Akcie Apple: Logo společnosti
Akcie Apple jsou v těchto okamžicích velmi blízko od historického maxima z minulého roku, což si ukážeme na cenovém grafu. Je šance na nové all time high?

Předtím se ale zaměříme na hospodářské výsledky a několik důležitých novinek. Apple brzy uvede headset pro smíšenou realitu. Firma také omezuje své zaměstnance v používání ChatGPT. Ačkoliv rally na technologickém trhu táhne významnou měrou právě AI.

Akcie Apple: Nový headset pro smíšenou realitu již brzy

Apple je jen pár týdnů od představení svého nového headsetu pro smíšenou realitu. Apple již roky integruje rozšířenou realitu do svých zařízení. Ale vypadá to, že nyní vyloženě skočí na území společností jako jsou Meta, Microsoft a Magic Leap. A to s dlouho očekávaným produktem.

Další podrobnosti o headsetu stále přicházejí. A právě nyní se zdá, že by nové zařízení mohlo být něco na způsob nejnovějšího VR společnosti Meta. A to s optimalizacemi a funkcemi vyšší třídy, které by mohly posunout zařízení ještě dál. Ale za vyšší cenu.

Společnost Apple má tisíce zaměstnanců, kteří pracují na novém zařízení. Včetně vedoucích pracovníků, obchodníků a inženýrů. Existuje však hrstka lidí, kteří byli obzvláště důležití pro více než sedm let trvající úsilí, které by mohlo být nejrizikovějším uvedením produktu společnosti na trh za poslední desetiletí.

Za samotným zařízením stojí mnoho klíčových osob společnosti. Jako je CEO Tim Cook a další vedoucí představitelé technologického vývoje v rámci společnosti Apple. Mezi nimi jsou například COO Jeff Williams a vedoucí vývoje zařízení Mike Rockwell, který je v této pozici už od roku 2016.

Oznámení nového headsetu bylo nějakou dobu nejisté. Ale nyní je zřejmé, že společnost nový produkt odhalí na červnové vývojářské konferenci Apple. A předpokládá se, že datum uvedení na trh bude ještě do konce letošního roku. Nejpozději v roce příštím.

Podle nejnovějších zpráv bude mít hardware samostatnou baterii a tenký design hledí. A bude používat vložky pro čočky na předpis. Finální podoba ale není ještě jistá. Do samotného uvedení produktu může Apple učinit ještě mnoho změn.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Apple omezuje své zaměstnance v používání ChatGPT

Apple začal omezovat používání ChatGPT a dalších externích nástrojů umělé inteligence pro některé zaměstnance. Apple učinil tento krok, protože vyvíjí vlastní podobnou technologii. A zároveň se obává, že pracovníci používající tyto programy by mohli uvolnit důvěrná data.

Apple navíc údajně řekl zaměstnancům, aby ani nepoužívali GitHub Copilot vlastněný společností Microsoft, který automatizuje psaní softwarového kódu. Když lidé používají chatboty s umělou inteligencí, jako je ChatGPT, data se posílají zpět vývojářům. Aby bylo možné provést vylepšení. Což pak otevírá možnost pro neúmyslné sdílení soukromých dat společnosti své největší konkurenci.

Apple však není jedinou společností, která svým zaměstnancům zakázala používat externí nástroje umělé inteligence. To stejné učinil JPMorgan Chase a Verizon. A to ze stejného důvodu. Aby se důvěrné informace společnosti nedostaly do rukou konkurence. Nebo aby nedošlo k jejich zneužití.

Uměla inteligence, jako je ChatGPT, je dle mého tak trochu v těchto chvílích divoký západ. V mnoha oborech má nástroj podle mě velký potenciál. Dokáže znatelně zrychlit dennodenní práci. Člověk toho pak za stejné náklady stihne mnohem více. Nicméně to má i své neduhy, protože tím můžete vývojářům nástroje de facto sdělovat i klíčová byznysová tajemství. Nebo data, která mohou být zneužitelná.

Apple akcie: Umělá inteligence (AI) táhne rally technologického sektoru

Současné akciové rally v technologickém sektoru se přičítá na vrub i uvedení nových nástrojů umělé inteligence jako je právě ChatGPT. Jak jsem zmiňoval, uměla inteligence dokáže ušetřit hodně času při práci. Tím pádem zvyšuje produktivitu. A na to spekulanti a investoři mohou dle mého právě sázet. Uměla inteligence je nový trend. Každý o ní mluví. A každá firma chce mít svůj vlastní produkt s umělou inteligencí. Jelikož to lidově řečeno táhne.

V souvislosti s tím se mluví o „baby bubble“ v sektoru umělé inteligence. Jelikož se odvětví ve velmi krátkém čase dokázalo zhodnotit o vcelku slušná čísla. Ačkoliv na Bitcoin nebo dotcom bublinu to v těchto chvílích ani náhodou nemá. Je ale pravda, že nelze zcela vyloučit něco podobného jako na konci 90. let. Kdy to ale bude?

Jednotlivé investiční bubliny
Jednotlivé investiční bubliny. Zdroj: seekingalpha.com (23. 5 . 2023)

Zhruba v polovině 90. let se internet dostal do povědomí většiny lidí v rozvinuté části světa. Ale používal se jenom v některých oborech. A můžeme předpokládat, že spíše mezi mladšími generacemi. Něco podobného lze sledovat i u nástrojů jako je ChatGPT.

Dovolil bych si tvrdit, že umělá inteligence je již v širokém povědomí veřejnosti, ale více jak několik jednotek procenta obyvatel jej nepoužívá. Čím větší možnosti použití, tím větší potenciál zhodnocení celé odvětví má. Lze ale předvídat, že co trvalo dotcom bublině mnoho let, může tentokrát nastat za zlomek času. Přece jenom je nyní vše mnohem rychlejší díky aktuálním technologiím, které to umožňují.

Apple Store zabránil podvodným transakcím za více jak 2 miliardy USD

Apple Store zabránil v loňském roce potenciálně podvodným transakcím v hodnotě za více než 2 miliardy dolarů. Společnost tvrdí, že v roce 2022 odmítla téměř 1,7 milionu předložených aplikací, protože nesplňovaly standardy App Store pro soukromí a zabezpečení.

Tisková zpráva přichází v době, kdy Apple čelí neustálému tlaku na otevření iPhonů a iPadů obchodům s aplikacemi třetích stran. V loňském roce Evropská unie schválila zákon o digitálních trzích, který vstoupí v platnost v roce 2024. A přinutí velké technologické společnosti, aby povolily na svých platformách alternativní obchody s aplikacemi. Což dává vývojářům možnost volby distribuce aplikací a uživatelům možnost stahovat aplikace z různých zdrojů.

Poté, co Evropská unie schválila zákon o digitálních trzích, se Apple připravuje na to, aby alternativní obchody s aplikacemi na iPhonech a iPadech vyhovovaly určitým požadavkům na bezpečnost.

Apple prý ochránil uživatele před 57 000 nedůvěryhodnými aplikacemi

Apple již dlouho tvrdí, že tzv. sideloading, což označuje instalace aplikací do telefonu nebo tabletu bez použití oficiálního App Store , by uživatele vystavil bezpečnostním rizikům. Apple kvůli tomu naléhal na americké zákonodárce ohledně nebezpečí sideloadingu. Společnost tvrdila, že přísně kontroluje aplikace ve svém App Store. Aby bylo uživatelům zajištěno maximální bezpečí.

Ve své tiskové zprávě Apple opakuje, že jeho ochranná opatření, včetně procesu kontroly App Store, mu pomohla zabránit velkému počtu podvodných transakcí. Společnost dle svých slov chránila uživatele před téměř 57 000 nedůvěryhodnými aplikacemi z nelegitimních obchodů. Ty prý nemají stejnou integrovanou ochranu soukromí a zabezpečení jako jejich App Store. Apple ještě dodává, že neautorizované obchody distribuují škodlivý software. Ten může napodobovat populární aplikace nebo měnit jejich kód bez souhlasu jejich vývojářů.

Apple se po svém nyní snaží čelit tomu, že přijde o velmi dominantní postavení. Jakmile si chtěl zákazník něco do svého zařízení Apple stáhnout, musel to udělat z App Store. Je pravda, že může být v hojnějším počtu případů napadených zařízení. Na druhou stranu, zákazníci Applu jsou přece svéprávní. Když se proto rozhodnou o stažení softwaru mimo oficiální aplikaci, nesou si poté sami případné následky. Spotřebitelé Applu a vývojáři ale na tom v konečném důsledku vydělají. Tudíž jsou argumenty Applu dle mého naprosto liché.

Fundamentální analýza akcie Apple

Kvartální výsledky

Akcie Apple za poslední kvartál meziročně zaznamenaly pokles obratu o 2,51 % a to na téměř 95 miliard USD. V předchozím kvartálu činil obrat přes 117 miliard USD. Přesto ale nebyl největší. Největší obrat firma utržila v prvním účetním kvartálu roku 2021 s téměř 124 miliardami USD.

Provozní výnos meziročně klesl o 5,54 % na 28,32 miliardy USD. Kdežto provozní výdaje dosáhly výše 13,66 miliardy USD. Za předchozí kvartál výdaje představovaly 14,32 miliardy USD.

Čistý zisk si meziročně pohoršil o 3,4 % na 24,16 miliardy USD. Pořád jde ale o jeden z nejlepších výsledků firmy. Úroveň EBITDA meziročně též klesla o 4,6 % na 31,22 miliardy USD.

Hrubá marže je za poslední kvartál 44,26 %. Takže na této úrovni nedošlo k žádné změně. Provozní marže se pořád drží v blízkosti 30 %. Čistá marže dosahuje 25,5 %. Za sledovaná období se čistá marže pohybuje v rozmezí 23 – 28 %.

Zisk na akcii (EPS) dosahuje 1,52 bodů. Ukazatel P/E ke konci posledního čtvrtletí činil 28 bodů. Nyní je to téměř 30 bodů. Vyšší P/E byly už jenom v roce 2020. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je více jak 145 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) překračuje 57 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je k poslednímu kvartálu 0,88 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 0,94 bodů. Oba ukazatele se tím pádem příliš nemění. Apple má pořád dlouhodobě tendenci držet větší objem likvidních aktiv.

Jenom v hotovosti má společnost 21,71 miliardy USD. Krátkodobé investice jsou ve výši 34,17 miliardy USD. Nejsou to vyloženě peníze, ale lze je rychle na hotovost konvertovat.

Celkové závazky Applu dosahují 270 miliard USD. Vlastní kapitál je přes 62 miliard USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 1,76 bodů. Za sledovaná období je poměr většinou nad 2 body, takže to lze považovat za zlepšení. Celkový dluh je skoro 110 miliard USD. Kdežto čistý dluh je téměř až 54 miliard USD. Je to mnohem lepší než v předešlých dvou letech, ale pořád je částka z dlouhodobého horizontu dost vysoká.

Technická analýza akcie Apple

Akcie Apple se od low z počátku zhodnotily o více jak 41 %. Což je za tak krátkou dobu vcelku úctyhodný výkon. Vzhledem k velké kapitalizaci titulu. Apple je už totiž dle tržní kapitalizace větší jak celý akciový index Russel 2000. V každém případě se kurz akcie Apple přiblížil do těsné blízkosti od historického maxima z počátku roku 2022. Dá se říct, že stačí krok a titul může vytvořit nové maximum. Vtip je ale v tom, že se trh o to pokusil už dvakrát. A nikdy to nevyšlo.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Apple AAPL 2.759,29 172,99 1,41 % 0,15 % 4,17 % 18,45 % 17,23 % 272,11 %
Kurzový vývoj akcie Apple od začátku roku 2019 až do května 2023
Kurzový vývoj akcie Apple od začátku roku 2019 až do května 2023. Zdroj: LYNX+ (23. 5. 2023)

Kurz akcie Apple se v těchto chvílích drží pod klíčovým rezistenčním pásmem okolo 180 USD. Zatímco klíčový support se nachází kolem 162 USD. Jestli kurz padne pod support, může přijít stejná prodejní lavina jako při předešlých dvou neúspěšných pokusech o průlom. Naopak překonání rezistence zvýší šance na dosažení nového historického maxima.

Závěrem

Akcie Apple během několika měsíců zcela smazaly kurzové ztráty z minulého roku. Z fundamentálního hlediska v dobrém slova smyslu akcie Apple jednoznačně vyčnívají. Je to ale důvod k tomu, aby jejich kurz dosáhl nového historického maxima? Na mnoha šampionech, jako jsou akcie Apple, Microsoft, NVIDIA a Amazon, můžeme sledovat, že jsou primárními tahouny celého akciového trhu. Což dokládá i přiložená tabulka.

Akciové tituly podílející se na růstu indexu S&P 500
Akciové tituly podílející se na růstu indexu S&P 500. Zdroj: Till Christian Budelmann (23. 5. 2023)

Na drtivé většině kurzového růstu celkového akciového trhu v podobě indexu S&P 500 se v podstatě podílí jenom hrstka titulů. Konkrétně jde celkem o 30 titulů. A nejvíce to táhnou již zmínění šampióni z technologického sektoru. Je proto dle mého evidentní, že investoři „utíkají“ do big tech firem. Jelikož jim zřejmě díky jejich velikosti věří. Myslím si, že se domnívají, že takové firmy ustojí mnohem lépe současné makroekonomické prostředí.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Bloomberg: Apple’s Key Decision-Makers Behind the New Mixed-Reality Headset (23.5.2023); www.bloomberg.com/news/newsletters/2023-05-21/the-key-apple-aapl-executives-behind-the-mixed-reality-headset-coming-at-wwdc-lhxh0lok

Seekingalpha: Apple said to restrict use of ChatGPT, other AI tools for employees (23.5.2023); www.seekingalpha.com/news/3973499-apple-restrict-chatgpt-ai-tools-employees?

Seekingalpha: Will ChatGPT prevent a recession or is AI a baby bubble? (23.5.2023); www.seekingalpha.com/news/3973626-ai-chatgpt-recession-bubble?

Seekingalpha: Apple says App Store prevented more than $2B in unauthorized transactions last year (23.5.2023); www.seekingalpha.com/news/3972271-apple-app-store-prevented-more-than-2b-unauthorized-transactions-2022?

Techcrunch: Apple says its App Store prevented over $2B in fraudulent transactions last year (23.5.2023); www.techcrunch.com/2023/05/16/apple-app-store-prevented-over-2-billion-fraudulent-transactions-last-year

Wall Street Journal: Apple Restricts Employee Use of ChatGPT, Joining Other Companies Wary of Leaks (23.5.2023); www.wsj.com/articles/apple-restricts-use-of-chatgpt-joining-other-companies-wary-of-leaks-d44d7d34

Investing: Apple restricts employees’ use of ChatGPT and other AI tools – WSJ (23.5.2023); www.investing.com/news/stock-market-news/apple-restricts-employees-use-of-chatgpt-and-other-ai-tools–wsj-432SI-3086760

Cnet: Apple’s Mixed Reality Headset: What to Expect in 2023 (23.5.2023); www.cnet.com/tech/computing/apple-ar-vr-headset-rumors-2023/

Till Christian Budelmann: Without mega caps, the S&P would be right around flat (YTD) (23.5.2023); www.linkedin.com/posts/till-christian-budelmann_investing-markets-stockmarket-activity

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart