V dobách přetrvávajících nízkých úrokových sazeb nejsou dluhopisy a jiné podkladová aktiva s fixním příjmem velkým přínosem pro vaše investiční portfolio.

Pro investory, kteří hledají lepší alternativu není příliš široký výběr. Společnosti kótované na burze obvykle platí vyšší dividendy za své akcie než úrokové sazby dlouhodobých podnikových dluhopisů. V obdobích nízkých úrokových sazeb jsou akcie s vysokou dividendou stále populárnější a jsou považovány za nejlepší investiční variantu.

Pro investory, kteří hledají úroky neexistuje lepší alternativa než dividendové akcie. Nejde však jen o návratnost, ale také o stabilitu a udržitelnost. V následujícím článku naleznete 3 nejlepší světové dividendové akcie pro rok 2020.

Pasivní příjem: cíl každého investora

Cílem prakticky každého investora je, aby mohl žit z pasivního příjmu, který mu generuje jeho investiční portfolio. To však vyžaduje vysoký kapitál, který má minimálně 6-7 cifer a to si mnoho soukromých investorů nemůže dovolit.

V každém případě je však možné zajistit si alespoň pasivní dodatečný příjem, protože inteligentně sestavené dividendové portfolio tento účel optimálně plní. S dobře sestaveným dividendovým portfoliem lze dosáhnout klidně návratnosti 4-5 % ročně po odečtení daní.

Například investiční kapitál ve výši 30 000 EUR ročně může generovat příjmy ve výši 1 200 EUR, což je alespoň přibližně 100 EUR měsíčně na vašem účtu. I když jsou pasivní zdroje příjmů v nízkých úrokových sazbách vzácné, stále můžete realizovat zajímavý příjem s dobře zvolenými dividendovými akciemi.

Navíc četné studie ukázaly, že společnosti, které dlouhodobě vyplácejí dividendy svým investorům, dosahují nejvyššího růstu hodnoty svých akcií. Společnosti, které dosahují trvalých zisků a zapojují své akcionáře do svého úspěchu, by měly patřit do každého úspěšného portfolia.

I v neklidných dobách na akciových trzích dividendy snižují cenová rizika. To platí zejména pro akcie s vysokou návratností. Jedná se ve většině případů o středně rostoucí společnosti se zavedeným a stabilním podnikáním.

Čemu věnovat pozornost při výběru dividendových akcií?

Historicky jsou společnosti, které vyplácejí dividendy, vystaveny nižším cenovým výkyvům než obecný akciový trh, což může být v případě kolapsu trhu velmi přínosné. V době krize (například finanční krize v roce 2008) jsou to především finančně zdravé společnosti, které jsou mnohem méně náchylné ke kolapsu než malé a střední podniky. Pro velké korporace je snazší, dokonce i v těžkých časech, získat kapitál.

Důležitou roli hrají také obchodní vyhlídky společnosti. Pokud jsou záporné, hrozí následující roky cenové ztráty. Indikátorem může být například právě snížení dividend nebo propouštění zaměstnanců.

Také se ujistěte, že neinvestujete do společností,jejichž hodnota dlouhodobě klesá. Kromě toho by investoři měli zkontrolovat, zda vyplácení dividend nezatěžuje aktivity společnosti. Provozní zisk na akcii by tedy měl být zpravidla vyšší než dividenda, a tudíž by měl vykazovat vysokou úroveň zisku.

Zvláště atraktivní z hlediska dividendy jsou cenné papíry velkých společností, které se mohou pochlubit stabilním obchodním modelem, předvídatelnými zisky a pevným peněžním tokem. Tyto společnosti s velkou pravděpodobností budou stabilně schopny vyplácet část zisků svým investorům.

Mělo by se jednat o společnosti fungující ve stabilních odvětvích, jako jsou telekomunikace, spotřební zboží, finance, pojišťovnictví, průmysl, či energetika.

Dividendové akcie jsou často cyklickější než růstové akcie, neboť předvídatelnost zisků je vyšší. Nevýhodou je však zpravidla mírnější či dokonce stagnující růst samotné hodnoty akcie.

Čtěte také >> Nejlepší evropské dividendové akcie 2020

Klub dividendových aristokratů

Existuje jen několik společností, kterým se delší dobu daří neustále zvyšovat dividendy vyplácené investorům. Pokud je americká společnost schopná nepřetržitě zvyšovat 25 po sobě jdoucích ročních dividend, je označena jako Dividend Aristocrat – dividendoví aristokraté. Jedná se o zvláštní uznání za mimořádně silný dividendový výkon.

Vzhledem k tomu, že období 25 let zahrnuje menší či větší ekonomické krize, znamená to, že je společnost schopna fungovat i ve špatných ekonomických podmínkách.

Firmy, které si mohou dovolit zvýšit dividendy bez ohledu na hospodářský cyklus, se ukázaly jako velmi solidní obchodní model.

ETF se zaměřením na nejlepší dividendové výnosy na světě

Mezi blue chips patří společnosti jejichž dividendy léta rostou nebo jsou alespoň spolehlivě stabilní. Existuje ETF, který se specializuje právě na globální dividendové lídry.

SPDR S&P Global Dividend Aristocrats ETF (ISIN: IE00B9CQXS71 – Symbol: ZPRG – Měna: EUR) investuje od roku 2013 do světově nejlukrativnějších dividendových akcií a své dividendy vyplácí čtvrtletně.

ETF s kapitálovým objemem více než 300 milionů EUR je obchodovatelná v EUR na burze Xetra ve Stuttgartu.

Graf SPDR S&P Global Dividend Aristocrats ETFGraf SPDR S&P Global Dividend Aristocrats ETF. Zdroj: LYNX Trading.

Čtěte také >> 5 nejlepších dividendových ETF roku 2020

Nejlepší světové dividendové akcie v roce 2020

Akcie AT&T (T) – Dividendový šlechtic s návratností 6,7 %

AT&T (ISIN: US00206R1023 – symbol: T – měna: USD) je jednou z největších a nejstarších telekomunikačních společností na světě. V roce 1877 Graham Bell vynalezl telefon a to je také rok, do kterého se datuje založení společnosti.

Dnes je AT&T předním poskytovatelem telefonních, datových a video telekomunikací, jakož i mobilních a internetových služeb pro podniky i fyzické osoby. Společnost funguje ve více než 220 státech.

Vzhledem k tomu, že tradiční telekomunikační činnost na internetu prochází významnými změnami (především se značně snižují zisky), společnost se v posledních letech stále více zaměřuje na mediální průmysl. V roce 2015 AT & T pořídila televizní satelitní operátor DIRECTV. V roce 2018 společnost koupila mediální skupinu Time Warner, která zahrnovala studia Warner Bros, CNN a HBO. Výsledkem je, že se společnost AT & T stále více stává mediální společností, která nabízí nejen komunikační služby, ale také související obsah.

Prodej společnosti AT&T za poslední tři roky vzrostl pouze o 2 %. Naopak zisk za stejné období vzrostl o 9 %. Konkrétně, základní zisk na akcii byl v loňském roce 3,52 USD, oproti předloňskému 3,05 USD. Pro běžný finanční rok se očekává pouze mírný nárůst zisku o 2 %. Přibližně 60 % zisku se rozdělí akcionářům. Kromě toho se společnost může započítávat do okruhu dividendových aristokratů. Jak bylo vysvětleno dříve, tento predikát znamená, že společnost nepřetržitě zvyšovala roční výši dividendy nejméně po dobu 25 let.

Je nepravděpodobné, že by se společnost AT&T v nadcházejících letech odchýlila od své dividendové politiky, protože označení „dividendový šlechtic“ je samozřejmě také oceněním, které žádná společnost nechce ztratit.  I kdyby zisky rostly jen pomalu nebo stagnovaly, dividendy by měly být i nadále vysoké.

AT&T je ideální akcie pro lovce dividend. Telekomunikační gigant má svou velikostí obrovskou konkurenční výhodu a má příznivé cenové struktury. Přeorientování v mediálním sektoru by mělo otevřít nový růstový potenciál a nahradit tak případnou stagnaci v jiných oblastech podnikání.

Graf: Akcie AT&TGraf: Akcie AT&T; Zdroj: LYNX Trading.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Akcie The Bank Novia Scotia (BNS) – Spolehlivé dividendy od roku 1832

Impozantní historie dividend ukazuje The Bank of Novia Scotia (ISIN: CA0641491075 – symbol: BNS – měna: CAD). Finanční instituce z Toronta by mohla být nejlepším plátcem dividend na světě. Od svého založení v roce 1832 (před 186 lety) akcionáři banky dostávali dividendy každý rok bež vyjímky. Platby se většinou výrazně zvýšovaly. Za posledních 50 let společnost dokázala 46x zvýšit dividendu.

The Bank of Novia Scotia, třetí největší banka v Kanadě, je uvedena jako Scotiabank v zákaznickém provozu nebo jako Banque Scotia ve francouzsky mluvících částech Kanady. Společnost má více než 25 milionů klientů a je aktivní zejména v Severní Americe. Jinak je ale společnost aktivní ve více než 45 státech po celém světě. Scotiabank nabízí širokou škálu poradenství, produktů a služeb pro soukromé i obchodní zákazníky, jakož i správu aktiv a investiční bankovnictví.

V posledním fiskálním roce se tržby zvýšily o 6 % z 8,2 mld. USD na 8,7 mld. USD. Zisk vzrostl o 5 % z 6,49 USD na 6,82 USD.

Akcie The Bank Novia Scotia (BNS)Graf: Akcie BNS; Zdroj: LYNX Trading.

LYNX TIP: Objevte, jak probíhá zdanění dividend

Akcie Royal Dutch Shell (RDSA) – Zvyšující se dividenda od roku 1945

Royal Dutch Shell (ISIN: GB00B03MLX29 – Symbol: RDSA – Měna: EUR) je jednou z největších energetických společností na světě v odvětví ropy a plynu. Společnost Shell, jejíž kořeny sahají do roku 1933, se zabývá výzkumnými a vývojovými projekty ve více než 70 zemích a je jedním z největších distributorů paliv a maziv na světě.

Skutečnost, že ceny ropy měly tendenci růst v loňském roce, měla na Royal Dutch Shell pozitivní vliv. Za celý rok 2018 se zisky z ropy a plynu zvýšily o 34 % na 21,4 miliardy USD a 2,58 USD na akcii (2,28 USD). Tržby vzrostly o 27% z 305 miliard USD. Analytici očekávají v následujícím roce mírný nárůst příjmů o 6,5 % na 2,75 USD.  Energetický gigant má také vynikající rozvahu. Vlastní kapitál činil k 31. lednu 2019 202,5 mld. USD, takže podíl vlastního kapitálu je mírně nad 50%.

Největší evropská ropná společnost od roku 1945 nepřetržitě zvyšuje výši svojí dividendy. Nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl v budoucnosti změnit. V současné době Royall Shell vyplácí čtvrtletní dividendu ve výši 0,47 USD na akcii. Dividendový výnos je momentálně 5,9 %.

Akcie společnosti Royal Dutch Shell jsou rozděleny do tříd A (ISIN: GB00B03MLX29) a B (ISIN: GB00B03MM408). Obě jsou rovnocenné akcie, které zcela odpovídají typu a rozsahu práv akcionářů, jako jsou hlasovací práva a nárok na dividendu. Rozdíl je pouze v daňovém zacházení s rozdělovanými dividendami. Akcie třídy A podléhají nizozemskému daňovému právu, a tedy srážce srážkové daně ve výši 15% z rozdělení dividend. Akcie třídy B na druhé straně podléhají daňovému právu Spojeného království, a proto nevedou k srážce srážkové daně z dividend.

Royal Dutch Shell má vynikající dividendovou historii, takže investoři mohou vždy počítat s vysokým výplatním poměrem.  V neposlední řadě proto, že se míra inflace od roku 2016 opět zvyšuje, odborníci také očekávají stabilní ceny ropy pro rok 2019, což je patrně nejdůležitější faktor pro Royal Dutch Shell.

Jako klasická dividendová akcie je hodnota akcie poměrně dobře zajištěna proti cenovým výkyvům spolehlivě vysokou dividendou. Pokud se cena ropy zotaví z nedávného poklesu cen, je zde také růstový potenciál samotné hodnoty akcie.  S dividendovým výnosem téměř 6 % je tato akcie v současné době oceněna velmi příznivě.

Akcie Royal Dutch Shell (RDSA)Graf: Akcie RDSA; Zdroj: LYNX Trading.

Obchodování dividendových akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart