Čínské akcie se poslední dobou hodně skloňují zejména s možným delistováním z burz v USA. Čína je země s obrovským ekonomickým potenciálem. Přestože se tento stát částečně otevřel svobodnému trhu, čínské společnosti jsou často nadále kontrolovány vládou a jejich chování je v některých případech netransparentní. Čínské akcie přitom nabízejí velmi zajímavé možnosti k investování.

V tomto článku se zaměříme na témata, která jsou důležitá pro investování v Číně. Představíme si také některé čínské ETF a čínské akcie, které by investory v roce 2022 mohly zaujmout.

Příležitosti a rizika investování v Číně

V roce 2010 se Čína stala druhou největší ekonomikou světa, ale zároveň je země mnohými stále označována za rozvojovou zemi. Ačkoliv jsou velkoměsta jako Peking, Šanghaj a Čcheng-tu na ekonomickém vzestupu, ve venkovských oblastech je stále velká chudoba. Když se podíváme na příjem na osobu, najdeme Čínu dokonce až na 81. místě. Vzhledem k rychlému ekonomickému růstu může však být investování v Číně velmi zajímavé.

Mnohé čínské akcie jsou pro zahraniční investory z velké části stále nedostupné. Řešením je například možnost investovat v Hongkongu. Existuje i řada čínských akcií s kotací v USA.

Investice na rozvíjejících se trzích jsou obvykle spojeny s vyšším rizikem, nejen z důvodu značné korupce. Dobrým příkladem je společnost Luckin Coffee (LKNCY), která v roce 2020 ztratila na tržní hodnotě nejméně 97 %. Kávová společnost léta lhala o svých prodejích, a když byl podvod odhalen, cena akcií prudce klesla. Investoři tak musí při investování do čínských akcií dbát zvýšené opatrnosti. 

Další možností je investování do ETF. Zde je riziko rozložené, tudíž ojedinělý případ korupce nebo podvodu stěží ovlivní výsledky celku. Pokud by se však objevily velké problémy nebo skandály, mohlo by to znamenat problém. Na co by investoři měli brát ohled při obchodování čínských akcií?

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Ekonomický růst Číny se v roce 2022 odhaduje na 4,3 %

Hlavním důvodem zájmu investorů o Čínu je její enormní růst. Mezi lety 1989 a 2021 vzrostla čínská ekonomika v průměru o 9,19 %. V roce 2007 růst dosáhl vrcholu 14,2 %, ale v následujících letech se zpomalil. V důsledku korona krize dosáhl růst HDP 40letého minima na 2,2 %. V roce 2021 dosaženo růstu 8,1 %, ale výhled na další roky je mírnější. Dle odhadů Goldman Sachs čínská ekonomika poroste v roce 2022 jen o 4,3 %. Samotná Čína přitom stále usiluje o tempo růstu 5,5 %. Otázkou je, zda se jí tento cíl vzhledem k rostoucím problémům zejména v sektoru nemovitostí podaří naplnit.

Čínská vláda se snaží stimulovat ekonomiku prostřednictvím podpůrných programů a snižováním úrokových sazeb. Čínské spotřebitelské výdaje by se díky nárůstu příjmů domácností, technologickému pokroku a demografickým posunům měly do roku 2023 zdvojnásobit.

Ekonomové předpovídají, že disponibilní příjem na osobu se do roku 2030 pravděpodobně zdvojnásobí z 6 000 USD ročně na 12 000 USD. Tato očekávání samozřejmě nabízejí příležitosti i pro investory. Růst však není jen pozitivní. Čínská realitní bublina je toho dobrým příkladem.

Hrozí v Číně realitní krize?

O realitní krizi v Číně se hojně hovořilo zejména počátkem roku 2022. A to zejména v souvislosti se společností Evergrande. Čínský realitní developer nebyl schopen dostát svým platebním závazkům a podle některých odborníků je to jen špička ledovce. Několik realitních gigantů si prý v posledních letech vytvořilo neudržitelný dluh. Díky příznivým podmínkám a vládním pobídkám bylo vystavěno obrovské množství budov. Některé z nich ale zůstaly dodnes neobydlené a nevyužité.

Čínská centrální banka zareagovala snížením úrokových sazeb. Vláda tím chtěla zlevnit půjčky a podpořit poptávku po bydlení.

Čínský dluh nadále narůstá

Nižší úrokové sazby způsobily rychlý růst dluhu největších světových ekonomik. Dluh všech rozvíjejících se trhů dohromady nedávno dosáhl rekordních 303 bilionů dolarů. Mezinárodní měnový fond (MMF) varoval, že vyšší úrokové sazby budou mít negativní dopad na rozpočtové výdaje. MMF také vyjádřil obavy ohledně udržitelnosti dluhu.

Rozvíjející se trhy samozřejmě také dobře využily nižších úrokových sazeb k dosažení rychlého růstu. V roce 2012 činil čínský vládní dluh pouze 34 % HDP. Toto číslo ale v roce 2020 vzrostlo na 66,8 %. Výše ​​dluhu v čínské ekonomice ve srovnání s Evropou nebo USA není sama o sobě alarmující. V USA je na hodnotě 128 %. Indie má vládní dluh 89 % a dluh Německa je na úrovni 60 %.


Čínský dluh k HDP. Zdroj: tradingeconomics.com (24.3.2022)

Rychlost nárůstu dluhu je znepokojivá. To není zatím takový problém, dokud ekonomika rychle roste, ale pokud by se tento růst zastavil, mohlo by to mít významné důsledky. Do potíží se v takovém období může dostat zejména čínský realitní sektor.

Antimonopolní zásah proti velkým čínským firmám

V roce 2021 Čína zavedla nové antimonopolní směrnice. Toto politické vměšování způsobilo, že hodnoty čínských akcií prudce klesly. V této souvislosti čínská vládní agentura pro regulaci trhu (SAMR) také udělila miliardové pokuty společnostem Alibaba a Tencent. Obě společnosti podle Pekingu léta zneužívaly svého dominantního postavení na trhu.

V červenci 2021 byl také přijat zákon, který změnil všechny soukromé doučovací instituce na neziskové organizace. Zavedl nižší poplatky a zakázal zahraniční vlastnictví. V srpnu 2021 pak Čína oznámila nová nařízení na ochranu osobních údajů. Kromě toho se země také rozhodla zpřísnit pravidla týkající se hraní videoher. Děti mohou hrát online pouze 3 hodiny týdně. Tím se dostali pod tlak zejména vývojáři her Tencent a NetEase.

Ekonomové v únoru uvedli, že to nejhorší z regulačních zásahů v Číně je za námi, protože Peking se zaměřuje na podporu hospodářského růstu.

Čínské akcie: Konec na burzách v USA?

Poslední dobou se mezi investory hojně spekulovalo o tom, že čínské akcie čeká delistování z amerických burz. Tyto akcie byly měsíce pod tlakem, protože americká SEC uvalila na zahraniční společnosti přísnější požadavky. Každá zahraniční společnost kotovaná v USA musí v rámci transparentnosti zajistit přístup ke svým účetním knihám.

Některým významným čínským akciím hrozí, že budou vyřazeny z amerických burz, pokud odmítnou umožnit americkým regulačním orgánům nahlédnout do svých finančních auditů. Snaha získat přístup k auditům čínských společností, která začala za bývalého prezidenta Donalda Trumpa, pokračuje i za prezidenta Joea Bidena. Alibaba a Baidu patří mezi více než 200 společností, které jsou v hledáčku regulátorů. Samotný proces však může trvat roky.

Předseda Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) Gary Gensler oznámil, že prosadí tříletou lhůtu pro čínské firmy, aby povolily kontroly. Společnost by tak byla vyřazena až po třech po sobě jdoucích letech neplnění auditních kontrol. Mohla by se vrátit, pokud by potvrdila, že si najala registrovanou veřejnou účetní firmu schválenou SEC.

Kritici tvrdí, že čínské společnosti využívají obchodních výsad tržní ekonomiky, přičemž dostávají vládní podporu a fungují v neprůhledném systému. Kromě kontroly auditů je také požadavek, aby zahraniční společnosti zveřejnily, zda jsou ovládány vládou.

V půlce března 2022 však čínská státní média uvedla, že čínské a americké regulační orgány postupují směrem k plánu spolupráce v oblasti čínských akcií kótovaných na americkém trhu. Vzrůstá tak důvěra v to, že společným úsilím budou obě strany co nejdříve schopny uzavřít dohody o spolupráci v souladu s právními a regulačními požadavky obou zemí. Čína chce také nadále podporovat IPO na zahraničních trzích.

Investování do čínských ETF

Pokud chcete v Číně své investice diverzifikovat, ETF jsou dobrou cestou. Náklady jsou relativně nízké a nabízejí velmi silný rozptyl. 

Nejdůležitější čínské indexy: Shanghai-Composite a Shenzhen Composite vs Hang Seng

V Číně jsou 3 hlavní indexy, které jsou také pravidelně zmiňovány v západním tisku. Shanghai Composite a Shenzhen Composite se nacházejí na pevnině, zatímco Hang Seng se nachází v Hongkongu.

Společnosti v indexu Hang Seng se obvykle na Čínu zaměřují méně a více se zaměřují na zahraniční trhy. Pokud tedy chcete investovat do čínské ekonomiky, Hang Seng není nejlepší volbou. Pokud jste však citliví na spolehlivý právní systém a větší expozici vůči jiným asijským trhům, může pro vás být Hang Seng vhodnější.

Shenzhen Composite se zaměřuje především na technologické akcie. V tomto ohledu vypadá trochu jako Nasdaq. V současné době však Shenzhen Composite obsahuje převážně akcie menších a neznámých společností. Obry, jako jsou Tencent a Alibaba, v Shenzhen Composite nenajdeme.

Shanghai Composite se postupně stává nejdůležitějším indexem, mapujícím čínskou ekonomiku, a proto je pravděpodobně nejlogičtější volbou, pokud chcete investovat do čínských společností.

Zajimavé jsou také ETF kombinace indexů Shanghai a Shenzhen. Ty jsou sloučeny do CSI 300, obsahujícího 300 největších čínských akcií. Většina ETF sledující čínskou ekonomiku je však založena na MSCI China nebo China FTSE.

Některé příklady čínských ETF s evropskou kotací jsou:

  • iShares China Large Cap UCITS ETF
  • Xtrackers CSI 300 Swap UCITS ETF 1C
  • Lyxor MSCI China UCITS ETF – Acc

Investice do čínských akcií

Čínské akcie jsou rozděleny do dvou skupin: akcie H a akcie A. Akcie H jsou akcie čínských společností kotovaných na hongkongské burze cenných papírů. Symbol těchto akcií se obvykle skládá z řady čísel. Například 700 je symbol Tencent Holdings.

Akcie A jsou kotovány na čínských pevninských burzách, například index Shanghai. S akciemi A primárně obchodují čínští investoři a cizinci k nim zpravidla mají omezený přístup.

Čínské akcie kótované v USA

Na americké burze je kotováno více než 200 čínských společností. Jedná se o tzv. ADR. Jde o certifikáty, které umožňují investorům obchodovat s akciemi cizích společností na amerických burzách. Americká banka koupí akcie těchto společností a poté je vydá na burze.

Pro americké investory jsou ADR zajímavou volbou, protože odstraňují komplikace spojené s nákupem akcií v zahraničí. Například dividendy a zisky jsou vypláceny v amerických dolarech, takže neexistuje žádné měnové riziko. 

Nyní si pojďme některé čínské akcie představit. Mějte prosím na paměti, že se nejedná o investiční doporučení, ale spíše o výčet možností, do kterých cenných papírů lze v Číně investovat. Jde tedy spíše o inspiraci pro investory a obchodníky. Ti se pak musí sami rozhodnout, zda jsou vybrané čínské akcie vhodné pro jejich investiční portfolio

Akcie Alibaba (BABA)

Alibaba je mnohými stále vnímána pouze jako online prodejce. Společnost ale nabízí mnohem víc. Existují speciální platformy pro velkoobchod, maloobchod a koncové spotřebitele. Aukční platforma Taobao slouží k prodeji zboží ve stylu Ebay. Kromě jiného existuje také platební systém Alipay a poskytovatel finančních služeb Ant Financial.

Cenový graf BABA
Týdenní graf akcie BABA od června 2017 do března 2022. Zdroj: Trader Workstation (24.03.2022)

Čína stále více reguluje internetové společnosti, což znamená i tlak na Alibabu. Investoři by tak měli brát v úvahu veškerá možná rizika v souvislosti s touto čínskou akcií. Alibaba nicméně patří mezi největší čínské úspěchy a zůstává společností s úžasným růstovým potenciálem.

Akcie China Southern Airlines (ZNH)

Název je trochu zavádějící, protože zní spíše jako regionální letecká společnost. Firma však už v roce 2003 pohltila China Northern Airlines a China Xinjiang Airlines a stala se významnou aerolinkou nejen v Číně. Z hlediska počtu cestujících je China Southern Airlines třetí největší leteckou společností na světě a největší v Asii.

Cenový graf akcie ZNH
Týdenní graf akcie ZNH od června 2017 do března 2022. Zdroj: Trader Workstation (24.03.2022)

Společnost létá do destinací po celém světě a má flotilu 635 letadel, jejichž stáří je v průměru něco málo přes osm let. Společnost China Southern Airlines byla samozřejmě také těžce zasažena globálními výlukami a stále trpí omezeními způsobenými virovou pandemií a souvisejícím prudkým poklesem cestovního ruchu. Analytici jsou ale většinou optimističtí, že se letecká společnost vrátí k ziskovosti již letos. 

Akcie NIO (NIO)

Společnost NIO se sídlem v Šanghaji byla založena v roce 2014. O této firmě se často hovoří jako o možné konkurenci automobilky Tesla. NIO vyvíjí elektromobily ve stejných kategoriích, tedy v oblasti elegantních a zároveň sportovních vozů vyšší střední třídy. V nabídce má již poměrně širokou škálu modelů. V září 2018 vstoupila NIO na burzu v USA.

Cenový graf akcie NIO
Týdenní graf akcie NIO od října 2018 do března 2022. Zdroj: Trader Workstation (24.03.2022)

Akcie NIO v druhé polovině roku 2020 zažily velmi silný růst. Ten byl však následován také výrazným poklesem. NIO jistě poutá pozornost investorů, ale je třeba zdůraznit, že tato čínská akcie je volatilní a je spíše pro investory, kteří jsou ochotni více riskovat.

Jako rizikové je třeba brát téměř všechny investice do čínských akcií. Obchodníci by tak měli k těmto cenným papírům přistupovat s patřičnou opatrností.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Beleggen in China met Chinese aandelen en ETF’s. LYNX [online]. Vydáno 17.3.2022 [cit. 24.3.2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beste-aandelen/beleggen-in-china-chinese-aandelen-etfs/

GEHRT, R. Die besten China Aktien 2022. LYNX [online]. [cit. 24.3.2022]. Dostupné na: https://www.lynxbroker.de/boerse/boerse-kurse/aktien/die-besten-aktien/die-besten-china-aktien/

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart