Akcie Tesla jsou v současnosti pod drobnohledem amerických úřadů z důvodu podezření na klamavé reklamy. O Tesle se opět hodně mluví i v souvislosti s firmou Twitter, kterou definitivně převzal Elon Musk. Je převzetí Twitteru pro Teslu dobrá zpráva, nebo ne? Tesla zažívá masivní růst výnosů z Číny z důvodu tamního otevření ekonomiky.

Nebude chybět ani rozbor kvartálních výsledků společnosti. Graf Tesla akcie nám prozradí důležité oblasti, které mohou mít vliv na další vývoj ceny akcie TSLA.

Tesla má potíže kvůli autonomnímu řízení jejich vozů

Elon Musk dle mého působí velmi sebejistě, když přijde na otázku kvality produktů Tesla. Firma hodně sází i na systémy pro autonomní řízení jejich vozů. Z reklam a propagačních videí by pozorovatel mohl získat pocit, že se vozy Tesla dokážou řídit téměř samy. Bez aktivního zásahu řidiče. Problém je ale v tom, že to není úplně pravda.

Tesla proto ve Spojených státech čelí vyšetřování. A to právě kvůli dlouholetému marketingu, který v zákaznících vzbuzuje pocit, že se vozy Tesla řídí bez jejich přičinění. Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo vyšetřování s odůvodněním, že došlo k mnoha vážným nehodám při používání autopilota ve vozech Tesla. Některé z nich byly i smrtelné. A potenciální příčinu vidí v agresivním marketingu společnosti.

Zakladatel společnosti Elon Musk je známý tím, že rád přehání. Prostě je velmi excentrický. Před několika lety v roce 2016 na conference callu Musk sebevědomě tvrdil, že jejich systém pro autonomní řízení vozidel je pravděpodobně lepší než skutečný lidský řidič. A relativně nedávno prohlašoval, že jejich nové systémy řidičům umožní, aby se prakticky nemuseli během jízdy dotknout volantu.

Washingtonské (federální) a kalifornské orgány aktuálně vyšetřují, jestli opravdu marketing společnosti Tesla nabádá k nadměrné důvěře v systémy vozů Tesla. A zda to může mít za následek, že zákazníci přeceňují schopnosti těchto vozů.

Ať dopadne vyšetřování jakkoliv, je to pro Teslu špatná reklama. A když by se dokázalo, že marketing Tesly nese vinu za zmíněné proklamace, jednalo by se i ekonomický a vývojový problém. Domnívám se, že by to Tesle přineslo další náklady a problémy.

Elon Musk definitivně převzal Twitter

Když Elon Musk zveřejnil, že kupuje společnost Twitter, bylo to téma, které ve společnosti rezonovalo. Ze všech možných stran byla transakce za 44 miliard USD kritizována. Někteří obchod kritizovali z ekonomického hlediska. Jiným se nelíbilo, že se Musk bude muset vedly Tesly také věnovat vedení i jiné firmy.

Myslím si, že někteří měli s převzetím Twitteru problém, protože Muska nemají jednoduše rádi a nechtějí, aby měnil dosavadní pořádky v jím převzaté firmě. Poslední zmíněná věc se i vlastně naplňuje. Elon Musk definitivně sociální síť Twitter převzal. A hned po převzetí firmy doslova vyhodil několik nejvyšších šéfů společnosti. Zkrátka je nechal vyvést tamní ochrankou. Řeč je například o nyní již bývalém šéfovi Twitteru Paragu Agrawalovi.

Mimochodem, zakladatel Tesla se chtěl na poslední chvíli převzetí Twitteru vyhnout. Alespoň se tak tvářil. Nicméně bylo jisté, že Muska tento reverz bude stát hodně peněz. Je třeba si uvědomit, že vedení další velké firmy je nemalá finanční a časová zátěž. Na druhou stranu může časem u obou firem dojít k nějaké symbióze. Díky které se koupě Twitteru nakonec může vyplatit.

Dále je vhodné si uvědomit, že Musk je ikonou, kterou zná téměř každý. A koupí Twitteru se tak může ještě více dostat do povědomí lidí. A jeho osobu si dle mého téměř každý zase asociuje s Teslou. Je tedy jedna velká reklama na celou automobilku.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Tesla zažívá masivní růst výnosů z Číny

Čína je neoddiskutovatelně jeden z největších trhů na světě, na který spoléhá nejedna velká společnost. Jednak jsou firmy závislé na tamní produkční kapacitě a jednak na místní spotřebě obyvatel. Proto dřívější restrikce čínské vlády měly negativní vliv na výnosy firem.

Tesla právě na čínský trh spoléhá. Jenom z Číny dosahoval obrat ve výši 5,13 miliardy USD, což je meziroční posun o 65 %. V tomto ohledu Tesle hodně pomohlo, že čínská vláda zrušila restrikce kvůli covidu. Kvůli restrikcím totiž továrna v Šanghaji běžela jenom na částečný provoz.

Za první tři kvartály vzrostly výnosy z Číny o více jak 50 % na 13,6 miliardy USD. Přesto Elon Musk prohlásil, že očekává v čínské ekonomice útlum. Což může zapříčinit jejich cíl pro dodávky vozidel Tesla. Čínská ekonomika pořád roste. Obzvlášť v kontrastu s ekonomikami v EU nebo USA.

Přesto růst probíhá nejpomalejším tempem za předešlých 30 let. Na čínské ekonomice je spousta velkých firem závislých. A to včetně Tesly. S jejím útlumem je nutné počítat s horší podnikovou ekonomikou.

Fundamentální analýza akcie Tesla (TSLA)

Kvartální výsledky

Společnost Tesla dosáhla za třetí čtvrtletí obratu 21,45 miliardy USD. To implikuje meziročně růst o téměř 56 %. Mezikvartálně obrat vzrostl o 21 %. Provozní výnos taktéž markantně vzrostl a to o 79,5 % na 3,7 miliardy USD. Tesla se může opětovně chlubit slušným čistým ziskem ve výši 3,3 miliardy USD. To je meziročně vzestup o více jak 103 %. Tesla měla lehounce víc pouze za první kvartál. EBITDA představuje 4,64 miliardy USD. Mezikvartálně jde o vzestup o 65 %.

Hrubá marže je za celý třetí kvartál více jak 25 %. Provozní marže činila více jak 17 %. A čistá marže byla na Teslu na velmi dobrých 15,34 %. Vzhledem k tomu, že Tesla generuje zisk poměrně krátkou dobu, každým kvartálem se v maržích drží zlepšující se trend.

Zisk a výnos akcie Tesla
Kvartální zisk a výnos. Zdroj: yahoo.com (1. 11. 2022)

Zisk na akcii (EPS) je 0,95 bodů. Ukazatel P/E činil ke konci třetího kvartálu 82 bodů. V době psaní analýzy dosahuje něco přes 70 bodů. Tím pádem Tesla zaznamenala druhý kvartál, kdy je ukazatel ve dvojciferných číslech. Což jsou pro Teslu historicky nejnižší úrovně. Pokud to tak půjde dál, Tesla se může brzy dostat na velmi rozumné úrovně. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je více jak 33 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) činí více jak 28 %. Hodí se podotknout, že pro akcie Tesla jde o vážně rekordní rentabilitu.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1 bod a ukazatel běžné likvidity (current ratio) činí 1,46 bodů. My díky těmto ukazatelům víme, že Tesla drží dostatek likvidity pro případné splacení svých závazků. Obzvlášť v nejistých makroekonomických dobách je nutností, aby firmy měly rezervy v likvidní formě. Celkové závazky dosahují 33,3 miliardy USD. Zatímco vlastní kapitál dosahuje 41,12 miliardy USD. Meziročně vlastní kapitál vzrostl o více jak 44 %.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je na úplných minimech, 0,11 bodů. Dluh Tesly je v porovnání s vlastním kapitálem velmi nízký. Celkový dluh je něco přes 7 miliard USD. Čistý dluh je -15,62 miliardy. To znamená, že reálně má společnost přebytek likvidity 15,62 miliardy USD.

Technická analýza akcie Tesla (TSLA)

Akcie Tesla jsou zhruba 43 % pod historickým maximem z října 2021. Čemuž do jisté míry pomohlo poslední zveřejnění hospodářských výsledků. Earnings akcie Tesla trh odměnil kurzovým růstem, díky čemuž došlo k odrazu od důležité úrovně na 190 USD.

Samozřejmě je kurz dost daleko od svého historického maxima. Avšak ve srovnání s jinými tituly, jako jsou Amazon a Meta, je to velmi dobrý výsledek. Tesla je dle mého během rok trvajícího medvědího trendu mnohem stabilnější. Což je paradox vzhledem k dřívější historii. Ale holt tržní podmínky se neustále mění. Navíc Tesla má v dlouhodobém kontextu hospodářská čísla dobrá.

akcie Tesla
Týdenní graf akcie Tesla od začátku roku 2018 do listopadu 2022. Zdroj: LYNX+ (1. 11. 2022)

Je ale nutné počítat s tím, že medvědí trh nemusí být ještě u konce. A to znamená opětovně atakování supportu, který je kolem 190 USD. Jedná se o silnou podporu, ale žádná nemusí vydržet věčně. Stačí agresivnější prodejní tlak a můžeme brzy otestovat nižší úrovně. V takovém případě se určitě vyplatí sledovat support, který je kolem 115 USD. Jde o silnou hladinu, kde by dle mého mohlo dojít ke kladné reakci ceny akcie.

Závěrem

Akcie Tesla jsou na tom hospodářsky v dlouhodobém horizontu velmi dobře. Zatímco u jiných růstových titulů jsou hospodářská čísla každým čtvrtletím horší a horší, u Tesly jde vidět postupné zlepšení. Investoři to vidí. A proto usuzuji, že nemají tendenci z titulu utíkat jako je tomu nyní u již zmiňované společnosti Meta Platforms a Amazon. Paradoxně jsou akcie Tesla vážně ve srovnání s jinými akciemi stabilní, což by si dříve asi málokdo pomyslel.

Obchodujte akcie Tesla prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Tesla. Financial Results for Third Quarter [online]. Vydáno 19. 10. 2022 [cit. 01. 11. 2022]. Dostupné zde.

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart