skutečnosti, že se opět vrací do normálního provozu kamenné obchody.

V konečném výsledku společnost dosáhla zisku 193 mil. USD a zisku na akcii 2,57 USD. Ralph Lauren zakončil druhé čtvrtletí fiskálního roku 2022 s 3,1 mld. USD v hotovosti a investicích a celkovým dluhem 1,6 mld. USD. To dává společnosti silnou bilanci a dostatek prostoru pro investice.

Cenový graf akcie RL
Týdenní graf akcie RL od března 2017 do ledna 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.1.2022)

Ralph Lauren očekává, že během fiskálního roku 2022 vzrostou tržby o 36 %. Společnost tedy usiluje o tržby ve výši více než 5,9 mld. USD, což je těsně pod 6,16 mld. dosažených v roce před koronavirovou krizí. Díky lepším maržím bude čistý zisk 532 mil. USD mnohem vyšší než tehdejších 384 mil. USD. To znamená, že při současné tržní kapitalizaci 8,84 mld. USD se akcie Ralph Lauren obchodují pouze za 16,6násobek očekávaných zisků pro aktuální fiskální rok. Pro srovnání – výše zmíněné konkurenční společnosti Kering a LVMH se obchodují za 28násobek a 33násobek.

Společnost také oznámila, že od druhé poloviny fiskálního roku 2022 obnoví svůj program zpětného odkupu akcií ve výši zhruba 580 mil. USD. Ralph Lauren bude také vyplácet čtvrtletní dividendu ve výši 0,6875 USD na akcii. Při současné ceně 120 USD to odpovídá dividendovému výnosu 2,29 %.

Akcie Alphabet (GOOGL)

Přestože cena akcií GOOGL prudce vzrostla, určitý potenciál zde stále je. Neustálý rozvoj online reklamy společnosti značně zvyšuje zisky. Alphabet navíc neustále zvyšuje marže svých produktů.

Očekává se, že celkové tržby v roce 2021 vzrostou zhruba o 39,5 % na 254 mld. USD. V roce 2022 by podle analytiků mohly tržby dále vzrůst na 298 mld. USD a na více než 344 mld. USD v roce 2023. Vyšší marže také vedly k výrazně vyšším ziskům. Očekává se, že v roce 2022 bude zaznamenán čistý zisk více než 75 mld. USD. Při současné ceně se akcie GOOGL obchodují zhruba za 26násobek očekávaného zisku v příštím roce.

Toto ocenění bude s pokračujícím růstem rychle klesat. Kromě toho má společnost velmi štědrou hotovostní pozici ve výši 142 mld. USD. Pokud tuto hotovostní pozici odečteme od tržní hodnoty, očekávané P/E dokonce klesne na pouhých 24. To je velmi atraktivní ocenění pro společnost, která je schopna růst takovým tempem.

Cenový graf akcie GOOGL
Týdenní graf akcie GOOGL od března 2017 do ledna 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.1.2022)

Alphabet nevyplácí dividendy, ale realizuje program zpětného odkupu vlastních akcií s velkou částí svého volného cash flow. V důsledku toho se v posledních letech výrazně snížil počet volně obchodovatelných akcií.

Společnost navíc ročně investuje miliardy USD do slibných projektů, které označuje jako „other bets“. Mezi tyto projekty patří například Nest Thermostat, Google Home a platforma Google Cloud. Slibnými divizemi jsou samozřejmě Google AI a Waymo. Od těchto projektů lze v budoucnosti očekávat solidní zisky, díky čemuž nesmí Alphabet chybět na našem seznamu nejlepších akcií pro rok 2022.

Akcie ASR Nederland (ASRNL)

ASR Nederland je jedna z největších nizozemských pojišťoven. Společnost má silné pozice v mnoha oblastech – například v segmentu neživotního pojištění, invalidního pojištění a životního pojištění. Kvůli nízkým úrokovým sazbám a tvrdé konkurenci jsou pojišťovny oceňovány na velmi nízkých poměrech.

Většina investičních příjmů pojišťoven pochází úroků a peněz, které obdrží od pojistníků. V době trvale nízkých úrokových sazeb se rozdíl mezi získaným úrokem a příjmem zákazníka zužuje. Tím se nejen snižuje čistý příjem pojistitele, ale také je vystaven riziku, že nebude schopen plnit smluvně garantované závazky vůči pojistníkům.

Očekává se však, že časem úrokové sazby opět mírně vzrostou, což může prospět ziskovosti bank a pojišťoven. Historicky, když rostou úrokové sazby, se ziskovost společností v segmentu pojišťovnictví zvyšuje. Kromě toho pojišťovny často vystavují dlouhodobé dluhopisy. Když úrokové sazby rostou, hodnota dluhopisu nebo jiné investice s pevným výnosem obvykle klesá. V důsledku toho často investoři kupují nové dluhopisy, které nabízejí vyšší úrokovou sazbu.

ASR Nederland má tržní kapitalizaci 5,31 mld. EUR a v roce 2020 vykázala tržby ve výši 5,27 mld. EUR. V roce 2021 analytici očekávají zvýšení výnosů o více než 9 % na 5,77 mld. EUR. Společnost očekává čistý zisk ve výši 836 mil. EUR a zisk na akcii 5,98 EUR. Za prvních 6 měsíců roku 2021 se společnosti podařilo zvýšit provozní zisk o 20,2 % na 536 mil. EUR. Se skóre ESG 10,0 je společnost nejudržitelnějším pojistitelem na světě. To umožnilo ASR spustit silnou kampaň a potenciálně přilákat více zákazníků.

Cenový graf akcie ASRNL
Týdenní graf akcie ASRNL od března 2017 do ledna 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.1.2022)

Společnost naznačila, že chce růst jak organicky, tak prostřednictvím akvizic. Ve druhém čtvrtletí ASR získala Brand New Day IORP. Touto transakcí ASR posílila svou pozici na nizozemském penzijním trhu a naplnila svou ambici růst jako poskytovatel kapitálově nenáročných penzijních pojištění. Tento krok zvýšil podíl společnosti v segmentu pojišťovnictví na nizozemském trhu na přibližně 15 %. Prostřednictvím dalších akvizic společnost cílí na další konsolidaci nizozemského pojistného trhu. Tím by společnost mohla profitovat z vyšších marží a dosáhnout tak lepší ziskovosti.

Velkou výhodou bank a pojišťoven je často dobrá a stabilní dividenda. ASR Nederland má výplatní poměr 45-55 % a hodlá dividendu mírně zvýšit. Dividenda je ve výši 1,28 EUR. Vzhledem ke stabilním výsledkům a kvalitní historii dividend se aktuální výše zdá udržitelná.

Akcie Alibaba (BABA)

Akcie Alibaba nemusí být pro každého, ale to nic nemění na tom, že se jedná o velmi zajímavou společnost. Po silném poklesu je akcie nyní atraktivně oceněna. Na druhou stranu u čínských akcií vždy existuje riziko externího zásahu ze strany čínské vlády. Také možné vyřazení z burzy stále vyvolává mezi investory mnoho nepokojů. Přesto se zdá, že Alibaba má v dohledném horizontu nejhorší časy za sebou.

Díky obrovskému poklesu ceny akcií zaplatíte při současné ceně pouze zhruba 13násobek zisku za uplynulý fiskální rok. Tento zisk mírně klesne ve fiskálním roce 2022 (který potrvá do 31. března 2022), ale i tak zaplatíte pouze zhruba 14,6násobek zisku. Ve srovnání s konkurenčními společnostmi je akcie Alibaba ohodnocena velmi atraktivně. Například JD.com se obchoduje za 36násobek zisku a Amazon dokonce za 70násobek zisku. Analytici navíc předpokládají, že se výsledky společnosti v dohledné době znatelně zlepší. Do roku 2023 Alibaba cílí na vyšší zisky než v roce 2021.

Cenový graf akcie BABA
Týdenní graf akcie BABA od března 2017 do ledna 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.1.2022)

Obrovské příležitosti pro pokračující růst má společnost také v divizi cloudových služeb, jejíž tržby v minulém čtvrtletí vzrostly o 33 % na 3,10 mld. USD. Příjmy z cloudové divize nyní tvoří asi 10 % z celkových příjmů společnosti. Tomuto odvětví se daří především díky silnému růstu tržeb z internetových služeb, finančních služeb a maloobchodu. Koncem října čínský technologický gigant oznámil, že vyvinul vlastní velmi výkonný 5-nanometrový serverový čip, který společnosti pomáhá lépe optimalizovat datová centra a pracovní zátěž. Díky tomu Alibaba zůstává inovativním a relevantním hráčem na poli cloud computingu.

Akcie CM.com (CMCOM)

Společnost CM.com založená v nizozemské Bredě v roce 1999, se rozrostla ve významného hráče v oblasti cloudového a komunikačního softwaru. Služby společnosti umožňují dalším firmám poskytovat klientům vynikající zákaznický servis. Mezi nejvýznamnější zákazníky CM.com patří například společnosti Mediamarkt, BMW a Just Eat Takeaway.

Přestože se fundamentální ukazatele zdají být velmi slibné, cena akcií CM.com se od svého maxima loni v létě propadla asi o 45 %. Společnost v posledních letech provedla spoustu akvizic, ze kterých by v dohledné době snad měla začít profitovat.

Během první poloviny roku 2021 se společnosti podařilo téměř zdvojnásobit své příjmy ve srovnání s rokem 2020. Tržby za celý rok 2021 se budou pohybovat v rozmezí 220-240 mil. EUR. Tempo růstu této společnosti je působivé a podle očekávání bude pokračovat i v následujících letech. Analytici předpokládají tržby přibližně 310 mil. EUR v roce 2022 a téměř 400 mil. EUR v roce 2023. Do té doby se CM.com také pravděpodobně dostane do černých čísel.

Cenový graf akcie CMCOM
Týdenní graf akcie CMCOM od března 2018 do ledna 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.1.2022)

Vzhledem k tomu, že společnost zatím negeneruje zisk, podíváme se na poměr ceny akcie a obratu společnosti. S tržní kapitalizací 784 mil. EUR je společnost v současnosti oceněna na přibližně 3,25násobek očekávaných tržeb v roce 2021. Konkurenční společnosti v USA, jako je například LivePerson, se obchodují za 6,8násobek tržeb. Akcie CM.com je tudíž v tomto ohledu značně podhodnocena. Společnost očekává, že její tržby v následujících letech porostou 20-30% tempem.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Beste aandelen voor 2022 volgens beleggingsexpert Justin Blekemolen. LYNX [online]. Vydáno 24.12.2021 [cit. 10.1.2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beste-aandelen/beste-aandelen-2022-volgens-justin-blekemolen/

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart