EBITDA a EBIT – silné nástroje pro ocenění společnosti

EBIT a EBITDA jsou široce využívány investory pro výpočet hodnoty společností. Nicméně jejich význam a využití není spoustě lidem znám.

Nevýhody a rizika těchto ocenění se téměř nedají nalézt. Výpočet EBIT a EBITDA je způsob, jak získat představu o hodnotě společnosti. Jedná se o alternativy k ziskovosti, přičemž finanční náklady nejsou do vzorce zahrnuty.

EBIT a EBITDA - silné nástroje pro ocenění společnosti

Co je EBITDA?

EBITDA je zkratka pro Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization, což se do češtiny překládá jako zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací.  Jedná se o ukazatel hrubého zisku s odečtením režijních nákladů společnosti. EBITDA je široce používanou metrikou ziskovosti společnosti a lze ji použít k porovnání společností vůči sobě či vůči průměru průmyslu. EBITDA se používá jako míra ocenění společnosti včetně dluhů. Toto ocenění je často využíváno soukromými investory k oceňování potenciálních kandidátů na akvizici a jejich refinancování.

Jak vypočítat EBITDA? 

  1. Začněte s čistým ziskem (ztrátou)
  2. Přičtěte úrokové náklady
  3. Přičtěte zaplacené daně
  4. Přičtěte odpisy (hmotného majetku)
  5. Přičtěte amortizaci (snížení hodnoty nehmotného majetku)

Co je EBIT?

EBIT je zkratka pro Earnings Before Interest and Taxes, což se do češtiny překládá jako zisk před úroky a daněmi. Jedná se o měřítko provozního zisku před odečtením úroků a daní. EBIT tedy na rozdíl od EBITA ve svém výpočtu nezahrnuje odpisy a amortizaci.

Výpočet EBIT

Výpočet EBIT a EBITDA je téměř totožný. Do vzorce však nepřidáváme náklady na odpisy a amortizaci. Výsledkem je, že EBITDA je vždy vyšší než EBIT.

Původ EBITDA a EBIT

EBITDA a EBIT pocházejí z USA a Velké Británie. EBIT je již dlouho populárním způsobem, jak provést výpočet agnostiky pro strukturu financování. Provozní výsledek již není závislý na výplatě úroků.

EBITDA zahrnuje navíc náklady na odpisy a amortizaci. Důvodem je skutečnost, že pro mnohé společnosti neposkytují náklady na odpisy a amortizaci pravdivý obraz o investicích, které musí společnost udělat, aby si udržela pozici na trhu.

Tato metoda se stala velmi populární v době internetové bubliny, kdy společnosti chtěly schválit vysoké ocenění prostřednictvím jiných oceňovacích technik.

Výhody a nevýhody EBITDA a EBIT

EBITDA a EBIT neberou v úvahu financování společnosti. Tento výpočet proto musí být stále prováděn odděleně. Výhodou je, že se společnost může plně zaměřit na své výsledky. To je však také riziko.

Každá společnost je jiná a může být tedy financována odlišným způsobem. Například společnosti se stabilnějšími zisky mohou mít větší dluhy, a proto mohou být atraktivnější investicí.

Tato metoda analýzy funguje dobře pro soukromé investory, protože financování v případě převzetí společnosti je obvykle kompletně přepracováno.

Výhody a nevýhody EBITDA a EBIT

Největší diskuze probíhá kolem odpisů a amortizace. Optimističtí analytici často využívají pouze EBITDA. Problém však je, že společnosti nejsou dlouhodobě životaschopné bez nových investic. Nové kapitálové výdaje jsou potřebné k tomu, aby hodnota společnosti zůstala stejná.

Tyto kapitálové výdaje se nemusí rovnat odpisům a amortizaci, ale téměř nikdy nejsou nulové. Skrytí těchto velmi reálných nákladů je proto největším problémem.

Tato kritika je vyjádřena, mimo jiné, dobře známými investory, jako je Warren Buffett, a je proto něčím, co je třeba pozorně sledovat.

Příkladem je časté používání EBITDA marže, které se mohou rychle jevit atraktivními, protože nezahrnují celou řadu nákladů. Je pravda, že marže EBITDA se v krátkodobém horizontu rovná částce, kterou jsou společnosti schopny zaplatit například v úrocích.

V delším časovém horizontu však musí být vynaloženy investice, aby si společnost zajistila svoji existenci. Například musí dojít k produkci nových výrobků, aby společnost zůstala atraktivní pro zákazníky.

EBITDA a EBIT v obchodní platformě LYNX

V obchodní platformě LYNX TWS můžete EBITDA a EBIT snadno najít mezi dalšími finančními údaji. To lze provést kliknutím pravým tlačítkem myši na danou akcii v tomto případě akcii Apple a následně vybrat základní hodnoty.

Zde najdete mnoho esenciálních informací o společnosti. To pomáhá investorům v ocenění společnosti. Kromě finančních klíčových údajů zde můžete také najít očekávání analytiků a popis obchodních aktivit

Výpočet obou ukazatelů může poskytnout zajímavý pohled na konkrétní společnost, ale lze s ním manipulovat stejně jako s čistým ziskem. Samy o sobě rozhodně nestačí k posouzení společnosti.

Je užitečné kombinovat různé ukazatele a pohledy pro vytvoření relevantního obrazu o situaci ve společnosti. Můžete se podívat také na solventnost, likviditu nebo ziskovost.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Investování na burze v roce 2021: Velký návod, jak začít investovat!

Vše o investování na burze. Co je investice? Kdo je investor? Zjistěte, do čeho a jak investovat! Poznejte, jak investovat do akcií a dalších instrumentů.

Číst dále

Cena zlata v roce 2021– dočkáme se rekordního růstu?

Co hýbe cenou zlata v roce 2021? Co nám napoví technická a fundamentální analýza? Aktuální graf ceny zlata, vývoj kurzu i sezónnost. Vše co musíte vědět! ✅

Číst dále

Day trading: Vše, co musíte znát + 7 extra tipů pro vaše lepší intradenní obchodování!

✅ Co je day trading? Jaké jsou výhody a nevýhody intradenního obchodování? Které trhy obchodovat? 7 extra tipů, které zlepší vaše obchodování ještě dnes!✅

Číst dále

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Více:
Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05