Rok 2020 začal krizí na finančních trzích v důsledku pandemie koronaviru. Tato situace je pro investory velmi nepříjemná a vyhlídky do budoucnosti jsou v této napjaté době nejisté.

 

Investoři, kteří chtějí těžit ze silného trhu s nemovitostmi, mají k dispozici velký výběr REIT.

V následujícím článku objevíte 3 akcie nejlepších realitních investiční společností pro rok 2020.

REIT – zisková investice do sektoru nemovitostí

Fyzická aktiva jsou lukrativní, zejména v době nízkých úrokových sazeb. Prostřednictvím REIT můžete více diverzifikovat své investiční portfolio a zvýšit tak jeho stabilitu.

REIT (Real Estate Investment Trust) jsou v Evropě poměrně novou formou akciových společností. Tyto společnosti investují do nemovitostí a obecně vyplácejí vysoké dividendy. V USA jsou REIT velmi populární formou investice již od šedesátých let minulého století.

Studie ukazují, že více než 80 milionů Američanů již investuje do REIT a objem trhu je přibližně půl bilionu USD. Také v Austrálii jsou REIT dlouho zavedenou třídou aktiv.

Na mezinárodní úrovni však existuje několik stovek REIT, z nichž si můžete vybrat. Níže se podíváme, které REIT jsou nejatraktivnější pro soukromé investory.

Jaké jsou charakteristiky REIT?

REIT je akciová společnost kótovaná na burze, která kumuluje kapitál za účelem investice v oblasti nemovitostí a musí proto splňovat zvláštní kritéria kvality a transparentnosti. REIT, podobně jako realitní fondy, kupuje, spravuje, pronajímá a prodává jednotlivé nemovitosti nebo celá portfolia nemovitostí, která se mohou nacházet v ČR i v zahraničí.

Účelem zavedení REIT bylo vytvořit investiční nástroj, který by široké řadě investorů umožnil investovat do nemovitostí a zároveň propojil kapitálový trh a realitní průmysl. Na rozdíl od otevřených nemovitostních fondů jsou REIT akcie, které lze kdykoliv obchodovat na burze bez fixní povinné doby držení a vstupních a výstupních poplatků.

Míra zadlužení REIT nesmí překročit 55 %. REIT investují především do nemovitostí, jako jsou nákupní centra, kancelářské budovy, hotely nebo nemocnice. Investice REIT do rezidenčních nemovitostí jsou značně omezené a podléhají řadě specifických nařízení, aby nedošlo k přehřátí trhu s nemovitostmi.

Aktiva REIT se zpravidla skládají z nemovitostí, pozemků, podílů v realitních společnostech a hotovostních a hypotečních úvěrů.

Klíčovým znakem REIT je osvobození od daně z příjmů právnických osob. Tím je zajištěno, že nepřímé investice do nemovitostí prostřednictvím REIT nejsou ve srovnání s přímými investicemi do nemovitostí znevýhodněny.

Dalším rysem REIT je, že velké části zisku jsou okamžitě rozdělovány. U REIT je stanoveno, že nejméně 90 % zisku je vypláceno přímo akcionářům. Účelem vysokých okamžitých distribucí je zajistit dostatečné daňové příjmy navzdory osvobození od daně. Pro investory znamená vysoká distribuce pravidelný přiliv dividend. Z tohoto důvodu jsou REIT obvykle také výraznými dividendovými akciemi.

 

Jako „hybridní produkt“ kombinuje REIT výhody kapitálových investic (stálá obchodovatelnost, likvidita, nízké transakční náklady) s vlastnostmi otevřených nemovitostních fondů. Burzovní kotace však způsobují, že ceny REIT kolísají, protože jsou zvláště citlivé na zvyšování úrokových sazeb.

REIT však mají nízkou korelaci s dluhopisovým a akciovým trhem, a jsou tedy prostředkem k zajištění proti kolísání cen, které ovlivňují ostatní průmyslová odvětví a akcie.

Pozitivní vyhlídky na REIT – návratnost 10-12 %

Nízké úrokové sazby, stálý růst nájemného a silný příliv kapitálu stimuluje realitní trh po celá léta, který v důsledku toho nezadržitelně rostl. To platí také pro komerční nemovitosti relevantní pro REIT. Podle analýzy platformy REIT a investiční společnosti Nareit byl rok 2019 s průměrnou návratností 28 % nejlepším rokem od roku 2014 – zejména pro americké REIT.

REIT nadále patří mezi produkty profitující z nízkých nebo dokonce záporných úrokových sazeb a vyhlídky do roku 2020 nejsou o nic horší. Investiční společnost Timbercreek Asset Management ve své tržní analýze „Globální realitní cenné papíry – výhled trhu do roku 2020“ očekává v následujícím roce návratnost 10-12 %.

ECB prozatím zachovává politiku nulové úrokové sazby

Přes všechna proroctví zkázy a varování o tvorbě bublin není oslabení realitního boomu na dohled a všechny klíčové faktory zůstávají pozitivní. Dlouhodobý růst nemovitostí je dán pokračující politikou nulové úrokové sazby Evropské centrální banky, která bude pravděpodobně v dohledné budoucnosti pokračovat v důsledku hospodářského poklesu způsobeného pandemií koronaviru.

Čtěte také: 5 nejzajímavějších akcií, které profitují z koronaviru

Když se začátkem roku 2018 objevily zvěsti o hrozícím obratu úrokových sazeb, ceny akcií REIT se také dostaly pod dočasný tlak, protože levné refinancování je v tomto odvětví důležitým faktorem pro zvyšování výnosů a hodnoty. Od té doby je však jasné, že pokud se úrokové sazby budou zvyšovat, bude to velmi pomalu.

Naopak – v současné situaci koronavirové pandemie se úrokové sazby pravděpodobně nadále zvyšovat nebudou. Trh s nemovitostmi by z toho měl zvláště těžit.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

4 REIT ETF jako alternativa k přímým investicím do akcií

Existuje také řada ETF, které primárně investují do REIT. Velkou výhodou těchto nemovitostních ETF je přirozeně široká diverzifikace, čímž se investoři vyhýbají velkým individuálním rizikům. Níže si představíme některé z nich:

1. BNP Paribas Easy FTSE EPRA/NAREIT Eurozone Capped UCITS ETF QD (ISIN: LU0192223062 – symbol: IM2A – měna: EUR – objem: 835 milionů EUR) je ETF, který sídlí v Londýně, ale s jeho akciemi lze také obchodovat na frankfurtské burze.

Tento index se skládá z 37 nemovitostních akcií v rámci eurozóny z maloobchodního, kancelářského a rezidenčního sektoru. Většina nemovitostí se nachází v Německu (37,9 %), Francii (24,4 %), Švédsku (11 %), Švýcarsku (8,0 %) a Belgii (5,7 %).

Graf ETF BNP Paribas Easy FTSE EPRA/NAREIT Eurozone Capped UCITS ETF QD

Graf ETF BNP Paribas Easy FTSE EPRA/NAREIT Eurozone Capped UCITS ETF QD. Zdroj: JustETF.com.

2. HSBC FTSE EPRA/NAREIT Developed UCITS ETF USD (ISIN: IE00B5L01S80 – symbol H413 – měna: USD – objem: 193 milionů USD) poskytuje přístup k největším kótovaným realitním společnostem z průmyslově vyvinutých zemí po celém světě – zejména ze Severní Ameriky, Asie, Evropy a Austrálie.

HSBC FTSE EPRA_NAREIT Developed UCITS ETF USD_1

Graf ETF HSBC FTSE EPRA/NAREIT Developed UCITS ETF USD. Zdroj: JustETF.com.

3. Aberdeen Global Premier Properties Fund (ISIN: US00302L1089 – symbol: AWP, měna: USD – objem: 625 milionů USD) je obchodován na NYSE a investuje do více než 100 různých REIT po celém světě.

4. Spekulativní investoři mohou investovat do Global X SuperDividend REIT ETF (ISIN: US37950E1275 – americký symbol: SREIT, měna: USD – objem: 460 milionů USD). Tento ETF se obchoduje na NASDAQ a investuje do 30 REIT s nejvyšším dividendovým výnosem na světě.

U tohoto ETF však lze očekávat relativně vysoké kolísání cen. Tento ETF je také v Evropě vyhrazen pro institucionální investory, protože evropští soukromí investoři v současné době nemohou obchodovat s americkými ETF.

3 nejlepší REIT pro soukromé investory v roce 2020

1. Akcie Innovative Industrial Properties (IIPR)

REIT s názvem Innovative Industrial Properties (ISIN: US45781V1017 – symbol: IIPR – měna: USD – NYSE, AMEX, ARCA, PHLX – objem: 1,3 miliardy USD) se specializuje na nemovitosti v marihuanovém průmyslu. Realitní společnost těží z neustále se rozvíjejícího sektoru marihuany, protože pronajímá budovy, skleníky a výrobní zařízení pro výrobu konopí.

Pro většinu pěstitelů konopí je v současnosti nejdůležitější investovat kapitál co nejrozumněji a zajistit si rychlý růst. Mnoho pěstitelů konopí odprodalo vlastní výrobní zařízení společnosti IIP, od které si ho následně dlouhodobě pronajímá za výhodných podmínek. Win-win situace – Producenti mohou okamžitě využít uvolněný kapitál k další expanzi a REIT má zajištěné dlouhodobé partnerství.

Od 6. března 2019 vlastnil IIP v USA 52 nemovitostí, které byly 100% pronajaty státním licencovaným provozovatelům konopí pro lékařské účely. Nemovitosti s celkovou plochou přibližně 316 000 metrů čtverečních mají průměrnou zbývající dobu pronájmu více než 15 let.

Prostory jsou umístěny ve státech Arizona, Kalifornie, Colorado, Florida, Illinois, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Nevada, New York, Severní Dakota, Ohio, Pennsylvania a Virginie.

Nájemci jsou však nejen poskytovatelé konopných léčiv. Marihuana je již schválena pro rekreační použití v 11 státech USA a Kanadě a konopí je legalizováno pro lékařské účely v dalších nejméně 33 státech. Podnikání IIP se proto stále rozrůstá. Ve čtvrtém čtvrtletí se příjmy z pronájmu zvýšily o 269 % na 17,7 milionů USD.

Innovative Industrial Properties Inc (IIPR@NYSE)

Graf akcie Innovative Industrial Properties. Zdroj: LYNX Trading. Zobrazit více o akcii.

Zisk na akcii se vyšplhal o 211 % na 1,18 USD, což je o 23 centů více, než očekávali analytici. Při pohledu na poslední tři roky se příjmy z pronájmu meziročně zvyšovaly v průměru o 173 %.

Dividendová výnos 3,7 % je na poměry REIT poměrně nízký. Nicméně marihuanový REIT má skvělé růstové vyhlídky do budoucna. V roce 2020 se očekává další nárůst distribuce z důvodu očekávaného růstu zisku. Skutečný potenciál spočívá v extrémně rychle rostoucím obchodu s konopím.

Jako specializovaný poskytovatel je IIPR doposud prakticky bezkonkurenční a díky své obchodní oblasti vytváří pro nově vznikající průmysl oboustranně výhodnou situaci. V dlouhodobém horizontu se však jedná o velmi spekulativní investici.

2. Akcie W.P. Carey (WPC)

W.P. Carey (ISIN: US92936U1097 – symbol: WPC – měna: USD – burzy: NYSE, AMEX, ARCA, PHLX – objem: 13 miliard USD) praktikuje tzv. triple-net-leasing. To znamená, že daný REIT vlastní portfolio budov, ve kterých nájemci sami hradí veškeré provozní náklady na nemovitost, včetně daní a údržby.

Jedná se o velmi lukrativní obchodní model, protože globálně diverzifikovaná realitní společnost se může soustředit na své hlavní aktivity na úkor údržby spravovaných budov.

W.P Carey, stejně jako mnoho jiných REIT, nakupuje aktiva od společností a poté je pronajímá zpět předchozím majitelům na základě dlouhodobých leasingů. Stejně jako u inovativních průmyslových nemovitostí jsou nájemci poskytováni finanční prostředky na financování růstu. W.P Carey tak relativně bez rizika profituje z rozpětí mezi cenami za pronájem a náklady na financování.

Realitní společnost má v současné době velké portfolio přibližně 1 214 nemovitostí, které jsou pronajímány přibližně 345 nájemcům. Asi dvě třetiny nájemného je generováno v USA, zbytek pochází hlavně z Evropy. Nájemci zahrnují známá jména, jako je hotelový řetězec Marriot (18 hotelů) a New York Times.

WP Carey Inc (WPC@NYSE)

Graf akcie W.P. Carey. Zdroj: LYNX Trading. Zobrazit více o akcii.

Přibližně 40 % příjmů pochází z průmyslového sektoru, 25 % ze skladů a logistiky a zbytek pochází z maloobchodu, kancelářských prostor, školství a ostatní nájmů. Široké spektrum typů nemovitostí a celosvětová orientace činí z W. P. Carey jeden z nejrozmanitějších REIT na trhu.

To je dobrá ochrana v případě slabšího vývoje nebo krize v určitém regionu. V průměru jsou stávající nájemní smlouvy v provozu téměř 11 let a míra pronájmu je 99 %.

Společnost dokázala zvýšovat dividendu 23 let v řadě. Čtvrtletní dividenda se v současné době pohybuje kolem 1,038 USD, takže bude rozděleno kolem 4,15 USD ročně. Při současné ceně akcií 76 USD to znamená atraktivní dividendový výnos ve výši 5,5 %.

Společnost má vynikající a velmi zkušený manažerský tým, který v posledních desetiletích udržel W. P. Carey na cestě k úspěchu. Tento REIT je proto vhodný pro dlouhodobé investory, kteří se zaměřují na kontinuitu. W. P. Carey je široce diverzifikovaný fond s atraktivním dividendovým výnosem.

REIT je považován za základní investici pro mezinárodně orientované investory do nemovitostí.

3. Akcie Welltower (WELL)

Welltower (ISIN: US95040Q1040 – symbol: WELL – měna: USD – objem: 23 miliard USD) je jasnou jedničkou mezi REIT – a to nejen velikostí. Jedná se o těžkou váhu, která investuje především do zdravotnictví. Společnost se zaměřuje především na americký trh. V portfoliu však najdeme i nemovitosti z Kanady nebo Velké Británie.

Welltower investuje do pečovatelských domovů pro seniory, rehabilitačních center a dalších nemovitostí v oblasti zdravotnictví. Primární cílovou skupinou jsou movitější senioři v prominentních lokalitách (například Manhattan a Beverly Hills). Společnost v současné době spravuje více než 1660 nemovitostí s více než 320 000 klienty.

Navíc téměř 20 milionů pacientů každoročně navštěvuje nemocnice, rehabilitační centra nebo jiná ambulantní zařízení, které fungují v prostorách společností Welltower.

Dlouhodobý demografický vývoj společnosti je obrovskou příležitostí k růstu pro důchodové a zdravotní REIT. Ročníky s procentuálně nejpočetnějším zastoupením obyvatelstva budou postupně odcházet do důchodu. Lze tedy předvídat, že poptávka zařízení pro seniory bude stoupat.

Ambulantní léčba a velmi krátké pobyty v nemocnici jsou díky pokročilé lékařské technologii také v módě. I zde má Welltower silnou pozici.

Welltower Inc (WELL@NYSE)

Graf akcie Welltower. Zdroj: LYNX Trading. Zobrazit více o akcii.

Zvýšené strategické zaměření na drahá místa znamená, že více než devět z deseti obyvatel domovů pro seniory jsou nyní soukromými plátci, a proto nespadají pod vládní programy jako Medicare nebo Medicaid.

Díky postupnému přechodu z některých nízkorozpočtových projektů na zařízení s vyššími cenami nyní jen asi 7 % příjmů Welltower pochází z veřejného zdravotnictví v USA.

Vývoj v této oblasti je silně ovlivněn politickými rozhodnutími. V důsledku několika výkyvů ve zdravotnické politice došlo v poslední době k opakovaným právním úpravám nebo změnám standardních sazeb pro financování lékařské péče.

V posledních několika letech to vedlo k určitým zkreslením a nejistotám mezi méně dobře umístěnými konkurenty.

Welltower byla, navzdory politicky smíšeným trendům v tomto odvětví, v posledních třech letech schopna navýšit zisk na akcii v průměru o 10 %. Pro běžný finanční rok se však očekává pokles zisku o přibližně 9 %. Společnost za posledních 24 let nikdy nesnížila dividendu a 14krát dividendu navýšila.

Při současné čtvrtletní výši dividendy 0,87 USD (3,48 USD ročně) má při ceně akcií 56 USD REIT atraktivní dividendový výnos 6,2 %. Je třeba také zdůraznit, že Welltower má jeden z nejnižších poměrů zadlužení v tomto odvětví.

Pokud chcete jako investor v příštích letech těžit z demografických změn, Welltower je solidní investice do zdravotnictví. V nadcházejících letech bude toto odvětví neustále růst ruku v ruce s poptávkou po službách pro seniory.

Se svými zařízeními pro střední a vyšší třídy bude Welltower z tohoto vývoje těžit. Propad ceny během krize způsobené pandemií koronaviru je ideální příležitostí pro dlouhodobou investici.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart