Lidstvo je fascinováno zlatem již po staletí. Využívá se při výrobě šperků, v elektronice i jako platidlo. Investice do zlata přitahuje obchodníky samozřejmě i v roce 2021. Zejména po slibném předchozím roku, kdy cena zlata dosáhla svých historických maxim.

 

Mnoho investorů přitom našlo zalíbení v akciích společností, které zlato těží. Akciím těžařských společností se pochopitelně obvykle daří, když jde cena tohoto drahého kovu nahoru.

Aktuální cena zlata se nachází v býčím trendu, který započal již koncem roku 2018. Proto je dobré podívat se na nejlukrativnější investiční příležitosti do těžařských společností.

V článku si přiblížíme akcie zlatých těžařů a prozradíme vám důležité faktory, které byste při výběru akcií těchto společností měli zohlednit.

Podíváme se na aktuální vývoj ceny zlata z hlediska technické analýzy a představíme si nejlepší akcie a ETF, které mohou být zajímavou investiční příležitostí do zlata v roce 2021!

Zlaté akcie

Co je to zlato?

Zlato je snad nejdůležitějším drahým kovem na světě. Jedná se o velmi vzácný prvek, který po staletí sloužil jako platební prostředek a symbol prestiže. Až do poloviny 20. století našeho letopočtu bylo široce využíváno k výrobě mincí.

Jde o vzácný kov, který nelze synteticky vyrobit. Ve skutečnosti je všechno zlato na Zemi přítomno již od vzniku samotné planety.

Webinář: Invaze očima investora: Vývoj trhů, rizika a příležitosti

Často se nachází hluboko v zemi a mnoho zásob ještě nebylo nalezeno. Na světě existuje více než 3000 společností, které se zabývají lokalizací zlatých ložisek a následnou těžbou.

 

 

Co jsou akcie zlatých těžařů?

Akcie těžařů zlata jsou akcie společností, které se aktivně podílejí na lokalizaci zlatých ložisek v zemi. Těžba zlata je velmi nákladná.

Společnosti musí běžně platit zaměstnance, stroje, zařízení, povolení, administrativu a mnoho dalších položek. Rozhodujícím faktorem je cena zlata.

Příjmy firem těžících zlato pochází z produkce tohoto kovu samotného. Na cenu zlata však nemají vliv. Jediným způsobem, jakým může společnost zvýšit své zisky, je zvýšení objemu těžby zlata. Případně snížení nákladů na jeho těžbu.

Za účelem úspory nákladů jsou malé těžební společnosti neustále skupovány většími hráči. Tento trend vedl ke vzniku několika obrovských hráčů na trhu, kteří často pracují mnohem levněji a efektivněji než menší konkurenti.

Akcie těžařů zlata jsou na ceně tohoto drahého kovu do určité míry závislé. Pokud cena roste, roste i hodnota akcií. Pokud cena klesá, nedaří se obvykle ani akciím.

Čtete  také >> Investice do komodit – velký průvodce obchodováním s komoditami

Pro mnoho obchodníků je investice do zlata samotného méně lákavá než třeba právě investice do akcií těžařských společností. Lesklý kov negeneruje žádnou dividendu. Také je velmi obtížné určit vnitřní hodnotu tohoto vzácného kovu.

Vedle výrobních nákladů je cena silně závislá na nabídce a poptávce. Při investici do zlata tak hrají svou roli i makroekonomické události a hospodářské cykly.

Zlatu se často daří v obdobích hospodářských krizí a v dobách, kdy ve finančním světě panuje nejistota nebo panika.

Důležité faktory při výběru akcií těžařů zlata

Dluhy:

U akcií těžařů zlata je důležité zjistit, jaký má daná společnost aktuálně dluh. Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu je pro společnosti působící na komoditním trhu důležitý faktor, který vypovídá o solventnosti dané společnosti.

Cena zlata může prudce kolísat a společnost musí být dostatečně solventní, aby mohla plnit všechny (platební) závazky i v méně příznivém období.

Rezervy:

Společnost těžící zlato musí mít také velké finanční rezervy. Vedle dostatku kapitálu je dobré zohlednit také kvalitu a množství zlatých dolů, které má společnost k dispozici.

Čtete  také >> Investice do vody: 3 zajímavé akcie pro vaše portfolio

Hotovostní náklady a AISC (All-in-Sustaining-Costs = náklady na trvalé udržení):

Peněžní náklady a poměr AISC jsou důležité fundamentální ukazatele o dané akcii těžaře zlata. Jedná se o ukazatel, který vypovídá mnoho o kontinuitě společnosti při určité ceně zlata.

Hotovostní cena označuje, jak vysoká cena zlata je nezbytná k pokrytí nákladů na produkci daného těžaře. Jedná se například o mzdy, licenční poplatky, energie, spotřebu, náklady na dopravu atd.

Při pohledu na průměr společností působících v odvětví zlata se dostáváme k ceně zlata přibližně $ 600 za unci.

AISC je ukazatel v odvětví těžby zlata, který se používá od roku 2013 a poskytuje transparentnější a jasnější představu o nákladech, které jsou potřeba uhradit, aby mohla daná společnost provozovat své aktivity.

Aktuální technická analýza ceny zlata

Podíváme-li se na dlouhodobý graf spotové ceny zlata za posledních 9 let, vidíme, že se odehrály velmi zajímavé věci. V polovině roku 2013 cena zlata značně poklesla a až do začátku roku 2019 se trend pohyboval do strany.

V létě 2019 došlo k proražení významné rezistence a započal silný býčí trend. Svého historického maxima dosáhla cena zlata 6. srpna 2020, kdy se obchodovalo na hodnotě $ 2075.

 

Týdenní graf spotové ceny zlata (XAUUSD)od ledna 2011 až do konce roku 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Poté došlo k mírnému poklesu, ale cena se odrazila od důležitého supportu $ 1800 a pokračovala v růstu. V současné chvíli se zlato obchoduje kolem $ 1950. Pokud bude nastolený trend pokračovat, můžeme očekávat otestování historického maxima ze srpna 2020.

Zlaté ETF jako efektivní diverzifikace do akcií těžařů

Prostřednictvím ETF můžete snadno investovat do celého balíku akcií. UEITS ETF (GDX) VanEck Vectors Gold Miners UCITS (ISIN: IE00BQQP9F84– Symbol: GDX– Měna: USD) investuje do největších kótovaných společností na světě, které se zabývají primárně těžbou zlata a stříbra a sleduje primárně NYSE Arca Gold Miners Index (GDMNTR).

Týdenní graf GDX od července 2015 až do konce roku 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Tento ETF nevyplácí dividendy, ale reinvestuje je.  Některé z největších pozic tohoto fondu se nachází ve společnostech Newmont Mining, Barrick Gold, Franco Nevada a Wheaton Precious Metals. S tímto nebo jiným podobným ETF můžete snadno investovat do nejlepších akcií těžařů zlata.

Akcie těžařů zlata

Nejlepší akcie těžařů zlata v roce 2021

Jelikož zlatý trend je v silné býčí fázi, je správný čas naskočit na rozjetý vlak a svést se na tomto rostoucím trendu. Níže vám představíme 3 nejlepší akcie těžařů zlata pro rok 2021.

Akcie Newmont Goldcorp (NEM)

Newmont Mining (ISIN: US6516391066– Symbol: NEM – Měna: USD) převzala v roce 2019 společnost Canades Goldcorp a stala se největší těžařskou společností na světě. Společnost má tržní kapitalizaci přes $ 50 miliard a více než 24 000 zaměstnanců.

Newmont Goldcorp je v indexu S&P 500. Společnost má portfolio zlatých dolů v USA, Austrálii, Ghaně, Peru a Surinamu. V roce 2019 byla schopna prodloužit životnost důležitého dolu v Austrálii až do roku 2040. Kromě zlata těží také měď a stříbro.

Podle generálního ředitele společnosti dosáhla Newmont Goldcorp v roce 2019 velkého pokroku. Akciová cena společnosti Newmont Goldcorp, stejně jako cena zlata, v posledních měsících výrazně vzrostla.

Týdenní graf NEM od dubna 2015 až do konce roku 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Silné oživení ceny zlata v roce 2019 zajistilo samozřejmě silný rok. Společnost vyprodukovala 6,3 milionu uncí zlata, což je o 1,2 milionu uncí více než v roce 2018. Toto zlato bylo vytěženo v průměru za $ 966 za unci (AISC).

Díky inovacím je Newmont Goldcorp schopna těžit zlato stále levněji. Společnost například v některých dolech nedávno zavedla samoříditelné vozíky.

Čtete také >> Kurz EUR/USD: Velký přehled a prognóza pro rok 2021!

Newmont Goldcorp vygenerovala v roce 2019 zisk téměř $ 1,4 miliardy, což je téměř dvojnásobek zisku z roku 2018. Zároveň byla společnost schopna splatit dluh ve výši $ 1,2 miliardy, takže poměr dluhu k akciím pokračuje v klesajícím trendu. V neposlední řadě byla společnost schopna výrazně zlepšit interní bezpečností postupy.

Za 3. čtvrtletí roku 2020 se podařilo vytěžit 1,5 milionu uncí, což je o 6 % méně než za stejné období minulý rok, za což mohla pandemie koronaviru. Výtěžnost (AISC) za 3. čtvrtletí 2020 byla $ 1,020, což je nejlepší výsledek za rok 2020, který byl silně ovlivněn již zmíněnou pandemií. Dividenda vzrostla na $ 0,25 za akcii.

Akcie Barrick Gold (ABX)

Po Newmont Goldcorp je Barrick Gold (ISIN: CA0679011084– Symbol: ABX– Měna: USD) nejznámější a největší těžební společností na světě. Tato těžařská společnost se také díky řadě zdařilých akvizic dokázala prosadit na vysoce konkurenčním trhu.

V roce 2019 proběhla akvizice společnosti Randgold Resources, která vlastnila několik gigantických těžebních komplexů. Výsledkem je, že společnost je nyní zapsána na 2 důležitých burzách. Na NYSE se společnost obchoduje v USD pod symbolem GOLD a na kanadské burze se akcie obchodují v CAD a lze je najít pod tickerem TSX.

Barrick Gold těží kromě zlata také stříbro a měď. Společnost vlastní doly v Kanadě, USA, Peru, Argentině, Austrálii a Dominikánské republice. Obrovský a lukrativní důl v Nevadě je provozován společně s výše diskutovanou Newmont Goldcorp.

Týdenní graf GOLD od února 2019 až do konce roku 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

V roce 2019 vytěžila společnost 5,5 milionu uncí zlata. Barrick Gold má jedny z nejnižších hotovostních nákladů v oboru. Náklady (AISC) na produkci jedné unce zlata ve výši $ 894 byly v roce 2019 o více než 10 % vyšší než v předešlém roce, ale stále patří k nejnižším v tomto odvětví.

Společnost vygenerovala v roce 2019 čistý zisk $ 3,96 miliardy a obrat $ 9,7 miliardy. V důsledku prudkého nárůstu ceny zlata a akvizice společnosti Randgold vzrostl v roce 2019 volný cash flow z $ 365 milionů na více než $ 1,1 miliardy. Dividenda byla zvýšena na $ 0,20.

Za 3. čtvrtletí 2020 se v důsledku nárůstu ceny zlata podařilo zvýšit provozní cash flow na $ 1,9 miliardy a volné cash flow $ 1,3 miliardy. Čistý příjem činil $ 882 milionů, což je pokles o 61,26 % za stejné období loňského roku.

Akcie Wesdome Gold Mines (WDO)

Společnost z Kanady se zaměřuje primárně na těžbu zlata. Wesdome Gold Mines (ISIN: CA95083R1001– Symbol: WDO – Měna: USD) byla založena v roce 1976 za účelem lokalizace zlata v oblasti Wesdome ve Val d’Or.

Společnost byla v posledních letech mimořádně úspěšná. Wesdome Gold Mines má nyní hodnotu přes $ 1,55 miliardy. V porovnání se 2 výše zmíněnými tituly se tedy jedná o poměrně malého hráče. Právě tento druh akcií může vykazovat velké pohyby.

Týdenní graf WDO od června 2015 až do konce roku 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Zisky se v roce 2019 blížily k $ 41 milionům. Provozní cash flow za 3. čtvrtletí roku 2020 bylo $ 25,5 milionů a volné cash flow $ 3,2 milionů. Náklady (AISC) na produkci jedné unce zlata byly ve výši $ 1,395.

Obrat za toto období činil $ 55 milionů, což je o 19,7 % více než za stejné období minulý rok.

Akcie Corvus Gold (KOR)

Tato malá těžební společnost sídlí v Kanadě, ale cílová oblast aktivit je primárně Nevada. Corvus Gold (ISIN: CA2210131058– Symbol: KOR – Měna: USD) je velmi malý hráč, ale je veden zkušeným manažerským týmem.

Společnost má hodnotu přes $ 400 milionů a bezpochyby se jedná o nejspekulativnější investici z našeho seznamu. Cena akcií Corvus Gold v posledních několika letech prudce posílila.

Společnost je aktivní v několika projektech a očekává se, že v blízké budoucnosti získá přístup k velkým ložiskům zlata a stříbra. Projekty jsou převážně v raných stádiích průzkumu.

Výzkum ukazuje, že v Nevadě se stále nachází velké množství zlata. Corvus Gold se silně zaměřuje na oblast Greater Bullfrog Gold District v Nevadě, kde působí několik společností.

Týdenní graf KOR od června 2012 až do konce roku 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Obchodujte akcie zlatých těžařů u LYNX

LYNX nabízí obchodování s akciemi těžařů zlata přímo na domácích burzách. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread. Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemiETF, futuresopcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme profesionální vzdělávací webináře. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálů.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart