V návaznosti na omezení nákupu ETF na US burzách pro obyvatele EU jsme pro Vás připravili sumář k těm produktům, které jsou pro investory nejoblíbenější.

 

Jedná se o průřez produkty, které zpravidla již mají na trhu nějakou historii, jsou regulovány a mohou tak investorům nahradit ty z USA.

I přes to je nutné pamatovat na několik věcí.

 

Ta první z nich je nutnost ohlídat si, v jaké měně je ETF kotováno a jestli je to ta samá měna, v jaké drží podkladové aktivum. Pokud nikoliv, vystavujete se tak kurzovému riziku na daném měnovém páru.

Dalším faktorem je likvidita. Obecně platí, že americké ETF jsou násobně likvidnější, než jejich bratranci z Evropy a proto je pro intradenní obchodování potřeba zjistit si ze stránek burzy pravidelně obchodované objemy. Pro dlouhodobé investory je klíčová spíše velikost fondu, délka jeho existence a případné problémy s likviditou se dají vyřešit realizováním obchodů přes limitní příkazy.

Poslední naše upozornění směřuje na fakt, že nakoupíte-li např. na Londýnské burze ETF s tickerem SPY5, kotované v USD (ISIN IE00B6YX5C33), nemusí se jednat o to samé, co je ETF SPY (ISIN US78462F1030).

Světové akciové ETF

IWDA – iShares MSCI World UCITS ETF. Největší ETF na evropském trhu zaměřené na expozici k celosvětovému akciovému trhu. Tento fond nevyplácí dividendy, ale akumuluje je do sebe. Drží okolo 1600 akcií z 23 rozvinutých zemí. Díky všem skutečnostem výše i díky své pětileté historii je častou volbou pro dlouhodobé investory. Více informací zde.

EIMI – iShares Core MSCI Emerging Markets. Toto ETF je zaměřeno na investování do rozvíjejících se trhů, s největší expozicí k  Asii a Jižní Americe. Drží akcie více než 2600 společností. Jedná se o největší ETF z této kategorie s domicilem v Irsku a celkovými náklady na správu pod 0,2% p.a., více informací naleznete zde.

EXSA – iShares STOXX Europe 600. Toto v Eurech kotované ETF je kromě své velikosti oblíbené především proto, že poskytuje ideální rozložení váhy podle kapitalizace společností – obsahuje akcie 200 největších, 200 středně kapitalizovaných a 200 malých podniků z rozvinutých Evropských států. To, spolu s jeho dlouhou historií a domicilem v SRN, ho předurčuje k tomu, aby tvořilo základní kámen v mnoha buy n hold portfoliích. Více informací naleznete zde

ETF na americké trhy (indexy)

ETF na US index S&P 500 (pro jednotlivé sektory)

Finančnictví

iShares S&P 500 Financials Sector UCITS ETF (Acc); ISIN IE00B4JNQZ49, WKN A142NY

 • Toto ETF je ideální varianta pro investory, kteří se zajímají o americký akciový trh a oblast finančnictví. Cílem tohoto fondu je poskytnout investorům návratnost s ohledem na výnosy z vybraných firem v sektoru finančnictví z indexu S&P 500. Mezi takové firmy patří například JPMorgan Chase & Co, Berkshire Hathaway Inc B či Bank of America Corporation.
 • Toto ETF je vhodné nakupovat v období ranné fáze hospodářského cyklu, kdy se ekonomika vzpamatovává z recese. V této fázi úrokové sazby klesají, což má vliv na příliv peněz do ekonomiky. V důsledku toho výnosy firem narůstají a spotřebitelé více utrácejí. Zvýšená spotřeba a dobrá očekávání se projeví právě růstem akcií v sektoru finančnictví, které byly v předchozí fázi na svých minimech.

Spotřební sektor (zboží zbytné spotřeby)

SPDR S&P US Consumer Discretionary Select Sector UCITS ETF; ISIN IE00BWBXM278, WKN A14QBY

 • Irské ETF vytváří investorům příležitost profitovat z vývoje společností na US trhu. Cílem fondu je sledovat výkonnost velkých amerických spotřebitelských společností v indexu S&P 500. Mezi společnostmi nalezneme například Amazon.com Inc, The Home Depot Inc či Netflix Inc.
 • Toto ETF je doporučováno akumulovat, pokud čekáte stále lepší a lepší vyhlídky pro ekonomiku, tedy hned po skončení krize/recese, kdy se zákazníci po období utahování opasků vrhnou na zboží zbytné spotřeby, typu iPhony, streamované filmy a seriály apod.

Spotřební zboží (zboží nezbytné spotřeby)

SPDR S&P US Consumer Staples Select Sector UCITS ETF; ISIN IE00BWBXM385, WKN A14QBZ

 • Další variantu pro expozici k US trhům vytváří toto ETF. Tento fond se sleduje ceny velkých amerických firem se spotřebním zbožím v indexu S&P 500. Mezi společnostmi nalezneme například Procter & Gamble Co, Coca-Cola Co či PepsiCo Inc.
 • Stejně jako spotřební sektor je vhodné toto ETF obchodovat v pozdní fázi hospodářského cyklu, kdy klesá spotřeba a ekonomika zpomaluje. Na tomto odvětví by se totiž vliv ekonomického cyklu měl promítnout nejméně, protože tyto statky by měly být poptávány v každé fázi ekonomického cyklu se stejnou intenzitou.

Energetika

iShares S&P 500 Energy Sector UCITS ETF (Acc); ISIN IE00B42NKQ00, WKN A142NX

 • Pro vytvoření expozice v rámci sektoru energetiky doporučujeme výše zmíněné ETF. Tento fond se zaměřuje na kopírování cen energetických společností z indexu S&P 500. Mezi největší americké společnosti v tomto fondu pak patří například Exxon Mobil Corp, Chevron Corp či Schlumberger Ltd.

Zdravotnictví

iShares S&P 500 Health Care Sector UCITS ETF (Acc); ISIN IE00B43HR379, WKN A142NZ

 • Americký sektor zdravotnictví lze následovat pomocí tohoto fondu. Fond investuje své finanční prostředky do velkých amerických zdravotnických společností z indexu S&P 500. Nalezneme zde společnosti jako Johnson & Johnson, UnitedHealth Group Inc či Pfizer Inc.

Průmyslový sektor

SPDR S&P US Industrials Select Sector UCITS ETF; ISIN IE00BWBXM724, WKN A14QB3

 • Jedná se o irské ETF, které zaměřuje svou pozornost do sektoru průmyslu. Kopíruje ceny amerických průmyslových společností v indexu S&P 500. Mezi známé společnosti v této oblasti patří například Boeing Co/The, 3M Co či General Electric Co.
 • ETF z průmyslového sektoru je vhodné obchodovat ve střední fázi hospodářského cyklu. V tomto období jsou úrokové sazby na přijatelných úrovních a výnosy firem jsou na svém vrcholu.

Informační technologie

iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS ETF USD (Acc); ISIN IE00B3WJKG14, WKN A142N1

 • Toto ETF vytváří perfektní příležitost pro investory, kteří mají zájem o sledování sektoru informačních technologií. Fond následuje ceny velkých amerických společností z indexu S&P 500 v oblasti IT. Nalezneme zde jména společností jako Apple Inc, Microsoft Corp či Facebook Inc A.

Utility

iShares S&P 500 Utilities Sector UCITS ETF; ISIN IE00B4KBBD01, WKN A142N3

 • Další irské ETF vytvářející expozici k americkému sektoru utilit. Nalezneme zde společnosti z indexu S&P 500, které se zabývají veřejnými službami jako jsou elektroenergetika, plynárenství, vodárenství aj. Mezi velké americké společnosti, které toto ETF ovlivňují, patří například NextEra Energy Inc, Duke Energy Corp. Nebo Southern Co/The.
 • Zajímavostí tohoto sektoru je jeho silná závislost na úrokových mírách, protože tyto společnost mají typicky vysokou úroveň dluhu a zvyšování úrokových sazeb vede k jeho větší nákladovosti.

Základní materiály

SPDR S&P US Materials Select Sector UCITS ETF; ISIN IE00BWBXM831, WKN A14QB4

 • Z vývoje amerického sektoru základního materiálu je možné profitovat v rámci výše zmíněného ETF. Opět se jedná o společnosti vyskytující se v indexu S&P 500. Mezi největší americké společnosti tohoto fondu pak patří například DowDuPont Inc, Praxair Inc či Ecolab Inc.
 • Základní materiály se doporučuje obchodovat stejně jako průmyslový sektor a skupinu informačních technologií ve fázi středu hospodářského cyklu. Zajímavostí je jeho silná provázanost s nemovitostním trhem, protože surové materiály se samozřejmě využívají pro stavbu nových budov – na tento sektor tedy může mít dopad i regulace hypoték.

Ostatní ETF na US index S&P 500

VUSD – Vanguard S&P 500 UCITS ETF. ETF na nejznámější US index Standard and Poors 500, je tedy ideální pro ty, kteří chtějí získat expozici právě k tomuto indexu, který je často považován za benchmark US ekonomiky. Více informací naleznete zde.

ETF na jednotlivé sektory dalších US indexů

EQQQ1 – PowerShares EQQQ Nasdaq 100 UCITS. Další variantou pro expozici k US trhům je toto ETF, které drží výběr 100 akcií mimo finanční sektor a kopíruje tak známý technologický US index NASDAQ 100. Více informací naleznete zde.

UDVD – SPDR S&P US Dividend Aristocrats. Toto ETF je dobrá volba pro investory, kteří hledají pasivní příjem, nejlépe na kvartální bázi. Vybírá si totiž do svého držení 100 dividendově nejvýnosnějších akcií z indexu S&P composite 1500. Více informací naleznete zde.

Čtěte také >> Jak i nadále obchodovat US ETF?

ETF na dluhopisy

IBTS – iShares USD Treasury Bond 1-3yr UCITS ETF. Toto ETF investuje do krátkodobých státních dluhopisů, jejichž emitentem je vláda USA, a jejichž durace je 0-3 roky. Výnosy z kuponů jsou investorům vypláceny pololetně. Jedná se o jedno z největších ETF ve své kategorii, na trhu je přes 5 let a jeho domicilem je Irsko. Do jeho rodiny patří například i IDTM, které sleduje US dluhopisy s durací 7-10 let. Více informací zde.

IE15 – iShares Euro Corporate Bond 1-5yr. Tento burzovní fond investuje do dluhopisů, které vydávají zejména společnosti působící v Evropě a které jsou denominovány v EUR. Na pololetní bázi vyplácí svým investorům dividendy, největší expozice je vůči největším EU ekonomikám – tedy Francie, SRN, UK, NL apod., ale z menší části i USA. Více informací zde

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

ETF na komodity

CRUD (LSE) – ETFS WTI Crude Oil. Jde o ETF, které umožňuje získat expozici v ropném trhu. Kopíruje vývoj ropného Bloomberg indexu, který je navržen tak, aby odrážel vývoj ceny futures kontraktů na WTI ropu. Jedná se produkt, který spadá do kategorie “ETC”. Obchoduje se na londýnské burze LSE v Eurech. Denní objemy obchodů se pohybují od půd milionu do pěti milionů kusů. Více informací naleznete zde.

ECRD (BVME) – ETFS Hedged WTI Crude Oil. Podobně jako výše zmíněné, je i toto ETF konstuováno tak, aby bylo možné získat expozici v ropném trhu. Rozdíl je v tom, že toto ETF v sobě má zabudovanou ochranu proti kurzovému riziku EUR/USD. Opisuje ropný index Bloomberg, který měří výkonnost futures kontraktů na WTI ropu obchodovaných v EUR s denním zajišťování vůči USD. Je kotováno v EUR a obchoduje se v Itálii. Více informací zde.

LOIL (LSE) – ETFS Leveraged Crude Oil ETF. Je ETF, které kopíruje vývoj ceny WTI futures kontraktů ropy s dvojnásobně velkou pákou. Obchoduje se v USD na burze londýnské burze LSE, kde denní obchody, kde se denní objemy obchodů pohybují v průměru kolem 100 tisíc. Pod tickerem 4RTY6 se ten stejný produkt obchoduje v Eurech na burze IBIs, kde ale denní objemy nepřesahují 50 tisíc kusů. Více informací zde.

PHAU (LSE) – ETFS Physical Gold. Je ETF, které nabízí získat expozici vůči spotové ceně zlata. Zlato je drženo fyzicky ve formě zlatých cihel a je pod dohledem HSBC banky. Obchoduje se na burze v Londýně v Amerických dolarech. Denní objemy obchodů jsou od sto tisíc do jednoho milionu. Více informací zde.

GBSE (BVME) – ETFS EUR Hedged Gold je ETF, které opisuje cenu spotového zlata, ale zároveň je denně zajišťováno proti kurzovému riziku EUR/USD.  Je kotováno v EUR a obchoduje se v Itálii. Více informací zde.

ETF na evropské akciové indexy

EUN2 (IBIS) – iShares EuroStoxx. Jde o o ETF, které kopíruje cenu evropského akciového indexu EuroStoxx skládajícího se z 50 největších společností v eurozóně. Listováno je na několika burzách, ale nejlikvidnější obchodování probíhá na burze Xetra, kde je denní likvidita kolem čtvrt milionu kusů. Více informací najdete zde.

IAEX (AEB) – iShares AEX trackuje index Amtserdamské burzy, který je složený z 25 největších holandských společností uvedených na burze NYSE Euronext Amsterdam. Denní objemy obchodů jsou v průměru 100 tisíc kusů. Jedná se o nepáčené ETF. Více informací zde.

DEL2 (IBIS) – L&G DAX Daily 2x Long – jedná se o páčené ETF, které trackuje index DAX. Má páku odpovídající dvojnásobku denní procentní změny úrovně indexu DAX. Denní objem obchodů se pohybuje od jednoho do dvaceti milionů kontraktů. Více informací zde.

DES2 (IBIS) – L&G DAX Daily 2x Long – je páčené ETF, inverzní k výše zmíněnému. Denní objemy se pohybují v průměru kolem půl milionu kusů.

LUK2 (LSE) –  L&G FTSE 100 Leveraged 2x. Jedná se o páčené ETF které opisuje cenu britského akciového indexu FTSE, který zahrnuje 100 největších britských blue-chip společností. Má dvojnásobný pákový koeficient. Denní objemy obchodů na tomto ETF se pohybují od jednoho do deseti milionů. K tomuto produktu existuje i reverzní ETF pod tickerem SUK2, ale tam je likvidita velmi nízká a často nedosahuj ani k půl milionu kontraktů denně. Více informací zde.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

ETP na index VIX

VIXL – Boost S&P 500 VIX SH-T 2.25x. Jedná se o fond, který odráží 2,25násobně vývoj S&P 500 VIX Short-Term indexu. Tento fond lze obchodovat jak v USD tak i v EUR či GBP. Více informací naleznete přímo na stránkách emitenta zde.

CFD na nejvíce obchodované ETP

Mezi nejznámější ETP, na které lze obchodovat i CFD, patří například:

 • Akciové indexy: SPY, DIA, QQQ, IWM
 • Jednotlivé sektory: XLF, XLE, XLB, XLK
 • Volatilita: UVXY, SVXY

Obchodování ETF prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart