
Podíváme se i na hospodářské výsledky společnosti a nezapomeneme na cenový graf a důležité novinky. Poznejte vše důležité o akciích Apple. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.
- Jádrová inflace klesá. Má to ale háček…
- Kdy začnou klesat úrokové sazby?
- Apple se uchází o práva na vysílaní Formule 1
- Námitky podané Applem v Nizozemsku byly zamítnuty
- Apple pracuje na řešení přehřívání svých iPhone 15
- Poptávka po iPhone 15 Pro je v USA velmi slibná
- Akcie Apple (AAPL): Společnost plánuje další investice do AI
- Akcie Apple: Společnost požádala o přezkum rozhodnutí související s App Store
- Apple plánuje zvýšit produkci v Indii na 40 miliard USD
- Fundamentální analýza akcie Apple (AAPL)
- Technická analýza akcie Apple (AAPL)
- Závěrem: Akcie Apple jsou pořád velmi kvalitní titul
Jádrová inflace klesá. Má to ale háček…
Inflace je jeden z nejdůležitějších makroekonomických ukazatelů, který by měl každý investor sledovat. Je zcela irelevantní, jestli preferujete technologické akcie nebo energetický sektor. Vždy je vhodné chápat vztah inflace a finančních trhů. Může vám to hodně pomoci.
Obecně vzato je vysoká inflace příznivá pro energetické akcie, což jsme si již vysvětlovali velmi podrobně v analýze na akcie Chevron a v rozboru akcie Shell. Nicméně pro technologický sektor je vysoká inflace problematická. Skrze rostoucí náklady (úrokové platby, mzdy, vstupy do výroby, dlouhá prodleva dodávek atd.) snižuje markantně marže, které jsou právě pro rostoucí sektor tolik důležité.
Z toho důvodu je zřejmé, že technologické akcie, jako jsou akcie Apple (AAPL), potřebují stabilní makroekonomické prostředí. Dobrou zprávou proto je, že jádrová složka inflace indexu PCE je vůbec nejnižší od podzimu roku 2021. Za srpen jádrová inflace v meziročním srovnání činila 3,9 %. Je to poměrně velký úspěch, protože se hodnoty držely hrozně dlouho mezi 4 až 5 %. Navíc do jara byl pokles velmi skromný.
Cenový index PCE slouží k měření inflace v ekonomice Spojených států a americká centrální banka mu dává přednost před indexem CPI. V metodice obou indexů jsou dost velké rozdíly na to, aby byl výsledný výstup u dost odlišný.

Leč celková inflace za srpen opětovně vzrostla, na 3,5 % z 3,35 %. Jestli jste četli zmíněné analýzy na energetické tituly, víte, že je to hlavně kvůli růstu cen komodit z předešlých několika měsíců. Proč jádrová složka tedy klesá? Je totiž očištěná od cen energií a potravin, což jsou nejvíce volatilní složky.

Výše popsané ovšem neimplikuje, že je celková inflace nerelevantní. Přece každý potřebuje jíst a zároveň je potřeba natankovat i například do nákladních automobilů, které to jídlo do obchodu dovezou. Proto je pro americkou centrální banku důležité, jak vypadá celková inflace. Mnozí analytici a ekonomové mají bohužel tendenci až nezdravě upřednostňovat jádrovou inflaci.
Kdy začnou klesat úrokové sazby?
Vývoj inflace má ze své podstaty výrazný vliv na očekávání ohledně růstu úrokových sazeb. Implikované očekávání sazeb z Fed funds futures trhu je v podstatě dost příznivé a plně neodráží ekonomickou projekci, kterou jsme si ukázali v analýze na akcie NVIDIA.
Futures na federal funds rates jsou finanční deriváty (futures kontrakty) založené na úrokové sazbě „federálních fondů“ a obchodované na Chicagské obchodní burze (CME) Jedná se o základní úrokovou sazbu, kterou si banky navzájem účtují na mezibankovním trhu (včetně centrální banky).

Trh v současnosti předpokládá, že Fed povolí stavidla mnohem dříve. Respektive, že začnou snižovat úrokové sazby už v první polovině následujícího roku. Z toho lze vydedukovat, že se inflace minimálně přiblíží k inflačnímu cíli na 2 %. Nebo ještě horší možnost, že se v reálné ekonomice nebo na trzích cosi šeredně pokazí. A to Fed přinutí měnovou politiku uvolnit.
I když ta druhá varianta se mi úplně nezdá, protože dle grafu podle mého názoru trh počítá s pozvolným poklesem. Když se v historii něco dost pokazilo, americká centrální banka byla hned velmi agresivní. Proto graf osobně beru tak, že inflační očekávání tohoto konkrétního trhu je vlastně příznivé. Respektive očekává se brzké splnění inflačního cíle.
Apple se uchází o práva na vysílaní Formule 1
Objevila se zpráva, že Apple zvažuje nabídku v hodnotě několika miliard USD na získání globálních práv na vysílání závodů. Podle obchodního časopisu BusinessF1 prý Apple TV zvažuje nabídku za 2 miliardy USD ročně za práva vysílat Formuli 1 na své streamovací platformě. Uvedená částka by byla zhruba dvakrát vyšší, než kolik je v současné době placena.
Možný obchod přichází v době, kdy se Apple TV snaží rozšířit svou sportovní nabídku a v červnu minulého roku Apple podepsal významnou desetiletou smlouvu s Major League Soccer. Aby vysílal tuto soutěž na svém streamovacím servisu Apple TV+.
Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?
Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.
Minulý měsíc Wall Street Journal informoval, že Apple zaznamenal nárůst počtu předplatitelů jak své služby Apple TV+, tak služby MLS Season Pass. A to zřejmě i díky příchodu mezinárodní fotbalové superstar Lionela Messiho do fotbalového klubu Inter Miami.
Námitky podané Applem v Nizozemsku byly zamítnuty
Nizozemský dozorový orgán pro hospodářskou soutěž ACM oznámil, že zamítl námitky společnosti Apple proti pokutám ve výši 50 milionů EUR, které jí udělil za nesplnění příkazů omezit dominantní postavení obchodu s aplikacemi App Store.
ACM uvedl, že Apple splnil většinu jeho požadavků na otevření App Store alternativním formám plateb pro seznamovací aplikace v Nizozemsku. Ale nesplnil nespecifikovanou třetí podmínku, kvůli čemuž firma dostala pokutu.
ACM v roce 2021 rozhodl, že Apple porušil nizozemské zákony o hospodářské soutěži na trhu seznamovacích aplikací. Regulátor vyžadoval, aby Apple umožnil vývojářům seznamovacích aplikací používat platební možnosti třetích stran.
Apple pracuje na řešení přehřívání svých iPhone 15
Apple pracuje na opravě svého softwaru, protože se objevily četné zprávy, že některé modely jejich nového iPhone 15 se přehřívají. Společnost prohlásila, že současné problémy s přehříváním nepředstavují bezpečnostní riziko a neovlivní dlouhodobý výkon postižených modelů iPhone. Zdůraznila také, že iPhone má interní ochranné komponenty, které pomáhají regulovat teplotu, pokud se nepřiměřeně zvýší.
Apple také informoval, že existuje několik okolností, které způsobují přehřívání jeho nejnovější řady. Stížnosti uživatelů začaly kolovat poté, co se nejnovější iPhone dostal do prodeje 22. září.
Dle Applu přehřívání může nastat u některých nedávno aktualizovaných aplikací třetích stran, které způsobují přetížení systému. Mezi tyto aplikace patří Instagram, Uber a arkádová závodní hra Asphalt 9. Apple proto spolupracuje s vývojáři těchto aplikací na opravách.
Firma také uvedla, že objevila chybu v iOS 17 a vydala aktualizaci softwaru iOS 17.0.3, která by měla tento problém vyřešit.
Poptávka po iPhone 15 Pro je v USA velmi slibná
Poptávka po modelu iPhone 15 Pro v USA je silná. Zatímco poptávka v Číně a Japonsku je zatím mírně slabší. Nová řada telefonů byla k dispozici k předobjednání již od 15. září ve většině míst. Modely Pro a Pro Max nového iPhone mají v USA odhadovanou dobu dodání 35 dní. Zatímco v Číně je to 18 a 25 dní. V Japonsku je doba dodání 32 dní pro obě verze.
Prodej těchto zařízení je velmi důležitý pro finanční zdraví společnosti Apple. V nejnovějším čtvrtletí představovaly prodeje iPhonů až 48,5 % celkových příjmů. Kdežto služby, druhý nejvyšší podíl, celkem 26 %. V ostatních sledovaných zemích byly doby dodání podobné jako v USA, průměrně více než 30 dní u modelů Pro a Pro Max.
Základní modely mají kratší doby dodání ve všech regionech, zhruba od 9 do 18 dní. Celkově je doba dodání v USA lepší než před rokem. Leč v Číně je to horší. V kontrastu s loňským rokem jsou časy dodání srovnatelné pro model Pro Max, vyšší pro modely Pro a 15 a mírně nižší pro model Plus.
Akcie Apple (AAPL): Společnost plánuje další investice do AI
Generální ředitel Apple Tim Cook uvedl, že společnost bude nadále přijímat nové talenty v oblasti umělé inteligence v právě velmi živém technologickém ekosystému. A to ve Velké Británii. Dále zdůraznil, že tato technologie je nyní klíčová pro mnoho aktivit společnosti.
Cook to řekl během návštěvy školy poblíž nového londýnského sídla společnosti v Battersea, kde vyjádřil očekávání, že investice do AI inženýrů porostou. Dle jeho slov je to jejich třetí největší zaměstnanecká třída na světě. Je to také vedoucí vývojářská komunita pro Evropu a je stále stejně živá jako dříve, je dynamická.
Cook ještě dodává, že AI je dnes ve všech jejich produktech. Stojí za detekcí pádů na Apple Watch, za detekcí nehod, za detekcí fibrilace srdečních síní, za EKG, za našeptávačem na iPhone. Je doslova všude v našich produktech a také provádějí výzkum generativní AI.
Nové informace přichází zrovna v době neustálých spekulací, že Apple pracuje na vlastní technologii velkých jazykových modelů, které jsou podobné ChatGPT. Investoři doufají, že to nakonec povede k rozšíření Siri nad rámec toho, čeho je nyní tento asistent schopen.
Akcie Apple: Společnost požádala o přezkum rozhodnutí související s App Store
Apple požádal Nejvyšší soud USA, aby přezkoumal rozhodnutí soudu staré dva roky, které souviselo s jejich aplikací App Store. Rozhodnutí soudu totiž umožnilo vývojářům aplikací používat i platební metody třecích stran. Díky čemuž Apple přichází o výnosy.
Žádost Applu Nejvyššímu soudu je nejnovějším krokem v dlouhotrvajícím boji s vývojářem her Epic Games. Ohledně způsobu, jakým společnost Apple provozuje svůj obchod s aplikacemi.
Bylo oznámeno, že i Epic Games požádal Nejvyšší soud, aby přezkoumal zase jinou část rozhodnutí, dle které politiky App Store neporušují federální antimonopolní zákony. Z harmonogramu vylývá, že by Nejvyšší soud mohl do konce roku nebo začátkem příštího roku rozhodnout.
V září 2021 po soudním líčení federální soudce v Kalifornii většinou zamítl žalobu Epic Games, že firemní politika Apple porušuje federální zákon. A to tím, že omezují aplikace třetích stran ve svém App Store. Soudce však také zjistil, že Apple porušil kalifornský státní zákon tím, že zakázal vývojářům informovat spotřebitele o alternativních platebních metodách.
Od doby, kdy Epic Games podal žalobu na společnost Apple v roce 2020, Apple provádí změny v fungování App Store. Aby vyhověl obavám vývojářů. Spor začal ve chvíli, kdy Apple odstranil hru Fortnite z App Store – tvůrcem hry je právě Epic Games. Důvodem bylo, že Epic Games vyvinul způsob, jak obejít vysoký poplatek stanovený Applem.
Apple nyní dovoluje vývojářům v některých případech nasměrovat uživatele k provedení plateb u aplikací s předplatným mimo svůj vlastní systém. Takzvané reader apps, což zahrnuje aplikace a služby pro digitální noviny a časopisy, knihy, streamování zvuku a sledování videí. Ti mohou nasměrovat spotřebitele mimo App Store, aby dokončili svou registraci.
Současná politika Apple však neplatí pro herní aplikace. Software Epic Games zůstává mimo App Store a zařízení Apple.
Apple plánuje zvýšit produkci v Indii na 40 miliard USD
Apple plánuje výrazně zvýšit produkci v Indii na více než pětinásobek. V peněžním vyjádření zhruba na 40 miliard USD během příštích 4 až 5 let. Podle zprávy společnosti výroba překročila v posledním fiskálním roce 7 miliard USD. Apple vyrábí některé své iPhony v Indii a plánuje v této zemi příští rok zahájit i výrobu AirPods.
Apple realizuje víceletý projekt na diverzifikaci své výroby mimo Čínu, čímž snižuje rizika narušení dodavatelského řetězce pro své klíčové produkty. Důvodem je rostoucí napětí mezi USA a Čínou, což činí byznys méně předvídatelným.
Jde tak o nový trend, který vyloženě není deglobalizační, ale nevede jej primárně ušetření na nákladech. Nýbrž snaha snížit geopolitické riziko. Laicky řečeno, Indie je pořád levná a firma nepředpokládá, že by se vztahy Indie a Spojených států dramaticky posunuly k horšímu. Kdežto s Čínou se vztahy rok od roku zhoršují, což začalo obchodními válkami z dob prezidenta Trumpa.
Fundamentální analýza akcie Apple (AAPL)
Kvartální výsledky
Akcie Apple (AAPL) za poslední kvartál meziročně zaznamenaly jenom mírný pokles obratu o 1,4 % a to na 81,8 miliard USD. V předchozím kvartálu činil obrat skoro 95 miliard USD. A v ob předešlém přes 117 miliard USD. Můžeme proto konstatovat, že výnosy v posledních obdobích dost rychle klesají.
Provozní výnos meziročně jenom mírně klesl na 23 miliardy USD. Jde však o nejhorší výsledek za sledovaných sedm období. Provozní výdaje jsou víceméně podobné, -13,41 miliardy USD.
Čistý zisk meziročně trochu posílil o 2,26 % na 19,88 miliardy USD. Jde o jeden z nejslabších výsledků za sledovaná období. EBITDA mírně vzrostla na 26 miliardy USD. Volné cash flow je ve výši 24,29 miliardy USD.
Hrubá marže je za poslední kvartál 44,52 %. Provozní marže je na 28,12 %, což nijak nevybočuje. Čistá marže dosahuje 24,31 %, kde platí totéž.
Zisk na akcii (EPS) je 1,26 bodů. Ukazatel P/E ke konci posledního čtvrtletí dosahoval nejvyšších hodnot za sledovaná období, 32,6 bodů. Nyní je poměr roven necelých 29 bodů. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je pořád na vysokých úrovních, 160 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je skoro 61 %. Apple je proto velmi profitabilní vůči alokovanému kapitálu.
Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 0,92 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 0,98 bodů. Oba ukazatele se prostě pořád příliš nemění. Změny čítají v pár setinách bodu. Hodnoty jsou každopádně na hranici robustnosti. Učebnicově mají být 1+.
Apple se může pořád pyšnit velkou hotovostí, která představuje 26,45 miliardy USD. Dále krátkodobé investice přesahují 36 miliard USD. Celkové závazky Applu jsou skoro 275 miliard USD. Celkový kapitál společnosti je přes 60 miliard USD.
Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 1,81 bodů. Hodnota uvedeného ukazatele se za sledované kvartály moc nemění. Celkový dluh pořád klesá, 109,3 miliardy USD. Čistý dluh díky tomu klesl na 46,8 miliard USD. Za sledovaná období jde o nejnižší objem.
Technická analýza akcie Apple (AAPL)
Akcie Apple během léta dokázaly pokořit historické maximum z prosince 2021. Trvalo to, ale povedlo se. Kurzový růst akcie Apple i poté pokračoval až do těsné blízkosti 200 USD. Na řečené hladině ovšem ke konci července kurz ztratil hybnost. A od té chvíle víceméně klesáme. Trh ztratil i support, který se nachází kolem 179 USD. Jestli se situace nezmění ve prospěch kupců, asi v dohledné době otestujeme level na 156,5 USD.
Název společnosti | Tržní kapitalizace (v mld. USD) | Den | Týd. | Měs. | Půl roku | 1 rok |
---|---|---|---|---|---|---|
Apple | 2.961,24 | -0,59 % | -1,07 % | 12,51 % | 7,89 % | 34,07 % |

Závěrem: Akcie Apple jsou pořád velmi kvalitní titul
Z fundamentálního hlediska se u akcií AAPL nic moc nezměnilo. Pořád jde dle mého názoru o jeden z nejlepších titulů, který je i velmi odolný vůči makroekonomické nepřízni, která panuje. Musím však poznamenat, že ve výsledcích je vidno jisté ochlazení. Apple sice počítá s růstem výnosu pro další kvartál na více jak 89 miliard USD, ale následující rok může být problematický. Jak jsem říkal ve svých předešlých analýzách, jsou jiné sektory, kde je potenciál velkého růstu s relativně nízkým rizikem.
Když využijeme kontrariánský přístup, tak se z jeho podstaty má investor zabývat sektory, které nejsou na vrcholu nebo blízko něj. A akcie Apple jsou právě valuací blízko vrcholu. Na krátkodobé spekulace asi super, ale z investičního hlediska mi to přijde dost rizikové.
Použité zdroje:
Seekingalpha: Formula One gains amid report Apple TV may make multibillion offer for global rights (3.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4017168-formula-one-gains-amid-report-apple-tv-may-make-multibillion-offer-for-global-rights?
Seekingalpha: Apple objections to fines in The Netherlands rejected by competition watchdog (3.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4017110-apple-objections-fines-the-netherlands-competition-watchdog?
Seekingalpha: Apple to take action on overheating iPhone 15s (3.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4016930-apple-to-take-action-on-overheating-iphone-15s?
Seekingalpha: Apple US iPhone 15 Pro demand looking strong; China, Japan less so, Evercore says (3.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4016860-apple-iphone-15-demand-us-china-japan-evercore?
Seekingalpha: Apple CEO says boosting AI investment, will hire more AI workers in UK (3.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4016688-apple-ceo-boosting-ai-investment-will-hire-more-ai-workers-in-uk?
Seekingalpha: Apple requests Supreme Court to review App Store ruling won by Epic Games – report (3.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4016323-apple-requests-supreme-court-to-review-app-store-ruling-won-by-epic?
Seekingalpha: Apple to boost India production over five times to $40B – report(3.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4014947-apple-to-boost-india-production-over-five-times-to-40b?
Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX
--- ---
--- (---%)Displaying the --- graf
Displaying today's chart