Akcie Apple (AAPL): Logo společnosti
Akcie Apple a prodeje iPhonů si v minulém roce nevedly špatně. Nicméně posledních několik měsíců cena Apple akcie stagnuje, čemuž se pokusíme přijít na kloub.

Podíváme se také na to, proč začínají být hedgeové fondy opatrné k technologickému sektoru i přes jeho silný růst. Poznejte vše důležité o akciích AAPL. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Akcie Apple a tzv. velká sedmička

Akcie Apple patří do tzv. velké sedmičky, což je neformální označení pro technologické akcie jako jsou ještě Amazon, NVIDIA, Microsoft a Meta. V poslední analýze na akcie Microsoft jsme si názorně vysvětlili, že širší akciové trhy v podobě indexů táhnou nahoru primárně technologické akcie. Faktem je, že na výkonnosti indexu S&P 500 se hlavně podílí jenom několik akciových titulů.

Když se podíváme na přiložený graf, zjistíme, že index S&P 500 by bez tzv. velké sedmičky neměl tak velkou výkonnost. Když si srovnáme výkonnost velké sedmičky a indexu, kde jsou tyto tituly zcela vytknuty, uvědomíme si tu ohromnou koncentraci investic v několika málo titulech.

Výkonnost velké sedmičky a zbytku indexu S&P 500.
Výkonnost velké sedmičky a zbytku indexu S&P 500. Zdroj: linkedin.com (27. 2. 2024)

Výše zmíněné perfektně ilustruje další graf, který vizualizuje, které akciové tituly se nejvíce podílely na růstu tržní kapitalizace akciového indexu Nasdaq 100. Drtivou většinu růstu v tržní kapitalizaci od začátku roku (YTD) mají na svědomí akcie NVIDIA, Meta, Microsoft a Amazon. Když bychom uvedené tituly vyjmuli, index by v tomto roce posílil jen vskutku málo.

Růst tržní kapitalizace akcií Meta, Microsoft, Amazon a NVIDIA
Podíl růstu tržní kapitalizace indexu Nasdaq. Zdroj: linkedin.com (27. 2. 2024)

Další graf tomu dodává ještě jiný rozměr. Problémem je, že ze současného AI trendu benefituje hlavně NVIDIA. Respektive ze zmíněné velkolepé sedmičky roste především zmíněný titul. Prismatem earnings revisions se akcie Apple, Microsoft, Alphabet a další tituly, k NVIDIA ani nepřibližují. Revize zisků jsou pohyblivým faktorem, který měří změnu prognózovaného zisku na akcii (EPS) v průběhu času.

Earnings revisions jednotlivých akciových titulů.
Earnings revisions jednotlivých akciových titulů. Zdroj: linkedin.com (27. 2. 2024)

Ceny každé akcie zahrnují agregované předpovědi trhu o budoucích výsledcích. Když spekulanti vidí, jak earnings revision u NVIDIA neustále roste, vezou se dle mého vlastně na trendu. Používají to podle mého názoru jako momentový ukazatel, který opakovaně generuje nákupní signály.

Takže ne jenom, že se investoři zaměřují na soubor technologických titulů. Ale hlavně se podle mého názoru soustřeďují na akcie NVIDIA. To znamená, že je ohromná koncentrace investic v jednom titulu. Což samo o sobě zvyšuje riziko. Důkazem je, že jakmile NVIDIA reportovala své výsledky za poslední kvartál, širší trh okamžitě reagoval kurzovým růstem. Co z toho pro obyčejného investora vyplývá?

Je to hrozné klišé, ale je nutné prostě diverzifikovat a neinvestovat zrovna do titulů, které jsou obrovským středem zájmu.

Před měsícem jsem sepsal analýzu na akcie Alibaba, kde jsem ukázal, že jsou i jiné, levné, alternativy k americkému technologickému trhu. Čínské technologické akcie mají své mouchy, takže nejsou bez rizika. Pokud ale chcete vydělat, nesmíte se podlě mě podvolit davové psychologii.

Hedgeové fondy snižují své expozice ve velké sedmičce

Hedgeové fondy začaly snižovat svou expozici vůči technologickým akciím v podobě tzv. velké sedmičky. A to znatelně v posledním čtvrtletí, což zveřejnila analýza společnosti Goldman Sachs.

Nákup osvědčených vítězů, jako jsou akcie Apple, Microsoft a NVIDIA, byl v loňském roce vskutku odměněn. Nicméně společnost Goldman Sachs upozorňuje, že pokud se trh jakkoliv promění, může dojít k velkým výprodejům. Proto místo toho mají hedgeové fondy větší váhu portfolia v širších tržních indexech. Jako je Russell 3000.

Technologické akcie byly dlouhou dobu dle mého také poháněny zejména AI trendem. Avšak hedgeové fondy se od nich pomalu odvracejí. Protože zřejmě nepočítají s tím, že budou tyto společnosti schopny nadále pokořovat dosavadně nastavené laťky.

Zpráva uvádí, že kromě Tesly patří velká sedmička mezi tituly seznamu Hedge Fund VIP. Tedy nejpopulárnější dlouhé pozice hedgeových fondů. Přesto fondy obecně snížily pozice v těchto akciích během čtvrtého kvartálu 2023. Analýza se týkala 722 hedgeových fondů.

Níže uvedený graf vizualizuje pokles podílu hedgeových fondů s alespoň jednou dlouhou pozicí v akciích tzv. velké sedmičky v posledním čtvrtletí.

Hedgeové fondy snižují expozici ve velké sedmičce.
Hedgeové fondy snižují expozici ve velké sedmičce. Zdroj: yahoo.com (27. 2. 2024)

Goldman Sachs poznamenal, že ačkoliv byly hedgeové fondy čistými prodejci těchto sedmi technologických akcií, stejně tvořily větší váhu v portfoliích kvůli jejich ziskům. Jedním z důvodů snížení těchto pozic je, aby prostě snížily riziko vyplývající z koncentrace.

Současný hype kolem technologií přitáhl do trhu zřejmě spoustu krátkodobých spekulantů, kteří se akorát soustřeďuji na zobchodování trendu, neboli momentu na trhu. Aby však trh momentum udržel, musí to mít právě u těch titulů opodstatnění v podobě vyšších odhadů zisků.

Ty však během posledních kvartálů již hodně vzrostly a je otázka, zda se podaří v tomto růstu pokračovat. Proto zpráva Goldman Sachs varuje, že existuje riziko panického výprodeje na trhu, když se prostředí změní. A to zejména vzhledem k současné extrémní koncentraci investic ve velké sedmičce.

Akcie Apple: Prodeje iPhonů v roce 2023 zastínily konkurenci

Prodeje chytrého telefonu iPhone v roce 2023 úplně zastínily konkurenci, protože více než každý šestý prodaný smartphone byl právě od společnosti Apple. Poprvé v historii tak obsadily modely iPhone prvních sedm míst v žebříčku 10 nejprodávanějších smartphonů roku 2023.

iPhone 14 zaujal první místo s podílem 3,9 % na globálním trhu se smartphony v loňském roce. Následovaly ho iPhone 14 Pro Max a iPhone 14 Pro. iPhone 13 byl na čtvrtém místě s 2,2 % trhu. Modely z řady iPhone 15 obsadily další tři místa, zatímco modely Samsung Galaxy doplnily první desítku.

Ve čtvrtém čtvrtletí obsadily modely iPhone 15 první tři místa, přičemž Pro Max se stal nejprodávanějším smartphonem na planetě. Celkový prodej Apple zůstal v roce 2023 stabilní i přes pokles prodejů u hlavních konkurentů. Stabilita byla částečně díky významné podpoře z rozvíjejících se trhů, jako jsou Indie, Střední východ a Afrika.

Indie se stala pátým trhem, který překročil prodej 10 milionů iPhonů v jednom roce. iPhone 13, nejstarší model na seznamu, vykázal meziroční dvojciferný růst jak v Indii, tak v Japonsku. Propagační akce operátorů v Japonsku podpořily prodej starších iPhonů oproti novějším generacím. Zatímco v Indii se iPhone 13 stal populární volbou díky své cenové dostupnosti.

iPhone dominoval nejen na rozvíjejících se trzích, ale ve čtvrtém čtvrtletí 2023 se stal také nejprodávanějším smartphonem v Evropě. Když poprvé za více než dva roky předstihl Samsung. iPhone tvořil téměř 60 % celkových tržeb Apple, tedy 69,7 miliardy dolarů.

Apple čelí tlaku od konkurentů

Apple čelí tlaku a kritice od konkurentů Meta Platforms a Microsoft. Ti si myslí, že záměr společnosti více zpřístupnit svůj mobilní software pro konkurenci, aby vyhověl pravidlům EU, nejde dostatečně daleko.

Apple čelí neobvyklým regulačním výzvám z Bruselu. Regulátoři v EU, kteří se chystají v březnu pokutovat společnost 500 miliony eur za údajné upřednostňování její aplikace pro streamování hudby oproti konkurenčním službám. Jako je například Spotify.

Rostoucí protivenství vůči Apple přichází v době, kdy je společnost nucena provést některé z největších změn svého obchodního modelu za poslední léta. V pokusu odvrátit pozornost antimonopolního orgánu od své technologie tap-to-pay, Apple nabídl desetiletý závazek, který by umožnil třetím stranám přístup k čipu pro platby na iPhonech.

Nové změny ovlivní až 30% dosavadní provizi Apple. Evropští vývojáři nyní zaplatí 17% provizi za aplikace distribuované přes App Store, přičemž provize klesne na 10 % pro určité kvalifikované aplikace po prvním roce. Apple účtuje dodatečný poplatek 3 % pro vývojáře, kteří si vyberou jeho platební zpracovatelský systém.

Microsoft tvrdí, že počáteční kroky k dodržení nařízení Digital Markets Act (DMA) ze strany Apple brání ve skutečném vytvoření smysluplné alternativy. Podle nich je potřeba obchodní platforma, která je všem k dispozici na největších herních platformách na světě, což jsou mobilní telefony. Proto chtějí i nadále lobbovat u regulačních orgánů. Generální ředitel Meta Mark Zuckerberg k tomu prohlásil, že také odmítl nabídku Apple, protože je prý v rozporu s právem EU.

Na začátku tohoto měsíce řekl generální ředitel Apple Tim Cook během telefonické konference k výsledkům, že je velmi obtížné změřit dopad změn DMA na čistý zisk společnosti.

Meta a Microsoft byly taktéž ovlivněny DMA. Nicméně vidí příležitost získat větší podíl z přibližně 27 miliard dolarů, které Apple v roce 2023 vydělal na prodeji v App Store. Evropa tvoří 7 % těchto prodejů. Před dvěma lety Apple rozšířil své poplatky, aby si vzal také 30% podíl od marketérů. Ti platí za to, aby jejich reklama byla více viditelná v aplikacích jako Instagram.

Uvedené Apple smartphony s AI?

Pojem AI telefon je vnímán jako nejasný, protože má každý jinou definici toho, co si pod tím představuje. Leč většina se shoduje v tom, že AI schopnosti jsou spíše inkrementální, což uvedl ve své zprávě analytik společnosti Bernstein Toni Sacconaghi. Analytik má pro Apple hodnocení Market Perform a cílovou cenu 195 dolarů, což je blízko historických maxim.

Samsung nedávno představil svou řadu Galaxy S24 a integroval do ní několik funkcí spojených s AI. Včetně možnosti úpravy fotografií, překladu v reálném čase a označování fotografií. Apple pravděpodobně využije AI pro podobné úkoly. Sacconaghi však předpokládá, že Apple by mohl jít o krok dále. Vzhledem ke schopnosti společnosti integrace softwaru a hardwaru.

Analytik ve své zprávě napsal, že u nových iPhonů počítají s AI nástroji, které budou koexistovat s již s existujícími produkty, včetně pokročilých nástrojů pro zachycení a úpravu obrazu a videa. Překlad a transkripci, vylepšenou podporu zpráv, vylepšenou Siri. Také věří, že Apple bude hledat těsnější a bezproblémovější integraci svých aplikací pro snazší používání.

Apple testuje nástroje pro generativní AI

Apple zahájil interní testování nástroje pro generativní umělou inteligenci, který má pomoci zaměstnancům poskytovat technickou podporu efektivněji. Pilotní program poskytl některým poradcům podpory AppleCare přístup k nástroji Ask. Tento AI nástroj může okamžitě generovat odpovědi na technické dotazy od zákazníků.

Očekává se, že nástroj urychlí celý proces v rámci technické podpory, protože poradci jej mohou použít k okamžitému nalezení odpovědí na neznámé problémy. Nemusí se tudíž třeba obracet na nadřízeného nebo používat jiné tradiční metody vyhledávání.

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook uvedl, že společnost prozkoumává možnosti AI. Nicméně během posledního telekonferenčního hovoru o výsledcích společnosti si podrobnosti nechal pro sebe. Prý sdělí související detaily až později v tomto roce.

Fundamentální analýza akcie Apple

Kvartální výsledky akcie Apple

Akcie Apple za poslední kvartál meziročně zaznamenaly mírný růst obratu o 2 % na 119,58 miliard dolarů. Přesto je to nejlepší výsledek za sedm sledovaných kvartálů. Provozní výnos meziročně vzrostl o více jak 12 % na 40,37 miliardy dolarů. Provozní výdaje jsou 14,48 miliardy dolarů.

Výnos akcie Apple.
Výnos akcie Apple. Zdroj: macrotrends.net (27. 2. 2024)

Čistý zisk meziročně posílil o 13 % na 33,92 miliardy dolarů, což je nejlepší kvartální výsledek za sedm sledovaných období. Zisk na akcii představuje 2,18 dolarů. EBITDA vzrostla o 11 % na 43,22 miliardy dolarů. Volné cash flow meziročně vzrostlo o 24 % na 37,5 miliardy dolarů.

Čistý zisk akcie Apple.
Čistý zisk akcie Apple. Zdroj: macrotrends.net (27. 2. 2024)

Price to cash flow je u akcie Apple 24,42 bodů. Price to free cash flow je 26,6 bodů. Price to earnings akcie Apple je nyní 28,4 bodů. Historicky jde o vyšší multiply. Ukazatel ziskové výnosnosti (earnings yield) představuje 3,55 %.

P/E a EPS akcie Apple
P/E a EPS akcie Apple. Zdroj: macrotrends.net (27. 2. 2024)

Hrubá marže je za poslední kvartál 45,87 %. Provozní marže je na 33,76 %, čistá marže dosahuje 28,36 %, což jsou nejlepší výsledky za sledované kvartály.

Marže akcie Apple.
Marže akcie Apple. Zdroj: macrotrends.net (27. 2. 2024)

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je na 154 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) představuje 60 %. Alokace kapitálu je proto velmi rentabilní.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1 bod a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 1,07 bodů. Obě hodnoty jsou proto na hranici robustnosti.

Apple drží hotovost, která představuje 31,54 miliardy dolarů. Krátkodobé investice jsou ve výši 41,56 miliardy dolarů. Celkový kapitál společnosti meziročně vzrostl o 30,6 % na 74,1 miliardy dolarů.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 1,46 bodů, což je na úrovní slabší robustnosti. Celkový dluh je 108 miliardy dolarů. Čistý dluh klesl na 35 miliard dolarů.

Technická analýza akcie Apple

Akcie Apple do poloviny roku 2023 zaznamenaly stabilní kurzové zisky, ale od té doby k příliš velkému pokroku nedošlo. Kurz se v půlce léta začal stahovat a na podzim zase rostl. Růst ovšem nevydržel dlouho. Následoval malý pokles k cenové úrovni 179 dolarů, kolem které se trh drží od května minulého roku.

Loading ...
Název společnosti Symbol Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Půl roku 1 rok 5 let
Apple AAPL 186,88 1,66 % 0,06 % 0,10 % 8,29 % 324,61 %
Akcie Apple: Dlouhodobý graf a technická analýza
Týdenní graf akcie Apple od začátku roku 2019 do února 2024. Zdroj: LYNX+ (20. 2. 2024)

Apple akcie se tudíž pořád drží v blízkosti historických maxim a není znát žádný agresivní prodejní tlak. Nicméně i kupci nejsou zrovna aktivní a proto je kurz akcie Apple tolik stabilní. Nepomohlo ani nedávné earnings, protože společnost odhaduje v letošním roce štíhlejší výnosy.

Závěrem: (Ne)růstová akcie Apple

Akcie Apple už poměrně dlouhou dobu cenově stagnují. Navzdory tomu, že hospodářské výsledky jsou v posledních kvartálech opravdu velmi dobré. Opodstatnění je podle mého opět v očekávání, protože společnost vlastně nenabízí růstovou předpověď pro svůj byznys a zároveň chybí dílčí faktory, které by mohly vést k pokračujícímu růstu.

Tím nejviditelnějším faktorem je právě AI, kde Apple dost zaostává za konkurencí. Leč nemyslím si, že to bude trvat příliš dlouho a produktové trhy se v tomto ohledu normalizují.

V každém případě je motivace „pumpovat“ Apple akcie velmi slabá. V obecné rovině je to ovšem skvělý titul se silným byznysem a produktem. Vadí mi pouze, že podstatná část příjmů je v podstatě jenom z jednoho produktu v podobě iPhonů. To je podle mého názoru Achillova pata Applu. Chce to jednoduše přijít s něčím novým.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: ricochet64 / Shutterstock.com

Bloomberg: Hedge Funds Cut Magnificent Seven in Last Quarter, Goldman Says (27.02.2024); www.bloomberg.com/news/articles/2024-02-21/hedge-funds-cut-magnificent-seven-in-last-quarter-goldman-says

Seekingalpha: Apple may position the next iPhone as an ‘AI’ phone. What could that look like? (27.02.2024); www.seekingalpha.com/news/4071030-apple-may-position-next-iphone-ai-phone-what-could-that-look-like?

Seekingalpha: Apple testing generative AI tool for technical support: report (27.02.2024); www.seekingalpha.com/news/4071301-apple-testing-generative-ai-tool-for-technical-support?

Seekingalpha: Meta, Microsoft lobby EU against Apple’s app store supremacy – report (27.02.2024); www.seekingalpha.com/news/4069587-meta-microsoft-lobby-eu-against-apples-app-store-supremacy

Seekingalpha: Apple’s iPhone dominates, captures top seven spots in global sales: Counterpoint (27.02.2024); www.seekingalpha.com/news/4069539-apples-iphone-dominates-captures-top-seven-spots-in-global-sales-counterpoint?

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart