Certifikáty

Co to jsou certifikáty a jak s nimi úspěšně obchodovat? Na LYNX Investičním portálu vám blíže přiblížíme tento finanční instrument. Dozvíte se vše, co potřebujete o certifikátech vědět.

Typy certifikátů, jejich výjimečné vlastnosti, výhody i rizika. Ponořte se do světa certifikátů a objevte, jaké možnosti pro investory a tradery nabízí. 

Jak obchodovat certifikáty v 2023

Omlouváme se. Aktuálně pro tuto kategorii nemáme žádné příspěvky.
Ikona certifikáty v barvách LYNX
Témata o certifikátech


Nejčastější dotazy týkající se certifikátů

Co to jsou certifikáty?

Certifikáty jsou finanční deriváty, které reflektují cenový vývoj podkladového aktiva, kterým mohou být například jednotlivé akcie nebo akciové indexy, jako je například DAX. Z legálního hlediska jsou certifikáty v zásadě dluhopisy emitované bankou. Při akvizici obdrží investor dluhové právo vůči emitentovi, který od investora obdrží peníze. Certifikáty umožňují implementaci složitých investičních strategií. S certifikáty mohou investoři investovat do tříd cenných papírů, které mohou nabízet pouze konkrétní banky či online brokeři. V závislosti na typu certifikátu můžete spekulovat na rostoucí, klesající nebo boční pohyb trendu.

Jaké jsou výhody certifikátů?

Certifikáty mohou být použity k realizaci široké škály investičních strategií s limitovaným rizikem. Protože se jedná o emitentské produkty, likvidita certifikátů je vždy zaručena a investor může tedy daný certifikát kdykoliv prodat. Certifikáty také nabízejí příležitost nepřiměřeně těžit ze změny ceny podkladového aktiva s poměrně malou výší investice.

Jaké jsou nevýhody certifikátů?

Certifikáty jsou často kritizovány kvůli jejich nedostatečné transparentnosti, jelikož mohou být spojeny s nadměrnými náklady, které nejsou zveřejňovány otevřeně, ale jsou skryty ve složení certifikátu. Tyto náklady nejsou kalkulovány přímo investorovi, ale odrážejí se v cenových kotacích. Existuje také riziko emitenta – pokud emitent nebude nadále schopný plnit své závazky, hrozí investorovi úplná ztráta.

Jaké certifikáty jsou k dispozici?

Existuje obrovské množství certifikátů na téměř všechny možná podkladová aktiva. Existují také různé druhy certifikátu, pokud chcete spekulovat na rostoucí, klesající či stagnující ceny daného podkladového aktiva. Mezi nejdůležitější typy certifikátů patří košíkové certifikáty, slevové certifikáty, bonusové certifikáty, expresní certifikáty a “Knock Out” certifikáty.

Jak a kde můžete koupit a prodat certifikáty?

S certifikáty lze obchodovat na burzách, jako je Stuttgart Euwax. Na rozdíl od akcií však cena nezávisí na nabídce a poptávce. Hodnota certifikátů se pohybuje s cenou podkladového aktiva a emitent musí nabízet tržně orientované ceny. Investoři tedy mohou s likvidními certifikáty obchodovat kdykoliv. Emitenti nabízejí kromě obchodování na burze také přímé obchodování s certifikáty mimo burzu. Narozdíl od jiných investičních instrumentů na certifikáty nelze otevírat krátké pozice.