Tesla logo
Cena akcie Tesla do konce roku 2021 strmě rostla. Jaká je ale situace v roce 2024? Podíváme se na hospodářské výsledky a čerstvé novinky související s podnikáním firmy. Vysvětlíme si také, kdy a proč by mohl nákup akcie TSLA dávat smysl, přestože se nyní pohybuje daleko od svého historického maxima.

Poznejte vše důležité o akciích Tesla. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Akcie Tesla: Čistý zisk se v posledním čtvrtletí zdvojnásobil

Čistý zisk společnosti Tesla se v posledním čtvrtletí více než zdvojnásobil díky jednorázovému daňovému benefitu. Nicméně společnost varovala před výrazně nižším růstem prodejů svých vozů v letošním roce. Tesla reportovala čistý příjem v období od října do prosince 7,93 miliardy dolarů ve srovnání s 3,69 miliardy dolarů před rokem.

Pokud však vytkneme jednorázové položky, jako je 5,9 miliardy dolarů z nepeněžního daňového benefitu, vydělala společnost ve skutečnosti 2,49 miliardy dolarů. Neboli 71 centů na akcii. To bylo o 39 % méně než před rokem a nesplnilo to odhady analytiků na 73 centech.

Na začátku roku Tesla oznámila, že prodej ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl téměř o 20 %, což bylo podpořeno hlubokými cenovými slevami jejich produktů v USA a po celém světě. Některé slevy dosáhly až 20 000 dolarů u dražších modelů.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Akcie Tesla: Firma poskytuje nabíjecí stanice i pro vozidla konkurence

Nově mají majitelé elektrických vozidel Ford Mustang Mach-E a F-150 Lightning v USA konečně možnost nabíjet svá vozidla pomocí nabíječek Tesla Superchargers.

Generální ředitel Fordu Jim Farley napsal, že toto partnerství s Teslou by mělo zlepšit zážitek z vlastnictví elektrických vozidel Ford. Dle jeho slov sám testoval nabíjení vozidel Ford pomocí rychlonabíjecích stanic Tesla a funguje to prý skvěle.

Tesla uzavřela podobnou dohodu také s General Motors, která byla oznámena v červnu a umožnila zákazníkům přístup k více než 12 000 rychlonabíječkám Tesla v USA a Kanadě. Generální ředitelka General Motors Mary Barra tehdy uvedla, že její společnost očekává úsporu až 400 milionů dolarů z plánované investice do budování vlastních stanic pro nabíjení EV.

Partnerství představují strategický posun pro generálního ředitele Tesla Elona Muska, který po léta vychvaloval exkluzivitu nabíjecí sítě Tesla. A schopnost jeho společnosti budovat spolehlivé nabíjecí stanice, které by zákazníkům umožnily vyhnout se dlouhým čekacím dobám. Stát se standardem pro nabíjení vyžadovalo, aby Tesla silně investovala do technického a obchodního rozvoje.

Sam Fiorani je viceprezident pro globální prognózy ve společnosti AutoForecast Solutions. Fiorani řekl, že tyto snahy by měly Tesle přinést obrovské finanční výhody. Včetně příjmů ze subvencí a poplatků za užívání těchto stanic. V současnosti provozuje Tesla 1 ze 3 nabíjecích stanic v USA. I kdyby se adopce bateriových elektrických vozidel doma zpomalila, Tesla by stále mohla inkasovat 6 až 12 miliard dolarů ročně do roku 2030.

Ačkoli by Tesla mohla ztratit některé zákazníky tím, že nabíjení zjednoduší, AutoForecast uvedlo, že pořád existuje mnoho dalších důvodů, proč si zákazníci kupují vozidla značky Tesla.

Lidé, kteří nakupují vozidla Tesla, to obvykle nesrovnávají s Kiou, Fordem nebo Mercedesem. Protože jednoduše chtějí vozy Tesla. Konkurence bude stoupat a Tesla nevyhnutelně ztratí část tržního podílu ve prospěch svých rivalů, ale věrnost značce znamená, že většina majitelů se k Tesle vrátí.

Sam Fiorani

Umožněním jiným výrobcům automobilů využívat jejich nabíjecí síť otevírá Tesle také další peníze z federálního rozpočtu. A to dle Zákona o snížení inflace. Tesla se dle Fioraniho nebojí využívat vládní regulace pro svůj vlastní příjem a během většiny své existence firma pracovala na všech možných zdrojích příjmů.

Již před několika lety jsem varoval, že Tesla je primárně závislá na různých státních subvencích a obecně na „zelené politice“. Je třeba si uvědomit, že něčí výdaje (státu) jsou na oplátku příjmy (Tesla) někoho jiného. Tesla a obecně elektromobilita, je ohromně závislá na politické agendě. S tím musí každý investor počítat.

Akcie Tesla nepřekonávají širší trh

Investiční banka RBC Capital Markets zdůraznila, že rozdíly ve výkonnosti největších titulů se v poslední době rozšířily. Jelikož nyní pouze dva tituly z tzv. velké sedmičky překonávají širší trh v podobě S&P 500 od začátku ledna. Nejvíce překonává trh právě NVIDIA. Zatímco akcie Tesla jsou velmi pozadu za trhem. Pro akcie Apple a Google platí to samé.

Výkonnost akcií z velké sedmičky
Výkonnost akcií z velké sedmičky. Zdroj: seekingalpha.com (12. 3. 2024)

Velká sedmička je dle J.P. Morgan levnější než v předešlých letech a zároveň táhla veškerý růst zisků širšího trhu v loňském roce.

Skupina akcií, kam patří Apple, Amazon, Alphabet, Meta, Microsoft, NVIDIA a Tesla, vypadá levněji ve srovnání se zbytkem trhu než průměr posledních 5 let.

Ve srovnání se zbytkem trhu se akcie velké sedmičky obchodují levněji než před několika lety. Navzdory vynikajícím kurzovým ziskům.

Mislav Matejka, stratég J.P. Morgan

Dle stratéga však výše zmíněné neznamená, že by tato skupina byla imunní vůči zklamáním z plynoucích zisků v budoucnu. Mohlo by se prý ukázat, že jsou tyto tituly cykličtější, než mnozí v současnosti předpokládají. Přesto si myslí, že by akcie z velké sedmičky mohly být stabilnější než tradiční cyklické tituly.

Obecně vzato mají cyklické akcie tendenci dosahovat mnohem vyšších cen než defenzivní akcie. Mezi defenzivní tituly patří typicky akcie Coca-Cola nebo Procter & Gamble.

Co se týče zisků v roce 2023, tzv. velká sedmička zaznamenala růst čistého příjmu o 27 %. NVIDIA vedla s nárůstem o 335 %. Poté následoval Amazon s 307 %. Meta dosáhla 66 %, Alphabet 22 %, Microsoft 13 %. Apple zaznamenal pokles zisku o 3 % a Tesla o 29 %. S&P 500 zaznamenal celkový růst čistého příjmu o 1 %. Bez akcií z velké sedmičky by to bylo -4 %.

Gigafactory Tesla čelila v Německu útoku žhářů

Společnost Tesla oznámila, že gigafactory, která čelila útoku žhářů, nebude mít obnovený plný výkon do konce poloviny března 2024. Útok žhářů narušil klíčový elektrický napěťový stožár. Očekává se, že výroba aut bude pozastavena kvůli obtížným opravám a sabotovanému systému dodávky elektrické energie. Tisíce domů v blízkosti gigafactory jsou také bez elektrické energie.

Manažer gigafactory předpokládá, že celkové ztráty se vyšplhají do zhruba vyšší devítimístné částky eur. Závod totiž vyrábí až 1 400 Modelů Y denně. Jakýkoliv výpadek ve výrobě proto s sebou nese velké náklady.

Německá vláda odsoudila útoky na klíčovou energetickou infrastrukturu, přičemž vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck popsal incident v Gigafactory jako zločin, který musí být vyšetřen.

Snížení ratingu pro akcie Tesla

Analytik Morgan Stanley snížil svůj cenový cíl pro akcie Tesla, protože poptávka po elektrických vozidlech v klíčových trzích, včetně Číny, nadále slábne. A to navzdory výrazným snížením cen. Stejný problém má i čínská automobilka NIO, na kterou jsem nedávno zpracoval analýzu.

Morgan Stanley se tak připojila k dalším analytikům ve snižování výhledu pro Teslu, jakmile její slabé prodeje v Číně zvýšily obavy ze zpomalujícího se růstu a rostoucí konkurence.

Čínský trh s EV má nadbytečnou nabídku, takže Tesla čelí masivnímu snižování cen, zatímco cenová konkurence bude po celý rok trvat. Ačkoli může být Tesla technologicky nejpokročilejší automobilkou na světě, její produktová řada je nejstarší. Téměř všechny její modely byly uvedeny ještě před covidem. Analytik Morgan Stanley proto snížil cenový cíl pro akcie Tesly na 320 dolarů z 345 dolarů.

Tržní kapitalizace akcie Tesla je v současnosti 60 % od svého historického maxima. Podotýkám, že podobná situace je u všech výrobců elektromobilů.

Tržní kapitalizace akcie Tesla.
Tržní kapitalizace akcie Tesla. Zdroj: reuters.com (12. 3. 2024)

Čínský gigant elektrických vozidel BYD převzal pozici největšího prodejce EV na světě od Tesly. Nedávno čínská společnost pokročila v cenové válce ještě dál skrze snížení ceny svého nejlevnějšího vozu Raceka. Čímž logicky dochází ještě k většímu celkovému tlaku na pokles cen v Číně.

Další negativum lze sledovat v tom, že Tesla nezahájí výrobu svých nových levnějších modelů až do konce příštího roku. Aktuální rok Tesla uvedla na trh oživený Model 3 compact sedan ve Spojených státech, ačkoliv bez významných změn. Dále Tesla sice uvedla Cybertruck, ale ten nebude dosahovat hromadné výroby až do příštího roku.

Analytik Matto Portillo tvrdí, že aby se dala dnešní hodnota akcií odůvodnit, Tesla potřebuje nový produkt, který se bude prodávat opravdu masově. I když už více než rok Tesla snižuje ceny, aby získala nové zákazníky, společnost v lednu předpověděla výrazně nižší růst dodávek pro letošní rok.

Jedním z důvodů snížené poptávky je dle mého relativně vysoká úroveň úrokových sazeb, což tlumí agregovanou poptávku. Není to však logicky zcela neutrální, protože u drahých položek, jako jsou elektro auta, klesne poptávka znatelněji. Nemluvě o tom, že s vlastnictvím EV jsou spojené další náklady. Svou roli podle mého názoru hrají také obavy z baterií, jejichž případná výměna stojí podstatnou část nového vozu.

Fundamentální analýza akcie Tesla

Kvartální výsledky akcie Tesla

Akcie Tesla za poslední kvartál meziročně zaznamenaly velmi mírný růst obratu o 3,5 % na 25,17 miliard dolarů. Přesto jde o nejlepší výsledek za sedm sledovaných kvartálů. Provozní výnos meziročně markantně klesl o více jak 47 % na 2 miliardy dolarů. Provozní výdaje jsou 2,37 miliardy dolarů, což jsou jedny z nejvyšších.

Výnos akcie Tesla
Výnos akcie Tesla. Zdroj: macrotrends.net (12. 3. 2024)

Čistý zisk meziročně vzrostl o 113 % na 7,93 miliardy dolarů, což je nejlepší výsledek v historii společnosti. Ačkoliv je třeba myslet na to, že je to důsledek daňového zvýhodnění. Zisk na akcii představuje 2,27 dolarů. EBITDA klesla o 33 % na 3,3 miliardy dolarů. Volné cash flow také meziročně posílilo o více jak 45 % na 2 miliardy dolarů. Volné cash flow je v tomto ohledu mnohem relevantnější než čistý zisk.

Čistý zisk akcie Tesla.
Čistý zisk akcie Tesla. Zdroj: macrotrends.net (12. 3. 2024)

Price to cash flow je u akcie Tesla 46,19 bodů. Price to free cash flow je 142 bodů. Price to earnings akcie Tesla představuje 40,75 bodů. Price to sales je 6,33 bodů. Vyjma price to sales, jde o velmi vysoké násobky na akcii. Ukazatel ziskové výnosnosti (earnings yield) představuje 2,4 %.

P/E a EPS akcie Tesla.
P/E a EPS akcie Tesla. Zdroj: macrotrends.net (12. 3. 2024)

Hrubá marže je za poslední kvartál 17,63 %. Provozní marže je na 8,2 %, čistá marže dosahuje 31,5 %.

Marže akcie Tesla.
Marže akcie Tesla. Zdroj: macrotrends.net (12. 3. 2024)

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je na 28 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) představuje 25,5 %. Alokace kapitálu je tudíž velmi rentabilní.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1,25 bod a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 1,73 bodů. Obě hodnoty jsou v robustních úrovních.

Tesla drží jenom v hotovost skoro 17 miliard dolarů. Krátkodobé investice jsou ve výši 12,7 miliardy dolarů. Dohromady má společnost likviditu, která dosahuje výše 29,64 miliard dolarů. Celkový kapitál společnosti meziročně vzrostl o 38,59 % na 63,61 miliard dolarů.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,15 bodů, což je opravdu velmi robustní hodnota. Celkový dluh je 9,57 miliardy dolarů. Čistý dluh dosahuje pěkných -20,06 miliardy dolarů a každým rokem se navyšuje, což znamená, že společnost postupně navyšuje likvidní rezervy.

Technická analýza akcie Tesla

Akcie Tesla jsou kurzově od svého historického maxima více jak 57 % dole. To znamená na supportních úrovních kolem 174 dolarů. Trh se tak absolutně nedokázal vymanit z klesajícího trendu, který je podmíněn zakreslenou čerchovanou trendovou čárou. Jakmile se kurz akcie Tesla k této linii přiblíží, následují nepříjemná zamítnutí. Za necelý rok bylo těch pokusů o průlom vícero a ani jeden se nepodařil.

Loading ...
Název společnosti Symbol Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Tesla TSLA 173,74 3,17 % 1,00 % 6,51 % -24,08 % -7,21 % 1.310,52 %
Graf akcie Tesla: Technická analýza
Týdenní graf akcie Tesla od poloviny roku 2019 do března 2024. Zdroj: LYNX+ (12. 3. 2024)

Z technického hlediska jsou akcie Tesla slabé. Když si to srovnáme s roky 2016 až 2021, je to obrovský rozdíl ve vývoji. Ještě si živě pamatuji, jak tento titul dokázal během pouhých pár měsíců úplné zázraky. Šlo o mánii, která vydržela vcelku dlouhou dobu. Přitom Tesla nic nevydělávala.

Zas na druhou stranu, akcie mají ceny, které nejsou přemrštěné. Už to má nějakou fundamentální logiku, a to se mi líbí. Když investoři v roce 2020 houfně nakupovali Teslu a další výrobce elektrických vozů, nechtěl jsem to. Nyní tyto tituly zvažuji, protože to podle mého názoru naopak nikdo nechce mít v portfoliu.

V případě prolomení aktuálního supportu, je další podpora na low z minulého roku. To je cenová hladina kolem 105 dolarů. Jestli sem cena klesne, pro mě osobně by to byly již ceny, nad kterými bych uvažoval. Logicky záleží, v jakém stavu by byl fundament.

Závěrem: Akcie Tesla jsou konečně rozumnou investicí

Když akcie Tesla neměly z hodnotového hlediska žádný fundament, chtěl tento titul snad každý. Trh měl obrovská očekávání, což táhlo cenu nahoru. Jakmile se však začalo ukazovat, že původní očekávání byla nesmyslná, titul začal stagnovat. Ačkoliv tu máme fundament, ze kterého lze vycházet.

Pro mne osobně se akcie Tesla stávají zajímavé, protože máme něco relevantního, na základě čeho se lze z hodnotového hlediska rozhodovat o investici. Navíc jsou zprávy ohledně sektoru elektromobility dost negativní, a to mám rád. Je to naprostý opak toho, co jsem pociťoval v letech 2016 až 2020. Z kontrariánského hlediska se mi proto jeví celý tento průmysl jako potenciální příležitost.

Vše má však svá rizika a nelíbí se mi, že elektromobilita je příliš závislá na jednotlivých státech a nadstátních celcích. Politické agendy podléhají trendům, které se čas od času jednoduše mění.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: BoJack / Shutterstock.com

Seekingalpha: Only two of the Mag 7 names have outperformed the S&P 500 since January – RBC Capital Markets (12.03.2024); www.seekingalpha.com/news/4077988-only-two-of-the-mag-7-names-have-outperformed-the-sp-500-since-january-rbc-capital-markets?

Seekingalpha: Cyclicals are more a valuation concern than the Magnificent 7 – JPM (12.03.2024); www.seekingalpha.com/news/4077975-cyclicals-are-more-a-valuation-concern-than-the-magnificent-7-jpm?

Seekingalpha: Tesla may lose more production out of Germany than anticipated following arson attack (12.03.2024); www.seekingalpha.com/news/4076780-tesla-may-lose-more-production-out-of-germany-than-anticipated-following-arson-attack?

Seekingalpha: Tesla falls after Morgan Stanley warns the bear case is in play (12.03.2024); www.seekingalpha.com/news/4076573-tesla-falls-after-morgan-stanley-warns-the-bear-case-is-in-play?s

CNBC: The future of EVs in the collectible cars market, from the Tesla Roadster to BMWs and Ferraris (12.03.2024); www.cnbc.com/2024/03/09/the-future-of-evs-in-the-collectible-cars-market-from-tesla-to-bmw.html

CNBC: Tesla stands to earn billions of dollars a year by opening U.S. charging stations to drivers of Ford and other EVs(12.03.2024); www.cnbc.com/2024/02/29/tesla-to-earn-billions-from-charging-partnerships-with-ford-others.html

Apnews: Tesla 4Q earnings fall short of analyst estimates as company warns of lower sales growth this year (12.03.2024); www.apnews.com/article/tesla-net-income-tax-benefit-2ec1c6ef1b3111fd765a69c2ec310835

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart