Akcie Tesla byly pod drobnohledem kvůli očekávanému Tesla Investor Day. Co na této akci zaznělo? Tesla sníží ceny svých vozidel. Někteří analytici zvyšují cenový target pro Tesla akcie. Poznejte novinky ohledně Tesly. Nebude chybět rozbor hospodářských výsledků i graf akcie Tesla a technická analýza.

Stručné shrnutí Tesla Investor Day

Společnost Tesla zahájila další akci zvanou Tesla Investor Day v Austinu v Texasu. Je zvykem, že se investoři na této akci dozví nové vize společnosti a případné čerstvé uvedení nových technologií a vozidel. Proto z této akce vždy plyne velké očekávání.

Nicméně generální ředitel společnosti Elon Musk na Investor Day neodhalil žádnou novou auto platformu nebo vozidlo nové generace. Místo toho strávil se svými kolegy spoustu času mluvením o provozní efektivitě a snaze snížit náklady. Něco takového samozřejmě není na škodu. Podniková ekonomika firmy je velmi důležitá. Avšak investoři si dle mého v předešlých letech od Muska zvykli na to, že je vždy něčím víceméně novým překvapil.

Investoři tak podle mého názoru očekávali mnohem více a domnívám se, že celé události chyběl jakýsi drive. Musk však potvrdil, že společnost Tesla postaví svůj nový automobilový závod v Mexiku poblíž Monterrey. Neuvedl ale žádné nové podrobnosti. Pouze zmínil, že se tam bude vyrábět blíže nespecifikované auto nové generace.

Něco zajímavého ale řekl Drew Baglino, senior viceprezident společnosti Tesla pro pohon a energetické inženýrství. Baglino potvrdil, že společnost začala s výstavbou továrny na rafinaci lithia v Corpus Christi v Texasu. Tesla také využila událost k představení svých klíčových pracovníků a talentů v oboru, které předtím veřejnost skoro vůbec neznala.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Elon Musk uvedl svůj Master Plan 3

Generální ředitel Elon Musk vystoupil na Investor Day, aby se i podělil o svůj Master Plan 3. A předvedl, jak Tesla plánuje vzdorovat své rostoucí konkurenci. Prezentace se dlouho zabývala vizí firmy a zahrnovala přehled předchozích úspěchů. Avšak absentovala v podrobnostech o jakýchkoliv nových produktech nebo službách společnosti Tesla.

K Muskovi se zpočátku na pódiu připojil Drew Baglino, senior viceprezident pro pohon a energetické inženýrství. Společně diskutovali o budoucnosti, ve které by firma hrála roli v nabíjení ze sítě z obnovitelných zdrojů energie. Společnost rozšiřuje výrobu baterií. A to jak pro elektromobily Tesla, tak pro systémy skladování energie.

Oba uvedli, že cílem společnosti Tesla je do roku 2030 vyrábět až 20 milionů elektrických vozidel ročně. Společnost vykázala v roce 2022 celoroční dodávky přibližně 1,31 milionu vozů. Tím pádem jde o hodně ambiciózní plán. Zároveň má Tesla dlouhodobě problémy s dostatečně rychlým rozšiřováním výroby.

Vyrobit první milion vozů trvalo Tesle 12 let a druhý milion asi 18 měsíců. Třetí milion jenom 11 měsíců. Pak méně než sedm měsíců 4 miliony vozů. A to je celkové číslo vyrobených vozů. Tesla plánuje postavit nové továrny na auta a baterie. Zároveň chtějí vyrábět více aut za rok ve svých stávajících továrnách. Čili chtějí ještě navýšit produkci v současných kapacitách.

Tesla oznámila snížení ceny pro vozy Model S a Model X

Společnost Tesla poměrně často mění ceník svých vozidel. V rámci nejnovější změny Tesla snížila ceny svých Modelů S a Model X o 4 % až 9 % v závislosti na variantě vozidla. Obě verze Modelu S jsou nyní o 5 000 USD levnější. To odpovídá 5% snížení u standardu, který nyní stojí 89 000 USD. Zatímco dražší varianta Plaid Modelu S nyní stojí 109 990 USD. To je 4% cenový pokles.

Snížení cen u crossoveru SUV Model X byly ještě větší. Obě varianty modelu šly s cenou dolů o 10 000 USD. Standard je nyní 99 990 USD, což odpovídá poklesu ceny o 9 %. Varianta Plaid byla cenově ponížena o 8 % na 109 990 USD. Změny cen se týkají vozidel prodávaných v USA a jsou již na webových stránkách společnosti.

Ještě v lednu Tesla snížila ceny svých aut v USA a Evropě až o 20 %. V závislosti na modelu vozidla a geografického umístění. Tyto dřívější snížení ovlivnily všechny modely společnosti. Celkově pak pořizovací náklady na Model S nebo Model X klesly od začátku roku o 14 % až 21 %.

Nové změny v cenách přicházejí méně než týden po Investor Day. Během této události Elon Musk zdůraznil četné strategie snižování nákladů, které Tesla podnikla ve svém procesu výroby vozidel. Díky tomu je společnost schopna vyrábět svá vozidla levněji. Proto si mohou dovolit snížit ceny svých výrobků. Musk také naznačil, že snížení cen z počátku roku posílilo poptávku po vozidlech Tesla. Dle jeho slov zjistili, že i malé změny v ceně mají velký vliv na poptávku po jejich produktu.

Rating pro akcie Tesla se zlepšil

Analytik Jefferies Philippe Houchois zvýšil cílovou cenu akcie Tesla na 230 USD ze 180 USD. Na akciích ponechal rating hodnocení Buy. Růst cílové ceny následoval hned po Investor Day Tesly. Trh v danou dobu událost příliš neocenil. Akcie Tesla hned po události začaly klesat o několik jednotek procenta.

Investoři dle mého doufali, že bude oficiálně odhaleno nebo oznámeno uvedení nového elektromobilu nižší cenové kategorie. I když se o tématu okrajově mluvilo, podrobnosti o datu uvedení nebo designu byly strohé. Analytik Houchois se tím neznepokojuje. A ve své zprávě poukazuje na to, že žádné oficiální oznámení neznamená, že nový model Tesla musí být zpožděn.

Fundamentální analýza akcie Tesla

Kvartální výsledky

Výnosy pro Teslu dopadly kladně, zaznamenaly za poslední kvartál roku meziročně růst o 37,24 % na 24,32 miliardy USD. Provozní výnos dosahuje skoro 4 miliardy USD, meziročně posílení o více jak 50 %. Provozní náklady představují 1,84 miliardy USD. Čistý zisk tak reprezentuje částku 3,72 miliardy USD, což je meziročně růst o více jak 60 %.

Hrubá marže činila 23,76 %. Provozní marže přesahuje 16 % a čistá zisková marže je 15,31 %. Za poslední sledované kvartály jde o nejlepší hodnoty.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály. Zdroj: yahoo.com (7. 3. 2023)

Zisk na akcii (EPS) je 1,07 bodů. Poměrový ukazatel P/E ke konci kvartálu dosahoval skoro 34 bodů. Nyní je ukazatel na úrovni 53,43 bodů. Tím se Tesla po krátké odmlce zase dostává na znatelně vyšší hodnoty tohoto ukazatele. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je slušných 33,6 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 29,41 %. Oba ukazatele jsou za sledovaná období na nejlepších hodnotách.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je na 1,05 bodech a ukazatel běžné likvidity (current ratio) dosahuje 1,53 bodů. Obě hodnoty jsou učebnicově v pořádku. Tesla drží v hotovosti 16,55 miliardy USD, v krátkodobých investicích (cenné papíry)je to necelých 6 miliard USD.

Celkové závazky společnosti Tesla reprezentují skoro 36,5 miliardy USD. Tudíž vlastní kapitál je skoro 46 miliard USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,13 bodů. Ukazatel se tedy pohybuje na naprostém minimu. Celkový dluh je 5,75 miliardy USD. A čistý dluh představuje -16,73 miliardy USD. Když se tedy Tesla rozhodne splatit všechny dluhy s jejich likvidními aktivy, zbyde jim přebytek o částce 16,73 miliardy USD.

Technická analýza akcie Tesla

Akcie Tesla od počátku letošního roku zaznamenaly vcelku zběsilý kurzový růst. Na první pohled se to možná nezdá, ale několikatýdenní rally představuje kurzové zhodnocení ve výši 110 %. Kurzový vzestup se ale zastavil v polovině února v blízkosti rezistenčního pásma, které je okolo 230 USD. Od té doby se kurz akcie Tesla pohybuje v rozmezí 230 a 180 USD. Máme za sebou i lehké otestování supportu.

Týdenní graf akcie Tesla
Týdenní graf akcie Tesla od začátku roku 2019. Zdroj: LYNX+ (7. 3. 2023)

Trh každopádně před několika týdny ztratil dostatečně silné momentum. Dokud se kurz akcie Tesla drží nad supportem, pořád mají býci šanci to zkusit nahoru znova. Když ale podpora v podobě S/R levelu 180 USD padne, asi nás potom čeká retest úrovně 105 USD. Což je tržní minimum současného medvědího trhu.

Závěrem

Tesla pokračuje v pozitivním fundamentálním trendu. Jejich hospodářská situace se i navzdory přicházející ekonomické recesi každým čtvrtletím zlepšuje. Po mnoha letech nerentabilního byznysu je to velký úspěch. A zatím se na firmě ani nijak negativně nepodepisuje to, že Elon Musk převzal Twitter. Čehož se mnozí investoři tolik báli.

Přečtěte sti také:

Další použité zdroje:

Updates on Tesla’s Investor Day 2023 and Musk’s Master Plan Bloomberg [online]. Vydáno 2. 3. 2023 [cit. 07. 3. 2023]. Dostupné zde.

Tesla announces further price cuts to Model S, Model X EVs. Yahoo. [online]. Vydáno 6. 3. 2023 [cit. 7. 3. 2023]. Dostupné zde.

LEFFER, Lauren. Tesla Cuts Model S and Model X Prices Again, but the EVs Are Still Expensive. Gizmodo[online]. Vydáno 23. 2. 2023 [cit. 28. 2. 2023]. Dostupné zde.

Tesla: Jefferies analysts raise price target for EV maker amid Model S, Model X price cuts. Yahoo [online]. Vydáno 6. 3. 2023 [cit. 7. 3. 2023]. Dostupné zde.

KOLODNY, Lora. Tesla stock down as investor day falls short on specifics. CNBC [online]. Vydáno 2. 3. 2023 [cit. 07. 3. 2023]. Dostupné zde.

SWINT, Brian. Tesla Cuts Prices on Its Vehicles Again. Analyst Raises Target for the Stock. Barrons [online]. Vydáno 6. 3. 2023 [cit. 07. 3. 2023]. Dostupné zde.

Tesla Inc. Tesla Q4 and full year 2022 Financial Results [online]. Vydáno 25. 1. 2023 [cit. 7. 3. 2023]. Dostupné zde.

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart