Kobalt je relativně neznámý kov. Kov o němž jako investoři neslýcháme příliš často. Přesto se cena kobaltu v posledních pár letech vyšplhala na dvojnásobek ceny. Investice do kobaltu je proto stále více zajímavější volbou jak diverzifikovat své portfolio.

Nejen proto je nyní nejvhodnější čas dozvědět se více o této víceméně neznámé surovině.

Co přesně kobalt je? Na co se využívá? A možná jedna z nejdůležitějších otázek zní, jak je možné do kobaltu investovat?

V článku vám představíme kobalt jako takový a také si ukážeme možnosti jakými burzovními instrumenty lze kobalt obchodovat.

Co je kobalt a na co se využívá?

Kobalt je namodralý kov. Jedná se o vodivý prvek, který je extrémně odolný vůči teplu. Své magnetické schopnosti si zachovává až do teploty 1 150 ° C, což je mnohem více, než kterýkoliv jiný známý kov. Kobalt má atomové číslo 27.

Prvek je znám především svým využitím v produkci baterií. Baterie jsou součástí motorů, turbín či elektráren, ale najdeme je i ve smartphonech a dalších zařízeních. Kobalt má tedy podobné využití jako lithium, o kterém jsme psali nedávno článek Investice do lithia – 3 nejlepší lithiové akcie roku 2020.

Kobalt je zároveň prvkem mnoha slitin, což vyplývá z jeho vlastností jako je tvrdost, odolnost a pevnost. Své užití nalezne pak také ve sklářském průmyslu při barvení skla a keramiky. Investice do kobaltu má své opodstatnění na základě jeho širokého využití.

Hlavním důvodem nárůstu poptávky po kobaltu je rozvoj elektrického pohonu. Elektrická vozidla započala svůj rozvoj na základě zpřísňujících se podmínek kladených na omezování emisí.

Právě u elektrických vozidel je zapotřebí baterie, jež je zhotovena z kobaltu a lithia. Tyto lithium-iontové baterie (Li-Ion) umožňují elektrickým automobilům prodlužovat dobu mezi dobíjeními.  Co můžeme očekávat je pokračující růst poptávky po kobaltu.

Skutečnost, že stále více výrobců automobilů začíná vyrábět elektrická vozidla, zajistilo rostoucí poptávku po kobaltu. Když vezmeme v potaz také to, že nalezišť kobaltu je omezené množství a výroba kobaltu je velmi náročná, nepřekvapí nás zdvojnásobení cen kobaltu v posledních pár letech.

Světově proslulá ložiska kobaltu obsahují zhruba 25 milionů tun kobaltu. Kobalt je získáván v moderní těžbě hlavně z měděných a niklových rud. Téměř dvě třetiny kobaltu pocházejí z Demokratické republiky Kongo, kde leží 6 z 10 největších kobaltových dolů. Další velká ložiska můžeme nalézt v v Austrálii, na Kubě, na Filipínách, v Zambii, v Kanadě, na Madagaskaru, v Rusku, Maroku nebo USA.

A jakým způsobem rostoucí poptávky využít a jak investovat do kobaltu?

Situace na kobaltovém trhu

Federální institut pro geovědu a přírodní zdroje avizoval v polovině roku 2018 nedostatek kobaltových zásob, které jsou esenciálním prvkem pro výrobu baterii: Zpoždění v rozšiřování dolů a další zpracování může podle Federálního institutu vést k významným problémům v zásobování.

Ceny surovin zažily silný býčí trend v roce 2017 a meziročně vzrostly o 129 %. Cena kobaltu se na počátku roku 2018 zvýšila až na 95 000 USD za tunu. V současné době se cena opět silně koriguje a je na přelomu roku v rozmezí 55 000 USD za tunu. Důvodem byla prozatímní nadměrná nabídka. To je pro řadu investorů signálem ke vstupu do trhu.

Cena kobaltu na spotovém trhu za posledních několik měsíců. Zdroj: dailymetalprice.com

Momentálně na ceně kobaltu převládl silný medvědí trend a od poloviny roku 2018 se cena propadla na cenu, za kterou se obchodoval na konci roku 2016. To kobaltovým společnostem dává příležitost profitovat na potenciální korekci ceny směrem nahoru.

Možnosti investice do kobaltu

Většina surových materiálů umožňuje hned několik možností, jak do nich investovat. U investice do kobaltu tomu je ale jinak. Možná je to právě z důvodu dosavadní neznámosti tohoto kovu.

Obvykle lze do surovin investovat pomocí derivátů jako jsou futures kontrakty či ETF. Participovat na vývoji cen kobaltu je ale možné pouze na základě akcií. Právě z tohoto důvodu jsme pro vás připravili 3 nejlepší investice do kobaltu pomocí akcií – tzv. kobaltové akcie.

Investice do kobaltu – Top 3 kobaltové akcie roku 2020

Bohužel, momentálně ještě neexistuje kobaltový ETF odrážející cenový vývoj kovu. Nejlepší možnou variantou tedy zůstává pouze investice do kobaltových společností.

Největším producentem kobaltu je společnost Glencore, přičemž její podíl na trhu je zhruba 22 %. Společnost vlastní 86% podíl ve dceřiné společnosti Glencore Katanga Mining, která se zaměřuje zejména na kobalt. Společnost operuje v Kongu.

Společnost momentálně čelí řadě skandálů, které zahrnují i tak závažné obvinění, jako jsou korupce, environmentální hříchy, nekalé koncesní smlouvy, daňové úniky a vykořisťování pracovníků. Investice do této společnosti je tudíž z etického hlediska těžko odůvodnitelná. Její cena v důsledku výše zmíněných problémů klesla z 1,77 EUR na 0,35 EUR.

Z hlediska investic do kobaltu jsou proto podle našeho názoru velmi zajímavé následující tři společnosti.

1. Akcie China Molybdenum (3993)

Čínský důlní operátor China Molybdenum (ISIN: CNE100000114 – symbol: 3993 – měna: HKD – burza: SEHK) je po Glencore druhým největším producentem kobaltu na světě. Společnost těží také měď, fosforečnany, wolfram, zlato a velmi populární niob a molybden ve vzácných zeminách. Na burze je China Molybdenum v současné době oceněna částkou přibližně 11,5 miliardy USD.

Graf akcie China Molybdenum (3993)Graf akcie China Molybdenum (3993). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii China Molybdenum.

Těžební společnost z Číny se stále více zaměřuje na kobalt. Důvodem je zejména stále se zvyšující poptávka po kobaltu v čínském průmyslu. Díky většinové akvizici konžského dolu Tenke od společnosti Freeport McMoran si společnost v roce 2016 zajistila jedno z největších ložisek kobaltu na světě.

Důlní zásoby by měly stačit nejméně dalších 25 let. V roce 2018 již China Molybdenum díky převzetí dolů vytěžila 19 400 tun kobaltu. V běžných cenách odpovídá tento objem tržní hodnotě přibližně 650 milionů USD. Společnost tak upevnila svou pozici druhého největšího výrobce kobaltu na světě.

První místo stále pevně drží výše zmíněná společnost Glencore, ačkoliv v několika posledních letech byla nucena snížit objem těžby po uzavření dolu Mutanda. Společnost je dobře finančně zajištěna s hotovostní rezervou ve výši 15,5 miliardy RMB a 2,2 miliardy USD ke konci roku 2019. Akcie těžařských společností jsou vždy poměrně spekulativní, protože ceny těžených surovin mají obrovský efekt na výsledky společnosti.

Pokud chcete vsadit na další zotavení cen kobaltu, China Molybdeum je jednou z nejlepších možností. Akcie se momentálně obchodují za 2,31 HKD, což je výrazně po maximem 6,64 HKD z počátku roku 2018. Momentální cena je z dlouhodobého hlediska zajímavou vstupní příležitostí.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

2. Akcie Sherritt International (S)

Sherritt International (ISIN: CA8239011031 – Symbol: S – Měna: CAD – burza: TSE) je producent niklu s těžebními činnostmi v Kanadě, na Kubě a na Madagaskaru. Společnost vlastní 50% podíl v projektu Moa na Kubě a 12% podíl v projektu Ambatovy na Madagaskaru. Jedná se o doly na těžbu niklu a kobaltu. Kobalt představuje asi 20 % tržeb společnosti, zatímco Nikl asi 50 %. Zbývající podíl tržeb je generován z těžby ropy a zemního plynu a výrobou elektřiny.

Fakt, že kobalt nepochází z Demokratické republiky Kongo, je pro Sherritt výhodou, protože své aktivity společnost neprovádí v konfliktních a politicky nestabilních regionech. Obezřetnost technologických a automobilových společností na původ surovin byla iniciována médii během posledních dvou let v rámci tématu „etických surovin pro baterie“.

Apple například dlouhodobě odebíral materiály pro své baterie od dodavatelů, kteří využívali dětskou práci. Podobným obviněním čelí společnosti Sony, Samsung a několik čínských firem. Společnosti produkující „etické“ suroviny budou z tohoto trendu zvláště těžit. Automobilový výrobce BMW například avizoval, že bude věnovat zvýšenou pozornost na původ surovin ve svých továrnách.

Graf akcie Sherritt InternationalGraf akcie Sherritt International (S). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii Sherritt International.

Po prodeji několika neziskových projektů v roce 2017 klesla produkce kobaltu společnosti z přibližně 3100 tun na 1800 tun. Od té doby společnost produkci pomalu navyšuje. Společnost zatím není mezi 10 největšími producenty kobaltu na světě. Nicméně Sherritt International produkuje mimořádně kvalitní produkt.

S čistotou 99,9 % značně překonává konkurenci a požadavky London Metal Exchange (LME). Protože společnost zpracovává kobalt v Kanadě, je schopna zásobovat severoamerický trh přímo bez prostředníků.

Po řadě ztrátových let v důsledku nízkých cen kovů a projektů s příliš vysokými náklady na financování iniciovalo vedení společnosti v roce 2017 finanční restrukturalizaci, čímž se snížilo dluhové zatížení z 2 miliard USD na 570 milionů USD. Mimo jiné se prodloužila splatnost podnikových dluhopisů a prodaly se podíly na neziskových projektech.

V prvních devíti měsících roku 2019 společnost vygenerovala tržby ve výši 403 milionů USD, což je pokles o 12 % ve srovnání s předchozím rokem. Současně – hlavně kvůli odpisům – byla zveřejněna vysoká ztráta 182 milionů USD. Společnost však disponuje hotovostí 169 milionů CAD a je tedy schopna, navzdory přetrvávajícímu zadlužení, prozatím financovat své aktivity.

Při ceně akcií 0,08 CAD je společnost oceněna na 60 milionů CAD, což je historické minimum. Společnost je silně závislá na cenách niklu a kobaltu. Jedná se o vysoce spekulativní akcii. Zatím doporučujeme akcii pouze sledovat a s potenciální investicí počkat, až bude směrodatnější vývoj aktivit společnosti.

Pokud se společnosti podaří dosáhnout provozních zisků a pozitivního cash flow, mělo by se to odrazit na zvýšené ceně akcií. V opačném případě bude pravděpodobně pokračovat dlouhodobě nastavený sestupný trend.

3. Akcie Clean TeQ Holdings (CLQ)

Těžební a technologická společnost Clean TeQ Holdings (ISIN: AU000000CLQ2 – symbol CLQ – měna: AUD – burza: TSE), se sídlem v Notting Hill v Austrálii zkoumá nové ekologické technologie pro těžbu surovin používaných při výrobě baterií. Díky plánovanému projektu Sunrise v Novém Jižním Walesu bude společnost vlastnit jedno z nejkvalitnějších a nejbohatších ložisek kobaltu mimo Afriku.

Společnost cílí na produkci více než 4600 run kobaltu a niklu do dvou let po zahájení těžby. To by zařadilo společnost mezi 7 největších producentů kobaltu na světě.

Pro důl, který se nachází v těžební oblasti s vynikající infrastrukturou 350 km západně od Sydney, již byly dokončeny všechny studie proveditelnosti, přípravy a rozvojová opatření. Společnost v současné době diskutuje s řadou zúčastněných stran o možnostech financování projektu.

Konečná investiční rozhodnutí budou učiněna během první poloviny roku 2020. Výrobní zařízení pro nový důl, jehož životnost se odhaduje na 40 let, jsou již naplánovány a předběžně objednány, aby po schválení financování mohl být důl uveden do provozu co nejdříve.

Kromě toho je 100% vlastněný projekt Sunrise považován za jedno z největších a nejčistších ložisek skandia na světě. Lehký kov skandium je jednou z tzv. „vzácných zemin“. Skandium má své hlavní využití jako jodid ve vysoce výkonných rtuťových výbojkách, například pro osvětlení stadionů a v dopravním průmyslu. Kov byl také nedávno používán v ultra lehkých hliníkových rámech pro jízdní kola.

Společnost Clean TeQ očekává, že bude schopna produkovat vzácnou surovinu za extrémně dostupnou cenu 150 USD za kilogram.

Graf akcie Clean TeQ Holdings (CLQ)

Graf akcie Clean TeQ Holdings (CLQ). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii.

Cena čistého skandia je mezi 3 000 USD a 5 000 USD za kilogram a při maximální ceně se skandium obchodovalo dokonce za 20000 USD za kilogram. Nový produkt výroby niklu a kobaltu by se tak mohl stát dalším lukrativním zdrojem příjmů pro společnost.

V prosinci 2019 byla uzavřena spolupráce s elektronickým gigantem Panasonic, který mimo jiné zajišťuje odběr až 5 tun skandia ročně. CleanTeQ navíc nyní vyvíjí pro Panasonic speciální slitiny skandia a hliníku.

Clean TeQ se nezabývá pouze těžební činností. Jak již název společnosti napovídá, společnost se zabývá i vývojem technologií. Clean TeQ se primárně zaměřuje na oblast elektrochemického čištění vody pro těžební, energetický, ropný a plynárenský průmysl a komunální společnosti produkující pitnou vodu.

Společnost se svojí technologií kontinuální iontové výměny cílí na čínský trh – největší a nejrychleji rostoucí trh „úpravy vody“ na světě.

Nicméně například i Omán a Kongo jsou potenciálně velkými trhy. Příjmy z této oblasti podnikání jsou stále velmi nízké a ve finančním roce 2018/19 činily přibližně 4,2 milionu AUD. Celkově byla společnost ve ztrátě 18 milionů AUD. I když se tato oblast podnikání pro těžební společnosti jeví jako neobvyklá, je zde obrovský potenciál do budoucna. Tato divize by v budoucnosti mohla přinášet Clean TeQ velké zisky.

 

Společnost má nyní na burze emitovaných přibližně 750 milionů akcií s cenou 0,16 EUR. Hodnota společnosti je přibližně 124 milionů EUR. K 31. prosinci 2019 disponovala společnost hotovostí přibližně 58 milionů AUD (36 milionů EUR). Ve střednědobém až dlouhodobém horizontu může tento kapitál sloužit především k financování drahých výrobních zařízení.

Stejně jako u ostatních kobaltových společností byly akcie pod tlakem v důvodu poklesu ceny kobaltu. Nicméně od podzimu 2019 se zdá, že trend našel pevnou půdu pod nohama.

Vývoj ceny akcií Clean Teq závisí momentálně primárně na úspěšném spuštění dolu Sunrise v následujících letech. Čím dříve se těžba spustí, tím pozitivnější by měl být vývoj ceny akcií. Oproti tomu jakékoliv delší prodlevy, problémy s financováním nebo jiné překážky, ke kterým může dojít, budou mít na cenu akcií negativní dopad.

Společnosti by jistě také prospělo, kdyby do spuštění produkce opět vzrostla cena kobaltu. Velmi spekulativní akcie je vhodná především pro dlouhodobě orientované investory, kteří chtějí investovat velmi malou část svého investičního portfolia a vsadit na dlouhodobý úspěch společnosti.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart