Nejlepší REIT
REIT je zkratkou pro Real Estate Investment Trust. V Evropě se jedná o poměrně novou formu akciových společností. Tyto společnosti investují do nemovitostí a obecně vyplácejí vysoké dividendy.

V našem článku si představíme čím se společnosti REIT odlišují a jaké výhody mohou přinést investorům se zájmem o nemovitosti. Ke konci nebude chybět hlubší pohled na tři zajímavé akcie REITs a jejich obchodní modely. Pokud hledáte brokera pro obchodování s akciemi, klikněte zde.

Obecně o REIT

Fyzická aktiva jsou lukrativní, zejména v době nízkých úrokových sazeb. Prostřednictvím REIT můžete více diverzifikovat své investiční portfolio a zvýšit tak jeho stabilitu.

V USA jsou REIT velmi populární formou investice již od šedesátých let minulého století. Studie ukazují, že více než 80 milionů Američanů již investuje do REIT a objem trhu je přibližně půl bilionu USD. Také v Austrálii jsou REIT dlouho zavedenou třídou aktiv. Na mezinárodní úrovni však existuje několik stovek REIT, z nichž si můžete vybrat. Níže se podíváme, které REITs mohou být atraktivní pro soukromé investory.

Jaké jsou charakteristiky REIT?

REIT je akciová společnost kótovaná na burze, která kumuluje kapitál za účelem investice v oblasti nemovitostí a musí proto splňovat zvláštní kritéria kvality a transparentnosti. REIT, podobně jako realitní fondy, kupuje, spravuje, pronajímá a prodává jednotlivé nemovitosti nebo celá portfolia nemovitostí, která se mohou nacházet v ČR i v zahraničí.

Účelem zavedení REIT bylo vytvořit investiční nástroj, který by široké řadě investorů umožnil investovat do nemovitostí a zároveň propojil kapitálový trh a realitní průmysl. Na rozdíl od otevřených nemovitostních fondů jsou REIT akcie, které lze kdykoliv obchodovat na burze bez fixní povinné doby držení a vstupních a výstupních poplatků.

Míra zadlužení REIT nesmí překročit 55 %. REIT investují především do nemovitostí, jako jsou nákupní centra, kancelářské budovy, hotely nebo nemocnice. Investice REIT do rezidenčních nemovitostí jsou značně omezené a podléhají řadě specifických nařízení, aby nedošlo k přehřátí trhu s nemovitostmi.

Aktiva REITs se zpravidla skládají z nemovitostí, pozemků, podílů v realitních společnostech a hotovostních a hypotečních úvěrů.

Klíčovým znakem REIT je osvobození od daně z příjmů právnických osob. Tím je zajištěno, že nepřímé investice do nemovitostí prostřednictvím REIT nejsou ve srovnání s přímými investicemi do nemovitostí znevýhodněny.

Dalším rysem REIT je, že velké části zisku jsou okamžitě rozdělovány. U REIT je stanoveno, že nejméně 90 % zisku je vypláceno přímo akcionářům. Účelem vysokých okamžitých distribucí je zajistit dostatečné daňové příjmy navzdory osvobození od daně. Pro investory znamená vysoká distribuce pravidelný přiliv dividend. Z tohoto důvodu jsou REIT obvykle také výraznými dividendovými akciemi.

LYNX
Webinář


Úvod do dividendových akcií
Zjistěte, jak fungují dividendové akcie a vyplácení dividend. Naučíme vás, jak tyto akcie vyhledávat a identifikovat potenciálně zajímavá odvětví. To vše na webináři, který se bude konat 15. 11. 2023 v 19:00.

Spojení výhod akcií s výhodami nemovitostních fondů

Jako „hybridní produkt“ kombinuje REIT výhody kapitálových investic (stálá obchodovatelnost, likvidita, nízké transakční náklady) s vlastnostmi otevřených nemovitostních fondů. Burzovní kotace však způsobují, že ceny REIT kolísají, protože jsou zvláště citlivé na zvyšování úrokových sazeb.

REIT investice však mají nízkou korelaci s dluhopisovým a akciovým trhem, a jsou tedy prostředkem k zajištění proti kolísání cen, které ovlivňují ostatní průmyslová odvětví a akcie.

REIT ETF jako alternativa k přímým investicím do akcií

Existuje také řada ETF, které primárně investují do REIT. Velkou výhodou těchto nemovitostních ETF je přirozeně široká diverzifikace, čímž se investoři vyhýbají velkým individuálním rizikům.

Lze u nich však očekávat relativně vysoké kolísání cen. Mějte však na paměti, že evropští soukromí investoři v současné době nemohou obchodovat s americkými ETF.

Nejlepší akcie REIT v roce 2023

V následující tabulce najdete seznam šesti mezinárodních REIT. Níže si tři z nich rozebereme potrobněji.

Loading ...
Název společnosti ISIN Symbol Měna Tržní kapitalizace (v mld. USD) YTD Den Týd. 3M 1 rok
Deutsche Konsum REIT DE000A14KRD3 DKG EUR 0,11 -60,34 % 4,55 % -3,24 % -53,28 % -61,47 %
Innovative Industrial Properties US45781V1017 IIPR USD 2,39 -15,24 % 0,85 % 5,19 % -2,25 % -25,42 %
W.P. Carey US92936U1097 WPC USD 14,05 -15,64 % 0,53 % 3,74 % 4,20 % -16,61 %
Hamborner REIT DE000A3H2333 HABA EUR 0,55 0,44 % 0,89 % 3,51 % 5,11 % -4,77 %
Prologis US74340W1036 PLD USD 110,00 5,85 % 0,24 % 3,83 % -1,69 % 2,87 %
Welltower US95040Q1040 WELL USD 48,38 33,27 % -0,07 % -1,95 % 6,56 % 34,40 %

Akcie Innovative Industrial Properties (IIPR): Akcie profitující z velkého marihuanového boomu

REIT s názvem Innovative Industrial Properties (ISIN: US45781V1017 – symbol: IIPR – měna: USD) se specializuje na nemovitosti v marihuanovém průmyslu. Realitní společnost těží z neustále se rozvíjejícího sektoru marihuany, protože pronajímá budovy, skleníky a výrobní zařízení pro výrobu konopí.

IIPR nabízí ideální řešení pro kapitálově náročné rozšíření výrobních kapacit

Pro většinu pěstitelů konopí je v současnosti nejdůležitější investovat kapitál co nejrozumněji a zajistit si rychlý růst. Mnoho pěstitelů konopí odprodalo vlastní výrobní zařízení společnosti IIP, od které si ho následně dlouhodobě pronajímá za výhodných podmínek. Producenti mohou okamžitě využít uvolněný kapitál k další expanzi a REIT má zajištěné dlouhodobé partnerství.

K 28. únoru 2022 vlastnil IIP v USA 105 nemovitostí, které byly 100% pronajaty státním licencovaným provozovatelům konopí pro lékařské účely. Nemovitosti s celkovou plochou přibližně 734 000 metrů čtverečních mají průměrnou zbývající dobu pronájmu více než 15 let. Prostory jsou umístěny v 19 státech USA.

Graf a vývoj ceny akcie IIPR

 • Den
 • Týden
 • Měs.
 • 6 M
 • YTD
 • 1 rok
 • 5 let
 • Max
Loading ...

Obchod roste rychlým tempem

Nájemci jsou však nejen poskytovatelé konopných léčiv. Marihuana je již schválena pro rekreační použití v řadě států USA a Kanady. Podnikání IIP se proto stále rozrůstá. Podle prognózy BDSA Legal Cannabis Forecast 2021 se očekává, že legální prodej marihuany v USA se téměř ztrojnásobí z 18 miliard USD v roce 2020 na 47 miliard USD v roce 2026.

Skutečný potenciál spočívá v extrémně rychle rostoucím obchodu s konopím. Jako specializovaný poskytovatel je IIPR doposud prakticky bezkonkurenční a díky své obchodní oblasti vytváří pro nově vznikající průmysl oboustranně výhodnou situaci. V dlouhodobém horizontu se však jedná o velmi spekulativní investici.

Akcie W.P. Carey (WPC): Obchodní model s nízkým rizikem a působivými výsledky

W.P. Carey (ISIN: US92936U1097 – Symbol: WPC – Měna: USD) praktikuje tzv. triple-net-leasing. To znamená, že REIT vlastní portfolio budov, ve kterých nájemci sami hradí veškeré provozní náklady na nemovitost, včetně daní a údržby. Jedná se o velmi lukrativní obchodní model, protože globálně diverzifikovaná realitní společnost se může soustředit na své hlavní aktivity a nemusí se zabývat údržbou spravovaných budov.

Graf a vývoj ceny akcie WPC

 • Den
 • Týden
 • Měs.
 • 6 M
 • YTD
 • 1 rok
 • 5 let
 • Max
Loading ...

Široké spektrum typů nemovitostí a celosvětová orientace činí z W. P. Carey jeden z nejrozmanitějších REITs na trhu. To je dobrá ochrana v případě slabšího vývoje nebo krize v určitém regionu.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Akcie Welltower (WELL): Úspěšný obrat po pandemii Covid-19

Welltower (ISIN: US95040Q1040 – symbol: WELL – měna: USD) je jedním z největších REIT, který investuje především do zdravotnictví. Společnost se zaměřuje hlavně na americký trh. V portfoliu však najdeme i nemovitosti z Kanady nebo Velké Británie.

V centru pozornosti: Prvotřídní nemovitosti ve zdravotnictví

Welltower investuje do pečovatelských domovů pro seniory, rehabilitačních center a dalších nemovitostí v oblasti zdravotnictví. Primární cílovou skupinou jsou movitější senioři v prominentních lokalitách (například Manhattan a Beverly Hills). Společnost v současné době spravuje více než 1600 nemovitostí s více než 300 000 klienty.

Navíc téměř 20 milionů pacientů každoročně navštěvuje nemocnice, rehabilitační centra nebo jiná ambulantní zařízení, které fungují v prostorách společností Welltower.

Zdravotnictví těží z demografických změn

Dlouhodobý demografický vývoj společnosti je obrovskou příležitostí k růstu pro důchodové a zdravotní REIT. Ročníky s procentuálně nejpočetnějším zastoupením obyvatelstva budou postupně odcházet do důchodu. Lze tedy předvídat, že poptávka zařízení pro seniory bude stoupat.

Ambulantní léčba a velmi krátké pobyty v nemocnici jsou díky pokročilé lékařské technologii také v módě. I zde má Welltower silnou pozici.

Graf a vývoj ceny akcie WELL

 • Den
 • Týden
 • Měs.
 • 6 M
 • YTD
 • 1 rok
 • 5 let
 • Max
Loading ...

Zaměření se na drahé lokality

Oblast péče o seniory je silně ovlivněna politickými rozhodnutími. Zvýšené strategické zaměření na drahá místa znamená, že více než devět z deseti obyvatel domovů pro seniory jsou nyní soukromými plátci, a proto nespadají pod vládní programy jako Medicare nebo Medicaid.

V současnosti pochází z veřejného zdravotnictví v USA jen asi 7 % příjmů Welltower. Jejich provoz tak neohrožují zásahy státu skrze opakované právní úpravy nebo změny standardních sazeb pro financování lékařské péče.

Závěr: Covid-19 otřásl odvětvím REIT

REIT investice zaznamenaly v březnu 2020 během koronavirové pandemie obrovské cenové ztráty. Nebylo to žádné překvapení, protože celosvětové výluky ovlivnily vývoj na realitních trzích. Zatímco REITs zaměřené na logistiku, digitální sektor nebo jiné “vítěze krize” se zotavily, ostatní REITs výrazně zaostaly. REITs se zaměřením na kancelářské a komerční nemovitosti nebo hotely a restaurace trpěly delší dobu omezenou volností pohybu v mnoha zemích a silným trendem k home office. REIT se zaměřením na pečovatelská zařízení a domovy pro seniory se rovněž potýkají s nižší mírou obsazenosti v důsledku pandemie, a tím i s poklesem příjmů.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

LYNX: Die besten REITs 2022 – Immobilien-Aktien für Dividendenjäger (15. 12. 2022); lynxbroker.de/boerse/boerse-kurse/aktien/die-besten-aktien/die-besten-reits-immobilien-aktien-fuer-dividendenjaeger

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart