Ruské akcie jsou v momentálně velmi levné. Špatná správa a řízení společností, sankce a vysoká váha ropy a zemního plynu, které jsou momentálně také velmi levné, tlačí ceny ruských akcií směrem dolů.

To může investorům, kteří vidí za roh těchto negativních faktorů, nabídnout zajímavé investiční příležitosti. Mnoho ruských akcií vyplácí velkorysou dividendu a má zajímavá aktiva.

Rusko je navíc pro mnoho lidí stále relativně neznámé, co se investičního světa týče, a proto se ceny v největší zemi na světě dosud nezvýšily.

Ruský index MOEX (dříve známý jako MICEX) je také jedním z nejvíce výkonných akciových indexů roku 2019.

V následujícím článku objevíte 5 ruských akcií, které by mohly stát na stupních vítězů v roce 2020.

 

Dominantní sektory ruské ekonomiky: Příležitosti a rizika

Energie je suverénně největším sektorem na ruské burze. Důvodem je velká zásoba ropy a zemního plynu na území Ruska. Energie je více než 2,5krát větší než druhý největší ekonomický sektor Ruska, kterým je těžba. Třetí příčku zaujímá finanční sektor.

Všechna tato odvětví zažívala v posledních letech těžké časy. Sektory, které si po celém světě vedly velmi dobře, například technologie, jsou jen malou částí indexu ruské ekonomiky. Vzhledem k velkému vlivu ropy a zemního plynu zůstává země na těchto zdrojích energie úzce závislá.

Investice v Rusku proto vždy nepřímo závisí na cenách těchto komodit. Nižší ceny ropy a plynu budou mít významný dopad na ruskou ekonomiku. Recese způsobená nepříznivým vývojem na ropném trhu má negativní dopad jak na domácí výdaje, tak na hodnotu rublu.

Při výběru nejlepších ruských akcií tyto faktory samozřejmě bereme v úvahu.

Jak investovat do ruských akcií

Ruské akcie lze koupit prostřednictvím různých ADR (Americké depozitní certifikáty) v Londýně, Německu či USA. Do některých akcií lze investovat přímo na moskevské burze. To umožňuje investorům vyhnout se poplatkům za nákup ADR. Tyto náklady jsou obvykle odečteny z dividendy. Přímý přístup na moskevskou burzu navíc umožňuje investorům přístup k ruským akciím, které nemají ADR.

Ruskou burzu lze rozpoznat podle tickeru MOEX, což je zkratka pro Moscow Exchange. Na moskevské burze se samozřejmě obchoduje v rublech, proto je pro většinu investorů stejně lepší volbou ADR.

5 nejlepších ruských akcií pro rok 2020

Pro nejlepší ruské akcie jsme provedli výběr různých atraktivních odvětví a vybraných akcií, které preferujeme. Kromě internetové společnosti Yandex, všechny společnosti z našeho seznamu také vyplácejí solidní dividendu.

 

Akcie Gazprom (GAZP)

Gazprom (ISIN: RU0007661625 – symbol: GAZP – měna: RUB – burza: MOEX)  je v našem seznamu nejlepších ruských akcií na prvním místě. Ruská vláda vlastní většinu akcií společnosti a tudíž má obrovský vliv na aktivity společnosti. V minulosti Rusko také používalo zemní plyn jako diplomatickou zbraň. To je jasný důvod, proč mnozí investoři ignorují Gazprom.

Gazprom je největším producentem a vývozcem zemního plynu na světě. Společnost má velmi nízké náklady díky svým velkým zásobám zemního plynu, které může společnost snadno čerpat.

Gazprom v současné době vyplácí dividendu ve výši 6,30 %. Důvodem, proč je Gazprom atraktivní, je extrémně nízký poměr cena / výnos s hodnotou 3,5.

Hlavním důvodem je fakt, že obchodní aktivity společnosti nejsou příliš cyklické kvůli dlouhodobým smlouvám a čistému výnosovému rozpětí 20,5%. Až dosud byl volný cash flow v ropné společnosti omezený.

Důvodem byly obrovské investice do nových plynových polí a dalších potrubí. Potrubí Nordstream do Evropy umožňuje Gazpromu vyhnout se východoevropským zemím. To může pomoci přiblížit ceny ve středoevropských zemích běžným tržním cenám.

 

Akcie Gazprom

Graf akcie Gazprom (GAZP). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii.

Power of Siberia je další obrovský investiční projekt, který je prakticky hotový. Tento plynovod umožňuje export plynu ze Sibiře do Číny. Ceny plynu v Číně jsou vysoké a Čína navíc chce omezit používání uhlí.

Potrubí k čínské hranici je aktivní od konce října 2019. Obchod s Čínou přinese společnosti obrovské zisky.

Nižší investice v důsledku dokončení řady nákladných projektů zvýší volné cash flow. Ruská vláda chce, aby státní společnosti, jako je Gazprom, zvýšily dividendu na 50 % čistého zisku. Gazprom plánuje tento cíl splnit do konce roku 2020.

Při současné ziskovosti by tato nová politika vedla k dividendě 14,3 %. To je vysoké i podle ruských standardů. Proto si myslíme, že cena Gazpromu poroste, protože investoři chtějí využít této zvyšující se dividendy.

Kombinace atraktivní dividendy, velmi nízkého poměru cen a výnosů, růstu dividend a vyššího volného cash flow přineslo společnosti Gazprom první místo v našem seznamu nejlepších ruských akcií.

Akcie Norilsk Nickel (GMKN)

Norilsk Nickel (ISIN: RU0007288411 – symbol: GMKN – měna: RUB – burza: MOEX) je ruský gigant, který se zabývá těžbou nerostných surovin – zejména mědi, palladia a platiny. Z těchto materiálů je v současnosti nejdůležitější palladium. Cena palladia má dlouhodobě silný vzestupný trend a Norilsk Nickel, jakožto jeden z nejlevnějších producentů, z tohoto trendu těží.

Čisté ziskové rozpětí společnosti Norilsk Nickel (35,7 %) je bezprecedentně vysoké pro těžební společnost. Norilsk Nickel silně těží z rostoucí poptávky po niklu, mědi a palladiu v důsledku rozvoje elektromobilů. V současné době je palladium hlavním zdrojem zisku. Běžné ceny niklu a mědi jsou relativně nízké. Zvýšení cen těchto kovů může dále zvýšit zisk.

Vysoká kvalita vlastněných dolů zajišťuje vysoké marže a činí podnikání Norilsk Nickel méně riskantní. I při nižších cenách zůstává společnost zisková. Norilsk Nickel je v současné době oceněna na 10,4násobek zisku, ale tento zisk se bude dále zvyšovat s ohledem na současné ceny palladia.

Rozvaha Norilska Nickel je pevná a silná. Investoři v této těžební společnosti jsou odměněni také velkorysou dividendou ve výši 9,68 %.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Akcie Sberbank (SBER)

Sberbank (ISIN: US80585Y3080 – symbol: SBER – měna: RUB – burza: LSEIOB1) je přední banka v Rusku. Společnost je lídrem ve všech segmentech trhu. Návratnost vlastního kapitálu je vysoká: 23,1 % a finanční páka, kterou Sberbank používá, je nízká. Účinnost se odráží v poměru nákladů k výnosům pouhých 33,2.

Navzdory této silné finanční výkonnosti a silné rozvaze je ocenění nízké s poměrem cena / výnos 5,85. Rusko zatím nerealizuje politiku nízkých úrokových sazeb, což dominantní bance hraje do karet. Sberbank navíc těží z nedostatku silných konkurentů na ruském trhu. Mnoho konkurenčních společností je relativně neefektivních a mají mnohem větší potíže s monitorováním kvality půjček.

Sberbank vynaložila velké úsilí na digitalizaci svých aktivit, které již aktivně využívá více než 71 % klientů Sberbank. Společnost navíc stále vyvíjí i mobilní aplikace, které se také těší stále sílící oblibě mezi klienty.

Graf akcie Sberbank (SBER)

Graf akcie Sberbank (SBER). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii.

Dalším pozitivním bodem, který mnoho investorů v Sberbank ocení, jsou jejich další investice do technologií. Vzhledem k nedostatku hráčů na mezinárodních technologických trzích naskočila Sberbank, se svými technologickými znalostmi a kapitálem, na tento rozjíždějící se vlak v pravý čas.

Se svými produkty, jako jsou například E-health nebo DomClick je Sberbank dominantním hráčem na trzích, které jiné banky ignorují.

Nevýhodou u Sberbank je velký vliv ruského státu. Centrální banka má většinový podíl ve společnosti a Sberbank je logickým cílem sankcí. Ruská vláda se v současné době zaměřuje na vyšší dividendu, což je výhodné pro dlouhodobější akcionáře, kteří očekávají zvýšenou dividendu.

Akcie Lukoil (LKOH)

Lukoil (ISIN: RU0009024277 – symbol: LKOH – měna: RUB – burza: MOEX) je jedním z největších producentů ropy v Rusku. Ropná společnost vyniká svou velmi silnou rozvahou. Mnoho výrobců ropy investuje příliš mnoho do růstu a činí tak prostřednictvím dluhu nebo novou emisí akcií.

To však není případ Lukoil. Společnost vyplácí rostoucí dividendu a dokonce odkoupila velkou část svých akcií zpět. Lukoil je významným hráčem na trhu s ropou a zaměřuje se na výrobu, rafinaci a marketing.

Lukoil má tu výhodu, že konkurence je v Rusku méně tvrdá než v USA. Kromě toho je kvalita existujících ropných polí velmi vysoká. To zajišťuje, že marže Lukoil jsou atraktivní.

Akcie Lukoil

Graf akcie Lukoil (LKOH). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii.

Ruské ropné společnosti mají také tu výhodu, že v době ropné krize hodnota rublu obvykle klesá, zatímco cena ropy je vyjádřena v dolarech. To zajišťuje, že v době nižších cen ropy prudce klesají i náklady na aktivity Lukoil.

Lukoil má čisté ziskové rozpětí 8,8 % a je příznivě srovnatelné s významnými mezinárodními hráči, jako jsou společnosti Exxon Mobil (5,8%), Shell (4,9%), Total (6,2%) a BP (4,0) %). Pouze Chevron se blíží čistému ziskovému rozpětí Lukoil s 8,7 %.

Tyto vysoké marže zajišťují, že Lukoil může i při nízkých cenách ropy být nadále zisková. S poměrem cena / výnos 6,2 je akcie mnohem levnější než mezinárodní konkurenti. Dividenda ve výši 5,78 % je atraktivní a také se jeví jako velmi bezpečná.

Akcie Yandex (YNDX)

Yandex (ISIN: NL0009805522 – symbol: YNDX – měna: USD – burza: NASDAQ, NMS, NYSE) je největší internetová společnost v Rusku. Má silnou pozici se svým vyhledávačem, ale také s aktivitami v médiích a různými dalšími investicemi. V tomto ohledu lze s trochou nadsázky Yandex nazvat ruskou verzí Google.

Vyhledávací platforma je stabilní výdělečný prostředek a ziskovost vyhledávače společnosti Yandex neustále roste.

Yandex je závislá na příjmech z reklamy, což je poměrně cyklický zdroj příjmů. To může ovšem být také výhoda, protože to znamená, že Yandex může silně těžit z oživení ruské ekonomiky.

Akcie Yandex

Graf akcie Yandex (YNDX). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii.

Yandex má velmi silnou rozvahu bez dluhů. Jedinou nevýhodou společnosti je, že musí výrazně platit za očekávaný růst zisku a obratu. Yandex je v současné době oceněna na 40,8násobek zisku. Analytici jsou velmi optimističtí a očekávají, že tento poměr klesne na 25,17.

Otázkou je, zda je tak silný růst realistický. Zejména investice do nových projektů, které jsou mimo hlavní činnost společnosti, představují zvláštní riziko. Zdá se, že dosažení ziskovosti těchto ztrátových činností je obecně obtížnější, než analytici očekávají. Z tohoto důvodu je Yandex na pátém místě.

Ruské akcie, které se nedostaly na náš seznam

V Rusku, přes všechny ekonomické komplikace, lze nalézt celou řadu zajímavých akcií. Několik z nich, které se nedostaly do naší pomyslné pětice potenciálních vítězů, uvádíme v následujícím odstavci.

Na prvním místě je celý seznam ropných společností, které podle našeho názoru nemohly konkurovat společnosti Lukoil. Prvním na tomto seznamu je společnost Tafneft, zejména proto, že je mnohem dražší, než Lukoil. Další společnost Rosneft má značné dluhové břemeno a podle našeho názoru nejsou investoři dostatečně kompenzováni za riziko, které tyto dluhy představují.

Obchodní společnosti, jako jsou Magnit nebo X5 Retail, jsou dražší než většina obchodních řetězců v Evropě. Na rozvíjejících se trzích je samozřejmě více prostoru pro růst. Nicméně populační růst Ruska je dlouhodobě na nízké úrovni a maloobchodní trh je pro společnosti velmi obtížné prostředí. Co se týče maloobchodního trhu, lze nalézt lepší alternativy v Evropě, jako je například společnost Ahold-Delhaize.

V poměrně defenzivním sektoru telekomunikace v Rusku dominují společnosti Mobil’nye Telesistemy a Veon. Obě však trpí stejným jevem, jaký má mnoho společností v tomto odvětví. Pro další rozvoj mobilní sítě jsou zapotřebí vysoké průběžné investice.

Pokud bychom si museli vybrat mezi oběma společnostmi, dáváme přednost Mobil’nye Telesistemy, která v posledních letech dokázala odkoupit vlastní akcie za příznivé ceny, zatímco Veon byla nucena se stáhnout z italského trhu.

Telekomunikace však zůstávají rizikovým odvětvím, které vláda často historicky významně ovlivňuje. Současná ziskovost může být často snížena novými konkurenty. Mobil’nye Telesistemy není o nic levnější než jiné telekomunikační společnosti.

Ve srovnání s Vodafone, NTT Docomo, China Mobile, CK Hutchison a AT&T je navíc Mobil’nye Telesistemy pouze průměrnou společností.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

 

Přečtěte si také:

Editorial credit: Karolis Kavolelis / Shutterstock.com, Yuriy Shurchkov / Shutterstock.com, Alexandr Jitarev / Shutterstock.com, Starikov Pavel / Shutterstock.com, Dmitrii Iarusov / Shutterstock.com, Pavel Kapysh / Shutterstock.com
LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart