Nejlepší REIT
REIT je zkratkou pro Real Estate Investment Trust. Tyto společnosti investují do nemovitostí a obecně vyplácejí vysoké dividendy.

V našem článku si představíme charakteristiky REIT a prozradíme vám tři zajímavé REIT akcie. Pokud hledáte brokera pro obchodování s akciemi, klikněte zde.

Co je REIT?

REIT (zkratka pro Real Estate Investment Trust) je veřejně obchodovaná společnost kótovaná na burze, která získává finanční prostředky na investice v realitním sektoru. Real Estate Investment Trust je společnost, která vlastní, provozuje nebo financuje nemovitosti, které generují příjmy. REITs umožňují běžným investorům přístup k příjmům z komerčních nemovitostí, aniž by museli přímo vlastnit nebo spravovat nemovitosti.

Účelem zavedení REIT bylo vytvořit investiční nástroj, který by široké řadě investorů umožnil investovat do nemovitostí a zároveň propojil kapitálový trh a realitní průmysl. Podobně jako realitní fond, Real Estate Investment Trust nakupuje, spravuje, pronajímá a prodává jednotlivé nemovitosti nebo celá realitní portfolia. Na rozdíl od otevřených realitních fondů lze s akciemi REIT obchodovat na burze.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Jaké jsou charakteristiky REIT?

Míra zadlužení REIT nesmí překročit 55 %. REIT investují především do nemovitostí, jako jsou nákupní centra, kancelářské budovy, hotely nebo nemocnice. Investice REIT do rezidenčních nemovitostí jsou značně omezené a podléhají řadě specifických nařízení, aby nedošlo k přehřátí trhu s nemovitostmi.

Aktiva REITs se zpravidla skládají z nemovitostí, pozemků, podílů v realitních společnostech a hotovostních a hypotečních úvěrů.

Klíčovým znakem REIT je osvobození od daně z příjmů právnických osob. Tím je zajištěno, že nepřímé investice do nemovitostí prostřednictvím REIT nejsou ve srovnání s přímými investicemi do nemovitostí znevýhodněny.

Dalším rysem REIT je, že velké části zisku jsou okamžitě rozdělovány. U REIT je stanoveno, že nejméně 90 % zisku je vypláceno přímo akcionářům. Účelem vysokých okamžitých distribucí je zajistit dostatečné daňové příjmy navzdory osvobození od daně. Pro investory znamená vysoká distribuce pravidelný přiliv dividend. Z tohoto důvodu jsou REIT obvykle také výraznými dividendovými akciemi.

Spojení výhod akcií s výhodami nemovitostních fondů

REIT kombinuje výhody kapitálových investic (stálá obchodovatelnost, likvidita, nízké transakční náklady) s vlastnostmi otevřených nemovitostních fondů. Burzovní kotace však způsobují, že ceny REIT kolísají, protože jsou zvláště citlivé na zvyšování úrokových sazeb.

REIT investice však mají nízkou korelaci s dluhopisovým a akciovým trhem, a mohou být prostředkem k zajištění proti kolísání cen, které ovlivňují ostatní průmyslová odvětví a akcie.

REIT ETF jako alternativa k přímým investicím do akcií

Existuje také řada ETF, které primárně investují do REIT. Velkou výhodou těchto nemovitostních ETF je přirozeně široká diverzifikace, čímž se investoři vyhýbají velkým individuálním rizikům.

Lze u nich však očekávat relativně vysoké kolísání cen. Mějte však na paměti, že evropští soukromí investoři v současné době nemohou obchodovat s americkými ETF.

Nejlepší akcie REIT v roce 2024

V následující tabulce najdete seznam šesti mezinárodních REIT. Níže si tři z nich rozebereme potrobněji.

Loading ...
Název společnosti ISIN Symbol Měna Tržní kapitalizace (v mld. USD) YTD Den Týd. 3M 1 rok
Deutsche Konsum REIT DE000A14KRD3 DKG EUR 0,10 -16,81 % 0,00 % -4,26 % 9,36 % -57,43 %
Innovative Industrial Properties US45781V1017 IIPR USD 3,02 5,94 % 0,23 % -2,47 % 9,35 % 50,61 %
W.P. Carey US92936U1097 WPC USD 12,18 -13,73 % 0,41 % -1,67 % -0,97 % -19,27 %
Hamborner REIT DE000A3H2333 HABA EUR 0,54 -3,67 % -0,76 % -2,38 % -0,15 % -5,88 %
Prologis US74340W1036 PLD USD 104,44 -15,69 % -0,39 % 3,35 % -15,71 % -6,05 %
Welltower US95040Q1040 WELL USD 61,51 15,12 % 0,90 % -1,15 % 12,00 % 26,88 %

Akcie Innovative Industrial Properties (IIPR): Akcie profitující z velkého marihuanového boomu

REIT s názvem Innovative Industrial Properties (ISIN: US45781V1017 – symbol: IIPR – měna: USD) se specializuje na nemovitosti v konopném odvětví. Realitní společnost těží z neustále se rozvíjejícího sektoru marihuany, protože pronajímá budovy, skleníky a výrobní zařízení pro výrobu konopí.

IIPR pronajímá pěstitelům nákladná zařízení

Pro většinu pěstitelů konopí je v současnosti nejdůležitější investovat kapitál co nejrozumněji a zajistit si rychlý růst. Mnoho pěstitelů konopí odprodalo vlastní výrobní zařízení společnosti IIP, od které si ho následně dlouhodobě pronajímá za výhodných podmínek. Producenti mohou okamžitě využít uvolněný kapitál k další expanzi a REIT má zajištěné dlouhodobé partnerství.

Graf a vývoj ceny akcie IIPR

 • Den
 • Týden
 • Měs.
 • 6 M
 • YTD
 • 1 rok
 • 5 let
 • Max
Loading ...
Loading ...

Nájemci jsou však nejen poskytovatelé konopných léčiv. Marihuana je již schválena pro rekreační použití v řadě států USA a Kanady. Podnikání IIP se proto stále rozrůstá. Podle prognózy BDSA Legal Cannabis Forecast 2021 se očekává, že legální prodej marihuany v USA se téměř ztrojnásobí z 18 miliard USD v roce 2020 na 47 miliard USD v roce 2026.

Akcie W.P. Carey (WPC)

W.P. Carey (ISIN: US92936U1097 – Symbol: WPC – Měna: USD) praktikuje tzv. triple-net-leasing. To znamená, že REIT vlastní portfolio budov, ve kterých nájemci sami hradí veškeré provozní náklady na nemovitost, včetně daní a údržby.

Graf a vývoj ceny akcie WPC

 • Den
 • Týden
 • Měs.
 • 6 M
 • YTD
 • 1 rok
 • 5 let
 • Max
Loading ...
Loading ...

Široké spektrum typů nemovitostí a celosvětová orientace činí z W. P. Carey jeden z nejrozmanitějších REITs na trhu. To je dobrá ochrana v případě slabšího vývoje nebo krize v určitém regionu.

Akcie Welltower (WELL): Úspěšný obrat po pandemii Covid-19

Welltower (ISIN: US95040Q1040 – symbol: WELL – měna: USD) je jednou z největších REIT společností, která investuje především do zdravotnictví. Společnost se zaměřuje hlavně na americký trh. V portfoliu však najdeme i nemovitosti z Kanady nebo Velké Británie.

Welltower investuje do pečovatelských domovů pro seniory, rehabilitačních center a dalších nemovitostí v oblasti zdravotnictví. Primární cílovou skupinou jsou movitější senioři v prominentních lokalitách (například Manhattan a Beverly Hills). Společnost v současné době spravuje více než 1600 nemovitostí s více než 300 000 klienty.

Bude Welltower těžit z demografických změn?

Dlouhodobý demografický vývoj společnosti je obrovskou příležitostí k růstu pro důchodové a zdravotní REIT. Ročníky s procentuálně nejpočetnějším zastoupením obyvatelstva budou postupně odcházet do důchodu. Lze tedy předvídat, že poptávka zařízení pro seniory bude stoupat.

Ambulantní léčba a velmi krátké pobyty v nemocnici jsou díky pokročilé lékařské technologii také v módě. I zde má Welltower silnou pozici.

Graf a vývoj ceny akcie WELL

 • Den
 • Týden
 • Měs.
 • 6 M
 • YTD
 • 1 rok
 • 5 let
 • Max
Loading ...
Loading ...

Oblast péče o seniory je silně ovlivněna politickými rozhodnutími. Zvýšené strategické zaměření na drahá místa znamená, že více než devět z deseti obyvatel domovů pro seniory jsou nyní soukromými plátci, a proto nespadají pod vládní programy jako Medicare nebo Medicaid.

V současnosti pochází z veřejného zdravotnictví v USA jen menšina příjmů Welltower. Jejich provoz tak neohrožují zásahy státu skrze opakované právní úpravy nebo změny standardních sazeb pro financování lékařské péče.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

LYNX: Die besten REITs 2022 – Immobilien-Aktien für Dividendenjäger (29. 5. 2024); lynxbroker.de/boerse/boerse-kurse/aktien/die-besten-aktien/die-besten-reits-immobilien-aktien-fuer-dividendenjaeger

Investopedia: REIT: What It Is and How to Invest (29. 5. 2024); www.investopedia.com/terms/r/reit.asp

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart