Logo společnosti Plug Power
Akcie Plug Power dokázaly smazat skoro celý kurzový růst z přelomu let 2020 a 2021. Jedná se teď ale z pohledu technické analýzy o potenciální investiční příležitost? To si zodpovíme v dnešním článku.

Podíváme se i na hospodářské výsledky společnosti Plug Power a nezapomeneme na klíčové novinky. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Co táhne akcie Plug Power dolů?

Plug Power je celosvětový lídr v poskytování řešení na bázi vodíkových palivových článků pro různé aplikace. Odhady analytiků týkající se zisku stále klesají. Nicméně společnost se zdá být dobře připravená k dlouhodobému růstu, což vytváří příležitost pro investory orientované hlavně na dlouhodobý horizont. Proto jsou dle mého mnozí na Plug Power akcie býčí. Přestože titul ztratil více jak 92 % ze svého ATH hodnoty. Proč k těmto hlubokým poklesům došlo?

Adopce zeleného vodíku se letos setkala s překážkami kvůli rostoucím úrokovým sazbám. Vzhledem k tomu, že Fed nadále uplatňuje restriktivní měnovou politiku s cílem dostat inflaci pod kontrolu, je pravděpodobné, že úrokové sazby zůstanou na zvýšené úrovni po delší dobu. Jak ostatně i měnová autorita sama proklamuje.

Náklady na financování budou tedy zřejmě nadále vysoké. Kvůli tomu podle mého názoru mohou být mnohé firmy nuceny pozastavit své plány na adopci vodíku, což pro Plug Power není dobrá zpráva.

Plug Power není jediný zelený titul, který jde dolů. V podstatě celý sektor s čistými energiemi čelí silným výprodejům. Má to ekonomický základ, protože uvedený sektor je závislý na levných penězích a stabilním makroekonomickém prostředí.

Základní úroková sazba v USA
Základní úroková sazba v USA. Zdroj: tradingeconomics.com (24. 10. 2023)

Plug Power je nucen nést značné finanční náklady na získání potřebných prostředků k dokončení svých plánovaných infrastrukturních projektů, aby vyhověl rostoucí poptávce po svých produktech. Finanční výkonnost společnosti bude v následujících čtvrtletích pravděpodobně trpět těmito vysokými finančními náklady. V předchozích letech byly tyto náklady velmi nízké a v posledních 2 letech vzrostly o horentní částky.

S&P Global Clean Energy Index.
S&P Global Clean Energy Index. Zdroj: spglobal.com (24. 10. 2023)

S tím samozřejmě souvisí i podpora ze strany jednotlivých států. Pokud chtějí vlády čisté energie podporovat, musí na to někde vzít prostředky. Buď formou vyššího zdanění nebo skrze dluh (deficitní rozpočtování). Většina států půjde hlavně cestou většího zadlužování, což s sebou ovšem nese obrovské břímě v podobě obsluhy dluhu. Něco takového je pro veřejné finance jako časovaná bomba. Jakmile vybuchne, podpora skončí spolu s tím.

Mimo jiné není úplně moudré předpokládat, že inflace bude hned pokořena a tím pádem půjdou úrokové sazby zase dolů. Čím větší makroekonomická nerovnováha, tím déle trvá, než se ekonomika dostane zpátky do rovnováhy. A tím větší úsilí a trade off musí centrální banka zrealizovat.

V ekonomice je vždy něco za něco. Pokud centrální banka bojuje s inflací, musí tomu krátkodobě obětovat výkonnost hospodářství. Čím agresivnější centrální banka je, tím více obětuje. Vždy se to ale vyplatí, protože makroekonomická stabilita je tu pak dlouhodobě.

Jaké jsou argumenty pro růst akcie Plug Power?

Navzdory krátkodobým výzvám, které primárně pramení z vysokých úrokových sazeb, zůstává pro mnohé dlouhodobý výhled pro Plug Power slibný. Obchodní segment kryogeniky získává svůj tržní podíl, což otevírá dveře pro Plug Power k diverzifikaci svých příjmů. Ve druhém čtvrtletí odvětví kryogeniky nahlásilo příjmy 69 milionů USD, což je trojnásobný nárůst ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2022.

Plug Power investuje do kryogeniky

Řešení společnosti v oblasti kryogeniky zahrnují nádrže na kapalné skladování, dodávkové přívěsy, vaporizátory, přenosné zařízení a integrované řídicí systémy.

Kryogenika hraje klíčovou roli při skladování a přepravě vodíku, který se používá jako palivový zdroj v mnoha produktech společnosti Plug Power. Skladování vodíku v kryogenním stavu zahrnuje zkapalnění vodíkového plynu při extrémně nízkých teplotách, což jej činí hustším a snadněji přepravitelným a skladovatelným.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Agresivní expanze Plug Power do kryogenní technologie umožňuje společnosti rozšířit se do odvětví se zkapalněným vodíkem. Což se v budoucnu pravděpodobně stane lukrativním růstovým segmentem. Za další, společnost Plug Power v nedávné době úspěšně vytvořila spolupráce s několika globálními společnostmi a expanduje do nových tržních segmentů.

Spolupráce s dalšími společnostmi pokračuje

V květnu vstoupil Plug Power a největší soukromá energetická společnost Jižní Koreje, SK E&S, do společného podniku s investicí 746 milionů dolarů na vybudování výrobního zařízení v Jižní Koreji. Tato vodíková gigafactory zahájí komerční produkci v roce 2025 a má za cíl poskytnout vodíkové palivové články pro vozidla a platformy vodní elektrolýzy pro asijský trh. Společnost má také partnerství s Renaultem s názvem HYVIA, které se zaměřuje na výrobu vozidel poháněných vodíkovým palivem.

Vodíkové technologie získávají podporu od mnoha států

Plug Power mimo jiné pokračuje ve spolupráci s klíčovými vládami po celém světě, což pomáhá společnosti rozšířit svůj dosah. Regulační podpora bude hrát klíčovou roli v pomoci přijetí vodíkových palivových článků. Ve Spojených státech společnost těží z ustanovení pod Investičním daňovým úvěrem a Daňovým úvěrem pro vodíkové investice.

Ve Francii vláda podporuje společný podnik společnosti s Renaultem. V Německu těží Plug Power z Národního inovačního programu pro vodíkovou a palivovou článkovou technologii, zatímco ve Španělsku společnost aktivně spolupracuje s vládou na splnění svých cílů v oblasti vodíku.

Plug Power do roku 2027 očekává tržby ve výši 6 miliard USD

Plug Power uvedl v prezentaci pro investory, že do roku 2027 očekává tržby v hodnotě cca 6 miliard USD a do roku 2030 20 miliard USD.V roce 2023 společnost očekává tržby ve výši cca 1,2 miliardy USD, ve srovnání s konsenzuálním odhadem analytiků 1,28 miliardy USD.

Společnost pořádá svůj pátý výroční Plug Symposium ve svém výrobním zařízení Vista v New Yorku. Firma Plug Power také uvedla, že je preferovaným dodavatelem pro dodávku elektrolyzéru o výkonu 550 MW společnosti Fortescue Metals pro její navrhovaný projekt Gibson Island v Austrálii.

Bidenova administrativa investuje 7 miliard USD pro vytvoření vodíkových hubů

Bidenova administrativa oznámila plány na udělení až 7 miliard USD na vytvoření sedmi regionálních center v zemi, která budou vyrábět a využívat vodík, čisté palivo s potenciálem pohánět lodě nebo továrny bez produkce jakýchkoliv skleníkových plynů.

Vodík je široce považován za slibný zdroj čistý zdroj energie, když může být vyráběn bez vytváření skleníkových plynů. Když je vodík spalován, uvolňuje vodní páru. Dnes však existuje jen velmi málo takzvaného čistého vodíku. Udělením těchto grantů se Bidenova administrativa snaží vybudovat celý průmysl od nuly.

Desítky regionů soutěžily o peníze, které budou přiděleny navrhovaným vodíkovým projektům na Pobřeží Mexického zálivu (Texas a Louisiana) a v Mid-Atlantic (Pensylvánie, Delaware a New Jersey), Appalachii (Pensylvánie, Západní Virginie a Ohio), v Midwestu (Illinois, Indiana a Michigan), v Horním středozápadě (Minnesota, Severní Dakota a Jižní Dakota) a na Tichomořském severozápadě (Washington, Oregon a Montana). Navrhované centrum v Kalifornii také dostane financování.

Teoreticky by vodík mohl být použit k výrobě oceli, cementu, chemikálií a hnojiv. Mohl by také být použit k pohonu nákladních automobilů, lodí nebo letadel. Nebo k výrobě elektřiny. A to vše bez emise skleníkových plynů.

Hlavním problémem je však zjistit, jak vodík čistě vyrábět. Dnes společnosti obvykle získávají vodík z přírodního plynu v procesu, který vydává velké množství oxidu uhličitého. Je však také možné vyrábět vodík bez jakýchkoli emisí. Například pomocí větrných turbín nebo solárních panelů k napájení elektrolyzérů, které mohou rozdělit vodu na vodík a kyslík. Háček je v tom, že výroba vodíku tímto způsobem je stále dvakrát až třikrát dražší než výroba z přírodního plynu.

Aby se podpořil start vodíkové ekonomiky, Kongres schválil 8 miliard USD na vytvoření regionálních vodíkových center jako součást dvoustranného infrastrukturního zákona z roku 2021. V rámci zákona o snížení inflace z roku 2022 schválili zákonodárci velký daňový úvěr pro společnosti, které vyrábějí vodík s nízkým obsahem emisí. V naději, že sníží náklady na výrobu.

Ministerstvo energetiky v důsledku těchto zákonů odhaduje, že využití čistších forem vodíku by mohlo vzrůst na 10 milionů tun ročně do roku 2030.

Prudký příliv státních peněz také zahájil zuřivou soutěž mezi jednotlivými státy. Ministerstvo energetiky původně obdrželo 79 návrhů na vodíková centra od států po celé zemi, než nakonec vybralo sedm. Centra jsou obvykle tvořeny ze sítí podniků, odborových skupin, výzkumníků a místních vlád, které se zavázaly spolupracovat na výrobě, dopravě a využívání vodíku s nízkým obsahem emisí.

Společnost Plug Power ve Finsku vyvíjí tři výrobní závody

Společnost Plug Power vyvíjí ve Finsku tři výrobní závody na zelený vodík za 6 miliard dolarů, které budou v roce 2025 produkovat 850 tun zeleného vodíku denně. Což je jedna z nejvýznamnějších evropských investic do zeleného vodíku.

Závody budou vyrábět tekutý zelený vodík používaný v dopravě a vytvářet amoniak na hnojivo, palivo a vytápění. Jeden ze závodů bude vyrábět zelený vodík na produkci oceli. Společnost plánuje mít do roku 2030 1 500 tun čistého vodíku denně.

Cílem je zvýšit produkci zeleného vodíku z větrné a solární energie – přechod od šedého vodíku vyrobeného z přírodního plynu. Plug Power staví výrobní závody na zelený vodík s cílem produkovat 500 metrických tun tekutého zeleného vodíku denně do roku 2025 v USA a 1 000 metrických tun tekutého zeleného vodíku celosvětově do roku 2028.

Americké ministerstvo energetiky hlásí přibližně 3,7 GW plánovaných a stávajících instalací elektrolyzérů (ke květnu 2023). Pokud by všechny oznámené projekty byly realizovány, USA by byly připraveny produkovat 12 milionů metrických tun čistého vodíku ročně do roku 2030. Celosvětově činí celková hlášená kapacita elektrolyzérů 230 GW v roce 2030.

Fundamentální analýza Plug Power akcie

Kvartální výsledky

Plug Power dosáhl za poslední kvartál obratu ve výši 260 milionů USD, což je meziročně zlepšení o celých 72 %. Soustavně sledujeme postupný růst, takže co se týče obratu, firma drží růstový trend.

Provozní náklady byly za poslední čtvrtletí více jak 130 milionů USD. Provozní výnos dosahuje záporných 208,55 milionů USD.

EBITDA je ve výši -192,27 milionů USD. Čistá ztráta dosahuje 236,4 milionů USD. Ztráta na akcii je 0,4 USD. Společnost Plug Power soustavně po léta generuje záporné čisté cash flow. Poslední roky minimálně ve stovkách milionů USD.

Vzhledem k tomu, že není dostupný ukazatel P/E, vypomůžeme si P/S (price to sales), který je na více jak 4 bodech. Z tohoto pohledu vypadají akcie slibně, ale berte na vědomí, že na P/S se moc nepřihlíží.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je na 2,07 bodech a ukazatel běžné likvidity (current ratio) na 3,16 bodech, což jsou hodnoty naznačující velkou robustnost firmy. Stručně řečeno, Plug Power má dost likvidních aktiv k zaplacení závazků, které mají krátkodobě splatnost.

V hotovosti drží společnost Plug Power ke konci kvartálu 579,42 milionů USD. Celkové závazky vzrostly na 1,84 miliardy USD. Celkový kapitál je 3,74 miliardy USD a dle sledovaných období soustavně klesá.

Celkový dluh představuje 970,52 milionů USD a čistý dluh je ve výši -114,3 milionů USD (přebytek likvidity), protože hotovost a krátkodobé investice dělají 1,08 miliardy USD. Ideální situace je, když je hotovost větší než celkový dluh.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu dosahuje nízkého 0,26 bodu. Tím pádem můžeme konstatovat, že společnost dle metrik pro solventnost nemá problémy s předlužením.

Technická analýza Plug Power akcie

Plug Power akcie od svého historického maxima ztratily už více jak 90 % hodnoty. V posledních mnoha týdnech tudíž kurzový pokles není tolik agresivní. Vlastně je pokles velmi vlažný. Tím chci říct, že cena akcie Plug Power sice klesá, ale ze strany prodávajících to není nikterak iniciativní. Což je naopak příležitost pro kupce.

Nenechte se ale zmýlit, protože takové pohyby na současných úrovních mohou trvat delší dobu. Slabá nabídka neznamená, že se hned objeví silná poptávka. Poptávající musí mít motivaci nakupovat. Ať má ta motivace psychologické, fundamentální či technické důvody. Proto je třeba chápat, že do titulů, jako jsou akcie Plug Power, se investuje dlouhodobě.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Plug Power PLUG 2,00 2,84 -4,93 % -6,90 % -20,82 % -42,31 % -75,05 % 5,88 %
Graf akcie Plug Power: Technická analýza
Týdenní graf akcie Plug Power od počátku roku 2007 do října 2023. Zdroj: LYNX+ (24. 10. 2023)

Vzhledem k aktuálním cenám je dle mého názoru případná koupě s relativně malým rizikem. Historicky jsme totiž na cenových úrovních, které jsou jedny z nejnižších. Nicméně jde jenom o pravděpodobnost. Nikoliv o garanci, že cena nemůže klesnout hlouběji. Samozřejmě může, ale ta pravděpodobnost je nižší, než když investor nakupoval nad 70 USD za akcii.

Dále se nám v grafu vytváří velký pattern, který má podobu klesajícího klínu. Něco podobného se nám vytvořilo i na trhu s akciemi NIO. Tudíž bych se absolutně nebránil myšlence, že Plug Power akcie krátkodobě předvedou solidní price action.

Závěrem

Plug Power je akciovým titulem, který z fundamentálního hlediska není žádné terno. Víceméně se jedná o byznys, který je závislý na státní pomoci, protože si na sebe v současnosti vůbec nevydělá. Což se projevuje i na ceně. Plug Power akcie jsou obchodovatelné od konce roku 1999. Krátce po uvedení na trh se titul vyšplhal až na 1 560 USD. Od té doby jsou ceny na nižších úrovních, takže ten růst z přelomu 2020 a 2021 vypadá jako kratičká rally.

Prismatem solventnosti a likvidity společnosti tu nejsou problémy, ale pro hodnotového investora zde není nic, čeho by se dalo chytit. Vyjma těch, kteří jsou přesvědčeni, že zelený vodík je budoucnost. Respektive vodík asi budoucnost je, ale pochybuji, že ten vyráběný z obnovitelných zdrojů energie, který je strašlivě drahý. A podle mého názoru vždy drahý bude.

Pro spekulanty může být titul jako dělaný, protože došlo k velkému poklesu a je nízká aktivita prodávajících. Tím pádem stačí málo a cena se může hodně rychle vyšplhat na relativně vysoké ceny. Jako to udělalo nedávno zmiňované NIO. Jsou to ovšem cenové vlnky, které podle mě dlouho nikdy nevydrží.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: Maksim Safaniuk / Shutterstock.com

Seekingalpha: Plug Power pops 11% after projecting revenue surge to $6B by 2027 (24.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4019659-plug-power-pops-10-after-projecting-revenue-surge-to-6b-by-2027?

Seekingalpha: U.S. to award $7B in funds for hydrogen hubs this week, reports say (24.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4019565-us-to-award-7b-in-funds-for-hydrogen-hubs-this-week-reports-say?

Seekingalpha: Sunrun, Plug Power lead alternative energy stocks lower, whacked by rising rates (24.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4017274-sunrun-plug-power-lead-alternative-energy-stocks-lower-whacked-by-rising-rates?

Environment Energy Leader: Plug Power Aims to Make 1,500 Tons Per Day

of Green Hydrogen by 2030 (24.10.2023); www.environmentenergyleader.com

/2023/09/plug-power-aims-to-make-1500-tons-per-day-of-green-hydrogen-by-2030/

Safety 4 Sea: Plug Power to develop three green hydrogen production plants in Finland (24.10.2023); www.safety4sea.com/plug-power-to-develop-three-green-hydrogen-production-plants-in-finland/

Nasdaq: Plug Power Stock (NASDAQ:PLUG) in Cheaply-Valued Territory (24.10.2023); www.nasdaq.com/articles/plug-power-stock-nasdaq:plug-in-cheaply-valued-territory

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2024? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart