Akcie Boeing: Logo společnosti
Akcie Boeing před lety čelily obrovským problémům, které souvisely s pády jejich letadel 737 MAX. Společnost se z toho do značné míry dostala a technické problémy vyřešila, což se odráželo i v růstu akcie Boeing. Nyní ovšem nastal nový incident, který důvěru zase srazil a to se projevuje i na ceně akcií BA.

Poznejte aktuální novinky o společnosti, rozbor grafu a hospodářských výsledků akcie Boeing. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Akcie Boeing po dalším leteckém incidentu klesají

Akcie Boeing výrazně klesly. Investoři se zřejmě obávali dalšího možného poškození celého podnikání společnosti poté, co se kus trupu letadla Boeing 737 Max 9 během letu vylomil. Let Alaska Airlines, který letěl z Portlandu do Ontaria, musel nouzově přistát, když se část stěny letadla doslova utrhla. Tím vznikla velká díra na boku letadla. Příčina incidentu nebyla však zatím oficiálně určena.

Federální úřad pro letectví (FAA) proto nařídil uzemnění všech letadel Boeing 737 Max 9, dokud nebudou pečlivě prohlédnuta. Nařízení se týká 171 letadel po celém světě. Alaska Airlines a United Airlines jsou největšími provozovateli modelu 737 Max 9, z nichž celosvětově létá více než 200.

Letecký soudní advokát Robert Clifford prohlásil, že incident bude mít nové negativní důsledky pro reputaci Boeing. Společnost bude kromě toho pravděpodobně zodpovědná i za ušlé zisky leteckých společností. Předpokládá se, že jim bude muset ztráty kompenzovat.

Neklesaly však pouze akcie Boeing. Jejich dodavatel Spirit AeroSystems klesl taktéž. Zmíněná společnost vyrobila a provedla počáteční instalaci části trupu letadla.

Mezitím United Airlines zveřejnily zprávu, že na nespecifikovaném počtu svých letadel Boeing 737 Max 9 nalezly uvolněné šrouby u dveřní zátky. A to během inspekcí FAA nařízených po incidentu s Alaska Airlines.

Od soboty, kdy jsme začali s předběžnými inspekcemi, jsme zjistili případy, které zřejmě souvisí s problémy instalace v dveřní zátce – například šrouby, které potřebovaly další utažení.

Prohlášení United Airlines

Generální ředitel Dave Calhoun se přesto snažil ujistit investory, že Boeing se po sérii problémů, včetně dvou havárií, které si vyžádaly 346 obětí, vrací na lepší cestu. Dále byly i nedostatky kvalitativního rázu a samozřejmě problémy s dodavatelským řetězcem, který však poškozoval celý průmysl.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Boeingy měly uvolněné části na panelu s dveřmi

Alaska Airlines uvedla, že počáteční zprávy jejích techniků naznačují, že při kontrole na některých letadlech bylo v příslušné oblasti (panel se dveřmi) vidět uvolněné části.

Další americká letecká společnost United, která provozuje stejný model Boeing, uvedla, že její předběžné kontroly odhalily stejný problém. Uvedená zjištění zvýšily obavy z výrobního procesu letounů MAX 9. Společnost United během svých předběžných kontrol zjistila téměř 10 letadel s uvolněnými šrouby. Nic není zatím oficiálně potvrzené, ale mělo by jít o relativně nová letadla.

Očekává se, že Boeing přepracuje pokyny, které dříve předložil leteckým společnostem. FAA musí schválit nové změny, než by letecké společnosti mohly začít s opravami. Boeing uvedl, že je v úzkém kontaktu se všemi provozovateli MAX 9 a pomůže zákazníkům řešit jakékoli zjištění během inspekcí.

Dle jejich prohlášení se zavazují k tomu, aby každé letadlo Boeing splňovalo návrhové specifikace a nejvyšší standardy bezpečnosti a kvality. Dodávají, že litují dopadů, které to mělo na zákazníky a jejich cestující.

Akcie Boeing: Firma bude zase pod velkým tlakem

Národní rada pro bezpečnost dopravy (NTSB) popisovala dramatické okamžiky na palubě letu Alaska Airlines. Během letu došlo k vylomení kusu panelu. Ten poté někdo našel na svém pozemku. Obrázky sdílené na sociálních médiích ukázaly díru na boku letadla a cestující používající kyslíkové masky.

Investiční ředitel společnosti AJ Bell Russ Mould poznamenal, že páteční incident je nejnovějším v řadě problémů společnosti. Naznačil, že letecké společnosti využívající letadla 737 Max budou dlouho přemýšlet o svých budoucích požadavcích na letadla.

Podle něj se přirozeně kladou otázky ohledně kontrol kvality a zda Boeing vše příliš neuspěchává. Vedení společnosti Boeing bude zřejmě pod značným tlakem od regulátorů a zákazníků. Musí vše dostatečně vysvětlit, což znamená významné překážky pro podnikání do budoucna. Podle mého názoru tedy není divu, že investoři akcie Boeing ve velkém prodávali, protože dle mého rizika s držbou titulu ihned dost vzrostla. A nejde pouze o ojedinělou událost. Leč o další z mnoha technických problémů firmy Boeing, které jsou velmi vážné.

Boeing akcie: Společnost opět dodává letadla do Číny

Boeing provedl svou první přímou dodávku letadla 787 Dreamliner do Číny od roku 2019. Což je první krok, aby mohl být urychlen konec čínského zmrazení dodávek letadla 737 MAX po více než čtyřech letech. Nové letadlo 787-9 pro Juneyao Airlines, soukromou čínskou leteckou společnost, vzlétlo z letiště Everett Paine Field ve státě Washington a směřovalo do Šanghaje.

Čína v roce 2019 pozastavila většinu objednávek a dodávek letadel Boeing, protože 737 MAX byl po celém světě uzemněn. Domnívám se, že důvěra v Boeing poté klesla a čerstvá havárie může mít též negativní následky.

Obnovení dodávek letadel 737 MAX by však mohlo znamenat resetování vztahů firmy Boeing s Čínou a větší finanční přínos, který by společnosti umožnil vyřadit desítky letadel ze svého inventáře. Avšak dodávka Dreamlineru je také vnímána jako krok k většímu průlomu v nových dodávkách a objednávkách.

To je jasný krok čínské vlády, který by mohl čínským leteckým společnostem signalizovat, že mohou převzít dříve objednané nové letouny a možná dokonce zadat úplně nové objednávky.

Richard Aboulafia z AeroDynamic Advisories

Boeing naposledy dodal letadlo Dreamliner v leasingu čínskému zákazníkovi v roce 2021, ale žádné 787 nebyly přímo předány čínským leteckým společnostem od listopadu 2019. Dvanáct z 60 nedoručených 787 v inventáři Boeing je určeno pro čínské provozovatele.

Pro Boeing by obnovení dodávek symbolizovalo znovuotevření dveří na jeden z nejdůležitějších leteckých trhů. Boeing předpovídá, že Čína bude tvořit 20 % světové poptávky po letadlech do roku 2042.

Ačkoliv jakýkoliv pokrok s Čínou je dobrá zpráva, budoucí obchodní aktivity společnosti Boeing s čínskými leteckými společnostmi zůstanou zřejmě zranitelné vůči geopolitickým změnám mezi Washingtonem a Pekingem.

Indický dopravce chystá uzavřít zakázku na 150 letadel 737 MAX

Indický nízkonákladový dopravce Akasa Air se chystá uzavřít objednávku na přibližně 150 letadel Boeing 737 MAX. Vyjednávání o smlouvě probíhá a očekává se, že dohoda bude oznámena na Wings India, což je největší civilní letecká událost v zemi plánovaná na 18. ledna až 21. ledna. Má jít o další dohodu k již dříve sjednané objednávce na 76 letadel 737 MAX.

Akasa je nejnovější letecká společnost v Indii a od svého zahájení letů v roce 2022 získala 4% podíl na trhu. Její obchodní ředitel Praveen Iyer řekl indickým novinám Business Line, že Akasa plánuje na začátku roku 2024 oficiálně oznámit objednávku většího počtu letounů.

Letecká společnost zatím létá pouze v Indii s flotilou asi dvou desítek letadel. V loňském roce byla zasažena náhlým odchodem asi desetiny svých pilotů a varovala, že v důsledku toho létá méně, což ji stojí tržní podíl. Avšak nyní tvrdí, že tento problém je zažehnán.

Nová objednávka letadel Akasy má za cíl podpořit její domácí a mezinárodní expanzi. Přičemž objednávaná letadla Boeing budou vybavena pro lety do blízkých zahraničních destinací, jako je jihovýchodní Asie a Blízký východ z Indie.

Indické letecké společnosti se snaží držet krok s rostoucí poptávkou po letecké dopravě, která po COVID-19 prudce vzrostla, což vedlo k překonání rekordů v odvětví. IndiGo v červnu uzavřel rekordní objednávku na 500 letadel Airbus, čímž zastínil nákup 470 letadel od Airbusu a Boeing ze strany Air India na začátku roku.

Objednávka Akasy tak bude dalším úspěchem pro Boeing, který zaostává za Airbusem na rychle rostoucím indickém trhu.

Airbus překonává Boeing s velkým náskokem

Dodávky letadel společnosti Airbus dosáhly v roce 2023 zhruba 735 kusů, čímž překonaly cíl 720 kusů. Čísla naznačují, že Airbus dodal více než 50 letadel za pouhých 10 dní před závěrem roku 2023. Tehdy počet dodaných letadel již dosáhl 680. Airbus také překonal průmyslové rekordy v hrubých a čistých objednávkách. Analytici společnosti Jefferies uvedli, že Airbus dodal odhadem 109 letadel v prosinci, což je o 11 % více než ve stejném měsíci minulého roku, což naznačuje 732 dodávek za rok 2023.

Dodaná letadla Airbus a Boeing
Dodaná letadla Airbus a Boeing. Zdroj: seekingalpha.com (9. 1. 2024)

Akcie Boeing: Společnost zajistila opravu u problémových 737 MAX

Výrobce letadel Boeing již dříve vyzval letecké společnosti, aby zkontrolovaly svá letadla 737 MAX kvůli možnému uvolnění šroubu v řídícím systému výškovky.

Společnost Boeing ke konci prosince uvedla (ještě před posledními událostmi), že problém u letadla 737 Max byl vyřešen u dřívějších letadel, kde byly objeveny uvolněné součástky v systému řízení. Boeing v souvislosti s tím doporučil provozovatelům, aby prohlédli svá letadla 737 Max a nahlásili jakékoli zjištění uvolněných částí v systému řízení.

Boeing zároveň uvedl, že letadla 737 Max mohou bezpečně létat a dodávky nových kusů letadel budou pokračovat.

Fundamentální analýza akcie Boeing

Boeing akcie meziročně zaznamenaly vzestup výnosů o 13,47 % na 18,81 miliardy dolarů. Provozní ztráta je i tentokrát záporná, -831 milionů dolarů. Kromě druhého kvartálu roce 2022 jsou sledovaná čtvrtletí vždy záporná. Provozní náklady zůstávají na 2 miliardách dolarů. EBITDA je -1,57 miliardy dolarů a platí zde to samé jako u provozního výnosu. Čistá ztráta z hospodaření činí 1,64 miliardy dolarů.

Výnos akcie Boeing.
Výnos akcie Boeing. Zdroj: macrotrends.net (9. 1. 2024)

Price to cash flow představuje 25 bodů. Price to sales jsou 2 body. Price to free cash flow k poslednímu kvartálu činilo 24,7 bodů. Ostatní cenové ukazatele nemá smysl uvádět, když Boeing za poslední rok nevygeneroval zisk.

Hrubá marže je za poslední kvartál skoro 6,48 %. Provozní marže je v záporných hodnotách, -4,59 %. Čistá marže je -9 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je jenom 0,3 bodů, což je hodnota naznačující křehkost. Běžné likvidita (current ratio) je 1,15 bodů, což je na spodní hranici robustní hodnoty. Nicméně pohotová likvidita je mnohem směrodatnější, protože počítá pouze s velmi likvidními aktivy, jako je hotovost a ekvivalenty hotovosti v podobě aktiv s krátkodobou splatností.

V hotovosti společnost Boeing drží 6,81 miliardy dolarů. V krátkodobých investicích je zhruba 6,56 miliard dolarů. V cash on hand (součet obou) má 13,37 miliard dolarů. Vlastní kapitál je -16,72 miliardy dolarů. Boeing je v této situaci již od roku 2019. Když společnost nedrží dostatek aktiv na to, aby pokryla své závazky, je to vždy špatně.

Technická analýza akcie Boeing (BA)

Akcie Boeing mají své historické maximum lehce nad cenou 440 dolarů, což se datuje do března 2019. Tehdy začaly problémy, které již všichni dávno známe. Cena se následně v březnu 2020 vydala až na 90 dolarů. Od té doby se Boeing akcie ke svému historickému maximu ani nepřiblížily.

V březnu 2021 se trh těšil z toho, že došlo k poměrně velkému umazání ztrát, ale v polovině roku 2022 se ceny zase vrátily na 120 dolarů. Od té chvíle cena akcie Boeing stoupá a lokální vrchol se nachází na 265 dolarech. Šlo tedy v posledních letech o hodně turbulentní vývoj.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Boeing BA 104,02 170,48 -0,76 % -0,80 % -10,42 % -6,55 % -17,53 % -54,77 %
Akcie Boeing graf
Týdenní graf akcie Boeing od začátku roku 2016 do ledna 2024. Zdroj: LYNX+ (9. 1. 2024)

Akcie Boeing byly v posledních měsících vcelku silné, díky čemuž se cena dostala zase relativně vysoko. A to až po zmíněnou rezistenci. Nicméně čerstvé události zase spustily lavinu výprodejů. Cena proto začala strmě klesat a zřejmě se dostaneme až k cenovému supportu, který se nachází kolem 206 dolarů. A uvidí se, zda je zde dostatek kupců, aby cenový pokles zastavili.

Závěrem: Akcie Boeing opět v potížích

Akcie Boeing jistou dobu vypadaly, že to nejhorší mají konečně za sebou. Technicky a fundamentálně se situace postupně zlepšovala. I když ten fundament samozřejmě ani tak nebyl uspokojivý.

Společnost se po několik let jednoznačně snažila řešit technické problémy, které měly letouny 737 MAX. Zároveň se určitě dařilo zvyšovat postupně důvěru v jejich produkty a služby. Nicméně poslední události zase budí negativní pozornost. Tudíž zpátky nabytá reputace může být zase pryč.

Akcie Boeing jsou hodně volatilní, což může vzbudit pozornost ze strany spekulantů. Myslím si ovšem, že pro hodnotové investory to titul ani náhodou není. Alespoň ne nyní. Minimálně je asi lepší si počkat na nižší ceny.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: vaalaa / Shutterstock.com

CNBC: Boeing shares tumble after panel blows out midflight, FAA grounds dozens of 737 Maxes (09.01.2023); www.cnbc.com/2024/01/08/ba-shares-boeing-stock-slide-8percent-in-premarket-trading-after-faa-grounds-737-max-9s.html

CNN: Boeing stock drops as Alaska Airlines incident adds to woes (09.01.2023); www.edition.cnn.com/2024/01/08/investing

/boeing-stock-alaska-airlines-737-max/index.html

Reuters: Boeing stock drops as Alaska Airlines incident adds to woes (09.01.2023); www.reuters.com/business/aerospace-defense/boeings-ongoing-737-max-crisis-2024-01-06/

Reuters: United, Alaska find loose parts on 737 MAX planes, raising pressure on Boeing (09.01.2023); www.reuters.com/business/aerospace-defense/no-data-captured-alaska-airlines-737-cockpit-voice-recorder-ntsb-chair-2024-01-08/

Seekingalpha: Boeing’s stock rises amid reports about China’s approval of plane deliveriest (09.01.2023); www.seekingalpha.com/news/4049020-boeings-stock-rises-amid-reports-about-chinas-approval-of-plane-deliveries?

Seekingalpha: Boeing said to be in talks to make 150 planes for India’s Akasa Air (09.01.2023); www.seekingalpha.com/news/4051870-boeing-said-to-be-in-talks-to-make-150-planes-for-indias-akasa-air?

Seekingalpha: Airbus said to beat year-end goal of 720 plane deliveries (09.01.2023); www.seekingalpha.com/news/4051626-airbus-said-to-beat-year-end-goal-of-720-plane-deliveries?

Seekingalpha: Boeing says 737 Max hardware issue with loose components has been fixed – report (09.01.2023); www.seekingalpha.com/news/4050995-boeing-says-737-max-hardware-issue-with-loose-components-has-been-fixed-report?

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart