Nejlepší akcie ropy pro rok 2022
Vzhledem k pokračující válce na Ukrajině a souvisejícímu geopolitickému napětí zůstane úroveň cen pravděpodobně vysoká i nadále.

V tomto článku se proto zaměříme na akcie ropných společností. Uvedeme si jejich aktuální tržní kapitalizaci a jak investovat do ropy. Pokud hledáte brokera pro obchodování futures, klikněte zde.

Ropa a její dva druhy

Existují 2 typy ropy, které se na finančních trzích obchodují. Nejoblíbenější a také nejobchodovanější je americká ropa zvaná WTI. Další známou variantou je ropa Brent. Cena u těchto dvou typů je odlišná.

West Texas Intermediate (WTI)

Light Sweet Crude Oil (WTI) se široce používá v amerických rafinériích a je považována za důležité měřítko cen ropy. Jedná se o lehkou ropu s vysokou hustotou API a nízkým obsahem síry.

Ropa tohoto typu se nachází zejména v Oklahomě (Cushing). Jde o důležitý uzel ropného průmyslu. Odtud se ropa přepravuje do všech oblastí USA. Tato ropa se většinou obchoduje pomocí futures a nutno dodat, že se jedná o jeden z nejobchodovanějších futures kontraktů na světě.

Ropa Brent

Název této ropy je odvozen od ropné oblasti Brent v Severním moři. Svého času to bylo jedno z nejproduktivnějších ropných polí Velké Británie. Je ve vlastnictví ropné společnosti Shell, ale většina vrtů je již mimo provoz.

3 hlavní odvětví ropného průmyslu

U akcií ropy každého hned napadnou společnosti, které se zabývají produkcí ropy. Tyto ropné společnosti jsou často těmi nejznámějšími hráči daného odvětví. Ropný průmysl je ale pochopitelně složen z mnohem více firem. Ropa se netočí jen kolem těžby samotné. Existují například společnosti, které dodávají potřebné technické vybavení. Také firmy, které se soustředí na přepravu a distribuci ropných produktů.

Různé činnosti v ropném a plynárenském průmyslu jsou obecně rozděleny do 3 hlavních odvětví: upstream, midstream a downstream.

Upstream: průzkum a produkce ropy

Společnosti působící v tomto odvětví se zabývají alokací a těžbou ropy a zemního plynu. Analýzou výsledků geologických a seismických průzkumů určují, kde se nacházejí podzemní ložiska ropy a zemního plynu.

Specializované společnosti, například Fugro & Petroleum Geo-Services, se zabývají pouze hledáním vhodných míst pro otevření nových vrtů. Tyto společnosti shromažďují údaje z mořského a zemského povrchu a na základě toho poskytují data o poloze nových ložisek.

Po alokaci nového ložiska ropy nebo zemního plynu se v časovém horizontu několika měsíců až let surovina v dané lokalitě začne těžit. Mnoho ropných společností, jako je Saudi Aramco, Shell a Sinopec těží ropu z půdy vrtáním a následným čerpáním kapaliny.

Ropné ložiska se nacházejí jak na souši, tak ve vodě. Dalším typem je břidlicová ropa, která se extrahuje z břidlice, což je druh jílového kamene. V tomto odvětví jsou však také společnosti, které poskytují pouze technické vybavení a služby pro těžbu ropy a zemního plynu. Příklady ropných společností v tomto odvětví jsou: Schlumberger, Baker Hughes a Halliburton.

Midstream: doprava a skladování

Midstream se zabývá zpracováním, přepravou a skladováním ropy a zemního plynu po těžbě. Toto odvětví tvoří důležité spojení mezi předcházejícím a navazujícím sektorem. Společnosti působící v této oblasti sbírají surový materiál a dopravují ho do rafinérií prostřednictvím potrubí, kamionů, nákladních lodí, tankerů a nákladních vlaků.

Příklady společností, které jsou v tomto procesu aktivní, jsou Scorpio Tankers & Enbridge Inc.

Downstream: příprava a použití

Toto odvětví se zaměřuje na rafinaci ropy a zpracování a čištění zemního plynu. Do tohoto odvětví spadají také společnosti, které se zabývají prodejem a distribucí různých konečných produktů.

Mezi konečné produkty patří například benzín, nafta, letecký benzín, petrolej, plasty, maziva, asfalt a podobně. Příklady společností v tomto odvětví jsou Marathon Petroleum, Valero Energy, Exxon Mobil & Phillips 66.

Integrované ropné společnosti

Existují také společnosti, které se zabývají téměř všemi aspekty ropného a plynárenského průmyslu. Tyto ropné společnosti pokrývají téměř celý řetězec od alokace až po distribuci ropy a zemního plynu. Příkladem jsou BP, ExxonMobil nebo Shell.

Jak investovat do ropy?

Investice do ropy: Futures a micro futures

Nejdostupnější futures na ropu jsou pro investory kontrakty na Light Sweet Crude Oil future (CL) prostřednictvím NYMEX. Ropné futures mají multiplikátor 1000, což znamená, že jeden kontrakt představuje 1000 barelů ropy. Protože fyzické dodání je pro většinu investorů nežádoucí, obchodní platforma Trader Workstation (TWS) automaticky uzavře pozici, pokud by mělo dojít k realizaci fyzického dodání.

Můžete také obchodovat Micro futures kontrakty na ropu WTI, které jsou v porovnání se standartními futures kontrakty na ropu WTI menší. Například 1 kontrakt Micro WTI Crude Oil futures (MCL) představuje 100 barelů ropy a 1 kontrakt E-mini WTI Crude Oil futures (QM) představuje 500 barelů ropy. Micro futures kontrakty vám tak umožní lépe řídit své portfolio, velikost pozic a umožní vám investovat do ropy, pokud nechcete obchodovat standartní futures kontrakty.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Investice do ropy: Akcie ropy

Investice do akcií ropných společností, které často vyplácejí vysoké dividendy, je velmi vhodný způsob, jak investovat do ropy. Akcie ropy vám navíc dávají možnost výběru. Jednotlivé akcie můžete podrobit důkladné analýze a rozhodnout se, do které části ropného průmyslu investovat.

Můžete si například vybrat producenty ropy, nebo dát přednost společnosti, která zajišťuje přepravu ropy a zemního plynu. Možností je i diverzifikace mezi více společnostmi napříč odvětvími.

Akcie ropy: Jak investovat do ropných společností?

Pro správný výběr akcií ropy je důležitá fundamentální analýza. U ropných akcií se obecně doporučuje nezaměřovat se pouze na dividendu. Důležitá je také čistá hodnota aktiv, návratnost investovaného kapitálu (ROI) a další ukazatele. Dobré je také u jednotlivých společností sledovat výrobní náklady na barel ropy.

Důležité je se také ptát, jak silná je bilance firmy a zda je ropná společnost schopná přečkat i dlouhodobější období, kdy je cena ropy na nízké úrovni. V dnešní době je také dobré sledovat, zda ropná společnost investuje do efektivnějších těžebních postupů nebo do přechodu na čisté zdroje energie.

Níže je uveden seznam akcií 10 hlavních mezinárodních ropných společností. Níže uvádíme tři z těchto ropných akcií.

Akcie ropy: Aktuální cena a tržní kapitalizace

Investoři mohou investovat do následujících akcií ropných společností:

Loading ...
Název společnosti Symbol Měna Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Půl roku 1 rok 5 let
Occidental Petroleum OXY USD 61,17 69,26 -0,36 % -0,35 % 7,21 % 6,55 % 5,63 %
Diamondback Energy FANG USD 36,80 208,26 -0,92 % 0,99 % 23,88 % 41,58 % 94,15 %
EOG Resources EOG USD 77,82 137,27 -1,44 % -0,48 % 1,08 % 11,54 % 28,47 %
Shell SHELL EUR 217,91 33,84 0,35 % 3,51 % 5,93 % 21,11 % 18,53 %
ConocoPhillips COP USD 154,34 132,92 -1,29 % -1,74 % 5,08 % 20,32 % 94,75 %
Exxon Mobil XOM USD 477,61 121,79 -1,17 % -0,82 % 9,56 % 3,97 % 48,75 %
PETROBRAS PBR A USD 42,49 15,42 -1,62 % 0,60 % 6,68 % 43,38 % 15,10 %
TotalEnergies TTE EUR 163,00 68,12 0,25 % 1,70 % 8,21 % 17,26 % 36,44 %
Chevron CVX USD 295,23 161,89 -1,81 % -1,63 % -3,11 % -7,63 % 32,73 %

Akcie Chevron (CVX): Ropná společnost se silnou pozicí

Chevron je jednou z největších ropných společností na světě. Jejími hlavními oblastmi podnikání jsou průzkum, těžba a přeprava ropy a její chemické zpracování na produkty vhodné pro trh. Firma tak pokrývá celý hodnotový řetězec ropy. Chevron působí ve všech důležitých ropných a plynárenských oblastech světa a pracuje i v obtížných podmínkách, například v hlubokých mořích. Společnost Chevron provozuje vlastní flotilu lodí pro přepravu ropy. Akvizicí skupiny Renewable Energy Group za něco málo přes 3 miliardy USD vstoupila společnost Chevron do oblasti obnovitelných zdrojů energie. Do roku 2030 chce společnost Chevron vyrábět 100 000 barelů biopaliv denně.

Společnost vykázala v roce 2021 zisk 8,15 USD na akcii při růstu tržeb o 65 % na 156 miliard USD. Pro běžný rok 2022 analytici očekávají nárůst příjmů o +49 % na 241 miliard USD a zisk 18,71 USD na akcii. Pro nadcházející rok 2023 je konsensus analytiků 223 miliard USD v tržbách a 16,98 USD v zisku na akcii. Pozitivní je, že společnost Chevron má impozantní dividendovou historii. Již 35 let společnost rok od roku zvyšuje své výplaty navzdory někdy velkým výkyvům cen ropy. Akcie společnosti nedávno také přikoupil Warren Buffet.

Akcie ropy: Cenový graf akcie CVX
Týdenní graf akcie CVX od září 2017 do května 2023. Zdroj: Trader Workstation (12.6.2023)

Akcie ConocoPhillips (COP): Zpět na cestě k růstu

Třetí největší americká ropná společnost ConocoPhillips se sídlem v texaském Houstonu se zaměřuje na průzkum a těžbu ropy, tzv. upstream business. Rafinerie a sítě čerpacích stanic (více než 20 000 čerpacích stanic, včetně Jet), které původně patřily do skupiny – tzv. downstream business – byly v roce 2012 vyčleněny prostřednictvím společnosti Phillips 66 Company a rovněž uvedeny na burzu.

Po několika obtížných letech a náročných programech snižování nákladů se společnost ConocoPhilips díky vyšším cenám ropy vrací na vrchol. Za rok 2021 společnost vykázala skokový nárůst tržeb o 137 % na 45,8 miliardy USD a zisk 6,09 USD na akcii.

Akcie ropy: Cenový graf akcie COP
Týdenní graf akcie COP od září 2017 do května 2023. Zdroj: Trader Workstation (12.6.2023)

Podle konsensu analytiků by v roce 2022 mělo dojít k dalšímu skokovému nárůstu obratu o 66 % na 80,5 miliardy USD. Kromě toho se očekává zisk ve výši 15,10 USD na akcii. V nadcházejícím roce 2023 se pak očekává zisk na akcii ve výši 13,65 USD při tržbách 67,4 miliardy USD (-16 %). Kromě vyšší ceny ropy přispívá ke zlepšení obchodních vyhlídek také akvizice společnosti Concho Resources v hodnotě 10 miliard USD v roce 2021. Pokud cena ropy zůstane na vysoké úrovni po delší dobu, měl by zůstat zachován růstový trend akcie.

Akcie Shell (SHELL): Evropský energetický gigant

Společnost Shell je jednou z největších světových energetických společností v odvětví ropy a zemního plynu. Společnost Shell (dříve Royal Dutch Shell) se podílí na projektech průzkumu a těžby ve více než 70 zemích. Jedná se o jednoho z největších světových distributorů paliv a maziv. Se 13 velkými zkapalňovacími závody a flotilou 90 tankerů LNG je nyní společnost Shell také největším dodavatelem zkapalněného zemního plynu na světě. To znamená, že společnost těží zejména ze současného nedostatku plynu v Evropě. Navzdory své dominantní pozici v oblasti těžby ropy a zemního plynu se chce tato britská skupina dlouhodobě stát předním světovým výrobcem čistých energií.

Akcie ropy: Cenový graf akcie SHELL
Denní graf akcie SHELL od ledna 2022 do května 2023. Zdroj: Trader Workstation (12.6.2023)

Za rok 2021 společnost Shell oznámila nárůst tržeb o 45 % na 262 miliard USD a zisk ve výši 2,57 USD na akcii (v předchozím roce -2,78 USD na akcii). Pro současný finanční rok 2022 předpovídají analytici tržby ve výši 398 miliard USD (+52 %) a zisk na akcii přibližně 5,58 USD (+117 %). V nadcházejícím roce 2023 by mělo být dosaženo přibližně 5,13 USD zisku na akcii (-8 %) při tržbách 368 miliard USD (-8 %). V loni byla poprvé po 75 letech snížena dividenda. Následující rok by se podíl na zisku mohl opět výrazně zvýšit.

Akcie ropy: Situace nahrává velkým producentům

Na jaře roku 2020 vypadala situace na trhu s ropou stále dost neutěšeně. Cena ropy na trzích s futures poprvé v historii klesla pod nulu. Především kvůli spekulacím velkých ropných ETF. To vyvolalo silné otřesy na trhu s ropou, který byl již tak silně otřesen koronavirovou krizí. Kvůli celosvětovým výlukám stálo mnoho automobilů, letadel a továren a potřebovaly mnohem méně ropy než dříve. Mnohé ropné společnosti viděly, že propad cen ohrožuje jejich existenci.

V tomto období prošel světový ropný průmysl se zásadní reorganizací. Zatímco větší společnosti jako ConocoPhillips nebo BP na krátkou dobu omezily těžbu ropy, několik menších a středně velkých producentů ropy vyhlásilo bankrot. Obzvláště silně byly zasaženy společnosti zabývající se nákladnými procesy (například těžba ropných břidlic). Zároveň je tížilo poměrně vysoké dluhové zatížení. Někteří měnší producenti ropy byli odkoupeni většími konkurenty.

Velké ropné společnosti mají obvykle obrovské hotovostní rezervy a mohou si mnohem snadněji půjčovat, využívat trh s dluhopisy nebo vydávat nové akcie. V letech 2020 a 2021 bylo odkoupeno mnoho celých společností, ale i projektů na těžbu ropy, které mohou mít do budoucna velký potenciál.

Akcie ropy: Vliv geopolitického napětí

Akcie ropy se kvůli válce na Ukrajině opět dostaly do hledáčku investorů. Od koronavirové krize mají ceny většiny komodit silně rostoucí tendenci. Ropa není výjimkou. Od začátku roku 2022 pak válka na Ukrajině způsobila další nárůst cen ropy. Ceny se však mezitím výrazně vrátily z maximálních hodnot přes 120 USD za barel. Ropný kartel Opec+ v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem se nedávno rozhodl snížit těžbu o dva miliony barelů denně. To se nelíbí velkým západním zemím, které trpí vysokými cenami energií. Vzhledem k pokračující válce na Ukrajině a souvisejícímu geopolitickému napětí zůstane úroveň cen pravděpodobně vysoká i nadále.

Nezapomínejte, že investování je rizikové. A zejména v této nejisté době je třeba zvýšené opatrnosti.

Přečtěte si také:

PROBST, W. Die besten Öl Aktien 2022. LYNX [online]. Vydáno 17. 10. 2022 [cit. 25. 10. 2022]. Článek naleznete zde.

Produktové informace:

Key Information Document (KID): Futures CME Group na Energetické Produkty s Peněžním Vypořádáním (11. 5. 2023); https://www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/cz-key-information-document-energy-futures-cash-settled.pdf

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2024? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart