Během posledních tří let patřilo palladium ke komoditám s nejvyšším růstem cen. Celkově vzrostla hodnota palladia o 160 %. V desetiletém horizontu vzrostlo palladium o neuvěřitelných 430 %.

 

Koncem roku 2017 překročila cena jedné unce tohoto drahého kovu cenovou hranici 1 000 USD. Počátkem ledna 2020 překročila cena za unci 2000 USD. 16.3.2020 zažilo palladium nejprudší pokles za posledních 9 let. I tak se cena jedné unce palladia pohybuje okolo 2234 USD.

Palladium tak dosahuje svých all-time high cen a momentálně je palladium dokonce dražší než zlato. Jaké jsou tedy důvody tohoto silného nárůstu ceny palladia a jak můžete do palladia investovat právě vy?

 

Fakta o palladiu

Palladium je stříbrně bílý prvek platinové skupiny, který je o polovinu lehčí než platina.  Chemická značka je Pd a atomové číslo má 46. K extrakci palladia došlo poprvé v roce 1803. Své uplatnění nachází zejména při výrobě průmyslových katalyzátorů, při výrobě slitin používaných v dentálním zdravotnictví a při výrobě bižuterie.

Palladium a palladiové slitiny se v přírodě nacházejí zejména v říčních sedimentech. Velká ložiska se nalézala na Uralu, v Severní a Jižní Americe, Austrálii a Etiopii. Většina těchto ložisek je však považována za vyčerpaná nebo ekonomicky nevýhodná.

Hlavním zdrojem palladia je v dnešní době tedy zejména extrakce z mědi, niklu, olova a stříbra. Dvěma hlavními producentskými státy jsou Rusko a Jižní Afrika, ze kterých pochází téměř 80 % světové produkce. Menšími producentskými státy jsou pak Kanada, USA a Zimbabwe.

Více než 90 % nalezených světových zásob je uloženo v Jižní Africe. Další velká, dosud nenalezená ložiska se však podle předpokladů nachází v Rusku.

Vysoká poptávka po palladiu v průmyslu

Po palladiu je ve srovnání s jinými vzácnými kovy, jako je zlato, stříbro a platina jednoznačně nejvyšší poptávka v průmyslu. Jedním z důvodů je to, že kov má mezi niklovými kovy nejnižší hodnotu tání a také je velmi reaktivní. Více než dvě třetiny vyrobeného palladia se používají k výrobě katalyzátorů pro osobní automobily a tento poměr se neustále zvyšuje.

Čtěte také >> 5 důvodů proč si vybrat zlato v roce 2020

Podle odhadů analytiků Bankhaus Julius Baer se počet vyrobených aut s palladiovými katalyzátory zvýší do roku 2025 z aktuálních 76 milionů na více než 90 milionů vozů. Palladium se dále používá v elektronickém průmyslu, v chemickém průmyslu, v lékařských technologiích a ve výrobě šperků.

Palladiové akcie těží z dieselového skandálu

Dieselový skandál byl jedním s nejvíce diskutovaných ekonomických témat posledních 2 let. Manipulace s výfukovými plyny vozů Volkswagen a dalších výrobců automobilů v roce 2015 přinesla skepsi do trhu s dosud velmi oblíbeným dieselovým pohonným systémem a způsobila silné turbulence v cenách automobilů.

Zákaz jízdy v centrech některých měst kvůli vysokému znečištění vedlo k propadu produkce a prodeje dieselových vozů.

Asi se ptáte, co má tento fenomén společného s investicemi do palladia? Odpověď je poměrně jednoduchá. Využití benzínu jako paliva v automobilovém průmyslu je zdaleka nejdůležitějším uplatněním této komodity. Palladium filtruje až 90 % škodlivých výfukových plynů a přeměňuje je na méně škodlivé substance.

Čtěte také >> Investice do lithia – 3 nejlepší lithiové akcie roku 2020

To je důvod, proč palladium těží ze situace, kdy dieselové motory ustupují benzinovým. Vzhledem k tomu, že palladium je velmi nedostatkové zboží, není divu, že většina palladiových akcií je v silném uptrendu. V roce 2020 by investice do palladia mohly stát na stupních vítězů, co se zhodnocení týče.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Investice do palladia

Do palladia lze investovat více způsoby. Vedle akcií palladiových těžařů jsou častým způsobem investice do palladia futures kontrakty či palladiové ETF.

Možnosti investice do palladia

  1. Futures na palladium – v platformě nalézt futures na palladiový index NYMEX. Tento futures kontrakt má pákový efekt 100. Maržový požadavek na jednodenní pozici je poměrně vysoký – cca 7480 USD za 1 kontrakt. Smlouva nemá fyzickou dodávku.
  2. ETF na palladium – Kromě toho je možné investovat do palladia prostřednictvím ETF. Nejslavnější je ETF na fyzické palladiové akcie, které kopírují cenu palladia. Vzhledem k předpisům je v současné době pro evropské investory dočasně nemožné investovat do amerických ETF. Existují však i evropské alternativy. ETFS Physical Palladium ETC (Symbol: IPDM – ISIN: IE00B4556L06 – měna: USD) je evropský ETF, který je kótován v dolarech a sleduje cenu Palladia. ETF drží fyzické palladium, které je bezpečně uloženo v HSBC Bank.
  3. Palladiové akcie – další možností jsou investice do akcií palladiových producentů – viz níže.

Nejlepší palladiové akcie v roce 2020

Akcie palladiových producentů samozřejmě těží z narůstající hodnoty palladia. Představíme vám 2 nejzajímavější akcie těžařů palladia, u kterých lze očekávat v roce 2020 velmi zajímavé zhodnocení. Existují i další významní producenti palladia, které neuvádíme v našem seznamu, jako jsou například Vale, Stillwater Mining nebo Impala Platinum.

2. Akcie Norlisk Nickel (NILSY)

Ruský důlní operátor Norilsk Nickel (ISIN: US55315J1025 – symbol: NILSY – měna: USD) není jen největším producentem niklu na světě, je také největším producentem palladia na světě s průměrnou roční produkcí kolem 3,0 milionů uncí. Kromě toho společnost, která je v současné době na burze cenných papírů oceněna hodnotou přibližně 55 miliard USD, produkuje i další kovy, jako je platina a měď.

Ruští oligarchové Vladimir Potanin a Oleg Deripaska vlastní 30% a 28% podíly v Norilsk Nickel. Roman Abramowitsch vlastní další 25% podíl těžařského gigantu prostřednictvím svojí společnosti Rusal.

Produkce palladia momentálně tvoří asi třetinu zisků společnosti. Zbylé dvě třetiny pocházejí zejména z těžby platiny, niklu a mědi. Palladium je oblast s nejvyššími tržbami od roku 2017. Norilsk Nickel produkuje přibližně 40 % celosvětového objemu palladia. V roce 2019 společnost vyprodukovala přibližně 2,9 milionů uncí drahého kovu.

Norilsk Nickel produkuje palladium a platinu ve svých dolech na ruských poloostrovech Taimyr a Kola, stejně jako v dolech v Botswaně a Jižní Africe. Na konci roku 2017 zahájila společnost výstavbu obřího těžařského projektu na Sibiři, kde se plánuje těžit zlato, měď a železo, které se mají exportovat primárně do Číny. Celkově společnost plánuje do roku 2024 investovat přibližně 12 miliard USD do rozvoje svých výrobních kapacit, aby výrazně zvýšila objem produkce.

V roce 2018 se tržby zvýšily o 28 % na 11,7 miliardy USD, zatímco čistý příjem se zvýšil o 44 % z 2,1 miliardy na 3,5 miliardy USD. V první polovině roku 2019 se v důsledku vyšších cen kovů tržby zvýšily o dalších 8 % na 6,3 miliardy USD, zatímco čistý zisk vzrostl o 81 % z 1,7 miliardy USD na 3,0 miliardy USD.

Dalším silným argumentem pro akcie Norilsk Nickel je vysoký dividendový výnos. Vedoucí společnosti Vladimir Potanin prohlásil, že přibližně 60 % čistého zisku společnosti bude rozděleno akcionářům. Pokud je však čistý zisk nižší než dluh v rozvaze, lze výplatní poměr postupně snižovat na 30 %.

Graf akcie Norlisk Nickel (NILSY)Graf akcie Norlisk Nickel (NILSY). Zdroj: LYNX Trading.

V roce 2019 byly akcionářům vyplaceny celkem 3 dividendy – V červnu byly vyplaceny dividendy za finanční rok 2018 1,22 USD, v říjnu dalších 1,38 USD za prvních 6 měsíců roku 2019 a v prosinci za třetí čtvrtletí dalších 0,97 USD na akcii.

Vývoj příjmů společnosti by měl být v roce 2020 i nadále povzbuzující. Díky vysokému dividendovému výnosu téměř 10 % je akcie lukrativní z dlouhodobého hlediska. Z technického hlediska je trend také v zajímavé konstelaci: během posledních několika let osciloval trend v rozmezí 10 EUR a 19 EUR. Po proražení tohoto bočního pohybu v roce 2019 následoval silný nárůst, který stále nejeví známky slabosti.

Kromě kritiky znečištění životního prostředí by však investoři neměli zapomenout, že se jedná o ruskou společnost. To znamená, že na jedné straně existují levnější ocenění a vyšší dividendy. Na druhé straně existují obecně větší rizika a nejistoty, zejména kvůli kurzu rublu a nejisté politice Ruska.

Například v dubnu 2018 došlo ke krátkodobému ostrému propadu z 21 USD na 15 USD v důsledku amerických sankcí proti některým ruským oligarchům. Akcie se nicméně následně rychle zotavily.

Pokud uvažujete o investici do Norilsk Nickel, nyní je optimální možnost, jelikož i díky koronavirové krizi došlo ke korekci cen palladia až o polovinu, palladium se rychle oklepalo a nyní opět nabírá býčí směr.

1. Akcie Anglo American Platinum (AMS)

Anglo American Platinum (ISIN: ZAE000013181 – symbol: AMS (burza v Johannesburgu) – měna: ZAR) je největším světovým producentem platiny s přibližně 38 % podílem na světovém trhu. Společnost se sídlem v Johannesburgu také produkuje palladium v jihoafrických dolech. S produkcí více než 1,2 milionu uncí palladia je Anglo American Platinum druhým největším producentem palladia na světě po Norilsk Nickel.

Palladium, v důsledku zvýšení cen v roce 2019, představovalo největší podíl na tržbách společnosti ve výši 40 %. O rok předtím to bylo pouhých 30 %. Kromě těžených kovů společnost dodává svým početným zákazníkům také recyklované kovové výrobky. Přibližně 38 % Anglo American Platinum patří mateřské společnosti – surovinovému gigantu Anglo American.

Anglo American Platinum provozuje v Jižní Africe několik dolů, hutí a rafinérií. Vlastní také největší objevené platinové ložisko Merensky Reef v komplexu Bushveld v Jižní Africe. Kromě toho má společnost k dispozici některá vysoce kvalitní ložiska platiny, které by společnosti měly v následujících letech zajistit stabilní těžbu platiny a palladia. Dalšími vedlejšími produkty společnosti jsou rhodium, ruthenium, iridium a osmium.

Po prodeji méně ziskových dolů společnost investuje svůj kapitál do svých nejsilnějších projektů. Anglo American Platinum tvrdí, že má ve srovnání se svými hlavními konkurenty nejnižší průměrné výrobní náklady. Objem výroby v roce 2019 vzrostl o 1 %, zatímco tržby vzrostly o 34 % na 100 miliard Rand (přibližně 6,7 miliard USD). Vyšší ceny kovů samozřejmě také zvýšily zisky společnosti.

Graf akcie Anglo American Platinum (AMS)Graf akcie Anglo American Platinum (AMS). Zdroj: LYNX Trading

Zisk na akcii se zvýšil ze 145,9 rand (cca 1,93 USD) o 145 % na 70,96 rand (cca 4,73 USD). K tomu také přispělo snížení nákladů a zlepšené výrobní procesy.

Pozitivní rozvoj podnikání a úspěšné úplné snížení dluhu umožňuje vedení společnosti znovu vyplácet vyšší dividendy. Za první polovinu roku 2019 bylo vyplaceno 11 randů (cca 0,73 USD) na akcii, ve druhé polovině roku dokonce 41,6 randů (2,78 USD) na akcii včetně extra dividendy 25 randů. Společnost se v budoucnu chystá vyplácet investorům přibližně 40 % zisku.

V polovině roku 2018 se akcii podařilo prorazit z bočního pohybu a vyšplhat se na nová maxima. Díky zlepšené struktuře nákladů a zaměření na zvláště ziskové projekty společnosti došlo v posledních třech letech k vysoké dynamice zisku, což zvýšilo cenu akcií.

Společnost s tržní hodnotou 23 miliard EUR není zdaleka tak levně oceněna jako Norilsk Nickel. Na druhou stranu se nejedná o investici do ruské společnosti.

Koronavirová krize se akcie dotkla ponížením ceny o cca 50 %, akcie se tak dostala na svá minima z června 2019.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart