Nejlepší kobaltové akcie

Kobalt je relativně neznámý kov. Kov o němž jako investoři neslýcháme příliš často. Přesto se cena kobaltu v posledních pár letech vyšplhala na dvojnásobek ceny. 

Investice do kobaltu je proto stále více zajímavější volbou, jak diverzifikovat své portfolio. Nejen proto je nyní nejvhodnější čas dozvědět se více o této víceméně neznámé surovině.

V článku vám představíme kobalt jako takový a také si ukážeme možnosti jakými burzovními instrumenty lze kobalt obchodovat. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Co je kobalt a na co se využívá?

Kobalt je namodralý kov. Jedná se o vodivý prvek, který je extrémně odolný vůči teplu. Své magnetické schopnosti si zachovává až do teploty 1 150 ° C, což je mnohem více, než kterýkoliv jiný známý kov. Kobalt má atomové číslo 27.

Prvek je znám především svým využitím v produkci baterií. Baterie jsou součástí motorů, turbín či elektráren, ale najdeme je i ve smartphonech a dalších zařízeních. Kobalt má tedy podobné využití jako lithium.

Kobalt je zároveň prvkem mnoha slitin, což vyplývá z jeho vlastností jako je tvrdost, odolnost a pevnost. Své užití nalezne pak také ve sklářském průmyslu při barvení skla a keramiky. Investice do kobaltu má své opodstatnění na základě jeho širokého využití.

Hlavním důvodem nárůstu poptávky po kobaltu je rozvoj elektrického pohonu. Elektrická vozidla započala svůj rozvoj na základě zpřísňujících se podmínek kladených na omezování emisí.

Právě u elektrických vozidel je zapotřebí baterie, jež je zhotovena z kobaltu a lithia. Tyto lithium-iontové baterie (Li-Ion) umožňují elektrickým automobilům prodlužovat dobu mezi dobíjeními.  Co můžeme očekávat je pokračující růst poptávky po kobaltu.

Skutečnost, že stále více výrobců automobilů začíná vyrábět elektrická vozidla, zajistilo rostoucí poptávku po kobaltu. Když vezmeme v potaz také to, že nalezišť kobaltu je omezené množství a výroba kobaltu je velmi náročná, nepřekvapí nás zdvojnásobení cen kobaltu v posledních pár letech.

Světově proslulá ložiska kobaltu obsahují zhruba 25 milionů tun kobaltu. Kobalt je získáván v moderní těžbě hlavně z měděných a niklových rud. Téměř dvě třetiny kobaltu pocházejí z Demokratické republiky Kongo, kde leží 6 z 10 největších kobaltových dolů. Další velká ložiska můžeme nalézt v v Austrálii, na Kubě, na Filipínách, v Zambii, v Kanadě, na Madagaskaru, v Rusku, Maroku nebo USA.

A jakým způsobem rostoucí poptávky využít a jak investovat do kobaltu?

Možnosti investice do kobaltu

Většina surových materiálů umožňuje hned několik možností, jak do nich investovat. U investice do kobaltu tomu je ale jinak. Možná je to právě z důvodu dosavadní neznámosti tohoto kovu.

Obvykle lze do surovin investovat pomocí derivátů jako jsou futures kontrakty či ETF. Participovat na vývoji cen kobaltu je ale možné pouze na základě akcií. Právě z tohoto důvodu jsme pro vás připravili 3 nejlepší investice do kobaltu pomocí akcií – tzv. kobaltové akcie.

Investice do kobaltu: Top 3 kobaltové akcie roku 2020

Bohužel, momentálně ještě neexistuje kobaltový ETF odrážející cenový vývoj kovu. Nejlepší možnou variantou tedy zůstává pouze investice do kobaltových společností.

Největším producentem kobaltu je společnost Glencore, přičemž její podíl na trhu je zhruba 22 %. Společnost vlastní 86% podíl ve dceřiné společnosti Glencore Katanga Mining, která se zaměřuje zejména na kobalt. Firma operuje v Kongu.

Společnost momentálně čelí řadě skandálů, které zahrnují i tak závažné obvinění, jako jsou korupce, environmentální hříchy, nekalé koncesní smlouvy, daňové úniky a vykořisťování pracovníků. Investice do této společnosti je tudíž z etického hlediska těžko odůvodnitelná.

Z hlediska investic do kobaltu jsou proto podle našeho názoru velmi zajímavé následující tři společnosti.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

1. Akcie China Molybdenum (3993)

Čínský důlní operátor China Molybdenum (ISIN: CNE100000114 – symbol: 3993 – měna: HKD – burza: SEHK) je po Glencore druhým největším producentem kobaltu na světě. Společnost těží také měď, fosforečnany, wolfram, zlato a velmi populární niob a molybden ve vzácných zeminách. Na burze je China Molybdenum v současné době oceněna částkou přibližně 11,5 miliardy USD.

Těžební společnost z Číny se stále více zaměřuje na kobalt. Důvodem je zejména stále se zvyšující poptávka po kobaltu v čínském průmyslu. Díky většinové akvizici konžského dolu Tenke od společnosti Freeport McMoran si společnost v roce 2016 zajistila jedno z největších ložisek kobaltu na světě.

Důlní zásoby by měly stačit nejméně dalších 25 let. V roce 2018 již China Molybdenum díky převzetí dolů vytěžila 19 400 tun kobaltu. V běžných cenách odpovídá tento objem tržní hodnotě přibližně 650 milionů USD. Společnost tak upevnila svou pozici druhého největšího výrobce kobaltu na světě.

První místo stále pevně drží výše zmíněná společnost Glencore, ačkoliv v několika posledních letech byla nucena snížit objem těžby po uzavření dolu Mutanda. Akcie těžařských společností jsou vždy poměrně spekulativní, protože ceny těžených surovin mají obrovský efekt na výsledky společnosti.

Investice do kobaltu
Týdenní graf akcie 3993 od března 2017 do října 2022. Zdroj: Trader Workstation (16. 11. 2022)

2. Akcie Sherritt International (S)

Sherritt International (ISIN: CA8239011031 – Symbol: S – Měna: CAD – burza: TSE) je producent niklu s těžebními činnostmi v Kanadě, na Kubě a na Madagaskaru. Společnost vlastní 50% podíl v projektu Moa na Kubě a 12% podíl v projektu Ambatovy na Madagaskaru. Jedná se o doly na těžbu niklu a kobaltu. Kobalt představuje asi 20 % tržeb společnosti, zatímco Nikl asi 50 %. Zbývající podíl tržeb je generován z těžby ropy a zemního plynu a výrobou elektřiny.

Fakt, že kobalt nepochází z Demokratické republiky Kongo, je pro Sherritt výhodou, protože své aktivity společnost neprovádí v konfliktních a politicky nestabilních regionech. Obezřetnost technologických a automobilových společností na původ surovin byla iniciována médii během posledních dvou let v rámci tématu „etických surovin pro baterie“.

Investice do kobaltu
Týdenní graf akcie S od března 2017 do října 2022. Zdroj: Trader Workstation (16. 10. 2022)

Apple například dlouhodobě odebíral materiály pro své baterie od dodavatelů, kteří využívali dětskou práci. Podobným obviněním čelí společnosti Sony, Samsung a několik čínských firem. Společnosti produkující „etické“ suroviny budou z tohoto trendu zvláště těžit. Automobilový výrobce BMW například avizoval, že bude věnovat zvýšenou pozornost na původ surovin ve svých továrnách.

Společnost zatím není mezi 10 největšími producenty kobaltu na světě. Nicméně Sherritt International produkuje mimořádně kvalitní produkt.

S čistotou 99,9 % značně překonává konkurenci a požadavky London Metal Exchange (LME). Protože společnost zpracovává kobalt v Kanadě, je schopna zásobovat severoamerický trh přímo bez prostředníků.

Společnost je silně závislá na cenách niklu a kobaltu. Jedná se o vysoce spekulativní akcii.

3. Akcie Sunrise Energy Metals (SRL)

Těžební a technologická společnost Sunrise Energy Metals (ISIN: AU0000143729 – symbol SRL – měna: AUD), se sídlem v australském Notting Hillu (dříve Clean TeQ Holdings), zkoumá nové ekologické technologie pro těžbu surovin používaných při výrobě baterií. Díky plánovanému projektu Sunrise v Novém Jižním Walesu bude společnost vlastnit jedno z nejkvalitnějších a nejbohatších ložisek kobaltu mimo Afriku. Společnost cílí na produkci více než 4600 run kobaltu a niklu do dvou let po zahájení těžby. To by zařadilo společnost mezi 7 největších producentů kobaltu na světě.

Pro důl, který se nachází v těžební oblasti s vynikající infrastrukturou 350 km západně od Sydney, již byly dokončeny všechny studie proveditelnosti, přípravy a rozvojová opatření. Společnost v současné době diskutuje s řadou zúčastněných stran o možnostech financování projektu.

Konečná investiční rozhodnutí budou učiněna během první poloviny roku 2020. Výrobní zařízení pro nový důl, jehož životnost se odhaduje na 40 let, jsou již naplánovány a předběžně objednány, aby po schválení financování mohl být důl uveden do provozu co nejdříve.

Kromě toho je 100% vlastněný projekt Sunrise považován za jedno z největších a nejčistších ložisek skandia na světě. Lehký kov skandium je jednou z tzv. „vzácných zemin“. Skandium má své hlavní využití jako jodid ve vysoce výkonných rtuťových výbojkách, například pro osvětlení stadionů a v dopravním průmyslu. Kov byl také nedávno používán v ultra lehkých hliníkových rámech pro jízdní kola.

Vývoj ceny akcií závisí momentálně primárně na úspěšném spuštění dolu Sunrise v následujících letech. Čím dříve se těžba spustí, tím pozitivnější by měl být vývoj ceny akcií. Oproti tomu jakékoliv delší prodlevy, problémy s financováním nebo jiné překážky, ke kterým může dojít, budou mít na cenu akcií negativní dopad.

Na jaře 2021 došlo v rámci změny názvu z Clean TeQ Holdings na Sunrise Energy Metals také k tzv. reverznímu štěpení, při kterém bylo spojeno vždy 10 akcií do jedné. V průběhu toho se změnil i ISIN a symbol akcie. Následně v létě 2021 byla společnost zabývající se úpravou vody vyčleněna jako Clean TeQ Water (ISIN: AU0000153280 – symbol CNQ – měna: AUD) a předána akcionářům ve formě bonusových akcií. Společnost Sunrise Energy Metals se tak stala čistě komoditní společností.

Investice do kobaltu
Týdenní graf akcie SRL od března 2017 do října 2022. Zdroj: Trader Workstation (16. 11. 2022)

Akcie kobaltu: Cena

Loading ...
Company name ISIN Symbol Market capitalisation YTD 1D 1W 1M 3M 6M
Vale US91912E1055 VALE 55,33 -23,01 % 0,08 % 1,75 % 0,25 % -12,97 % -1,61 %
Wheaton Precious Metals CA9628791027 WPM 23,49 6,40 % 1,90 % 2,50 % 16,95 % 11,04 % 21,73 %
Freeport US35671D8570 FCX 71,18 12,73 % -1,96 % -4,06 % 6,41 % 25,73 % 41,65 %

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

PROBST, W. Die besten Kobalt Aktien 2022 LYNX [online]. Vydáno 23.5.2022 [cit. 5.12.2022]. Dostupné zde.

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart