Logo společnosti Plug Power
Akcie Plug Power čelí dlouhodobému kurzovému poklesu, díky čemuž se cena těchto akcií dostala na úrovně z poloviny roku 2020.
V článku si ukážeme aktuální hospodářské výsledky společnosti.

Společnost Plug Power čelí vysokým nákladům na vodík, což jim snižuje zisky. Představíme si také další plány společnosti. Firma ve spolupráci s dalšími partnery vybuduje továrnu na vodík v Koreji a má dohodu s Amazonem. Poznejte vše důležité o Plug Power.

Akcie Plug Power: Ztráta kvůli vysokým cenám zemního plynu a nákladům

Akcie Plug Power zaznamenaly významný pokles. Firma je přední výrobce vodíkových palivových článků. A momentálně se snaží omezit výdaje, protože ceny vodíku se drží blízko historických maxim. V 1. čtvrtletí meziročně vzrostly tržby společnosti o 49,4 % na 210,3 milionu USD. Společnost však vykázala čistou ztrátu na akcii 35 centů, což je o 9 centů více, než se odhadovalo.

Vedení společnosti Plug Power v dopise akcionářům uvedlo, že ztráta byla primárně kvůli zvýšeným nákladům na vodík. A ještě k tomu přispěly historicky nejvyšší ceny zemního plynu a pokračujícími výpadky dodavatelů. Plug Power také kvůli nákladům nepříjemně překvapil svým výhledem na rok 2023. Společnost odhaduje tržby za fiskální rok 2023 ve výši 1,2 až 1,4 miliardy USD, což je výrazně pod konsensem trhu.

Plug Power se zaměřuje na plně obnovitelné zdroje

Cílem společnosti je do roku 2024 produkovat více než polovinu své vodíkové energie z plně obnovitelných zdrojů. Zaměřuje se také na rozšíření repertoáru vozidel poháněných jejich technologií. Jedná se například o vysokozdvižné vozíky a těžká nákladní vozidla pro obsluhu přístavů v USA a Evropě. Zaměřují se také na stacionární palivové články pro napájení datových center.

V současnosti Plug Power dodává vodíkové palivové články především pro vysokozdvižné vozíky ve velkých skladech. Ty nahrazují konvenční baterie v zařízeních a vozidlech poháněných elektřinou. V současné době má Plug Power pět stálých zákazníků jako jsou Amazon, Home Depot, Walmart, Stellantis a Mercedes.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Plug Power spolupracuje na postavení továrny na vodík v Koreji

Jihokorejská rafinerie SK E&S a společnost Plug Power společně investují 1 bilion wonů (746 milionů dolarů) do výstavby velké továrny pro výrobu vodíku v Jižní Koreji.

Investice bude provedena prostřednictvím společného podniku obou společností SK Plug Hyverse. SK E&S investuje 510 miliard wonů a Plug Power zbývajících 490 miliard wonů. Tedy v poměru k jejich podílům v podniku.

Nově vzniklá továrna bude od roku 2025 ve velkém vyrábět vodíkové palivové články a zařízení na elektrolýzu vody pro vozidla a výrobu energie. S plánem dodávat na trhy v Jižní Koreji a Asii. Továrna bude pravděpodobně dodávat palivové články do plánovaného závodu SK E&S s kapacitou 250 000 tun za rok na modrý vodík. Bude se nacházet ve městě Boryeong v provincii South Chungcheong. A má být uveden do provozu v roce 2026.

Tato spolupráce představuje další z mnoha partnerství mezi těmito dvěma firmami. Přičemž jejich společný podnik také plánuje další vodíkovou továrnu v Incheonu, jejíž spuštění je plánováno na druhou polovinu roku 2023.

Spolupráce je také součástí nedávno uzavřené dohody, kterou obě společnosti podepsaly s americkým konglomerátem General Electric a HD Korea Shipbuilding and Offshore Engineering. Aby vytvořily to, co SK E&S nazývá největší světový ekosystém modrého vodíku. Tato dohoda zahrnuje investici ve výši 6,7 bilionu wonů a byla součástí 13 dohod o čisté energii mezi jihokorejskými a americkými firmami.

Plug Power oznámil dodávání zkapalněného vodíku pro Amazon

Společnost Plug Power oznámila, že začne dodávat společnosti Amazon zkapalněný vodík. A to počínaje rokem 2025. Plug Power bude dodávat 10 950 tun kapalného zeleného vodíku ročně pro pohon a stavební operace Amazonu. Firma si od toho slibuje, že dohoda pomůže do roku 2025 dosáhnout tržeb ve výši 3 miliard dolarů. Což je o více jak 100 %, než Plug Power předpokládá pro letošní rok. Za rok 2022 firma dosáhla obratu 701 milionů USD.

Od roku 2016 Plug Power Amazonu nainstaloval více než 15 000 palivových článků do vysokozdvižných vozidel v 70 distribučních centrech. Spolu s touto dohodou udělil Plug Power společnosti Amazon warrant (finanční derivát s právem koupě) pro 16 milionů akcií společnosti Plug Power.

Generální ředitel Andy Marsh řekl, že uzavření dohody o dodávkách zeleného vodíku pro Amazon potvrzuje jejich mnohaletou investici a strategickou expanzi do zeleného vodíku.

Plug Power má již dohodu s dalším ze svých klíčových klientů. A tím je známý řetězec Walmart. Firma má dodávat až 20 tun kapalného zeleného vodíku za den pro pohon vysokozdvižných vozíků v amerických distribučních centrech.

Akcie Plug Power: Firma plánuje továrnu v Belgii

Plug Power má v plánu v belgickém přístavu Antverpy-Bruges postavit továrnu na výrobu zeleného vodíku. A to s kapacitou 35 tun za den. Společnost podepsala 30letou koncesní smlouvu na výstavbu závodu v řečeném belgickém přístavu. Ten je druhým největším v Evropě.

Plug Power plánuje postavit 100megawattovou elektrárnu na zelený vodík s využitím vlastního zařízení na elektrolýzu. Pro evropský trh plánuje vyrobit až 12 500 tun kapalného a plynného zeleného vodíku ročně. Společnost předpokládá, že výstavba závodu bude zahájena koncem roku 2023. A počáteční výroba zeleného vodíku se očekává koncem roku 2024. Zatímco plné uvedení závodu do provozu se datuje do roku 2025.

Plug Power rozšiřuje svou nabídku GenKey

Společnost Plug Power oznámila, že rozšířila svou nabídku na „klíč“ GenKey. Aby umožnila adopci palivových článků pro sklady, které provozují méně než 100 elektrických vysokozdvižných vozíků. Společnost říká, že tento segment trhu představuje více než 25 % všech vysokozdvižných vozíků prodaných v USA. A že uživatelé budou mít přístup k cenově výhodným vodíkovým palivovým článkům. A díky tomu dosáhnou zvýšené produktivity.

Plug Power tak usiluje o zavádění zeleného vodíku pro širší skupinu zákazníků. Jejich rozšířená nabídka GenKey usnadňuje zavádění vodíku pro průmysl a zefektivňuje manipulaci s materiálem.

Mezi výhody patří přístup k zelenému vodíku z obnovitelných zdrojů, včetně továren na výrobu vodíku společnosti Plug Power. Firma nabízí modulární, flexibilnější řešení skladování vodíku a osvobození od elektrické sítě. Napájení vysokozdvižných vozíků s palivovými články v zařízení snižuje potřebu používat elektřinu z veřejné sítě nebo uvolňuje elektřinu pro jiné aplikace.

Plug Power prohlašuje, že jeho palivové články nabízejí ve srovnání s alternativami bateriemi značné úspory nákladů. Zákazníci mohou ušetřit 260 tisíc až 1 milion USD ročně ve srovnání s konvenčními bateriemi.

Hospodářské výsledky akcie Plug Power

Kvartální výsledky

Plug Power dosáhl za první kvartál letošního roku obratu ve výši 210 milionů USD, což je meziročně zlepšení o více jak 49 %. V tomto ohledu se může zdát první kvartál jako úspěch. Jak jsme si ale řekli výše, firma musela razantně snížit své odhady pro obrat na celý fiskální rok 2023.

Společnost soustavně čelí růstu nákladů. Provozní náklady byly za první čtvrtletí více jak 130 milionů USD. Kdežto provozní výnos dosahuje záporných 200 milionů USD. EBITDA je ve výši -185 milionů USD. Čistá ztráta tak dosahuje více jak 206 milionů USD. Ztráta na akcii je 0,35 USD.

Cenový graf akcie Plug Power

Akcie Plug Power mají své historické maximum z počátku roku 2021 zhruba na ceně 75,5 USD. Od té doby platí medvědí trh, který na první pohled nemá konce. Nicméně akcie Plug Power se dostávají na kurzové úrovně, které mohou být z hlediska technického a časového už zajímavé.

Kurz se od historického maxima propadl o více jak 90 %. Zároveň jsme na úrovních z poloviny roku 2020. A jestli pokles bude pokračovat, kurz akcie Plug Power se octnou na cenových úrovních, kde kurzově po mnohá léta oscilovaly. Tím pádem se rychle blížíme k jakýmsi rovnovážným kurzovým úrovním, kde je riziko nejnižší. Akcie se dle mého prostě nenakupují drahé, ale když jsou levné. V tomto kontextu mluvíme o technickém pohledu.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Plug Power PLUG 4,47 7,60 -2,24 % -12,79 % -7,01 % -33,84 % -67,17 % 295,21 %
Týdenní graf akcie Plug Power
Týdenní graf akcie Plug Power od počátku roku 2019 do května 2023. Zdroj: LYNX+ (16. 5. 2023)

Akcie Plug Power (PLUG) svým kurzovým průběhem v grafu již delší dobu tvoří rozeznatelný mohutný pattern. Pattern v podobě klesajícího klínu. Jde o tržní strukturu s býčí povahou. Kde je dle mého proto vyšší šance, že medvědí trh spíše dříve skončí. Tohle je ale hodně relativní, protože prostoru pro pokles je v rámci útvaru ještě hodně. Taky záleží na tom, jak ho nakreslíte. Není to nic exaktního. Jedná se o odraz psychologie spekulantů a investorů.

Zároveň je pro trh důležité udržet široké supportní pásmo, které se nachází kolem 5 USD. Zde je možné očekávat masivnější kupní sílu.

Závěrem

Akcie Plug Power se dostaly na kurzové úrovně, které už z dlouhodobého hlediska začínají být zajímavé. Je ale třeba myslet na to, že medvědí trh pořád platí. Na druhou stranu, nikdo na světě nedokáže „vychytat“ přesné dno. Proto je nutné investovat postupně a s rozvahou. A snižovat potenciální riziko.

Co se týče fundamentu, pořád se okolo firmy něco odehrává. A stále dochází k expanzi jejich byznysu. Pořád je to v podstatě malá firma, ale odvětví s vodíkem jako takové má podle mého názoru jistě budoucnost.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Seekingalpha: Plug Power, SK E&S to build hydrogen gigafactory in Korea (16.5.2023); www.seekingalpha.com/news/3965882-microsoft-said-to-help-finance-amds-move-into-ai-processors?

Seekingalpha: Plug Power’s Q1 Loss Widens to $ 207 Million on Higher Natural Gas Prices (16.5.2023); www.mercomindia.com/plug-powers-q1-million-on-higher-natural-gas-prices

Investors Business Daily: Plug Power Posts Dismal Q1. High Hydrogen Costs Are To Blame. (16.5.2023); www.investors.com/news/plug-power-stock-buy-now/

Argus: SK E&S, Plug Power to build H2 gigafactory in Korea(16.5.2023); www.argusmedia.com/en/news/2444774-sk-es-plug-power-to-build-h2-gigafactory-in-korea

Seekingalpha: Plug Power to offer fuel cell solution for smaller forklift fleets (16.5.2023); https://seekingalpha.com/news/3949450-plug-power-to-offer-fuel-cell-solution-for-smaller-forklift-fleets

Seekingalpha: Plug Now Offering Hydrogen Fuel Cell Solution for Forklift Fleets of 100 or Fewer (16.5.2023); www.supplychainbrain.com/articles/36895

-plug-now-offering-hydrogen-fuel-cell-solution-for-forklift-fleets-of-100-or-fewer

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2023? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart