Akcie ČEZ: Návrh dividendy je 52 Kč. Je čas na nákup akcií?

Autor: Jaroslav Jarolím

V tomto článku:

ČEZ
ISIN: CZ0005112300
|
Symbol: CEZ --- %

---
CZK
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na ČEZ Akcie
Akcie ČEZ: ČEZ dividendy, novinky a akcie ČEZ graf
Akcie ČEZ patří mezi klenoty Pražské burzy, které jsou napříč českými investory velmi oblíbené. V současnosti se ČEZ akcie obchodují s nemalými slevami. Jsou tyto slevy příležitost, nebo jsou zlaté časy pro tento titul minulostí?

Poznejte hospodářské výsledky a klíčové novinky související se společností ČEZ. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Akcie ČEZ: Bude dividenda 52 Kč za akcii?

V minulém roce vedení firma ČEZ vyplatila svým akcionářům rekordní částku 145 Kč za akcii, což implikovalo dividendový výnos zhruba 16 %. Tentokrát ale výnos nebude tak horentní.

Přestože se vedení ČEZ rozhodlo vyplatit až 80 % z očištěného zisku (výplatní poměr bývá 60 až 80 %) za rok 2023, dosahuje dividenda 52 Kč za akcii. Což je vzhledem k aktuální ceně asi 6% dividendový výnos a v nominálním vyjádření stejná částka jako v roce 2021. Celkově společnost vrátí akcionářům 28 miliard Kč. Podle mě pořád vůbec nic špatného, prismatem posledních několika let, alespoň v nominální hodnotě.

Od poloviny roku 2021 dosahuje inflace kumulativně 32 %. Nynějších 52 Kč má tudíž stejnou kupní sílu jako necelých 40 Kč v květnu 2021. Každý investor musí kalkulovat s časovou hodnotou peněz.

Konečná výše dividendy ovšem není pořád daná. Valná hromada se sejde totiž až v červnu. Horní hranici výplatního poměru navrhlo vedení ČEZ i v minulém roce, ale zasáhl do toho stát, který totiž vlastní až 70 % akcií. Valná hromada poté schválila protinávrh od ministerstva financí na vyplacení 100 % z očištěného zisku. Tedy nad rámec výplatní politiky nastavené ČEZem.

Obecně se předpokládá, že ministerstvo financí stejně jako v loňském roce podá protinávrh na výplatu ve výši celého čistého zisku. Není to ovšem jisté. A to vzhledem k tomu, že ČEZ čekají velké investice do teplárenské infrastruktury. Když by měl výplatní poměr dosahovat 100 %, částka by se vyšplhala na 64 Kč za akcii.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

ČEZ nemá ani zdaleka tolik silné výsledky jako v předchozích letech. V roce 2023 činil obrat 29,6 miliardy korun, čistý zisk meziročně klesl o více než 63 procent. A v letošním roce pokles bude zřejmě pokračovat. Přesto jsou výsledky prismatem dekády jedny z nejlepších.

Pro příští rok se odhaduje dividenda ve výši 47 Kč. Pro rok 2026 má dojít ke zlepšení a ČEZ by měl vyplatit 83 Kč za akcii. Tím by dividendový výnos zase nabral mnohem lepší výše.

ČEZ posuzuje nabídky na dostavbu jaderných bloků

Energetická společnost ČEZ aktuálně posuzuje nabídky od společností EDF a KHNP na výstavbu až čtyř jaderných bloků v České republice. V červnu ČEZ předá výsledky posudku vládě. Vláda posléze rozhodne o vítězi tendru. Samotná vláda prohlašuje, že první jaderný blok by měl být dokončen až v roce 2036.

Vláda vyzvala francouzskou EDF a korejskou KHNP k předložení závazných nabídek na výstavbu více reaktorů na konci letošního ledna. Rozhodnutí padlo po vyhodnocení prvních nabídek na stavbu jednoho reaktoru v Dukovanech. Podle premiéra Petra Fialy byly nezávazné nabídky na stavbu více reaktorů až o 25 procent výhodnější než stavba pouze jednoho bloku. Ceny však nebyly zveřejněny.

Stavba dalších jaderných reaktorů bude největší investicí České republiky v moderní historii. Dle prohlášení vlády a ČEZ jeden nový reaktor bude stát přibližně 160 miliard Kč. A to v cenách z roku 2020. Proto je zřejmé, že výsledná částka bude mnohem odlišnější než původní odhady. Někteří ekonomové v lednu odhadovali, že celý projekt se vyšplhá až na dva biliony Kč.

Česko má šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý s výkonem přibližně 1000 megawattů (MW), se nacházejí v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW jsou v Dukovanech na Třebíčsku.

Kromě nových klasických reaktorů ČEZ také připravuje výstavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl být postaven v Temelíně. ČEZ stále jedná s několika společnostmi, z nichž do konce roku vybere partnera pro vývoj reaktoru.

V minulosti ČEZ již uzavřel memoranda o spolupráci na malých modulárních reaktorech s mnoha firmami. Je v plánu, že se jedna z firem stane oficiálním partnerem. Nicméně to automaticky neznamená, že dané firmě bude přidělena zakázka.

Dokončení prvního modulárního reaktoru se plánuje do poloviny 30. let. Termín výstavby bude záviset na technologickém pokroku vybraného partnera. Dle odborníků na jadernou energetiku se malé modulární reaktory od velkých jaderných bloků liší především nižším výkonem a rychlejší a jednodušší výstavbou. Naopak provoz by mohl být podobný.

Jejich využití je vhodné jako náhrada současných uhelných elektráren. Náklady na stavby modulárních reaktorů však zatím nejsou jasné, jelikož prozatím neexistuje žádný konkrétní plán na jejich výstavbu.

Ceny energií v tuzemsku čeká další pokles

ČEZ sníží ceny elektřiny a plynu. Od léta zlevní energie pro 1,7 milionu stávajících zákazníků, kteří mají smlouvy na dobu neurčitou. Přičemž nejprve v červnu zlevní plyn o přibližně 17 % a následně v červenci elektřinu o 9 %. Od května společnost také snižuje ceny fixovaných produktů. Další dodavatelé energií také postupně snižují ceny v reakci na pokles velkoobchodních cen.

Cena plynu bez fixace u ČEZ klesne od 1. června na 1479 Kč za megawatthodinu (MWh) bez DPH. Cena elektřiny bez fixace se od začátku července v nejběžnější sazbě DO2 sníží na 3595 Kč za MWh bez DPH.

Tento krok umožňuje úprava naší nákupní strategie, díky které můžeme rychle promítnout pokles velkoobchodních cen do cen pro naše zákazníky již v polovině roku. Změna cen bude automatická, takže zákazníci nebudou muset nic dělat.

Tomáš Kadlec, generální ředitel ČEZ Prodej

Letos již potřetí ČEZ zlevňuje také své fixované produkty. Od května sníží cenu elektřiny s dvouletým závazkem na průměrných 3124 korun za MWh bez DPH a cenu plynu na průměrných 1298 korun za MWh bez DPH. Zlevňovat budou i nabídky s tříletými smlouvami.

Další dodavatelé rovněž postupně snižují své ceníky od začátku letošního roku. Například E.ON od května snížil ceny plynu pro asi 150 000 zákazníků o 13 až 21 %. Firma také zlevnila své fixované tarify pro nové zákazníky. Innogy letos snížila ceny svých fixovaných produktů o stovky Kč a plánuje další úpravy cen. Pražská plynárenská od března snížila ceny plynu o 6,1 %. Někteří dodavatelé však čekají se snižováním cen, protože dříve nakupovali za mnohem vyšší ceny, takže nechtějí čelit ztrátám nebo nízkému zisku.

Snižování cen je důsledkem postupného poklesu cen elektřiny a plynu na trhu, zejména z počátku letošního roku. Megawatthodina elektřiny nyní na burze stojí 87,72 eur (asi 2203 Kč), což je meziročně o 40 % méně. Cena plynu klesla přibližně o 50 % za MWh. I když ceny energií od března postupně rostly, minulý týden opět zaznamenaly mírný pokles.

Cena plynu.
Cena plynu. Zdroj. tradingeconomics.com (14. 5. 2024)

ČEZ koupil většinový podíl v GasNet

Skupina ČEZ zakoupila 55,2 % podílu v české plynárenské společnosti GasNet, která provozuje distribuční síť v České republice. Za uvedený podíl zaplatí společnosti Macquarie Asset Management 846,5 milionu eur, což je více než 21,3 miliardy Kč. Cílem akvizice je posílit pozici ČEZ na trhu s plynem. Dokončení transakce ještě musí schválit Evropská komise a české ministerstvo průmyslu a obchodu. GasNet dlouhá léta patřil německé společnosti RWE.

Sjednanou kupní cenu ČEZ uhradí prostřednictvím překlenovacího úvěru, který poskytne skupina komerčních bank a následně dojde k refinancování pomocí emise dluhopisů. Kupní cena zohledňuje aktuální celkový dluh společnosti GasNet, který činí přibližně 55 miliard Kč a zůstává ve společnosti. Bez dluhu by byla logicky cena transakce vyšší.

GasNet v předchozím roce čelil poklesu čistého zisku na 1,89 miliardy Kč, což je meziročně pokles o 35 %. GasNet zajišťuje dodávky zemního plynu domácnostem a firmám po celé České republice kromě Prahy a Jihočeského kraje. Spravuje 65 000 kilometrů plynovodů a má více než 2,3 milionu zákazníků, což představuje přibližně 80% podíl na distribuci plynu v Česku.

Pořizujeme aktiva důležitá pro přechod českého teplárenství a energetiky na vodík a zároveň přinášíme našim akcionářům výhodu v podobě navýšení podílu regulovaného podnikání v našem portfoliu.

Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ

Argumentem ČEZu pro akvizici GasNet je strategie modernizace energetiky. Připomněl i dřívější koupi kapacit ve dvou terminálech na zkapalněný plyn v Německu a Nizozemsku.

Konec uhlí při výrobě elektřiny a tepla se rychle blíží a zemní plyn distribuovaný společností GasNet bude klíčový pro naši energetickou bezpečnost. Role GasNetu bude důležitá i později při přepravě vodíku nebo jiných zelených plynů. ČEZ chce také využít své bohaté zkušenosti s provozem distribuce elektřiny a zaměřit se na dosažení synergií při provozování plynárenské a elektrické sítě, které se geograficky nacházejí na téměř stejném území.

Pavel Cyrani, místopředseda představenstva ČEZ

Akcie ČEZ: Zhoršení výhledu úvěrové spolehlivosti

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s změnila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti společnosti ČEZ. Původní hodnocení znělo „stabilní“ a nyní je „negativní“. Hodnocení jako takové zůstalo beze změny na stupni Baa1. Zhoršení výhledu však signalizuje, že ratingová agentura by mohla ČEZu snížit rating úplně.

Co je úvěrový rating?

Úvěrový rating má podobu kódu, který má reflektovat schopnost subjektu dodržovat své závazky. Rating se může týkat jak konkrétních emisí cenných papírů nebo společnosti, která cenné papíry emituje. Rating má posléze vliv na ochotu třetích stran danému subjektu půjčovat a samotných podmínkách úvěrů (sazba, pojištění). Čím vyšší rating, tím lepší podmínky financování byznysu podniku.

Agentura Moody’s změnu výhledu odůvodnila kvůli transakci za akvizici GasNet. ČEZ zaplatí 846,5 milionu eur (asi 21,4 miliardy Kč) za 55,2% podíl v této české plynárenské společnosti. Dle agentury má transakce strategický smysl, protože posílí pozici ČEZ na českém energetickém trhu. Dodala však, že akvizice znamená růst dluhového zatížení. Společnost GasNet je totiž zadlužená. Druhým důvodem pro pokles výhledu je výrazný pokles cen energií.

Přesto se neočekává, že zhoršený výhled úvěrové spolehlivosti bude mít výraznější vliv na cenu akcie ČEZ a dluhopisů. Alespoň do doby, kdy samotný rating zůstane stabilní. Tím pádem není zpráva nijak zásadní. Je však obecně přijímaná poučka, že každé navýšení dluhu zvyšuje ze své podstaty riziko. Obzvláště v prostředí vyšších úrokových sazeb jako panuje nyní.

Pokles cen dluhopisů a akcií by mohl nastat skutečně ve chvíli, kdy by vyšší dluhové zatížení mohlo byznys ČEZ omezovat. To znamená, že problém by nastal tehdy, když by začaly růst náklady na dluh nebo by došlo k horšímu přístupu k financování. K tomu však není důvod.

Fundamentální analýza akcie ČEZ

Kvartální výsledky

Obrat ČEZ je ve výši 87,71 miliardy Kč, což je meziročně pokles o téměř 15 %. Čistý zisk s růstem o 25,64 % představuje 13,53 miliardy Kč. Provozní příjem je skoro 31 miliard Kč. Náklady na prodané zboží představují částku 56,4 miliardy Kč.

Zisk na akcii je 25,21 Kč. Skupina ČEZ dosáhla volného cash flow ve výši 30,45 miliard Kč. EBITDA zaznamenala pokles o 31 % na 30,86 miliard Kč.

Hrubá marže činí za poslední kvartál 35,71 %. Provozní marže je 35,19 %. Čistá marže představuje 15,43 %.

Price to cash flow ratio je 5 bodů. Price to earnings akcie ČEZ je 15,2 bodů. Price to sales jsou na 1,43 bodech. Uvedené multiply jsou prismatem sledovaných kvartálů vyšší, ale dlouhodobě jde o slušná čísla.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) a rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 11,77 % a 7,83 %. Jde o nejnižší výsledky za sledované kvartály.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1,25 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 1,36 bodů. V tomto ohledu je tedy pozice společnosti ČEZ robustní.

V cash on hand má skupina ČEZ 50,6 miliard Kč, z toho je v hotovosti 44,45 miliard Kč a v krátkodobých investicích 6,23 miliard Kč. Pro zajímavost, v hojných kvartálech na konci roku 2022 držel ČEZ v likvidních aktivech až 867 miliard Kč.

Celkové závazky ČEZu jsou 562 miliard korun. Celkový kapitál je 263 miliard korun.

Celkový dluh je 177,31 miliardy Kč. Čistý dluh ve výši 126,62 miliard Kč. Přestože ČEZ disponuje slušnou likviditu, v součtu je výsledek vzhledem k výši dluhů hluboko v záporu. Skupina má vyšší zadlužení od konce minulého roku.

Technická analýza akcie ČEZ

Akcie ČEZ se v současnosti obchodují za 916 Kč. Lokální minimum máme tedy na cenách 800 Kč, držíme se nad supportem 869 Kč. Jak je vidno z cenového grafu, trh se v podstatě roky nikam neposouvá. Stále se držíme na stejných cenách a výrazně pod cenovými vrcholy z roku 2022 a 2023.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
ČEZ CEZ 461,06 857,00 -0,23 % -2,95 % 0,00 % 1,60 % -11,03 % 67,65 %
Akcie ČEZ: Cenový graf a technická analýza
Denní graf akcie ČEZ od roku 2007 do května 2024. Zdroj: LYNX+ (21. 5. 2024)

Jakmile se trh technicky nikam dlouho neposouvá, není to dle mého názoru dobře. Implikuje to podle mě pokles dlouhodobějšího zájmu o daný titul. Od roku 2020 do roku 2022 jsme mohli sledovat stabilní rostoucí trend. Jelikož na trhu převážně operovali dlouhodobí investoři. Nyní stačí větší růst a následují výprodeje.

Zas na druhou stranu, současné ceny pořád implikují slušné dividendové výnosy. Investorům, kteří chtějí hlavně dividendu a kapitálový výnos považují za jakýsi bonus, to může být jedno. Nicméně je vskutku nežádoucí mít sice dobré dividendy, ale přitom cena akcie během několika měsíců klesne o 40 %.

Závěrem: Akcie ČEZ jsou pro dividendové investory

Akcie ČEZ se podle mého názoru hodí hlavně pro dividendové investory, kteří chtějí mít jistotu výplat slušných dividend. Přesto je však třeba nakupovat za rozumné ceny. To znamená nikoliv po cenových pumpách, nýbrž spíše po velkých cenových propadech. Abyste předešli tomu, že koupíte akcie ČEZ třeba na 1 200 Kč a poté se hodnota pozice začne rapidně snižovat.

Pro mě osobně se jeví jako zajímavé ceny kolem 739 Kč. Na zmíněné ceně je totiž silný technický level a zároveň by výrazně klesly multiply. Se slevou se totiž podle mého názoru nakupuje s větší jistotou. Vždy ale pamatujte na to, že cena akcie může růst i klesat více, než by se dalo očekávat. Obchodování na burze je rizikové, proto vždy investujte jen do takových instrumentů, kterým rozumíte a plně chápete možná rizika.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: josefkubes / Shutterstock.com

ČTK: ČEZ koupil většinový podíl v plynárenské firmě GasNet, zaplatí přes 21,3 mld. Kč (20.05.2024); www.ceskenoviny.cz/zpravy/2495536

ČTK: Analytici: Zhoršení výhledu ČEZ nebude mít výraznější dopad na její akcie (20.05.2024); www.ceskenoviny.cz/zpravy/2497971

ČTK: ČEZ v létě zlevní elektřinu a plyn 1,7 milionu zákazníků bez závazku (20.05.2024); www.ceskenoviny.cz/zpravy/2513371

ČTK: ČEZ analyzuje nabídky na jaderné bloky, jejich obsah nekomentuje (20.05.2024); www.ceskenoviny.cz/zpravy/2511736

ČTK: Vedení ČEZ navrhlo dividendu 52 kč na akcii, loni byla rekordní – 145 Kč (20.05.2024); www.ceskenoviny.cz/zpravy/vedeni-cez-navrhlo-dividendu-52-kc-na-akcii-loni-byla-rekordni-145-kc/2521128

ČTK: Moody’s zhoršila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti firmy ČEZ (20.05.2024); www.portfolio.energyhub.eu/sk/articles/945659/moodys-zhorsila-vyhled-hodnoceni-uverove-spolehlivosti-firmy-cez

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX


Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX