AEX index
AEX index je často považován za ukazatel stavu nizozemské ekonomiky. Když se však podíváme na vážení podílů v indexu, je nápadné, že AEX není pro mnoho investorů ideálním měřítkem.

Jakou vypovídací hodnotu má pro investory skutečně tento nejdůležitější nizozemský index? Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Co je to index AEX?

AEX je zkratka pro Amsterdam Exchange Index. AEX index je nejdůležitějším ukazatelem akciového trhu v Nizozemsku. Index ukazuje vývoj cen 25 největších a nejvíce obchodovaných akcií na Amsterdamské burze. Index mimo jiné obsahuje těžké váhy, jako jsou akcie Shell a Unilever.

Historie indexu AEX

Se založením indexu AEX v roce 1983 byl Amsterdam průkopníkem v Evropě. Index byl primárně spuštěn, aby bylo možné obchodovat s opcemi. Pod názvem AEX je index uveden od roku 1994. Původní název v roce 1983 byl EOE (European Options Exchange).

Poprvé v Evropě byl akciový index počítán průběžně jako celek. Tento standardizovaný index umožnil obchodovat opce jak na index, tak na akcie.

Index byl založen konkrétně 4. března 1983 a původně obsahoval 13 akcií. Známé společnosti, jako jsou AholdHeinekenPhilips a Unilever, jsou v současnosti stále zastoupeny v indexu AEX se stejným názvem. Do roku 1990 byly do indexu postupně přidávány nové tituly až do současného stavu – 25 akcií.

Čtěte také: S&P 500 index: Vše co musíte vědet o nejdůležitějším US indexu

Složení indexu AEX 

Stejně jako většina hlavních indexů je index AEX tržně váženým indexem. Na AEX se však vztahuje jedno zvláštní pravidlo. Při oznámení nového složení nesmí fond překročit 15 % indexu. To je důvod, proč například Unilever může převažovat nad akcií Shell, zatímco společnost Shell má mnohem vyšší tržní kapitalizaci.

Velké pozice několika investorů se nezapočítávají do počtu volně obchodovatelných akcií, a proto nejsou započteny do váhy akcie v indexu. Tato situace znamená, že akcie s největším počtem volně obchodovatelných akcií mají v indexu největší váhu.

Každé čtvrtletí se provádí malé vážení indexu. Složení indexu se navíc jednou ročně podrobně zkoumá. Toto opětovné zvážení nebo reklasifikace indexu AEX je stanoveno řídícím výborem AEX.

Okamžitě viditelné je obrovské vážení akcií, jako jsou ASML, Shell, Heineken a ING. Tyto čtyři akcie společně představují 50 % celkové váhy. Pohyb v jedné z těchto čtyř akcií má proto obrovský dopad na celý index.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Proč je mezi obchodníky na akciových trzích méně populární?

Tento princip oceňování akcií v rámci indexu AEX je proto jedním z hlavních důvodů, proč je AEX mezi obchodníky na akciových trzích méně populární. Vzhledem k nerovnoměrné distribuci váhy v indexu je zpravidla velmi úzký spread. Koneckonců, máte nepřiměřeně velkou expozici vůči akciím, jako jsou Shell, Heineken, ASML či ING.

Aktuální nerovnoměrná distribuce v indexu AEX není výjimkou, ale spíše pravidlem. Sektory s vysokou hmotností jsou v současné době jiné než před deseti lety. Před úvěrovou krizí měly na indexu neúměrně velký podíl finanční instituce.

Amsterdamský index byl v roce 2008 tvrdě zasažen finanční krizí. To je jeden z důvodů (kromě nereinvestování dividendy), proč index AEX ještě nedosáhl stejného vrcholu jako před krizí.

Čtěte také: Dow Jones index: 8 zajímavostí k nejznámějšímu indexu světa

Největší pády indexu AEX

Úvěrová krize v roce 2008 je v myslích většiny investorů stále čerstvá. Přesto v tomto katastrofickém roce nedošlo k největší ztrátě v rámci jednoho obchodního dne. 5 dní z krize z roku 2008 je však obsaženo v 10 největších ztrátách v rámci jednoho obchodního dne na indexu AEX.

6. října 2008 (-9,14 %)

Třetí největší krach v jednom obchodním dni je 6. října 2008. V tento obchodní den dosáhly obavy ohledně akcií Fortis a kolapsu americké investiční banky Lehman Brothers bodu varu.

Investoři se obávali, že se Fortis také zhroutí a obchodování s akciemi bylo z tohoto důvodu zastaveno. Pokud by byla akcie Fortisu v tento den připuštěna k obchodování, pak by ztráta pro AEX byla pravděpodobně mnohem větší.

Graf indexu AEX: Propad v 2008
Sekvence z 6.10.2018: index AEX se ten den propadl o -9,14 %. Zdroj: TradingView

26. října 1987 (-9,27 %)

Druhé místo v této trojici je 26. říjen 1987. Index AEX byl ve velké korekci, která již začala o týden dříve.

Čtěte také: 10 nejdůležitějších akciových indexů na světě

19. října 1987 (-12 %)

Největší pokles v jednom obchodním dni se odehrál o 30 let nazpátek a došlo k němu 19. října 1987. Tento den se také nazývá černé pondělí. V tento chaotický den klesl index z 247,09 na 217,43 bodů.

Poté, co AEX vzrostl o více než 300 % od roku 1983 do roku 1987, byli investoři v toto černé pondělí silně zaskočeni. K takovým pohybům nikdy nedošlo a neexistoval téměř žádný racionální důvod pro tak prudký pokles. Obrovský nárůst, ke kterému došlo, a zvýšení krátkodobých úrokových sazeb byly později identifikovány jako hlavní důvody tohoto velkého pádu.

24. srpna 2015 se zdálo, že tento rekord bude překročen. Ke konci obchodního dne však byla ztráta opět omezená. Za jeden den byl však celý roční zisk z indexu AEX rozdrcen, když čínská vláda devalvovala jüan. Obavy z ochlazení čínské ekonomiky a důsledků pro globální ekonomiky způsobily paniku na finančních trzích.

AEX futures

Pozice indexu AEX do značné míry závisí na trhu futures. Futures na tento index jsou známé také pod zkratkou FTI. Průměrné denní volume je kolem 30 000 futures. Futures AEX má multiplikátor 200. Samozřejmě je možné obchodovat futures na AEX prostřednictvím LYNX+. Zkratka pro futures na AEX je stejná jako pro index: EOE.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart