Nejlepší palladiové akcie

Během posledních tří let patřilo palladium ke komoditám s nejvyšším růstem cen. Celkově vzrostla hodnota palladia o 160 %. V desetiletém horizontu vzrostlo palladium o neuvěřitelných 430 %.

Koncem roku 2017 překročila cena jedné unce tohoto drahého kovu cenovou hranici 1 000 USD. Počátkem ledna 2020 překročila cena za unci 2000 USD. 16.3.2020 zažilo palladium nejprudší pokles za posledních 9 let. I tak se cena jedné unce palladia pohybuje okolo 2234 USD.

Palladium tak dosahuje svých all-time high cen a momentálně je palladium dokonce dražší než zlato. Jaké jsou tedy důvody tohoto silného nárůstu ceny palladia a jak můžete do palladia investovat právě vy? Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Fakta o palladiu

Palladium je stříbrně bílý prvek platinové skupiny, který je o polovinu lehčí než platina.  Chemická značka je Pd a atomové číslo má 46. K extrakci palladia došlo poprvé v roce 1803. Své uplatnění nachází zejména při výrobě průmyslových katalyzátorů, při výrobě slitin používaných v dentálním zdravotnictví a při výrobě bižuterie.

Palladium a palladiové slitiny se v přírodě nacházejí zejména v říčních sedimentech. Velká ložiska se nalézala na Uralu, v Severní a Jižní Americe, Austrálii a Etiopii. Většina těchto ložisek je však považována za vyčerpaná nebo ekonomicky nevýhodná.

Hlavním zdrojem palladia je v dnešní době tedy zejména extrakce z mědi, niklu, olova a stříbra. Dvěma hlavními producentskými státy jsou Rusko a Jižní Afrika, ze kterých pochází téměř 80 % světové produkce. Menšími producentskými státy jsou pak Kanada, USA a Zimbabwe.

Více než 90 % nalezených světových zásob je uloženo v Jižní Africe. Další velká, dosud nenalezená ložiska se však podle předpokladů nachází v Rusku.

Vysoká poptávka po palladiu v průmyslu

Po palladiu je ve srovnání s jinými vzácnými kovy, jako je zlato, stříbro a platina jednoznačně nejvyšší poptávka v průmyslu. Jedním z důvodů je to, že kov má mezi niklovými kovy nejnižší hodnotu tání a také je velmi reaktivní. Více než dvě třetiny vyrobeného palladia se používají k výrobě katalyzátorů pro osobní automobily a tento poměr se neustále zvyšuje.

Podle odhadů analytiků Bankhaus Julius Baer se počet vyrobených aut s palladiovými katalyzátory zvýší do roku 2025 z aktuálních 76 milionů na více než 90 milionů vozů. Palladium se dále používá v elektronickém průmyslu, v chemickém průmyslu, v lékařských technologiích a ve výrobě šperků.

Palladiové akcie těží z dieselového skandálu

Dieselový skandál byl jedním s nejvíce diskutovaných ekonomických témat posledních 2 let. Manipulace s výfukovými plyny vozů Volkswagen a dalších výrobců automobilů v roce 2015 přinesla skepsi do trhu s dosud velmi oblíbeným dieselovým pohonným systémem a způsobila silné turbulence v cenách automobilů.

Zákaz jízdy v centrech některých měst kvůli vysokému znečištění vedlo k propadu produkce a prodeje dieselových vozů.

Asi se ptáte, co má tento fenomén společného s investicemi do palladia? Odpověď je poměrně jednoduchá. Využití benzínu jako paliva v automobilovém průmyslu je zdaleka nejdůležitějším uplatněním této komodity. Palladium filtruje až 90 % škodlivých výfukových plynů a přeměňuje je na méně škodlivé substance.

To je důvod, proč palladium těží ze situace, kdy dieselové motory ustupují benzinovým. Vzhledem k tomu, že palladium je velmi nedostatkové zboží, není divu, že většina palladiových akcií je v silném uptrendu.

Investice do palladia

Do palladia lze investovat více způsoby. Vedle akcií palladiových těžařů jsou častým způsobem investice do palladia futures kontrakty či palladiové ETF.

Možnosti investice do palladia

  1. Futures na palladium – Futures na palladiový index NYMEX. Tento futures kontrakt má pákový efekt 100. Smlouva nemá fyzickou dodávku.
  2. ETF na palladium – Kromě toho je možné investovat do palladia prostřednictvím ETF. Vzhledem k předpisům je v současné době pro evropské investory dočasně nemožné investovat do amerických ETF. Existují však i evropské alternativy. 
  3. Palladiové akcie – další možností jsou investice do akcií palladiových producentů – viz níže.

Nejlepší palladiové akcie

Akcie palladiových producentů samozřejmě těží z narůstající hodnoty palladia. Představíme vám 2 nejzajímavější akcie těžařů palladia. Existují i další významní producenti palladia, které neuvádíme v našem seznamu, jako jsou například ValeStillwater Mining nebo Impala Platinum.

Akcie Anglo American Platinum (AMS)

Anglo American Platinum (ISIN: ZAE000013181 – symbol: AMS (burza v Johannesburgu) – měna: ZAR) je největším světovým producentem platiny s přibližně 38 % podílem na světovém trhu. Společnost se sídlem v Johannesburgu také produkuje palladium v jihoafrických dolech. S produkcí více než 1,2 milionu uncí palladia je Anglo American Platinum druhým největším producentem palladia na světě po ruské společnosti Norilsk Nickel.

Nejlepší palladiové akcie - cena akcie palladia
Týdenní graf akcie AMS od března 2017 do října 2022. Zdroj: Trader Workstation (16. 10. 2022)

Palladium, v důsledku zvýšení cen v roce 2019, představovalo největší podíl na tržbách společnosti ve výši 40 %. O rok předtím to bylo pouhých 30 %. Kromě těžených kovů společnost dodává svým početným zákazníkům také recyklované kovové výrobky. Přibližně 38 % Anglo American Platinum patří mateřské společnosti – surovinovému gigantu Anglo American.

Anglo American Platinum provozuje v Jižní Africe několik dolů, hutí a rafinérií. Vlastní také největší objevené platinové ložisko Merensky Reef v komplexu Bushveld v Jižní Africe. Kromě toho má společnost k dispozici některá vysoce kvalitní ložiska platiny, které by společnosti měly v následujících letech zajistit stabilní těžbu platiny a palladia. Dalšími vedlejšími produkty společnosti jsou rhodium, ruthenium, iridium a osmium.

Akcie Zimplats Holdings (ZIM)

Společnost Zimplats Holdings (ISIN: GB0061284906 – Symbol: ZIM – Měna: AUD) má správní sídlo na britském ostrově Guernsey v Lamanšském průlivu. Jedná se o středně velkého výrobce platiny, palladia, zlata a rhodia. Hlavní burzou, na které se obchoduje s akciemi společnosti Zimplats, je australská burza cenných papírů v Sydney. 

Těžební aktivity probíhají v Great Dyke v Zimbabwe, asi 150 km jihozápadně od hlavního města Harare. Great Dyke je pásmo široké 4 až 11 km a dlouhé 550 km, které se táhne napříč Zimbabwe. Obsahuje přibližně 80 % známých zásob kovů platinové skupiny (PGM) v této africké zemi. Společnost Zimplats zde provozuje několik dolů a zařízení na zpracování kovů. Ročně se zde vytěží 500 000 uncí PGM. Ty, se dělí na 55 % platiny a 45 % palladia, což představuje přibližně dvě třetiny prodeje. Zbývající část prodeje tvoří rhodium, zlato nikl a ostatní vedlejší produkty. 

Deklarovaným cílem je být vedoucí společností v oboru jak z hlediska výrobních nákladů, tak z hlediska bezpečnosti horníků. Společensky a ekologicky odpovědná těžba je pro společnost rovněž jednou z hlavních priorit. 

Nejlepší palladiové akcie- cena akcie palladia
Týdenní graf akcie ZIM od března 2017 do října 2022. Zdroj: Trader Workstation (16. 11. 2022)

Cena akcií palladia:

Loading ...
Company name ISIN Symbol Currency Market capitalisation YTD 1D 1W 1M 3M 6M
Vale US91912E1055 VALE USD 55,06 -23,64 % -0,16 % -4,27 % -3,04 % -10,23 % -19,27 %
Glencore JE00B4T3BW64 GLEN GBP 69,19 4,47 % 0,19 % 0,16 % 2,81 % 28,12 % 10,61 %

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

PROBST, W. Die besten Palladium Aktien 2022 LYNX [online]. Vydáno 26.5.2022 [cit. 5.12.2022]. Dostupné zde.

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart