Po představení futures kontraktu na americký index Dow Jones zvaného Dow Jones Futures (YM) se budeme věnovat dalšímu z hlavních amerických akciových indexů a to S&P 500. V článku bude představena historie futures na S&P 500 a také podrobnosti pro obchodování těchto futures.

S&P 500 futures

Futures kontrakty e-mini S&P 500 (ES) patří mezi nejobchodovanější a nejlikvidnější futures kontrakty na světě a proto si zaslouží detailnější rozbor. Podkladem futures kontraktu je S&P 500 index, který zahrnuje 500 amerických akcií a díky své šíři je často využíván jako měřítko vývoje celého amerického akciového trhu.

V roce 1997 byl futures kontrakt ES představen burzou Chicago Mercantile Exchange (CME) jakožto substitut ke kontraktu S&P 500 (SPX), který byl pro menší tradery nedostupný kvůli vysokému multiplikátoru. Původní futures kontrakt představený již v roce 1982 měl multiplikátor 500. Tyto futures byly fyzicky obchodovány na pitu burzy v Chicagu.

Za účelem zvýšení likvidity a atraktivnosti pro širokou veřejnost byl představen kontrakt e-mini S&P 500 (ES), jehož multiplikátor nabývá hodnoty 50 a je obchodován zcela elektronicky prostřednictvím systému Globex. Pro zajímavost, po představení S&P 500 futures e-mini se CME rozhodla pro změnu multiplikátoru u původního velkého kontraktu SPX na 250, aby o něj investoři zcela neztratili zájem.

Oba kontrakty ES i SPX stále existují bok po boku a původní kontrakt je stále obchodován během amerických obchodních hodin na pitu. Nicméně objemy těchto obchodů jsou nesrovnatelně menší v porovnání s objemy obchodů futures kontraktů S&P 500 futures e-mini.

ES – Nejobchodovanější futures na S&P 500 index

Ale zpět k aktuální situaci. Trh s futures kontraktem e-mini S&P 500 je vysoce likvidní, jelikož zde působí obě hlavní skupiny investorů – profesionálové (finanční instituce) i retailoví tradeři. Kontrakt se obchoduje 23 hodin denně, 5 dní v týdnu. Denní volume (objem obchodů) přesahuje hranici milionu zobchodovaných kontraktů. Vzhledem k tomu, že je na trhu neustále hojná nabídka i poptávka, není problém vždy ochránit své pozice pomocí stop-loss. Pokud se stane v Asii během noci, kdy evropští tradeři většinou ještě spí, nějaká nečekaná událost, která by výrazně pohnula s cenou proti očekávanému pohybu, stop-loss vykoná svou práci a minimalizuje ztráty.

Vzhledem k tomu, že se futures kontrakty e-mini S&P 500 obchodují ve dne i v noci, je možné neustále mapovat vývoj cen amerických trhů. Evropské akciové trhy otevírají v 9:00 a vodítkem pro jejich otevírací cenu může být právě vývoj na americkém trhu. To je také důvod, proč jsou americké trhy často napřed oproti evropským.

Kontrakt ES si užívá vysoké likvidity. Mimo běžné obchodní hodiny se počet kontraktů na straně nabídky i poptávky stále pohybuje mezi 100 a 200 kontrakty. Po otevření amerických burz v 15:30 se pak průměrný počet kontraktů na obou stranách navyšuje až na 500 kusů.

E-mini S&P 500 futures (ES) graf

Graf futures kontraktu E-mini S&P 500 futures (ES). Zdroj: LYNX Trading.

Obchodování futures na S&P 500

Stejně jako u futures na index Dow Jones (YM) i e-mini kontrakty na index S&P 500 se obchodují v tříměsíčních cyklech s expirací třetí pátek v březnu, červnu, zaří a prosinci. V případě, že investoři chtějí držet pozici v indexu i nadále, tak dochází k rollover, které probíhají obvykle druhý čtvrtek expiračního měsíce, tedy 8 dní před expirací.

Kontrakt s dobíhající expirací již není považován za tzv. “front kontrakt” a zvyšuje se likvidita na následujícím kontraktu, zatímco objem obchodů na expirujícím kontraktu klesá.


E-mini S&P 500 futures mají multiplikátor 50, což znamená, že každý bod indexu má hodnotu $50. Zvýšení indexu o bod tedy odpovídá změně zisku či ztráty o $50. Nejmenší možný pohyb kontraktu (tzv. tick) představuje hodnotu 0,25 bodu, což je ekvivalent $12,50.

Souhrn klíčových informací je v tabulce níže:

Kontrakt S&P 500 future
Symbol ES
Burza GLOBEX
Měna USD
Expirační měsíce
březen, červen, září, prosinec
Obchodní hodiny 0:00 – 22:15, 22:30 – 23:15,
5 dní týdně
Velikost ticku 0,25 bodu
Multiplikátor 50
Počáteční marže $ 3 675
Udržovací marže $ 5 850
Chcete více informací o obchodování futures u LYNX? Klikněte zde

Klikněte zde pro více informací o kontraktu E-mini S&P 500 futures.

Celkově vzato, futures kontrakt e-mini S&P 500 má vše, co si trader může přát – vysokou likviditu, rozsáhlé obchodní hodiny a podkladové aktivum spolehlivě reflektující vývoj amerického akciového trhu. Neexistuje žádný podobný futures kontrakt, který by toto všechno splňoval. To je důvod, proč je kontrakt e-mini S&P 500 nejoblíbenějším futures pro nespočet obchodníků po celém světě.

 

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Obchodování futures prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Produktové informace:

Key Information Document (KID): Futures CME Group na Akciové Indexy (19. 5. 2023); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/cz-key-information-document-equity-index-futures.pdf

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart