Nejlepší akcie uranu
Investice do uranových akcií jsou stále populárnější. Uran je materiál, bez kterého se neobejde žádná jaderná elektrárna. Právě narůstající počet jaderných elektráren může znamenat pro uranové akcie dobré časy.

V tomto článku si představíme základní fakta o uranu a jak je to s jeho produkcí. Podíváme se, co ovlivňuje cenu uranu a jak se daří společnostem těžícím uran. Představíme vám aktuálně nejlepší uranové akcie a 3 nejzajímavější z nich si podrobně rozebereme. Pokud hledáte brokera pro obchodování s futures, klikněte zde.

Fakta o uranu

Ponecháme-li možnosti recyklace stranou, odhaduje se, že globální uranové zásoby by měly při současné spotřebě vydržet minimálně dalších 50 let.

Právě snaha snižovat emise skleníkových plynů by mohla nahrávat uranovým akciím. Přes všechny své nevýhody je jaderná energie z hlediska produkce CO2 přijatelná. Hraje tak při snižování emisí skleníkových plynů důležitou roli.

Co je to uran?

Uran je surovina, která se nachází v rudách, jejichž vrstvy se nacházejí v otevřených dolech nebo podzemních tunelech. Jedná se o těžký kov, který se používá především pro výrobu jaderné energie. Je to šedý kovový aktinoid a prvek s nejvyšší atomovou hmotností přirozeně se vyskytující na Zemi. Tato surovina se často nachází jako vedlejší produkt například při hledání zlata nebo mědi.

Rozlišuje se přírodní, obohacený a ochuzený uran. Obohacený uran je klasifikován jako radioaktivní prvek a používá se v jaderných reaktorech a jaderných zbraních. Známým příkladem jsou samozřejmě uranové bomby, lidově známější jako atomové bomby.

Ochuzený uran je méně nebezpečný a uvolňuje se jako vedlejší produkt při obohacování uranu. Ochuzený uran se používá jako ochranný materiál proti ionizujícímu záření, ale také například jako slitina pro tanky, protože jeho vysoká hustota ztěžuje jeho prostřelení kulkami.

Důvody, proč investovat do uranových akcií

Proč investovat do uranu? Uran je jedinečná komodita s různým využitím. Obrovské množství zemí má ambiciózní plány, jak se do roku 2050 stát zcela uhlíkově neutrálními. To se však může ukázat jako obtížný úkol a existují obavy, že do té doby nebude možné vyrobit dostatek energie z čistých zdrojů.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Jaderná energie však u mnohých vzbuzuje obavy. Důvodem jsou zejména neblahé zkušenosti z úniku radioaktivity při haváriích reaktorů v Černobylu a Fukušimě. Počátkem roku 2011 vedla katastrofa v Japonsku mimo jiné k tomu, že řada vlád po celém světě iniciovala uzavírání jaderných elektráren a postupný přechod k alternativním zdrojům energie. Velkou výhodou jaderné energie však je, že neprodukuje CO2, a nepřispívá tak k nárůstu skleníkových plynů.

Proto se stále častěji ozývají hlasy podporující výstavbu nových jaderných elektráren jako řešení čisté energie. Čína v současné době staví 20 jaderných elektráren a své jaderné kapacity rozšiřují také země jako Indie, Rusko, Polsko a Velká Británie. Německo a Belgie se právě rozhodly uzavřít všechny jaderné elektrárny. Z politického hlediska se tedy názory na využívání jaderné energie liší.

Poptávka po jaderné energii roste

Jaderná energie se v současné době podílí na celosvětové výrobě elektřiny asi 11 % a na světě je přibližně 439 jaderných elektráren. V Evropě vede Francie s 56 reaktory, které mohou dodávat 70 % francouzské energie. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii se plánuje výstavba více než 100 nových jaderných elektráren a o více než 300 se stále jedná. Většina nových jaderných elektráren bude postavena v Číně a Indii. Jen v těchto dvou zemích má být postaveno více než 200 nových elektráren – především kvůli boji proti znečištění ovzduší. Podíl jaderné energie v Číně se tak do roku 2030 zvýší ze současných 4 % na více než 20 %. Kazachstán je v současnosti největším producentem uranu. Na seznamu největších producentů jsou však také Kanada, Austrálie, Rusko a Namibie. Po havárii ve Fukušimě obnovuje důvěru v jadernou energii také Japonsko. Země nyní zahajuje vývoj nových elektráren a obnovuje činnost 17 odstavených reaktorů.

Nové jaderné elektrárny by měly více než nahradit reaktory, které budou v příštích letech odstaveny například v Evropě. Odborníci v důsledku toho očekávají v příštích letech prudký nárůst poptávky po uranu. Například MAAE odhaduje, že současná spotřeba uranu se do roku 2030 zdvojnásobí z přibližně 70 000 tun na 140 000 tun ročně. MAAE očekává, že poptávka poroste do roku 2040 přibližně o +3,1 % ročně.

Současně je v plném proudu výzkum využití menších jaderných elektráren. Stále více společností se zaměřuje na menší modulární jaderné elektrárny neboli reaktory SMR. Na této technologii údajně pracuje nejméně 70 společností po celém světě. Známým příkladem je americká společnost Terrapower, kterou spolufinancuje zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates.

Čtěte také >> Investice do zlata: 4 nejlepší akcie těžařů zlata

Nabídka uranu je omezená

Na druhou stranu se v posledních letech nabídka ztenčila v důsledku neustálého uzavírání několika dolů. Kvůli klesající ceně uranu a prudce snížené poptávce se v posledních desetiletích dramaticky snížil počet investic do uranových dolů. Zatímco před více než deseti lety bylo v provozu přibližně 500 dolů, v současné době je jejich počet nižší než 50. Přibližně 80 % světových dodávek uranu pochází rovněž z pouhých 10 dolů.

Průměrné výrobní náklady provozovatelů dolů se pohybují kolem 40 USD za unci. Podle odborníků se mnoho dalších uranových dolů pustí do těžby až při cenách nad 60 až 70 USD za unci, což také znamená, že žádné nové doly se zatím pravděpodobně neotevřou.

Velký vliv na dodávky uranu má také rusko-ukrajinský konflikt. Ukrajina byla devátým největším producentem této komodity. Válka tak má významný dopad na cenu uranu a mohlo by dojít k ještě většímu omezení nabídky. Na Rusko také připadá téměř polovina světových dodávek obohacovačů uranu. Další sankce proti ruskému uranu jsou stále možné.

Cena uranu se za 2 roky zdvojnásobila

Pro investory je důležitý především růst cen. Cena uranu se za poslední dva roky zhruba zdvojnásobila a nyní dosáhla nejvyšší ceny za posledních devět let. Mimochodem, takto rostoucí cena uranu je zcela ojedinělá, jak můžete vidět na grafu níže. Po dosažení vrcholu v roce 2007 totiž cena této komodity převážně klesala, ale to se nyní změnilo. Zdá se, že tento nárůst byl způsoben přechodem na novou energetiku. Při pohledu na vrchol z roku 2007 na úrovni 140 USD se zdá, že je zde stále velký potenciál.

uran prodej: Graf zobracující vývoj za období 25 let
25letý graf vývoje ceny uranu. Zdroj: Trading Economics (14. 2. 2023)

Nejlepší uranové akcie

Futures na uran a evropské ETF nejsou příliš likvidní, což s sebou nese riziko. Mnoho těchto uranových akcií je nyní velmi spekulativních. Vzhledem k trendu směřujícímu k obnovitelným zdrojům energie je možné, že růstový trend bude pokračovat i v roce 2023.

Níže nabízíme seznam 10 uranových akcií. Některé z nich si rozebereme podrobněji.

Mnoho uranových akcií se ale řadí do small caps nebo micro caps a proto je třeba brát v úvahu veškerá možná rizika.

AkcieISINSymbolMěna
Berkeley EnergiaAU0000BKY0BKYAUD
CamecoCA13321L1085CCJCAD
Denison MinesCA2483561072DNNCAD
Energy FuelsCA2926717083EFR / UUUUCAD / USD
NexGen EnergyCA65340P1062NXECAD
Paladin EnergyAU0000PDN8PDNAUD
Uranium Energy Corp.US9168961038UECUSD
Sprott Physical UraniumCA85210A1049U.UNCAD
Forsy MetalsCA34660G1046FSYCAD
KazatompromUS63253R20130ZQEUR

Čtěte také >> 5 tipů na nejlepší ropné akcie

Akcie Cameco (CCJ)

Pokud chcete investovat do uranových akcií, pravděpodobně se nevyhnete společnosti Cameco (ISIN: CA13321L1085 – Symbol: CCJ – Měna: CAD), největšímu veřejně obchodovanému producentovi uranu na světě. Kanadská společnost se sídlem v Saskatoonu vznikla v roce 1988 sloučením společností Saskatchewan Mining Development Corporation (SMDC) a Eldorado Nuclear Limited.

Tato společnost se podílí na celkové produkci uranu přibližně 20 %. V USA Cameco vlastní důl Smith Ranch-Highland ve Wyomingu a důl Crow Butte v Nebrasce. Mezi významné kanadské doly společnosti patří Cigar Lake, který je považován za nejproduktivnější uranový důl na světě, v roce 2023 v něm společnost také získala větší podíl. Společnost Cameco má také významný 60% podíl v dole v Kazachstánu.

Kromě těžby uranu společnost nabízí služby pro společnosti v oblasti jaderné energetiky a jaderného průmyslu. Prostřednictvím partnerství s provozovatelem jaderné elektrárny se Cameco podílí také na zpracování uranu a výrobě jaderné energie v Kanadě. Společnost Cameco se v posledních letech rozhodla uzavřít méně lukrativní doly kvůli nízké ceně uranu. Firma se tak ocitla v relativně defenzivním postavení v rizikovém odvětví. V říjnu 2022 společnost oznámila možnou akvizici společnosti Westinghouse, která je poskytovatelem specializovaných technologií ve většině fází jaderné energetiky. V rámci strategického partnerství se společností Brookfield Renewable by společnost získala 49% podíl. Akcie také jako jedna z mála společností v tomto odvětví vyplácí dividendu.

Nedávný prudký nárůst cen uranu však přiměl společnost Cameco znovu otevřít některé doly.

Loading ...
Název společnosti ISIN Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) YTD Den Týd. Měs. 3M Půl roku 1 rok 3Y
Cameco CA13321L1085 CCJ 23,06 23,09 % 6,46 % 4,20 % 10,29 % 27,92 % 16,98 % 97,07 % 174,87 %

Cameco a výhled pro rok 2023

Pro běžný fiskální rok 2023 analytici očekávají další nárůst tržeb na 1,69 miliardy USD a zisk 0,71 USD na akcii. Samotná společnost je mnohem optimističtější s prognózou tržeb mezi 2,12 a 2,27 miliardy USD. Odhady společnosti se však značně liší a jsou nesmírně závislé na vývoji ceny uranu, očekávání zisku na akcii se pohybují mezi 0,33 a 1,12 USD.

U akcií Cameco, stejně jako u všech ostatních uranových akcií, lze i nadále očekávat vysoké cenové výkyvy.

Graf CCJ
Týdenní graf akcie CCJ od ledna 2018 do února 2023. Zdroj: Trader Workstation (22. 2. 2023)

Akcie Uranium Energy (UEC)

Americká společnost Uranium Energy (ISIN: US9168961038 – Symbol: UEC – měna: USD) je jedním z mála menších producentů uranu, který se udržel na trhu. Společnost realizuje své projekty v amerických státech Texas, Wyoming, Nové Mexiko, Arizona a Colorado. Uranium Energy také provozuje závod na zpracování uranu v Hobsonu v Texasu.

Ve srovnání s Cameco je firma velmi malá, ale nachází se ve vynikající pozici, aby mohla profitovat ze zvýšení ceny uranu. Uranium Energy vlastní zařízení na produkci uranu, která mohou začít fungovat, jakmile zvýšené ceny suroviny nebo lukrativní smlouvy o dodávkách s vládou USA zajistí trvalou ziskovou produkci.

S titanovým projektem Alto Parana navíc společnost efektivně diverzifikuje své aktivity, takže není tak silně závislá na vývoji uranového trhu.

Loading ...
Název společnosti ISIN Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) YTD Den Týd. Měs. 3M Půl roku 1 rok 3Y
Uranium Energy US9168961038 UEC 3,00 15,49 % 6,30 % 4,80 % 9,28 % 10,58 % 15,22 % 193,28 % 140,13 %

Uranium Energy a těžba titanu

Americká společnost Uranium Energy je jedním z mála menších producentů uranu, který se udržel na trhu i přes nízké ceny uranu. Kvůli nízkým cenám byla produkce uranu v posledních letech odsunuta do pozadí, což však neznamená, že by neprobíhaly průzkumné vrty a analýza dat. Uranové projekty společnosti se nacházejí v amerických státech Texas, Wyoming, Nové Mexiko, Arizona a Colorado. Společnost má také závod na zpracování uranu v Hobsonu v Texasu. Společnost působí také v Kanadě, kde spolupracuje se společností Cameco prostřednictvím společného podniku.

Vzhledem k tomu, že Uranium Energy obvykle nepracuje s dlouhodobými smlouvami, těží společnost velmi rychle z nedávného růstu cen uranu. Společnost vlastní portfolio fyzických zásob uranu v množství 2,63 milionu kg, které nakoupila na spotovém trhu za cenu nižší, než jsou výrobní náklady mnoha produktů.

Management využil příležitostí, které se naskytly v souvislosti s nízkou cenou uranu

Společnost Uranium Energy vede manažerský tým v čele se zakladatelem a generálním ředitelem Adnanim. Ten svou společnost chytře umístil do pozice v době uranové krize a za málo peněz získal další kvalitní uranové projekty, například v Powder River Basin ve Wyomingu v USA. To společnosti Uranium Energy umožňuje rychle zvýšit produkci, jakmile ceny uranu dostatečně vzrostou. Společnost také hospodaří obezřetně a je bez dluhů.

Společnost očekává, že nové doly uvede do provozu, a očekává také malá zpoždění při udělování licencí na nové doly v USA. Zejména proto, že americká vláda oznámila, že v příštích 10 letech odkoupí uran vytěžený v USA v hodnotě 150 milionů USD. Z toho 300 000 liber bude dodáno za 59,5 USD za libru v prvním čtvrtletí roku 2023. V současné době se 99 % potřebného uranu stále dováží ze zahraničí, což činí americkou armádu rovněž závislou na zahraničních dodávkách. Nyní chtějí tuto situaci co nejdříve ukončit, protože USA jsou stále největším spotřebitelem uranu. Aby se tento plán stal skutečností, budou muset být v USA (opět) zahájeny nové nebo ukončené projekty, protože současná produkce v USA je nulová.

Uranium Energy a výhled do roku 2023

V roce 2023 analytici očekávají tržby ve výši 84,77 USD, ale ztrátu na akcii ve výši 0,02 USD. Vývoj tržeb je samozřejmě velmi závislý na ceně uranu. Společnost má každopádně zajímavé uranové doly v USA, které může kdykoli zprovoznit, stejně jako fyzický uran za velmi výhodné ceny. To samozřejmě závisí na cenách uranu nebo na případných lukrativních dodavatelských smlouvách s vládou USA, které zaručují udržitelnou a ziskovou produkci.

Graf UEC
Týdenní graf akcie UEC od ledna 2018 do února 2023. Zdroj: Trader Workstation (22. 2. 2023)

Akcie Sprott Physical Uranium Trust (U.UN)

Sprott Physical Uranium Trust (ISIN: CA85210A1049 – Symbol: U.UN – Měna: CAD) investuje výhradně do fyzického uranu. Společnost nabízí slušný zisk v případě rostoucích cen uranu, aniž by bylo nutné nést riziko neúspěchu vlastní těžební činnosti nebo zvyšování nákladů na těžbu.

Firma stabilně nakupuje uran z volných peněžních prostředků a následně jej ukládá v Kanadě, USA a Evropě. Vedení výslovně zdůrazňuje, že jejím cílem není spekulovat na krátkodobé cenové výkyvy uranu, ale spíše neustále zvyšovat čistou hodnotu aktiv (NAV) na akcii. Výkonnost akcie do značné míry odpovídá vývoji spotové ceny uranu.

Cíl: Trvalý růst čisté hodnoty aktiv

Společnost shromažďuje peníze od investorů, průběžně od nich nakupuje uran a následně jej skladuje v Kanadě, USA a Evropě. Fond tedy cíleně nespekuluje na krátkodobé výkyvy cen. Jeho cílem je pouze umožnit investorům investovat přímo do uranu.

Akcie jsou navíc mnohem likvidnější než futures na uran a zaručují, že investoři mohou kdykoli vstoupit a vystoupit. V závislosti na nabídce a poptávce se však ceny mohou dočasně výrazně odchýlit od vnitřní hodnoty, například v turbulentních fázích trhu.

Historická prémie/sleva: Tržní cena k čisté hodnotě aktiv
Graf. Zdroj: Sprott (14. 2. 2023)
Graf U.UN
Týdenní graf akcie U.UN od ledna 2018 do února 2023. Zdroj: Trader Workstation (22. 2. 2023)

Závěr

Cena uranu se po letech spánku probudila. Velkou otázkou nyní je, zda udržitelný vývoj dokáže pokračovat v růstu a zda z toho mohou těžit uranové akcie. U výše uvedených uranových akcií byste měli v každém případě počítat s přetrvávajícími vysokými cenovými výkyvy. Proto doporučujeme investovat do nich pouze malou část vašeho portfolia. Kromě toho byste měli provést vlastní průzkum a analýzu a rozhodnout se, zda výše uvedené akcie odpovídají vašemu rizikovému profilu.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. De beste uranium aandelen voor 2023. LYNX [online]. Vydáno 14. 2. 2023 [cit. 14. 2. 2023]. Dostupné zde.

PROBST, W. Die besten Uran Aktien 2022. LYNX [online]. Vydáno 6. 5. 2022 [cit. 20. 12. 2022]. Dostupné zde.

Uranium. Trading Economics. [online]. [cit. 14. 2. 2023]. Dostupné zde.

Sprott Physical Uranium Trust. Sprott. [online]. Vydáno 31. 1. 2023 [cit. 14. 2. 2023]. Dostupné zde.

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart