Mnoho investorů zmeškalo příležitosti akciového trhu za posledních 10 let. Zatímco se všude mluvilo o blížící se krizi, všechny indexy se podívaly na nová historická maxima.

Například index DAX se vyšplhal za osm let z 3 600 bodů na více než 13 500 bodů, což představuje nárůst o 275 %. Avšak za poslední měsíc, kdy trhy postihla hysterie a výprodeje z důvodu pandemie koronaviru, propadl index DAX o téměř 40 % a další významější akciové indexy jako S&P 500, Dow Jones a další o více než 30 % a propady pokračují.

Korekce u vybraných akcií tak poskytuje mimořádnou vstupní příležitosti těm, kteří zmeškali poslední obrovskou rally.

Uzavírání ziskových pozic jako spouštěč korekce

Mnoho profesionálních investorů a správců fondů stále po obrovském růstu na akciovém trhu od roku 2009 drží obrovské zisky z nárůstu hodnoty akcií. A čím více ceny rostou, tím je lukrativnější pro tyto institucionální investory uzavřít alespoň část jejich ziskových pozic. Uzavírání pozic bylo jednoznačně jedním z hlavních důvodů větší korekce z konce minulého roku. To, že korekce byla tak drastická, mělo však i jiné důvody.

Až do léta 2018 byl na trhu nastaven vzorový pozvolný uptrend s drobnými přirozenými korekcemi, které se rychle vstřebaly. Mnoho investorů postupovalo stále bezstarostněji a nezodpovědněji a málokdy zajišťovali své portfolio proti případné finanční krizi.

Nízký poměr put-call před pádem jasně naznačoval, že investoři sázejí více na rostoucí ceny než na klesající. V takové situaci je akciový trh obzvláště citlivý na kolísání cen, protože bez zajištění i mírný prodejní tlak stačí k zahájení řetězové reakce.

Revoluční černá labuť zvaná koronavirus však změnila vše, co se jen dalo. Jak bylo výše zmíněno, za jeden jediný měsíc způsobila to, že světové akciové indexy odepsaly 30 – 40 % ze svých hodnot a propady dále pokračují, ceny ropy se dostaly pod hodnoty 27 USD za barel a stagnace nadále pokračuje. Velká korekce je tady, zároveň je to mimořádná příležitost využít korekce na trzích ke vstupu do vybraných titulů.

Velcí hráči se zbavují svých pozic

V době, kdy mnoho investorů začalo odprodávat své pozice, však již existovaly varovné signály. Například na burze cenných papírů v září 2018 byl znatelně vysoký objem obchodů po dobu několika ztrátových dní.

Kdykoli nastane tato situace v krátkém časovém období po dlouhodobém nárůstu cen, obecně to naznačuje následující: Velcí hráči, jako jsou fondy a investiční společnosti, zpomalují svůj růst, protože pokaždé, když ceny mírně klesají, velcí investoři prodávají velké množství akcií.

Profesionálové chtějí maximalizovat své zisky tak dlouho, jak je to možné. Nicméně pokud se kurzy začnou rozpadat, značnou část svých pozic bezprostředně uzavírají, jak můžeme pozorovat v současném zemětřesení na akciových trzích.

Čtěte také: „DAWN“ – nejlepší akcie po koronavirové krizi

Kurzy tvoří zprávy

Konečně, na začátku října 2018, trh již nebyl schopen absorbovat rostoucí nabídku akcií. Zvyšující se počet uzavíraných pozic v zisku vedl ke korekci a aktivování příkazů stop-loss, což zapříčinilo prudký propad na akciovém trhu.

Opravy trhu jsou vyvolávány většinou překvapivě triviálními zprávami, které účastníci trhu prostě ignorovali. V tomto případě se jednalo zejména o tehdy doutnající obchodní válku mezi USA a Čínou.

Pravdivým rčením na akciových trzích je „The prices make the news“, což lze přeložit jako „ceny tvoří zprávy“, protože téměř vždy je možné nějakým způsobem odůvodnit cenový vývoj na trhu. Ale bez ohledu na to, co bylo odpovědné za cenový kolaps, vás samozřejmě zajímá, jak z něj můžete nejlépe těžit. Poté, co DAX otestoval svá tříletá minima, index opět vzrostl asi o 20 %.

Mnoho investorů již znepokojují poměrně vysoké ceny na akciových trzích, protože riziko ekonomické recese je stále reálnější. První tŕi březnové týdny roku 2020 nás přesvědčily ještě reálněji, ano, recese je tady.

Podle JPMorgan přijde recese nejpozději s koncem prvního pololetí 2020. Donald Trump podle agentury AP poprvé připustil 16.3.2020, že koronavirus by mohl v USA vyvolat recesi.

Jak lze ochránit své portfolio před klesajícími cenami?

Čtěte také >> Index DAX: Vše co musíte vědět o nejznámějším evropském indexu

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Jaký je nejlepší čas, kdy vstoupit na akciový trh během korekce?

Přestože je vysoce pravděpodobné, že se trh po finanční krizi opět zvedne, není důvod, proč byste měli nakupovat akcie bezprostředně po pádu akciového trhu. Navíc nikdo s jistotou nedokáže říct, kde se skutečně pokles zastaví. Ve většině případů, s výjimkou velmi krátkodobých havárií, trend následně testuje nové supporty po určitou dobu.

Často se vyplatí vstoupit na trh po znatelnější stabilizaci, která trvá alespoň 2 týdny. Racionálně umístěný stop-loss příkaz omezí vaše riziko. Protože jak jistě víte, zachování kapitálu je základem přežití na akciovém trhu a i základem pro vaše budoucí zisky.

Jakmile vstoupíte na trh, musíte čekat a sledovat, jak si vaše akcie vedou. Pokud následně chcete zvětšit své pozice s co nejmenším rizikem, otvíráte nové pozice, když staré jsou již v ziskové zóně.

3 americké akcie byste měli sledovat po korekci na trhu

Nikdo vám nemůže zaručeně říct, jak dlouho může korekce na trhu trvat. Ale pro vás jako investora se v první řadě vyplatí dvě věci: Zaprvé, mít připravený investiční kapitál a zadruhé vědět, do kterých akcií budete investovat.

Níže objevte 3 americké akcie, které byste měli během korekce sledovat zejména pro jejich vynikající vyhlídky.

Čtěte také >> 10 nejstabilnějších akcií: kvalitní akcie, které můžete držet navěky

3. Akcie Paypal (PYPL)

PayPal Holdings Inc (ISIN: US70450Y1038 – symbol: PYPL – měna: USD) provozuje platební systém, který se používá ke zpracování online nákupů a prodejů. Bývalá dceřiná společnost eBay, která je nesporným lídrem v online platbách, má nyní přes 286 milionů aktivních členských účtů v přibližně 200 zemích. Pokud nakupujete častěji na internetu, pravděpodobně přijdete s PayPal do styku.

Podobně jako společnosti zprostředkovávající kreditní karty, PayPal vydělává malé procento z každé jednotlivé transakce.

PayPal má rozhodující konkurenční výhodu oproti mnoha dalším platebním formám na internetu: počet klientů, kteří platbu v průběhu realizace stornují, je mnohem nižší než u konkurence. Tento konverzní kurz neboli míra dokončení transakcí, je u Paypal velmi vysoká – přibližně 87,5 %. Při platbě kreditní kartou je konverzní kurz přibližně 50 %.

Důvodem úspěchu PayPal je pravděpodobně především jednoduchá a pro klienty srozumitelná manipulace během placení. Například prostřednictvím funkce „One Touch“, nemusejí klienti znovu zadávat heslo a uživatelské jméno, pokud tato data již zákazník někdy předtím propojil se svým účtem v online obchodu.

Vysoká míra úspěšnosti samozřejmě přináší výhody i obchodníkům, kteří s platební možností Paypal dosahují vyššího obratu. Jen z tohoto důvodu bude Paypal stále větší konkurenci pro společnosti vydávající kreditní karty a potenciálně v budoucnosti ovládne většinu trhu.

Nakonec, kdo bude v následujících letech potřebovat plastové karty, pokud bude moc jednoduše a dokonce bezpečněji platit přes internet nebo svým smartphonem.

Graf akcie Paypal (PYPL)

Graf akcie Paypal (PYPL). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii Paypal.

Počátkem roku 2018 oznámila aukční a nákupní platforma Ebay svůj záměr postupně ukončit svůj vztah se svou dceřinou společností Paypal a v budoucnu navázat užší spolupráci s nizozemským poskytovatelem plateb Ayden. To rozhodilo mnoho investorů, protože více než 13 % PayPal pocházelo právě od Ebay.

Ukončení spolupráce s Ebay má však pro Paypal i pozitivní přínos. Společnost již není připoutaná ke své bývalé mateřské společnosti a může tak uzavírat nová partnerství – například s Amazonem. Vzhledem k meziročnímu růstu o 15 % až 20 % by měl být prodejní pokles rychle zarovnán.

Paypal je dokonce pro investory již mnohem lukrativnější než Ebay – se současnou tržní kapitalizací 107,39 miliard USD je PayPal již více než čtyřnásobně větší než Ebay s tržní kapitalizací ve výši 25,46 miliard USD.

Za současné korekce na tzích propadl PayPal o téměř 30 %, ovšem dostal se na své minimum teprve z ledna 2019, kdy po korekcích během přelomu 2018-2019 nabral býčí směr. Za poslední týdny akcie vzrostla o + 25 % a dostává se tak opět do růstového trendu.

Paypal těží především ze stále sílícího trendu v online nakupování a v posledních třech letech zaznamenal stabilní růst: tržby v průměru meziročně vzrostly o 19 % a zisky neúměrně vzrostly o 28 %.

Strategická partnerství se společností Google (Alphabet), hlavní bankou Wells Fargo, jakož i dvěma společnostmi vydávajícími kreditní karty Mastercard a Visa, pomohou společnosti PayPal pokračovat v rozšiřování svého podílu na trhu v příštích letech, a to i přes tvrdou konkurenci.

Akcie PayPal se mírně propadly z červencových maxim okolo 121 USD. Důvodem bylo snížení prognózy příjmů na rok 2019.

S přihlédnutím k současné recesi, s cenou akcie přibl. 87,52 USD činí tržní kapitalizace Paypal přibližně 107,39 miliard USD. Pro srovnání, Visa má v současné době tržní hodnotu 253,31 miliard USD, zatímco MasterCard je ohodnocena přibližně na 227 miliard USD. PayPal má však potenciál podobného ocenění dosáhnout poměrně rychle.

Nicméně ani za současnou cenu už se nejedná o malou společnost. Akcie je vhodná pro dlouhodobě orientované investory, kteří by měli otevřít pozici při ceně těsně nad 90 USD, což je právě nyní.

2. Akcie Facebook (FB)

Akcie sociální sítě Facebook (ISIN: US30303M1027 – symbol: FB – měna: USD) zaznamenala v posledních letech působivý vzestupný trend, přestože se společnost potýkala s řadou skandálů způsobených zejména datovými úniky. Z ceny přibližně 18 USD na nejnižší úrovni dosáhly akcie v polovině roku 2017 ceny přes 218 USD, což je více než 1 000% nárůst. Mnoho investorů dlouhodobě podceňovalo akcie Facebooku.

CEO a zakladatel společnosti Mark Zuckerberg však zvládl působivý výkon: dokázal transformovat stránku určenou pro zábavu znuděných studentů jedné americké univerzity na druhou největší internetovou společnost na světě hned po Alphabet (Google).

Přibližně pět let poté, co Facebook dosáhl jedné miliardy uživatelů, počet měsíčně aktivních uživatelů překročil v roce 2017 hranici 2 miliard a v současné době dosahuje přibližně 2,4 miliardy. Navíc Facebook dokáže generovat stále větší příjem z již existující zákaznické základy.

A podle Marka Zuckerberga není 2 miliardový milník zdaleka poslední, které chce společnost dosáhnout. Deklarovaným cílem Zuckerberga je do roku 2030 nejméně 5 miliard aktivních uživatelů měsíčně.

Facebook v posledních letech přinesl působivé výsledky. Za poslední tři roky vzrostly tržby v průměru o 42 %, zatímco zisky v průměru vzrostly o 43 %. Za rok 2018 byly hlášeny výnosy ve výši 55,8 miliardy USD a výnosy na akcii ve výši 7,57 USD. Ve druhém čtvrtletí roku 2019 dosáhla online síť zisku přes 2,6 miliardy USD, což je zhruba o polovinu méně než v předchozím roce.

Tento propad byl zapříčiněn zejména další finanční zátěží 2 miliard USD na pokuty z vyšetřování FTC ohledně úniku osobních údajů. Facebook souhlasil s tím, že zaplatí FTC pokutu 5 miliard USD, aby bylo ukončeno vyšetřování. 3 miliardy USD byly zaplaceny již v 1. čtvrtletí. Ve 2. čtvrtletí společnost také zaplatila více než 1,1 miliardu USD kvůli vyšším daním v důsledku nového soudního sporu.

Mezitím se tržby ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšily o 28 % na 16,6 miliard USD. Pro rok 2019 očekávali analytici mírný pokles zisku kvůli sankcím. V roce 2020 lze však očekávat nárůst zisku na akcii na 9,47 USD.  Poměr cen zisků je aktuálně na hodnotě 20,28.

Graf akcie Facebook (FB)

Graf akcie Facebook (FB). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii Facebook.

Společnost může postupně vytvářet další velmi lukrativní zdroje příjmů: vedle Facebooku Zuckerberg vlastní další prosperující produkty. Jedná se o komunikační platformu WhatsApp s více než 2 miliardami aktivních uživatelů a online službu pro sdílení obrázku a videí Instagram s více než 2,1 miliardou aktivních uživatelů.

V nadcházejících letech se počítá se zpoplatněním těchto produktů (například formou cílené reklamy).

Zatímco jiným sociálním sítím, jako jsou Twitter a Snap, se nedaří přilákat nové uživatele, uživatelská základna tří služeb Facebook, WhatsApp a Instagram stále roste působivým tempem. Všechny tři již patří mezi největší sociální sítě na světě.

Je těžké odhadnout, jak obrovský ziskový potenciál zde stále leží. Lze však předvídat jednu věc: zkušenosti získané z marketingu Facebooku pomohou zajistit, aby další 2 produkty společnosti brzy generovaly zisk svým akcionářům prostřednictvím chytré marketingové strategie.

Facebook nedávno zveřejnil plány na zavedení vlastní kryptoměny s názvem „Libra“. Zuckerberg chce začít s vývojem příští rok. Kryptoměna je, podobně jako bitcoin, založená na takzvané technologii blockchain.

Čtěte také >> Nejlepší čínské akcie a ETF v roce 2022

Libra by měla být navázána na několik měn. Převody by měly přes internet probíhat bezplatně a instantně. Regulátoři a politici však stále vidí mnoho otázek okolo Libry jako kritických nebo zavádějících a oznamují rozsáhlá kontrolní opatření. Proto je stále ve hvězdách, zda Facebook Libru skutečně spustí, a pokud ano, jak přínosné to pro společnost skutečně bude.

I přes momentální propady na trzích způsobené pandemií koronaviru je aktuální cena akcií Facebook kolem 153,35 USD. Během jednoho měsíce ztratily akcie FB více než 30 %, i přesto jsou to minima teprve z konce ledna 2019, kdy tehdy propadly akcie dokonce o více než 40 %, z hodnoty 210 USD za akcii na 123 USD za akcii, aby se poté odrazily až na hodnotu 222 USD za akcii, což byla hodnota akcií z ledna 2020.

Během posledních týdnů ceny akcií vzrostly o +25 % a dostávají se tak opět do růstového trendu.

1. Akcie Waste Management (WM)

Poslední akcií na našem seznamu lze považovat za anticyklickou a defenzivní investici. To znamená, že tato společnost by neměla být silně ovlivněna potenciální recesí.

Waste Management Inc (ISIN: US94106L1098 – symbol: WM – měna: USD) se konkrétně zabývá likvidací a recyklací odpadu. Podle předpokladu by se do roku 2050 měla produkce globálního odpadu zvýšit až o 70 % na neuvěřitelných 3,4 miliard tun ročně. Podle nadace Ellen MacArthuré v oceánech každý rok přibude přibližně 8 milionů tun plastů.

Problémy samozřejmě způsobují nejen plastové odpady, ale také mnoho dalších materiálů, které je obtížné nebo nemožné rozložit. Aby se snížilo množství odpadu, musí být kromě optimalizace obalů zvýšena především míra recyklace.

Waste Management je jedním z předních společností v tomto odvětví. Společnost kótována na burze NYSE v New Yorku byla založena v roce 1968 a je zařazena do akciového indexu S&P 500. Její hlavní činností je sběr, likvidace a recyklace odpadu všeho druhu. Klienty společnosti jsou soukromé domácnosti, města i průmysloví zákazníci.

Pouze americký trh s domácím odpadem má objem kolem 60 miliard USD. Velké části tohoto trhu dominuje Waste Management, protože společnost je zdaleka největší společností na odstraňování odpadů v USA s ročním obratem 13 miliard USD. Hlavní konkurent Republic Services je jen asi poloviční.

Pro nové potenciální konkurenty navíc existují vysoké překážky při vstupu na trh, protože podnikání v této oblasti je extrémně kapitálově náročné. Likvidační zařízení a vozidla, sběrná místa odpadu a skládky vyžadují obrovský vstupní kapitál. Také legislativní požadavky na otevření a provoz skládek a spaloven jsou velmi náročné.

Oproti tomu ziskové marže za služby jsou vysoké odpovídajícím způsobem. Navíc společnosti zpracovávající odpad nedávno velmi těžily z toho, že Čína již odmítá zpracovávat plastový odpad z USA.

Graf akcie Waste Management (WM)

Graf akcie Waste Management (WM). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii Waste Management.

Waste Management dokázal za poslední tři roky zvýšit prodej v průměru o 5 %. Současně s tím se zisky na akcii vyšplhaly v průměru o 18 %. V poslední době růst výnosů dokonce zrychlil.

Po dobu 16 po sobě jdoucích let dividenda neustále roste, a proto je Waste Management jedním z nejsilnějších plátců dividend na trhu. V současné době je rozdělena čtvrtletní dividenda ve výši 0,512 USD na akcii, která se promítá roční sazbou přibližně 2,05 USD. Současná cena akcie je 98,61 USD.

Kromě toho společnost avizovala program zpětného odkupu akcií ve výši 1 miliardy USD, který nahradí již dokončený program zpětného odkupu akcií z roku 2018.

Waste Management má všechny vlastnosti, které by měla mít proticyklická společnost. Na podzim roku 2018 společnost nebyla prakticky ovlivněna korekcí na akciovém trhu. Současná hysterie na trzích způsobená pandemií koronaviru způsobily propad akcie přibližně o 22 %, ceny akcií WM se propadly na svá minima z února roku 2019, avšak celkově nejde u této akcie o nijak dramatický propad. Za poslední týdny nabrala růst kolem +10 % a znovu míří vzhůru.

Waste Management má velmi stabilní obchodní model v podniku, který bude vždy potřebný. To je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů, proč nedávno i Bill Gates investoval do akcií společnosti 50 miliard USD a se svou ženou nyní vlastní více než 7 % celkového počtu akcií.

Společnost je vhodná především pro konzervativní, dlouhodobě orientované investory nebo pro diverzifikaci portfolia v turbulentních dobách na akciových trzích.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart