Investiční svět dle Warrena Buffetta

Kdo by ho neznal? Člověk, který je bezpochyby ztělesněním spojení investiční guru, Warren Buffett. A právě o něm budou následující dva Guru články. Za posledních deset let vzrostla cena akcií jeho společnosti Berkshire Hathaway o obdivuhodných 150 %. Pro porovnání, index S&P 500 ve steném období vzrostl o 75 %. Warrenu Buffettovi se podařilo ve 43 ze 44 let překonat výkonností Berkshire index S&P 500. Předpokládejme, že je rok 1964, vy máte 1 000 dolarů a už nějaký čas sledujete Warrena Buffetta – kdybyste teď všechny tyto peníze investovali do Berkshire Hathaway a drželi je až do dnes, tak bych vám mohl pogratulovat k vašim milionům, protože hodnota vaší investice by vzrostla na 11,6 milionů dolarů.

Níže je na logaritmické ose zobrazeno, na kolik byste zhodnotili svých 1 000 dolarů podle roku, ve kterém byste je investovali do Berkshire Hathaway. Naskýtají  se otázky: Jak může být investiční společnost Warrena Buffetta tak úspěšná? A co je ještě důležitější, co byste měli dělat, abyste byli stejně úspěšný jako Warren Buffett?

Benjamin Graham a Warren Buffett

Možná se divíte, proč nebyl nejznámější investiční guru Buffett diskutován jako první. Kdybychom se jej samotného zeptali tuto otázku, s vysokou pravděpodobností by sám byl rád, že se pozornost věnovala nejprve Benjaminu Grahamovi. Život těchto investičních legend je značně provázaný. Dříve než se Buffett stal slavným investorem, vystudoval univerzitu, kde Graham přednášel a poté byl zaměstnán v Grahamově firmě. Jak jste se mohli dočíst v prvním článku o Grahamovi, Buffettův obdiv k tomuto investorovi byl tak hluboký, že svého syna pojmenoval Graham. Buffettova investiční filozofie je také v mnoha ohledech v souladu s tou Grahamovou.

Stěžejním bodem investičních strategií obou mužů je, že kupují akcie pouze, pokud je jejich čistá hodnota (hodnota společnosti vypočítaná diskontováním všech budoucích cash flow přepočtená na jednu akcii) nad aktuální tržní cenou. To znamená, že hodnota společnosti je vyšší než říká trh.

Oba se na míle distancují od termínu „spekulanti“. Spekulanti se honí za krátkodobými zisky ve světě rychlých peněz. Naopak Buffett zastává přesvědčení, že dosahování nadprůměrných výsledků je možné pouze po hloubkové analýze společnosti a také je zapotřebí pořádná dávka trpělivosti a disciplíny. Skupina investorů okolo Grahama a Buffetta je proto nazývána jako hodnotoví investoři. Hledají vnitřní hodnotu společnosti a poté ji drží ve svém portfoliu po dlouhou dobu.

Velký rozdíl mezi Grahamem a Buffettem spočívá v tom, že pro Buffetta je disciplína a odhodlání o mnoho důležitější. Zatímco Graham po několika letech vybíral zisky a reinvestoval je do dalších společností, Buffett investuje s myšlenkou, že už nikdy z této pozice nevystoupí. Pokud výhled společnosti zůstává pozitivní a myslí si, že má společnost budoucnost, akcie neprodá.

Buffett se příliš nespoléhá na diverzifikaci, ale více upřednostňuje investice do několika málo sektorů a firem. Tyto sektory musí splňovat základní podmínky – musí být vždy potřebné a musí být lehké jim porozumět.

Atraktivní akcie podle Warrena Buffetta

Následovat strategii Benjamina Grahama je výrazně snadnější díky tomu, že napsal vlastní knihu se všemi svými investičními metodami. Co se týče Buffetta, můžeme si aspoň pročíst knihu „Buffettologie“, kterou sice nenapsal on, nýbrž jeho dcera Marry Buffettová. Níže je několik zajímavých bodů vypíchnutých z této knihy.

 • Společnosti musí být předvídatelné a pochopitelné. Když Buffett nějaké společnosti nerozumí, tak ji zkrátka nekoupí. Znamená to, že neinvestuje např. do technologických firem, ale na druhou stranu se více zaměřuje na výrobce spotřebitelského zboží jako plenky, nealkoholické nápoje, zmrzliny a holicí strojky.
 • Vyhněte se společnostem s velkými kapitálovými výdaji nebo velkými výdaji na výzkum a vývoj. Další důvod proč nezahrnout do portfolia technologické akcie.
 • Nevyhýbá se ani finančním institucím, které jsou pro něj i přes vysoký dluh zajímavé, protože jsou téměř nedotknutelné trhem.
 • Najděte společnosti, které mohou růst nákladů promítnout do cen za účelem zachování stejných ziskových marží.
 • Společnosti by měly mít silný management, který není závislý na jedné osobě.
 • Společnosti, které kupují zpět své akcie (buyback). Je to jasná známka toho, že společnost považuje své vlastní akcie jako skvělou investici do budoucna. Jinými slovy společnost dává signál, že akcie její akcie jsou aktuálně na trhu oceněny nízko.
 • Buffett se drží dále od společností s negativním cash flow a od společností, které musí dělat velké investice, aby zůstaly nad vodou.

Právě jste si mohli pročíst, co zahrnuje investování dle investiční filozofie Warrena Buffetta. S kombinací vlastního úsilí a filozofií Benjamina Grahama a Warrena Buffetta již máte ve své mysli všechno potřebné, abyste se stali úspěšnými hodnotovými investory. V dalším článku si ukážeme, jaké indikátory a hodnoty je třeba sledovat, abyste mohli investovat v souladu s Buffettovými pravidly. Také představíme společnost, která fundamentálně splňuje všechny jeho kritéria.

Zaujala vás možnost investice do akcií?

Obchodujte na více než 100 burzách po celém světě s kompletní nabídkou všech amerických, německých a dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů.

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

LYNX: Jedna platforma, nesčetně výhod
 • Extrémně nízké poplatky
 • Globální investování na více než 100 trzích
 • Profesionální obchodní platforma nabízí jednoduchost, rychlost a spolehlivost
 • Tipy a vzdělávání od profesionálních investičních expertů
Broker Roku 2015 a 2016 v České republice
Nejlepší online broker podle Handelsblatt 2013-2015 (DE)
Nejlepší broker roku 2013 a 2016 podle Gouden Stier (NL)
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05