Akcie ČEZ: ČEZ dividendy, novinky a akcie ČEZ graf
Akcie ČEZ mají za sebou v posledních letech velmi turbulentní vývoj. Nejdříve rostly zejména díky velkým ziskům plynoucích z rostoucích cen energií. Ale nyní mají investoři zřejmě obavy kvůli současné vládní politice a budoucí možné restrukturalizaci.

Jak si vedou akcie ČEZ v roce 2023? Poznejte, jaké dividendy ČEZ vyplácí a nebudou chybět ani aktuální hospodářské výsledky a rozbor cenového grafu. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Hrozí rozdělení ČEZu?

V květnu došlo k rapidnímu poklesu ceny akcie ČEZ. Tento prudký pokles byl reakcí na vládní návrh zákona, který umožňuje rozdělení této klíčové polostátní firmy na státní a soukromou část. Co to ale znamená?

Vládní kabinet schválil návrh zákona, který snižuje potřebnou většinu hlasů akcionářů pro přeměnu obchodních společností a družstev. Nově by pro rozdělení firem mělo stačit 75 procent hlasů přítomných akcionářů na valné hromadě. Za předpokladu, že usnášeníschopnost, která překračuje dvě třetiny základního kapitálu, je zachována. Premiér Petr Fiala již dříve oznámil, že vláda plánuje restrukturalizaci firmy a jednou z možností je její rozdělení. Domnívám se, že cílem tohoto kroku je získat státní kontrolu nad energetickou infrastrukturou.

Prostřednictvím lynx lze nyní obchodovat české akcie

Od 31. 5. 2023 mohou klienti LYNX obchodovat na BCPP (Burza cenných papírů Praha) akcie českých firem, jako je Pilulka, Kofola, Komerční banka nebo ČEZ.

Akcie ČEZ: Pokles ceny kvůli obavám z restrukturalizace?

Akcie ČEZ stát vlastní ze 70 % procent. A poslední propad dle mého dokazuje, že se nový vládní zákon investorům nezamlouvá. V podstatě to totiž pro investory znamená, že stát bude mít ještě větší kontrolou nad celým podnikem. Když se rozhodnou pro restrukturalizaci, nejspíš dojde k jejímu schválení. A to díky sníženému kvóru.

Dle analytika KB Bohumila Trampoty si tak může stát odsouhlasit prakticky cokoliv. A nebude na to potřebovat zbytek akcionářů.

Analytik Ivo Bečvář naznačuje, že navrhovaná změna zákona je prostě účelová. Jelikož v České republice existuje jen několik veřejně obchodovaných společností. Podle něj je zjevné, že potřebná hranice pro některé přeměny je stanovena tak, aby stát získal jistotu, že si prosadí své záměry hlavně u ČEZ. Nelze totiž očekávat, že by na valnou hromadu ČEZ dorazili všichni akcionáři. A tak je vysoká pravděpodobnost, že stát, který vlastní necelých 70 % akcií společnosti, získá více než 75% podíl ze všech přítomných.

Jaká jsou rizika pro investory do ČEZ akcií?

Tvůrci zákona je „LEX ČEZ II“ podáván jako sladění legislativy a prý necílen na konkrétní společnost. Nicméně trh není slepý. A ještě máme docela velké povědomí o tom, jak to fungovalo v 90. letech. Tehdy totiž bylo velmi snadné vytěsnit menšinové akcionáře. Tudíž kroky vlády jsou dle mého názoru brány jako okaté otevření cesty ke snadnému plnému zestátnění nejméně části firmy ČEZ.

Premiér Petr Fiala na sněmu Svazu měst a obcí ČR v Olomouci komentoval nový zákon a podle něj se jedná o obecnou úpravu, která se vztahuje na všechny obchodní společnosti. A není tudíž zaměřena konkrétně na jednu firmu. Jak jsme si ale řekli výše, takových obchodních společností je v ČR jenom poskrovnu.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Vláda chce posílit kontrolu nad energetickou infrastrukturou

Fiala uvedl, že vládní návrh zákona má obecný charakter a nejedná se o specifické opatření. Podle nového návrhu by pro rozdělení firem stačilo 75 % hlasů přítomných akcionářů na valné hromadě, namísto původních 90 %. Navíc pro usnášeníschopnost by postačovala dvoutřetinová většina základního kapitálu. Premiér zdůraznil, že tyto hranice jsou běžně používané v Evropě a že dosavadní pravidla v ČR byla v tomto ohledu neobvyklá.

Fiala také sdělil, že vláda má ambice posílit kontrolu státu nad energetickou infrastrukturou, což bylo prokázáno jako důležité během nedávné energetické krize. Premiér zdůraznil, že je zásadní, aby měl stát dostatek energie za přijatelné ceny. V tomto kontextu zmínil i plánovanou výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany.

Vláda dle mého samozřejmě naplno neřekne, že jim jde o zestátnění. Protože z toho mohou plynout různé negativní konsekvence. Pravdou ale je, že jejich kroky tomu dle mého názoru nasvědčují. Co to každopádně může znamenat pro investory? Je to velké riziko?

Akcie ČEZ: Hrozí nucený odprodej akcií?

Pro investory plyne riziko v podobě tzv. squeeze out (vytěsnění). Pojem představuje nucený odprodej akcií ze strany minoritních akcionářů. I když třeba nechtějí, nic jiného jim nezbyde. A to za cenu, která bude předem schválená. Proto se domnívám, že podstatná část investorů z ČEZ odchází. Jelikož se taky může stát, že nabídnutá cena ze strany státu bude relativně nízká.

Myslím si také, že pro mnohé konzervativní investory byl ČEZ paradoxně díky spoluvlastnictví státu důvěryhodnou firmou. A když by se ČEZu nedařilo, stát podnik třeba zachrání. A nyní se zřejmě ukazuje, že spoluvlastnictví státu zase tak super není.

Co si o převzetí ČEZ myslí domácí politická scéna?

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek vyjádřil podporu státnímu převzetí energetické společnosti ČEZ. Ale za podmínek, že by transakce zahrnovala jednorázový výdaj kolem 200 miliard korun. Naopak ekonomičtí odborníci tvrdí, že v době fiskální konsolidace by takový krok neměl být realizován.

Kalousek prohlásil, že aby mohl ČEZ sledovat i jiné cíle než jenom zisk, je třeba, aby došlo k plnému zestátnění. Z hlediska české energetické bezpečnosti by takový krok byl podle něj správný. Spekuluje se o nákladech kolem 200 miliard korun. Kalousek sám by to považoval za přijatelné, když by se jednalo o jednorázový výdaj. Nicméně zdůraznil, že je důležité něco takového provést v souladu se zákonem. Aby se stát vyhnul riziku dalších nákladů spojených s arbitrážemi.

Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník a bývalý člen Národní rozpočtové rady Richard Hindls naopak oponovali, že v současné době by neměla být vůbec o zestátnění ČEZ řeč. Jelikož na to prostě stát nemá peníze.

Podle Středuly by si stát měl položit otázku, zda si může dovolit takovou transakci uskutečnit. Obzvláště v době, kdy plánuje rozsáhlé investice do armády.

ČEZ vypsal miliardový tendr kvůli Temelínu

Energetická společnost ČEZ plánuje modernizovat jadernou elektrárnu Temelín a proto vypsala miliardový tendr na dodávku dvou nových generátorů. Tato klíčová zařízení zajišťují výrobu elektřiny pro pětinu České republiky. Firmy mají možnost přihlásit se do výběrového řízení do 9. června. ČEZ plánuje výměnu generátorů v letech 2028 až 2030 s cílem zabezpečit minimálně šedesátiletý provoz jihočeské jaderné elektrárny. Nové generátory budou připraveny pro případné zvýšení výkonu elektrárny.

Zakázka zahrnuje dodání dvou kompletních generátorů. Včetně jednoho náhradního rotoru, příslušenství, instalace a následného servisu. Podle člena představenstva ČEZ a ředitele divize jaderná energetika Bohdana Zronka budou vybraní dodavatelé posuzováni na základě jejich kvalifikace a budou vyzváni k podání nabídek. Cílem je vybrat dodavatele na jaře 2024. Výměna generátorů samotných proběhne na konci tohoto desetiletí.

Nové generátory budou mít životnost 40 let

Hlavním kvalifikačním kritériem je prokázat zkušenost s výrobou, dodávkou a servisem generátoru pracujícího při 3000 otáčkách za minutu. Modernizace generátorů je součástí projektu zaměřeného na dlouhodobý provoz Temelínu. Cílem je provozovat elektrárnu minimálně 60 let, přičemž výměna generátorů proběhne v polovině této doby a očekává se, že nové generátory budou mít životnost 40 let, uvedl ředitel Jaderné elektrárny Temelín, Jan Kruml.

Temelín pokrývá zhruba 20 % elektrické spotřeby v ČR

Generátor je klíčovým zařízením v nejaderné části elektrárny, kde dochází k výrobě elektřiny. Hmotnost rotoru generátoru dosahuje 90 tun a jeho délka přesahuje 14 metrů. Současné generátory v Temelíně s maximálním výkonem 1125 MWe jsou největšími generátory v České republice a jedinými svého druhu v zemi. Očekává se, že nové generátory budou mít maximální výkon 1150 MWe. Od začátku tohoto roku JE Temelín vyrobila 6,4 terawatthodin elektřiny. Díky čemuž pokrývá přibližně 20 % elektrické spotřeby v Česku.

Akcie ČEZ: Hospodářské výsledky

Kvartální výsledky

Podnik ČEZ dosáhl za první kvartál v letošním roce provozního výnosu ve výši 93,4 miliardy korun, což je meziročně zlepšení o 23 %. Úroveň EBITDA si pohoršila o 26 % na 32,5 miliardy korun. Výhled EBITDA pro celý letošní rok je v rozmezí 105 až 115 miliard korun. Čistý zisk představuje 10,8 miliardy korun, to je meziročně pokles o téměř 60 %. Zisk na akcii je ve výši 20,1 korun. V současné době je tedy poměrový ukazatel P/E zhruba kolem 9 bodů.

Jaké vyplácí ČEZ dividendy?

Vyplacená dividenda za rok 2022 představuje 80% payout ratio. Takže výplata dividendy na akcii činí 117 korun, což byl k tehdejší tržní ceně akcie ČEZ v relativních číslech 9,6% výnos. Nominálně jde o nejvyšší výplatu dividendy ČEZ v historii firmy.

Vyplacená dividenda ČEZ
Vyplacená dividenda ČEZ. Zdroj: cez.cz (6. 6. 2023)

Technická analýza akcie ČEZ

Akcie ČEZ mají vrchol v rezistenčním pásmu okolo 1 200 korun. Máme zde evidentně dva vrcholy, takže jde vlastně o pattern dvojitý vrchol. Teoreticky proto může jít o obratový signál, ale to není určitě definitivní. Alespoň do doby, kdy se cena akcie ČEZ drží pořád relativně blízko od rezistence. Minimálně ale víme, které pásmo je problematické.

Druhý vrchol se vytvořil zrovna v době, kdy se zveřejnil nový zákon. Během několika dnů následoval kurzový pokles o cca 20 %. Vtip je v tom, že trh se dle mého technicky na větší pohyb připravoval. Respektive se čekalo jenom na impuls. A když se kurz nachází v rezistenčním pásmu, negativní zpráva způsobí o to větší pád. Technická analýza a fundament jdou totiž ruku v ruce. Nejde o dva oddělené světy.

Akcie ČEZ graf a aktuální cena akcie ČEZ

Loading ...
Název společnosti Symbol Měna Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
ČEZ CEZ CZK 522,12 969,00 0,15 % 0,94 % 1,52 % -3,14 % 5,15 % 70,56 %
Akcie čez graf
ČEZ akcie graf od začátku roku 2019 až do června 2023. Zdroj: LYNX+ (6. 6. 2023)

Od zmiňovaného pádu se cena akcie ČEZ drží v blízkosti supportního pásma 1 000 korun. Trh se jednou pokusil o odraz, ale během krátké chvíle byl pokus zmařen. Od té doby dochází pouze ke konsolidaci v rámci dané úrovně. Jestli tento support padne, může dle mého u ČEZ akcie přijít další vlna výprodejů.

Závěrem

Akcie ČEZ mají za sebou velmi turbulentní vývoj, který nemusí končit. Není v těchto chvílích totiž úplně jasné, jak celá tato kauza dopadne. Přestože vláda popírá zestátnění podniku, cestu si pro tuto eventualitu podle mého jednoznačně připravila. Může to přijít skutečně ze dne na den. Zas na druhou stranu, v letošním roce je něco takového málo pravděpodobné. Vzhledem k nynějšímu stavu veřejných financí. Jde spíše o riziko pro následující fiskální období.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: josefkubes / Shutterstock.com

České noviny: ČEZ vypsal miliardový tendr na nové generátory pro elektrárnu Temelín (6.6.2023); www.ceskenoviny.cz/zpravy/cez-vypsal-miliardovy-tendr-na-nove-generatory-pro-elektrarnu-temelin/2370098

České noviny: Fiala: Návrh zákona o přeměnách společností je obecný, necílí na ČEZ (6.6.2023); www.ceskenoviny.cz/zpravy/fiala-navrh-zakona-o-premenach-spolecnosti-je-obecny-necili-na-cez/2367550

České noviny: Akcie ČEZ v reakci na možné rozdělení prudce klesly, burza tak znovu ztrácela (6.6.2023); www.ceskenoviny.cz/zpravy/akcie-cez-v-reakci-na-mozne-rozdeleni-prudce-klesly-burza-tak-znovu-ztracela/2367232

České noviny: Kalousek by podpořil převzetí ČEZu, i když by to znamenalo výdaje 200 miliard (6.6.2023); www.ceskenoviny.cz/zpravy/kalousek-by-podporil-prevzeti-cezu-i-kdyz-by-to-znamenalo-vydaje-200-miliard/2374271

Info.cz: Investor Šura natvrdo o novém „lex ČEZ“: Vrátil se duch devadesátek, kdy se tu bez skrupulí oje*ávali malí akcionáři. Politici lžou a mlží, ale trh ví (6.6.2023); www.info.cz/video/infotalks/s-lex-cez-2-se-vraci-duch-90-let-vlada-se-snazi-osidit-minoritni-akcionare-rika-investor-sura

ČEZ: Hospodářské výsledky za I. čtvrtletí 2023 (6.6.2023); www.cez.cz/cs/pro-investory/informacni-povinnost/hospodarske-vysledky-za-i.-ctvrtleti-2023-176781

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart