Dlouhodobá akumulace aktiv – nejúčinnější forma investování, kterou preferuje jeden z nejznámějších světových investorů – Warren Buffett. Ten prohlásil, že nejlepší investiční horizont je „na věky“. Buffet napsal v roce 1988 dopis akcionářům své investiční společnosti Berkshire Hathaway, ve kterém konstatoval: „Když vlastníme akcie ve vynikající společnosti s vynikajícím managementem, pak naše preferovaná doba držení je navždy „.

Berkshire Hathaway dosáhla za svoji existenci impozantní roční návratnosti více než 20 %. Celkově vzato je to celkový nárůst hodnoty od roku 1965 o neuvěřitelných 2 750 000 %. Index S&P 500 posílil za stejné období „pouze“ o 20 000 %. Není divu, že desítky tisíc investorů každý rok putují do Nebrasky na valnou hromadu Berkshire Hathaway.

Pokud chcete dělat to samé jako „Oracle of Omaha“, měli byste se pravděpodobně spíše dívat na akciový trh z dlouhodobého horizontu než sledovat krátkodobé výkyvy. „Navždy“ znamená nejdelší možný investiční horizont, který můžete jako investor mít. Takže, které akcie stojí za to držet navždy? Právě tuto otázku chceme rozebrat v následujícím článku, kde objevíte nejlepší akcie, které můžete držet navěky.

Trendy přicházejí a odcházejí, ale které akcie zůstávají?

Akciový trh neustále stoupá a klesá. Po velkolepém růstu cen následují dramatické pády, jakým je například nedávný krach v důsledku pandemie COVID-19. V průběhu let přicházejí a odcházejí nesčetné trendy, jakými byly například 3-D tiskárny, marihuana, lithium nebo technologie palivových článků. Každý humbuk přináší nové dočasné vítěze, kteří nejprve prudce stoupají a poté často ještě rychleji padají a upadají do zapomnění. Pro investory je stále obtížnější sledovat nesčetné množství informací a mohou tak přehlédnout mnoho zajímavých akcií.

Předpoklad: silná pozice na trhu, široká diverzifikace a vysoká ziskovost

Které společnosti vytvářejí dlouhodobou hodnotu a jsou dlouhodobě solidní a stojí za to investovat do jejich akcií? V jedné větě – společnosti se vzestupným potenciálem, které pevně ustojí ekonomické krize a zároveň těží z hospodářských konjunkcí.

Hledáme společnosti se solidními obchodními modely a produkty nebo službami, které budou v budoucnu i nadále žádané. Tyto kvalitní společnosti by měly mít silné postavení na trhu, měly by být široce diverzifikované a měly by stabilně dosahovat vysokých výsledků. V nejlepším případě jsou to také velmi spolehliví plátci dividend.

Deset akcií, které lze držet na věčnost

V následující tabulce najdete seznam 10 kvalitních akcií, které lze držet velmi dlouhodobě. Každou z deseti společností následně stručně rozebereme.

Název společnosti Symbol Měna Zavírací cena předchozího dne Tržní kapitalizace (v mld. USD) Den Týd. Půl roku 1 rok
Allianz Allianz ALV ALV EUR EUR 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Colgate-Palmolive Colgate-Palmolive CL CL USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Alphabet Alphabet GOOG GOOG USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Coca-Cola Coca-Cola KO KO USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Medtronic Medtronic MDT MDT USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Abbott Laboratories Abbott Laboratories ABT ABT USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
International Flavors & Fragrances International Flavors & Fragrances IFF IFF USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Thermo Fisher Scientific Thermo Fisher Scientific TMO TMO USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
HDFC Bank ADR HDFC Bank ADR HDB HDB USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Nestle Nestle NESN NESN CHF CHF 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00

Akcie Abott Laboratoires – dividendový aristokrat z farmaceutického průmyslu

Abbott Laboratories (ISIN: US0028241000 – Symbol: ABT – Měna: USD) vyvíjí a prodává léky, především pro kardiovaskulární (srdeční a cévní) a neuromodulační (nervové) nemoci. Kromě farmaceutických přípravků společnost vyrábí také zdravotnické výrobky a zařízení používané denně ve zdravotnictví. Patří mezi ně glukometry, dětská výživa a zařízení pro diagnostiku a péči o diabetes. Celkově má ​​Abott Laboratories velmi vyrovnaný sortiment produktů ve zdravotnictví a není nijak silně závislý na žádné ze svých obchodních oblastí.

Za poslední tři roky dosáhla společnost průměrného růstu tržeb 12 %, zatímco zisky vzrostly přibližně o 13 %. Společnost také zvyšovala dividendu 40 let v řadě – naposledy na 1,44 USD za akcii. Jak je obvyklé v USA, platby se provádějí čtvrtletně.

Abott Laboratoires patří do skupiny dividendové šlechty, což je prestižní titul, který obdrží společnost, která dokázala stabilně a nepřetržitě zvyšovat své dividendy po dobu nejméně 25 po sobě jdoucích let. Pro dlouhodobé investory je to velmi silný argument.

Graf akcie ABT
Graf akcie Abott Laboratoires (ABT). Zdroj: LYNX Trading

Akcie Allianz – Pojištění bude potřeba i ve vzdálené budoucnosti

Allianz (ISIN: DE0008404005 – Symbol: ALV – Měna: EUR) má také solidní dlouhodobý obchodní model a vedoucí postavení na trhu. Pojištění je nutné, dokud se lidé a společnosti chtějí chránit před riziky, nejistotami a finančními ztrátami – což bude pravděpodobně vždy. Přestože výsledky pojišťoven kolísají, obchodní model jako takový pravděpodobně v dlouhodobém horizontu zrušen nebude. Největší evropská pojišťovací společnost je jedním z nejspolehlivějších plátců dividend v německém indexu DAX; za posledních sedm let se dividenda neustále zvyšovala. Allianz plánuje v budoucnu zachovat stávající poměr výplaty 50 % čistého příjmu. Za rok 2019 bude vyplacena dividenda ve výši 9,60 EUR, což při současné ceně akcií 155 EUR odpovídá zajímavému dividendovému výnosu 6 %. Tato akcie je tedy zajímavá nejen pro dlouhodobé investory, ale také pro lovce dividend.

graf akcie avl
Graf akcie Allianz (ALV). Zdroj: LYNX Trading

Akcie Alphabet – Mnohem více než jen internetový vyhledávač

Alphabet (ISIN: US02079K3059 – Symbol: GOOG – Měna: USD) se stala nadnárodní technologickou společností, která provozuje internetové služby jako Google a YouTube. Společnost je aktivní také na trzích s cloud computingem, umělou inteligencí (AI), online reklamou, softwarem, hardwarem a dokonce autonomním řízením, což z Alphabet činí jednu ze 4 nejvlivnějších technologických společností na světě – vedle společností AmazonApple a Facebook. Společnost se sídlem v Mountain View v Kalifornii neustále vyvíjí nové obchodní oblasti – například fintech.

Důležitými finančními produkty jsou Google Pay a Google Wallet. Velký rozruch však vyvolalo oznámení nového produktu – Cache. Jedná se o běžný účet, který by měl být klientům přístupný koncem tohoto roku. Za tímto účelem již byla uzavřena partnerství se společnostmi Citigroup a Stanford Federal Credit Union. Služba je zaměřena především na mladší lidi, kteří chtějí provozovat své bankovní podnikání výhradně pomocí svého smartphonu nebo prostřednictvím internetu. Google je skutečný automat, který má mnoho zdrojů příjmů. Vzhledem k tomu, že společnost disponuje hotovostí více než 120 miliard USD a téměř nulovým dluhem, je pro ni jednoduché udržet si dominantní postavení na trhu. Většinu potenciálních menších konkurentů, kteří se na trhu objeví, společnost zpravidla koupí.

Graf akcie Alphabet (GOOG)
Graf akcie Alphabet (GOOG). Zdroj: LYNX Trading

Akcie Coca-Cola – Síla na trhu s nápoji

Každý zná společnost Coca-Cola (ISIN: US1912161007 – Symbol: KO – Měna: USD). Nicméně sortiment společnosti je mnohem širší, než ochucené nápoje Coca-cola, Fanta a Sprite. Nealkoholické nápoje a sycené energetické nápoje sice představují majoritní podíl na tržbách společnosti s více než dvěma třetinami. Nezanedbatelný zbytek ale tvoří například sportovní nápoje pod značkami Vio, Apollinaris, Valser Wasser nebo Powerade. V sortimentu společnosti najdeme také džusy, koktejly, mléčné výrobky, zeleninové nápoje, kávu a čaje. Nejznámějšími značkami v majetku společnosti jsou například Coca-Cola, Schweppes, Chaqwa, Lift Apple Spritzer, Fuze Tea a Minute Maid. Celkově má ​​Coca-Cola kolem 500 různých značek nápojů ve více než 200 zemích.

Stejně jako Abott Laboratoires je Coca-Cola jedním z dividendových aristokratů. Za pozoruhodných 57 let se výplaty akcionářům každoročně zvyšovaly. Očekává se, že dividendy se budou stabilně zvyšovat i nadále. Společnost v současné době vyplácí svým akcionářům ročně 1,64 USD, rozdělených do čtyř čtvrtletních dividend, z nichž každá činí 0,41 USD. Při současné ceně akcií 45 USD to odpovídá dividendovému výnosu kolem 3,6 %. Poptávka po produktech společnosti je stabilní po celém světě.

Graf akcie Coca-Cola (KO).
Graf akcie Coca-Cola(KO). Zdroj: LYNX Trading

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Akcie Colgate-Palmolive – lídr v segmentu spotřebního zboží se silným portfoliem značek

Colgate-Palmolive (ISIN: US1941621039 – Symbol: CL – Měna: USD) je nadnárodní společnost zabývající se spotřebním zbožím se zaměřením na hygienu, která vyrábí a prodává své výrobky po celém světě. Sortiment společnosti zahrnuje zubní pasty, zubní kartáčky, mýdla, sprchové gely, šampony, deodoranty, výrobky na péči o ruce, pokožku a ústní hygienu, čisticí a mycí prostředky a hygienické přípravky pro zvířata. Společnost se sídlem v New Yorku profituje ze skutečnosti, že po hygienických výrobkách je poměrně stabilní poptávka během kteréhokoliv ekonomického cyklu. Poslední krize v důsledku pandemie COVID-19 naopak hrála společnosti do karet, neboť poptávka po hygienických produktech – převážně dezinfekcích mnohonásobně vzrostla. Mezi nejznámější značky společnosti patří Colgate, Elmex, Ajax, Meridol, Palmolive a Fab. V poslední době byl zaveden program snižování nákladů a zaváděny četné inovativní produkty. Online obchodování bylo také silně rozšířeno, takže management plánuje stabilní míru organického meziročního růstu 3-4 %. Od roku 2000 se výše roční dividendy stabilně zvyšovala na současných 1,76 USD. Při současné ceně akcie 69 USD se jedná o dividendový výnos 2,6 %. Díky široké nabídce produktů a silným značkám je společnost Colgate-Palmolive právem na našem seznamu nejstabilnějších společností.

Graf akcie Colgate-Palmolive (CL).
Graf akcie Colgate-Palmolive(CL). Zdroj: LYNX Trading

Akcie HDFC Bank – Největší banka v Indii

HDFC Bank (ISIN: US40415F1012 – Symbol: HDB – Měna: USD) je největší indickou bankou a lídrem na trhu. Od svého založení v roce 1994 otevřela finanční instituce více než 5 000 poboček a vybudovala pozoruhodný online obchod. Indie brzy předběhne Čínu v počtu obyvatel a očekává se, že se stane během následujících 2 dekád jednou z největších ekonomických mocností na světě. Přestože akcie indické banky obchodované v USA prostřednictvím (ADR) mají relativně vysoký poměr P / E 19, společnost má oproti svým konkurentům daleko větší míru růstu tržeb a výnosů – přibližně 15-20 %. HDFC Bank již dosáhla na indickém trhu velkých úspor z rozsahu a získala tak konkurenční výhodu. Potenciál růstu na rozvíjejícím se indickém trhu je stále obrovský a vyhlídky do budoucnosti o indické ekonomice jsou zajímavé. Dividenda je v současné době 0,63 USD a cena akcií je 37,20 USD. Každý, kdo chce v nadcházejících desetiletích vydělat na indickém ekonomickém růstu, může nakoupit akcie banky HDFC s velmi dlouhým investičním horizontem.

Graf akcie HDFC Bank (HDB).
Graf akcie HDFC Bank (HDB). Zdroj: LYNX Trading

Akcie International Flavors & Fragrances – skrytý favorit

International Flavours & Fragrances (ISIN: US4595061015 – Symbol: IFF – Měna: USD) je společnost, kterou málokdo zná, přestože pravděpodobně přichází do styku s jejími produkty na denní bázi. IFF vyrábí příchutě a vůně pro 13 kategorií produktů, včetně kosmetiky, parfémů, nápojů a sladkých příchutí. Tržby a zisky společnosti neustále rostou. Vyhlídky na růst jsou dobré ve všech divizích, protože vylepšené recepty a vůně slibují vyšší objemy prodeje průmyslovým zákazníkům.

Tržby společnosti se za poslední tři roky zvýšily v průměru o 21 %, ale zisky stagnovaly. Analytici očekávají, že zisky od roku 2021 opět vzrostou ve dvojciferných procentuálních hodnotách. International Flavours & Fragrances od roku 2001 neustále zvyšuje dividendu; současná roční distribuce je 3,00 USD. Při ceně akcie 130 USD je dividendový výnos 2,3 %. IFF je široce diverzifikovaná společnost a její aktivity zasahují do celého spektra průmyslových odvětví. Chutě a vůně většiny produktů nelze jednoduše nahradit konkurenčními produkty, protože přesné recepty jsou samozřejmě tajné. Světový lídr v mnoha segmentech si pravděpodobně v dohledné budoucnosti, ne-li navždy, udrží svoji silnou pozici na trhu.

Graf akcie International Flavors & Fragrances (ALV)
Graf akcie International Flavors & Fragrances(ALV). Zdroj: LYNX Trading

Akcie Nestlé – Jídlo a pití bude potřeba vždy

Lidé budou jíst a pít vždy. I při ekonomických recesích si musí lidé zajistit základní fyziologické potřeby. Švýcarská společnost Nestlé (ISIN: CH0038863350 – symbol: NESN – měna: CHF) vyrábí kojeneckou výživu, hotové a mražené výrobky, nápoje a produkty pro domácí zvířata. Některé ze známých značek, kromě samotného Nestlé, jsou After Eight, Bärenmarke, Caro, Choco Crossies, Herta, Maggi, Lion, Nescafé, Nesspresso, Nesquik, Thomy a Wagner. Každý z vás tedy pravděpodobně často konzumuje některé produkty Nestlé.

Nestlé vždy jde s trendem doby; heslem je „kontinuita a změna“. Například miliardová dohoda se Starbucks společnosti umožní v budoucnu prodávat jejich oblíbené kávové produkty v supermarketech. Bezmasé výroby, jako jsou vegetariánské hamburgery a alternativy ze švýcarského veganského sýra, také dobývají police supermarketů. Dividendy byly každoročně zvyšovány po dobu 24 let. V současné době je akcionářům vypláceno 2,70 CHF, což při ceně akcie 105 CHF představuje dividendový výnos 2,6 %. Akcie Nestlé lze držet navždy.

Graf akcie Nestlé (NESN).
Graf akcie Nestlé (NESN). Zdroj: LYNX Trading

Akcie Medtronic – lékařské technologie pro léčbu nemocí

Zdravotnická zařízení irské společnosti Medtronic (ISIN: IE00BTN1Y115 – Symbol: MDT – Měna: USD) jsou základní součástí moderní medicíny, od kardiostimulátorů přes inzulínové pumpy, stenty, kostní štěpy až po monitorovací systémy. Více než polovina všech kardiostimulátorů implantovaných do nemocnic po celém světě vyrábí Medtronic. Technologie společnosti Medtronic se nyní používají k léčbě téměř 40 nemocí. Medtronic je také dividendová jistota. Za posledních 42 let se podíl na zisku akcionářů každoročně zvyšuje. Takto působivá konzistence je základním předpokladem, který by měly splňovat dlouhodobé investice do akcií. Jen za posledních deset let se dividenda zvýšila téměř o 150 %. V současné době jsou vypláceny čtyři čtvrtletní dividendy ve výši 0,54 USD, což při současné ceně akcie 98 USD odpovídá dividendovému výnosu 2,2 %.

Graf akcie Medtronic (MDT).
Graf akcie Medtronic (MDT). Zdroj: LYNX Trading

Akcie Thermo Fisher Scientific – široce diverzifikovaná společnost laboratorních technologií

Thermo Fisher Scientific (ISIN: US8835561023 – Symbol: TMO – Měna: USD) vyrábí širokou škálu nástrojů a produktů laboratorního vybavení. Díky velké diverzifikaci je obchodní model dlouhodobě stabilní a odolný vůči krizi. V roce 2019 připadalo více než 41 % tržeb na laboratorní výrobky a služby, 27 % na biologické vědy, 22 % na analytické nástroje a 15 % na speciální diagnostiku.

Společnost je velmi všestranná a řada jejích produktů má své využití v boji proti COVID-19. Kromě jiného vyvinula společnost test na COVID-19, který používají miliony lidí. Přestože je společnost velmi výnosná a dosahuje vysokých ziskových marží, vyplácí velmi nízkou dividendu ve výši 0,76 USD, což při ceně akcie 340 USD odpovídá dividendovému výnosu pouhých 0,2 %. Vzhledem k tomu, že se cena akcie v poslední době prudce zvýšila, a proto je nepříznivě oceněna, investoři by před nákupem akcií měli počkat na korekci. S trvalým investičním horizontem by nepříznivé ocenění však nemělo být velkou překážkou.

Graf akcie Thermo Fisher Scientific (TMO).
Graf akcie Thermo Fisher Scientific (TMO). Zdroj: LYNX Trading

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart