Spekulovat na pokles může na první pohled vypadat jako hazard a nebezpečná operace. Mnoho investorů přesně nechápe princip, jakým prodej na krátko neboli short selling probíhá a u některých z nich to může dokonce vyvolávat negativní konotace.
V principu se jedná o situaci, kdy investor spekuluje na pokles ceny daného aktiva, a chce na tomto poklesu vydělat.
Jak přesně tento proces probíhá, není z tohoto termínu na první pohled jasné.
V následujícím článku podrobně rozebereme, co to znamená otevřít krátkou pozici.
Co je to prodej na krátko (short selling)?
Nejprve ze všeho: co to znamená, když mluvíme o prodeji na krátko? V zásadě se jedná o situaci, kdy investor spekuluje na pokles ceny daného aktiva. Samo o sobě nám to říká, že účastník trhu očekává pokles ceny a hodlá z této situace profitovat.
V zásadě je třeba poznamenat: „krátké pozice“ se neomezují pouze na konkrétní oblast trhu. Můžete shortovat akcie, indexy, komodity, měnové páry, dluhopisy. Shortovat lze kdykoliv, kdy účastník trhu předpokládá, že větší potenciál nyní leží směrem dolů.
Prodej na krátko tedy není v konečném důsledku ničím jiným než snahou o dosažení zisku z klesajících cen, podobně jako investoři chtějí vydělat peníze na uptrendu. Prodej na krátko se zpravidla realizuje prostřednictvím derivátů (často znásobené pákovým efektem), či krátkým prodejem akcií. Otevření krátké pozice zpravidla přináší větší rizika, než otevření dlouhé pozice.
Prodej na krátko patří v dnešní době k naprosto běžným praktikám, na kterých je postavena celá řada investičních strategií.
Čtěte také >> Split akcie – co to je dělení akcie a jak funguje
3 různé způsoby obchodování na krátko
V zásadě existují dva hlavní způsoby, jak obchodovat na krátko, tzn. spekulovat na pokles cen: buď 1) prodejem akcií, které v danou chvíli nevlastní, viz.níže, nebo 2) použitím derivátů. Zde hrají hlavní roli futures.
Shortovat lze i s 3) opcemi, certifikáty a warranty. Dokonce i některé ETF lze shortovat. S těmito deriváty investor reálně neovlivňují aktuální situaci trh.
Následující článek se zaměřuje na 2 hlavní formy krátkého prodeje:
- Prodej na krátko prostřednictvím futures
- Prodej na krátko prostřednictvím akcií
Prodej na krátko prostřednictvím futures
Obchodování s futures pokrývá všechny oblasti akciového trhu. Futures lze obchodovat na akciové indexy, komodity, dluhopisy a měnové páry. Základní princip je následující:
Futures je forwardový kontrakt mezi dvěma stranami. Jeden smluvní partner otevírá dlouhou pozici a druhý krátkou. První z nich spekuluje, že ke dni expirace vzroste cena podkladového aktiva (např. indexu), ke kterému je futures kontrakt vztažen.
Druhá strana, která otevřela krátkou pozici, naopak spekuluje, že cena podkladového aktiva ke dni expirace kontraktu klesne. Rozhodující faktor o vítězi tohoto obchodu je cenový pohyb, který podkladové aktivum vykoná.
V principu tedy, na každého účastníka trhu, který otevře krátkou pozici, musí existovat proti strana, která otevře dlouhou pozici. Pokud jsou prodávající ve většině, povede to k uzavření smluv na stále nižších úrovních a podkladové aktivum bude pod tlakem prostřednictvím tzv. arbitráže (rozdílům v ceně mezi futures a akciovým trhem).
Pokud by nastala tato situace, cena podkladového aktiva by pravděpodobně stejně klesala, aniž by někdo otevíral krátké pozice.
Čtěte také: Zajímají vás futures? Objevte průvodce obchodováním futures
Prodej na krátko prostřednictvím akcií
Investoři, kteří prodávají na krátko, prodávají akcie, které v danou chvíli nevlastní. Prodávající strana si akcie vypůjčí (většinou od brokera) a vrátí je po uzavření pozice.
Cílem je prodat zapůjčené akcie a následně je odkoupit zpět za nižší cenu a vrátit věřiteli. Pokud však cena akcií stoupne, my realizujeme ztrátu.
Krátký prodej byl v minulosti poměrně komplikovaná záležitost, ale dnes se jedná o běžnou praktiku. U moderního online brokera jako je LYNX je obchodování na krátko samozřejmostí.
To zda je hodnota akcie pod tlakem z důvodu velkého počtu krátkých prodejců, nebo jednoduše, protože se dané akcie zbavují normální investoři, kteří je drží ve svém portfoliu, je většinou nejasné.
Krátcí prodejci zpravidla velmi riskují, ale mají také obrovské šance na zisk. Důvodem je právě, že prodávají akcie, které nedrží ve svém portfoliu. Za tuto službu platí věřiteli poplatek, který ještě zvětšuje vaši případnou ztrátu.
LYNX TIP: O tom, jak fungují akcie blíž, se můžete dočíst v našem akciovém průvodci.
Obchodujte na krátko přes LYNX
Objevte výhody obchodování na světových burzách přes LYNX.. Nabízíme nízké poplatky, nespočet investičních instrumentů, jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD či forex, a možnost obchodovat na světových burzách. Naše platformy jsou přizpůsobeny tak, aby si investor i denní trader přišel na své.

✅Vše, co musíte vědět o kurzu EUR/USD. Které nedávné události ovlivnily jeho vývoj? Nastal nový býčí trend? Prognóza a technická analýza pro rok 2021!✅
✅ Co je index DAX? Jaká je jeho aktuální hodnota a složení? Jak lze obchodovat? Všechny podstatné informace od roku 1988 až po důležité změny v roce 2021!
Co je finanční páka nebo derivátorý trh? Jak se vypočítá P/E poměr? Jak posoudit návratnost investice? Zjistěte vše, co každý investor potřebuje znát.