Nicméně jedná o vysoce rizikovou formu investování a předtím, než začnete riskovat reálné peníze, měli byste znát všechny aspekty a rizika, které s sebou obchodování CFD nese.
V následujícím článku naleznete podrobného průvodce obchodováním CFD, ve kterém naleznete vše, co potřebujete znát než začnete s CFD obchodova
Co je CFD?
CFD (Contract for difference) je smlouva mezi dvěma stranami, které se zavazují zaplatit rozdíl mezi otevírací cenou a uzavírací cenou určitého trhu nebo aktiva. Je to tedy způsob, jak spekulovat o pohybu cen, aniž by investor vlastnil skutečné aktivum.
Výkonnost CFD odráží podkladové aktivum. Zisk a ztráta se stanoví, když se hodnota podkladového aktiva posouvá ve vztahu k pozici otevírací ceny. Při obchodování s CFD nevlastníte aktivum, s nímž se obchoduje. Spekulujete pouze o pohybu cen nahoru nebo dolů.
Jak funguje CFD
Nyní chápete, jaké jsou smlouvy o rozdílech, je čas podívat se, jak fungují. Zde vysvětlíme čtyři klíčové koncepty obchodování CFD: spready, velikosti transakcí, doba trvání a zisk / ztráta.
1. Spready a provize = Ceny CFD jsou kótovány ve dvou veličinách: kupní cena a prodejní cena. Prodejní cena (nebo bid cena) je cena, za kterou můžete otevřít krátkou pozici CFD. Kupní cena (nebo ask cena) je cena, za kterou můžete otevřít dlouhou pozici CFD. Prodejní ceny budou vždy mírně nižší než aktuální tržní cena a kupní ceny budou mírně vyšší. Rozdíl mezi oběma cenami se označuje jako spread. Většinu času jsou náklady na otevření pozice CFD pokryty ve spreadu: to znamená, že nákupní a prodejní ceny budou upraveny tak, aby odrážely náklady na provedení obchodu.
2. Velikost transakce = CFD se obchoduje ve standardizovaných smlouvách. Velikost individuální smlouvy se liší v závislosti na podkladovém aktivu, ke kterému je kontrakt vztažen. Stříbro se například obchoduje na komoditních burzách v objemu 5000 trojských uncí na 1 lot. CFD na stříbro má stejnou hodnotu. U akcií CFD je velikost smlouvy obvykle reprezentativní pro jednu akcii ve společnosti, kterou obchodujete. Chcete-li otevřít pozici, která napodobuje nákup 500 akcií HSBC, zakoupíte 500 smluv HSBC CFD.
3. Doba trvání = Většina obchodů CFD nemá žádné pevné nastavení expirace platnosti. Místo toho je pozice uzavřena umístěním obchodu v opačném směru, než který byl otevřen. Pokud si držíte pozici CFD otevřenou po uplynutí denního cut-off času (obvykle o 10:00 hod. Britského času, i když se to může lišit pro mezinárodní trhy), bude vám účtován poplatek za noc (tzw. swap), který se vztahuje velikosti pozice.
4. Zisk a ztráta = Pro výpočet zisku nebo ztráty z CFD obchodu vynásobíte vypočtenou velikost pozice (celkový počet smluv) hodnotou každé smlouvy (vyjádřenou na bod pohybu). Pak vynásobte tento údaj rozdílem v bodech mezi cenou, kdy jste otevřeli smlouvu a kdy jste ji uzavřeli. Pro úplný výpočet zisku nebo ztráty z obchodu byste také odečetli veškeré poplatky.
Na jakých trzích se CFD obchoduje
Smlouvy o rozdílech lze použít k obchodování mnoha podkladových aktiv včetně veřejně obchodovatelných fondů (ETF).
CFD se obchodují na tzv. OTC trzích. Jedná se o sítě zprostředkovatelů, kteří organizují tržní poptávku a nabídku CFD. Kontraky tedy nejsou obchodovány na významných burzách, jako je například New York Stock Exchange (NYSE). Jedná se spíše o smlouvu mezi klientem a brokerem, kteří se zavazují vyrovnat rozdíl mezi počáteční hodnotou kontraktu a jeho výstupní hodnotou.
Jaké jsou výhody a nevýhody obchodování CFD
Každý investiční instrument je velmi specifický a každý investor se musí sám rozhodnout, který z nich sedí nejlépe jeho mentálnímu profilu, výši kapitálu na účtu a investičnímu záměru.
CFD je velmi specifické aktivum, které má celou řadu výhod, ale i nevýhod.
Seznam nejtransparentnějších zástupců z obou skupin naleznete níže:
Výhody obchodování CFD
- Vyšší páka
- Globální přístup na trh z jedné platformy
- Profesionální provedení bez poplatků
- Žádné požadavky denního obchodování
- Rozmanitost obchodních příležitostí
Nevýhody obchodování CFD
- Placení spreadu
- Slabá regulace CFD
- Možnost margin call
Rozdíl mezi market makerem a ECN brokerem
Market maker a ECN broker jsou 2 nejtypičtější brokerské modely při obchodování CFD.
ECN broker
Pokud obchodujete s brokerem ECN, vaše příkazy jsou odeslány přímo za nejlepší cenu nabízenou poskytovatelem likvidity bez cenové manipulace od brokera. Pokročilá cenová agregace znamená vyšší cenovou transparentnost, nižší nebo užší cenové rozpětí, žádné skluzy a nejrychlejší možné provedení obchodu. Obchody se dodávají přímo do nejlepší dostupné ceny bez zásahu market makera. Na rozdíl od fixních spreadů, které nabízejí někteří market makeři, se spready liší u jednotlivých aktiv.
Market maker
Druhým typem makléře je tvůrce trhu. Na rozdíl od makléře ECN, který dodává objednávky přímo poskytovateli likvidity, který nabízí nejlepší cenu, může být tvůrce trhu více motivován, aby vám v důsledku střetu zájmů nenabízel nejlepší dostupnou cenu. Market makeři v podstatě vytváří simulaci trhu na své platformě, na které nemáte přímý přístup k podkladovému aktivu.
Čtěte také: Jak vybrat brokera v roce 2020? 10 tipů pro začínající investory a tradery
Jako protistrana obchodu zpravidla funguje samotný broker. Jinými slovy, vždy, když prodáváte, broker od vás nakupuje a naopak. Jelikož se již z principu jedná o střed zájmů, nabízí se u tohoto obchodního modelu možnost cenové manipulace ze strany brokera.
Dočtěte se více o tom, jaký je rozdíl mezi Market makerem a ECN brokerem.
Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?
Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.
10 obchodních tipů pro obchodování CFD
1. Použijte příkazy stop-loss
Pokud chcete slyšet náš nejužitečnější tip obchodování CFD, je to toto: ujistěte se, že omezujete potenciální ztráty prostřednictvím příkazů stop-loss nebo dokonce garantovaných příkazů stop-loss.
2. Obchodujte napřed na demo účtu
Než se do toho pustíte, doporučujeme také začít svou obchodní kariéru CFD s demo účtem. Pokud tedy chcete otestovat naše tipy pro obchodování s CFD zdarma, než začnete riskovat skutečné peníze, je to dobrý začátek. Zkuste si napřed otestovat, jak fungují vaše investiční strategie.
3. Vzdělávejte se
Pochopte, co děláte, a to jak z hlediska základů obchodování s CFD, tak i z hlediska vaší konkrétní investice. Nezačínejte tedy investovat dříve, než budete rozumět principům daného trhu. Neočekávejte také, že můžete být specialistou ve všech třídách aktiv nebo na všech trzích. Vyberte si malý počet instrumentů a držte se jich.
4. Omezte pákový efekt
Můžete použít pákový efekt, ale pokud máte možnost, zvažte snížení pákového efektu na úroveň, která je přijatelná pro váš profil tolerance rizika.
5. Otevírejte pozice úměrné velikosti vašeho účtu
Pákový efekt je dobrý sluha, ale zlý pán. Vždy se ujistěte, že na daný obchod riskujete předem stanovenou výši kapitálu, která v případě ztrátového obchodu nezruinuje váš účet.
6. Proveďte vlastní analýzy
Neboli – důvěřuj, ale prověřuj. Investiční tipy či rady jsou dobré pro inspiraci. Nicméně za své obchody jste nakonec zodpovědní pouze vy. Ve vašem vlastním zájmu byste tedy měli provádět důkladné analýzy trhu, než provedete obchod. Základními přístupy k analýze jsou 2 – technická a fundamentální.
7. Obchodní strategie je základ
Nezapomeňte nastavit strategii pro každý obchod, než jej otevřete. Měli byste například vědět, kde uzavřít scénáře nejlepšího i nejhoršího případu. Přemýšlejte o možných scénářích, jak může vaše investice fungovat. Co se stane, když se podkladová cena zvýší o 5%? Co když klesne o 5%? 10%? 50%? Můžete si dokonce připravit stůl jako náš pákový efekt.
8. Po ztrátovém obchodě se držte své strategie
Ujistěte se, že po ztrátovém obchodě nezačnete obchodovat mimo svoji investiční strategii. Vaše emoce jsou při tradingu váš největší nepřítel. Stanovte si pravidla a držte se jich, ať se děje cokoliv.
9. Očekávejte “deštivé dny”
Budou dny, kdy trh půjde proti vám a vy realizujete sérii ztrátových obchodů. Vždy mějte na svém účtu dostatek kapitálu, abyste si byli jisti, že můžete vydělat ztracené peníze zpět, aniž byste riskovali margin call.
10. Nevkládejte všechna “vejce do jednoho košíku”
Investice CFD vám mohou pomoci dosáhnout široké škály trhů a aktiv, takže existuje dostatečná příležitost k diverzifikaci. Můžete diverzifikovat svůj kapitál mezi více podkladových aktiv. jinými slovy: nespoléhejte se na výdělek z jednoho zdroje. Obchodování CFD může mít za následek skutečně volatilní výnosy, ujistěte se, že to není váš jediný zdroj příjmů.
Jaké CFD obchodovatU LYNX je možné obchodovat CFD na téměř všechna podkladová akcie po celém světě.
Jak vybrat tu správnou investici? Odpověď na tuto otázku by měla cenu zlata. Nikdo nedokáže předvídat budoucnost a nikdo neví, jak se trhy v budoucnosti budou vyvíjet. Do čeho chcete investovat musíte vědět hlavně vy sami. Existují určité techniky oceňování akcii, modely fundamentální analýzy nebo nástroje analýzy technické.
Vše slouží jednomu účelu – najít ten správný titul, který se vydá požadovaným směrem. Sepsali jsme pro vás několik tipů jakožto úvod do technické analýzy, kterou můžete použít pro výběr správné akcie. Případně se můžete nechat inspirovat tím, jak vybírají akcie tzv. investiční guru, kteří na akciových trzích dlouhodobě profitují.
Kde se inspirovat na investice do CFD?
Níže je několik webů, které považuji za velmi užitečné pro každého investora obchodujícího CFD.
- Kurzy & Grafy akcií a indexů na webu LYNX – Historické grafy i aktuální kotace, včetně podstatných klíčových fundamentálních dat.
- Blížící se kvartální výsledky firem na webu LYNX – Získejte přehled, které společnosti budou v nejbližší době zveřejňovat své kvartální výsledky (earnings), které mají zpravidla vliv na pohyb cen akcií.
- Blížící se dividendy na webu LYNX – Objevte, které akcie se blíží svému ex-dividend date, což je klíčové datum pro získání dividendy od dané společnosti.
- IPO kalendář na webu LYNX – Objevte, kdy která společnost vstupuje na burzu a které IPO už proběhly
- Otevírací doba burz na webu LYNX – Zjistěte, kdy je možné obchodovat na vašich oblíbených trzích.
- Burzovní prázdniny na webu LYNX – Mějte přehled, kdy jsou burzy uzavřené.
- Úrokové sazby centrálních bank na webu LYNX – Mějte přehled o aktuálních úrocích centrálních bank jako jsou FED, ECB, BoJ, Boe či PBC
- Investopedia – Jak název napovídá – slouží jako Wikipedie pro investiční svět. Nabízí detailní vysvětlení všech investičních pojmů.
Obchodování CFD prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers