Akcie ČEZ: ČEZ dividendy, novinky a akcie ČEZ graf
Akcie ČEZ v roce 2021 a v první polovině roku 2022 strmě rostly a šlo o velmi oblíbený český titul. Od té doby však akcie ČEZ nedokázaly stabilně navázat na rostoucí trend. Může se to ale v dohledné době změnit? Jak je na tom ČEZ hospodářsky? To si zodpovíme v dnešní analýze.

Podíváme se i na klíčové novinky společnosti ČEZ. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

ČEZ odložil plány na využívání kapacity v novém LNG terminálu v Polsku

Energetická firma ČEZ odložila své plány na využívání kapacity v novém polském LNG terminálu kvůli nespokojenosti s nabízenými podmínkami. Krok českého energetického giganta může vyvolat otázky o budoucnosti daného projektu.

Polský operátor Gaz-System dříve uvedl, že konečné rozhodnutí o plovoucí jednotce pro zplyňování LNG závisí na zájmu tržních účastníků. Společnost požadovala závazné nabídky na budoucí kapacitu LNG do 27. října před uzavřením smlouvy na dodávku této jednotky, která by měla být umístěna v Gdaňsku.

ČEZ a jiné evropské společnosti se snaží zdroje dodávek zemního plynu diverzifikovat a snížit tak zejména závislost na ruském plynu. ČEZ si již zajistil tři miliardy kubických metrů roční kapacity v LNG terminálu v Nizozemsku, což pokrývá až 40 % roční potřeby ČR. Společnost měla zájem kromě kapacit v Polsku i o nové německé projekty.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Horkovod z Temelína do Budějovic bude za 2,4 miliardy korun

Jaderná elektrárna Temelín během prvního měsíce provozu dokázala dodat do Českých Budějovic 50 terajoulů tepla přes nový horkovod. Teplo bylo v průměru ohřáté na 110 stupňů Celsia.

Společnost ČEZ také potvrdila, že náklady na stavbu horkovodu, který měří 26 kilometrů, byly původně odhadovány na 1,69 miliardy korun. Nyní se ovšem očekává, že náklady dosáhnou až 2,4 miliardy korun. Horkovod má pokrývat 30 % spotřeby tepla v Českých Budějovicích, což představuje 750 terajoulů ročně. Horkovod má sloužit minimálně 20 let.

Ředitel temelínské elektrárny uvedl, že v zimním období, kdy je nejvyšší poptávka po teple, se do Budějovic bude dodávat voda o teplotě 140 stupňů Celsia. Leč po průchodu sítí teplárny se vrátí zpět oteplená na přibližně 70 stupňů Celsia.

Stavba horkovodu začala na jaře 2019 a měla původně skončit na přelomu let 2020 a 2021. Došlo ovšem ke zpoždění kvůli problémům s insolvencí stavební firmy Tenza. Teprve koncem roku 2021 byly vybrány nové firmy, které stavbu dokončily.

Horkovod spojil Temelín a Budějovice prostřednictvím dvou 26 kilometrů dlouhých potrubí s vnějším průměrem 80 centimetrů, která byla umístěna minimálně 1,3 metru pod zemí.

Budějovická teplárna zásobuje teplem přes 30 000 bytů a více než 400 firem, institucí, škol, zdravotnických zařízení a obchodů. V roce 2022 prodala 1463 terajoulů tepla a dosáhla výnosu 1,3 miliardy korun. Skončila s čistým ziskem po zdanění ve výši 23,1 milionu korun.

ČEZ dokončuje prodej aktiv v Turecku

ČEZ plánuje dokončit prodej svých distribučních a prodejních aktiv v Turecku, která zahrnují podíl ve společnosti Akcez Enerji. A to do konce letošního roku. Tato Transakce má již zajištěné financování. Dohodnuty jsou i převzetí záruk pro kupujícího. ČEZ také zvažuje prodej svého podílu v turecké firmě Akenerji, která provozuje elektrárny.

ČEZ však zůstane aktivní na tureckém energetickém trhu, i když se blíží prodej podílů. Prodej druhé firmy Akenerji Elektrik Üretim zatím není tak blízko k dokončení, ale ČEZ chce i zde řešit svou budoucnost v závislosti na tržních podmínkách a výkonnosti tureckých firem.

ČEZ chce dále prodat své uhelné elektrárny v Polsku, protože se zaměřuje na snižování výroby energie z uhlí. Zatím ale nic oficiálního neprobíhá. Polský trh však ČEZ neopustí úplně a plánuje se zde soustředit na moderní energetické služby a výrobu z obnovitelných zdrojů energie.

ČEZ momentálně působí v sedmi zemích, včetně České republiky. Firma se plánuje dále rozvíjet v oblasti moderní energetiky a obnovitelných zdrojů energie. V České republice také hodlá postavit nový jaderný blok v Dukovanech.

ČEZ v příštím roce sníží ceny elektřinu a plynu

ČEZ plánuje od začátku příštího roku snížit ceny elektřiny a plynu pro téměř dva miliony svých zákazníků. Domácnosti se smlouvou na dobu neurčitou by měly platit za elektřinu o více než pětinu méně než v současnosti, zatímco cena plynu by měla klesnout téměř o 30 %.

V letošním roce ČEZ nabízel svým klientům smlouvy na dobu neurčitou za ceny, které odpovídaly vládním stropům stanoveným na rok 2022. Těmito stropy bylo 6000 korun za jednu MWh elektřiny a 3000 korun za jednu MWh plynu. Na konci roku by měly vládní stropy pravděpodobně skončit.

Během letošního roku společnost několikrát snížila ceny fixovaných tarifů. Od příštího roku má v plánu snížit ceny i pro zákazníky s nefixovanými smlouvami. Podle generálního ředitele ČEZ by měli zákazníci ušetřit přes 1000 korun na MWh elektřiny bez DPH a přes 700 korun na MWh plynu bez DPH. Tato snížení budou automaticky zahrnuta do ceníků a společnost informuje své zákazníky o těchto změnách.

Plánované ceny elektřiny pro zákazníky ČEZ v roce 2023 budou činit 3960 korun za MWh bez DPH, zatímco cena plynu bude 1790 korun za MWh bez DPH. Tyto ceny budou platit pro všechny distribuční sazby. To znamená, že domácnosti s průměrnou spotřebou elektřiny a plynu by měly ušetřit tisíce korun ročně v porovnání s letošními cenami.

I přes tato snížení se očekává, že konečné ceny elektřiny pro zákazníky by mohly roce 2023 vzrůst. A to kvůli plánovaným změnám v regulovaných poplatcích za distribuci energie a návratu plateb za obnovitelné zdroje energie. Tyto poplatky stanovuje Energetický regulační úřad a o jejich výši by měl rozhodnout v listopadu. Podle analytiků lze očekávat, že tyto poplatky vzrostou, protože stát na ně přispíval v letošním roce a příští rok to již nebude platit.

Platba na podporu obnovitelných zdrojů energie se platí již od roku 2014 až do loňského října. Domácnosti a firmy platily částku 495 korun za MWh bez DPH (599 korun za MWh včetně DPH).

Plánovaná transformace ČEZ je prý nezbytná

Premiér Petr Fiala uvedl, že zamýšlená transformace společnosti ČEZ je nezbytná. Zejména s ohledem na rozvoj jaderné energetiky. Zároveň ujistil, že nikomu nezpůsobí škody. Vláda aktuálně hledá vhodný model pro restrukturalizaci ČEZ, ale nehodlá vytěsnit minoritní akcionáře, provádět zestátnění nebo přijímat kroky, které by byly pro někoho nevýhodné.

Premiér Fiala zdůraznil, že nikdo nemusí mít obavy ohledně svého postavení v ČEZ. Vláda teď hledá správný model a čas pro transformaci této strategické společnosti, kterou stát většinově vlastní. Ale zároveň zdůraznil, že ti, kteří čekají, že na záměrech státu vydělají, budou pravděpodobně zklamáni. K otázce, zda dojde k tomu, že do podzimu 2025 bude výrobní část ČEZ pod stoprocentní kontrolou státu, se premiér nevyjádřil.

Stát v současnosti vlastní asi 70 % akcií ČEZ. Vláda v květnu schválila návrh zákona, který by snížil potřebnou většinu hlasů akcionářů pro rozdělení firem z 90 % na 75 % na valné hromadě. Tato změna by usnadnila možné rozdělení a zestátnění části skupiny ČEZ.

Premiér Fiala však odmítl, že by tento zákon cílil na konkrétní firmu. Zároveň uvedl, že vláda chce posílit kontrolu státu nad energetickou infrastrukturou, což podle něj bylo důležité během nedávné energetické krize.

Fundamentální analýza akcie ČEZ

Podnik ČEZ dosáhl výnosu za poslední kvartál v objemu 79,87 miliardy korun, což je meziročně růst o téměř 65 % a mezikvartálně růst o 1,17 %. Provozní výnos meziročně vzrostl na 20 miliard korun. Provozní náklady jsou dokonce kladné, 561 milionů korun.

Čistý zisk meziročně klesl na 7,53 miliardy korun. Zisk na akcii (EPS) je tedy 14 korun. Volné cash flow je v hlubokých záporných hodnotách, -11,46 miliardy korun. Za předešlé dva kvartály volné cash flow dosáhlo 115 miliard korun.

Hrubá marže dosahuje 24,42 %. Když bychom se podívali i na další čísla za sledované kvartály, zjistíme, že výše hrubé marže velmi kolísá. Tohle běžně vidět nechcete. Provozní marže je přes 25 %. Zatímco čistá marže je 9,43 %. Provozní a čistá marže též velmi kolísá. Jednoduše řečeno, výše ziskovosti ČEZ je jako počasí. Proč tomu tak je? Protože je komoditní trh v posledních několika letech velmi volatilní.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) a rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 36 a 20 %. Od poloviny roku 2022 se oba ukazatele drží na vysokých hodnotách. Přitom u ROE se dlouhodobější průměr (2017-2021) drží nad 5 %.

Price to earnings je dlouhodobým prismatem pořád velmi nízký, 9 bodů. V předešlých letech se ukazatel pohyboval v širokém rozpětí, od 16 do 50 bodů. Aktuálně úrovně jsou proto pořád dobré.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) a běžné likvidity (current ratio) se drží kolem 1 bodu. Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E představuje 0,77 bodů. Všechny tři ukazatele značí robustnost, co se týče likvidity a solventnosti.

Celkové závazky společnosti ČEZ meziročně klesly o 64,6 % na 553 miliard korun. Zatímco celkový kapitál je meziročně nahoře o 1158 % na 236 miliardách korun.

Co se týká hotovosti a krátkodobých investic, ještě v minulém roce obě položky dosahovaly skoro 867 miliard korun. Nyní jenom 18,5 miliardy korun. Ty peníze se nevypařily, šlo to vše prostě na dividendy. S payout ratio (TTM) 134 % to jde hrozně rychle pryč.

Technická analýza akcie ČEZ

Akcie ČEZ v minulém roce vytvořily vrchol na 1 229 korunách, což se od té doby nepovedlo pokořit. I když v květnu letošního roku k tomu měl trh blízko. Relativně rychle se akciím ČEZ podařilo zotavit z propadu na 739 korun. Kurz akcií se zde držel mnoho týdnů, ale posléze přišel odraz, který jejich cenu rychle vytáhl zpátky. Leč průlom předchozího vrcholu nenastal.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
ČEZ CEZ 456,75 847,00 0,24 % -3,52 % 2,47 % -14,72 % -26,17 % 58,40 %
Akcie ČEZ: Cenový graf a supporty a rezistence
Týdenní graf akcie ČEZ od konce roku 2007 do listopadu 2023. Zdroj: LYNX+ (21. 11. 2023)

Akcie ČEZ zopakovaly agresivní propad, ale tentokrát se pokles zastavil na supportu kolem 869 korun. Kurz akcie postupně roste, ale v blízkosti rezistence 997 korun má trh evidentně problém pokračovat. Navíc ta struktura růstu není nijak přesvědčivá. Spekulanti se nemají moc čeho chytit, protože dramatický růst cen energií už neplatí. Sice tedy dochází k agresivním pohybům, ale to je právě zřejmě spojené s krátkodobými spekulacemi.

Závěrem: Akcie ČEZ jako barometr drahých energií

Akcie ČEZ nepřekvapivě kopírují cenový vývoj na energetickém trhu. Když jsou energie drahé, akcie ČEZ porostou, protože to logicky znamená rostoucí cash flow. V těch předchozích letech byl průběh na komoditním trhu natolik dynamický, že se podle mého názoru z akcií ČEZ vlastně stal prostředek pro spekulace. Takové národní spekulativní aktivum. V mém okolí měli akcie ČEZ i lidi, co normálně do akcií neinvestují. Tudíž z psychologického hlediska jsme tu měli varovný signál. Zatímco za poslední rok sleduji, jak se akcií lidé kolem mě zbavují.

ČEZ je velký podnik s velmi robustním fundamentem, ale problém je v tom, že podstatnou část vlastní stát. Spousta drobných investorů právě kvůli tomu do ČEZu investovala, protože to v mnohých budí důvěru. Nicméně s tou plánovanou transformací nikdo přesně neví, jak to celé dopadne. A to žádný investor nevidí rád.

Cena akcie ČEZ není dle mého názoru nijak vysoká. Trh byl akorát velmi volatilní. Jelikož byl dle mého pod kontrolou spekulantů, co se chtěli svézt na trendu, který byl poháněn očekáváním vysoké dividendy.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: josefkubes / Shutterstock.com

ČTK: ČEZ v příštím roce zlevní elektřinu a plyn (21.11.2023); www.ceskenoviny.cz/zpravy/2430517

ČTK: Reuters: ČEZ se vzdává kapacity v plánovaném polském terminálu na LNG (21.11.2023); www.ceskenoviny.cz/zpravy/reuters-cez-se-vzdava-kapacity-v-planovanem-polskem-terminalu-na-lng/2441693

ČTK: ČEZ by podle Nováka mohl letos dokončit prodej svých aktiv v Turecku (21.11.2023); www.ceskenoviny.cz/zpravy/cez-by-podle-novaka-mohl-letos-dokoncit-prodej-svych-aktiv-v-turecku/2438372

ČTK: Horkovod z Temelína do Budějovic bude za 2,4 mld. Kč, ČEZ dřív avizoval 1,6 mld. (21.11.2023);www.ceskenoviny.cz/zpravy/horkovod-z-temelina-do-budejovic-bude-za-24-mld-kc-cez-driv-avizoval-16-mld/2436799

ČTK: Fiala: Plánovaná přeměna ČEZ nikoho nepoškodí, hledáme správný model i čas (21.11.2023); www.ceskenoviny.cz/zpravy/fiala-planovana-premena-cez-nikoho-neposkodi-hledame-spravny-model-i-cas/2429334

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart