Akcie ropy jsou v důsledku růstu ceny ropy v posledních dnech opět v hledáčku investorů. Konflikt na Ukrajině nadále pokračuje a některé země zavádějí embargo na dovoz ropy a plynu z Ruska. Mnozí investoři se ptají, jaké to bude mít reálné dopady na cenu ropy a zda může tento růst nadále pokračovat.

V článku se podíváme na aktuální cenu ropy a jak lze do tohoto černého zlata investovat prostřednictvím ropných akcií. Prozradíme, jak ropné akcie vybírat. Navíc pro vás máme tipy na akcie ropných společností, které by mohly v roce 2022 z rostoucích cen ropy profitovat.

Cena ropy v roce 2022: Válka na Ukrajině a prudký růst ceny ropy

Během pandemie koronaviru jsme byli svědky prudkého poklesu ceny ropy. Kvůli celosvětovým lockdownům a omezeným možnostem cestování nebyla po ropě tak vysoká poptávka. To mělo dopad nejen na samotnou cenu ropy, ale i akcie ropných společností.

V roce 2021 však cena ropy vyletěla nahoru. Po celém světě se rozběhly očkovací programy a postupně se začala rušit omezení. Výrazně vzrostla i inflace, která se částečně odvíjí od ceny ropy. Mezi analytiky převažovala shoda v tom, že v roce 2022 by cena ropy měla nadále růst. Do toho všeho ještě začala válka na Ukrajině. V reakci na ruskou agresi západ rychle vyhlásil sankce. Spojené státy dokonce vyhlásily úplný zákaz dovozu ropy, plynu a energie z Ruska.

„Zakazujeme veškerý dovoz ruské ropy, plynu a energií. To znamená, že ruská ropa již nebude v amerických přístavech přípustná a americký lid zasadí Putinově válečné mašinérii další silný úder.“

Joe Biden

K podobnému kroku se odhodlala také Velká Británie. Ta by měla ukončit dovoz ropy a ropných produktů z Ruska do konce roku 2022. Britské společnosti by tak měly získat čas potřebný k tomu, aby se tomuto zákazu mohly přizpůsobit. Evropské země také usilují o nižší závislost na ruském plynu a ropě.

Cena ropy na dubnovém futures CL
Denní graf ropy od března 2021 do března 2022 vyjádřený dubnovým futures kontraktem CL . Zdroj: Trader Workstation (10.3.2022)

Rusko patří spolu s USA a Saúdskou Arábií k největším světovým producentům ropy. Přestože ropu těží i Irák, Nigérie, Saúdská Arábie, Norsko a další, mnoho zemí je na maximu své těžební kapacity. Sankce a omezení vedly k prudkému zvýšení napětí na trhu s ropou, což následně vedlo k ještě vyšší ceně ropy.

Ropa a její dva druhy

Existují 2 typy ropy, které se na finančních trzích obchodují. Nejoblíbenější a také nejobchodovanější je americká ropa zvaná WTI. Další známou variantou je ropa Brent. Cena u těchto dvou typů je odlišná.

West Texas Intermediate (WTI)

Light Sweet Crude Oil (WTI) se široce používá v amerických rafinériích a je považována za důležité měřítko cen ropy. Jedná se o lehkou ropu s vysokou hustotou API a nízkým obsahem síry.

Ropa tohoto typu se nachází zejména v Oklahomě (Cushing). Jde o důležitý uzel ropného průmyslu. Odtud se ropa přepravuje do všech oblastí USA.Tato ropa se většinou obchoduje pomocí futures a nutno dodat, že se jedná o jeden z nejobchodovanějších futures kontraktů na světě.

Ropa Brent

Název této ropy je odvozen od ropné oblasti Brent v Severním moři. Svého času to bylo jedno z nejproduktivnějších ropných polí Velké Británie. Je ve vlastnictví ropné společnosti Shell, ale většina vrtů je již mimo provoz.

LYNX
WEbinář


Jak investovat v dobách vysoké inflace a rostoucích sazeb

Staňte se lepším investorem a získejte schopnost pochopit a správně vyhodnotit makroekonomické souvislosti a jejich dopady na akciové trhy a ziskovost vašeho portfolia. S Petrem Tmejem dne 12.10. od 19h.

3 hlavní odvětví ropného průmyslu

U akcií ropy každého hned napadnou společnosti, které se zabývají produkcí ropy. Tyto ropné společnosti jsou často těmi nejznámějšími hráči daného odvětví. Ropný průmysl je ale pochopitelně složen z mnohem více firem. Ropa se netočí jen kolem těžby samotné. Existují například společnosti, které dodávají potřebné technické vybavení. Také firmy, které se soustředí na přepravu a distribuci ropných produktů.

Různé činnosti v ropném a plynárenském průmyslu jsou obecně rozděleny do 3 hlavních odvětví: upstream, midstream a downstream.

Upstream: průzkum a produkce ropy

Společnosti působící v tomto odvětví se zabývají alokací a těžbou ropy a zemního plynu. Analýzou výsledků geologických a seismických průzkumů určují, kde se nacházejí podzemní ložiska ropy a zemního plynu.

Specializované společnosti, například Fugro & Petroleum Geo-Services, se zabývají pouze hledáním vhodných míst pro otevření nových vrtů. Tyto společnosti shromažďují údaje z mořského a zemského povrchu a na základě toho poskytují data o poloze nových ložisek.

Po alokaci nového ložiska ropy nebo zemního plynu se v časovém horizontu několika měsíců až let surovina v dané lokalitě začne těžit. Mnoho ropných společností, jako je Saudi Aramco, Royal Dutch Shell a Sinopec těží ropu z půdy vrtáním a následným čerpáním kapaliny.

Ropné ložiska se nacházejí jak na souši, tak ve vodě. Dalším typem je břidlicová ropa, která se extrahuje z břidlice, což je druh jílového kamene. V tomto odvětví jsou však také společnosti, které poskytují pouze technické vybavení a služby pro těžbu ropy a zemního plynu. Příklady ropných společností v tomto odvětví jsou: Schlumberger, Baker Hughes a Halliburton.

Midstream: doprava a skladování

Midstream se zabývá zpracováním, přepravou a skladováním ropy a zemního plynu po těžbě. Toto odvětví tvoří důležité spojení mezi předcházejícím a navazujícím sektorem. Společnosti působící v této oblasti sbírají surový materiál a dopravují ho do rafinérií prostřednictvím potrubí, kamionů, nákladních lodí, tankerů a nákladních vlaků.

Příklady společností, které jsou v tomto procesu aktivní, jsou Scorpio Tankers & Enbridge Inc.

Downstream: příprava a použití

Toto odvětví se zaměřuje na rafinaci ropy a zpracování a čištění zemního plynu. Do tohoto odvětví spadají také společnosti, které se zabývají prodejem a distribucí různých konečných produktů.

Mezi konečné produkty patří například benzín, nafta, letecký benzín, petrolej, plasty, maziva, asfalt a podobně. Příklady společností v tomto odvětví jsou Marathon Petroleum, Valero Energy, Exxon Mobil & Phillips 66.

Integrované ropné společnosti

Existují také společnosti, které se zabývají téměř všemi aspekty ropného a plynárenského průmyslu. Tyto ropné společnosti pokrývají téměř celý řetězec od alokace až po distribuci ropy a zemního plynu. Příkladem jsou BP, ExxonMobil nebo Shell.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Jak investovat do ropy?

Investice do ropy: Futures a micro futures

Nejdostupnější futures na ropu jsou pro investory kontrakty na Light Sweet Crude Oil future (CL) prostřednictvím NYMEX. Ropné futures mají multiplikátor 1000, což znamená, že jeden kontrakt představuje 1000 barelů ropy. Protože fyzické dodání je pro většinu investorů nežádoucí, obchodní platforma Trader Workstation (TWS) automaticky uzavře pozici, pokud by mělo dojít k realizaci fyzického dodání.

Čtěte takéCL | Futures kontrakt na ropu

Můžete také obchodovat Micro futures kontrakty na ropu WTI, které jsou v porovnání se standartními futures kontrakty na ropu WTI menší. Například 1 kontrakt Micro WTI Crude Oil futures (MCL) představuje 100 barelů ropy a 1 kontrakt E-mini WTI Crude Oil futures (QM) představuje 500 barelů ropy. Micro futures kontrakty vám tak umožní lépe řídit své portfolio, velikost pozic a umožní vám investovat do ropy, pokud nechcete obchodovat standartní futures kontrakty.

Investice do ropy: Akcie ropy

Investice do akcií ropných společností, které často vyplácejí vysoké dividendy, je velmi vhodný způsob, jak investovat do ropy. Akcie ropy vám navíc dávají možnost výběru. Jednotlivé akcie můžete podrobit důkladné analýze a rozhodnout se, do které části ropného průmyslu investovat.

Můžete si například vybrat producenty ropy, nebo dát přednost společnosti, která zajišťuje přepravu ropy a zemního plynu. Možností je i diverzifikace mezi více společnostmi napříč odvětvími.

Akcie ropy: Jak investovat do ropných společností?

Pro správný výběr akcií ropy je důležitá fundamentální analýza. U ropných akcií se obecně doporučuje nezaměřovat se pouze na dividendu. Důležitá je také čistá hodnota aktiv, návratnost investovaného kapitálu (ROI) a další ukazatele. Dobré je také u jednotlivých společností sledovat výrobní náklady na barel ropy.

Důležité je se také ptát, jak silná je bilance firmy a zda je ropná společnost schopná přečkat i dlouhodobější období, kdy je cena ropy na nízké úrovni. V dnešní době je také dobré sledovat, zda ropná společnost investuje do efektivnějších těžebních postupů nebo do přechodu na čisté zdroje energie.

Je správný čas na investice do ropy?

Zdá se, že pandemie koronaviru je zatím na ústupu a podařilo se proočkovat významnou část světové populace. Drastická omezení se postupně ruší, což je nový impuls pro ekonomiku a investice, které byly kvůli pandemii odloženy. Státy ropného kartelu OPEC+ kvůli koronavirové krizi snížily produkci ropy o více jak 50 %. Začátkem roku 2022 se rozhodly, že produkci zvýší pouze na 60 % z doby před pandemií. I přestože Spojené státy OPEC žádaly, aby produkci navýšily. Nicméně už na přelomu roku byla poptávka úplně stejná jako před pandemií.

Dopady války na Ukrajině mají také vliv na rostoucí ceny ropy. Také se ukazuje, že svět zdaleka není připraven zakázat ropu a plyn. Alternativní zdroje zatím nedokážou uspokojit vysokou poptávku. Poslední dobou tak prudce rostou ceny energií, což prospívá tradičním ropným a plynárenským společnostem.

Důležité je ale připomenout, že konflikt na Ukrajině nadále pokračuje a situace je velmi dynamická. Každý den se objevují nové sankce a veškeré dopady těchto událostí ještě nejsou zcela jasné. Při investování do ropy a akcií ropy bychom proto měli být velmi opatrní a zvažovat veškerá možná rizika.

Akcie ropy v roce 2022: 6 tipů na akcie ropných společností

Níže vám přinášíme akcie ropných společností, které by mohly ze současné situace na trhu s ropou profitovat. Z daného seznamu si navíc detailně rozebereme 6 vybraných akcií ropy. Mějte prosím na paměti, že nejde o investiční doporučení, ale spíše o určitou inspiraci a seznámení se společnostmi v ropném sektoru.

Konflikt na Ukrajině a zavedené sankce a embarga vyvolaly na trzích značnou nejistotu a zejména cena ropy zažívá velmi silné pohyby. Nezapomínejte proto, že při výběru ropných akcií pro vaše investiční portfolio je třeba brát v úvahu veškerá rizika a že situace na trhu s ropou je nadále velmi dynamická.

Akcie Chevron

Chevron je jednou z největších světových ropných společností. Hlavními oblastmi podnikání jsou vývoj, těžba a přeprava ropy a také chemické zpracování. Společnost tak pokrývá celý řetězec v ropném sektoru. Kořeny Chevronu sahají k objevu ropného pole severně od Los Angeles v roce 1879. Po četných fúzích, včetně sloučení s Texaco v roce 2001, se stal jednou z největších ropných společností na světě. 

Chevron je aktivní ve všech hlavních ropných a plynárenských oblastech na světě. Dokáže navíc těžit i v těžce dostupných oblastech a provádět například hlubinné vrty. Chevron má také vlastní flotilu lodí pro přepravu ropy.

Stejně jako mnoho jiných ropných společností má i Chevron za sebou těžké roky. Po propadu cen ropy v roce 2020 a v době koronavirové krize společnost snížila své investice o několik miliard USD. To bylo nutné, aby bylo možné pokračovat ve vyplácení dividend.

Díky tomu si Chevron dokázal udržet svou působivou dividendovou historii. Ropný gigant zvyšoval dividendu již 34 let v řadě. Navzdory velkým výkyvům v ceně ropy se jim v roce 2020 podařilo vyplatit dividendu ve výši 5,68 USD na akcii. V roce 2019 to bylo 4,76 USD na akcii.

Silná bilance a bohaté finanční zdroje Chevronu umožnily společnosti v červenci 2020 získat domácího konkurenta Noble Energy za 5 miliard USD. Danou akvizicí chce Chevron získat další ložiska ropy v západním Texasu a dosáhnout roční úspory nákladů ve výši 300 milionů USD.

Cenový graf akcie CVX
Týdenní graf akcie CVX od března 2017 do března 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.3.2022)

Podle Credit Suisse potřebuje Chevron k vytvoření pozitivního cash flow cenu ropy kolem 42 USD. Vysoká cena ropy je tak pro Chevron příležitost navýšit zisky. Co se týče výnosů za celý rok, Chevron se může chlubit výsledkem 156,3 miliardy USD. Chevron meziročně zvýšil svůj zisk o 382 % na 15,63 miliardy USD. Od let 2013-2014 jde o největší roční čisté příjmy.

Pro rok 2022 očekávají analytici tržby 167 miliard USD a zisk na akcii 9,21 USD. Tato čísla jsou samozřejmě velmi závislá na vývoji cen ropy a ze současných cen vidíme, že tato očekávání mohou být překonána. S investicí do Chevron v každém případě získáte ropnou společnost s rozsáhlými zkušenostmi a silnou bilancí. Firma se chce také více zaměřit na zemní plyn a je odhodlána snižovat své emise CO2. Konkrétní plány na přechod na čistou energetiku však společnost zatím nezveřejnila. 

Akcie Shell

Akcie Shell jsou po celá desetiletí mezi investory oblíbené zejména kvůli atraktivní a udržitelné dividendě. Od roku 1943 nebyla až do koronavirové krize dividenda Shell nikdy snížena. Společnost Shell byla tvrdě zasažena opatřeními kolem Covid-19 a nízkou cenou ropy. V roce 2020 se firma rozhodla snížit dividendu z 0,47 USD na 0,16 USD na akcii. Postupně se však dividenda opět zvyšuje. 

Meziročně výnosy vzrostly o téměř 54 % na 261,35 miliardy USD. Zisk za rok 2021 je 20 miliard USD. Kromě roku 2018 se jedná o jeden z nejziskovějších roků.

Cenový graf akcie Shell
Týdenní graf akcie Shell od března 2017 do března 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.3.2022)

Shell již také celosvětově investoval miliardy dolarů do řady nízkouhlíkových technologií. Od biopaliv, vodíkové a větrné energie až po nabíjecí soustavy pro elektromobily a řešení chytrého ukládání energie. Investoři by přesto měli mít na paměti, že ceny ropy a zemního plynu jsou vysoce kolísavé, takže očekávání příjmů a zisku těchto typů společností jsou poměrně nejisté. 

Akcie Exxon Mobil

V důsledku invaze na Ukrajinu ukončí své aktivity v oblasti těžby ropy a plynu v Rusku, které ocenila na více než 4 miliardy USD. Také pozastavuje nové investice v této oblasti. Rozhodnutí znamená, že se Exxon stáhne ze správy velkých zařízení na těžbu ropy a plynu na ostrově Sachalin a zpochybňuje osud plánovaného zařízení na zkapalněný zemní plyn (LNG) v hodnotě několika miliard USD.

„Odsuzujeme vojenské akce Ruska, které porušují územní celistvost Ukrajiny a ohrožují její obyvatele.“

Exxon Mobil

Plánovaným odchodem tak následuje desítky dalších západních společností, které se rozhodly pozastavit nebo omezit své aktivity a spolupráci s Ruskem. Z těch nejznámějších připomeňme na příklad Apple a Boeing.

Cenový graf akcie XOM
Týdenní graf akcie XOM od března 2017 do března 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.3.2022)

Společnost Exxon Mobil také investuje do rozšíření svého zařízení na zachycování a skladování uhlíkových emisí. Investice se má uskutečnit v LaBarge ve Wyomingu. Zařízení dle vyjádření firmy zachytilo více oxidu uhličitého než kterékoliv jiné zařízení na světě. Investice má mít hodnotu až 400 milionů USD a má navíc zachytit 1,2 milionu metrických tun uhlíku. Momentálně je zařízení schopné zachytit 6-7 milionů tun ročně. Celkově tak Exxon Mobil sníží své emise o 3 %.

Celkové výnosy za rok 2021 jsou 280,5 miliardy USD. Oproti roku 2020 jde o 57% růst. Za posledních sedm let se jedná o nejlepší výsledek. Zisk je za celý rok 23 miliard, meziročně zlepšení o téměř 203 %.

Akcie Devon Energy

Devon Energy je americká ropná a plynárenská společnost, která se zaměřuje hlavně na těžbu na pevnině. Těží zejména v oblastech Delaware, Eagle Ford, Powder River, Anadarko a Williston.

Jen za poslední rok šly akcie Devon Energy nahoru o více než 150 %. Společnost má za rok 2021 čistý zisk 935 milionů USD a zisk na akcii (EPS) dělá 1,39 bodů. Provozní cash flow dosáhlo 4,9 miliardy USD. Což je za 50letou historii firmy jeden z nejlepších výsledků.

Cenový graf akcie DVN
Týdenní graf akcie DVN od března 2017 do března 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.3.2022)

Akcie ConocoPhillips

Společnost je jednou z největších ropných společností ve Spojených státech. Operuje ve více než 14 zemích po celém světě a může se pochlubit celkovými aktivy ve výši 87 miliard USD. Akcie se za poslední rok zhodnotily asi o 75 %.

ConocoPhillips se zaměřuje na různé druhy těžby ropy. Ať už jde o hlubinné vrty nebo získávání ropy z břidlic. Firma nedávno posílila své aktivity akvizicí společnosti Concho Resources. Ta působí v Texasu a Novém Mexiku, kde se soustředí právě na těžbu břidlicové ropy. Propad cen ropy v roce 2014 donutil ConocoPhillips snížit náklady.  Právě drastické snížení nákladů a dividend byly jediným způsobem, jak byla společnost schopná v krátkodobém horizontu přežít.

Cenový graf akcie COP
Týdenní graf akcie COP od března 2017 do března 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.3.2022)

Úsporná opatření mezitím ale přinesla své ovoce. V dnešní době se výrobní náklady na barel ropy pohybují pod 40 USD. Díky tomu firma dokáže profitovat i při nižších cenách ropy. Společnost ConocoPhilips si za celý rok 2021 připsala výnosy v hodnotě 46 miliard USD. Z toho je čistý zisk 8 miliard USD. Což jsou pro firmu historické rekordy.

Akcie Phillips 66

Phillips 66 je jednou z největších rafinérských společností. Společnost má několik poboček v Evropě a ve Spojených státech. Kromě produkce ropy se tato americká firma soustředí i na přepravu a skladování ropy. Investuje i do chemického průmyslu.

Společnost se také zaměřila na výrobu vysoce kvalitních produktů, jako je nafta s ultra nízkým obsahem síry. To by mohlo společnosti nahrávat zejména při rostoucích snahách omezit obsah síry v ropných produktech. Společnost je také jednou s nejnižšími výrobními náklady v ropném sektoru a jistě se tak řadí mezi zajímavé investice do ropy.

Cenový graf akcie PSX
Týdenní graf akcie PSX od března 2017 do března 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.3.2022)

Akcie se za poslední rok zhodnotily zhruba o 12 %. Výnosy má společnost docela solidní, za rok 2021 dosáhly až 112 miliard USD. Nicméně zisk byl velmi nízký, 1,31 miliardy USD.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Beleggen in olie: de beste olie-aandelen voor 2022. LYNX [online]. Vydáno 9.3.2022 [cit. 10.3.2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beste-aandelen/beleggen-in-olie-beste-olie-aandelen/

JAROLÍM, J. USA a Velká Británie zakázaly ropu z Ruska. Blíží se další ropná krize?. LYNX [online]. Vydáno 9.3.2022 [cit. 10.3.2022]. Dostupné na: https://www.lynxbroker.cz/investovani/analyzy/akcie-tydne/akcie-chevron-a-ropna-krize/

JAROLÍM, J. Akcie Exxon Mobil: Firma ukončuje těžbu ropy a aktivity v Rusku. LYNX [online]. Vydáno 1.3.2022 [cit. 10.3.2022]. Dostupné na: https://www.lynxbroker.cz/investovani/analyzy/akcie-tydne/exxon-mobil-konec-tezby-ropy-v-rusku/

JAROLÍM, J. Akcie Shell na vzestupu i díky rostoucím cenám ropy. Překoná cena akcie Shell 25 USD?. LYNX [online]. Vydáno 23.2.2022 [cit. 10.3.2022]. Dostupné na: https://www.lynxbroker.cz/investovani/analyzy/akcie-tydne/akcie-shell-rust-ceny-ropy/

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart